Wyspa Wielkanocna to najbardziej odosobniony ląd na ziemi, zlokalizowany na Oceanie Spokojnym.Przez dwa lata pandemii pozostawał zamknięty dla turystów całkowicie. Zgodnie z zapewnieniami chilijskiego rządu już w wakacje 2022 będzie można ponownie zwiedzać to niezwykłe, tajemnicze miejsce. 

Wakacje na Wyspie Wielkanocnej mogą być przygodą życia, ale tylko jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy. Wyspa oferuje cały wachlarz atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu, ale dzika natura, zagrożenia lokalne i wciąż słabo rozwinięta infrastruktura szpitalna, stwarzają sytuacje, które skutecznie mogą zepsuć wymarzone wakacje.

Z pomocą przychodzi odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne, które w tę część świata kosztuje kilka złotych dziennie, gwarantując efektywną pomoc i pełną ochronę. 

Podpowiadamy więc, jak zwiedzać Wyspę Wielkanocną, o czym nie zapomnieć, a także jak powrócić do Polski całym, zdrowym i z miłymi wspomnieniami.

Chile w czasie pandemii – zasady wjazdu

Rząd Chile ogłosił, że od 1 sierpnia 2022 roku granice Wyspy Wielkanocnej zostaną otwarte dla turystów i zagranicznych gości. Rząd przyznał również, że przed otwarciem planuje poprawić infrastrukturę zdrowotną, aby poradzić sobie z ewentualnymi przypadkami koronawirusa na samotnie położnej na Pacyfiku wyspie. 
  • Władze Chile przeprowadzają losowe testy COVID dla przylatujących pasażerów międzynarodowych. Pasażer, który uzyska wynik pozytywny, będzie musiał przejść 7 dniową kwarantannę pod adresem podanym w oświadczeniu o stanie zdrowia lub w miejscu określonym przez Ministerstwo Zdrowia.
  • Od 14 kwietnia 2022 r. władze chilijskie nie wymagają już od podróżnych negatywnego testu PCR ani uzyskania certyfikatu szczepień tzw. „Pase de Movibilidad”  w celu wjazdu do Chile.

Gdzie leży Wyspa Wielkanocna?

Wyspa Wielkanocna to ląd na południu Oceanu Spokojnego, w samym centrum Wyniesienia Wschodniopacyficznego (śródoceaniczne grzbiety). Cała powierzchnia wyspy jest pochodzenia wulkanicznego, a najwyższy szczyt nieczynnego już wulkanu – Terevaka – liczy sobie 507 metrów n.p.m..

Pomiędzy 750 a 100 tysięcy lat temu Rapa Nui uformowały cztery główne wulkany: Rano Kau (przy którym znajduje się dawne centrum pałacowo-ceremonialne), Rano Raraku (z kamieniołomem, w którym powstały moai), Puakatike oraz wcześniej wspomniany Terevaka. O takim samym pochodzeniu geologicznym są również sąsiednie wyspy Moto Nui, Motu Iti oraz skała pomiędzy nimi a Rapa Nui – Motu Kao Kao.   Formalnie Wyspa Wielkanocna należy do Chile.

Chile – informacje ogólne:

  • Lokalizacja: Ameryka Południowa, na granicy z Południowym Pacyfikiem, między Argentyną a Peru.
  • Powierzchnia: 756 102 km2.
  • Kraje przygraniczne: Argentyna 6691 km; Boliwia 942 km; Peru 168 km.
  • Linia brzegowa: 6 435 km.
  • Klimat: umiarkowany; pustynia na północy; Morze Śródziemne w regionie centralnym; chłodno i wilgotno na południu.
  • Rozmieszczenie ludności: 90% ludności znajduje się w środkowej trzeciej części kraju, wokół stolicy Santiago; daleka północ (zakotwiczona przez pustynię Atakama) i skrajne południe są stosunkowo słabo zaludnione.
  • Język: hiszpański 99,5% (oficjalny), angielski 10,2%, tubylczy 1% (w tym Mapudungun, Aymara, Quechua, Rapa Nui).
  • Religie: katolicy 60%, ewangelicy 18%, ateiści lub agnostycy 4%

Pogoda na Wyspie Wielkanocnej

Wyspa Wielkanocna charakteryzuje się stabilnym klimatem, w którym różnice pomiędzy okresem zimnym i ciepłym są stosunkowo niewielkie. W przeciwieństwie do pogody, jaka panuje w Polsce – na Rapa Nui najcieplejsze są styczeń i luty, gdzie temperatura średnio osiąga poziom 23°C.  Najchłodniejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, wtedy na Wyspie Wielkanocnej możemy spodziewać się około 18 kresek na termometrze. Ciekawostką jest fakt, że przez cały rok mogą zdarzyć się dni, gdzie temperatura będzie wskazywać ponad 30°C – zarówno w ciągu najcieplejszych, jak i najchłodniejszych dni. Najbardziej deszczowymi miesiącami są kwiecień i maj. Od września i lutego odnotowuje mniejsze opady. Trzeba jednak liczyć się z tym, że klimat wyspy często oznacza zarówno niespodziewane mżawki, jak i przelotne, intensywne opady.

Nocleg na Wyspie Wielkanocnej

Większość miejsc noclegowych znajduje się w stolicy wyspy – Hanga Roa. Koszt noclegów na Wyspie Wielkanocnej jest bardzo zróżnicowany. Mały pokój z dwoma łóżkami, dla dwóch osób, na dwa tygodnie, w odległości zaledwie 900 metrów od plaży, można znaleźć już od prawie 3500 zł. Znajdą się tu również oferty bardziej luksusowe, w 4* hotelu, gdzie dwa tygodnie będzie kosztować parę ponad 18 000 zł. 

Ceny noclegów na Wyspie Wielkanocnej dla 2 osób na 2 tygodnie (Hanga Roa):

Rodzaj zakwaterowaniaOdległość od plażyŚniadanie wliczone w cenęCena
Hotel****2,3 kmTak18 693 zł
Apartament1,6 kmNie5 641 zł
Dom wakacyjny1,2 kmNie3 981 zł
Mały pokój z 2 łózkami900 mNie3 446 zł

Źródło: Bookin.com

Tańszą alternatywą będzie z pewnością próba wynajęcia noclegu w domach lokalnych Rapa Nui. Turystyka to główne źródło dochodu około 4 tysięcy rdzennych mieszkańców wyspy. 

Wyspa Wielkanocna – najbardziej odizolowane miejsce na Ziemi

Całkowita powierzchnia Rapa Nui – bo tak brzmi właściwa nazwa Wyspy Wielkanocnej – to zaledwie 163 km². Odizolowana od świata, w najbliższym sąsiedztwie ma Chile – oddalone o ok 3600 km, oraz wyspę Pitcairn – oddaloną o 2000 km. Rapa Nui z lotu ptaka, kształtem przypomina trójkąt, na obszarze którego doliczyć się można wielu wygasłych wulkanów. Liczba ludności tutaj to zaledwie 7 750 osób (według danych za rok 2018), a mieszkańcy w większości są pochodzenia polinezyjskiego. Jedyną miejscowością (a jednocześnie - stolicą) jest Hanga Roa - w której głównie skupia się życie na wyspie. 

Wyspa Wielkanocna to nie tylko najbardziej odosobnione miejsce na Ziemi, ale i jedna z największych tajemnic ludzkości.

Szczególnie interesujące są posągi moai, które stanowią główną atrakcję, ale i nierozwiązaną do dziś zagadkę przeszłości, która fascynuje każdego, kto kiedykolwiek słyszał o Wyspie Wielkanocnej. 

Wyspa Wielkanocna

Atrakcja i tajemnica na Wyspach Wielkanocnych – posągi moai

Do dziś tak naprawdę nie wiadomo, jak powstały posągi moai. Krąży wiele plotek i teorii próbujących tłumaczyć fenomen monumentów, ale wciąż nie ma pewności skąd i w jakim celu się one pojawiły. Nic więc dziwnego, że turyści mający w planach eksplorowanie Wyspy Wielkanocnej, chcą zobaczyć słynne posągi i przyjrzeć się im z bliska. Moai urzekają nie tylko rozmiarem, ale i historią, która kryje się za tymi kamiennymi, niewzruszonymi od setek lat twarzami.

Rząd Chile wciąż stara się ograniczać ruch turystyczny na Wyspie Wielkanocnej, próbując uchronić mieszkańców i naturalne zasoby wyspy przez całkowitą komercjalizacją. Napływ turystów ma negatywny wpływ na środowisko wyspy, a przede wszystkim na dynamiczny wzrost śmieci. 

Nieodłącznym elementem wyspy są jej legendy i opowieści związane z moai. Przekazywane przez pokolenia rdzennych mieszkańców, docierają również do turystów, sprawiając że wyspa nabiera jeszcze większego magnetyzmu i tajemniczości. 

Czym są posągi  moai?

Posągi moai na Wyspie Wielkanocnej to masywne megality, powstałe ze skał pochodzenia wulkanicznego, wykonane przez rdzennych mieszkańców. Na samej Wyspie Wielkanocnej znajduje się 887 takich posagów, a największy – Paro - miał 10 metrów wielkości i ponad 75 ton wagi. W kamieniołomie Rano Raraku nadal można podziwiać aż 394 posągi. To właśnie w Rano Rarku zostały wyrzeźbione niemalże wszystkie (95%) odkryte do tej pory moai.

posągi na Wyspie Wielkanocnej

Wszystkie posągi moai wykonane zostały z tufu wulkanicznego. Jest to rodzaj lekkiej, zwięzłej porowatej skały, która charakteryzuje się łatwością obróbki. Ma to kluczowe znaczenie dla historii rdzennej ludności, która nie znała metalu, a jedynie narzędzia z kamienia. Akcesoria takie zwane były tokami. 

Po co powstały posągi moai?

Każdy kamienny posąg na Wyspie Wielkanocnej osiąga średnio wysokość 4 metrów i wagę 14 ton. Biorąc pod uwagę fakt, że zostały one stworzone w 1000–1100 roku naszej ery, pojawia się pytanie "jak z takim ciężarem i rozmiarem kamiennych posągów radziła sobie ówczesna ludność?". Pomimo wielu badań i licznych prób stworzenia racjonalnej teorii, zagadka posągów na Wyspie Wielkanocnej wciąż pozostaje nierozwiązana. 

Jedyne co prawdopodobnie udało się ustalić naukowcom, to w jakim celu powstawały posągi? Co prawda, nadal nie odnaleziono dowodów i zapisków jednoznacznie o tym świadczących, ale większość naukowców jest zdania, że moai powstały ku czci przodków. Prawdopodobnie są to pomniki wodzów i znamienitych członków społeczeństwa. Ponadto, część posągów moai na Wyspie Wielkanocnej jest ustawiona na prostokątnym podium - ahu, które niegdyś pełniło rolę grobowca. Na wyspie odnaleziono 313 ahu, z czego na 125 stoją kamienne kolosy. Największym spośród nich jest Ahu Tongariki o długości 220 m, na którym stoi 15 posągówmoai. 

Ciekawostka Każdy posąg moai ma charakterystyczne rysy, odróżniające go od innych. Świadczy to prawdopodobnie o tym, że twórcy próbowali odwzorować wygląd osoby, której chcieli oddać cześć. Większość moai zwróconych jest twarzą w stronę lądu (według legend w celu ochrony pobliskich wiosek i ich mieszkańców). Jedynie 7 figur znajdujących się na Ahu Akivi ma twarze zwrócone w stronę oceanu (by pomóc podróżnikom odnaleźć bezpieczną drogę powrotną na wyspę).

W 1979 r. archeolodzy odkryli, że półkuliste lub eliptyczne oczodoły zostały stworzone tak, by umieścić w nich koralowe oczy ze źrenicami wykonanymi z czarnego obsydianu lub czerwonej scorii

Jak zwiedzać Wyspę Wielkanocną?

Moai to nie wszystko. Chociaż kamienne posągi zdecydowanie są główną atrakcją, to Wyspa Wielkanocna oferuje znacznie więcej.

Na głównej ulicy Hanga Roa znajduje się bardzo dużo wypożyczalni rowerów, skuterów, motocykli, quadów i samochodów. Jeśli więc w planach jest zwiedzanie Rapa Nui na własną rękę (bez przewodnika), z transportem po wsypie nie powinno być najmniejszego problemu.

Entuzjaści jazdy konnej mogą skorzystać z oferty stadniny i zwiedzić Wyspę Wielkanocną w siodle. Również miłośnicy trekkingu znajdą tutaj rozrywki dla siebie. Na wyspie  zlokalizowane jest sporo szlaków, których trasy prowadzą wzdłuż stromych klifów, z których podziwianie panoramy okolicy będzie nie lada gratką. Tuż obok lotniska znajduje się również niezwykły szlak, który prowadzi do wioski Orongo położonej obok krawędzi wygasłego wulkanu Rano Kau. To właśnie tę trasę przemierzali uczestnicy wędrówki ku czci człowieka-ptaka. Wspinaczka tą historyczną drogą nie jest zbyt długa, bo liczy sobie zaledwie 500 m, ale fakt, że trzeba ją pokonać pod górkę dla większości zmienia postać rzeczy. Co kilka metrów trafić można na miejsca do odpoczynku połączone z punktami widokowymi.

Atrakcje na Wyspie Wielkanocnej

Tym, którzy lubią wodę, lub uprawiają sporty wodne na pewno przypadnie do gustu możliwość nurkowania, snorkowania czy surfingu. W trakcie nurkowania zobaczyć można zatopiony posąg moai leżący na głębokości 23 m, a także 2 kotwice z XIX w. otoczone pięknymi formacjami koralowców. Na głębokościach podziwiać można także endemicznych ryb i zielone żółwie, a przy formacji skalnej zwanej Katedrą czekają głębinowe jaskinie z wieloma wejściami i tunelami.

Również na powierzchni wyspy znajdują się dwa rodzaj jaskiń: pierwotne które utworzyły się w wyniku działalności wulkanicznej, i wtórne, powstałe wskutek abrazji klifu przez fale. W przeszłości pełniły funkcję miejsca zamieszkania dla tubylczej ludności lub schronienia przed atakami najeźdźców. W wielu jaskiniach zachowały się jeszcze ślady działalności ówczesnego człowieka, dlatego podczas zwiedzania Wyspy Wielkanocnej można znaleźć w nich kamienne konstrukcje, prymitywne narzędzia, ślady ognisk, malowidła naskalne czy fragmenty szkieletów.

Na Wyspie Wielkanocnej znajduje się również jedyna piaszczysta plaża - Anakena. Zlokalizowana pośrodku północnego wybrzeża wyspy, nad Zatoką Anakena, wchodzi w skład Parku Narodowego i jako jego część jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stosunkowo nową atrakcją jest też ogród botaniczny TauKiani, zajmujący powierzchnię pięciu hektarów i mieszczący ponad 2500 odmian roślin. Zaprojektowany z wykorzystaniem drewna i skał wulkanicznych, w niezwykły sposób prezentuje uroki flory i fauny na Wyspie Wielkanocnej. Wśród roślin znajdują się posągi i rzeźby moai, które przywołują legendy o bogu Make make, Tangata Manu i człowieku-ptaku.

Na szlakach znajdują się również podjazdy dostosowane do potrze osób z problemami ruchowymi i niepełnosprawnościami. 

atrakcje na wyspie wielkanocnej

Co jeszcze zobaczyć na Wyspie Wielkanocnej?

Miejscami, które koniecznie jeszcze trzeba zobaczyć podczas wakacji na Wyspie Wielkanocnej są:

  • Wioska Orongo – gdzie znajdują się 53 domostwa zbudowane z kamienia. W wiosce Orongo znajduje się duży zbiór petroglifów, płaskorzeźb oraz reliefów naskalnych, ale większość z nich jest niedostępna dla turystów.
  • Ahu Akivi - Platforma z 7 posągami, które jako jedyne na wyspie są zwrócone twarzami w stronę oceanu.
  • Ahu Tahai – idealne miejsce do oglądania spektakularnego zachodu słońca.
  • Lokalny cmentarz – czyli tutejsza nekropolia, która jest wyjątkowo piękna, zwrócona ku oceanowi i naznaczona lokalną tradycją.
  • Wulkan Rano Raraku – wygasły wulkan, który pełnił funkcję fabryki moai. Wykonano w nim 397 figur, z czego 20 z nich stoi, a reszta leży zatopiona w trawie lub w zboczach krateru.
  • Park Narodowy rapa Nui – utworzone w 1935, w 1996 wpisany wraz ze znajdującymi się na jego terenie moai na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na lotnisku można kupić bilet wstępu do Parku Narodowego Rapa Nui, który obejmuje większą część wyspy, a tym samym – także większość atrakcji.

Jak dostać się na Wyspę Wielkanocną?

Co prawda na Wyspę Wielkanocną można dostać się także drogą morską, ale trzeba pamiętać, że taki rejs jachtem żaglowym potrwa prawdopodobnie kilka tygodni. Najszybszym więc środkiem transportu na Rapa Nui jest samolot z Chile.

Na port lotniczy Mataveri latają linie LATAM Airlines (wcześniej LAN Airlines) łączące wyspę z Limą i Santiago. Przelot na pokładzie Dreamlinera trwa ponad 5 h, a w drodze powrotnej nieco mniej. Samoloty kursują dwa razy dziennie i są w całości wypełnione. Na pokładzie serwowane jest śniadanie lub obiad, także w wersji wegetariańskiej, a do tego napoje i alkohol. Każdy podróżny może zabrać bagaż podręczny (8 kg) i bagaż nadawany do luku (23 kg).

Na Wyspę Wielkanocną można dostać się też z Buenos Aires lub Los Angeles – jednak w przypadku takiej trasy ceny biletów będą wyższe.

Ubezpieczenie na Wyspę Wielkanocną – dlaczego jest tak istotne?

Skupiając się na istocie ubezpieczenia na wakacje na Wyspie Wielkanocnej, warto zacząć od najważniejszego faktu: Karta EKUZ w tej części świata nie zadziała. Jeśli więc pojawi się sytuacja, w której będzie potrzeba konsultacji z lekarzem, wizyty w szpitalu, hospitalizacji czy zabiegu – turysta będzie musiał zapłacić za to sam.

Ponadto, na Wyspie Wielkanocnej znajduje się jedynie niewielki szpital, w którym przyjmowane są tylko nagłe przypadki (planowaną wizytę należy zgłaszać kilka dni wcześniej). Prywatna przychodnia Consulta Medica działa przy Atanu Tekena przez 6 dni w tygodniu – w niedziele jest zamknięta. Jeśli jednak dojdzie do poważniejszego przypadku, dolegliwości czy choroby – niezbędny jest transport na kontynent.

Aktualnie władze chilijskie wymagają, aby każdy podróżnik wykupił ubezpieczenie o sumie gwarantowanej kosztów leczenia na poziomie co najmniej 30 000 dolarów amerykańskich. To jedyny sposób, dzięki któremu turysta nie będzie musiał ze swoich środków płacić za ewentualne koszty leczenia, czy ratownictwa. Dlatego należy mieć odpowiednie ubezpieczenie, nie tylko od wypadków, ale też na wypadek choroby, gdyż obywateli Polski nie obejmuje w Chile bezpłatna opieka zdrowotna

Warto pamiętać też, że równie co koszty leczenia, istotne są pozostałe czynniki ubezpieczenia turystycznego do Chile. Rodzaj polisy i jej zakres należy dobrać do specyfiki wycieczki, podejmowanych decyzji, planów, czy chociażby sportów, jakie planujemy uprawiać. Na Wyspie Wielkanocnej panują warunki idealne do nurkowania, czy uprawia sportów wodnych, a już samo nurkowanie przez wielu ubezpieczycieli uznawane jest za sport ekstremalny, przy którym odpowiednie rozszerzenie polisy jest obowiązkowe. Jeśli nie dostosujemy zakresu ubezpieczenia do wakacyjnych planów, nie ma co liczyć na odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo. Dlatego wybierając ubezpieczenie turystyczne na Wyspę Wielkanocną nie kierujmy się przede wszystkim ceną, a konkretnymi czynnikami polisy i ochrony, jaką ona gwarantuje 

wyjaśnia Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.plwyjaśnia Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Wyspę Wielkanocną?

Więc to, jaka będzie cena ubezpieczenia na Wyspę Wielkanocną zależy przede wszystkim od tego, co będziemy robić podczas wakacji na rapa Nui. Dzięki porównywarce ubezpieczeń szybko można skonfigurować ubezpieczenie pod kątem własnych potrzeb i możliwości.

Ubezpieczenie turystyczne do Chile
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
23,37 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 333 168 zł
Ratownictwo
44 439 zł
Bagaż
4 444 zł
19,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 44 439 złOC: 444 389 złOC sportowe: 444 389 złzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
10,72 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Chile
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
23,37 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
19,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 333 168 zł
Ratownictwo
44 439 zł
Bagaż
4 444 zł
Dodatkowo: NNW: 44 439 złOC: 444 389 złOC sportowe: 444 389 złzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
10,72 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ponadto, kalkulator ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl pozwala na dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia przed kupnem polisy.

Samodzielna kalkulacja dostępnych ofert zajmuje 3 minuty, a proces zakupu ubezpieczenia, na które się zdecydujemy jest bardzo prosty. Po paru minutach, od sfinalizowania zakupu dokument potwierdzający kupno ubezpieczenia przesyłany jest na maila, a ubezpieczony może spokojnie i bezpiecznie odbyć swoją podróż, o nic się nie martwiąc.

Co warto wiedzieć?

  1. Wyspa Wielkanocna to jeden z najbardziej odosobnionych lądów na Ziemi. 
  2. Rząd Chile ogłosił, że od 1 sierpnia 2022 roku granice Wyspy Wielkanocnej zostaną otwarte dla turystów i zagranicznych gości.
  3. Posągi moai to symbol wyspy i jedna z najbardziej tajemniczych zagadek Rapa Nui.
  4. Na Wyspie Wielkanocnej istnieje mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu: trekking, nurkowanie, snorkowanie, surfingu, zwiedzanie jaskiń. 
  5. Władze chilijskie wymagają, aby każdy podróżnik wykupił ubezpieczenie o sumie gwarantowanej kosztów leczenia na poziomie co najmniej 30 000 dolarów amerykańskich. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne do Chile

  1. Jakie konkretnie rozszerzenie powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne na Wyspę Wielkanocną?

    Rozszerzenia powinny być dopasowanego do tego, co planujemy robić podczas wakacji na Wyspie Wielkanocnej. Warto zainteresować się rozszerzeniem o sporty ekstremalne, sporty wysokiego ryzyka, czy klauzulą alkoholową, ale też składowymi polisy jak koszty ratownictwa, Assistance, OC w życiu prywatnym, NNW czy ubezpieczenie bagażu. Im lepiej dopasowane rozszerzenie, tym większa szansa na wypłatę odszkodowania. 

  2. Jaką walutę zabrać na wakacje na Wyspie Wielkanocnej?

    Do Chile najlepiej zabrać dolary amerykańskie i wymiany na peso chilijskie dokonać na miejscu. Przy wymianie waluty w wysokości powyżej 1000 USD podróżnik musi przedstawić dokument tożsamości.

  3. Czy dodatkowo, na Wyspę Wielkanocną muszę dokupić ubezpieczenie od COVID-19?

    Każdy ubezpieczyciel dostępny w kalkulatorze ubezpieczeń społecznych w standardzie posiada ubezpieczenie od COVID-19. Jednak przed zakupem warto przeanalizować w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenie zakres takiej ochrony. Każdy ubezpieczyciel inaczej definiuje pomoc w przypadku zachorowania na COVID-19, a to również ma decydujący wpływ na ewentualną wypłatę odszkodowania.