Polisa mieszkaniowa może chronić psa na podobnej zasadzie, co wyposażenie. Ubezpieczyciel wypłaci zatem odszkodowanie za kradzież zwierzęcia, ale także za jego otrucie czy uraz na skutek nieszczęśliwego wypadku. Właściciel psa powinien uwzględnić w polisie OC w życiu prywatnym i pakiet Home Assistance.

uśmiechnięty pies na kolanach bo ma wykupione ubezpieczenie
Porównaj ceny

Opłacenie opieki weterynaryjnej po wypadku czy roszczenia finansowe osoby pogryzionej przez psa to tylko niektóre z trosk właścicieli czworonogów. Ubezpieczając nieruchomość można przy okazji chronić psa i inne zwierzęta domowe. Na przykładzie polisy mieszkaniowej Generali, z myślą o domu sprawdzamy zakres ochrony, limity oraz wyłączenia odpowiedzialności obecne w ubezpieczeniu psa.

Jak ubezpieczyć psa z polisy mieszkaniowej?

Ubezpieczenie dla psa u większości ubezpieczycieli dostępne jest jako dodatek do podstawowej polisy dla domu czy mieszkania. Większość towarzystw zalicza zwierzęta domowe do ruchomości domowych. Aby więc ubezpieczyć psa, należy ubezpieczyć wyposażenie nieruchomości. To zwykle rozszerzenie do umowy podstawowej, czyli ochrony murów i stałych elementów w razie ognia, zalania i innych zdarzeń losowych. Chcąc kompleksowo chronić psa, warto dokupić także inne dodatki, jak oc w życiu prywatnym oraz Home Assistance.

OC w życiu prywatnym przyda się w sytuacjach, gdy nasz pies wyrządzi szkodę osobie trzeciej, np. pogryzie przechodnia lub uszkodzi mienie należące do sąsiada. W takim przypadku ubezpieczyciel pokryje roszczenia finansowe poszkodowanego – nawet do kwoty  100 000 zł.  

Home Assistance to z kolei wsparcie w postaci realizacji konkretnych usług, np. jeśli pies zachoruje czy wpadnie pod samochód. W ramach pakietu domowego assistance właściciel psa może liczyć na:

 • transport psa – we wskazane miejsce np. do lecznicy weterynaryjnej po wypadku;
 • opiekę nad psem – ubezpieczyciel zapewni opiekę na psem, jeśli w naszej nieruchomości dojdzie do szkody, np. do pożaru;
 • opiekę weterynaryjną dla psa – darmowe wizyty u weterynarza w określonych przypadkach;
 • darmowe porady specjalisty – w ramach infolinii weterynaryjnej.

Większość tego rodzaju usług, świadczonych w ramach Home Assistance, dostępnych jest w określonych limitach, np. 2 darmowe wizyty u weterynarza na rok. TU dokładnie określają również sytuacje, w których powyższe usługi nam przysługują. Zasady te mogą być różne u poszczególnych ubezpieczycieli – znajdują się zawsze w OWU.

Od jakich zdarzeń polisa mieszkaniowa chroni psa? 

Zakres zdarzeń, w przypadku których polisa na mieszkanie chroni psa, zależy od rodzaju polisy. Może być też różny w różnych TU. 

Przykładowo, w Generali ubezpieczenie psa znajduje się w produkcie „Generali z myślą o domu”, w wariancie AllRisk (od wszystkich ryzyk). Wykupując polisę, musimy wybrać opcję ubezpieczenia wraz z wyposażeniem. Zwierzę będzie wtedy ubezpieczone w ramach podanej sumy ubezpieczenia ruchomości, ale odszkodowanie wyniesie nie więcej niż 5 000 zł.

W ramach polisy mieszkaniowej w Generali ubezpieczony otrzyma odszkodowanie za:

 • nieszczęśliwy wypadek psa – nagły i nieprzewidziany wypadek komunikacyjny (rozumiany jako nagłe zdarzenie w ruchu drogowym);
 • pogryzienie psa przez inne zwierzę, zarówno podczas spaceru, jak i w czasie pobytu na wakacjach na terenie Polski;
 • otrucie psa, w wyniku którego zwierzę doznało obrażeń lub zdechło, mające związek z włamaniem do ubezpieczonej nieruchomości;
 • otrucie psa nie mające związku z włamaniem do nieruchomości;
 • wypadnięcie psa przez okno lub balkon ubezpieczonej nieruchomości.

Generali zastrzega, że jeżeli w wyniku wypadku lub choroby pies poniesie śmierć, a nie będziemy posiadać udokumentowanego rodowodu zwierzęcia, wypłaci nam maksymalnie 500 zł odszkodowania. Jednocześnie Generali nie wyklucza z ochrony żadnych ras psów.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za psa?

W przypadku każdej polisy na mieszkanie istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkodę, pomimo regularnie opłacanych przez nas składek. Są to tzw. wyłączenia odpowiedzialności. 

W Generali ubezpieczenie psa nie obejmuje śmierci, kosztów leczenia oraz zabiegów medycznych zwierząt domowych, wynikających z zachorowania lub przyczyn naturalnych. Oznacza to, że nie otrzymamy rekompensaty, gdy nasz pies zachoruje np. na chorobę odkleszczową czy też nastąpi zgon ze starości.

Generali nie odpowiada także za sytuacje, gdy chory pies przeniesie chorobę na lokatorów, np. dzieci. 

Gdzie można kupić ubezpieczenie dla psa?

Ubezpieczenie dla psa dostępne jest u większości ubezpieczycieli w podstawowej polisie na dom lub mieszkanie wraz wyposażeniem, w ramach Home Assistance oraz w ramach OC w życiu prywatnym.

Oferty różnią się od siebie zakresem ochrony. Niektóre TU, np. Aviva,  proponują ochronę także na wypadek nietypowych, rzadko spotykanych u innych ubezpieczycieli, sytuacji.

Sprawdziliśmy, jak wygląda zakres ochrony polis dla psa w różnych TU. Proama, Generali czy PZU przy ubezpieczeniu dla psa proponują taki sam zakres ochrony. Lecz w Avivie, prócz standardowych zdarzeń w polisie, mamy także opcję ubezpieczenia psa na wypadek jego zaginięcia. Z kolei Link4 umożliwia swoim klientom ubezpieczenie psa na wypadek chorób wywołanych przez kleszcze. 

Ubezpieczenie psa – przykładowe oferty

TUPolisa

Szczegóły

ProamaDom
 • pokrycie kosztów za chorobę lub śmierć zwierzęcia spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem w mieszkaniu, np. pożar czy włamanie;
 • pokrycie kosztów związanych z wypadkiem komunikacyjnym z udziałem psa;
 • zorganizowanie i pokrycie kosztów opieki nad psem w razie szkody w mieszkaniu;
 • pokrycie kosztów uśpienia i pochowania psa, jeśli będzie to konieczne ze względu na konsekwencje zdrowotne po nieszczęśliwym wypadku;
 • odszkodowanie dla osób trzecich pogryzionych przez psa;
 • porady weterynarza w ramach infolinii
mtu24.pl

Mieszkaj z mtu24.pl

GeneraliGenerali, z myślą o domu
ConcordiaDom
AvivaBezpieczny Dom

j.w. + środki na poszukiwania zaginionego psa

Link4

Dom

możliwość ubezpieczenia psa na wypadek powikłań po ugryzieniu przez kleszcze i inne owady

Tabela 1. Oprac. na podstawie OWU.

Ile kosztuje ubezpieczenie psa?

Ceny za ubezpieczenie psa rozpoczynają się już od ok. 100 zł za rok, lecz zdarza się, że polisa dla psa kosztuje nawet kilkaset złotych rocznie.
Koszt ubezpieczenia psa zależy przede wszystkim od zakresu ochrony. Duże znaczenie ma również rodzaj nieruchomości, którą ubezpieczamy: jej wartość, lokalizacja i wartość wyposażenia. Znaczenie mają również limity odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Przy pomocy darmowego kalkulatora ubezpieczeń, sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie wyposażenia mieszkania wraz z OC w życiu prywatnym. Założyliśmy, że przedmiotem ubezpieczenia jest mieszkanie o powierzchni 35 m2, elementy stałe o wartości: 35 tys. zł, wyposażenie o wartości: 25 tys. zł.W tym zestawieniu najtańsza okazała się Proama – 148 zł za roczną polisę.

W ramach tego ubezpieczenia, w formie dodatków, Proama proponuje ochronę na wypadek powodzi oraz przepięć. Lecz dopłacając zaledwie 47 zł, w Generali zyskamy dodatkowo jeszcze ochronę AC. W Link4 za 302 zł za rok, otrzymujemy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym o wyjątkowo wysokim progu – 75 tys. zł. Najdroższą ofertę na kompleksowe ubezpieczenie psa przedstawiło TU Inter Polska – 402 zł.

Ubezpieczenie psa – przykładowe ceny

TUOC w życiu prywatnymDodatkowo w zakresie

Roczna składka

Proama60 000 zł

powódź
przepięcia

148 zł

mtu24.pl

60 000 zł

przepięcia

173 zł

Generali50 000 zł

Home Assistance
powódź
przepięcia

195 zł

Concordia50 000 zł

powódź
przepięcia

246 zł

Link475 000 zł

Home Assistance
przepięcia

302 zł

Inter Polska50 000 złprzepięcia

404 zł

PZU
Compensa
Wiener
interrisk
Warta
TUW
Nationale Nederlanden
HDI
Benefia
Allianz

Ceny dostępne bezpośrednio w TU

Tabela 2. Dane na dzień: 29.07.2020 r.

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie dla psa dostępne jest w ramach polisy na mieszkanie – przez większość ubezpieczycieli pies uważany jest za część ruchomości domowych

2. Aby zapewnić sobie i swojemu czworonogowi większą ochronę, możemy wykupić dodatki do polisy na mieszkanie: OC w życiu prywatnym oraz Home Assistance

3. Zakres ochrony ubezpieczenia psa jest różny u poszczególnych ubezpieczycieli – zawarty jest zawsze w OWU

4. Przy ubezpieczeniu zwierząt domowych, TU stosują tzw. wyłączenia, czyli listę sytuacji, w których nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę, pomimo opłacanych składek