Większość polskich narciarzy na zagraniczne stoki wybiera się własnym samochodem. Tymczasem szybko i komfortowo można na narty można wybrać się samolotem. Tak w Europie, jak i poza nią nie brakuje ośrodków z lotniskami w pobliżu.

Wybraliśmy 10 kierunków narciarskich, do których łatwo i w miarę tanio można dostać się z Polski samolotem. Sprawdzamy, ile kosztuje taki lot, co oferuje dany ośrodek, a także jak przewieźć narty w powietrzu oraz jakie ubezpieczenie wybrać. 

1. Włochy, Val di Sole, Folgàrida - Marilléva 

To jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Dolomitach. Znajduje się tam 41 tras, liczących łącznie 63 kilometry. Do dyspozycji narciarzy jest 25 wyciągów, gondolowych i kanapowych, a także trasy do szusowania po zmroku. To region szczególnie polecany początkującym i rodzinom z dziećmi – nie brak tu szkółek i przedszkoli narciarskich.

W okolicy Predazzo znajduje się też wiele atrakcji pozanarciarskich: tory saneczkowe, parki snowboardowe oraz zimowe parki rozrywki.  

 • Najbliższe lotnisko: Bergamo, 153 km  
 • Długość lotu: 2 godziny z Warszawy-Modlina 
 • Cena lotu w jedną stronę: od 46 zł z Rayanair 
 • Cena skipassu: 7-dniowy Skipass Val di Sole Skiarea: 373 euro dla dorosłych, 187 euro dla dzieci 
 • Cena noclegu: od 273 zł/noc dla 2 osób dorosłych 
 • Obostrzenia pandemiczne: wjazd na podstawie negatywnego wyniku testu antygenowego (ważnego 24 godziny) albo molekularnego PCR (ważnego 48 godzin), osoby niezaszczepione są kierowane na 5-dniową kwarantannę, po której zakończeniu muszą powtórzyć test. Na terenie całych Włoch (w restauracjach, ośrodkach kultury i sportu, na imprezach itp.) obowiązuje paszport covidowy, ważny 9 miesięcy. W pomieszczeniach zamkniętych oraz tam, gdzie nie da się zachować dystansu obowiązuje wymóg noszenia maseczek. 

2. 3 Vallées, Francja, Méribel 

Ta malownicza miejscowość w Alpach Francuskich należy do jednego z najlepszych kompleksów narciarskich w Europie. Na miłośników szusowania czeka tu aż 70 tras o różnym stopniu trudności, liczących łącznie 150 kilometrów. Korzystać można z 42 wyciągów kanapowych oraz gondolowych. 

Na terenie Méribel nie brakuje też restauracji serwujących przysmaki z francuskiej kuchni oraz klimatycznych tawern. Narciarze po całym dniu na stoku mogą wybrać się na zimowy spacer z rakietami śnieżnymi, szalone zajady na sankach lub na lodowisko. Relaks oferują też liczne strefy spa i wellnes. Spragnieni podniebnych atrakcji mogą podziwiać Trzy Doliny z lotu ptaka: z helikoptera, balonu lub paralotni.  

 • Najbliższe lotnisko: Lyon, 177 km  
 • Długość lotu: 4 godziny z Warszawy Okęcia, z przesiadką w Monachium 
 • Cena lotu  w obie strony: od 1318 zł z Lufthansą 
 • Cena skipassu: 7-dniowy Skipass Leś 3 Vallées: 297 euro dla dorosłych, 237 euro dla dzieci  
 • Cena noclegu: od 529 zł/noc dla 2 osób dorosłych 
 • Obostrzenia pandemiczne: przy wjeździe do Francji wymagane jest posiadanie certyfikatu covidowego, osoby po 65 roku życia muszą mieć przyjętą dawkę przypominającą szczepionki, osoby w wieku od 18 do 65 lat mają na to czas do 17 stycznia (jeśli drugą dawkę przyjęli przed 17 czerwca). Paszport potwierdzający zaszczepienie, ozdrowienie z COVID-19 lub negatywny wynik testu jest wymagany także w miejscach użyteczności publicznej - restauracjach, kawiarniach, centrach handlowych, kinach, teatrach, muzeach, domach opieki, szpitalach oraz samolotach, pociągach i autobusach. W przestrzeni zamkniętej wymagane jest również noszenie maseczek. 

3. Schladming - Planai - Hochwurzen, Austria 

To najbardziej profesjonalny ośrodek narciarski w Alpach, słynący z bardzo dobrej infrastruktury, panoramicznych tras oraz malowniczej okolicy. Obywają się tam zawody o randze Mistrzostw Świata. Do dyspozycji narciarze mają 35 tras o łącznej długości 58 kilometrów. Szusować można na trasach o różnym stopniu zaawansowania, także w nocy, przy sztucznym oświetleniu. Na szczyt stoków można dostać się za pomocą 19 wyciągów – gondolowych i kanapowych. 

Są tu też snowparki, huśtawka narciarska oraz szkółki narciarskie. Wzdłuż głównego deptaku w Schladming  znajdują się urokliwe sklepiki i kawiarenki. Nie brak tu zimowych imprez po zachodzie słońca. W mieście znaleźć można też liczne centra rozrywki. 

 • Najbliższe lotnisko: Salzburg, 90 km 
 • Długość lotu: 6 godzin 40 minut z Warszawy Okęcia, z przesiadką w Amsterdamie 
 • Cena lotu w obie strony: od 966 zł z KLM 
 • Cena skipassu: 6-dniowy Planai / Schladming - Ski amade – 299 euro dla dorosłych, 149 euro dla dzieci 
 • Cena noclegu: od 469 zł/noc dla 2 osób dorosłych 
 • Obostrzenia pandemiczne: wjazd bez kwarantanny możliwy dla osób zaszczepionych pełną dawką oraz ozdrowieńców, dodatkowo posiadających negatywny wynik testu PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 ważny 72 godziny. Osoby niezaszczepione są kierowane na 10-dniową kwarantannę. Na terenie całej Austrii obowiązuje zasada 2G – tylko ozdrowieńcy i zaszczepieni mogą korzystać z usług gastronomicznych, hotelarskich, obiektów rekreacyjnych i kulturalnych. W przestrzeni publicznej wymagane jest także noszenie maseczek typu FFP2. 

4. Zermatt, Szwajcaria 

Zermatt to kurort słynący z panoramicznych widoków. Ma też opinię ośrodka luksusowego, z doskonałą infrastrukturą oraz bogatą ofertą apres-ski. Na terenie Zermatt znajduje się aż 322 kilometrów tras narciarskich, podzielonych na 15 odcinków. Narciarzy na stok dowożą 52 wyciągi. Trasy są zróżnicowane, ale dominują te przeznaczone dla średniozaawansowanych.

W Zermatt nie brakuje atrakcji pozanarciarskich. Na miłośników szusowania po całym dniu spędzonym na stoku czekają baseny solankowe, ścianki wspinaczkowe, tory do curlingu, nurkowanie pod lodem, zwiedzanie groty lodowej czy wyprawy do jaskiń. Można podziwiać też panoramę miasta i otaczających go szczytów z perspektywy helikoptera.

 • Najbliższe lotnisko: Genewa-Cointrin, 230 km 
 • Długość lotu: 5  godzin z Krakowa, z przesiadką w Amsterdamie 
 • Cena lotu w obie strony: od 695 zł z KLM 
 • Cena skipassu: 6-dniowy skipass Zermatt  – 395 euro dla dorosłych, 197 euro dla dzieci 
 • Cena noclegu: od 558 zł/noc dla 2 osób dorosłych 
 • Obostrzenia pandemiczne: wszyscy przyjeżdżający do Szwajcarii muszą zarejestrować swój pobyt za pomocą formularza elektronicznego oraz posiadać negatywny wyniku testu PCR wykonany nie później niż 72 godzin przed przyjazdem do Szwajcarii lub test antygenowy wykonany w ciągu ostatnich 24 godzin przed przyjazdem do Szwajcarii. Dodatkowo osoby niezaszczepione muszą powtórzyć test pomiędzy 4. a 7. dniem pobytu. 

5. Bansko, Bułgaria 

Bułgaria nie należy do popularnych kierunków narciarskich, niemniej Bansko to jeden z nowocześniejszych kurortów w tej części Europy. Na terenie ośrodka znajduje się 18 tras narciarskich. Miłośnicy szusowania mogą korzystać z 70 km zjazdów o różnym stopniu zaawansowania, z przewagą tych przeznaczonych dla zaawansowanych. Na stoki wywozi 14 wyciągów kanapowych. 

Na terenie Banska znajduje się też snowpark. Po dniu spędzonym na stoku można zjeść smacznie w jednej z licznych restauracji lub bacówek. Na turystów czekają spacery w śniegu z rakietami, kolej wąskotorowa oraz liczne bary i dyskoteki.  

 • Najbliższe lotnisko: Sofia, 181 km 
 • Długość lotu: 1 godzina 55 minut z Warszawy 
 • Cena lotu w obie strony: od 660 zł z LOT 
 • Cena skipassu: 6-dniowy skipass w ośrodku Bansko  – 230 euro dla dorosłych, 97 euro dla dzieci 
 • Cena noclegu: od 487 zł/noc dla 2 osób dorosłych 
 • Obostrzenia pandemiczne: osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjechać na podstawie ważnego unijnego cyfrowego certyfikatu szczepienia /przejścia COVID-19 lub analogicznego dokumentu, niezaszczepieni muszą okazać negatywny wynik testu PCR do 72 godzin przed wjazdem do Bułgarii. Paszport covidowy należy posiadać także przy wejściu do punktów gastronomicznych, kin, teatrów, sal gimnastycznych, hal sportowych, obiektów handlowych powyżej 300 mkw., z wyjątkiem sklepów spożywczych, instytucji bankowych i aptek.  

6. Pal Arinsal, Andora 

Andora to kolejny z nieoczywistych kierunków narciarskich. Można tam szusować wśród ośnieżonych szczytów i słonecznej pogody, bez tłumów i wysokich cen. Narciarze mają do dyspozycji 44 tras liczących łącznie 63 kilometry. Dominują trasy dla średniozaawansowanych. Ośrodek oferuje wiele atrakcji również dla snowboardzistów, a także miłośników narciarstwa ekstremalnego, jak heliskiing czy speedriding.

Po całym dniu spędzonym na stoku można zwiedzać liczne zabytki znajdujące się w okolicy lub relaksować się w jednym z wielu basenów termalnych. Na turystów czekają także takie atrakcje, jak jazda skuterem śnieżnym lub quadem, nurkowanie pod lodem, kiteskiing, zjazd saniami tobogan czy spacer w rakietach śnieżnych.

 • Najbliższe lotnisko: Barcelona, 213 km
 • Długość lotu: 3 godziny 10 minut z Warszawy-Modlina
 • Cena lotu w obie strony: od 219 zł z Rayanair
 • Cena skipassu: 6-dniowy Pal Arnisal Skipass  – 222 euro dla dorosłych, 85 euro karnet rodzinny
 • Cena noclegu: od 372 zł/noc dla 2 osób dorosłych
 • Obostrzenia pandemiczne: Przyjeżdzający do Andory na trzy lub więcej muszą posiadać negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 (PCR lub TMA) przeprowadzony maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem do tego kraju. W Andorze certyfikat COVID-19 jest wymagany przed wejściem do barów, restauracji i kawiarni, hoteli i obiektów noclegowych, spa, obiektów kulturalnych i sportowych (w tym muzeów, bibliotek, kin i siłowni) oraz salonów kosmetycznych, kasyn oraz salonów gier i świetlic. Wymagany jest także na imprezach plenerowych z udziałem ponad 1000 osób oraz imprezach halowych z udziałem ponad 100 osób. Konieczne jest noszenie maseczek przez powyżej 6.roku życia we wszystkich przestrzeniach zewnętrznych, w obszarach miejskich i w pomieszczeniach.

7. La Molina, Hiszpania

Położony w Pirenejach ośrodek La Molina jest czyny od grudnia do kwietnia i każdego roku gości tysiące narciarzy. To najstarszy kurort w Hiszpanii. Oferuje profesjonalną infrastrukturę oraz słoneczną pogodę. Na narciarzy czekają 63 trasy liczące łącznie 68 kilometrów. Teren do jazdy jest zróżnicowany pod kątem zaawansowania. Na górę można wjechać za pomocą 15 wyciągów – kanapowych, gondolowych i orczykowych.

W La Molina nie brakuje atrakcji apres-ski. Narciarze mogą spacerować w rakietach śnieżnych, jeździć na sankach, psim zaprzęgiem czy skuterami śnieżnymi. Nie brakuje lodowisk, centr spa&wellens oraz basenów termalnych. Można też nurkować pod lodem, latać balonem lub paralotnią.

 • Najbliższe lotnisko: Girona, 131 km
 • Długość lotu: 2 godziny 40 minut z Krakowa
 • Cena lotu w obie strony: od 148 zł z Rayanair
 • Cena skipassu: 6-dniowy Lift Ticket Prices Masella - La Molina (Alp2500) - 222 euro dla dorosłych, 162 euro dla dzieci
 • Cena noclegu: od 726 zł/noc dla 2 osób dorosłych
 • Obostrzenia pandemiczne: Bez żadnych obostrzeń do Hiszpanii mogą wjechać zaszczepieni i ozdrowieńcy na podstawie ważnych certyfikatów lub zaświadczeń. Osoby niezaszczepione muszą . okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. W przestrzeniach zamkniętych oraz tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu należy nosić maseczkę.

8. Gudauri, Gruzja

Szusowanie w Gudauri zapewni wiele ekscytujących przeżyć – jazdę w pięknych okolicznościach przyrody, długie i krótkie trasy, a także możliwość uprawiania narciarstwa poza stokiem i heliskiingu. Na terenie ośrodka znajduje się 26 tras, liczących łącznie 34,8 kilometrów oraz snowpark. Można szusować także w nocy. Na stok można dostać gondolą, orczykiem lub kanapą  - do dyspozycji narciarzy jest 18 wyciągów.

U stóp Kaukazu można nie tylko szusować, ale rozkoszować się miejscową kuchnią i gościnnością Gruzinów. Na narciarzy czekają też liczne atrakcje, jak lot paralotnią, jazda na skuterach śnieżnych, wycieczki skiturowe, baseny oraz wiele punktów widokowych.

 • Najbliższe lotnisko: Tbilisi, 144 km
 • Długość lotu: 5 godzin 55 minut z Krakowa, z przesiadką w Lwowie
 • Cena lotu w obie strony: od 316 zł z Rayanair i Bees Airlines
 • Cena skipassu: 6-dniowy skipass Gudauri Winter Sports Resort - 77 euro dla dorosłych, 39 euro dla dzieci
 • Cena noclegu: od 92 zł/noc dla 2 osób dorosłych
 • Obostrzenia pandemiczne: Do Gruzji mogą wjechać osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Na terenie całego kraju obowiązuje Zielony Paszport (potwierdzenie zaszczepienia, wyzdrowienia z Covid-19 lub posiadania negatywnego wyniku testu). Należy go okazać, korzystając z restauracji, kawiarni i barów, kin, teatrów i opery, muzeów, sali koncertowych, centrów rozrywki, kasyn, siłowni , spa, hoteli i wyciągów narciarskich.

9. Vail Ski Resort, USA

Szusować można też daleko poza Europą. Vail to jeden z najlepszych kurortów narciarskich w Ameryce Północnej. W tej malowniczej miejscowości można korzystać z aż 195 tras – od tych najłatwiejszych do najtrudniejszych. Narciarze mają do dyspozycji teren o powierzchni aż 2140 hektarów. Na terenie kurortu działa 31 wyciągów – gondolowych, kanapowych oraz orczykowych. Sezon trwa tu od końca listopada aż do kwietnia.

Vail to ośrodek luksusowy, nie brak tu ekskluzywnych hoteli z bogatą strefą wellnes&spa. Narciarze po dniu spędzonym na stoku mogą wybrać się do licznych pubów i klubów. Na spragnionych większych atrakcji czekają kuligi konne, jazda psimi zaprzęgami oraz wędrówki na rakietach śnieżnych. 

 • Najbliższe lotnisko: Denver, Kolorado, 193 km
 • Długość lotu: 13 godzin 40 minut z Warszawy-Okęcia, z przesiadką we Frankfurcie
 • Cena lotu w obie strony: od 4680 zł z LOT Lufthansą
 • Cena skipassu: 6-dniowy Vail Lift Pass Prices – 390-546 dolarów dla dorosłych, 564-792 dolarów dla dzieci
 • Cena noclegu: od 1489 zł/noc dla 2 osób dorosłych
 • Obostrzenia pandemiczne: na teren USA mogą wjechać tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Każdy podróżujący powyżej 2 roku życia musi mieć wykonany test na dzień przed przylotem. Akceptowane testy t o NAAT lub antygenowy, w tym także rapid oraz testy domowe dopuszczone do użycia w danym państwie i spełniające warunki określone przez CDC, np. RT-PCR, TMA, RT-LAMP, NEAR, HDA.

10. Niseko United, Japonia

To jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na świecie. Wyróżnia się nowoczesną infrastrukturą oraz doskonałymi warunkami do jazdy. Szusować można tu od grudnia aż do maja. Na narciarzy czeka 55 km tras o różnym stopniu zaawansowania. Dominują szlaki łagodne i umiarkowane.

Poza stokiem nie brakuje tu atrakcji dla turystów. Szczególnie popularny jest snowrafting (jazda w pontonie po śniegu i lodzie) oraz catskiing (zjazdy na otwartych terenach po świeżym śniegu). Poza tym można spacerować w rakietach śnieżnych, uprawiać biegi narciarskie i wypoczywać w miejscowych tawernach.

 • Najbliższe lotnisko: Sapporo-Chitose, 106 km
 • Długość lotu: 18 godzin z Warszawy-Okęcia, z dwoma przesiadkami w Helsinkach i Tokio
 • Cena lotu w obie strony: od 3157 zł z Finnair, JAL, LOT i British Airaways
 • Cena skipassu: 6-dniowy  Niseko All Mountain Pass – 1472 zł dla dorosłych, 885 zł dla dzieci
 • Cena noclegu: od 273 zł/noc dla 2 osób dorosłych
 • Obostrzenia pandemiczne: Japonia wprowadziła całkowity zakaz wjazdu na terytorium swojego kraju dla cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy. O wizę można wystąpić do Ambasady Japonii w Warszawie. Wyjątkiem są cudzoziemcy posiadający status rezydenta w Japonii, którzy mogą wrócić do Japonii po uzyskaniu zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa SARS CoV-2 zrobionego w ciągu 72 godzin przed wylotem. Po przylocie do Japonii, na lotnisku, wykonywany jest drugi test. W przypadku, gdy okaże się on negatywny, podróżujący ma obowiązek udać są na 14-dniową kwarantannę do swojego miejsca zamieszkania.

Jak przewieźć narty samolotem?

Większość linii lotniczych umożliwia przewiezienie sprzętu narciarskiego w ramach bagażu rejestrowanego w luku bagażowym lub w ramach tzw. bagażu specjalnego za dodatkową opłatą. Poniżej prezentujemy, które linie oferują przewiezienie nart w bagażu rejestrowanym:

czy sprzęt narciarski można przewieźć samolotem jako bagaż rejestrowany

Przeanalizowaliśmy też, w których liniach sprzęt narciarski można przewieźć jest jako bagaż specjalny:

wysokość dopłat za przewóz sprzętu narciarskiego

Przeczytaj więcej, jak przewieźć narty samolotem

Jakie ubezpieczenie na narty samolotem wybrać?

Taka polisa przede wszystkim powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa. Wysokość sumy gwarantowanej zależy, od kierunku, jaki się wybiera.

Na narty w Europie wystarczy polisa z kosztami leczenia na 40 – 50 000 euro i kosztami ratownictwa na 6 000 euro. W USA czy Japonii, gdzie koszty leczenia należą do najwyższych na świecie, lepiej by te kwoty były możliwie jak najwyższe. W naszym kalkulatorze najwyższa dostępna suma gwarantowana to 40 000 000 zł. Dotyczy zarówno pokrycia opłat za leczenia, akcje ratunkowe czy powrót do kraju.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

UWAGA! W dobie pandemii Covid-19 należy sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów zachorowania na koronawirusa. Obecnie większość towarzystw daje taką opcję wraz z dodatkami takimi jak pokrycie kosztów kwarantanny izolacji, opłacanie wykonania testu, pobytu w razie choroby dziecka czy powrotu do kraju.

Polisa na narty powinna zwierać również:

 • ubezpieczenie NNW,

 • OC w życiu prywatnym  i sportowe (od 1 stycznia 2022 r. obowiązkowe we Włoszech),

 • ochronę bagażu i sprzętu sportowego,

 • Assistance,

 • ubezpieczenie od opóźnienia lotu,

 • ubezpieczenie od zagubienia bagażu przez linie lotnicze.

Takie ubezpieczenie można zakupić w naszym kalkulatorze. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny.

Weekendowy wyjazd na narty dla 1 osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,09 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złpandemia Covid-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
26,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowepandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
35,86 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOC sportowepandemia Covid-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
36,67 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowesprzęt sportowypandemia Covid-19
Weekendowy wyjazd na narty dla 1 osoby
AXA Partners
11,09 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złpandemia Covid-19
Proama
26,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowepandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
35,86 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złOC sportowepandemia Covid-19
AXA Partners
36,67 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowesprzęt sportowypandemia Covid-19

Polisę można zakupić online. Wystarczy wypełnić formularz i opłacić składkę. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila. Można go wydrukować lub zapisać i lecieć na narty w dowolne miejsce na świecie!

Co warto wiedzieć?

 1. Większość polskich narciarzy na zagraniczne stoki wybiera się samochodem.
 2. Tymczasem na narty można wybrać się też samolotem.
 3. Ciekawe połączenia można znaleźć do Włoch, Austrii. Francji czy Szwajcarii, a nawet do Bułgarii, Andory czy Hiszpanii.
 4. Na narty można też polecieć poza Europę - do Gruzji, Stanów Zjednoczonych czy Japonii.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy narty można przewieźć samolotem?

  Tak, linie lotnicze dają taką możliwość. Sprzęt można przewieźć w luku bagażowym w ramach bagażu rejestrowanego. Niektórzy przewoźnicy oferują także możliwość transportu nart jako bagażu specjalnego, za dodatkową opłatą.

 2. Czy podczas lotu należy mieć maseczkę?

  Tak, obecnie linie lotnicze wymagają zasłaniania ust i nosa w czasie lotu. Dotyczy to wszystkich przewoźników na całym świecie. 

 3. Co, gdy linie lotnicze zagubią mój sprzęt narciarski?

  Wówczas przewoźnik powinien zapewnić pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu w czasie oczekiwania na jego przylot. Jeśli posiada się polisę z ochroną od opóźnienia bagażu również można liczyć na dodatkowe odszkodowanie.