Szukając odpowiedniej lokalizacji na budowę domu, powinieneś brać pod uwagę uzbrojenie terenu działki. Czasami parcele bywają uzbrojone aż zanadto, chociażby z racji obecności linii średniego napięcia. Wyjaśniamy, jak linie służące do przesyłu energii elektrycznej mogą wpłynąć na budowę domu i jak można rozwiązać związane z tym problemy.
- Czym jest linia średniego napięcia?
- Czy linia średniego napięcia na działce stanowi problem?
- Jakie utrudnienia może powodować linia średniego napięcia?
- Czy można przesunąć lub usunąć linię napięcia z działki?
- Ile kosztuje przesunięcie słupa średniego napięcia?
- Czy budowa domu w pobliżu linii średniego napięcia jest bezpieczna?
- Ubezpiecz dom w budowie!
Obecność linii energetycznych na działkach budowlanych bywa kłopotliwa dla inwestorów. Jak łatwo się domyślić, budynki mieszkalne muszą znajdować się w określonych odległościach od elementów instalacji służących do przesyłania energii elektrycznej, co wynika ze względów bezpieczeństwa i jest wyrażone w przepisach budowlanych. Szczególnie kłopotliwa bywa obecność linii średniego napięcia. Zacznijmy sobie od wyjaśnienia, czym właściwie są takie linie napowietrzne, żeby później przejść do problemów, jakie mogą generować i sposobów ich rozwiązania.
Czym jest linia średniego napięcia?
W naszym kraju możemy się spotkać z czterema różnymi liniami przesyłu energii elektrycznej, którymi są
- linie najwyższych napięć,
- linie wysokiego napięcia,
- linie średniego napięcia,
- linie niskiego napięcia.
Linie najwyższych napięć najczęściej umiejscawia się na wysokich słupach. Są to główne arterie odpowiedzialne za przesył energii elektrycznej na dużej odległości i doprowadzanie jej do licznych rozgałęzień. Nas jednak najbardziej interesują linie średniego napięcia, ponieważ to one często utrudniają realizację indywidualnych inwestycji budowlanych.
Zadaniem linii średniego napięcia jest dystrybucja energii w danej lokalizacji, przykładowo, zasilają one budynki znajdujące się na jednej ulicy. Najczęściej napięcie w tych liniach wynosi 15-20 kV, ewentualnie 30 kV. Dawniej linie średniego napięcia miały również 40 kV oraz 60 kV, jednak obecnie takie parametry już praktycznie nie występują.
Czy linia średniego napięcia na działce stanowi problem?
Przebieg linii elektroenergetycznych przez działkę budowlaną może być problematyczny, chociaż nie musi. Wszystko zależy od lokalizacji linii, wielkości i kształtu działki, a także projektu budowlanego, który chce się wdrożyć.
Największym problemem mogą okazać się obecne na działce elektroenergetyczne linie napowietrzne. Budynek, który ma powstać na takiej parceli, musi znajdować się w odpowiedniej odległości od słupów linii elektroenergetycznej, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Zachowanie takich dystansów może być problematyczne szczególnie na mniejszych działkach, gdzie inwestor ma ograniczone pole manewru.
Według obowiązujących przepisów odległość budynku od słupów linii energetycznych powinna wynosić:
- przy napięciu linii energetycznych od 1 do 49 kV – minimum 3 metry w poziomie;
- przy napięciu linii energetycznych 15 kV – minimum 7,1 metra w pionie;
- przy napięciu linii energetycznych 30 kV – minimum 7,2 metra w pionie.
Ponadto, jest jeszcze kwestia estetyki. Elektroenergetyczne linie napowietrzne z pewnością nie upiększają działki, co dla wielu osób może być sporym problemem.
Jakie utrudnienia może powodować linia średniego napięcia?
Jeśli ze względu obecność linii elektroenergetycznej na działce budowa domu według posiadanego projektu jest niemożliwa, można albo wprowadzić zmiany w projekcie, albo spróbować przekonać zakład energetyczny do przestawienia słupów, ewentualnie uzyskać od niego odszkodowanie.
Niestety, zdarzają się sytuacje, w których elektroenergetyczne linie napowietrzne przesyłowe są nie do ruszenia. Za perspektywy inwestora, najbardziej kłopotliwą sytuacją jest ta, w której na działce doszło do zasiedzenia służebności przesyłu. Dzieje się tak wtedy, kiedy zakład energetyczny przez co najmniej 20 lat korzysta z danego terenu, a właściciel działki się temu nie sprzeciwia. Dostawca energii uzyskuje wówczas prawo do korzystania z parceli do celów przesyłowych. Służebność przesyłu może być też ustanowiona na mocy umowy podpisanej między dostawcą energii i poprzednim właścicielem terenu. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest polubowne rozwiązanie sprawy, do czego potrzebna jest jednak dobra wola zakładu energetycznego.
Jeśli jednak służebność przesyłu na działce nie została ustanowiona, inwestor ma pewne narzędzia prawne do wymuszenia zmian w położeniu słupów linii średniego napięcia.
Czy można przesunąć lub usunąć linię napięcia z działki?
Jeśli właściciel sieci elektroenergetycznych nie posiada tytułu prawnego do korzystania z danego terenu, właściciel działki może złożyć wniosek o przesunięcie lub usunięciu słupów. Jeśli dostawca energii nie będzie chciał tego zrobić, sprawa trafi do sądu i zapewne trzeba będzie trochę poczekać na wyrok. Alternatywnym, chociaż rzadko spotykanym rozwiązaniem, jest przekształcenie naziemnej linii elektroenergetycznej w podziemną.
Może się też zdarzyć, że w sąsiedztwie linii średniego napięcia można zrealizować dany projekt budowlany, a właściciel działki uzna, że obecność słupów nieszczególnie mu przeszkadza. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie ustanowienie służebności przesyłu poprzez podpisanie odpowiedniej umowy. Właściciel gruntu udzieli zgody na obecność linii średniego napięcia, za co od dostawcy energii uzyska rekompensatę finansową. Oczywiście nie zawsze możliwe jest uzyskanie takiego porozumienia, jednak warto przynajmniej spróbować dogadać się bez pośrednictwa sądu, zaoszczędzając sobie czasu i nerwów związanych z dopełnianiem formalności.
Ile kosztuje przesunięcie słupa średniego napięcia?
Przypomnijmy, że jeśli na danej działce budowlanej nie ustanowiono służebności przesyłu, dostawca energii nie ma podstaw prawnych korzystania z niej. Wówczas właściciel gruntu może wystąpić o usunięcie słupów i powinno się to odbyć na koszt podmiotu, do którego należą. W bezpośrednich rozmowach pomiędzy zainteresowanymi stronami może pojawić się sugestia, że słupy, owszem, mogą zostać przesunięte, ale pod warunkiem, że zapłaci za to właściciel działki. Ten raczej nie powinien na to przystawać, ponieważ pokrycie kosztów takiego przedsięwzięcia nie jest jego obowiązkiem.
Przy okazji warto dodać, że jeśli na danym gruncie znajdują się elementy linii średniego napięcia, ale nie ustanowiono tam służebności przesyłu, właściciel działki może ubiegać się o finansową rekompensatę do 10 lat wstecz (po 10 latach następuje przedawnienie), o ile przez te lata ziemia była jego własnością.
Czy budowa domu w pobliżu linii średniego napięcia jest bezpieczna?
Czasami pojawiają się opinie, że w sąsiedztwie linii średniego napięcia, nawet przy zachowaniu wymaganych prawem odległości, nie powinno się budować domów, ponieważ ich mieszkańcy mogą odczuwać dolegliwości typu bóle głowy, rozdrażnienie, zmęczenie czy bezsenność. Na szczęście, nie jest to prawdą, a przynajmniej na chwilę obecną takie teorie nie mają potwierdzenia w żadnych spośród przeprowadzanych dotąd badań naukowych. Jedynym potencjalnym zagrożeniem dla mieszkańców budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie linii średniego napięcia jest porażenie prądem, do którego może dojść np. wtedy, kiedy podczas wichury czy uderzenia pojazdu mechanicznego słup zostanie poważnie uszkodzony lub po prostu przewrócony.
Ubezpiecz dom w budowie!
Kiedy już rozwiążesz problemy związane z obecnością na działce linii średniego napięcia i będziesz przymierzał się do rozpoczęcia budowy domu, pomyśl o ubezpieczeniu.
Wypowiedź eksperta
Polisę dla domu w budowie kupisz online, np. za pomocą porównywarki ubezpieczeń. Będziesz mógł samodzielnie wybrać wariant polisy (ubezpieczenie od ryzyk nazwanych lub od ryzyk wszystkich), ustalić zakres ochrony oraz sumy ubezpieczenia. Sformatowanie polisy zajmie ci dosłownie kilka minut, a kiedy zatwierdzisz wprowadzone dane, przejdziesz do tabeli z uporządkowanymi ofertami od czołowych towarzystw. Będziesz mógł je na spokojnie przeanalizować i porównać, również pod kątem finansowym, a kiedy znajdziesz już produkt spełniający twoje oczekiwania, płynnie przejdziesz do opłacenia składki. Ochrona twojej inwestycji może zacząć działać praktycznie od zaraz, mówiąc precyzyjniej, nawet od następnego dnia roboczego. Dzięki zakupom online zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy, nawet kilkaset złotych w skali roku.
To warto wiedzieć
1. Linie średniego napięcia służą do dystrybucji energii w danej lokalizacji, np. do budynków znajdujących się przy jednej ulicy
2. Jeśli dana linia energetyczna ma napięcie od 1 do 49 kV, budynki powinny znajdować się od niej w odległości minimum 3 metrów w poziomie
3. Jeśli dana linia energetyczna ma napięcie 15 kV, budynki powinny znajdować w odległości 7,1 metra w pionie od niej, a przy napięciu 30 kV w odległości 7,2 metra
4. Dostawca energii może mieć prawo do korzystania z danej działki, jeśli ustanowiono dla niej służebność przesyłu
5. Jeśli służebność przesyłu nie została ustanowiona, właściciel danego terenu może zażądać usunięcia słupów energetycznych lub wypłacenia mu rekompensaty
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o linie średniego napięcia
Czy można budować dom pod linią średniego napięcia?
W sąsiedztwie linii średniego napięcia można budować domy, jednak trzeba zachować określone prawem odległości. Jeśli chodzi o dystans w pionie, dla linii elektroenergetycznej o napięciu 15 kV wynosi 7,1 metra, a dla linii z napięciem 30 kV 7,2 metra.
Ile trwa przesunięcie słupa energetycznego?
Oczywiście, fizyczne przesunięcie słupa energetycznego można wykonać nawet jednego dnia, przed realizacją takiego przedsięwzięcia konieczne jest jednak dopełnienie pewnych formalności, co potrwa co najmniej kilka tygodni. Mało tego, w niektórych sytuacjach, czyli głównie wtedy, kiedy dla danej działki została ustanowiona służebność przesyłu, usunięcie słupa może być niemożliwe ze względów prawnych.
Do kogo pisać o przeniesienie słupa energetycznego?
W pierwszej kolejności trzeba skontaktować się z zakładem energetycznym, który jest właścicielem danego słupa, żeby sprawdzić, czy ma od podstawy prawne do korzystania z działki (służebność przesyłu). Jeśli ich nie posiada, można przedłożyć mu wniosek o przeniesienie słupa lub zażądać rekompensaty za jego obecność na naszej posesji. Jeśli dostawca energii nie będzie skłonny spełnić naszym żądań, sprawę może skierować do sądu.
Jaka jest odległość domu od linii średniego napięcia?
Przy linii średniego napięcia, owszem, można budować domy, jednak trzeba zachować odpowiedni dystans, który wyznaczają przepisy. Jeśli napięcie w danej linii wynosi od 1 do 49 kV, budynki muszą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 3 metry.
Jak sprawdzić, czy dla danej działki została ustanowiona służebność przesyłu?
W pierwszej kolejności warto zajrzeć do księgi wieczystej danej nieruchomości, ponieważ może ona zawierać informacje na temat służebności przesyłu. Niestety, zamieszczanie tam takich treści nie jest obowiązkowe. W dalszej kolejności trzeba się zgłosić do firmy, które jest właścicielem przechodzącej przez działkę linii, z zapytaniem, w oparciu o jaką podstawę prawną korzysta z parceli.
Czy za słupy energetyczne na działce można dostać rekompensatę?
Jeśli właściciel linii elektroenergetycznej, która przechodzi przez daną działkę, ma prawo z niej korzystać na mocy ustanowionej służebności przesyłu, uzyskanie rekompensaty jest niemożliwe. Jeśli natomiast nie istnieje taka służebność, właściciel działki ma pełne prawo ubiegać się o zadośćuczynienie finansowe. W takim przypadku roszczenia mogą sięgać nawet do 10 lat wstecz (po 10 latach następuje przedawnienie) lub do momentu, w którym dana osoba uzyskała prawo własności nieruchomości.