Wyjazd na narty poza Europę wymaga lepszego przygotowania i zasobniejszego portfela – mimo to stanowi idealną okazję do odkrywania świata i poszukiwania nowych sportowych wyzwań. Sprawdziliśmy, ile zapłacimy za dojazd, karnety, ubezpieczenie i wyżywienie w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich w USA, Kanadzie, Japonii, Gruzji i Turcji.

Stoki poza Starym Kontynentem, w Ameryce Północnej czy Azji są doskonale przygotowane, a infrastrukturą oraz bazą noclegową w niczym nie ustępują alpejskim ośrodkom. Niemniej jednak trzeba liczyć się z trudniejszym dojazdem (w grę wchodzi tylko samolot) oraz z wysokimi kosztami zarówno karnetów, jak i noclegów.

Jak zaplanować podróż na narty poza Europę?

W USA jednym z popularniejszych ośrodków jest Vail Ski Resort. 45 minut od tego kurortu znajduje się Denver International Airport, do którego można się dostać połączeniami Lufthansy z Warszawy. Lot trwa około 13 godzin, z lotniska do kurortu można dojechać wynajętym samochodem lub busem Colorado. Na narty w Kanadzie zaprasza ośrodek Whistler Blackcomb. Vancouver International Airport znajduje się 135 kilometrów od kurortu i można dotrzeć tam samolotami Air Canada, KLM i Lufthansy. Lot trwa 14-16 godzin. Przejazd z Vancouver do Whistler to około 2 godzin - można odbyć go wypożyczonym autem lub skorzystać z usług przewoźnika Epic Rides.

W Japonii popularnością cieszy się ośrodek narciarski Niseko United, do którego można dotrzeć połączeniami All Nippon Airways. Lot trwa 17-19 godzin, a przejazd z lotniska Sapporo-Chitose do ośrodka zajmuje około 3 godzin, aby dostać się na miejsce można wsiąść do autobusu Hokkaido Resort Liner.

Na narty w Gruzji najlepiej wybrać się do ośrodka w Gudauri. Samolotem LOT-u można dostać się na Tbilisi Airport, które znajduje się 143 km od ośrodka. Lot trwa niespełna 4 godziny. Przewóz z Tbilisi do ośrodka lokalnym minibusem (tzw. marszrutką) jest dostępny ze stacji autobusowej Didube i zajmuje około 2 godzin. W Turcji też można poszusować,  najlepiej do tego nadaje się ośrodek Skiing Erciyes Kayseri. Lotnisko znajduje się zaledwie 22 kilometry od kurortu. To port Kayseri Erkilet International, na który można dotrzeć liniami Turkish Airlines. Lot do Kayseri trwa od 6 do 10 godzin, w zależności od przesiadki. Miasto łączy z kurortem linia autobusowa numer 4 (około 30 minut jazdy).

ile kosztuje dojazd na narty poza europą

1. Vail Ski Resort (USA)

gdzie na narty poza europą

To największy ośrodek narciarski w Kolorado, a także jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Znajduje się w niewielkiej górskiej miejscowości Vail (4589 stałych mieszkańców), gdzie roczny opad śniegu wynosi około 180 cm, a najwyższym miejscowym wzniesieniem jest Vail Mountain (3527 m n.p.m.). Sezon narciarski trwa od końca listopada do połowy kwietnia. Do największych zalet Vail Ski Resort można zaliczyć:

  • rozwiniętą infrastrukturę (31 wyciągów),

  • olbrzymią powierzchnię (21,40 km2  przystosowanych do jazdy),

  • 195 szlaków narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności (18% szlaków niebieskich, 29% czerwonych i 53% czarnych).

Gdzie szusować w Vail Ski Resort?

Wśród niebieskich tras na szczególną uwagę zasługują łagodne Sourdough, Boomer, Tin Pants (spokojna nawet w weekendy) oraz Flap Jack (najdłuższa z wymienionych). Bardziej doświadczeni narciarze docenią stoki Simba, przestronny Avani (jedna z ulubionych tras okolicznych mieszkańców oraz odwiedzających ośrodek turystów, która zmienia się z niebieskiej w czarną, a następnie staje się łagodniejsza), a także Poppyfields. Na najbardziej wymagających czeka Riva Ridge (jeden z najdłuższych szlaków na Vail Mountain o długości 4 mil/6,4 km podzielona na czarne i niebieskie odcinki), oraz krótki, lecz niezwykle stromy Lovers Leap (idealny do carvingu), jak i również Forever oraz Bolshoi Ballroom.

Oprócz tego na terenie ośrodka znajduje się wiele otwartych terenów narciarskich, gdzie możliwa jest jazda na przełaj w stylu klasycznym (w sumie dostępna powierzchnia przekracza 8 000 akrów) – to opcja dla najbardziej zaawansowanych narciarzy.

Co robić po nartach w Vail?

Poza jazdą na nartach na obszarze ośrodka można uprawiać m.in. biegi narciarskie i marsze w rakietach śnieżnych (organizowane przez Vail Nordic School na okolicznych terenach), ski biking (zjazdy ze stoków na pojazdach stanowiących połączenie nart i rowerów), a także snowboard oraz jazdę skuterami śnieżnymi. Oprócz tego na gości Vail Ski Resort czekają kuligi konne, jazda psimi zaprzęgami oraz wędrówki między okolicznymi schroniskami. Vail jest ekskluzywną, otwartą na turystów miejscowością, w której znajdują się liczne kluby, luksusowe hotele, sklepy, salony spa, kina, teatry i restauracje.

Koszty wyżywienia w Vail

Przebywając w Vail, szczególnie warto odwiedzić Tavern on the Square (urokliwa restauracja z patio), Los Amigos (restauracja oferująca meksykańskie jedzenie oraz koktajle), Frost Bar (popularny wśród turystów bar, w którym można się napić szkockiej whisky lub egzotycznego drinka) lub Samana Lounge (jeden z najpopularniejszych klubów w okolicy).

W The Tap Room można zamówić różnego rodzaju zupy, pizze, kanapki i burgery za ok. 10-30 dolarów. Podobne ceny obowiązują w The Red Lion, w której serwowane są zupy, steki, dania chili i burgery. W większości miejscowych restauracji za burgera, frytki i napój zapłacimy około 20 dolarów.

2. Whistler Blackcomb (Kanada)

narty poza europą

To największy tego typu obiekt w Ameryce Północnej. Whistler Blackcomb w Kolumbii Brytyjskiej to wysokiej jakości ośrodek narciarski usytuowany na zboczach gór Whistler Mountain (2 181 m. n. p. m.) i Blackcomb (2 436 m. n.p.m.), słynących z największego nachylenia stoków w Ameryce Północnej (kolejno 1 530 m i 1 565 m). Kurort utworzono łącząc Whistler i Blackcomb w 2003 roku. Ośrodek cieszy się szczególnym uznaniem wśród doświadczonych narciarzy, lecz doceniają go również amatorzy i rodziny z dziećmi. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do kwietnia.

Jedną z największych zalet Whistler Blackcomb jest to, że każda z gór posiada unikatowy charakter. Podczas gdy Blackcomb (3,414 akrów/1,382 ha) słynie przede wszystkim z prostych, bardzo stromych stoków odpowiednich do szybkiego carvingu, Whistler (4,757 akrów/1,925 ha) pełna jest skomplikowanych, krętych dróg na których lepiej sprawdza się styl klasyczny. W sumie na terenie ośrodka znajdują się 234 szlaki narciarskie, z których najdłuższe Peak To Creek i Green Road liczą po 11 km długości każda.

Gdzie szusować w Whistler Blackcomb?

Początkujący narciarze docenią zalety Blue Line – łagodnego stoku, z którego rozpościera się imponujący widok na okoliczne górskie krajobrazy. Do najtrudniejszych tras należą The Couloir oraz The Cirque – obydwie o długości 0,4 km. Na szczególną uwagę zasługują również Staircase, Gun Barrels, Lakeside Bowl oraz słynąca z najwyższej jakości śniegu Surf’s Up. Podobnie jak w Vail, w Whistler Blackcomb znajduje się wiele otwartych terenów (około 50 km), optymalnych dla zaawansowanych narciarzy jeżdżących w stylu klasycznym.

Apres-ski w Whistler Blackcomb

Ośrodek oferuje szeroki wachlarz dodatkowych aktywności sportowych i rekreacyjnych, na które składają się marsze w rakietach śnieżnych, jazda skuterami śnieżnymi oraz heli-skiing (wyprawy w góry z wykorzystaniem helikoptera). Podobnie jak w Vail, w Whistler znajdują się liczne sklepy, restauracje, hotele i miejsca rozrywki.

Ceny  wyżywienia w Whistler Blackcomb

Najłatwiej wypocząć w Dusty’s Bar & BBQ - jednym z najstarszych barów w mieście, w którym można posłuchać muzyki na żywo i spróbować dań BBQ. Warto zajrzeć też do Crystal Lounge (modnego klubu w centrum miasta, w którym odbywają się koncerty, konkursy karaoke i stand-upu), Brew House (miejscowej piwiarni) czy Black’s Pub (spokojnej restauracji idealnie nadającej się dla rodzin z dziećmi).

Wyjście do restauracji z rodziną w Whistler to koszt rzędu 90-100 dolarów kanadyjskich. W Blacks zjemy stek za 35 dolarów kanadyjskich. Podobne ceny (30-40 CAD) obowiązują w Earls, Sushi Village i Brewhouse. Do niedrogich miejsc należą Splitz Grill (burgery), Caramba! (dania serowe) i Dubh Linn Gate. Ceny posiłków zaczynają się tam już od 6-7 dolarów kanadyjskich.

3. Niseko United (Japonia)

Niseko United Japonia

To najbardziej znany japoński kurort narciarski, który co roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Ośrodek usytuowany jest na wyspie Hokkaido, na stokach Niseko-Annupuri, w pobliżu niewielkiej miejscowości Niseko (liczącej zaledwie 4 938 mieszkańców). Składa się w rzeczywistości z czterech niezależnych ośrodków (Annapuri, Grand Hirafu, Hanazono i Niseko Village) objętych wspólnym skipassem. Sezon narciarski w ośrodku trwa od grudnia do maja, a miejscowe opady śniegu wynoszą ok. 590 cm. Poza licznymi stokami narciarskimi w Niseko znajdują się również źródła termalne.

Całkowita długość szlaków narciarskich w Niseko wynosi 55 km. Chociaż nie jest to wiele, to i tak ośrodek może poszczycić się ogromnymi terenami otwartymi o umiarkowanym stopniu nachylenia, które nadają się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Niseko jest jednym z niewielu ośrodków narciarskich na świecie, które umożliwiają niezapomnianą nocną jazdę po stokach.

Gdzie szusować w Niseko?

Na obszarze An’nupuri znajdują się przede wszystkim łagodne, niebieskie szlaki, takie jak Junior, Family i Paradise. The Hanazono to głownie trasy czerwone, przeznaczone dla średniozaawansowanych pasjonatów nart. Na narciarzy doświadczonych czekają Stairway to Heaven, Youtei Sunset oraz Crystal Garden, a także rozległe tereny poza stokami – Strawberry Fields oraz Jackson Hole. Poszukującym spokojnych i mniej zatłoczonych tras warto polecić Niseko Village, gdzie znajduje się czerwona trasa Jagaimo oraz czarna Superstition.

Co po nartach?

Chociaż wielu narciarzy przyjeżdża do Niseko przede wszystkim po to, aby uprawiać szybkie zjazdy na zboczu góry Annupuri, ośrodek umożliwia wiele innych aktywności sportowych i rekreacyjnych. Regularnie organizuje biegi narciarskie i marsze w rakietach śnieżnych, pozwalające na eksplorację otaczających ośrodek terenów, a także m. in. jazdę na skuterach śnieżnych, snow rafting (jazdę w pontonie po śniegu i lodzie) oraz catskiing (zjazdy na otwartych terenach po świeżym śniegu).

Ceny wyżywienia

Do najpopularniejszych miejsc w Niseko należą JoJo's cafe (restauracja serwująca burgery i domowe ciasta, z której rozciąga się widok na górę Yotei), Fuji Sushi (najlepsza okoliczna restauracja sushi), Bar Gyu+ (niewielki bar, w którym można napić się japońskiej whisky lub rzemieślniczego piwa) oraz The Barn by Odin (restauracja oferująca  połączenie kuchni francuskiej z tradycyjnymi miejscowymi dodatkami, która mieści się w estetycznym, przeszklonym budynku).

Cena lunchu w Niseko wynosi około 42 zł na osobę, natomiast kolacji od 70 do 170 zł - tyle zapłaci się za wizytę w Nook Annupuri, Yotei i w Crab Shack. W Kutchan znajduje się również duży supermarket, w którego ofercie można znaleźć wszystkie podstawowe produkty spożywcze.

4. Gudauri (Gruzja)

Gudauri

To największy kurort narciarski w Gruzji, położony w południowej części Kaukazu na wysokości 2200 – 3278 m. n.p.m. W pobliżu ośrodka zaczynają się podejścia pod góry Sadzele (3260 m n.p.m.) oraz Kudebi (3008 m n.p.m). Poza różnorodnością atrakcji narciarskich turyści odwiedzający Gudauri docenią też malownicze widoki. Średnia głębokość śniegu na stokach sięga 2,5 metra, a sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. Ośrodek posiada nowoczesną infrastrukturę (intensywnie rozwijaną od 1975 roku), na którą składa się duża sieć wyciągów (14 wyciągów - gondole, kanapy i orczyki), szkółki narciarskie oraz baza noclegowa i rekreacyjna. Na stokach działają również systemy sztucznego naśnieżania.

Powierzchnia dostępna dla narciarzy i snowboardzistów sięga niemal 3 000 hektarów. Większość terenów narciarskich opiera się na naturalnym ukształtowaniu terenu. Pasjonaci nart o różnym poziomie umiejętności mogą korzystać z 20 różnorodnych tras, a także ogromnych terenów otwartych, które nadają się do jazdy na przełaj.

Gdzie szusować w Gudauri?

Na terenie kurortu znajduje się wiele szlaków niebieskich (Sportuli 1 i Sportuli 2, Tatra 1 i Tatra 2) odpowiednich dla początkujących pasjonatów nart, chętnie korzystają z nich również bardziej zaawansowani narciarze. Dzięki swojej długości idealnie nadają się one do jazdy stylem klasycznym. Czerwone Kudebi 1, 2 i 3 położone są na górze Kudebi, natomiast z samego wierzchołka Sadzele odchodzi czerwona trasa Sandzele 3. Na terenie Gudauri znajdują się również trasy o większym stopniu nachylenia, odpowiednich do slalomu oraz szybkich zjazdów. Najbardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji czarną Sadzele, która zaczyna się przy samym szczycie góry, a także długie i proste Soliko i Guadaira.

Apres-ski w Gruzji

Gudauri to również wiele dodatkowych aktywności sportowych i rekreacyjnych. Goście ośrodka mogą korzystać m.in. ze snowparku, heliskiingu oraz paralotniarstwa. Regularnie organizowane są niezapomniane wyprawy skitourowe oraz zjazdy helskie. Jedną z największych miejscowych atrakcji jest eksploracja okolicznych terenów skuterami śnieżnymi lub autami terenowymi. Po całodziennym pobycie na stokach goście ośrodka Gudauri mogą wypocząć w salonie SPA lub wybrać się do jednej z wielu miejscowych restauracji, barów lub kawiarni.

Ile kosztuje wyżywienie w Gudauri?

Snow Time Bar (położony w centrum miasta) oferuje tradycyjne gruzińskie potrawy (chinkali i chaczapuri), dania mięsne, sałatki, drinki i koktajle. Restauracja Gamarjoba słynie z otwartej kuchni oraz potraw przygotowywanych na grillu. Można napić się w niej aromatycznego wina, a wieczorami posłuchać muzyki na żywo. Powder Bar Burjanadze (położony w górnej części Gudauri) serwuje hamburgery i steki. W ofercie baru znajdują się również rzemieślnicze piwa, nalewki i owocowe wódki.

Cena lunchu w Gudauri mieści się w granicach 10-40 zł za osobę. W Powder Bar za jedno zamówienie zapłacimy 8-23 zł, natomiast w AfterSkis 8-31 zł. W bardziej ekskluzywnych miejscach ceny bywają nieco wyższe. Odwiedzając restaurację Mtvrali Alubali – Drunk Cherry, trzeba przygotować się na koszty sięgające 57 zł.

5. Ski Erciyes Kayseri (Turcja)

Ski Erciyes Kayseri

To jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Turcji, który co roku jest odwiedzany przez dwa miliony turystów z całego świata. Erciyes znajduje się niedaleko miasta Kayseri na terenie Kapadocji – jednego z najpiękniejszych regionów Turcji, charakteryzującego się niezwykłym ukształtowaniem terenu. Ośrodek mieści się na wymarłej górze wulkanicznej Erciyes liczącej sobie 3916 m (jest to najwyższe wzniesienie w centralnej Anatolii i piąta najwyższa góra w Turcji). Większość szlaków znajduje się na wysokości od 2100 do 3360 m n.p.m. Sezon narciarski w ośrodku trwa od grudnia do kwietnia.

Goście kurortu mogą korzystać z nowoczesnej, stale rozwijanej infrastruktury (14 wyciągów, najdłuższy wyciąg krzesełkowy w Turcji, pierwsza ośmioosobowa gondola, wypożyczalnie sprzętu sportowego działające przy dolnych stacjach, systemy naśnieżania), a także zaawansowanej bazy noclegowo-gastronomicznej. Na terenie Erciyes znajduje się 18 tras narciarskich (łącznie niemal 102 km) o zróżnicowanym poziomie trudności.

Gdzie szusować w Kayseri?

Większość szlaków na terenie ośrodka (ciągnących się ponad okolicznymi lasami) oznaczono kolorem niebieskim. Leżą one przeważnie w dolnych partiach gór i nadają się dla początkujących oraz średniozaawansowanych narciarzy. W Erciyes znajduje się niemal 30 km tras czerwonych, które są w przeważającej mierze długie i proste, idealnie nadając się do szybkich zjazdów.

Do najbardziej wymagających tras należą Divan i Hacilar o nachyleniu około 60 stopni. W sumie na terenie Erciyes istnieje 6 czarnych stoków. Oprócz tego goście ośrodka mogą korzystać z rozległych terenów otwartych (korzystając z pomocy dostępnych na miejscu przewodników off-piste).

Co po nartach w Turcji?

Wizyta w Erciyes to nie tylko jazda na nartach, lecz wiele dodatkowych atrakcji. Ośrodek regularnie organizuje wyprawy skitourowe, w ramach których można dotrzeć na sam szczyt wulkanu. Oprócz tego na terenie kurortu istnieje możliwość uprawiania paralotniarstwa, jazdy konnej i trekkingu, a także wzięcia udziału w niezapomnianych spływach rzecznych oraz lotach balonem. Tylko 25 km dzieli Erciyes od Kayseri – jednego z najstarszych miast Anatolii, przesiąkniętego miejscową kulturą i pełnego bizantyjskich zabytków. W okolicy kurortu znajdują się również wydrążone w skałach domy i świątynie.

Ile kosztuje wyżywienie w Kayseri?

Do najpopularniejszych miejscowych restauracji należą m. in. Kardan Adam Cafe&Restaurant (śniadania, kuchnia turecka oraz dania fast food), Yörem Manti (kuchnia turecka, manti –  tradycyjne tureckie pierogi), Beyaz oraz Haci Steak House (oferująca dania mięsne). Lokalnych potraw najlepiej spróbować w Gubate Restaurant ve KahvaltI Evi (szeroki wybór serów i dżemów, chałwa, dania wegetariańskie), Saray Ciftligi Kahvalti ve Yemekevi (kuchnia turecka, manti), pastirma i sucuk, dania mięsne oraz w niedrogiej Cemen's Mutfak (manti, chleb yaglama).

Oprócz tego na terenie ośrodka znajduje się duża strefa piknikowa, w której sprzedawane są między innymi tradycyjne regionalne kiełbaski oraz inne dania barbecue. Ceny lunchu w Erciyes wahają się w granicach 10-50 zł za osobę. W restauracji Saray Ciftligi Kahvalti ve Yemekevi zjemy już za 15 zł, natomiast koszty wizyty w Gubate Restaurant ve Kahvaltı Evi wyniosą 11-23 zł. W najbardziej luksusowych miejscach musimy być gotowi na dwa razy większe wydatki – lunch w Moda Firin & Patisserie to koszt 15-42 zł.

Ile kosztują skipassy poza Europą?

Bilety do każdego z omawianych ośrodków można zakupić online lub na miejscu. Najwięcej za szusowanie trzeba zapłacić w Ameryce Północnej – zarówno w USA, jak i w Kanadzie. W Vail całodzienny karnet kosztuje około 800 zł, za skipass ważny 6 dni trzeba zapłacić ponad 4 500 zł. Niewiele taniej jest w Kanadzie – jednodniowy karnet uprawniający do jazdy na nartach w Whistler Blackcomb to koszt około 500 zł, zaś za 6 dni jazdy należy zapłacić około 3000 zł. Bardziej europejskie ceny oferuje kurort Niesko United w Japonii – tam dzienny skipass to około 250 zł, zaś karnet ważny 6 dni – około 130 zł.

Na ceny niższe nawet niż na alpejskich czy polskich stokach można za to liczyć w Gruzji i Turcji. Za jeden dzień szusowania zapłaci się tam zaledwie około 70 zł, zaś 6-dniowy skipass kosztuje niespełna 400 zł. W Turcji jest jeszcze taniej – dzienny karnet to koszt około 50 zł, a za 6 dni szusowania zapłaci się około 300 zł.

ile kosztują skipassu poza europą

Ile kosztuje nocleg poza Europą?

Ceny zakwaterowania są uzależnione od indywidualnych preferencji gości ośrodków. We wszystkich opisywanych przez nas miejscowościach istnieje rozwinięta infrastruktura noclegowa, na którą składają się prywatne domy i lokale do wynajęcia, pensjonaty i hotele. Za nocleg w ekskluzywnym, 4-gwiazdkowym hotelu najwięcej zapłacimy w Stanach Zjednoczonych (ponad 2 500 zł za dobę!), Japonii (około 1 600 zł/doba) oraz w Kanadzie (niespełna 1 000 zł/doba). Zdecydowanie taniej jest w Gruzji (nocleg w czterogwiazdkowym hotelu można mieć już za niespełna 500 zł za dobę) i Turcji (około 200 zł/doba).

Tańszą alternatywą są pensjonaty. Aczkolwiek w USA cena nadal odpowiada wysokiemu standardowi (ponad 2 000 zł za dobę). W Kanadzie za nocleg w pensjonacie zapłaci się około 200 zł, w Japonii jest nieco drożej – około 500 zł/doba. W Turcji doba w pensjonacie to koszt około 100 zł, jeszcze taniej jest w Gruzji – 70 zł za dobę. Szukający okazji powinni zastanowić się nad noclegiem w ramach Airbnb zapewniającym niższy standard, ale w bardzo korzystnej cenie (USA – około 800 zł/doba, Kanada – 230 zł/doba, Japonia – 300zł/doba, Gruzja – 50 zł/doba, Turcja – 40 zł/doba).

ile kosztują noclegi w ośrodkach narciarskich poza europą

Koszty leczenia w USA, Kanadzie, Japonii, Gruzji i Turcji

Na terenie Europy wyjeżdżający do krajów Unii Europejskiej i EFTA mogą korzystać z publicznej służby zdrowia w ramach EKUZ. Poza Starym Kontynentem nie można liczyć na takie wsparcie – wszystkie koszty leczenia będą scedowane na pacjenta i opłacone z jego kieszeni, o ile nie posiada ubezpieczenia.

Nie są to małe kwoty, zwłaszcza w USA, Kanadzie czy Japonii, które należą do krajów z najwyższymi opłatami medycznymi na świecie. Za dobę spędzoną w amerykańskim szpitalu trzeba zapłacić 2 400 zł, taka sama usługa w  Kanadzie to koszt o 200 zł mniejszy. Dzień w japońskim szpitalu kosztuje 1 838 zł.  Za jednodniowy pobyt w szpitalu najmniej zapłaci się w Gruzji (około 100 zł) i Turcji (414 zł).

ile kosztuje doba w szpitalu

Sam transport powrotny w asyście lekarza lub pielęgniarki z innego kontynentu to kwestia kilkunastu tysięcy złotych. W razie konieczności dłuższego pobytu w szpitalu, wykonania specjalistycznych zabiegów medycznych oraz wykorzystania nierefundowanych leków, koszty leczenia mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty poza Europę?

Koszty leczenia poza Europą nie należą do najmniejszych. Aby mieć pewność, że w czasie podróży w tak odległe miejsca, jak USA, Japonia lub Turcja będziemy w stanie uzyskać dostęp do profesjonalnej pomocy medycznej, warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia.

W przypadku wyprawy na narty odpowiednia polisa turystyczna zyskuje ogromne znaczenie, ponieważ aktywności sportowe mogą zwiększać ryzyko wypadków, a co za tym idzie narażając na kosztowne leczenie za granicą, kłopoty z transportem do kraju lub niedogodności związane z rozmaitymi urazami.

Jakie elementy powinna zawierać optymalna polisa narciarska?

  • koszty leczenia – ponieważ za leczenie w USA, Kanadzie i Japonii zapłacimy dużo, powinniśmy zdecydować się na odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, najlepiej w granicach 200 000 – 800 000 zł, w zależności od wybranego kierunku,

  • koszty ratownictwa – poza Europą opłatami za akcje w górach i na stoku obciążany jest poszkodowany lub jego bliscy, ubezpieczenie pokryje te koszty w razie potrzeby,

  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – w razie niefortunnego zdarzenia podczas jazdy na nartach czy pobytu za granicą (np. złamania nogi), ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pokrywające poniesione straty (określony procent z sumy gwarantowanej),

  • OC w życiu prywatnym – bardzo przydatne zwłaszcza w Kanadzie, USA i w Japonii, gdzie często dochodzi do składania pozwów przez osoby trzecie o uszkodzenia ciała i sprzętu w czasie jazdy na nartach. Zasądzane są wysokie odszkodowania, a nawet dożywotnie renty, lepiej ubezpieczyć się na wypadek takich roszczeń,

  • Assistance – w ramach tej usługi ubezpieczyciel zobowiązuje się udzielić pomocy technicznej, logistycznej lub prawnej, co w wielu okolicznościach okazuje się ogromnym udogodnieniem,

  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie,

  • rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka/ekstremalnych – wymagane w przypadku jazdy na nartach oraz innych zimowych aktywności (w przypadku klasycznego narciarstwa wystarczą sporty wysokiego ryzyka, ale już jazda poza trasami czy heliskiing to już aktywność wymagajaca rozszerzenia o sporty ekstremalne).

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty poza Europą?

Aby znaleźć optymalne ubezpieczenie w odpowiadającym naszym potrzebom przedziale cenowym, najlepiej jest skorzystać z kalkulatora dostępnego online. Po uzupełnieniu podstawowych informacji dotyczących planowanego wyjazdu, kalkulator dostępny w serwisie Rankomat.pl wygeneruje zindywidualizowaną listę ofert ubezpieczeniowych.

Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników: kierunku i czasu podróży, liczby jej uczestników, preferowanych aktywności, wybranego zakresu. Najlepiej dopasować polisę pod kątem charakteru wyjazdu, dopasowując sumy gwarantowane do kosztów leczenia w danym kraju.

ile kosztuje ubezpieczenie na narty poza europą

Polisę na narty poza Europą można mieć już od 3,4 zł dziennie. Warto jednak zdecydować się na optymalną ochronę, która zapewni bezpieczny wyjazd i pobyt za granicą. Po wyborze konkretnej oferty, polisę można zakupić bezpośrednio na stronie – umowa ubezpieczenia zostanie przesłana  na adres e-mail, wystarczy ją pobrać, wydrukować i zabrać ze sobą na stok.

Narty poza Europą – czy warto?

Chociaż organizacja wizyty w kurorcie na innym kontynencie jest nieco bardziej skomplikowana od wczasów na południu lub zachodzie Europy, nie sposób przecenić jej walorów – stanowi ona nie tylko okazję do poszukiwania nowych narciarskich wrażeń, wypoczynku w luksusowych warunkach oraz korzystania z najlepszej infrastruktury narciarskiej na świecie, lecz również poznania nowych miejsc. W rezultacie narty poza Europą są dobrym pomysłem na urlop dla wszystkich pasjonatów sportów zimowych oraz wielbicieli zimowej atmosfery.

Co warto wiedzieć?

1. Do najpopularniejszych ośrodków poza Europą należą Vail Ski Resort (USA), Whistler Blackcomb (Kanada), Niseko United (Japonia), Gudauri (Gruzja) oraz Ski Erciyes Kayseri (Turcja).

2. Koszt podróży na narty poza Europę waha się, w zależności od wybranego kierunku, od 800 zł do 3 000 zł.

3. Najwięcej jazda na nartach kosztuje w USA oraz Kanadzie, nieco taniej jest w Japonii. Na tureckich i gruzińskich stokach można szusować taniej niż w Polsce.

4. Poza Europą nie działa EKUZ - za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Trzeba liczyć się z wydatkiem od 400 zł do 2 400 zł za dobę w szpitalu.

5. Ubezpieczenie na narty poza Europą, które pokryje wszystkie wydatki związane z leczeniem oraz nieszczęśliwymi wydarzeniami za granicą można mieć już od 7,27 zł do 22,11 zł dziennie.