Mniej czasu w kolejkach i doskonałe warunki śniegowe – to największe plusy najdłuższych tras narciarskich w Europie. Takich najwięcej znajdziesz w Szwajcarii. Zobacz, gdzie jeszcze wybrać się w poszukiwaniu długich tras narciarskich, jak się do nich przygotować i o czym pamiętać, by zimowy wyjazd był przyjemny i przede wszystkim bezpieczny. 

Najdłuższe trasy narciarskie w Europie to niewątpliwie cała masa zalet. Pamiętaj jednak, że takie warunki wymagają odpowiedniego przygotowania i ubezpieczenia. Polisa narciarska pozwoli cieszyć Ci się wyjazdem, bez obaw o konsekwencje nieplanowanych zdarzeń, które lubią przytrafiać się w najmniej odpowiednich momentach. 

Czy długość trasy ma znaczenie dla narciarzy? 

Długie trasy to przede wszystkim duży plus dla ośrodka narciarskiego, a także świetna reklama i powód do większego zainteresowania wśród miłośników szusowania. Najdłuższe trasy narciarskie pozwalają delektować się dłuższym czasem spędzonym pośród malowniczych krajobrazów górskich. Długie trasy narciarskie często zapewniają zróżnicowane warunki terenowe, w tym stoki o różnym nachyleniu, zakręty i miejsca o zmiennej widoczności. To stawia przed narciarzami wyzwania techniczne, poprawiające szlifować umiejętności i doświadczenie.

Perspektywa zjazdu po zróżnicowanym i wymagającym terenie to radość i solidny zastrzyk adrenaliny dla narciarzy. Dłuższe trasy pozwalają na szybszą jazdę i dłuższe zjazdy. To również doskonały sposób na poprawienie kondycji i wytrzymałości. Nawet doświadczeni narciarze znajdą w takim miejscu nowe wyzwania. 

Z kolei początkujący narciarze na najdłuższych trasach mogą ćwiczyć swoje techniki bez konieczności ciągłego zatrzymywania się. Takie rozwiązanie gwarantuje dużo więcej przestrzeni do ćwiczeń i zwiększony komfort.

Gdzie jest najwięcej najdłuższych trasa narciarskich w Europie? 

Najwięcej najdłuższych tras narciarskich w Europie, znajdziesz w Szwajcarii

Europejska mekka narciarstwa jest krajem górzystym, gdzie dominują Alpy. Góry te zajmują około 60% powierzchni kraju i są podzielone na pasma przez doliny Renu i Rodanu 12. W Alpach znajdują się największe i najwyższe tereny narciarskie w Szwajcarii, takie jak Zermatt czy Saas-Fee3. Niektóre z nich są połączone z ośrodkami narciarskimi w sąsiednich krajach, np. Samnaun z Ischglem w Austrii.

Która trasa narciarska w Europie jest najdłuższa? 

Wybór najdłuższej trasy narciarskiej w Europie nie jest wcale taki prosty. Ośrodki narciarskie bardzo często zawyżają długość tras, próbując zwabić w ten sposób większą ilość narciarzy w sezonie.

Jednak miano najdłuższej trasy narciarskiej w Europie i jednocześnie najdłuższej trasy narciarskiej w Alpach i na świecie, dzierży Les 2 Alpes we Francji. Poza rekordem długości znajdziesz tu również rekord różnicy wysokości - 2288 metrów. Narciarze kochają Les 2 Alpes ze względu na doskonałe warunki śniegowe (lodowiec otwarty jest nawet latem) i klimatyczne miasteczko, w którym znajdziesz centra handlowe, sklepy, restauracje, puby i kluby.

Kultowy ośrodek ma do zaoferowania również snowpark i doskonałe tereny do freeridingu. L2A zasłynęło jako kurort tętniący życiem do późnych godzin nocnych, w którym znajdziesz wiele atrakcji apreski. 

  • Najdłuższa trasa narciarska: 17 km

  • Trasa czerwona: 19%

  • Czarne trasy: 12%

  • Liczba wyciągów: 42

  • Szczyt: 3600 m

Ranking najdłuższych tras narciarskich w Europie 

Szczyty lśniące w słońcu, śnieżne krajobrazy niczym z bajki i cisza – to największe zalety najdłuższych tras narciarskich w Europie. Dla wielu możliwość skorzystania z najdłuższej trasy narciarskie to domena udanych ferii. 

Zestawienie najdłuższych tras narciarskich w Europie zostało przygotowane na podstawie publikacji niemieckiego narciarza – Christopha Schrabe. Narciarz opublikował na początku 2013 roku wyniki obliczeń wykonanych m.in. za pomocą systemu GPS. Wynikało z nich, że niektóre z największych ośrodków narciarskich w Europie zawyżają długości oferowanych przez siebie tras.

Bansko, Bułgaria

Określany również jako jeden z najlepszych ośrodków narciarskich dla rodzin w Europie.  Malownicze miasteczko Bansko położone jest w jednym z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii – na zboczu góry Pirin. Miasteczko słynie ze świetnie zorganizowanego nowego centrum narciarskiego, które znajduje się na wysokości 936 m n.p.m. 

Zdecydowanie jest to najnowocześniejszy kurort narciarski w Bułgarii i na całych Bałkanach. Możesz cieszyć się tutaj trasami narciarskimi o różnym stopniu trudności, obejmującymi zarówno stoki dla początkujących, jak i zaawansowanych. Bansko słynie także z nowoczesnych udogodnień narciarskich, w tym nowych wyciągów, sprzętu do wypożyczenia i szkół narciarskich, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla miłośników sportów zimowych.

  • Najdłuższa trasa: 16 km

  • Trasa czerwona: brak

  • Czarne trasy: 53%

  • Liczba wyciągów: 14

  • Szczyt: 2560 m

Mały Matteerhorn, Szwajcaria

Wielu narciarzy twierdzi, że region narciarski Zermatt to miejsce, z którego można podziwiać najpiękniejszą panoramę w całej Szwajcarii.

Matterhorn jest najbardziej wysuniętym na południe ośrodkiem narciarskim. Z platformy widokowej na Małym Matterhornie przy dobrych warunkach atmosferycznych możesz zobaczyć aż 38 szczytów, których wysokość przekracza 4000 m.  Poza długimi trasami, w każdej części ośrodka Zermatt znajdują się również trasy przeznaczone dla dzieci i początkujących narciarzy. 

Sklepy, kawiarnie, bary i restauracje ciągną się tutaj wzdłuż tętniącej życiem głównej ulicy w mieście, gdzie możesz wziąć udział w après-ski i spróbować aromatycznego strudla jabłkowego, który nigdzie nie smakuje tak, jak tutaj.

  • Najdłuższa trasa: 15,3 km

  • Trasa czerwona: 57%

  • Czarne trasy: 10%

  • Liczba wyciągów: 42

  • Szczyt: 3899 m

Schilthorn, Szwajcaria

Jest to najwyżej położony teren narciarski w Bernese Oberland, zapewniający niezwykły widok na Szwajcarskie góry Eiger, Mönch i Jungfrau. Znajduje się tu również punkt startu organizowanych od 1928 zawodów "Inferno".

Schilthorn zagościł także w jednej z części Agenta 007, a w obrotowej restauracji Piz Gloria, do tej pory możesz zatrzymać się na lody, kawę, czy obiad. 

Schilthorn słynie z jednego z najwyżej położonych lodowców w Europie, co zapewnia doskonałe warunki do jazdy na nartach przez większą część roku.

  • Najdłuższa trasa: 15 km

  • Trasa czerwona: 33%

  • Czarne trasy: 29%

  • Liczba wyciągów: 16

  • Szczyt: 2970 m

Sölden – Austria

Sölden to jedyny ośrodek w Austrii, gdzie trasy na lodowcu bezpośrednio połączone są wyciągami z resztą terenów narciarskich. Początkującym szczególnie polecana jest przełęcz Giggijoch, gdzie na niebieskich trasach o szerokości kilkuset metrów możesz bezpiecznie szlifować swoje umiejętności.

Ośrodek narciarski Solden to również centrum najpopularniejszych apres ski w Austrii. Już wczesnym popołudniem zaczynają się tutaj imprezy na Giggijochu, które po zmroku przenoszą się do knajpek w miasteczku.

  • Najdłuższa trasa: 15 km

  • Trasa czerwona: 32 %

  • Czarne trasy: 19 %

  • Liczba wyciągów: 31

  • Szczyt: 3340 m

LAAX, Szwajcaria

W wielu źródłach możesz spotkać się z informacją, że na żadnej innej trasie w Alpach nie pokonuje się między startem a metą tak dużej realnej odległości, jak podczas zjazdu z Vorab do Flims w szwajcarskim kantonie Graubünden (Gryzonia).

LAAX zorientowane jest przede wszystkim na turystykę rodzinną. Prawie 30% to trasy niebieskie, a 19% trasy zielone – dedykowane początkującym i dzieciom. Jednak doświadczeni narciarze również znajdą tu coś dla siebie. Łączna długość przygotowanych stoków w regionie wynosi 235 km. Rozciągają się one na wysokości między 1100m a 3018m. Najdłuższa z nich liczy 11km.

Region ten słynie z atmosfery typowej dla klimatycznego miasteczka górskiego i licznych restauracji i kawiarni przy stokach, gdzie możesz delektować się szwajcarską kuchnią i regionalnymi przysmakami.

  • Najdłuższa trasa: 11 km

  • Trasa czerwona: 43 %

  • Czarne trasy: 10 %

  • Liczba wyciągów: 28

  • Szczyt: 3340 m

Na jakie zagrożenia narażony jest narciarz na najdłuższej trasie narciarskiej?

Różnice wysokości i kąt nachylenia długiej trasy narciarskiej, mogą stanowić niebezpieczeństwom jeśli nie jesteś doświadczonym narciarzem. Chcąc wybrać się na narty na najdłuższą trasę narciarską, musisz przygotować się, przede wszystkim pod kątem radzenia sobie z różnymi warunkami terenowymi. Niektóre obszary narciarskie mogą być słabo oznakowane i oświetlone, co zwiększa ryzyko zabłądzenia. Brak czytelnych oznaczeń tras może zaprowadzić w niebezpieczne obszary. 

W obszarach górskich, gdzie znajdują się najdłuższe trasy narciarskie, istnieje również ryzyko spotkania na trasie dzikich zwierząt. Bądź świadomy takiej sytuacji i pamiętaj o odpowiednim zachowaniu, które pozwoli Ci uniknąć konfliktów. 

Długie trasy prowadzą też często zmęczenia, co zwiększa ryzyko popełnienia błędów i narażenie się na urazy. Dlatego planuj odpoczynek i nie przeceniaj swoich możliwości.

Uwaga!

Nagłe zmiany pogodowe, takie jak burze czy lawiny śnieżne mogą stanowić zagrożenie. Sprawdzaj warunki atmosferyczne i dostosuj do nich swoje plany, jest to kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na trasie.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz wpływ na wszystkie zagrożenia, które czyhają na Ciebie na najdłuższych trasach narciarskich, pamiętaj, że góry to środowisko wciąż nieznane nam w pełni, do którego należy mieć szacunek. Niespodziewana zmiana pogody, ciężkie warunki, czy dzika flora i fauna potrafią zaskoczyć, a wtedy przyda się odpowiednia ochrona. Szczególnie, że leczenie za granicą jest dużo droższe niż w Polsce, a w wielu krajach kosztami ratownictwa górskiego obarczony w 100% jest poszkodowany. 

Wypowiedź eksperta

Koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie, dlatego warto wykupić przed wyjazdem dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by pokrywała także koszty akcji ratunkowych, hospitalizacji, którą spowodują nagłe objawy choroby przewlekłej leczonej w kraju (np. choroby krążenia, cukrzyca), transportu medycznego, a w razie śmierci – koszt transportu ciała do Polski.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ubezpieczenie narciarskie na najdłuższe trasy narciarskie w Europie – jak je wybrać? 

Ubezpieczenie narciarskie na najdłuższe trasy narciarskie w Europie powinno być dopasowane przede wszystkim do miejsca, do którego się wybierasz, ale także do Twoich indywidualnych potrzeb. Najdłuższe trasy narciarskie mogą stwarzać dużo więcej zagrożeń, niż te bezpieczne o mniejszym nachyleniu. Dlatego pamiętaj, że standardowa polisa narciarska to zdecydowanie za mało.

Ochrona, którą powinno zapewniać Ci dobre ubezpieczenie narciarskie powinna spełniać konkretne kryteria:

  • Odpowiednio duża suma kosztów leczenia.

Na terenie Europy suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Poza naszym kontynentem za odpowiednią kwotę uznaje się 50 000 euro. 
Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pokrycie kosztów leczenia od 10 000 euro do nawet 40 000 000 zł.

  • Koszty ratownictwa

Jeśli ulegniesz wypadkowi na stoku i konieczna będzie pomoc specjalistycznych służb. Sytuacja może wymagać zaangażowania nawet śmigłowca, a rachunek zostanie wysłany bezpośrednio do Ciebie.

Polisa narciarska powinna pokrywać koszty ratownictwa. Jeśli zadbasz o to na etapie wyboru ubezpieczenia w góry, ubezpieczyciel opłaci wszystkie usługi z tym związane.

Uwaga!

Od stycznia 2022 roku wszyscy narciarze korzystający ze stoków na terenie Włoch muszą mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W innych krajach póki co nie ma takiego obowiązku, ale OC w polisie jest ważnym elementem.

Pamiętaj, że odszkodowanie za straty poniesione na zdrowiu lub sprzęcie mogą być bardzo wysokie i wynosić nawet kilkaset tysięcy euro. Oczywiście, nawet jeśli dojdzie do szkody nieumyślnie, nadal zostaniesz obciążony kosztami. Polisa narciarska w ramach OC pokrywa takie wydatki do wysokości sumy gwarantowanej. Nie powinna być ona niższa niż 150 000 euro.

  • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków)

Na podstawie NNW ubezpieczyciel wypłaca Ci odszkodowanie z tytułu poniesienie szkód osobowych (na przykład, kiedy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu). Pamiętaj też, aby suma gwarantowana takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka. 

Ten element polisy Pozwoli objąć Ciebie  oraz Twoich bliskich opieką w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia podczas wyjazdu. Assistance gwarantuje nie tylko pomoc w postaci informacji i porad, ale także pokrycie kosztów takich jak nocleg, wcześniejszy powrót do kraju czy przyjazd członka rodziny do poszkodowanego. Assistance często gwarantuje również opiekę nad dziećmi, kiedy ich rodzice lub opiekunowie są poszkodowani. 

Zapewni Ci wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu/bagażu. Ten element polisy jest szczególnie przydatny właśnie podczas przewożenia nart, które należą do wartościowego sprzętu. Aby jednak ubezpieczyciel mógł wypłacić Ci takie odszkodowanie, pamiętaj, że ekwipunek musi być odpowiednio zabezpieczony. Jeśli dojdzie do uszkodzenia z winy niewłaściwego zabezpieczenie nie będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania.

  • Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka i spotów ekstremalnych.

To rozszerzenie ochrony przyda Ci się, jeśli podczas zimowego wypoczynku planujesz uprawiać sporty uznane przez ubezpieczyciela za ekstremalne. Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel ma w tym zakresie własne regulacje i jeśli dla jednego narty są sportem ekstremalnym lub sportem wysokiego ryzyka, dla innego nie muszą być. Dokładną listę znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw. 

Pamiętaj również, że w przypadku wyjazdu na narty EKUZ to zdecydowanie za mało.

Część usług medycznych w wielu krajach europejskich jest dodatkowo płatna, nawet w publicznej ochronie zdrowia. Może więc się okazać, że założenie gipsu, konsultacje ze specjalistą czy transport ze stoku do szpitala będzie kosztował nawet kilkaset euro. Tymczasem ubezpieczenie narciarskie w ramach kosztów leczenia pokryje wszystkie te opłaty, w tym również leczenie prywatne

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na najdłuższe trasy narciarskie w Europie

Najtańsza polisa na narty w naszej porównywarce kosztuje mniej niż kubek gorącej herbaty na stoku. Pamiętaj jednak, że na cenę ubezpieczenia wpływ ma wiele czynników np.: długość pobytu, kierunek wyjazdu czy liczba ubezpieczonych osób. Dlatego cena nie powinna być elementem decydującym o wyborze konkretnej polisy. Najważniejszy jest zakres ochrony, jaki zapewnia Ci polisa narciarska. 

Weekendowy wyjazd na narty dla 1 osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,09 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złpandemia Covid-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
26,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowepandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
35,86 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOC sportowepandemia Covid-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
36,67 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowesprzęt sportowypandemia Covid-19
Weekendowy wyjazd na narty dla 1 osoby
AXA Partners
11,09 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złpandemia Covid-19
Proama
26,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowepandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
35,86 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOC sportowepandemia Covid-19
AXA Partners
36,67 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowesprzęt sportowypandemia Covid-19

Najlepszym sposobem na znalezienie dopasowanego do Twoich potrzeb i wymagań ubezpieczenia narciarskiego jest kalkulator ubezpieczeń narciarskich na rankomat.pl. Narzędzie pozwoli w łatwy i posty sposób dokonać porównania cen ofert ubezpieczycieli. 

Aby kupić ubezpieczenie narciarskie, wystarczy że w porównywarce ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl jako cel wyjazdu zaznaczysz jazdę na nartach lub snowboardzie. 

Następnie po podaniu kilku danych, jak data i miejsce wyjazdu, a także dane osobowe oraz liczba podróżnych – automatycznie wyświetli się na ekranie twojego komputera, smartfona czy tableta kilkanaście ofert polis narciarskich. Dzięki temu w prosty sposób możesz wybrać ubezpieczenie narciarskie dostosowane do swoich potrzeb.

Co warto wiedzieć?

  1. Najdłuższe trasy narciarskie mogą stwarzać dużo więcej zagrożeń, niż te bezpieczne o mniejszym nachyleniu.
  2. Standardowa polisa narciarska na wyjazd na narty to zdecydowanie za mało.
  3. EKUZ nie wystarczy, kiedy na stoku dojdzie do wypadku.
  4. Ubezpieczenie na narty to koszt zaledwie kilku złotych dziennie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jaki jest najdłuższa trasa narciarska w Europie?

    Źródła podają różne informacje, ale według oficjalnych komunikatów, najdłuższa trasa narciarska zlokalizowana jest w Les 2 Alpes, we Francji.

  2. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce?

    Najdłuższa trasa narciarska w Polsce znajduje się oczywiście w najwyższych naszych górach – w Tatrach Wysokich. Wiedzie z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic. 

  3. Czy jazda na trudnych trasach jest sportem ekstremalnym?

    W większości przypadków ubezpieczyciel zakwalifikuje taką jazdę do sportów ekstremalnych, ze względu na większe prawdopodobieństwo urazów i wypadków. Jednak każdy ubezpieczyciel ma w tym zakresie własne regulacje. Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie, sprawdź warunki w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenie), w którym zawarte są wszystkie informacje dotyczące kwalifikacji sportów. 

  4. Czy jazda na długich trasach jest wymagająca?

    Najdłuższe trasy narciarskie są zróznicowane pod względem nachylenia i trudności. Znajdziesz na pewno takie, które dopasowane są do tych mniej doświadczonych narciarzy, jak i tych doświadczonych. Zanim jednak wybierzesz się na najdłuższą trasę narciarskie warto zastanowić się, czy poziom umiejętności, jaki posiadasz pozwoli Ci na bezpieczne skorzystanie z takiej trasy.

  5. Ile kosztuje ubezpieczenie na najdłuższe trasy w Europie?

    Najtańsze ubezpieczenie na najdłuższą trasę narciarską to koszt kilku złotych dziennie. Pamiętaj jednak, aby to nie cena była kwestią decydującą o wyborze polisy. Najważniejsze jest to, czy zapewnia Ci ona ochronę w razie wypadku na stoku i konsekwencji z tym związanych. Pamiętaj również, że Karta EKUZ to za mało, na taki rodzaj urlopu, a ratownictwo górskie w większości krajów na świecie jest płatne.