Milos mniej popularna od Krety, Rodos, czy Korfu, mimo wszystko z każdym sezonem skutecznie wabi turystów, natychmiast w sobie rozkochując. Co znajdziemy na wyspie? Czego się spodziewać i jak przygotować do wyjazdu, aby był on niezapomnianym, miłym przeżyciem? Podpowiadamy w poniższym artykule „Wyspa Milos w pigułce”.

Planując wakacje w Grecji już na samą myśl o pięknym krajobrazie skąpanym w słonecznym blasku, trudno powstrzymać mimowolny uśmiech zadowolenia. Ten niezwykły kraj śródziemnomorski ma tyle do zaoferowania, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Niskobudżetowe, rodzinne hotele, imprezowe resorty, urzekająca architektura, niepowtarzalne pejzaże, wyśmienita kuchnia i celebracja życia kultywowana na każdym kroku. Pośród wszystkich tych atrakcji jest prawdziwa perła Cyklad zasługująca na szczególną uwagę. Milos – mała urokliwa wysepka, do której wybierając się raz, z pewnością będziemy chcieli powracać.

Grecja w czasie pandemii – co trzeba wiedzieć?

Nie ma obowiązku wykonywania testów po przyjeździe. Jednak każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność COVID-19 mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące, u których wykryto COVID-19 podczas losowych kontroli przy wjeździe do kraju, zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych. Kwarantanna potrwa 5 dni (za pierwszy uznaje się dzień następujący po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu). Zwolnienie z kwarantanny po 5 dniach jest możliwe, gdy symptomy choroby nie występują przez co najmniej 24 h.  Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

  • Osoby zaszczepione

Osoby zaszczepione są zwolnione z wykonywania testu PCR  oraz testu antygenowego przed przyjazdem do Grecji.  Do potwierdzenia, że jest się osobą zaszczepioną, wystarczy okazanie Unijnego Certyfikatu COVID-19.

  • Osoby nie w pełni zaszczepione

Powinny posiadać negatywny wynik testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem) lub testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem)

Test należy przeprowadzić w laboratorium. Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w j. angielskim.

  • Osoby niezaszczepione

Osoby niezaszczepione ​​​​​​ powinny posiadać negatywny wynik testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem) lub testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 24 h przed przyjazdem). Nie ma obowiązku wykonywania testów po przyjeździe.

  • Ozdrowieńcy

Certyfikat ozdrowieńca ważny jest 14 dniach od wykazanej w nim daty pierwszego pozytywnego wyniku testu i zachowujące ważność do 180 dni o tej daty, w przypadku wjazdu do Grecji. W przypadku chęci korzystania z budynków użyteczności publicznej, akceptowane są certyfikaty nie starsze niż 90 dni.

Atrakcje dla aktywnych na wyspie Milos

Milos otwiera przed turystami wrota do pozostałości po niezwykłych kulturach, będących prawdziwym dziedzictwem Grecji. Są tu miejsca, które hipnotyzują, budzą zaciekawienie i chęć poznania historii.

  • Tradycyjna wioska Klima, czyli paleta barw Grecji

Wielobarwna wioska rybacka, której największą atrakcją są dwukondygnacyjne domu wykute w naturalnej skale. Układ architektoniczny, charakterystyczny dla Milos wyróżnia się swą niezwykłością. Dolna część budynku, wchodząca w morze jest garażem dla łodzi, a górna część pełni funkcję mieszkalną.

  • Starożytne miasto niedaleko Tripiti

Otoczone murem, schodzącym do morza stanowi pozostałości historyczne po zamożnej miejscowej ludności. W czasach świetności miasto stanowiło swego rodzaju enklawę, w której bito własna monetę i posługiwano się własnym alfabetem. Jest to też miejsce gdzie znaleziono najsłynniejszą rzeźbę starożytności – Wenus z Milo.

  • Wczesnochrześcijańskie katakumby

Czyli cos dla miłośników mrocznej strony Milos. Katakumby pochodzące prawdopodobnie z I wieku n.e, zostały wykopane w miękkiej skale wulkanicznej. Składają się z trzech tuneli, a w nich po bokach umieszczone krypty, w których piętrowo chowano kilku zmarłych. Dwa korytarze dostępne są dla turystów codziennie - z wyjątkiem poniedziałku - od 8.30 do 15.00.

  • Miasteczko portowe Adamantas

Tętniąca życiem miejscowość, która zachwyca prostotą. Ciągnąca się wzdłuż wąskich uliczek typowo cykladzka zabudowa zwraca uwagę rzędami białych domów, skąpanych w kolorowych ogródkach. Znajdują się tutaj liczne zabytki, jak Muzeum Górnictwa, czy kościół Świętej trójcy, tawerny, ale także plaże, z których podziwiać można otaczające piękno.

  • Phylakopi

Położone na północnym wybrzeżu Milos pozostałości po neolitycznej osadzie, która istniała w tym miejscu na przestrzeni 2 tysięcy lat. Jest to jedna z najważniejszych osad z epoki brązu, znajdujących się na Morzu Egejskim. Jej prężny rozwój przerwali Dorowie, w efekcie czego wioska została porzucona i ustąpiła nowej, wybudowanej niedaleko Klimy.

Plaże na wyspie Milos – gdzie się wybrać?

Plaże na Milos to nie tylko leżenia plackiem na piasku. Lazurowy kolor wody, unikalne źródła termalne uderzające od samego dna i stosunkowo słabe zaludnienie pozostawiają niezapomniane, piękne wrażenia.

Gdzie wybrać się na plażę na wyspie Milos? Podpowiadamy.

  • Friplaka (4,7 ⭐ w Google)

Miejsce, gdzie odpoczywa najwięcej turystów, którzy przybywają na Milos. To, co ją wyróżnia to imponująca długość oraz bardzo wygodna aranżacja. Znajduje się tu łatwe zejście do morza, co czyni plażę idealnym rozwiązaniem na rodzinny wypad.

  • Sarakiniko (4,8 ⭐ w Google)

Uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż w Grecji, dzięki swemu charakterystycznemu księżycowemu krajobrazowi. To, co jedynie może odstraszać tutaj miłośników spokoju – to obecność sporej liczby ludzi. Plaża jest bardzo fotogeniczna, przez co praktycznie zawsze znajduje się tutaj garść turystów, głodnych niepowtarzalnych kadrów.

  • Tsigrado (4,7 ⭐ w Google)

Pozbawiona krzykliwych urlopowiczów, nieco oddzielona od świata zewnętrznego, uważana jest za jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych plaż na świecie. Dotarcie do niej wymaga pokonania wąskiej groty, lub drogi morskiej łodzią. Woda ma tutaj imponujący krystaliczny kolor, a naturalny krajobraz sprzyja wyciszeniu.

  • Paleochori (4,5 ⭐ w Google)

Plaża, która powstała w wyniku erupcji pradawnego wulkanu, położona jest 10 km od Adamantas. Jedna z najbardziej malowniczych plaż na Milos, do której dostęp z każdej strony wyspy jest bardzo łatwy. Można dostać się do niej autobusem, taksówką lub samochodem – droga asfaltowa prowadzi do samego wybrzeża.

  • Plathiena (4,6 ⭐ w Google)

Niewielka plaża, zlokalizowana w zachodniej części Milos, w samym sercu przytulnej zatoki, niedaleko stolicy wyspy. Z łatwością można dostać się do niej dowolnym środkiem transportu lądowego (wąska, kreta droga prowadzi obok zatoki Firopotamos), a także drogą morską – jachtem lub taksówką wodną.

Kiedy jechać na Milos?

Pogoda od zawsze stanowi bardzo wrażliwy temat. Podobnie, jak w przypadku zainteresowań na urlopie, turyście dzielą się na zwolenników różnych warunków atmosferycznych, ale trzeba przyznać, że raczej większość woli, kiedy świeci słońce, a temperatura pozwala na korzystanie z okoliczności przyrody. Milos od czerwca do września to miejsce, gdzie letnia aura zdecydowanie króluje, a plażowanie i uprawianie sportów wodnych jest zdecydowanie najprzyjemniejsze. Z kolei w kwietniu, maju, październiku i listopadzie upały na pewno nie będą dokuczać i można oddać się zwiedzaniu i przemierzaniu wyspy.

Średnie temperatury w ciągu roku na wyspie Milos:

MiesiącŚrednia temperatura na Milos
Styczeń14/15 °C
Luty14/15 °C
Marzec15/16 °C
Kwiecień16/17 °C
Maj20/21 °C
Czerwiec23/24 °C
Lipiec25/27 °C
Sierpień26/27 °C
Wrzesień24/25 °C
Październik21/22 °C
Listopad18/19 °C
Grudzień15/17 °C

opracowanie: rankomat.pl

Jak dostać się na wyspę Milos?

Na Milos można dostać się na dwa sposoby:

  • Samolotem – i w tym przypadku najłatwiej będzie polecieć z Polski do Aten, a tam przesiąść się do mniejszego samolotu na wyspę. Lotnisko jest tam niewielkie i obsługuje jedynie małe maszyny.
    Sprawdźmy, jak cenowo wyglądają bilety z Polski do Aten w lipcu:
Linie lotniczeIlość przesiadekCena (za 1 osobę, w obie strony)

Lufthansa WAW – ATH

Austrian ATH - WAW

1

1

692 zł

Lufthansa WAW – ATH

Austrian ATH - WAW

1

1

702 zł

Lufthansa WAW – ATH

Austrian ATH - WAW

1

1

730 zł

Lufthansa WAW – ATH

Lufthansa ATH - WAW

1

1

758 zł

Austrian WAW – ATH

Austrian ATH - WAW

1

1

793 zł

Aegean WAW – ATH

Aegean ATH - WAW

Bez przesiadki

Bez przesiadki

801 zł

Lufthansa WAW – ATH

SWISS ATH - WAW

1

1

862 zł

opracowanie: rankomat.pl, w oparciu o dane zgromadzone w serwisie esky.pl

  • Promem – miedzy wsypami codziennie kursuje kilka promów, które dopływają bezpośrednio do portu w Pireus. Z Milos również promem można się dostać do Aten, skąd powrót do Polski jest już prosty.

Milos noclegi – ile kosztuje wynajem na greckiej wyspie?

Czy zakwaterowanie na rajskiej wyspie musi być drogie? Zależy gdzie dokładnie chcemy spać i czego oczekujemy. Na Milos znaleźć można zarówno luksusowe hotele, które charakteryzują się wyższą ceną, jak i pokoje za małe pieniądze. Sprawdźmy jak cenowo wygląda wynajem na Milos dla dwóch osób w lipcu, jednym z najcieplejszych miesięcy w roku.  

MiejsceCena
Pokój dwuosobowy z balkonem1 801 zł
Pokój dwuosobowy typu Standard1 972 zł
Apartament2 075 zł
Studio typu Economy2 154 zł
Pokój dwuosobowy typu Deluxe z widokiem na morze6 970 zł
Pokój dwuosobowy z widokiem na góry2 845 zł
Apartament z 1 sypialnią3 762 zł
Apartament typu Deluxe Suite z prywatnym basenem i panoramicznym widokiem na morze18 503 zł

Opracowanie: rankomat.pl, w oparciu o dane zgromadzone w serwisie Booking.com

Ubezpieczenie na Milos – czy potrzebne?

Nawet najlepiej zaplanowane wakacje, w najpiękniejszym miejscu na świecie, mogą zostać szybko zepsute przez nieplanowany wypadek. Awaria samochodu, choroba, zniszczenie czyjegoś mienia – nieszczęśliwych obrotów sytuacji jest sporo, a każdy z nich ciągnie za sobą niezbyt przyjemne konsekwencje – najczęściej finansowe. Jak w takim wypadku przygotować się do idealnych wakacji na Milos? Zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne na Milos to rozwiązanie efektywne i w porównaniu do kosztów usług medycznych w Grecji – dużo tańsze. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z tego, że Grecja wciąż boryka się ze skutkami kryzysu gospodarczego, a nieuniknione cięcia i reformy ograniczają listę usług dostępnych za darmo. Kraj oszczędza wszędzie, gdzie się tylko da, co odbija się na służbie zdrowia. Pacjenci za konsultację u lekarza pierwszego kontaktu, dentysty czy za leczenie w szpitalu muszą dopłacać równowartość nawet 25% kosztów. Zwłaszcza hospitalizacja wiąże się z wysokimi kosztami.

Tylko odpowiednie ubezpieczenie turystyczne jest w stanie w pełni zabezpieczyć wyjeżdżającego. Trzeba jednak pamiętać, aby polisa była indywidualnie dopasowana do potrzeb i kierunku wyjazd, a ochrona gwarantowała bogaty pakiet usług i wysokie koszty leczenia. 

Zobaczmy w takim razie, jak cenowo wygląda jednodniowe ubezpieczenie turystyczne do Grecji i co gwarantuje ubezpieczonemu.

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
3,80 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
4,10 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
137 178 zł
Ratownictwo
22 863 zł
Bagaż
-
4,50 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 13 718 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 10
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
5,50 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOchrona COVID-19
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
5,75 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOchrona COVID-19

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji
AXA Partners
3,80 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Proama
4,10 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19
Europa Ubezpieczenia
4,50 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
137 178 zł
Ratownictwo
22 863 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 13 718 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 10
Generali
5,50 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOchrona COVID-19
Proama
5,75 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOchrona COVID-19

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji

Czy EKUZ do Grecji wystarczy?

Wielu turystów popełnia jeden podstawowy błąd. Wybierając się na wakacje do Europy, postanawia zrezygnować z ubezpieczenia, na rzecz karty EKUZ.

O ile jest ona uznawana w Grecji, to należy pamiętać, że nie zapewnia jednocześnie 100% ochrony:

  • Karta nie refunduje kosztów kwarantanny w razie zarażenia się koronawirusem. 
  • Częściowo trzeba pokryć koszty leczenia szpitalnego.
  • Obowiązują też dopłaty za badania oraz niektóre leki.
  • EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju.

Prawo do leczenia przysługuje turyście na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udaje. Jeśli więc w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to trzeba będzie za nią zapłacić. NFZ tego nie pokryje – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.

Dlatego najbardziej sensownym rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne. Możliwość znalezienie idealnej polisy jest dużo prostsza dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl. Porównywarka pozwala dokładnie przyjrzeć się zakresowi cen ubezpieczeń, ochronie, wyłączeniom, a także Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia.

Wystarczy kilka kliknięć i mamy pewność, że wakacje w Grecji będą pięknym wspomnieniem, do którego z chęcią będziemy wracać.

Co warto wiedzieć?

  1. Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność COVID-19 mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące, u których wykryto COVID-19 podczas losowych kontroli przy wjeździe do kraju, zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych.
  2. Certyfikat ozdrowieńca ważny jest 14 dniach od wykazanej w nim daty pierwszego pozytywnego wyniku testu i zachowujące ważność do 180 dni o tej daty, w przypadku wjazdu do Grecji. W przypadku chęci korzystania z budynków użyteczności publicznej, akceptowane są certyfikaty nie starsze niż 90 dni.
  3. Milos od czerwca do września to miejsce, gdzie letnia aura zdecydowanie króluje, a plażowanie i uprawianie sportów wodnych jest zdecydowanie najprzyjemniejsze. 
  4. Ubezpieczenie turystyczne na wyspę Milos można kupić już za 3,80 dla jednej osoby.

Wyspa Milos - pytania i odpowiedzi

  1. Czy w Grecji mogę używać polskiego prawa jazdy?

    Tak. Zachowuje ono ważność do daty określonej w dokumencie. Obywatel polski mający stałe miejsce zamieszkania w Grecji może wymienić prawo jazdy na nowy, wspólnotowy egzemplarz. Warunkiem jest posiadanie numeru AFM (odpowiednik polskiego NIP). Wymiana jest bezpłatna i nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania egzaminów. Kierujący pojazdem musi mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.

  2. czy wszyscy ubezpieczyciele gwarantują ochronę w przypadku COVID-19?

    Tak. Wszyscy dostępni ubezpieczyciele w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl gwarantują ubezpieczenie od COVID-19, ale jednocześnie każdy z nich ustala własną politykę i zakres takiej polisy. Dlatego tak ważne jest, aby tuż przed podpisaniem umowy zapoznać się z Ogólnymi warunkami Ubezpieczenia. 

  3. Czy Grecja jest bezpieczna?

    Grecja nie jest mniej bezpieczna od innych europejskich krajów. Trzeba tylko uważać na kieszonkowców i wystrzegać się dużych zgromadzeń.