Wszystkie obiekty na działce budowlanej muszą być usytuowane w określonych odległościach od jej granic, co warunkuje, przede wszystkim, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Poniżej omawiamy tę kwestię, wyjaśniając, czym jest nieprzekraczalna linia zabudowy, ile może wynosić i w jaki sposób powinno się dostosować do niej zabudowę działki. 

Jeśli przymierzasz się do budowy domu, powinieneś wiedzieć, czym są takie parametry, jak nieprzekraczalna linia zabudowy czy obowiązująca linia zabudowy. To właśnie one wyznaczają przestrzeń na działce, w której mogą znajdować się budynki, zarówno te mieszkalne, jak i innego typu. Jeśli założenia projektu architektoniczno-budowlanego umiejscawiają zabudowania poza wyznaczonymi granicami, nie uzyskasz pozwolenia na budowę. 

TU SPRAWDZISZ CENY

Czym jest nieprzekraczalna linia zabudowy? 

Nieprzekraczalną linię zabudowy wyznaczają akty prawa miejscowego, czyli zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), a jeśli dla danej lokalizacji taki plan nie istnieje, decyzji o warunkach zabudowy. Oba dokumenty wydawane są przez radę gminy lub radę miasta, czyli to na poziomie samorządu zapadają decyzję dotyczące możliwej zabudowy danej okolicy, chociaż oczywiście muszą być one zgodne z ogólnymi przepisami prawa. 

Czym jest nieprzekraczalna linia zabudowy? Upraszczając, jest to linia, która wyznacza maksymalne dopuszczalne zbliżenie budynku do drogi lub ulicy. Dotyczy ona zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Wszystkie one mogą być usytuowane na wyznaczonej linii lub w dalszej odległości od niej, czyli w głębi działki. 

Nieprzekraczalna linia zabudowy jest więc jednym z parametrów, do których trzeba dopasować projekt architektoniczno-budowlany. Takie linie wyznacza się w celu zachowania spójności zabudowy, ale też dla komfortu mieszkańców, izolując ich w ten sposób od hałasu komunikacyjnego. 

Wypowiedź eksperta

Informacje na temat zasad ustalania linii zabudowy zawiera wydane niedawno Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 lipca 2024 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. 2024 poz. 1116). Ten akt prawny wskazuje, że linię zabudowy na obszarze objętym wnioskiem o warunki zabudowy wyznacza się jako przedłużenie linii zabudowy istniejącej na działkach sąsiednich. Jeśli linia zabudowy na sąsiednich działkach tworzy uskok, to konieczne jest kontynuowanie linii zabudowy tego budynku, który znajduje się w większej odległości od pasa drogowego.
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Ile wynosi nieprzekraczalna linia zabudowy do drogi? 

Nieprzekraczalna linia zabudowy może wynosić od 6 do 50 metrów. Jej długość zależna jest od rodzaju drogi publicznej, która w danej lokalizacji przebiega, a także od tego, czy dany teren jest zabudowany czy może niezabudowany. Dopuszczalne ustawowe odległości prezentują się w następujący sposób: 

  • autostrada – 30 m dla terenu zabudowanego i 50 m dla terenu niezabudowanego;
  • droga ekspresowa – 20 m dla terenu zabudowanego i 40 m dla terenu niezabudowanego; 
  • droga krajowa – 10 m dla terenu zabudowanego i 25 m dla terenu niezabudowanego;
  • droga wojewódzka i droga powiatowa – 8 m dla terenu zabudowanego i 20 m dla terenu niezabudowanego; 
  • droga gminna – 6 m dla terenu zabudowanego i 15 m dla terenu niezabudowanego.

Co ważne, ograniczenia te dotyczą jedynie dróg publicznych, a więc nie obejmują dróg prywatnych czy dróg osiedlowych.  

W Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego ustala się więc nieprzekraczalne linie zabudowy i te decyzje mają moc prawną, jednak wynikają one z odgórnych zasad obowiązujących na obszarze całego kraju. 

Nieprzekraczalna a obowiązująca linia zabudowy – jakie są różnice? 

Oprócz pojęcia nieprzekraczalnej linii zabudowy musisz jeszcze zapoznać się z obowiązującą linią zabudowy. Mimo iż oba terminy brzmią podobnie, nie są tożsame, co trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć. Ich definicje obecne są m. in. w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w treści decyzji o warunkach zabudowy. 

Jeśli dla danej lokalizacji nie uchwalono planu miejscowego, nie istnieje dla niej też nieprzekraczalna linia zabudowy. W takiej sytuacji zabudowę działki trzeba dostosować do obowiązującej linii zabudowy, którą wyznacza zabudowa istniejąca już na sąsiednich działkach. 

Innymi słowy, nieprzekraczalna linia zabudowy wyznaczona jest w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (lub w decyzji o warunkach zabudowy), a obowiązującą linię zabudowy (przy braku MPZP) wyznacza usytuowanie budynków na sąsiednich działkach. 

Co jednak w sytuacji, w której aktualna linia zabudowy na sąsiednich parcelach nie stanowi linii prostej, czyli jest tam uskok? Na to pytanie odpowiedzi należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie  ustalania wymagań dotyczących nowej linii zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Akt ten rozstrzyga, że jeśli obecna linia zabudowy posiada uskok, nową linię zabudowy wyznacza ten z sąsiednich budynków, który znajduje się w dalszej odległości od drogi. 

Jeśli natomiast chodzi o zadania, jakie mają spełniać nieprzekraczalna linia zabudowy oraz obowiązująca linia zabudowy, są one właściwie takie same. W obu przypadkach chodzi głównie o uporządkowanie zabudowy w danej przestrzeni, czyli o zapewnienie harmonii architektonicznej. 

Gdzie znaleźć informacje o nieprzekraczalnej linii zabudowy? 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nieprzekraczalną linię zabudowy wyznacza, przede wszystkim, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli więc dla danej lokalizacji został uchwalony MPZP, obowiązująca nieprzekraczalna linia zabudowy na pewno jest w nim uwzględniona. 

Może się zdarzyć i nie jest to szczególnie rzadki przypadek, że dana lokalizacja nie jest uwzględniona w planie miejscowym. Wówczas, żeby dowiedzieć się, gdzie przebiega nieprzekraczalna linia zabudowy, trzeba złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a wnioskuje się do odpowiedniego urzędu gminy lub urzędu miasta. 

Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, nie trzeba być właścicielem danej działki budowlanej. Taki wniosek może złożyć praktycznie każdy, czyli też np. potencjalny kupiec lub dzierżawca. W decyzji, którą wyda samorząd, musi być uwzględniona nieprzekraczalna linia zabudowy, a także wszystkie inne parametry, które są potrzebne do stworzenia lub zaadaptowania projektu architektoniczno-budowlanego. 

Co obejmuje nieprzekraczalna linia zabudowy? 

Nieprzekraczalna linia zabudowy dotyczy budynków mieszkalnych, niemieszkalnych oraz innych obiektów budowlanych, co też zresztą znajduje odzwierciedlenie w zapisach MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy. Warto sobie jednak doprecyzować, w jakich sytuacjach nieprzekraczalna linia zabudowy ma zastosowanie, a w jakich nie. 

Wypowiedź eksperta

Poza nieprzekraczalną linią zabudowy nie można stawiać obiektów budowlanych - w tym na przykład wiat lub garaży. Ogrodzenie jest zwykle traktowane jako urządzenie budowlane, więc jego ten zakaz z kolei nie dotyczy. Elementy budynku takie jak chociażby taras, schody i balkon nie mogą znaleźć się poza nieprzekraczalną linią zabudowy, jeśli takiej możliwości nie zapewnia decyzja o warunkach zabudowy lub plan miejscowy.
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Garaż 

Garaż jest samodzielnym budynkiem lub częścią budynku mieszkalnego, tak więc musi być usytuowany za nieprzekraczalną linią zabudowy lub na niej. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów garażu, czyli nie ma tutaj znaczenia, czy jest on drewniany, murowany czy blaszany. 

Ogrodzenie 

Ogrodzenie to nie obiekt budowlany, a więc nie ma przy nim zastosowania nieprzekraczalna linia zabudowy. Tak więc ogrodzenie może się znajdować nawet na samej granicy działki i żadne przepisy tego nie zabraniają. 

Dodajmy jeszcze, że do obiektów budowlanych nie zaliczamy również połączonych z ogrodzeniem zadaszonych wiat śmietnikowych, a więc stawianie ich poza nieprzekraczalną linią zabudowy jest jak najbardziej dozwolone. 

Balkon 

O tym, czy balkon może wystawać poza nieprzekraczalną linię zabudowy, decyduje już dany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, ewentualnie decyzja o warunkach zabudowy. Kwestie te są więc rozstrzygane indywidualnie. 

Inne /Szambo 

Szambo definiuje się jako urządzenie budowlane pełniące funkcję zbiornika na nieczystości. Nie jest więc ono ani budynkiem, ani obiektem budowlanym, a ponadto znajduje się pod ziemią. Szambo może więc znajdować się za nieprzekraczalną linią zabudowy. 

Przy okazji warto dodać, że ograniczenia dotyczące lokalizacji szamba wynikają natomiast z innych przepisów – powinno się je montować w określonej odległości od studni z wodą pitną oraz pomieszczeń, w których przebywają ludzie. 

Jakie konsekwencje czekają cię za przekroczenie linii zabudowy? 

Jeśli do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor załączy projekt architektoniczno-budowlany, który nie jest zgodny z MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy, np. kwestii nieprzekraczalnej linii zabudowy, po prostu nie otrzyma takiego pozwolenia. Konieczne będzie wówczas skorygowanie projektu i ponowne wnioskowanie. 

W Polsce niektóre budynki można wznosić w oparciu o tzw. milczącą zgodę, czyli bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. Upraszczając, chodzi tutaj o jednokondygnacyjne domy o powierzchni nieprzekraczającej 70 mkw. Projekty takich budynków też muszą być jednak zgodne z MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy, a więc po zgłoszeniu budowy nadzór budowlany w określonym terminie powinien zgłosić sprzeciw, a inwestor jest wówczas zobowiązany do wstrzymania prac. 

Może zdarzyć się też sytuacja, w której nowopowstały budynek wyjdzie poza nieprzekraczalną linię zabudowy. Taki obiekt może zostać uznany za samowolę budowlaną, a inwestor może zostać zmuszony nawet to rozebrania go w całości. 

Jak prawidłowo wyznaczyć nieprzekraczalną linię zabudowy? 

Nieprzekraczalną linię zabudowy wyznacza architekt tworzący lub adaptujący projekt architektoniczno-budowlany. Oczywiście, musi to zrobić w oparciu o zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ewentualnie decyzji o warunkach zabudowy. Bez znajomości tych dokumentów nie powinno się w ogóle rozpoczynać projektowania. 

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o tym, że nieprzekraczalna linia zabudowy nie jest jedyną odległością, jakiej musi przestrzegać architekt. Konieczne jest także zachowanie odpowiedniego dystansu względem lasu, cmentarza oraz zbiorników wodnych. Dopuszczalne odległości to: 

  • względem lasu – dla niepalnych zabudowań 12 m, dla podatnych na działanie ognia 16 m; 
  • względem cmentarza – ogólnie minimalna odległość to 150 m, w niektórych sytuacjach wystarczy 100 m; 
  • względem rzek i zbiorników wodnych – w tym przypadku dopuszczalną odległość wyznacza MPZP, ewentualnie decyzja o warunkach zabudowy. 

Koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu!

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, już na pierwszym etapie realizacji inwestycji, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia. W tym przypadku dedykowaną polisą będzie polisa dla domu w budowie, która ma uproszczoną formułę i nieco zawężony zakres, co też przekłada się na jej niższą cenę. Taki produkt może chronić mury i elementy stałe, a od momentu, w którym budynek będzie w stanie surowym zamkniętym, również ruchomości domowe, czyli głównie materiały budowlane oraz narzędzia. Polisa w zakresie może uwzględniać m.in. liczne zdarzenia losowe, kradzież, wandalizm czy dewastację. Po zakończeniu budowy, czyli w momencie, w którym budynek zostanie oddany do użytku, ubezpieczenie dla domu w budowie można przekształcić w tradycyjne ubezpieczenie nieruchomości

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia domu w budowie. Pod uwagę wzięliśmy budynek, który docelowo ma mieć 100 mkw. i którego wartość wynosi 600 000 zł. Składkę obliczyliśmy dla podstawowego zakresu, czyli ochrony murów oraz elementów stałych przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi. 

Minimalny koszt opisanego ubezpieczenia to 159 zł, maksymalny 925 zł. Wszystkie podane kwoty dotyczą rocznego okresu ochrony, a poszczególne oferty minimalnie się od siebie różnią. 

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie dla domu w budowie jest produktem oferowanym tylko przez wybrane towarzystwa. Jak pokazuje przeprowadzona kalkulacja, zróżnicowanie cenowe jest tutaj dość spore, co wynika m. in. różnych wariantów polisy (ubezpieczenia od ryzyk nazwanych i ryzyk wszystkich) oraz wliczonych w cenę dodatków. Dysproporcje cenowe mają też związek z indywidualną polityką cenową, jaką prowadzą towarzystwa. Każdy z ubezpieczycieli samodzielnie szacuje ryzyko i w oparciu o te szacunki ustala ostateczną wysokość składki.
Ewelina Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń na życie i nieruchomościEwelina Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń na życie i nieruchomości

 
 

Ubezpieczenie domu w budowie – porównanie ofert

Towarzystwo

W cenie

Roczna składka

Uniqa

pakiet medyczny

159 zł

TUZ

-

326 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

519 zł

Benefia

przepięcia

642 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, All Risks

925 zł

Tabela 1. Źródło: rankomat.pl (stan na: 23.11.2024 r.).

Gdzie znajdziesz najlepszą możliwą ofertę? 

Jako że zróżnicowanie cenowe polis mieszkaniowych jest tak duże, zakup warto poprzedzić porównaniem ze sobą jak największej liczby ofert, co możesz zrobić np. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. To bardzo proste i intuicyjne narzędzie, do którego musisz tylko wprowadzić podstawowe informacje o nieruchomości i kilku innych kwestiach, a także wybrać zakres ochrony. Po zatwierdzeniu tych danych przejdziesz do tabeli z uporządkowanymi ofertami, które będziesz mógł na spokojnie ze sobą porównać i przeanalizować, a kiedy już zdecydujesz się na jedną polisę, od razu będziesz mógł ją zakupić. 

Za pomocą kalkulatora możesz nabyć polisę dla domu w budowie i klasyczne ubezpieczenie dla zamieszkanego już budynku lub mieszkania. Dostępne są tam oferty dla właścicieli nieruchomości oraz dla najemców. Kalkulator umożliwia samodzielne wybranie zakresu ochrony oraz ustalenie sum ubezpieczenia. Podsumowując, za jego pośrednictwem możesz zakupić polisę dopasowaną do twoich indywidualnych potrzeb, która jest jednocześnie atrakcyjna cenowa. Dzięki kalkulatorowi możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku, nie zawężając zakresu ochrony i nie rezygnując z ubezpieczenia dodatkowego mienia. 

TU SPRAWDZISZ CENY

 

To warto wiedzieć

1.    Nieprzekraczalna linia zabudowy wyznacza linię maksymalnego dopuszczalnego zbliżenia budynków i obiektów budowlanych do ulicy lub drogi 

2.    Nieprzekraczalna linia zabudowy jest wyznaczana przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy 

3.    Nieprzekraczalna linia zabudowy może wynosić od 6 do 50 metrów, a jej długość jest zależna od rodzaju drogi oraz od tego, czy dany teren jest zabudowany 

4.    Poza nieprzekraczalną linią zabudowy mogą znajdować się jedynie obiekty, które nie są budynkami i obiektami budowlanymi, czyli np. ogrodzenie z wiatą śmietnikową 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o nieprzekraczalną linię zabudowy

  1. Czy wiata może przekroczyć linię zabudowy?

    Wiata śmietnikowa połączona z ogrodzeniem może znajdować się poza nieprzekraczalną linią zabudowy, nawet na samej granicy działki. Wynika to z faktu, że nie należy ona do kategorii obiektów budowlanych. 

  2. Czy okap dachu może przekroczyć linię zabudowy?

    Okap dachu to element budynku, który nie może wystawać poza określoną w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego nieprzekraczalną linię zabudowy. Inwestor, który będzie chciał zrealizować projekt z takim założeniem, nie uzyska więc pozwolenia na budowę.

  3. Ile można wypuścić dach poza obrys budynku?

    Zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego raczej nie precyzują tej kwestii. Z perspektywy MPZP istotne jest natomiast to, żeby dach budynku nie wystawał poza nieprzekraczalną linię zabudowy. 

  4. Czym jest obowiązująca linia zabudowy?

    Z obowiązującą linią zabudowy mamy do czynienia w lokalizacjach, w których nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Wyznaczają ją budynki znajdujące się na sąsiednich działkach. Jeśli obowiązująca linia zabudowy nie jest linią prostą, czyli występuje tam uskok, nową linię zabudowy wyznacza ten z sąsiednich budynków, który znajduje się w dalszej odległości od ulicy lub drogi. 

  5. Czy można zmienić obowiązującą linię zabudowy?

    Obowiązującą linię zabudowy wyznaczają lokalizacje budynków znajdujących się na sąsiednich działkach, a więc taka linia nie jest tożsama z nieprzekraczalną linią zabudowy zapisaną w MPZP i można ją zmienić. 

  6. Czym jest polisa dla domu w budowie?

    Polisa dla domu w budowie jest dedykowana, przede wszystkim, inwestycjom budowlanym, które można ubezpieczyć już na pierwszym etapie ich realizacji. Ponadto, produkt ten jest zalecany przy rozbudowie, nadbudowie, przebudowie nieruchomości, a także przy większych remontach. Polisa dla domu w budowie ma uproszczoną formę i ograniczony zakres, co sprawia, że jest nieco tańsza. W podstawie chroni mury i elementy stałe, ale w momencie, w którym budynek osiągnie stan surowy zamknięty, w ochronę można również włączyć ruchomości domowe, czyli głównie narzędzia oraz materiały budowlane.