Malowniczo położone Tbilisi to pełne kontrastów jedno z najstarszych miast na świecie. Nowoczesna architektura miesza się z historycznymi zabudowaniami. Przyciąga ono turystów zarówno swoją wielowiekową historią i różnorodnością, jak i niezwykłą gruzińską gościnnością oraz wspaniałą lokalną kuchnią.

Stolica Gruzji to fascynująca metropolia, emanująca niepowtarzalnym klimatem. Potrafi oczarować i na długo zapada w pamięci. Miejsc wartych uwagi jest tutaj naprawdę wiele i warto dobrze zaplanować weekendowy wyjazd, aby zobaczyć wszystkie największe atrakcje turystyczne, takie jak Plac Wolności, zabytki na Starym Mieście czy miejski ratusz.

Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy przewodnik. Poznaj największe atrakcje Tbilisi i sprawdź najważniejsze informacje o mieście. 

Tbilisi – co musisz wiedzieć? 

Stolica Gruzji Tbilisi uważana jest za jedno z najstarszych miast świata, którego historia sięga ponad 5000 lat. Leży nad rzeką Kurą w południowo-wschodniej części kraju i jest ogromną aglomeracją o powierzchni 350 km², którą zamieszkuje ponad 1,5 miliona osób. Tbilisi jest sercem państwa i jego głównym ośrodkiem zarówno politycznym, jak i kulturalnym i naukowym oraz centrum krajowego przemysłu. 

W mieście widać wpływy różnych cywilizacji, pod których władaniem Gruzja znajdowała się na przestrzeni wieków. Znajdziemy tutaj zarówno tradycyjną kaukaską architekturę, jak i budynki pamiętające czasy Imperium Osmańskiego (takie atrakcje zapewnia zwłaszcza Stare Miasto), a obecnie staje się ono dynamicznie rozwijającą się nowoczesną metropolią

Ogromnym atutem miasta jest jego położenie wśród licznych wzgórz, z których roztaczają się wspaniałe widoki. Zielona przestrzeń i przepiękna architektura sprawiają, że ma ono swój niepowtarzalny charakter i przyciąga coraz większą liczbę turystów chcących odwiedzić to wspaniałe miasto. Warto zobaczyć zarówno Stare Miasto, jak i nowoczesną część metropolii.

Atrakcje Tbilisi - co musisz zobaczyć w centrum miasta?

Od dumnie górującej nad miastem twierdzy Narikala, przez wspaniałe świątynie, po wodospad w centrum miasta. Pokażemy Ci najciekawsze zabytki i największe atrakcje, które możesz zobaczyć, spędzając weekend w Tbilisi. Zaczniemy od zabytków, podziwiając Stare Miasto, później wybierzemy się na spacer po Placu Wolności i będziemy obserwować nowoczesne mosty i pomniki.

Zatem - co warto zobaczyć w Tbilisi, gruzińskiej stolicy?

1. Twierdza Narikala

Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków stolicy Gruzji i miejsce, z którego rozpościera się najlepszy widok na całą kaukaską metropolię. Położoną na wzgórzu Sololaki cytadelę w IV wieku wznieśli panujący wtedy na tych terenach Persowie. Budowla ma prawie 1,5 km długości, a na jej dolnym dziedzińcu znajduje się cerkiew św. Mikołaja. Z dawnych lat świetności Twierdzy Narikala obecnie można oglądać jedynie ruiny będące pozostałościami po dawnej warowni. Tylko to pozostało z Twierdzy Narikala po trzęsieniu ziemi oraz eksplozji, która zniszczyła jej znaczną część początkiem XIX wieku.

Informacje praktyczne:

Do Twierdzy Narikala najlepiej dostać się kolejką linową z Placu Europejskiego (park Rike), a w trakcie jazdy obejrzeć Tbilisi z lotu ptaka. Cena przejazdu w jedną stronę to 2,5 GEL (dzieci do lat 6 za darmo). 

2. Pomnik Matki Gruzji

Z twierdzą Narikala sąsiaduje symbol miasta i narodu gruzińskiego – pomnik Matki Gruzji (Kartvlis Deda). Jest to figura kobiety ubranej w tradycyjny gruziński strój, która w jednej ręce dzierży miecz – ostrzeżenie dla wrogów, a w drugiej trzyma czarę z winem dla przyjaciół. Pomnik ma 20 metrów wysokości i wzniesiono go w 1958 roku dla uczczenia 1500-lecia powstania Tbilisi. Pierwotnie był on wykonany z drewna, następnie pokryto go aluminium, a od 1997 roku po gruntownej rewitalizacji można podziwiać go w obecnym kształcie. 

Informacje praktyczne:

Z góry Sololaki, gdzie znajduje się twierdza i Pomnik Matki Gruzji można zejść pieszo szeroką ścieżką na Stare Miasto i dalej aż do dzielnicy Betlemi. 

3. Plac Wolności

Najważniejszy plac miasta dla Gruzinów jest symbolem walki o niepodległość, ponieważ to tutaj, przy Placu Wolności miały miejsce najważniejsze demonstracje i protesty polityczne ważne dla współczesnej historii państwa. Jest to olbrzymie rondo, w którego centralnym punkcie od 2006 roku stoi Pomnik Wolności – monumentalna, granitowa kolumna o wysokości 44 metrów, na której szczycie znajduje się pozłacana figura św. Jerzego zabijającego smoka. Postać świętego upamiętnia poległych w II wojnie światowej - to punkt, który warto zobaczyć w Tbilisi.

Przy Placu Wolności znajduje się także gmach Ratusza Miejskiego z charakterystyczną wieżyczką. Z tego punktu możesz rozpocząć zwiedzanie Tbilisi.

Informacje praktyczne:

Plac Wolności to najbardziej ruchliwa część stolicy Gruzji, samo centrum miasta o nowoczesnym charakterze.
W licznych restauracjach i kawiarenkach zlokalizowanych przy Placu Wolności toczy się życie towarzyskie, które oferuje każdemu stolica Gruzji.
Przy Placu Wolności znajduje się przystanek metra "Plac Wolności", który ułatwia dostęp do innych dzielnic. Kartę miejską umożliwiająca podróżowanie po całym Tbilisi można nabyć na każdej stacji metra.
Plac Wolności jest często wykorzystywany jako miejsce spotkań, demonstracji i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Odbywają się tu koncerty, festiwale, targi i inne imprezy, które przyciągają zarówno lokalną społeczność, jak i turystów.

4. Aleja Rustawelego

Najsłynniejsza i najbardziej reprezentacyjna aleja stolicy Gruzji została nazwana na cześć średniowiecznego gruzińskiego poety Szoty Rustawelego. Zaczyna się w centrum miasta przy Placu Wolności i rozciąga na długości 1,5 kilometra w kierunku północno-zachodnim, aż do placu Rewolucji Róż. To przy niej znajdują się między innymi budynki Parlamentu Gruzji, Gruzińskiego Muzeum Narodowego czy Galerii Narodowej oraz liczne eleganckie sklepy, restauracje i kawiarnie - to miejsca, które warto zobaczyć w Tbilisi, rozpoczynając zwiedzanie od Placu Wolności.

Informacje praktyczne:

Podczas spaceru Aleją w centrum Tbilisi możesz poczuć wielkomiejski klimat miasta, zobaczyć ciekawą architekturę, kupić pamiątki. Warto zobaczyć w Tbilisi też codzienne życie mieszkańców stolicy Gruzji w samym centrum miasta. 

5. Most Pokoju

W Tbilisi znajduje się nowoczesny most zbudowany w 2010 roku. Jego futurystyczna stalowa konstrukcja ma 150 metrów długości i przykryta jest szklanym, łukowatym dachem. Chociaż początkowo krytykowany, jako zupełnie niepasujący do historycznej zabudowy miasta, obecnie Most Pokoju jest najbardziej charakterystycznym współczesnym obiektem architektonicznym i jednym z symboli stolicy Gruzji. Z pewnością Most Pokoju to jedna z wyjątkowych atrakcji, które warto zobaczyć w Tbilisi.

Informacje praktyczne:

Zwiedzanie Tbilisi warto zaplanować tak, by Most Pokoju zobaczyć wieczorem, kiedy jest pięknie oświetlony i podziwiać można iluminacje świetlne, które od jego środka układają się w kształt gruzińskiej flagi. 

6. Sobór Trójcy Świętej na Starym Mieście

To jeden z najsłynniejszych kościołów prawosławnych na świecie i największa budowla sakralna Gruzji, w której wnętrzu znajduje się aż 11 ołtarzy. Kościół wybudowany został w 2004 roku w tradycyjnym gruzińskim stylu z charakterystyczną pozłacaną kopułą o średnicy 9,5 m. Sobór Trójcy Świętej góruje nad miastem i widać ją prawie z każdej jego części, szczególnie wieczorem, gdy podświetlona zostaje jej fasada. Koniecznie wpisz Sobór Trójcy Świętej na listę, planując zwiedzanie Tbilisi.

Informacje praktyczne:

Sobór Trójcy Świętej na Starym Mieście można zwiedzać za darmo. Turyści muszą pamiętać jednak o odpowiednim ubiorze zakrywającym ciało (długie spodnie, a kobiety dodatkowo osłonięte ramiona i głowa). 

7. Katedra Sioni

Położona w pobliżu Mostu Pokoju Katedra Sioni w centrum Tbilisi to najważniejsza dla Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego świątynia. Informacje o niej pojawiają się już w V wieku. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, a jej współczesny wygląd pochodzi z przełomu XI i XII wieku.

Jest typowym przykładem średniowiecznej gruzińskiej architektury sakralnej, a w jej wnętrzach można podziwiać freski oraz kamienny ikonostas pochodzący z XIX wieku. Katedra w centrum Tbilisi jest miejscem pielgrzymek wyznawców prawosławia, ponieważ w jej wnętrzu przechowywana jest najcenniejsza relikwia Kościoła Gruzińskiego – krzyż św. Nino.

Informacje praktyczne:

Aby wejść do świątyni, mężczyźni obowiązkowo muszą mieć długie spodnie, a ubrania kobiet powinny być odpowiedniej długości i nie mogą odkrywać ramion. 

8. Monastyr Metechi

Na skalnym urwisku wznoszącym się nad rzeką w Tbilisi znajduje się najładniej położony monastyr w całym mieście. To z pewnością jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć w Tbilisi. Zbudowany został w XIII wieku za panowania króla Dymitra II, a jego nazwę można przetłumaczyć jako „miejsce na pałac” i początkowo faktycznie wokół niego znajdowały się także budynki królewskiej rezydencji oraz fortyfikacje. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest grobowiec świętej męczennicy – księżniczki Szuszanik. Przy kościele znajduje się charakterystyczny pomnik króla Wachtanga Gorgasali na koniu.

Informacje praktyczne:

Ze względu na położenie Metechi jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się wspaniała panorama na położone po drugiej stronie rzeki Stare Miasto oraz twierdzę Narikala. Warto zobaczyć w Tbilisi widok na miasto z takiej niecodziennej perspektywy.

9. Abanotubani - najstarsza dzielnica Tbilisi

Jest to najstarsza dzielnica Tbilisi, która słynie z łaźni siarkowych funkcjonujących w tym miejscu nieprzerwanie od kilkunastu stuleci. W XIII wieku działało tu aż 65 takich obiektów! Woda o średniej temperaturze 40 stopni Celsjusza pochodzi z naturalnego źródła termalnego i ma właściwości zdrowotne.

Charakterystycznym elementem architektury są ceglane kopuły „wyrastające” z ziemi, które przykrywają Łaźnie Królewskie. Na szczególną uwagę zasługują także niebieskie Łaźnie Orbeliani, których fasada, pokryta orientalnymi mozaikami i ozdobiona wieżyczkami, przypomina perski meczet. To miejsce, które warto zobaczyć w Tbilisi.

Informacje praktyczne:

Łaźnie w stolicy Gruzji podzielone są na publiczne – tanie i ogólnodostępne (5-10 GEL za osobę za godzinę) i prywatne, które są droższe (70-400 GEL za godzinę), ale gwarantują one znacznie wyższy standard i komfort prywatnej przestrzeni. 

10. Wodospad Leghvtakhevi

Po relaksie w gorących źródłach warto udać się na krótki spacer, aby zobaczyć ukryte na końcu niewielkiego kanionu, rozpoczynającego się tuż za łaźniami siarkowymi, niesamowite miejsce – wodospad w centrum miasta! Ma on 22 metry wysokości, a jego nazwa Leghvtakhevi związana jest z licznymi drzewami figowymi, które go kiedyś otaczały.

Podczas spaceru zobaczyć można kilka mostków z zawieszonymi na nich kłódkami oraz podziwiać budynki na szczycie klifu, które wyglądają, jakby wyrastały wprost ze skały. 

Informacje praktyczne:

Wracając, polecamy wybrać drogę schodami w górę, aby dojść do kolejnej atrakcji miasta, czyli Ogrodu Botanicznego o imponującej powierzchni 130 hektarów. Wejście do ogrodu jest płatne, a bilet kosztuje 4 GEL. To miejsce, które warto zobaczyć w Tbilisi.

Jak wybrać ubezpieczenie na city break do Tbilisi? 

Gruzja jest krajem, w którym opieka medyczna jest odpłatna w 100% i wszelkie problemy zdrowotne podczas wyjazdu będą wiązały się z wydatkami z naszej kieszeni. Na jej terenie nie obowiązuje także Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Planując wyjazd do stolicy Gruzji, pamiętaj zatem o wykupieniu ubezpieczenie turystycznego, którego cena to tylko kilka złotych za dzień, a dla Ciebie to zabezpieczenie przed potencjalnymi kosztami leczenia, które musiałbyś opłacić z własnych środków. 

Polisa turystyczna powinna przede wszystkim pokryć koszty leczenia i transportu medycznego do kraju a suma gwarantowana w tym przypadku nie powinna być niższa niż 50 000 euro. 

Inne elementy, które powinna zawierać polisa na wyjazd do stolicy Gruzji to: 

 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), 

 • OCw życiu prywatnym, 

 • Assistance

 • ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie warto dopasować nie tylko pod kątem sum gwarantowanych, ale także swoich potrzeb. Do polisy możesz dokupić specjalne rozszerzenia. Ubezpieczyciele oferują ochronę dla aktywnych w razie uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Osoby, które na stałe przyjmują leki i są pod opieką lekarza powinny pamiętać o opcji "choroby przewlekłe". Większość towarzystw zapewnia także ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Poniżej prezentujemy kilka propozycji ubezpieczenia dla dwóch osób wybierających się na 4-dniową wycieczkę do Tbilisi, stolicy Gruzji: 

Ubezpieczenie turystyczne do Tbilisi
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
266 303 zł
Ratownictwo
266 303 zł
Bagaż
-
48,00 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 110 960 złOC sportowe: 110 960 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
57,00 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
71,12 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
443 839 zł
Ratownictwo
31 069 zł
Bagaż
4 438 zł
75,00 zł
2 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 44 384 złOC: 443 839 złOC sportowe: 443 839 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Tbilisi
Wiener
48,00 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
266 303 zł
Ratownictwo
266 303 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 110 960 złOC sportowe: 110 960 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Proama
57,00 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
71,12 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
75,00 zł 2 os. / 4 dni
Koszty leczenia
443 839 zł
Ratownictwo
31 069 zł
Bagaż
4 438 zł
Dodatkowo: NNW: 44 384 złOC: 443 839 złOC sportowe: 443 839 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Taką polisę znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. To najprostszy sposób, aby wybrać i zakupić najlepszą dla siebie ochronę. Pamiętaj, że wszystko załatwisz online, a potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia wraz z numerem polisy otrzymasz drogą mailową. Zapisz lub wydrukuj i pakuj się na wycieczkę do stolicy Gruzji. Bezpiecznie podziwiaj atrakcje Tbilisi.

Co warto wiedzieć?

 1. Tbilisi, stolica Gruzji, jest miastem o bogatym dziedzictwie kulturowym. Zwiedzając starówkę, odnajdziemy tradycyjną architekturę, urokliwe zaułki i rozmaite muzea, ukazujące historię i kulturę tego regionu.

 2. Podczas podróży do Tbilisi, warto delektować się lokalnymi specjałami. Gruzińska kuchnia to prawdziwa uczta dla podniebienia, a słynne potrawy, takie jak chaczapuri, chinkali czy badridżani nigvzit, zachwycą smakoszy.

 3. Gruzini słyną z serdeczności i gościnności. W Tbilisi spotkasz uśmiechniętych ludzi, gotowych podzielić się swoimi tradycjami i przywitać cię jak starego przyjaciela.

 4. W okolicach Tbilisi znajduje się wiele starożytnych zabytków, które zachwycą miłośników historii. Warto odwiedzić kompleks klasztoru Dżwari, cytadelę Narikala i wioskę-muzeum Meczytocji.

 5. Most Łaleli to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Tbilisi, z którego rozciąga się malowniczy widok na rzekę Kura i miasto. To doskonałe miejsce, by zatrzymać się na chwilę, odpocząć i cieszyć się atmosferą tego wyjątkowego miasta.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Tbilisi?

  Najłatwiej dostać się tam samolotem. Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski są obsługiwane przez lotniska w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Dostępne są loty oferowane przez linie lotnicze, takie jak LOT, Georgian Airways czy Turkish Airlines. Loty bezpośrednie trwają około 3-4 godzin.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Gruzji?

  Należy posiadać ważny paszport. Wiza nie jest wymagana. Warto mieć ze sobą także ubezpieczenie turystyczne. 

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Tbilisi jest obowiązkowe?

  Nie. Niemniej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zabranie polisy do Gruzji na kwotę co najmniej 30 000 euro. Leczenie w Gruzji jest opłacane przez pacjenta. Wyższy standard zapewnia droższa opieka prywatna.