Jeżeli w ciągu kilku godzin chcesz znaleźć się w centrum przepełnionej historią i pulsującej kolorami wielokulturowej metropolii, wybierz na kierunek swojej podróży Londyn. To jedno z największych miast w Europie, które na każdym kroku fascynuje charakterystycznymi zabytkami i różnorodnością. Niezmiennie od lat jest w czołówce stolic europejskich najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata.

Big Ben, miejsca związane z rodziną królewską, czy charakterystyczne budki telefoniczne i dwupiętrowe czerwone autobusy miejskie - Londyn ma wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu ponad 200 muzeów, liczne galerie i teatry, a na każdym kroku czekają na nas miejsca i widoki znane z pocztówek. Podpowiadamy co zobaczyć i czy powinniśmy wykupić ubezpieczenie turystyczne, planując Londyn na weekend. 

Londyn – co musisz wiedzieć?  

Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii i jednocześnie największym miastem Zjednoczonego Królestwa położonym nad Tamizą w południowo-wschodniej części kraju. Jego powierzchnia 1572 km² plasuje go na trzecim, co do wielkości, miejscu wśród miast Europy. Liczba jego mieszkańców wynosi prawie 9 milionów, a całej aglomeracji londyńskiej prawie 20 milionów osób. 

Londyn jest centrum życia politycznego Zjednoczonego Królestwa oraz drugim pod względem wielkości zagłębiem finansowym świata z licznymi filiami zagranicznych banków i koncernów przemysłowych. 

Planujesz Londyn na weekend? Za najkorzystniejszy czas na odwiedzenia miasta uważa się okres od czerwca do września, kiedy aura jest najbardziej przyjazna dla zwiedzających. 

Atrakcje Londynu - 15 miejsc, które musisz zobaczyć odwiedzający Londyn na weekend

To ogromne i przepiękne miasto turystyczne tętni życiem przez całą dobę i oferuje wyjątkową atmosferę, którą każdy powinien poczuć choć raz w życiu. Co zatem trzeba zobaczyć, odwiedzając Londyn? Atrakcje, które musisz zwiedzić przedstawiamy poniżej.

1. Buckingham Palace

Zwiedzanie Londynu musimy zacząć od Pałacu Buckingham. To oficjalna rezydencja monarchy Zjednoczonego Królestwa, która jednocześnie jest największym pałacem królewskim na świecie. Położony w centrum Londynu jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania każdego turysty udającego się do stolicy. 

Odwiedzając Buckingham Palace, koniecznie trzeba zaplanować czas na obejrzenie ceremonii uroczystej zmiany warty. Odbywa się ona codziennie w czerwcu i lipcu, a w pozostałe miesiące w każdy poniedziałek, środę, piątek oraz niedzielę – zawsze o godzinie 11:00.  

Informacje praktyczne:

Udostępnione do zwiedzania apartamenty pałacu w centrum Londynu można oglądać jedynie w okresie wakacyjnym, gdy król przenosi się do jednej ze swoich letnich rezydencji. Dostępne terminy można sprawdzić na oficjalnej stronie Buckingham Palace.
Bilet kosztuje około 65 £. 

2. Opactwo Westminsterskie

Zwiedzając atrakcje Londynu, koniecznie trzeba je zobaczyć. To najstarsza świątynia anglikańska w Wielkiej Brytanii, której początki sięgają 600 roku. To właśnie w tym miejscu odbywają się najważniejsze uroczystości związane z monarchią, takie jak koronacje czy pogrzeby królów angielskich. W jej wnętrzach możemy zobaczyć tablice pamiątkowe wybitnych osobistości Anglii, takich jak Szekspir, Karol Dickens czy Karol Darwin.

Poza aspektem historycznym opactwo warto zwiedzić także ze względu na imponującą średniowieczną architekturę i bogato zdobione wnętrza.  

Informacje praktyczne:

Opactwo można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 15:30, a w soboty od 9:00 do 15:00.
Ceny biletów – dorośli 27 £, dzieci i młodzież od 6. do 17. roku życia - 12 £.  

3. Pałac Westminsterski

Imponująca siedziba Izby Gmin i Izby Lordów, czyli brytyjskiego parlamentu położona jest na północnym brzegu Tamizy. Budynek składa się z trzech skrzydeł, a na jego północnym końcu znajduje się słynna wieża zegarowa Big Ben. Należy do najbardziej rozpoznawalnych zabytków.

Turystów zachwyca neogotycką architekturą i bogactwem wiktoriańskich detali. Od 1987 roku Pałac wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Informacje praktyczne:

Pałac dla zwiedzających udostępniony jest w dni, w które nie odbywają się obrady parlamentu. Wycieczka z przewodnikiem kosztuje około 29 £. 

4. Big Ben

Obowiązkowym punktem wycieczki po stolicy Anglii będzie także charakterystyczna wieża zegarowa Big Ben - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Neogotycka wieża wybudowana została w 1834 roku, ma wysokość 96 metrów, a na jej szczyt prowadzi 334 schodów. W 2012 roku, w 60-lecie panowania królowej Elżbiety, wieży z zegarem nadano nazwę Elizabeth Tower. 

Informacje praktyczne:

Zwiedzanie wieży zegarowej jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem w godzinach 8:45-16:45.
Bilet dla osoby dorosłej to koszt około 20 £, dla studentów i seniorów 17 £, a dla dzieci 8 £.  

5. Pałac Kensington

Zwiedzając atrakcje Londynu, nie można pominąć tego zabytku. Zbudowany w XVII wieku pałac od lat jest siedzibą rodziny królewskiej. To tutaj mieszkała królowa Wiktoria, księżna Diana, a obecnie zajmuje go książę William z rodziną. Otaczające pałac piękne Ogrody Kensington są jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku londyńczyków. 

Część rezydencji, m.in. apartamenty króla i królowej, jest udostępniona dla zwiedzających. Bilety najlepiej zakupić online, ponieważ na miejscu jest zawsze tłum turystów zainteresowanych wejściem do pałacu.

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: 10.00-18.00
Bilety w cenie: £25,40 dorośli i £12,70 dzieci. 

6. Tower Bridge

Wiktoriański zwodzony most Tower Bridge nad Tamizą jest kolejną wizytówką Londynu. Wybudowany został w 1894 roku i ma 240 metrów długości. Na jego końcach znajdują się wieże o wysokości 65 metrów, które połączone są dwoma pomostami udostępnionymi dla pieszych - z nich możliwe jest podziwianie panoramy Londynu.

Tower Bridge można zwiedzać w środku, podziwiać jego konstrukcję z zewnątrz. Warto też udać się na spacer ścieżką ze szkła pomiędzy wieżami lub z jego górnych pomostów podziwiać Tamizę

Informacje praktyczne:

Bilety na Tower Bridge są dostępne online i upoważniają także do zwiedzania muzeum ulokowanego na moście. 

Bilet dla dorosłych (16 do 59 lat): 11 £
Bilet dla dzieci (od 5 do 15 lat): 6 £
Bilet dla dzieci (do 4 lat): bezpłatnie
Bilet dla seniora (60+ lat): 9 £
Bilet studencki (powyżej 16 roku życia za okazaniem legitymacji): 9 £

7. Trafalgar Square

Wymieniając atrakcje Londynu, nie może zapomnieć o jednym z najsłynniejszych placów stolicy Anglii położony w samym jego sercu. Na jego środku stoi charakterystyczna 55-metrowa kolumna Nelsona, wokół której umiejscowione są 4 ogromne lwy odlane z brązu. Pomnik jest symbolem zwycięstwa Wielkiej Brytanii w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 roku. Plac jest miejscem manifestacji i wystąpień publicznych i to tutaj tradycyjnie odbywają się obchody sylwestra w Londynie. 

Informacje praktyczne:

Trafalgar Square jest dobrze skomunikowany z innymi częściami Londynu. W pobliżu znajduje się stacja metra Charing Cross, a także przystanki autobusowe, umożliwiające łatwy dostęp do placu.
Trafalgar Square jest ogólnodostępny i bezpłatny. 

8. Muzeum Historii Naturalnej

W tym najbardziej znanym na świecie muzeum na zwiedzających czeka prawie 70 milionów eksponatów podzielonych tematycznie, od czasów prehistorycznych aż do współczesności. Znajdują się tutaj atrakcje zarówno dla dzieci, takie jak naturalnej wielkości szkielety dinozaurów. Muzeum nie zawiedzie też starszych – można zobaczyć np. symulację trzęsienia ziemi. 

Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej to miejsce, w którym można zgłębiać wiedzę o przyrodzie, odkrywać fascynujące eksponaty i poznać historię naszej planety. To obowiązkowy punkt odwiedzin w stolicy Anglii dla miłośników przyrody, nauki i kultury podczas pobytu w Londynie.

Informacje praktyczne:

Wejście do muzeum jest darmowe (tak jak do większości brytyjskich muzeów).
Otwarte jest ono codziennie od godziny 10:00 do 17:50. 

9. National Gallery

Jedna z najwspanialszych galerii sztuki w Europie znajduje się przy wspominanym już przez nas placu Trafalgar Square. Możemy tam podziwiać głównie europejskie malarstwo od XIII do początku XX wieku. W liczących ponad 2 tysiące eksponatów zbiorach galerii znajdziemy obrazy takich mistrzów jak Vincent van Gogh, Rembrandt, Caravaggio, Tycjan czy Leonardo da Vinci. 

National Gallery organizuje także wystawy, czasowe które prezentują różne tematy, style i artystów. To doskonała okazja do odkrywania nowych perspektyw i kontekstów w sztuce.

Informacje praktyczne:

Wstęp jest darmowy, ale najlepiej zarezerwować bilet online, ponieważ szczególnie w sezonie turystycznym należy liczyć się z długimi kolejkami.
Galeria jest czynna od soboty do czwartku w godzinach 10:00-18:00, w piątki 10:00-21:00.  

10. Notting Hill

Planując zwiedzanie Londynu, musimy zajrzeć do Notting Hill. Ta modna dzielnica leżąca na terenie Royal Borough of Kensington and Chelsea jest barwnym i nietuzinkowym miejscem na mapie miasta. Wielu z nas kojarzy ją z hollywoodzkiego filmu o tym samym tytule. Polecamy spacer wśród kolorowych, wiktoriańskich kamienic i ulicznych straganów z pamiątkami oraz odwiedzenie Portobello Road Market, gdzie można obejrzeć i zakupić antyki, a na koniec odpoczynek w jednej z popularnych kawiarenek lub pubów. 

Dzielnica słynie z kolorowych domów, szczególnie na ulicy Denbigh Terrace i Lancaster Road. Te jasne i pastelowe fasady tworzą malowniczy krajobraz i są częstym motywem fotograficznym. Notting Hill jest również znane z corocznego festiwalu Notting Hill Carnival, który przyciąga tłumy ludzi, oferując kolorowe kostiumy, paradę uliczną, muzykę i taniec.

Informacje praktyczne:

Notting Hill ma dobre połączenia komunikacyjne z całym miastem. Można dojechać tam metrem za pomocą linii Central, Circle lub District. Najbliższe stacje metra to Notting Hill Gate, Ladbroke Grove i Westbourne Park. Dzielnica jest również obsługiwana przez liczne linie autobusowe.

11. Piccadilly Circus

To kolejny symbol Londynu, czyli najsłynniejsze skrzyżowanie ulic w samym sercu West Endu, które musimy zobaczyć, zwiedzając atrakcje Londynu. Znajduje się tutaj charakterystyczny, zaokrąglony budynek słynący z gigantycznych podświetlanych reklam. Piccadilly Circus to rozrywkowe miejsce, pełne ludzi i tętniące życiem o każdej porze dnia. Wokół skrzyżowania znajdują się liczne teatry, kluby nocne, sklepy i restauracje. 

Informacje praktyczne:

Piccadilly Circus jest położone w pobliżu wielu innych popularnych atrakcji turystycznych, takich jak National Gallery, British Museum, Trafalgar Square i Pałac Buckingham. 
Piccadilly Circus jest ważnym węzłem komunikacyjnym, przy którym znajduje się stacja metra Piccadilly Circus. To ułatwia podróżowanie i dostęp do innych części miasta.

12. London Eye

Wysoki na 135 metrów słynny diabelski młyn został wybudowany na południowym brzegu Tamizy z okazji inauguracji nowego tysiąclecia. Wsiadając do jednej z jego 32 przeszklonych kapsuł przesuwających się niespiesznie, w czasie trwającej pół godziny wycieczki, można podziwiać panoramę Londynu na odległość nawet 50 kilometrów.  

Podczas jazdy London Eye zuważymy najważniejsze zabytki stolicy Anglii, takie jak Big Ben, Pałac Westminsterski, Katedra św. Pawła, Most Tower Bridge, Tamiza i wiele innych. London Eye oferuje także inne atrakcje, takie jak interaktywną wystawę 4D Experience, w której można doświadczyć Londynu w sposób niesamowicie realistyczny.

Informacje praktyczne:

Z atrakcji można skorzystać codziennie, a bilety kosztują około 34 £. 

13. Harrods

To słynny dom towarowy, w którym znajdziemy ponad 300 działów z butikami prestiżowych marek. Siedmiopiętrowy budynek zachwyca eleganckimi wnętrzami i co roku odwiedza go prawie 15 milionów klientów. Warto wejść do niego, nawet nie mając w planach zakupów, aby przez chwilę poczuć wyjątkowość i luksus tego miejsca. 

W Harrods można znaleźć wiele działów, takich jak Food Halls (zakupisz tam wykwintne jedzenie i napoje) czy Fashion and Beauty (znajdziesz najnowsze kolekcje od światowych projektantów). Ten dom towarowy oferuje również ekskluzywne usługi, takie jak personal shopping, spa czy restauracje z gwiazdkami Michelin.

Informacje praktyczne:

Harrods znajduje się na Brompton Road w dzielnicy Knightsbridge w Londynie. Jest to centrum miasta, łatwo dostać się tam komunikacją publiczną.
Harrods jest czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00, a w niedzielę od 11:30-18:00.

14. Hyde Park

Po całym dniu wśród zgiełku londyńskich ulic przyjemnością będzie odpoczynek wśród zieleni największego londyńskiego parku. Jest on zielonym centrum miasta - na 159 hektarach powierzchni, wśród wspaniałej roślinności, londyńczycy odpoczywają lub uprawiają sport. Podczas spaceru może uda się także trafić na jeden z koncertów, które często odbywają się w parku. 

Hyde Park oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających. Można wypożyczyć łódkę lub kajak i popływać po Serpentine Lake. Warto zwiedzić Diana Memorial Fountain - fontannę upamiętniającą księżną Dianę oraz zobaczyć Speakers' Corner. Odpoczywając w Hyde Parku zobaczysz, jak relaksuje się Londyn. Atrakcje, które można tam znaleźć będą dodatkową przygodą podczas city breaku.

Informacje praktyczne:

Hyde Park znajduje się w centrum Londynu, w dzielnicy Westminster. Najbliższe stacje metra to Hyde Park Corner, Knightsbridge, Marble Arch, Lancaster Gate i Queensway.
Hyde Park jest otwarty przez cały rok i nie ma określonych godzin otwarcia. Park jest dostępny dla zwiedzających 24 godziny na dobę. Wejście na teren Hyde Parku jest bezpłatne.

15. Chinatow

To największa chińska dzielnica w Europie, która mieści się w samym sercu Soho, czyli centralnej części West Endu w stolicy Wielkiej Brytanii. Jest ona unikatowym elementem w przestrzeni Londynu i prawdziwym skrawkiem orientu w centrum miasta. To idealne miejsce na lunch - można spróbować wyśmienitych potraw w licznych, tradycyjnych azjatyckich barach i restauracjach. 

Chinatown oferuje wiele sklepów, w których można znaleźć tradycyjne chińskie produkty i pamiątki. Można tam kupić herbatę, chińską ceramikę, lampiony, wachlarze, wyroby z jedwabiu i inne atrakcje. Chinatown jest również miejscem organizacji różnych wydarzeń i festiwali związanych z chińskimi świętami, takimi jak chiński Nowy Rok.

Informacje praktyczne:

Chinatown znajduje się w dzielnicy Soho, w pobliżu Leicester Square i Shaftesbury Avenue. Najbliższe stacje metra to Leicester Square i Piccadilly Circus. Można również skorzystać z licznych linii autobusowych, które zatrzymują się w pobliżu Chinatown.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Londynu wybrać?  

Pomimo wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej polscy obywatele podróżujący do tego państwa nadal mogą posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jeśli planujemy Londyn na weekend, sama karta jednak nie wystarczy. Nie pokrywa ona usług takich jak np.: 

 • leczenie stomatologiczne
 • zakup leków i środków medycznych, 
 • transport medyczny do kraju, 
 • prywatna opieka zdrowotna, 
 • koszty ratownictwa. 

Dlatego warto zadbać, by powyższe usługi medyczne pokryło wykupione dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, a niespodziewane koszty leczenia lub wizyty u specjalisty nie zepsuły nam wycieczki. Polisa turystyczna oprócz kosztów leczenia powinna zawierać także:

Warto dopasować zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego do swoich potrzeb. W przypadku zwiedzania Londynu wystarczy nam standardowa polisa, ewentualnie rozbudowana o zdarzenia pod wpływem alkoholu. Jeśli jednak planujemy sok na bungee, rejsy łódką czy inne sporty ekstremalne bądź wysokiego ryzyka przyda się dodatkowe rozszerzenie ochrony dla aktywnych. Dodatkową składkę muszą uiścić też osoby chorujące przewlekle. 

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Za polisę ubezpieczeniową na trwający 4 dni wyjazd do Anglii zapłacisz tylko 20 zł. To niewielka kwota w porównywaniu z ewentualnymi kosztami leczenia. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby na trwający 4 dni wyjazd do stolicy Wielkiej Brytanii:

Ubezpieczenie turystyczne do Londynu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Hestia
Koszty leczenia
90 404 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
16,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Wiener
Koszty leczenia
180 809 zł
Ratownictwo
36 162 zł
Bagaż
1 000 zł
20,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 005 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
35,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
35,56 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Londynu
ERGO Hestia
16,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
90 404 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Wiener
20,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
180 809 zł
Ratownictwo
36 162 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 005 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
35,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
35,56 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu

Na stronie rankomat.pl możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych - w łatwy i szybki sposób wybierzesz ubezpieczenie najbardziej pasujące do Twoich potrzeb, a wybraną polisę opłacisz online i od razu otrzymasz na adres mailowy. Londyn na weekend z polisą będzie bezpieczniejszy!

Co warto wiedzieć?

 1. Londyn to jedno z najpopularniejszych miast na świecie.
 2. Świetnie sprawdzi się na weekendowy city break.
 3. Do Londynu można polecieć niemal ze wszystkich polskich lotnisk.
 4. Często oferowane są tanie połączenia, nawet za kilkadziesiąt złotych.
 5. Do najważniejszych atrakcji Londynu możemy zaliczyć Big Bena, London Eye, Pałac Westminsterski, Muzeum Historii Naturalnej czy dzielnicę Notting Hill. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Londynu?

  Do Londynu najlepiej polecieć samolotem. Większość polskich lotnisk oferuje bezpośrednie połączenia ze stolicą Wielkiej Brytanii. 

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Wielkiej Brytanii?

  By wyjechać do Wielkiej Brytanii, konieczny jest ważny paszport. Warto mieć też EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Londynu jest obowiązkowe?

  Nie ma takiego obowiązku. EKUZ nie jest jednak wystarczający. Warto zatem zabrać ze sobą polisę, która pokryje nierefundowane koszty leczenia, zapewni odszkodowanie w razie wypadku i zagwarantuje pomoc w razie jakichkolwiek kłopotów za granicą.

 4. Jakie atrakcje Wielkiej Brytanii warto zobaczyć?

  Do najsłynniejszych miejsc możemy zaliczyć Tower Bridge, Big Bena, London Eye, Pałac Westminsterski, Muzeum Brytyjskie, Muzeum Historii Naturalnej czy dzielnicę Notting Hill. Warto zobaczyć też Muzeum Brytyjskie, Oxford Street czy przepiękną panoramę Londynu z Pałacu Buckingham.