Wyjazd na narty poza Europę wymaga lepszego przygotowania i zasobniejszego portfela – mimo to stanowi idealną okazję do odkrywania świata i poszukiwania nowych sportowych wyzwań. Sprawdziliśmy, ile zapłacimy za dojazd, karnety, ubezpieczenie i wyżywienie w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich w USA, Kanadzie, Japonii, Gruzji i Turcji.
- Gdzie poza Europą jest najwięcej ośrodków narciarskich?
- Gdzie zaplanować podróż na narty poza Europę? Najpopularniejsze ośrodki na świecie
- Ile kosztują skipassy poza Europą?
- Ile kosztuje nocleg poza Europą?
- Koszty leczenia w USA, Kanadzie, Japonii, Gruzji i Turcji
- Jak wybrać ubezpieczenie na narty poza Europę?
- Ile kosztuje ubezpieczenie na narty poza Europą?
- Narty poza Europą – czy warto?
Stoki poza Starym Kontynentem, w Ameryce Północnej czy Azji są doskonale przygotowane, a infrastrukturą oraz bazą noclegową w niczym nie ustępują alpejskim ośrodkom. Niemniej jednak trzeba liczyć się z trudniejszym dojazdem (w grę wchodzi tylko samolot) oraz z wysokimi kosztami zarówno karnetów, jak i noclegów.
Gdzie poza Europą jest najwięcej ośrodków narciarskich?
Polacy zwykle na narty wybierają się do krajów europejskich. Włochy, Austria, Francja czy Szwajcaria – to właśnie te państwa co roku tłumnie goszczą naszych rodaków. Nic dziwnego. Na Starym Kontynencie znajdziemy ponad 4 000 kurortów narciarskich, a samo narciarstwo narodziło się właśnie w Europie.
Nie oznacza to jednak, że nie warto poszerzać horyzontów i swoich narciarskich umiejętności. Umożliwiają to stoki nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Gdzie poza Europą znajdziemy ciekawe kurorty narciarskie? Dominuje Azja – znajdziemy tam ponad 1 200 ośrodków narciarskich, z czego:
- 579 w Japonii,
- 374 w Chinach,
- 42 w Turcji.
Kolejnym kontynentem przyciągającym narciarzy jest Ameryka Północna i ponad 800 doskonale przygotowanych ośrodków:
- 523 ośrodki w USA,
- 295 w Kanadzie.
Kurorty znajdują się też na innych kontynentach, ale w znacznie mniejszej liczbie. W Australii i Oceanii jest ich nieco ponad 50, podobną liczbą może poszczycić się Ameryka Południowa. Co ciekawe, na narty zaprasza także Afryka i 13 tamtejszych kurortów.
Gdzie zatem wybrać się na narty poza Europę? Ze względu na szeroki wybór ośrodków, szczególnie godne uwagi są dwa kontynenty – Azja i Ameryka Północna.
Gdzie zaplanować podróż na narty poza Europę? Najpopularniejsze ośrodki na świecie
W USA jednym z popularniejszych ośrodków jest Vail Ski Resort. To równocześnie jeden z największych ośrodków narciarskich w USA, goszczący miłośników narciarstwa z niemal całego świata. Położony jest w zachodnich Stanach Zjednoczonych, w pobliżu miasta Vail w hrabstwie Eagle, w stanie Kolorado.
Ośrodek dzieli się na trzy obszary: Front-Side, Blue Sky Basin i Back Bowl. Dzięki temu to kurort idealny zarówno dla początkujących narciarzy, bardziej zaawansowanych osób, jak i rodzin z dziećmi.
W Japonii popularnością cieszy się ośrodek narciarski Niseko United. Leży on na zboczu góry Niseko Annupuri i składa się z czterech ośrodków: Niseko Annupuri International Ski Area, Niseko Village Ski Resort, Niseko Grand Hirafu Ski Resort i Niseko Hanazono Ski Resort. Narciarze i snowboardziści z całego świata bardzo cenią japoński ośrodek m.in. za doskonałe warunki śniegowe i bardzo nowoczesną infrastrukturę.
Ciekawym kierunkiem narciarskim z pogranicza Europy i Azji jest również Gruzja. Na narty w Gruzji najlepiej wybrać się do ośrodka w Gudauri. Znajduje się on przy słynnej Gruzińskiej Drodze Wojennej, przecinającej Kaukaz Wysoki – to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych tras w całym kraju. Trasy dla siebie znajdą tam narciarze na każdym poziomie zaawansowania, a infrastruktura zaskakuje nowoczesnością. I te widoki!
Poszusować można również w Turcji. Wśród turystów zdecydowanie największą popularnością cieszy się ośrodek Skiing Erciyes Kayseri. Choć Turcja kojarzy się Polakom głównie z wypoczynkiem pod palmami, to warto dać jej szansę również zimą. Kayseri to zdaniem wielu jeden z najnowocześniejszych ośrodków w naszej części świata – przyciągający zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów. To ponad 100 kilometrów tras i malownicze widoki na szczyt wulkanu Erciyes.
1. Vail Ski Resort (USA)
O ośrodku
Vail Ski Resort To największy ośrodek narciarski w Kolorado, a także jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Znajduje się w niewielkiej górskiej miejscowości Vail (4589 stałych mieszkańców), gdzie roczny opad śniegu wynosi około 180 cm, a najwyższym miejscowym wzniesieniem jest Vail Mountain (3527 m n.p.m.).
Sezon narciarski trwa od końca listopada do połowy kwietnia. Do największych zalet Vail Ski Resort można zaliczyć fakt, że doskonale nadaje się on dla narciarzy na każdym stopniu zaawansowania. Nie brakuje oślich łączek, jak i miejsc, w których bardziej zaawansowane osoby mogą sprawdzić swoje umiejętności.
Trasy w ośrodku Vail Ski Resort:
- 19% – zielone trasy,
- 29% – niebieskie trasy,
- 48% – czerwone trasy,
- 4% – czarne trasy,
- 195 – trasy ogółem.
Długość tras Vail Ski Resort::
- 6.4 km – najdłuższa trasa,
- 2140 ha – teren narciarski,
- 187 ha – sztuczne naśnieżanie,
Liczba wyciągów Vail Ski Resort:
- 2 koleje gondolowe,
- 3 ekspresowe kanapy 6-osobowe,
- 15 ekspresowych kanap 4-osobowych,
- 1 kanapa 4-osobowa,
- 1 kanapy 3-osobowa,
- 9 pozostałych wyciągów.
Jak dojechać do Vail Ski Resort?
Kurort Vail Ski Resort leży niedaleko lotniska Denver International Airport. Kurort od lotniska dzieli zaledwie ok. 50 minut. Na lotnisko w Denver można dostać się z Warszawy z zaledwie jedną przesiadką w Monachium. Lot trwa ok. 13 godzin. Kolejno z lotniska w Denver do Vail można dojechać wynajętym samochodem lub busem Colorado.
Gdzie szusować w Vail Ski Resort?
Wśród niebieskich tras na szczególną uwagę zasługują łagodne Sourdough, Boomer, Tin Pants (spokojna nawet w weekendy) oraz Flap Jack (najdłuższa z wymienionych). Bardziej doświadczeni narciarze docenią stoki Simba, przestronny Avani (jedna z ulubionych tras okolicznych mieszkańców oraz odwiedzających ośrodek turystów, która zmienia się z niebieskiej w czarną, a następnie staje się łagodniejsza), a także Poppyfields.
Na najbardziej wymagających czeka Riva Ridge (jeden z najdłuższych szlaków na Vail Mountain o długości 4 mil/6,4 km podzielona na czarne i niebieskie odcinki), oraz krótki, lecz niezwykle stromy Lovers Leap (idealny do carvingu), jak i również Forever oraz Bolshoi Ballroom.
Oprócz tego na terenie ośrodka znajduje się wiele otwartych terenów narciarskich, gdzie możliwa jest jazda na przełaj w stylu klasycznym (w sumie dostępna powierzchnia przekracza 8 000 akrów) – to opcja dla najbardziej zaawansowanych narciarzy.
Co robić po nartach w Vail?
Poza jazdą na nartach na obszarze ośrodka można uprawiać m.in. biegi narciarskie i marsze w rakietach śnieżnych (organizowane przez Vail Nordic School na okolicznych terenach). Turyści mogą spróbować także dyscypliny określanej jako ski biking – to zjazdy ze stoków na pojazdach stanowiących połączenie nart i rowerów.
Na narciarzy czeka oczywiście również możliwość spróbowania snowboardu oraz jazdy skuterami śnieżnymi. Godne uwagi atrakcje oferowane w Vail to również kuligi konne, jazda psimi zaprzęgami oraz wędrówki między okolicznymi schroniskami.
Vail jest ekskluzywną, otwartą na turystów miejscowością, w której znajdują się liczne kluby, luksusowe hotele, sklepy, salony spa, kina, teatry i restauracje. Życie après ski w Vail po prostu kwitnie – po nartach nie można się tu nudzić!
Ile kosztuje wyżywienie w Vail Ski Resort?
Ceny wyżywienia w USA nie są niskie. Będąc w Vail, warto jednak odwiedzić kilka lokalnych restauracji, aby poczuć się jak lokalny mieszkaniec. Szczególnie warto odwiedzić Tavern on the Square (urokliwa restauracja z patio), Los Amigos (restauracja oferująca meksykańskie jedzenie oraz koktajle), Frost Bar (popularny wśród turystów bar, w którym można się napić szkockiej whisky lub egzotycznego drinka) lub Samana Lounge (jeden z najpopularniejszych klubów w okolicy).
Dwudaniowy obiad wraz z przystawką kosztować będzie ok. 50 $, kawa i ciasto – ok. 20 $.
Poszukać można również tańszych propozycji. W The Tap Room można zamówić różnego rodzaju zupy, pizze, kanapki i burgery za ok. 12-30 dolarów. Podobne ceny obowiązują w The Red Lion, w której serwowane są zupy, steki, dania chili i burgery. W większości mniej luksusowych restauracji za burgera, frytki i napój zapłacimy około 20 dolarów.
Cena polisy narciarskiej na jeden dzień szusowania w Vail Ski Resort
Choć w Stanach Zjednoczonych zasadniczo jest drogo, polisa narciarska na bezpieczne szusowanie w tym kraju z pewnością nie zrujnuje kieszeni turysty. Ceny podstawowego ubezpieczenia rozpoczynają się już od ok. 7 zł za jeden dzień szusowania.
Obostrzenia pandemiczne w USA:
W USA nadal obowiązują obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione nie uzyskają prawa wjazdu – chyba że należą do jednej z kategorii, których to obostrzenie nie obowiązuje (m.in. dzieci poniżej 18 roku życia, osoby, którym ze względu na wiek podanie szczepionki jest niemożliwe czy osoby, które posiadają medyczne przeciwskazania do otrzymania szczepionki).
Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów przed wylotem do USA, po wylądowaniu w USA ani odbywać kwarantanny. Za w pełni zaszczepione uznawane są osoby, które otrzymały najpóźniej 14 dni przed wylotem do USA:
dawkę akceptowanej szczepionki jednodawkowej (Johnson & Johnson);
drugą dawkę akceptowanej szczepionki dwudawkowej (Pfizer, Moderna);
pełną serię testowanej w USA szczepionki AstraZeneca lub Novavax;
drugą dawkę szczepienia mieszanego wykonanego zaakceptowanymi szczepionkami podanymi w odstępie minimum 17 dni.
2. Whistler Blackcomb (Kanada)
O ośrodku
Whistler Blackcomb to największy tego typu obiekt w Ameryce Północnej, wysokiej jakości ośrodek narciarski usytuowany na zboczach gór Whistler Mountain (2 181 m. n. p. m.) i Blackcomb (2 436 m. n.p.m.), słynących z największego nachylenia stoków w Ameryce Północnej (kolejno 1 530 m i 1 565 m).
Kurort utworzono łącząc Whistler i Blackcomb w 2003 roku. Ośrodek cieszy się szczególnym uznaniem wśród doświadczonych narciarzy, lecz doceniają go również amatorzy i rodziny z dziećmi. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do kwietnia.
Jedną z największych zalet Whistler Blackcomb jest to, że każda z gór posiada unikatowy charakter. Podczas gdy Blackcomb (3,414 akrów/1,382 ha) słynie przede wszystkim z prostych, bardzo stromych stoków odpowiednich do szybkiego carvingu, Whistler (4,757 akrów/1,925 ha) pełna jest skomplikowanych, krętych dróg na których lepiej sprawdza się styl klasyczny.
W sumie na terenie ośrodka znajdują się 234 szlaki narciarskie, z których najdłuższe Peak To Creek i Green Road liczą po 11 km długości każda.
Jak dojechać do Whistler Blackcomb?
Do kurortu Whistler Blackcomb można dostać się oczywiście samolotem. Lot z Warszawy na Vancouver International Airport potrwa ok. 19 godzin z przesiadką w Londynie. Loty ze stolicy Polski oferują m.in. Ryanair i Air Canada. Z lotniska w Vancouver do Whistler można dostać się w ok. 2 godziny.
Najprościej zrobić to autem wypożyczonym bezpośrednio na lotnisku, ale istnieje również możliwość skorzystania z transportu publicznego kursującego z lotniska (przewoźnik Epic Rides).
Gdzie szusować w Whistler Blackcomb?
Początkujący narciarze docenią zalety Blue Line – łagodnego stoku, z którego rozpościera się imponujący widok na okoliczne górskie krajobrazy. Do najtrudniejszych tras należą The Couloir oraz The Cirque – obydwie o długości 0,4 km. Na szczególną uwagę zasługują również Staircase, Gun Barrels, Lakeside Bowl oraz słynąca z najwyższej jakości śniegu Surf’s Up.
Podobnie jak w Vail, w Whistler Blackcomb znajduje się wiele otwartych terenów (około 50 km), optymalnych dla zaawansowanych narciarzy jeżdżących w stylu klasycznym.
Co robić po nartach w Whistler Blackcomb?
Ośrodek oferuje szeroki wachlarz dodatkowych aktywności sportowych i rekreacyjnych. To m.in. marsze w rakietach śnieżnych, jazda skuterami śnieżnymi oraz heli-skiing (wyprawy w góry z wykorzystaniem helikoptera). Narciarze zmęczeni intensywnym szusowaniem mogą też skorzystać z oferty SPA i rekreacyjnej – sauny, basenów, oferty masaży i zabiegów.
Podobnie jak w Vail, w Whistler znajdują się sklepy, restauracje, hotele i miejsca rozrywki. Organizowane są tam koncerty, a także atrakcje typu quizy czy kalambury. W Whistler zabawa może trwać całą dobę!
Ile kosztuje wyżywienie Whistler Blackcomb?
Ceny w Kanadzie, podobnie jak w Stanach, nie zostaną raczej przez Polaków uznane za niskie. Miejsc z pysznym jedzeniem jednak nie brakuje. Zjeść można m.in. w Dusty’s Bar & BBQ – jednym z najstarszych barów w mieście, w którym można posłuchać muzyki na żywo i spróbować dań BBQ.
Warto zajrzeć też do Crystal Lounge (modnego klubu w centrum miasta, w którym odbywają się koncerty, konkursy karaoke i stand-upu), Brew House (miejscowej piwiarni) czy Black’s Pub (spokojnej restauracji idealnie nadającej się dla rodzin z dziećmi).
Wyjście do restauracji z rodziną w Whistler to koszt rzędu 100-120 dolarów kanadyjskich. W Dusty’s Bar & BBQ drugie danie zjemy za ok. 20 dolarów kanadyjskich. Podobne ceny obowiązują w Earls, Sushi Village i Brewhouse. Do niedrogich miejsc należą Splitz Grill (burgery), Caramba! (dania serowe) i Dubh Linn Gate. Ceny posiłków zaczynają się tam już od ok. 10 dolarów kanadyjskich.
Cena polisy narciarskiej na jeden dzień szusowania w Whistler Blackcomb
Dobrą, w pełni bezpieczną polisę narciarską na szusowanie w Kanadzie, można kupić już za ok. 14 zł za jeden dzień ochrony.
Obostrzenia pandemiczne w Kanadzie
1 października 2022 r. zniesiono wszystkie ograniczenia pandemiczne w podróżowaniu do Kanady. Turyści, zarówno zaszczepieni, jak i niezaszczepieni, nie muszą legitymować się certyfikatami zaszczepienia, wykonywać testów czy odbywać kwarantanny. Podróż do Kanady możliwa jest bez przeszkód.
3. Niseko United (Japonia)
O ośrodku
Niseko United to miejsce, gdzie odnajdą się początkujący i doświadczeni narciarze. To najbardziej znany japoński kurort narciarski, który co roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Ośrodek usytuowany jest na wyspie Hokkaido, na stokach Niseko-Annupuri, w pobliżu niewielkiej miejscowości Niseko (liczącej zaledwie 4 938 mieszkańców).
Składa się w rzeczywistości z czterech niezależnych ośrodków (Annapuri, Grand Hirafu, Hanazono i Niseko Village) objętych wspólnym skipassem. Sezon narciarski w ośrodku trwa od grudnia do maja, a miejscowe opady śniegu wynoszą ok. 590 cm. Poza licznymi stokami narciarskimi w Niseko znajdują się również źródła termalne.
Całkowita długość szlaków narciarskich w Niseko wynosi 55 km. Chociaż nie jest to wiele, to i tak ośrodek może poszczycić się ogromnymi terenami otwartymi o umiarkowanym stopniu nachylenia, które nadają się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Niseko jest jednym z niewielu ośrodków narciarskich na świecie, które umożliwiają niezapomnianą nocną jazdę po stokach.
Jak dojechać do Niseko?
Z Polski do Niseko najłatwiej dostać się oczywiście samolotem. Lot z Warszawy do Sapporo potrwa ok. 21 godzin. Trasę można ułożyć na kilka sposobów, ale konieczne są co najmniej dwie przesiadki – np. w Helsinkach oraz w Tokio. Przejazd z lotniska Sapporo-Chitose do ośrodka Niseko zajmuje około 3 godzin. Aby dostać się na miejsce można wsiąść do autobusu Hokkaido Resort Liner lub po prostu wypożyczyć samochód.
Gdzie szusować w Niseko?
Na obszarze An’nupuri znajdują się przede wszystkim łagodne, niebieskie szlaki, takie jak Junior, Family i Paradise. The Hanazono to głownie trasy czerwone, przeznaczone dla średniozaawansowanych pasjonatów nart. Na narciarzy doświadczonych czekają Stairway to Heaven, Youtei Sunset oraz Crystal Garden, a także rozległe tereny poza stokami – Strawberry Fields oraz Jackson Hole.
Poszukującym spokojnych i mniej zatłoczonych tras warto polecić Niseko Village, gdzie znajduje się czerwona trasa Jagaimo oraz czarna Superstition.
Co po nartach w Niseko?
Chociaż wielu narciarzy przyjeżdża do Niseko przede wszystkim po to, aby uprawiać szybkie zjazdy na zboczu góry Annupuri, ośrodek umożliwia wiele innych aktywności sportowych i rekreacyjnych.
Regularnie organizuje biegi narciarskie i marsze w rakietach śnieżnych, pozwalające na eksplorację otaczających ośrodek terenów, a także m. in. jazdę na skuterach śnieżnych, snow rafting (jazdę w pontonie po śniegu i lodzie) oraz catskiing (zjazdy na otwartych terenach po świeżym śniegu).
Oferta après-ski nie jest może w Niseko tam obszerna jak w doskonale znanych Polakom kurortach alpejskich, jednak nie brakuje lokalnych barów czy restauracji z pysznym jedzeniem.
Ceny wyżywienia w Niseko
Do najpopularniejszych miejsc w Niseko należą JoJo's cafe (restauracja serwująca burgery i domowe ciasta, z której rozciąga się widok na górę Yotei).
Zjeść warto także w Fuji Sushi (najlepsza okoliczna restauracja sushi), Barze Gyu+ (niewielki bar, w którym można napić się japońskiej whisky lub rzemieślniczego piwa) oraz w The Barn by Odin (restauracja oferująca połączenie kuchni francuskiej z tradycyjnymi miejscowymi dodatkami, która mieści się w estetycznym, przeszklonym budynku).
Cena lunchu w Niseko wynosi około 50 zł na osobę, natomiast kolacji od ok. 80 do nawet 200 zł – tyle zapłaci się za wizytę w Nook Annupuri, Yotei i w Crab Shack. W pobliskim Kutchan znajduje się również duży supermarket, w którego ofercie można znaleźć wszystkie podstawowe produkty spożywcze.
Cena polisy narciarskiej na jeden dzień szusowania w Japonii
Polisę narciarską na narty w Japonii można kupić już za ok. 12 zł za jeden dzień ochrony.
Obostrzenia pandemiczne w Japonii
W Japonii nadal obowiązują obostrzenia związane z pandemią COVID-19.
Wymagane jest 3-krotnie zaszczepienie przeciwko COVID-19. Polskie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia są akceptowane. Certyfikat covidowy musi być wystawiony w języku japońskim lub angielskim. Jako pierwsze 2 dawki szczepienia akceptowane są preparaty firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson (1 dawka traktowana jest jako 2). W przypadku 3 szczepienia przypominającego akceptuje się szczepionki Pfizer i Moderna.
Osoby w pełni zaszczepione nie są wykonywać testów przed wylotem do Japonii ani po przylocie. Zwolnione są też z obowiązku kwarantanny.
Osoby niezaszczepione muszą natomiast posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS CoV-2. Test trzeba wykonać w ciągu 72 godzin przed wylotem. Wynik testu musi znajdować się na specjalnym formularzu (do pobrania ze strony: https://www.mofa.go.jp/ca/fna/page25e_000334.html).
Przy przylocie do Japonii turyści niezaszczepieni nie muszą wykonywać dodatkowych testów. Nie muszą też odbywać kwarantanny.
Podróżujący do Japonii, zarówno zaszczepieni, jak i niezaszczepieni, muszą uzupełnić formularz lokalizacyjny. Zostanie on wręczony podróżnikowi w samolocie.
4. Gudauri (Gruzja)
O ośrodku
Gudauri to największy kurort narciarski w Gruzji, położony w południowej części Kaukazu na wysokości 2200 – 3278 m. n.p.m. W pobliżu ośrodka zaczynają się podejścia pod góry Sadzele (3260 m n.p.m.) oraz Kudebi (3008 m n.p.m). Poza różnorodnością atrakcji narciarskich turyści odwiedzający Gudauri docenią też malownicze widoki.
Średnia głębokość śniegu na stokach sięga 2,5 metra, a sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. Ośrodek posiada nowoczesną infrastrukturę (intensywnie rozwijaną od 1975 roku), na którą składa się duża sieć wyciągów (14 wyciągów - gondole, kanapy i orczyki), szkółki narciarskie oraz baza noclegowa i rekreacyjna. Na stokach działają również systemy sztucznego naśnieżania.
Powierzchnia dostępna dla narciarzy i snowboardzistów sięga niemal 3 000 hektarów. Większość terenów narciarskich opiera się na naturalnym ukształtowaniu terenu. Pasjonaci nart o różnym poziomie umiejętności mogą korzystać z 20 różnorodnych tras, a także ogromnych terenów otwartych, które nadają się do jazdy na przełaj.
Jak dojechać do Gudauri?
Do Gudauri dostaniemy się bezpośrednio samolotem LOT-u. Lotnisko Tbilisi Airport znajduje się 143 km od ośrodka. Lot trwa niespełna 4 godziny. Przewóz z Tbilisi do ośrodka lokalnym minibusem (tzw. marszrutką) jest dostępny ze stacji autobusowej Didube i zajmuje około 2 godzin.
Gdzie szusować w Gudauri?
Na terenie kurortu znajduje się wiele szlaków niebieskich (Sportuli 1 i Sportuli 2, Tatra 1 i Tatra 2) odpowiednich dla początkujących pasjonatów nart, chętnie korzystają z nich również bardziej zaawansowani narciarze. Dzięki swojej długości idealnie nadają się one do jazdy stylem klasycznym.
Czerwone Kudebi 1, 2 i 3 położone są na górze Kudebi, natomiast z samego wierzchołka Sadzele odchodzi czerwona trasa Sandzele 3. Na terenie Gudauri znajdują się również trasy o większym stopniu nachylenia, odpowiednich do slalomu oraz szybkich zjazdów.
Najbardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji czarną Sadzele, która zaczyna się przy samym szczycie góry, a także długie i proste Soliko i Guadaira.
Co po nartach w Gudauri?
Gudauri to również wiele dodatkowych aktywności sportowych i rekreacyjnych. Goście ośrodka mogą korzystać m.in. ze snowparku, heliskiingu oraz paralotniarstwa. Regularnie organizowane są niezapomniane wyprawy skitourowe oraz zjazdy helskie.
Jedną z największych miejscowych atrakcji jest eksploracja okolicznych terenów skuterami śnieżnymi lub autami terenowymi. Po całodziennym pobycie na stokach goście ośrodka Gudauri mogą wypocząć w salonie SPA lub wybrać się do jednej z wielu miejscowych restauracji, barów lub kawiarni.
Ile kosztuje wyżywienie w Gudauri?
Gruzja to nie tylko narty – to również pyszne jedzenie. Snow Time Bar (położony w centrum miasta) oferuje tradycyjne gruzińskie potrawy (chinkali i chaczapuri), dania mięsne, sałatki, drinki i koktajle. Restauracja Gamarjoba słynie z otwartej kuchni oraz potraw przygotowywanych na grillu. Można napić się w niej aromatycznego wina, a wieczorami posłuchać muzyki na żywo.
Cena lunchu w Gudauri mieści się w granicach 20-50 zł za osobę. W Snow Time Bar drugie danie zjemy za ok. 30 zł za osobę. W bardziej ekskluzywnych miejscach ceny bywają nieco wyższe. Odwiedzając restaurację Mtvrali Alubali – Drunk Cherry, trzeba przygotować się na koszty sięgające ok. 80 zł.
Cena polisy narciarskiej na jeden dzień szusowania w Gruzji
Dobrą polisę na narty w Gruzji można kupić już za ok. 4,13 zł za jeden dzień ochrony.
Obostrzenia pandemiczne w Gruzji:
Gruzja zniosła wszystkie obostrzenia wjazdowe związane z pandemią – zarówno dla osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.
5. Ski Erciyes Kayseri (Turcja)
O ośrodku
Ski Erciyes Kayseri to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Turcji, który co roku jest odwiedzany przez dwa miliony turystów z całego świata. Erciyes znajduje się niedaleko miasta Kayseri na terenie Kapadocji – jednego z najpiękniejszych regionów Turcji, charakteryzującego się niezwykłym ukształtowaniem terenu.
Ośrodek mieści się na wymarłej górze wulkanicznej Erciyes liczącej sobie 3916 m (jest to najwyższe wzniesienie w centralnej Anatolii i piąta najwyższa góra w Turcji). Większość szlaków znajduje się na wysokości od 2100 do 3360 m n.p.m. Sezon narciarski w ośrodku trwa od grudnia do kwietnia.
Goście kurortu mogą korzystać z nowoczesnej, stale rozwijanej infrastruktury (14 wyciągów, najdłuższy wyciąg krzesełkowy w Turcji, pierwsza ośmioosobowa gondola, wypożyczalnie sprzętu sportowego działające przy dolnych stacjach, systemy naśnieżania), a także zaawansowanej bazy noclegowo-gastronomicznej.
Na terenie Erciyes znajduje się 18 tras narciarskich (łącznie niemal 102 km) o zróżnicowanym poziomie trudności.
Jak dojechać do Kayseri?
Lotnisko Kayseri Erkilet International znajduje się tylko 22 kilometry od kurortu. Z Warszawy do Kayseri dotrzemy z jedną przesiadką, w Istambule. Lot potrwa ok. 6 godzin. Transport z portu lotniczego do ośrodka jest niezwykle wygodny. Kursuje tam linia autobusowa nr 4, a podróż będzie trwała ok. 30 minut.
Gdzie szusować w Kayseri?
Większość szlaków na terenie ośrodka (ciągnących się ponad okolicznymi lasami) oznaczono kolorem niebieskim. Leżą one przeważnie w dolnych partiach gór i nadają się dla początkujących oraz średniozaawansowanych narciarzy. W Erciyes znajduje się niemal 30 km tras czerwonych, które są w przeważającej mierze długie i proste, idealnie nadając się do szybkich zjazdów.
Do najbardziej wymagających tras należą Divan i Hacilar o nachyleniu około 60 stopni. W sumie na terenie Erciyes istnieje 6 czarnych stoków. Oprócz tego goście ośrodka mogą korzystać z rozległych terenów otwartych (korzystając z pomocy dostępnych na miejscu przewodników off-piste).
Co po nartach w Turcji?
Wizyta w Erciyes to nie tylko jazda na nartach, lecz wiele dodatkowych atrakcji. Ośrodek regularnie organizuje wyprawy skitourowe, w ramach których można dotrzeć na sam szczyt wulkanu. Oprócz tego na terenie kurortu istnieje możliwość uprawiania paralotniarstwa, jazdy konnej i trekkingu, a także wzięcia udziału w niezapomnianych spływach rzecznych oraz lotach balonem.
Będąc w Kayseri, warto zakosztować też rozrywki. Na narciarzy czeka bardzo bogata oferta après-ski – bary, restauracje, dyskoteki. Kurort Kayseri nigdy nie śpi!
Co ciekawe, narty w Turcji bez większych wysiłków logistycznych można połączyć również ze zwiedzaniem. Tylko 25 km dzieli Erciyes od Kayseri – jednego z najstarszych miast Anatolii, przesiąkniętego miejscową kulturą i pełnego bizantyjskich zabytków. W okolicy kurortu znajdują się również wydrążone w skałach domy i świątynie.
Ile kosztuje wyżywienie w Kayseri?
Do najpopularniejszych miejscowych restauracji należą m. in. Kardan Adam Cafe&Restaurant (śniadania, kuchnia turecka oraz dania fast food), Yörem Manti (kuchnia turecka, manti – tradycyjne tureckie pierogi), Beyaz oraz Haci Steak House (oferująca dania mięsne).
Lokalnych potraw najlepiej spróbować w Gubate Restaurant ve KahvaltI Evi (szeroki wybór serów i dżemów, chałwa, dania wegetariańskie), Saray Ciftligi Kahvalti ve Yemekevi (kuchnia turecka, manti), pastirma i sucuk, dania mięsne oraz w niedrogiej Cemen's Mutfak (manti, chleb yaglama).
Oprócz tego na terenie ośrodka znajduje się duża strefa piknikowa, w której sprzedawane są między innymi tradycyjne regionalne kiełbaski oraz inne dania barbecue.
Ceny lunchu w Erciyes wahają się w granicach 20-70 zł za osobę. W restauracji Saray Ciftligi Kahvalti ve Yemekevi zjemy już za 22 zł, natomiast koszty wizyty w Gubate Restaurant ve Kahvaltı Evi wyniosą ok. 20-60 zł. W bardziej luksusowych restauracjach musimy być gotowi na znacznie większe wydatki – lunch np. w Moda Firin & Patisserie to koszt ok. 70-120 zł.
Cena polisy narciarskiej za jeden dzień szusowania w Turcji
Polisę narciarską na wyjazd do Turcji można nabyć już za ok. 4,13 zł za jeden dzień ochrony.
Obostrzenia pandemiczne w Turcji
Turcja zniosła wszystkie obostrzenia wjazdowe związane z pandemią – zarówno dla osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.
Ile kosztują skipassy poza Europą?
Bilety do każdego z omawianych ośrodków można zakupić online lub na miejscu. Najwięcej za szusowanie trzeba zapłacić w Ameryce Północnej – zarówno w USA, jak i w Kanadzie. Taniej jest w Japonii, a znacznie taniej w Turcji i Gruzji. Szczególnie te dwa ostatnie kierunki – ze względu na cenę, ale też stosunkową bliskość i dobrą infrastrukturę – mogą być kuszące dla turystów z Polski.
Koszty szusowania poza Europą – skipassy
Kraj | Ośrodek narciarski | Cena jednodniowego karnetu dla osoby dorosłej | Cena jednodniowego karnetu dla dziecka |
Ameryka Północna | Vail Ski Resort | 225 $ | 155 $i |
Kanada | Whistler Blackcomb | 209 CAD | 105 CADii |
Japonia | Niseko United | 8 500 JPY | 5 100 JPYiii |
Gruzja | Gudauri | 70 GEL | 35 GELiv |
Turcja | Kayseri | 350 TL | 260 TLv |
Ceny aktualne na dzień 2.01.2023 r.
Ile kosztuje nocleg poza Europą?
Ceny zakwaterowania zależą od indywidualnych preferencji gości ośrodków. We wszystkich opisywanych przez nas miejscowościach istnieje rozwinięta infrastruktura noclegowa, na którą składają się prywatne domy i lokale do wynajęcia, pensjonaty i hotele.
W kurortach można przebierać w ofertach ekskluzywnych ośrodków ze SPA i dostępem do stoków narciarskich. Chcąc oszczędzić, można jednak zatrzymać się w hotelu o niższym standardzie, w pensjonacie lub u prywatnego gospodarza.
Ponownie najwięcej za nocleg zapłacimy w USA i Kanadzie, taniej będzie w Japonii, a najtaniej w Gruzji i Turcji. Poniżej przykładowe ceny.
Vail Ski Resort – USA
Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym: od ok. 1800 zł / doba.
Nocleg w hotelu czterogwiazdkowym: od ok. 2500 zł / doba.
Nocleg w pensjonacie: od ok. 1000 zł / doba.
Nocleg w kwaterze prywatnej: od ok. 800 zł / doba.
Whistler Blackcomb – Kanada
Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym: od ok. 1200 zł / doba.
Nocleg w hotelu czterogwiazdkowym: od ok. 2000 zł / doba.
Nocleg w pensjonacie: od ok. 900 zł / doba.
Nocleg w kwaterze prywatnej: od ok. 500 zł / doba.
Niseko United – Japonia
Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym: od ok. 1500 zł / doba.
Nocleg w hotelu czterogwiazdkowym: od ok. 1900 zł / doba.
Nocleg w pensjonacie: od ok. 850 zł / doba.
Nocleg w kwaterze prywatnej: od ok. 500 zł / doba.
Gudauri – Gruzja
Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym: od ok. 350 zł / doba.
Nocleg w hotelu czterogwiazdkowym: od ok. 600 zł / doba.
Nocleg w pensjonacie: od ok. 200 zł / doba.
Nocleg w kwaterze prywatnej: od ok. 150 zł / doba.
Kayseri – Turcja
Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym: od ok. 400 zł / doba.
Nocleg w hotelu czterogwiazdkowym: od ok. 600 zł / doba.
Nocleg w pensjonacie: od ok. 250 zł / doba.
Nocleg w kwaterze prywatnej: od ok.130 zł / dobavi.
Koszty leczenia w USA, Kanadzie, Japonii, Gruzji i Turcji
Na terenie Europy wyjeżdżający do krajów Unii Europejskiej i EFTA mogą korzystać z publicznej służby zdrowia w ramach EKUZ. Poza Starym Kontynentem nie można liczyć na takie wsparcie – wszystkie koszty leczenia będą scedowane na pacjenta i opłacone z jego kieszeni, o ile nie posiada ubezpieczenia.
Nie są to małe kwoty, zwłaszcza w USA, Kanadzie czy Japonii, które należą do krajów z najwyższymi opłatami medycznymi na świecie. Za dobę spędzoną w amerykańskim szpitalu trzeba zapłacić nawet ok. 3 000 zł. Taka sama usługa w Kanadzie to koszt mogący sięgnąć nawet 4 000 zł. Dzień w japońskim szpitalu może kosztować ok. 2 000 zł.
Za jednodniowy pobyt w gruzińskim szpitalu zapłacimy od 150 zł, a w tureckim – od ok. 500 zł w zależności od udzielanych świadczeń.
W razie konieczności dłuższego pobytu w szpitalu, wykonania specjalistycznych zabiegów medycznych oraz wykorzystania nierefundowanych leków, koszty leczenia mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.
Przed koniecznością pokrywania tych wysokich kosztów z własnej kieszeni chroni ubezpieczenie turystyczne.
Jak wybrać ubezpieczenie na narty poza Europę?
Koszty leczenia poza Europą nie należą do najmniejszych. Aby mieć pewność, że w czasie podróży w tak odległe miejsca, jak USA, Japonia lub Turcja będziemy w stanie uzyskać dostęp do profesjonalnej pomocy medycznej, warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia.
Jakie elementy powinna zawierać optymalna polisa narciarska?
koszty leczenia – ponieważ za leczenie w USA, Kanadzie i Japonii zapłacimy dużo, powinniśmy zdecydować się na odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, najlepiej w granicach 200 000 – 800 000 zł, w zależności od wybranego kierunku. Zasadniczo czym wyższa suma gwarantowana, tym bezpieczniej dla turysty. Koszty leczenia to absolutnie najważniejszy element każdej polisy narciarskiej, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę.
koszty ratownictwa – poza Europą opłatami za akcje w górach i na stoku obciążany jest poszkodowany lub jego bliscy. Na świecie zasadniczo nie ma odpowiedników polskiego GOPR-u, udzielającego nieodpłatnej pomocy. Warto o tym pamiętać. Na szczęście – ubezpieczenie pokryje te koszty w razie potrzeby,
następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – w razie niefortunnego zdarzenia podczas jazdy na nartach czy pobytu za granicą (np. złamania nogi), ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pokrywające poniesione straty (określony procent z sumy gwarantowanej),
OC w życiu prywatnym – bardzo przydatne zwłaszcza w Kanadzie, USA i w Japonii, gdzie często dochodzi do składania pozwów przez osoby trzecie o uszkodzenia ciała i sprzętu w czasie jazdy na nartach. Zasądzane są wysokie odszkodowania, a nawet dożywotnie renty, lepiej ubezpieczyć się na wypadek takich roszczeń,
Assistance– w ramach tej usługi ubezpieczyciel zobowiązuje się udzielić pomocy technicznej, logistycznej lub prawnej, co w wielu okolicznościach okazuje się ogromnym udogodnieniem,
ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie,
rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka/ekstremalnych – wymagane w przypadku jazdy na nartach oraz innych zimowych aktywności (w przypadku klasycznego narciarstwa wystarczą sporty wysokiego ryzyka, ale już jazda poza trasami czy heliskiing to już aktywność wymagajaca rozszerzenia o sporty ekstremalne).
Warto rozważyć też inne dodatki do ubezpieczenia narciarskiego. Dzięki temu polisę dopasuje się do swoich potrzeb oraz preferencji. Coraz popularniejsza staje się m.in. klauzula alkoholowa. Chroni ona ubezpieczonego na wypadek sytuacji, do których dochodzi po spożyciu alkoholu.
Dodatkowo osoby chorujące przewlekle muszą pamiętać, aby do swojej polisy dokupić klauzulę chorób przewlekłych. Jeśli planuje się uprawianie sportów zaliczanych do ekstremalnych aktywności, należy rozszerzyć ochronę o taki dodatek.
Aby znaleźć optymalne ubezpieczenie w odpowiadającym naszym potrzebom przedziale cenowym, najlepiej jest skorzystać z kalkulatora dostępnego online. Po uzupełnieniu podstawowych informacji dotyczących planowanego wyjazdu, kalkulator dostępny w serwisie Rankomat.pl wygeneruje zindywidualizowaną listę ofert ubezpieczeniowych.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty poza Europą?
Sprawdźmy koszt ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby na 7-dniowy wyjazd do poszczególnych kurortów narciarskich.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 48,16 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114 | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 97,55 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 71OC sportowe: 150 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 154,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 470 746 zł | Ratownictwo 23 537 zł | Bagaż 2 000 zł | 161,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 470 746 złOC sportowe: 188 298 zł Narciarstwo i snowboard objęte ochronąZdarzenia pod wpływem alkoholuSprzęt sportowy: 4 000 z |
48,16 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114 | |||
97,55 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 71OC sportowe: 150 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
154,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
161,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 470 746 zł | Ratownictwo 23 537 zł | Bagaż 2 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 470 746 złOC sportowe: 188 298 zł Narciarstwo i snowboard objęte ochronąZdarzenia pod wpływem alkoholuSprzęt sportowy: 4 000 z | |||
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 108,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 90,84 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: Ochrona COVID 19Sporty objęte polisą: 60 | ||||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 95,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2 | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 118,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2 |
Ubezpieczenie na wyjazd do Kanady
108,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) | |||
90,84 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: Ochrona COVID 19Sporty objęte polisą: 60 | |||
95,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2 | |||
118,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2 | |||
Ubezpieczenie na wyjazd do Kanady
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 30,17 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114 | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 57,89 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 71OC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 88,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 188 298 zł | Ratownictwo 32 952 zł | Bagaż - | 94,14 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 470 746 złOchrona COVID-19OC sportowe: 235 373 zł Sporty objęte polisą: 7Zdarzenia pod wpływem alkoholu |
Kalkulacja aktualna na dzień 13.12.2021r.
30,17 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114 | |||
57,89 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 71OC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
88,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
94,14 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 188 298 zł | Ratownictwo 32 952 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 470 746 złOchrona COVID-19OC sportowe: 235 373 zł Sporty objęte polisą: 7Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
Kalkulacja aktualna na dzień 13.12.2021r.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 32,69 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł) | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 59,23 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19OC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 60 | ||||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 78,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 101,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 |
Kalkulacja aktualna na dzień 13.12.2021r.
32,69 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł) | |||
59,23 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19OC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 60 | |||
78,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 100 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
101,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
Kalkulacja aktualna na dzień 13.12.2021r.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 40,18 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 97,55 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 71Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 100,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 4 000 zł | 283,08 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 95 Sprzęt sportowy |
Kalkulacja aktualna na dzień 13.12.2021r.
40,18 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 | |||
97,55 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 71Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
100,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
283,08 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 4 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 95 Sprzęt sportowy | |||
Kalkulacja aktualna na dzień 13.12.2021r.
Polisę na narty poza Europą można mieć już od kilku zł dziennie. Warto jednak zdecydować się na optymalną ochronę, która zapewni bezpieczny wyjazd i pobyt za granicą. Po wyborze konkretnej oferty, polisę można zakupić bezpośrednio na stronie – umowa ubezpieczenia zostanie przesłana na adres e-mail, wystarczy ją pobrać, wydrukować i zabrać ze sobą na stok.
Odpowiednie ubezpieczenie na nartach to jedna z najważniejszych spraw, o których nie możemy zapomnieć. Narciarstwo zaliczane jest do najniebezpieczniejszych sportów na świecie, a polisa zapewnia ochronę, dzięki której podczas wszelkiego rodzaju wypadków, czy uszkodzeń, możemy czuć się bezpiecznie. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl to prosta i intuicyjna porównywarka, która pozwala za pośrednictwem kilku kliknięć znaleźć doskonale dopasowane ubezpieczenie do indywidulanych oczekiwań.
Narty poza Europą – czy warto?
Chociaż organizacja wizyty w kurorcie na innym kontynencie jest nieco bardziej skomplikowana od wczasów na południu lub zachodzie Europy, nie sposób przecenić jej walorów.
Stanowi ona nie tylko okazję do poszukiwania nowych narciarskich wrażeń, wypoczynku w luksusowych warunkach oraz korzystania z najlepszej infrastruktury narciarskiej na świecie, lecz również poznania nowych miejsc. W rezultacie narty poza Europą są dobrym pomysłem na urlop dla wszystkich pasjonatów sportów zimowych oraz wielbicieli zimowej atmosfery.
Co warto wiedzieć?
- Do najpopularniejszych ośrodków poza Europą należą Vail Ski Resort (USA), Whistler Blackcomb (Kanada), Niseko United (Japonia), Gudauri (Gruzja) oraz Ski Erciyes Kayseri (Turcja).
- Koszt podróży na narty poza Europę – w zależności od wybranego kierunku – rozpoczyna się od ok. 3 000 zł za kilkudniowy wypoczynek.
- Najwięcej jazda na nartach kosztuje w USA oraz Kanadzie, nieco taniej jest w Japonii. Na tureckich i gruzińskich stokach można szusować taniej niż w Polsce.
- Poza Europą nie działa EKUZ – za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Nierefundowane nie są również koszty ratownictwa. Przed koniecznością zapłaty zarówno za koszty leczenia, jak i ratownictwa, uchroni podróżnika ubezpieczenie turystyczne.
- Ubezpieczenie na narty poza Europą, które pokryje wszystkie wydatki związane z leczeniem oraz nieszczęśliwymi wydarzeniami za granicą można mieć już od od 4,13 zł do ok. 42 zł dziennie.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o narty poza Europą
Czy poza Europą ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?
Nie, w większości krajów, również tych poza Starym Kontynentem ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe. Przed każdą podróżą – tą dalszą lub bliższą – zdecydowanie warto jednak takie ubezpieczenie wykupić. Oszczędzi ono turyście strat finansowych i stresu!
Gdzie poza Europą jest najwięcej ośrodków narciarskich?
Poza Europą najwięcej ośrodków narciarskich jest w Azji – jest ich tam ponad 1200.
Czy w Ameryce można jeździć na nartach?
Tak. W obu Amerykach nie brakuje ośrodków narciarskich – w Ameryce Północnej jest ich aż 822, w Ameryce Południowej mniej, bo 45. W Ameryce Północnej godne uwagi ośrodki to m.in. Vail Ski Resort i słynny Aspen, w Ameryce Południowej – Catedral Alta Patagonia (Argentyna, Rio Negro) oraz Chapelco (Argentyna, Neuquén).
Czy w Afryce można jeździć na nartach?
Tak. Łącznie znajduje się tak 13 ośrodków narciarskich, z czego najlepiej ocenianym jest Oukaïmeden w Maroko (Marakesz).
Czy w Australii można jeździć na nartach?
Tak. Najlepiej ocenianym ośrodkiem narciarskim w Australii jest Thredbo w Nowej Południowej Walii.