Milos, mimo że jest mniej popularna od Krety, Rodos czy Korfu, to z każdym sezonem skutecznie wabi turystów, natychmiast ich w sobie rozkochując. Podpowiadamy, co znajdziemy na wyspie, czego się spodziewać i jak przygotować do wyjazdu, aby był on niezapomnianym i miłym przeżyciem.

Planujesz wakacje w Grecji i już na samą myśl o pięknym krajobrazie skąpanym w słonecznym blasku, trudno Ci powstrzymać mimowolny uśmiech zadowolenia? Ten niezwykły kraj śródziemnomorski ma tyle do zaoferowania, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Niskobudżetowe, rodzinne hotele, imprezowe resorty, urzekająca architektura, niepowtarzalne pejzaże, wyśmienita kuchnia i celebracja życia czekają na Ciebie na każdym kroku.

Pośród wszystkich tych atrakcji jest prawdziwa perła Cyklad zasługująca na szczególną uwagę. Milos – mała urokliwa wysepka, do której wybierając się raz, z pewnością będziesz chciał powracać.

Atrakcje dla aktywnych na wyspie Milos

Milos otwiera przed Tobą wrota do pozostałości po niezwykłych kulturach, będących prawdziwym dziedzictwem Grecji. Są tu miejsca, które Cię zahipnotyzują, wzbudzą zaciekawienie i chęć poznania historii.

 • Tradycyjna wioska Klima, czyli paleta barw Grecji

Wielobarwna wioska rybacka, której największą atrakcją są dwukondygnacyjne domu wykute w naturalnej skale. Układ architektoniczny, charakterystyczny dla Milos wyróżnia się swą niezwykłością. Dolna część budynku, wchodząca w morze jest garażem dla łodzi, a górna część pełni funkcję mieszkalną.

 • Starożytne miasto niedaleko Tripiti

Otoczone murem, schodzącym do morza stanowi pozostałości historyczne po zamożnej miejscowej ludności. W czasach świetności miasto stanowiło swego rodzaju enklawę, w której bito własna monetę i posługiwano się własnym alfabetem. Jest to też miejsce gdzie znaleziono najsłynniejszą rzeźbę starożytności – Wenus z Milo.

 • Wczesnochrześcijańskie katakumby

Czyli cos dla miłośników mrocznej strony Milos. Katakumby pochodzące prawdopodobnie z I wieku n.e, zostały wykopane w miękkiej skale wulkanicznej. Składają się z trzech tuneli, a w nich po bokach umieszczone krypty, w których piętrowo chowano kilku zmarłych. Dwa korytarze dostępne są dla turystów codziennie - z wyjątkiem poniedziałku - od 8.30 do 15.00.

 • Miasteczko portowe Adamantas

Tętniąca życiem miejscowość, która zachwyca prostotą. Ciągnąca się wzdłuż wąskich uliczek typowo cykladzka zabudowa zwraca uwagę rzędami białych domów, skąpanych w kolorowych ogródkach. Znajdują się tutaj liczne zabytki, jak Muzeum Górnictwa, czy kościół Świętej trójcy, tawerny, ale także plaże, z których podziwiać można otaczające piękno.

 • Phylakopi

Położone na północnym wybrzeżu Milos pozostałości po neolitycznej osadzie, która istniała w tym miejscu na przestrzeni 2 tysięcy lat. Jest to jedna z najważniejszych osad z epoki brązu, znajdujących się na Morzu Egejskim. Jej prężny rozwój przerwali Dorowie, w efekcie czego wioska została porzucona i ustąpiła nowej, wybudowanej niedaleko Klimy.

Plaże na wyspie Milos – gdzie się wybrać?

Plaże na Milos to nie tylko leżenia plackiem na piasku. Lazurowy kolor wody, unikalne źródła termalne uderzające od samego dna i stosunkowo małe tłumy pozostawiają niezapomniane, piękne wrażenia.

Gdzie wybrać się na plażę na wyspie Milos? Podpowiadamy.

 • Friplaka (4,7 ⭐ w Google)

Miejsce, gdzie odpoczywa najwięcej turystów, którzy przybywają na Milos. To, co ją wyróżnia to imponująca długość oraz bardzo wygodna aranżacja. Znajduje się tu łatwe zejście do morza, co czyni plażę idealnym rozwiązaniem na rodzinny wypad.

 • Sarakiniko (4,8 ⭐ w Google)

Uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż w Grecji, dzięki swemu charakterystycznemu księżycowemu krajobrazowi. To, co jedynie może odstraszać tutaj miłośników spokoju – to obecność sporej liczby ludzi. Plaża jest bardzo fotogeniczna, przez co praktycznie zawsze znajduje się tutaj garść turystów, głodnych niepowtarzalnych kadrów.

 • Tsigrado (4,7 ⭐ w Google)

Pozbawiona krzykliwych urlopowiczów, nieco oddzielona od świata zewnętrznego, uważana jest za jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych plaż na świecie. Dotarcie do niej wymaga pokonania wąskiej groty, lub drogi morskiej łodzią. Woda ma tutaj imponujący krystaliczny kolor, a naturalny krajobraz sprzyja wyciszeniu.

 • Paleochori (4,5 ⭐ w Google)

Plaża, która powstała w wyniku erupcji pradawnego wulkanu, położona jest 10 km od Adamantas. Jedna z najbardziej malowniczych plaż na Milos, do której dostęp z każdej strony wyspy jest bardzo łatwy. Można dostać się do niej autobusem, taksówką lub samochodem – droga asfaltowa prowadzi do samego wybrzeża.

 • Plathiena (4,6 ⭐ w Google)

Niewielka plaża, zlokalizowana w zachodniej części Milos, w samym sercu przytulnej zatoki, niedaleko stolicy wyspy. Z łatwością można dostać się do niej dowolnym środkiem transportu lądowego (wąska, kreta droga prowadzi obok zatoki Firopotamos), a także drogą morską – jachtem lub taksówką wodną.

Kiedy jechać na Milos?

Milos od czerwca do września to miejsce, gdzie letnia aura zdecydowanie króluje, a plażowanie i uprawianie sportów wodnych jest zdecydowanie najprzyjemniejsze. Z kolei w kwietniu, maju, październiku i listopadzie upały na pewno nie będą dokuczać i możesz oddać się zwiedzaniu i przemierzaniu wyspy.

Średnie temperatury w ciągu roku na wyspie Milos:

MiesiącŚrednia temperatura na Milos
Styczeń14/15 °C
Luty14/15 °C
Marzec15/16 °C
Kwiecień16/17 °C
Maj20/21 °C
Czerwiec23/24 °C
Lipiec25/27 °C
Sierpień26/27 °C
Wrzesień24/25 °C
Październik21/22 °C
Listopad18/19 °C
Grudzień15/17 °C

opracowanie: rankomat.pl

Jak dostać się na wyspę Milos?

Na Milos możesz dostać się na dwa sposoby:

 • Samolotem – i w tym przypadku najłatwiej będzie Ci polecieć z Polski do Aten, a tam przesiąść się do mniejszego samolotu na wyspę. Lotnisko jest tam niewielkie i obsługuje jedynie małe maszyny. Bilety można znaleźć od około 1 000 zł w obie strony. Poza sezonem jest oczywiście taniej. 
 • Promem – miedzy wsypami codziennie kursuje kilka promów, które dopływają bezpośrednio do portu w Pireus. Z Milos również promem możesz się dostać do Aten, skąd powrót do Polski jest już prosty.

Milos noclegi – ile kosztuje wynajem na greckiej wyspie?

Czy zakwaterowanie na rajskiej wyspie musi być drogie? Zależy, gdzie dokładnie chcesz spać i czego oczekujesz. Na Milos znajdziesz zarówno luksusowe hotele, które charakteryzują się wyższą ceną, jak i pokoje za małe pieniądze. Sprawdźmy jak cenowo wygląda wynajem na Milos dla dwóch osób w lipcu, jednym z najcieplejszych miesięcy w roku.  

MiejsceCena/Doba
Pokój dwuosobowy z balkonem484 zł
Pokój dwuosobowy typu standard402 zł
Apartament580 zł
Studio typu economy746 zł
Pokój dwuosobowy typu deluxe

893 zł

Apartament z 1 sypialnią915 zł
Apartament typu Deluxe Suite z prywatnym basenem i panoramicznym widokiem na morze

3 345 zł

Opracowanie: rankomat.pl, w oparciu o dane zgromadzone w serwisie Booking.com

Czy EKUZ do Grecji wystarczy?

Nawet najlepiej zaplanowane wakacje, w najpiękniejszym miejscu na świecie, mogą zostać szybko zepsute przez nieplanowany wypadek. Awaria samochodu, choroba, zniszczenie czyjegoś mienia – nieszczęśliwych obrotów sytuacji jest sporo, a każdy z nich ciągnie za sobą niezbyt przyjemne konsekwencje – najczęściej finansowe.

Wielu turystów popełnia jeden podstawowy błąd. Wybierając się na wakacje do Europy, postanawia zrezygnować z ubezpieczenia, na rzecz karty EKUZ.

O ile jest ona uznawana w Grecji, to musisz pamiętać, że nie zapewnia jednocześnie 100% ochrony:

 • Częściowo trzeba pokryć koszty leczenia szpitalnego.
 • Obowiązują też dopłaty za badania oraz niektóre leki.
 • Leczenie prywatne - powszechniejsze na wyspach - jest w 100% płatne.
 • EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju.

Wypowiedź eksperta

Prawo do leczenia przysługuje turyście na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udaje. Jeśli więc w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to trzeba będzie za nią zapłacić. NFZ tego nie pokryje.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenie na Milos – jak wybrać ?

Dlatego najbardziej sensownym rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne. Idealną polisę w prosty i szybki sposób znajdziesz dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl. Porównywarka pozwoli Ci na dokładne sprawdzenie zakresu cen ubezpieczeń, ochrony, wyłączeń, a także Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne na Milos to rozwiązanie efektywne i w porównaniu do kosztów usług medycznych w Grecji – dużo tańsze. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z tego, że Grecja wciąż boryka się ze skutkami kryzysu gospodarczego, a nieuniknione cięcia i reformy ograniczają listę usług dostępnych za darmo. Kraj oszczędza wszędzie, gdzie się tylko da, co odbija się na służbie zdrowia. Za konsultację u lekarza pierwszego kontaktu, dentysty czy za leczenie w szpitalu musisz dopłacać równowartość nawet 25% kosztów, nawet posiadając EKUZ. Zwłaszcza hospitalizacja wiąże się z wysokimi kosztami.

Tylko odpowiednie ubezpieczenie turystyczne jest w stanie w pełni zabezpieczyć Twoje wakacje. Musisz jednak pamiętać, aby polisa była indywidualnie dopasowana do potrzeb i kierunku wyjazd, a ochrona gwarantowała bogaty pakiet usług i wysokie koszty leczenia. 

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
89 268 zł
Ratownictwo
31 244 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
178 535 zł
Ratownictwo
22 317 zł
Bagaż
2 232 zł
6,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 22 317 złOC: 223 169 złOC sportowe: 223 169 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Wiener
Koszty leczenia
669 508 zł
Ratownictwo
669 508 zł
Bagaż
2 000 zł
13,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 223 169 złOC sportowe: 223 169 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji
Signal Iduna
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
89 268 zł
Ratownictwo
31 244 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
6,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
178 535 zł
Ratownictwo
22 317 zł
Bagaż
2 232 zł
Dodatkowo: NNW: 22 317 złOC: 223 169 złOC sportowe: 223 169 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Wiener
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
669 508 zł
Ratownictwo
669 508 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 223 169 złOC sportowe: 223 169 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji

Wystarczy kilka kliknięć i masz pewność, że wakacje w Grecji będą pięknym wspomnieniem, do którego z chęcią będziemy wracać.

Co warto wiedzieć?

 1. Milos to jedna z piękniejszych greckich wysp.
 2. Idealnie sprawdzi się na rodzinne wakacje połączone z plażowaniem.
 3. Milos zapewnia też doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.
 4. Na wakacje w Grecji EKUZ nie wystarczy. Warto mieć ze sobą polisę.
 5. Takie ubezpieczenie turystyczne na wyspę Milos można kupić już za około 4 zł dziennie.
   

Wyspa Milos - pytania i odpowiedzi

 1. Czy w Grecji mogę używać polskiego prawa jazdy?

  Tak. Zachowuje ono ważność do daty określonej w dokumencie. Obywatel polski mający stałe miejsce zamieszkania w Grecji może wymienić prawo jazdy na nowy, wspólnotowy egzemplarz. Warunkiem jest posiadanie numeru AFM (odpowiednik polskiego NIP). Wymiana jest bezpłatna i nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania egzaminów. Kierujący pojazdem musi mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.

 2. Czy Grecja jest bezpieczna?

  Grecja nie jest mniej bezpieczna od innych europejskich krajów. Trzeba tylko uważać na kieszonkowców i wystrzegać się dużych zgromadzeń. Warto przed podróżą sprawdzić informacje dotyczące bezpieczeństwa dla turystów zamieszczane na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Grecji jest obowiązkowe?

  Nie. Nie ma takiego obowiązku. Warto jednak polisę mieć, ponieważ EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych. Za niektóre trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie pokryje te wydatki.