Ateny to miasto przepełnione historią, słońcem i zapachem piniowych drzew. Wędrując po ulicach stolicy Grecji, można podziwiać starożytne ruiny, zabytkowe świątynie i muzea pełne skarbów. Ale Ateny to nie tylko przeszłość - to także dynamiczne miasto, które łączy starożytną historię z nowoczesnością. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze atrakcje Aten i przekażemy garść praktycznych informacji dla podróżujących do Grecji.

Miasto to jest nie tylko kolebką starożytnej Europy, gdzie poznamy historię antyczną i zobaczymy budowle znane z podręczników do historii, ale Grecja to także wspaniała kuchnia pełna świeżych warzyw, pysznych oliwek, sera i wina oraz bardzo przyjaźni i uśmiechnięci mieszkańcy.

Ateny – co musisz wiedzieć?  

Ateny, to stolica Grecji i jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy, ale równocześnie to tętniąca życiem nocnym metropolia. Ateny położone są nad morzem w południowo-wschodnim regionie Grecji, na obszarze Attyki, który graniczy z Peloponezem. Granice administracyjne miasta zamieszkuje blisko 4 miliony mieszkańców. 

Nazwa miasta wywodzi z mitologii greckiej od imienia bogini Ateny, która podarowała mu drzewko oliwne. Jest przykładem miejsca, w którym historia łączy się ze współczesnością. To kolebka antycznej kultury - na każdym kroku spotkamy tutaj symbole związane z początkiem cywilizacji europejskiej, narodzinami demokracji czy olimpiadą.

Ateny - atrakcje, które musisz zobaczyć

Grecję wybieramy głównie na kierunek wakacyjnych wyjazdów, ale my polecamy, aby poza sezonem spędzić tam krótki weekendowy urlop. Na zwiedzanie Aten najlepsza będzie późna jesień lub wczesna wiosna, ponieważ unikniemy wtedy dokuczliwych upałów, ale pogoda będzie jeszcze bardzo słoneczna.

A dla oszczędnych zachętą może być informacja, że w sezonie zimowym (listopad-marzec) bilety do większości historycznych atrakcji turystycznych kupimy o 50% taniej i nie spotkamy się z tłumami turystów, jak to ma miejsce w wakacje!  Co zatem warto zobaczyć w Atenach?

1. Akropol

Dla każdego obowiązkowym punktem programu zwiedzania Aten będzie oczywiście wzgórze Akropolu, najbardziej znana atrakcja turystyczna. Na szczycie znajdują się, podziwiane do dziś ruiny starożytnych świątyń – Partenon oraz Erechtejon. Akropol to nie tylko te trzy główne zabytki, ale także inne ruiny, świątynie i mury obronne.

Miejsce to przyciąga miliony turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć jedno z najważniejszych miejsc kulturowych i historycznych na świecie. Z powodu swojego znaczenia i piękna Akropol został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest nie tylko symbolem Aten, ale również symbolem całej starożytnej Grecji,

Informacje praktyczne:

Wzgórze Akropolu i Muzeum można zwiedzać cały rok od godziny 8:00 do 19:00. Cena biletu jest uzależniona od sezonu i wynosi od 10 € do 20 €. Dzieci, młodzież i studenci z Unii Europejskiej mogą zwiedzać go za darmo. 

2. Muzeum Akropolu

Dopełnieniem wycieczki na Akropol powinna być wizyta w tym nowoczesnym i największym w Grecji muzeum. Na kilku kondygnacjach możemy obejrzeć najważniejsze artefakty z terenu wykopalisk zabezpieczone na świątynnym wzgórzu. Jest to najbogatszy zbiór starożytnej sztuki greckiej od czasów prehistorycznych do późnego antyku, który przenosi zwiedzających tysiące lat wstecz i pozwala poznać niesamowitą kulturę antyczną. 

Informacje praktyczne:

Muzeum Akropolu jest otwarte od godziny 8:30 do 16:00 w sezonie zimowym i do 20:00 w sezonie letnim. Bilet normalny kosztuje 12 €, ulgowy 6 € (od 6 roku życia). 

3. Wzgórze Areopag

W sąsiedztwie Akropolu znajduje się nieco niższe – wzgórze Aresa, czyli Areopag, do którego prowadzą wyrzeźbione z kamienia schody. To darmowe i bardzo popularne atrakcje Aten. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na Akropol oraz całe Ateny. W czasach starożytnych było to miejsce spotkań najwyższej rady Grecji oraz miejsce, gdzie rozpatrywano sprawy karne.  

Informacje praktyczne:

Wzgórze Areopag znajduje się w pobliżu Akropolu, w centrum Aten. Można do niego dotrzeć pieszo z innych części miasta lub skorzystać z transportu publicznego. To miejsce ogólnodostępne i można je zwiedzać za darmo.

4. Teatr Dionizosa

Najstarszy antyczny teatr jest położony w stolicy Grecji u podnóża Akropolu, który powstał w latach 342-326 p.n.e. Na nim wzorowane były kolejne teatry greckie. Jego widownia mogła pomieścić kilkanaście tysięcy widzów. Dzięki wyjątkowej akustyce publiczność mogła z każdego miejsca doskonale słyszeć prezentowane na scenie sztuki. Były to dramaty najsłynniejszych dramatopisarzy greckich takich jak: Sofokles, Eurypides, czy Ajschylos. 

Informacje praktyczne:

Teatr jest częścią kompleksu Akropolu i można go zwiedzać w ramach biletu wstępu na Akropol. 

5. Olimpiejon

Zwiedzanie Aten musi objąć jeden z najważniejszych punktów starożytnej Grecji. To świątynia Zeusa Olimpijskiego. Kolejny z symbolicznych architektonicznych zabytków Aten i największa świątynia starożytnej Grecji. Została ukończona za czasów panowania cesarza Hadriana po prawie 600 lat budowy. Poświęcona Zeusowi czworokątna monumentalna budowla pierwotnie wspierała się na 108 wysokich kolumnach, ale do czasów obecnych zachowało się jedynie 15 z nich. W jej środku stały olbrzymie posągi Zeusa i cesarza Hadriana, niestety żaden z nich nie przetrwał próby czasu. 

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: 8:00-17:00 (ostatnie wejście o 16:45.).
Bilety (w zależności od sezonu): normalny 8 € (poza sezonem 6 €), ulgowy 6 € (poza sezonem 3 €). Dla osób poniżej 25 lat wstęp jest bezpłatny. 

6. Łuk Hadriana

To starożytny rzymski łuk triumfalny, którego biała, marmurowa, dwupiętrowa konstrukcja ma wysokość 18 metrów. Wzniesiony został za panowania cesarza Hadriana. Do czasów obecnych pozostał praktycznie w swojej pierwotnej formie - jako jeden z nielicznych starożytnych zabytków ateńskich. Stojąc u  podstawy Łuku, możemy podziwiać widok na wzgórze Akropol. Architektura Łuku łączy w sobie elementy greckiego i rzymskiego stylu. 

Informacje praktyczne:

Łuk Hadriana jest dostępny do zwiedzania przez całą dobę, ponieważ znajduje się na zewnątrz i nie posiada wyznaczonych godzin otwarcia. Wejście jest bezpłatne i ogólnodostępne dla zwiedzających. 

7. Plaka

Najstarsza część miasta uważana jednocześnie za najładniejszą i najbardziej klimatyczną dzielnicę Aten. Przy wąskich i krętych uliczkach pnących się w górę znajdziemy liczne kawiarnie i restauracje, przeplatające się z zabytkowymi kamienicami i kościołami, które często usadowione są na starożytnych fundamentach. Zawsze jest pełna turystów, którzy odwiedzają ją chętnie ze względu na bliskość centrum Aten oraz urokliwe miejsca, jakie oferuje zwiedzającym.

Informacje praktyczne:

Plaka jest położona w samym sercu miasta, tuż pod wzgórzem Akropolu. Jest łatwo dostępna pieszo lub za pomocą środków transportu publicznego. 

8. Likavitos

Kamieniste wzgórze, które wznosi się 277 m n.p.m., uważane jest za najlepszy punkt widokowy w Atenach. Na jego szczyt dotrzemy pieszo (lub możemy wjechać kolejką), a nagrodą za wyczerpujący spacer będzie uroczy biały kościół św. Grzegorza oraz widok z jednego z tarasów. Polecamy wycieczkę zaplanować na późne popołudnie, ponieważ widok na Ateny o zachodzie słońca jest niepowtarzalnym przeżyciem. 

Informacje praktyczne:

Istnieje kilka szlaków spacerowych, które prowadzą przez wzgórze Likavitos. Można też wjechać na szczyt kolejką kursującą do późnych godzin nocnych.

9. Agora ateńska i Hefajstejon

Stanowisko archeologiczne z pozostałościami to jedna z najbardziej znanych agor ateńskich, które były głównym placem, rynkiem i centrum antycznego miasta, gdzie toczyło się jego życie polityczne, religijne oraz handlowe. Wśród bujnej roślinności możemy zobaczyć jedną z najlepiej zachowanych greckich świątyń wzniesionych w porządku doryckim – Hefajstejon, zwany świątynią Hefajstosa.

Równie ciekawa jest zrekonstruowana Stoa Attalosa, mieszcząca niewielkie Muzeum Agory oraz wzniesiona pod koniec X wieku Cerkiew Świętych Apostołów, która tak samo, jak świątynia Hefajstosa przetrwała do czasów współczesnych prawie nietknięta. 

Informacje praktyczne:

Wejście na teren agory kosztuje 8 €. 

10. Stadion Panateński

Grecja nieodzownie kojarzy się z igrzyskami olimpijskimi i to właśnie w Atenach na ruinach antycznego obiektu z IV w. p.n.e., który miał kształt podkowy, powstał Stadion Panatenajski. To tutaj właśnie odbyły się w 1896 roku pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Budowla jest wykonana wyłącznie z białego marmuru, ma monumentalny rozmiar i może pomieścić 80 000 osób. Ze względu na upał polecamy zwiedzać stadion w godzinach porannych lub wieczornych.  

Informacje praktyczne:

Obiekt jest czynny w godzinach 8:00-19:00. Normalny bilet wstępu kosztuje 5 €, a ulgowy 2,5 €.  

11. Plac Syntagma

Jest centralnym placem Aten i powstał na początku XIX wieku. To tutaj znajduje się stary pałac królewski z pierwszej połowy XIX wieku, będący siedzibą greckiego parlamentu. Tuż obok budynku parlamentu zobaczymy Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym gwardia prezydencka pełni stałą straż. Co niedzielę o godzinie 11:00 odbywa się tutaj uroczysta zmiana warty, kiedy możemy zobaczyć ubranych w historyczne stroje prezydenckich gwardzistów. 

Informacje praktyczne:

Plac Syntagma jest ogólnie dostępny, można tam przebywać bez żadnych opłat cały czas.

12. Ogrody Narodowe

Nazywane są zielonymi płucami Aten i stanowią oazę w kamienistym krajobrazie centrum miasta. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez miejscowych, gdzie odpoczywają i uprawiają sport. Dla turystów zmęczonych upałami, które panują latem w Atenach, będą idealnym miejscem na wytchnienie w cieniu oryginalnej roślinności. Znajdują się tutaj: mini zoo, muzeum botaniczne, zegar słoneczny oraz budynek Zappeion nawiązujący wyglądem do antycznej architektury. 

Informacje praktyczne:

Wstęp do tego pięknego ogrodu jest bezpłatny. 

13. Agora Rzymska i Biblioteka Hadriana

Drugą z Agor, którą możemy zobaczyć w Atenach jest Agora Rzymska. Pierwotnie na plac prowadziły dwie bramy, ale współcześnie zachowała się tylko częściowo jedna z nich. Najciekawszą budowlą jest ośmioboczny budynek Wieży Wiatrów z 9 zegarami słonecznymi. Tuż obok znajdują się ruiny biblioteki Hadriana. Zajmowała ona olbrzymią powierzchnię prawie 1 ha, ale jak w przypadku większości antycznych zabytków, przetrwały tylko ruiny prezentujące jej niewielkie fragmenty. 

Informacje praktyczne:

Obie atrakcje są otwarte między godziną 8:00 a 17:00. A bilety można kupić w cenie 6-8 € w sezonie letnim oraz 4-6 € w sezonie zimowym.  

14. Klasztor Dafni

To drugi obok Akropolu obiekt wpisany na Światową Listę UNESCO. Wybudowany został w XI wieku w miejsce starożytnej świątyni Apollina i jest przykładem architektury bizantyjskiej. W jego wnętrzu można podziwiać gotyckie krużganki, sarkofagi i mające ponad 900 lat mozaiki przedstawiające sceny z życia biblijnego. 

Informacje praktyczne:

Klasztor Dafni można zwiedzać za darmo. Można go zwiedzać jednak tylko we wtorki i piątki od 8.00 do 15:00.

15. Plaże

Odwiedzając Ateny, nie można sobie odmówić odpoczynku nad morzem. Piaszczysta plaża i błękit wody będą wytchnieniem po godzinach zwiedzania, a widoki zachodzącego za horyzont słońca niezapomnianym przeżyciem. Riwiera ateńska rozciąga się od Pireusu aż do Asklipio Voulas i z centrum dotrzemy tutaj metrem.

Do najlepszych plaż w Atenach zaliczane są:

 • Vouliagmeni
 • Varkiza:
 • Legrena:
 • Legrena
 • Schinias.
Informacje praktyczne:

Warto wiedzieć, że w czasie sezonu część plaży jest płatnych, dlatego polecamy wybrać się np. na plażę Megalo Kavouri, która jest darmowa. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Aten wybrać?  

Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego w Grecji nie daje nam pełnej ochrony. Kraj ten nadal boryka się dużymi problemami ekonomicznymi i do dużej część usług medycznych pacjenci muszą tutaj dopłacać. W ramach EKUZ nie zostaną zrefundowane usługi medycznych takie jak między innymi ratownictwo, leczenie dentystyczne lub transport medyczny do Polski, a do kosztów ewentualnego leczenia szpitalnego trzeba będzie dopłacić (nawet do 25% całkowitej kwoty leczenia). 

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego daje nam gwarancję, zwiedzania bez obaw o takie właśnie nieprzewidziane wydatki spowodowane nagłym zachorowaniem lub wypadkiem. Na 3-dniowy city break w Atenach polisę znajdziesz już od 14 zł! Takie ubezpieczenie powinno pokrywać:

Polisę turystyczną można rozszerzyć o dodatkowe opcje. Warto zatem dopasować ochronę nie tylko pod kątem kierunku wyjazdu, ale swoich potrzeb i tego, co planuje się robić w czasie podróży do Aten. Aktywnym przyda się rozszerzenie o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Dobrym pomysłem może być dokupienie klauzuli alkoholowej. Osoby, które pozostają pod stałą opieką lekarza powinny wybrać rozszerzenie o choroby przewlekłe.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji ubezpieczenia turystycznego na 3-dniowy wyjazd do Aten dla dwóch osób:

Ubezpieczenie turystyczne do Aten
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
22,44 zł
3 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złochrona COVID-19
Wiener
Koszty leczenia
181 305 zł
Ratownictwo
36 261 zł
Bagaż
1 000 zł
23,00 zł
3 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 315 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
53,34 zł
3 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
53,98 zł
3 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Aten
Allianz
22,44 zł 3 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złochrona COVID-19
Wiener
23,00 zł 3 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
181 305 zł
Ratownictwo
36 261 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 315 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
53,34 zł 3 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Proama
53,98 zł 3 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu

Taką polisę szybko i tanio kupisz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wypełniając krótki formularz online, sprawnie porównasz różne oferty ubezpieczeń, wybierzesz tę najlepiej pasującą opcję i opłacisz wybraną polisę. Dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia zostanie przesłany na podany adres mailowy. 

Co warto wiedzieć?

 1. Ateny to kraj przesiąknięty historią starożytną.
 2. W stolicy Grecji można podziewać szereg zabytków obrazujących kulturę antyczną.
 3. Atrakcje Aten to przede wszystkim takie miejsca jak Muzeum Akropolu, Teatr Dionizosa, Areopag, Łuk Hadriana czy liczne plaże.
 4. W Grecji EKUZ nie wystarczy - na podróż do Aten warto zabrać ubezpieczenie turystyczne.
 5. Taką polisę można mieć od około 4 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Aten?

  Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Aten z Polski jest podróż samolotem. Wiele linii lotniczych oferuje bezpośrednie loty z miast w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Atenach. Czas lotu trwa około 2-3 godzin.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Grecji?

  Z racji, że Grecja jest członkiem Unii Europejskiej wystarczy posiadać tylko ważny dowód osobisty lub paszport. Przyda się też EKUZ oraz polisa turystyczna.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Aten jest obowiązkowe?

  Nie. EKUZ zapewnia jednak minimalną ochronę. W razie kłopotów ze zdrowiem może ona nie wystarczyć. Polisa turystyczna pokryje nierefundowane koszty leczenia oraz zapewni wsparcie ubezpieczyciela na cały okres podróży.