Za roczne ubezpieczenie psa w domu i mieszkaniu zapłacisz nawet poniżej 100 zł. Jednak ostateczna cena polisy mieszkaniowej, w której pies i inne zwierzęta domowe są dodatkiem, zależy od wartości ubezpieczanego mienia i zakresu wykupionej ochrony. Zobacz, jak ubezpieczyć psa w nieruchomości i który ubezpieczyciel oferuje najlepsze warunki.

Polisa mieszkaniowa może ochronić finansowo Ciebie jako właściciela psa w wielu różnych sytuacjach. Zestawiamy te bardziej i te mniej prawdopodobne sytuacje, w których otrzymasz pieniądze z polisy za szkody z udziałem psa lub spowodowane przez Twojego czworonoga, jak i inne zwierzęta domowe.

Co oznacza pies w polisie mieszkaniowej?

Pies jako przedmiot ubezpieczenia powinien mieć swoją definicję w dokumencie OWU polisy mieszkaniowej, aby wykluczyć wszelkie nieporozumienia przy wypłacie czy w ogóle uznaniu odszkodowania. Można powiedzieć, że pies jaki jest, każdy widzi, przez co ubezpieczyciele nie poświęcają psom dużo miejsca w warunkach ochrony polisowej.

Wyjątkiem są niektóre rasy psów, które część TU wymienia w wyłączeniach odpowiedzialności. To oznacza, że jeśli masz pitbulla, który na spacerze pogryzie przechodnia, a poszkodowany będzie domagał się rekompensaty, ubezpieczyciel odmówi wypłaty środków właśnie z powodu rasy psa.

Standardowo, pies w polisie mieszkaniowej (podobnie jak inne domowe zwierzęta) podlega pod kategorię wyposażenia/ruchomości domowych. To oznacza, że możesz liczyć na odszkodowanie za jego uszczerbek na zdrowiu czy śmierć w następstwie zalania, pożaru, wybuchu i innego zdarzenia, od którego skutków finansowych chroni polisa.

Kiedy przyda się ubezpieczenie psa?

Ubezpieczenie psa przyda się szczególnie w kilku sytuacjach. Polisa mieszkaniowa nie ma nieograniczonego zakresu ochrony, ale w niektórych przypadkach pozwoli przynajmniej ograniczyć wydatki – albo też ich uniknąć.

1. Pogryzienie przez psa

Podczas spaceru z psem zwierzę może pogryźć przechodnia, innego psa albo uszkodzić mienie, w tym ubranie wspomnianego przechodnia. Co wtedy? Warto mieć polisę mieszkaniową z odpowiedzialnością cywilną właściciela psa w życiu prywatnym, która pokrywa szkody nawet do 200 000 zł w zależności od wykupionego wariantu. Z ochrony OC wyłączone są na ogół psy ras uznawanych za agresywne.

2. Śmierć psa

Pies może wpaść pod samochód lub doznać innego nieszczęśliwego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Niektóre TU zwracają koszty uśpienia, kremacji i pochówku. Wyjątkiem w przyznaniu odszkodowania jest zgon zwierzęcia na skutek choroby – przynajmniej w polisie mieszkaniowej. Inaczej może wyglądać zakres polisy dedykowanej dla psa.

3. Nieszczęśliwy wypadek psa

Nie każdy wypadek z udziałem psa musi zakończyć się dla zwierzęcia śmiercią. Z polisy mieszkaniowej, która uwzględnia psa, możesz otrzymać pieniądze potrzebne na rehabilitację czworonoga. Taką ochronę zwykle gwarantuje dodatek w postaci NNW psa.

4. Opieka nad psem

A jeśli sam ulegniesz wypadkowi i nie będziesz w stanie zaopiekować się psem, zrobi to za Ciebie ubezpieczyciel. TU zorganizuje i sfinansuje potrzebną pomoc (m.in. wyprowadzanie na spacer, karmienie, utrzymanie higieny zwierzęcia), ale do ustalonego limitu w OWU. To zwykle maksymalnie 2-3 dni i do kwoty 150-200 zł za każdy dzień opieki w ramach pakietu Home Assistance.

5. Transport psa

Również z Home Assistance możesz zapewnić psu transport do wskazanej osoby na czas Twojej nieobecności z powodu pobytu w szpitalu po wypadku. Jeśli takiej osoby nie wskażesz, TU zaproponuje inne tymczasowe rozwiązanie (np. hotel dla psów czy schronisko dla zwierząt).

PAMIĘTAJ!
Większość usług świadczonych w ramach Home Assistance dostępnych jest w określonych limitach. TU dokładnie określają również sytuacje, w których powyższe usługi przysługują ubezpieczonemu. Zasady te mogą być różne u poszczególnych ubezpieczycieli – znajdują się zawsze w OWU.

Wymienione sytuacje, w których przyda się ubezpieczenie psa, dotyczą polisy mieszkaniowej, ale są też na rynku polisy dedykowane, gdzie przedmiotem ubezpieczenia jest wyłączenie pies. Takie rozwiązanie oznacza koszt w wysokości kilkuset złotych rocznie. Za podobną cenę chronimy w wybranym zakresie psa, jak całą nieruchomość. Przykładową cenę polisy dedykowanej dla psa znajdziesz w dalszej części poradnika.

Jak ubezpieczyć psa z polisy mieszkaniowej?

Ubezpieczyć psa możesz przez porównywarkę. W rankomat.pl taką ofertę prezentują obecnie Wiener, Link4, Proama, Generali, Europa, mtu24.pl i Inter Polska. Poniżej sprawdzisz szczegóły ochrony dla psa w wymienionych towarzystwach.

PORÓWNAJ CENY

Ubezpieczenie psa Wiener

Polisa mieszkaniowa Wiener gwarantuje wypłatę odszkodowania za śmierć psa w wyniku uderzenia pojazdu. Taka ochrona jest dostępna po wykupieniu ubezpieczenia od wszystkich ryzyk (All Risk).

Ubezpieczenie psa Link4

W polisie Link4 pies jest chroniony w ramach OC w życiu prywatnym, jak i Home Assistance (opieka nad zwierzęciem w razie hospitalizacji właściciela psa na skutek poważnego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, transport psa z tego samego powodu do osoby wyznaczonej do opieki lub do schroniska dla zwierząt). 

W Home Assistance Link4 są pewne limity i dotyczą one kwoty 150 zł za każdy dzień opieki nad psem oraz maksymalnie 3 dni świadczenia takiej usługi. W przypadku transportu psa Link4 pokryje koszt usługi do kwoty 200 zł.

Ubezpieczenie psa Proama

TU Proama oferuje ochronę finansową psa w ramach ruchomości, OC w życiu prywatnym i Home Assistance.

Jeśli ubezpieczasz w swoim domu i mieszkaniu także wyposażenie od zdarzeń losowych, pies również będzie chroniony. Odpowiedzialność finansowa dla zwierząt domowych to limity w zależności od wybranego zakresu ochrony – do 2500 zł w polisie na ryzyka nazwane i do 5000 zł w polisie All Risk.

OC w życiu prywatnym zadziała w momencie, gdy Twój pies wyrządzi szkody na osobie trzeciej lub mieniu należącym do tej osoby.

W ramach pakietu Home Assistance Proama zapewnia organizację i pokrycie kosztów opieki nad zwierzęciem, jeżeli ubezpieczony właściciel psa jest hospitalizowany i nie ma możliwości sprawowania opieki nad psem przez inne osoby. Taką pomoc Proama zapewnia maksymalnie przez 3 dni do kwoty 150 zł za dzień opieki.

Ubezpieczenie psa Generali

Zakres ochrony ubezpieczeniowej dla psa w Generali jest prawie taki sam, jak w TU Proama. To także OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie psa w ramach ruchomości domowych (i takie samo maksymalne odszkodowanie).

W pakiecie NNW Psa i Kota dostępnym w wariancie All Risk możesz otrzymać nawet 5000 zł za śmierć psa lub koszty leczenia (ubezpieczenie zdrowotne psa) w przypadku nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego lub pogryzienia/podrapania przez inne zwierzę. Taka suma ubezpieczenia dotyczy psów z rodowodem, a do 500 zł bez rodowodu.

Ubezpieczenie psa TU Europa

W towarzystwie ubezpieczeń TU Europa ochronisz finansowo siebie jako właściciel psa w ramach OC w życiu prywatnym (na terenie Polski) i z ubezpieczenia ruchomości domowych od zdarzeń losowych.

TU Europa zwróci pieniądze za koszty leczenia psa maksymalnie do wysokości kosztu zakupu zwierzęcia takiej samej rasy.

Ubezpieczenie psa mtu24.pl

Mtu24.pl wypłaci odszkodowanie w przypadku, gdy pies wyrządzi szkody w mieniu lub na innej osobie, a poszkodowany będzie domagał się finansowej rekompensaty. To ochrona w ramach OC w życiu prywatnym.

W ramach pakietu Home Assistance ubezpieczyciel zapewnia opiekę nad psem pozostawionym w miejscu pobytu ubezpieczonego (nieszczęśliwego wypadku) lub przewóz psa do osoby wskazanej przez Ciebie albo do hotelu dla zwierząt. Limit na opiekę wynosi 3 dni, a na transport 1 usługę. 

Ubezpieczenie psa Inter Polska

W TU Inter Polska możesz chronić psa z polisy OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie psa w rankomat.pl

TU

OC w życiu prywatnym

Zdarzenia losowe

Home Assistance

NNW

Wiener

Link4

Proama

Generali

Europa

mtu24.pl

Inter Polska

Oprac. na podstawie OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) polis dostępnych w porównywarce rankomat.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie psa w domu i mieszkaniu?

Zasada działania polisy dla psa jest dość prosta, ale dla wielu osób kluczowym pytaniem jest: ile kosztuje ubezpieczenie psa z polisy mieszkaniowej? Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych, łatwo sprawdzisz oferty kilku wiodących na rynku ubezpieczycieli.

W poniższej kalkulacji założyliśmy, że ubezpieczenie ma dotyczyć mieszkania 50 m2 wraz z wyposażeniem o wartości 50 000 zł, na wypadek zdarzeń losowych oraz na wypadek kradzieży z włamaniem. Nie zapominaj, że ubezpieczenie psa dotyczy m.in. ruchomości od zdarzeń losowych, OC w życiu prywatnym, NNW psa i kota, a także pakietu Home Assistance

Małgorzata Przybyszewska, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat

Ubezpieczenie zwierząt domowych
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   OC w życiu prywatnym 60 000 zł   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Generali
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   OC w życiu prywatnym 100 000 zł   Dewastacja   Pakiet medyczny   RankoPomoc Prawna  
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   OC w życiu prywatnym 100 000 zł   Dewastacja   Powódź   RankoPomoc Prawna  
Generali
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   OC w życiu prywatnym 100 000 zł   Przedmioty szklane   Pakiet medyczny   NNW psa i kota   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   All Risk  
Link4
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   OC w życiu prywatnym 75 000 zł   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: OC w życiu prywatnym 100 000 zł   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Ubezpieczenie zwierząt domowych
Proama
Cena roczna
334,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance OC w życiu prywatnym 60 000 zł Dewastacja RankoPomoc Prawna
Generali
Cena roczna
340,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance OC w życiu prywatnym 100 000 zł Dewastacja Pakiet medyczny RankoPomoc Prawna
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
472,49 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance OC w życiu prywatnym 100 000 zł Dewastacja Powódź RankoPomoc Prawna
Generali
Cena roczna
478,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance OC w życiu prywatnym 100 000 zł Przedmioty szklane Pakiet medyczny NNW psa i kota Dewastacja RankoPomoc Prawna All Risk
Link4
Cena roczna
489,69 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance OC w życiu prywatnym 75 000 zł Dewastacja RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
Cena roczna
567,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
50 000 zł
Kradzież
50 000 zł
Dodatkowo: OC w życiu prywatnym 100 000 zł Dewastacja RankoPomoc Prawna

Kiedy brak odszkodowania za psa?

W przypadku każdej polisy na mieszkanie istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkodę, pomimo regularnie opłacanych przez Ciebie składek. Są to tzw. wyłączenia odpowiedzialności. 

Przykładowo, ubezpieczenie psa nie obejmuje śmierci, kosztów leczenia oraz zabiegów medycznych zwierząt domowych, wynikających z zachorowania lub przyczyn naturalnych. Oznacza to, że nie otrzymasz rekompensaty, gdy Twój pies zachoruje np. na chorobę odkleszczową czy też nastąpi zgon ze starości.

Ubezpieczyciele nie ponoszą finansowej odpowiedzialności także za przeniesienie przez chorego psa infekcji na lokatorów, np. dzieci. 

Dedykowane ubezpieczenie dla psa - ile kosztuje?

Jako właściciel psa masz alternatywę w postaci ubezpieczenia psa z polisy mieszkaniowej i polisy dedykowanej. Ta ostatnia to przykładowo oferta Generali, czyli oddzielny produkt, który nie łączy się z polisą mieszkaniową ani z żadnym innym ubezpieczeniem. 

Polisa dedykowana dla psa zapewnia wypłatę odszkodowania w razie:

 • choroby - pokrycie kosztów leczenia w przypadku (biegunka, kaszel, zapalenie pęcherza, nowotwór, zatrucie pokarmowe czy babeszjoza);
 • nieszczęśliwego wypadku - pogryzienie, rozcięcie opuszka, skręcenie łapy, złamanie ogona, rozerwanie ucha, zerwanie więzadła, połknięcie szkodliwych przedmiotów.
 • śmierci psa - np. z powodu nieszczęśliwego wypadku;
 • szkód wyrządzonych przez psa -  w ramach OC właściciela.

Polisa dedykowana dla właścicieli psów w TU Generali to trzy sumy ubezpieczenia: 5 000, 20 000 i 50 000 zł. Oznacza to, że jako właściciel czworonoga po szkodzie możesz liczyć maksymalnie na 50 000 zł w ramach rekompensaty, dzięki czemu pokryjesz koszty wizyt u weterynarza, leków, badań diagnostycznych, badań obrazowych, operacji i zabiegów. Z ubezpieczenia opłacisz także koszty uśpienia zwierzęcia oraz kremację.

Z OC właściciela psa pokryjesz straty wyrządzone przez zwierzę osobom trzecim. W praktyce takie ubezpieczenie przyda się w sytuacjach, w których Twój pies pogryzie przechodnia, doprowadzi do szkód na jego zdrowiu (np. rzuci się na rowerzystę, a ten ulegnie wypadkowi) lub mieniu, a także zrani inne zwierzę. Co ważne, polisa dedykowana Generali uwzględnia również szkody spowodowane przez tzw. rażące niedbalstwo. Chodzi tutaj np. o sytuacje, w której zwierzę uciekło z posesji przez otwartą furtkę czy też z Twojej winy biegało bez smyczy i kagańca, czego konsekwencją były powstałe zniszczenia lub uszczerbek na zdrowiu postronnych osób. OC właściciela psa to jeden z czterech wariantów sumy ubezpieczenia: 20 000, 50 000, 100 000 lub 200 000 zł.

Dedykowana polisa dla psa nie jest tania, biorąc pod uwagę fakt, że chroniony jest tylko pies, a nie jak w polisie mieszkaniowej, pies i cała nieruchomość. Koszt takiego ubezpieczenia to 573 zł w skali roku, przy założeniu, że składkę opłaca się jednorazowo (stan na: 10.01.2024 r.). Podana cena ubezpieczenia dedykowanego dotyczy:

 • psa rasy Yorkshire Terrier,
 • nie ze schroniska,
 • psa z chipem (nie można ubezpieczyć psa bez chipa),
 • do 20 000 zł pokrycia kosztów leczenia,
 • do 100 000 zł pokrycia szkód wyrządzonych przez psa;
 • do 3000 zł za śmierć psa.

W dedykowanej polisie dla psa także obecne są wyłączenia odpowiedzialności, np. ubezpieczenie na wypadek śmierci psa można wykupić tylko dla zwierząt pomiędzy 8 tygodniem a 3 rokiem życia. Odszkodowanie za śmierć psa przysługuje tylko wtedy, gdy przyczyną były choroba, nieszczęśliwy wypadek lub uśpienie.

Za śmierć psa właściciel otrzyma od 300 zł do nawet 10 000 zł. Różnice wynikają z rasy psa. W poniższej tabeli zamieściliśmy szczegółową rozpiskę dostępnych wariantów.

Ubezpieczenie na wypadek śmierci psa – rasy a sumy ubezpieczenia

Rasa

Maksymalne odszkodowanie

Mieszaniec

600 zł

Yorkshire Terrier

5 000 zł

Amerykański Staffordshire Terrier

6 000 zł

Samojed

10 000 zł

Źródło: bezpieczny.pl.

Gdzie kupić ubezpieczenie dla psa?

W większości TU ubezpieczenie dla psa dostępne jest w polisie na dom lub mieszkanie wraz z wyposażeniem. Dodatkową ochronę – OC w życiu prywatnym i Home Assistance – też znajdziemy prawie w każdym TU. Aby sprawdzić przykładowe ceny ubezpieczenia nieruchomości, w której mieszka także pies, należy skorzystać z kalkulatora online. Wystarczy już 1 kalkulacja, aby niezobowiązująco poznać oferty ponad 20 polis mieszkaniowych.

PORÓWNAJ CENY

Pamiętaj, że zasady ubezpieczenia psa u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się od siebie różnić. Różnice znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) dołączonym do każdej polisy. Chodzi przede wszystkim o zakres ochrony, limity i wyłączenia odpowiedzialności, które są osobne dla każdego zdarzenia.

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie psa dostępne jest w ramach polisy domu i mieszkania – przez większość ubezpieczycieli pies jest zaliczany do ruchomości domowych

2. Aby zapewnić sobie i swojemu czworonogowi większą ochronę, możesz wykupić dodatki: OC w życiu prywatnym, Home Assistance i NNW psa

3. Zakres ochrony ubezpieczenia psa jest różny u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego warto przez zakupieniem polisy zajrzeć do dokumentu OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia)

4. Przy ubezpieczeniu zwierząt domowych TU stosują wyłączenia czyli listę sytuacji, w których nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę, pomimo opłacanych składek

5. W ramach ubezpieczenia nieruchomości możesz ubezpieczyć psa lub kota

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie psa

 1. Ile zapłacę za ubezpieczenie psa w 2024 roku?

  Koszt rocznego ubezpieczenia psa z polisy mieszkaniowej w 2024 roku zaczyna się od ok. 100 zł. Ostateczna wysokość składki zależy od wybranych elementów polisy i wartości domu czy mieszkania.

 2. Jakie inne zwierzęta można ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej?

  Standardowo do tego grona zaliczane są psy i koty, bardzo często też ptaki, gryzonie, rybki akwariowe czy żółwie. Część ubezpieczycieli daje również możliwość ubezpieczenia przydomowej pasieki do określonej liczby uli. Zdarza się też, że ochroną z polisy mieszkaniowej można objąć konie, jeśli trzymamy je do celów niekomercyjnych (generalnie zwierzęta trzymane w celach komercyjnych są wyłączone). Jako zwierząt domowych nie ubezpieczymy już jednak wszystkich tych gatunków, których hodowla jest w Polsce nielegalna, a także dzikich i półdzikich stworzeń. Z listy wyłączone są też często zwierzęta niebezpieczne, jak jadowite pająki czy węże.

 3. Czy można ubezpieczyć psa każdej rasy?

  Towarzystwa niechętnie ubezpieczają psy ras uznawanych za agresywne czy obronne. Przy wypłacie odszkodowania znaczenie może mieć także posiadanie rodowodu psa. Za zwierzęta z rodowodem niektóre TU wypłacają większą kwotę odszkodowania.

 4. Czy z polisy mieszkaniowej ubezpieczymy hodowlę psów?

  Jeśli hodujemy psy do celów komercyjnych, czyli np. na handel, to niekoniecznie możemy je ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej jako zwierzęta domowe, bo też nie są one właściwie zwierzętami domowymi.

 5. Kto pokrywa szkodę za pogryzienie przez psa?

  Jeśli nie posiadamy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, to ponosimy pełną odpowiedzialność finansową za wszelkie szkody, jakie zwierzę wyrządzi osobom trzecim. Chodzi tutaj zarówno o szkody na mieniu, jak i na zdrowiu. A jeśli posiadamy OC w życiu prywatnym, odpowiedzialność spada na naszego ubezpieczyciela. Jednak nie zawsze będzie on zobowiązany do wypłaty odszkodowania z uwagi na wyłączenia odpowiedzialności. Standardowo umieszcza się tam np. tzw. rażące niedbalstwo, co w odniesieniu do zwierzęcia może dotyczyć chociażby wyprowadzania go na spacer bez smyczy i kagańca.

 6. Ile psów ubezpieczę z jednej polisy mieszkaniowej?

  Z reguły firmy ubezpieczeniowe nie podają liczby psów chronionych z polisy mieszkaniowej. Przyjmuje się, że podobnie jak z lokatorami (w tym niepełnoletnimi) ubezpieczenie dotyczy wszystkich osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. W niektórych polisach można znaleźć limit (np. Uniqa ubezpiecza do 3 psów).