Pobyt w Grecji kontynentalnej to doskonały pomysł na wakacje. Otoczony malowniczymi wzgórzami półwysep Peloponez oferuje przyjezdnym mnóstwo ciekawych miejsc — gaje oliwne, ruiny starożytnego miasta, niejedno muzeum archeologiczne i wiele, wiele więcej. Poznaj największe atrakcje Peloponezu i zaplanuj idealne wakacje w południowej części Grecji!
Peloponez to nazwa półwyspu i krainy historycznej o powierzchni nieco ponad 21,5 tysiąca km2. Stanowi najbardziej wysuniętą na południe część kontynentalnej Grecji. Znajduje się między Morzem Jońskim a Morzem Egejskim. Dzięki bogatej historii sięgającej czasów antycznych może pochwalić się licznymi zabytkami, które zachwycą zwłaszcza miłośników historii. Poznaj zestawienie największych atrakcji Peloponezu!
Półwysep Peloponez, syn Tantala i morwa
Nazwa półwyspu Peloponez wywodzi się od mitologicznego królewicza Pelopsa. Jego ojciec, Tantal, bywał często na ucztach organizowanych przez bogów na Olimpie. Sam również przygotowywał wykwintne przyjęcia dla greckiej świty w górskim mieście Sipylos. Pewnego razu postanowił poddać w wątpliwość nieomylność bogów. Aby to zrobić, zabił syna Pelopsa, przyrządził z niego potrawę i podał gościom do spróbowania. Chciał sprawdzić, czy bogowie wykryją spisek. Uczestnicy uczty szybko poznali się na okrutnym ojcu. Podjęli decyzję o wskrzeszeniu Pelopsa, a Tantala zesłali na wieczne potępienie do Tartaru.
W średniowieczu Peloponez nazywano też Morea, czyli morwa. Zdaniem brytyjskiego historyka o imieniu Steven Runciman określenie to mogło mieć swoje źródła w nietypowym wyglądzie półwyspu, który kształtem przypomina nieco liście tego drzewa.
Największe atrakcje Peloponezu
Na półwyspie Peloponez w szczycie sezonu przebywają turyści z całego świata. Nie ma się co dziwić, miejsce to skrywa niesamowite antyczne zabytki otoczone wspaniałą przyrodą i pięknym wybrzeżem. Na zwiedzanie tej części Grecji można przeznaczyć zarówno jeden dzień, jak i kilkunastodniowe wakacje. W zależności od oczekiwań czekają tam na Ciebie liczne atrakcje kulturalne, historyczne ciekawostki, zachwycająca natura oraz doskonałe okoliczności do uprawiania sportów wodnych.
Mykeny i Skarbiec Atreusza
Mykeny to miasto położone we wschodniej części Peloponezu. W czasach starożytnych pełniło funkcję ważnego ośrodka kulturalnego i politycznego. Obejmowało siedzibę władcy otoczoną przez niezawodną twierdzę, czyli tak zwane mury cyklopowe, której wysokość dochodziła nawet do 12 metrów. Według mitologii miastem zarządzał sam wielki król Agamemnon. W czasach antycznych ośrodek miał szczególne znaczenie, o czym świadczy fakt nadania jednej z epok w historii Grecji miana epoki mykeńskiej.
Obecnie w miejscu dawnego miasta istnieje stanowisko archeologiczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje ruiny cytadeli w Mykenach, która została zniszczona prawdopodobnie w XII wieku podczas najazdu Dorów. Pierwotnie obejmowała liczne zabudowania i mury obronne. Stanowisko obejmuje również oddalony o około 400 m Skarbiec Atreusza. Jest to grobowiec kopułowy wzniesiony na planie koła, który przez lata uznawano za miejsce pochówku Króla Agamemnona. W przeszłości skarbiec ozdabiały liczne rzeźby, które obecnie można podziwiać między innymi w Muzeum Archeologicznym w Atenach.
Warto wiedzieć
Świątynia Apollina w Bassaj
Świątynię Apollina ulokowaną w miejscowości Bassaj uznaje się doskonałe miejsce do podziwiania architektury epoki klasycznej. Dzięki zachowaniu budowli w znakomitej kondycji turyści mogą podziwiać cechy sztuki typowe dla ówczesnych architektów i budowniczych.
Ruiny znajdują się dość wysoko w górach, a panujące tam surowe warunki negatywnie wpływały na kondycję budowli. Aby uniknąć jej zniszczenia, podjęto decyzję o wybudowaniu specjalnego namiotu, który ma za zadanie chronić obiekt przed oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zwiedzanie odbywa się więc wewnątrz „kopuły", co nieco zmniejsza atrakcyjność świątyni.
Kanał Koryncki
Peloponez i Grecję kontynentalną łączy przesmyk, czyli wąski kawałek lądu. Z jednej strony miał on duże znaczenie w obronie półwyspu przed najazdami obcych wojsk, a z drugiej — utrudniał wymianę handlową. Przed powstaniem kanału przedostanie się z Zatoki Korynckiej do położonej tuż obok Zatoki Sarońskiej wymagało pokonania aż 700 km. W XIX wieku problemy logistyczne udało się zażegnać raz na zawsze poprzez przekopanie przesmyku w jego najwęższym miejscu.
Kanał Koryncki ma niemal 6,5 km długości i zaledwie 21 m szerokości. W rezultacie mogą przepływać przez niego wyłącznie niewielkie statki turystyczne. Co ciekawe, wewnątrz nie zastosowano śluz, a różnice czasu pływów w zbiornikach po przeciwległych stronach kanału przyczyniają się do powstawania w nim silnych prądów.
Warto wiedzieć
Epidauros
Epidauros to starożytne miasto położone we wschodniej części Półwyspu Peloponez. Znajduje się w niedużej odległości od Aten. Obejmuje antyczne sanktuarium Asklepiosa, które ze względu na jego szczególną wartość historyczną, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największe znaczenie mają obecne tam świetnie zachowane ruiny starożytnego teatru.
Zwiedzanie stanowiska archeologicznego obejmuje:
Teatr w Epidauros — budowla nie uległa zniszczeniom na przestrzeni lat, dzięki czemu można podziwiać ją w niemal nienaruszonym stanie. Istnieje możliwość wdrapania się na sam szczyt, skąd da się zobaczyć wspaniałe widoki na okoliczne wzgórza,
Muzeum Archeologiczne — pozwala zobaczyć liczne przedmioty, rzeźby i inne dzieła sztuki znalezione podczas prac prowadzonych w obrębie stanowiska. Pochodzą one z różnych epok, a najstarsze datuje się na okres archaiczny,
Sanktuarium Asklepiosa — umożliwia zobaczenie pozostałości kompleksu rozmaitych budowli, między innymi świątyni z IV wieku przed naszą erą, biblioteki z II wieku naszej ery i wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V wieku naszej ery.
Warto wiedzieć
Starożytny Korynt (Archea Korinthos)
Podczas pobytu w Starożytnym Koryncie można zwiedzić niewielkie stanowisko archeologiczne oraz zobaczyć zbiory zgromadzone w tamtejszym muzeum. Największą atrakcją jest niewątpliwie świątynia Apollinapochodząca z około 540 roku przed naszą erą. W przeszłości stanowiła ona centrum miasta.
Tuż obok niej funkcjonowała agora będąca ważnym miejscem spotkań.
W Koryncie znajdują się też inne antyczne ruiny, między innymi:
rzymska fontanna Peirene,
fontanna Glauke (stanowi ona część świątyni Apollina),
ulica Lechakońską,
ruiny bazylik i świątyni rzymskich,
bema św. Pawła.
Muzeum archeologiczne skrywa zaś znaleziska świadczące o obecności różnych cywilizacji na tym terenie. W zbiorach znalazły się liczne przedmioty z epoki brązu, a także artefakty z czasów prehistorycznych.
Akrokorynt
Obok starożytnego miasta Korynt znajduje się wzgórze Akrokorynt, które aż do końca średniowiecza pełniło ważną funkcję strategiczną. W czasach starożytnych mieściła się tam świątynia Afrodyty i akropol. Później wybudowano tam warowną twierdzę, której pozostałości można obecnie podziwiać. Ze szczytu roztacza się też zapierających dech w piersiach widok.
Mistra
Mistra to miasto położone na wzgórzach gór Tajget, w niedużej odległości od antycznej Sparty. W okresie świetności Cesarstwa Bizantyjskiego stanowiło ważny ośrodek kulturalny. Do czasów współczesnych zachowały się powstałe w średniowieczu monumentalne kościoły i klasztory oraz znajdujące się w nich wspaniałe malowidła. Do największych atrakcji Mistry zaliczają się XIII-wieczna Katedra Mitrópolis, klasztor Pandánassa i Perivléptos oraz Zamek Villehardouin.
Sparta
Stanowisko archeologiczne Sparty leży w niedalekim sąsiedztwie Mistry, dlatego obie atrakcje warto zwiedzić w ramach jednej wycieczki. Ku zdziwieniu wielu turystów, ciekawych wyglądu miasta słynącego z wyjątkowo zdyscyplinowanej armii i ogromnej siły militarnej, spartańskie ruiny nie robią zbyt dużego wrażenia. Po starożytnej zabudowie pozostał zaledwie zarys, który w porównaniu z innymi zabytkami Peloponezu, wypada niezbyt korzystnie. Warto jednak się tu wybrać choćby ze względu na walory przyrodnicze i piękną panoramę położonego nieopodal miasteczka.
Nafplio (Nauplion)
Nafplio to miasto zlokalizowane we wschodniej części Peloponezu. Wyróżnia się malowniczym położeniem nad zatoką Argolidzką (Morze Egejskie). W jego obrębie znajdują się:
Twierdza Palamidi — cieszy się największym zainteresowaniem turystów odwiedzających Nafplio. Można bez obaw powiedzieć, że stanowi wizytówkę tego miasteczka. Obejmuje pozostałości murów i pomieszczeń zachowane w bardzo dobrym stanie. Znajduje się na szczycie wzniesienia, na które można wejść pieszo po niemal 900 stopniach lub wjechać samochodem,
kościół Agioi Anargyroi — budowla sakralna, którą mija się na trasie zwiedzania zamku Palamidi. Powstała w czasach, gdy Grecja walczyła o niepodległość. Pełniła wówczas funkcję miejsca noclegowego dla osób biorących udział w działaniach zbrojnych,
wieża zegarowa — wysoki budynek datowany na XIX wiek. Oryginalna budowla została zniszczona przez Niemców i następnie odbudowana,
Muzeum archeologiczne — znajduje się na placu Syntagma w budynku z XVIII wieku, który niegdyś pełnił funkcję arsenału,
Vouleftikon — tuż obok muzeum stoi szary budynek, wybudowany w 1730 roku, który najpierw zaadaptowano na meczet, a później utworzono w nim siedzibę greckiego parlamentu.
To tylko kilka najważniejszych atrakcji Nafplio. Na zwiedzenie wszystkich wartych zobaczenia miejsc warto poświęcić tam co najmniej kilka godzin.
Olimpia
Mało kto wie, że na półwyspie Peloponez odbywały się pierwsze igrzyska olimpijskie. W Sanktuarium w Olimpii od 776 roku przed naszą erą co cztery lata organizowano wyjątkowe zawody, w których uczestniczyli Grecy pochodzący z różnych regionów kraju. Na czas 5-dniowych igrzysk zarzucano wszelkie konflikty i podejmowano rywalizację w różnych dyscyplinach.
Podczas zwiedzania Olimpii warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historii Starożytnych Igrzysk Olimpijskich. Gromadzą one zbiory z czasów starożytnych, między innymi antyczne rzeźby i obiekty sakralne.
Jaskinie Diros
Mianem jaskiń Diros określa się system podziemnych korytarzy zlokalizowany na półwyspie Mani. Część z nich znajduje się pod wodą, a część na powierzchni. Z uwagi na ich szczególne walory przyrodnicze stanowią one dużą atrakcję turystyczną południowej części Peloponezu. Są idealnym miejscem do podziwiania form skalnych typowych dla jaskiń, między innymi stalagmitów i stalaktytów powstałych jeszcze na długo przed zalaniem ich wodą. Większość trasy przeznaczonej dla turystów pokonuje się łódką, ostatni udostępniony fragment — pieszo.
Warto wiedzieć
Wrak statku Dimitrios
Dość nieoczywistą atrakcją Peloponezu jest wrak statku Dimitrios ulokowany na plaży Valtaki w południowej części półwyspu. Zardzewiała jednostka o długości 67-metrów tkwi tuż przy brzegu od 1981 roku.
Obecnie nie do końca wiadomo, skąd się tam wzięła. Jedna z legend głosi, że na pokładzie statku transportowano nielegalne wyroby tytoniowe. Załoga po pojawieniu się problemów z przemytem miała podpalić jednostkę w celu usunięcia dowodów i porzucić ją na wybrzeżu.
Piękne plaże Peloponezu
Peloponez może pochwalić się bardzo urozmaiconą linią brzegową. Wybrzeże półwyspu składa się bowiem z zatok i zatoczek skrywających niewielkie plaże, a także wysuniętych w morze półwyspów, oferujących szerokie i dobrze zagospodarowane miejsca do plażowania.
Plaża Arvanita
Żwirowa i dobrze zorganizowana plaża Arvanita leży nad Zatoką Argolidzką wchodzącą w skład Morza Egejskiego. Jest otoczona przez wysokie, porośnięte roślinnością klify, które nadają jej nieco dzikiego charakteru. Oferuje możliwość skorzystania z licznych lokali gastronomicznych, a także z wypożyczalni leżaków i parasoli. W pobliżu znajdują się też liczne obiekty hotelowe o różnym standardzie. Stanowi jedno z najlepiej przystosowanych do plażowania i kąpieli miejsc w regionie Nauplionu.
Plaża Mavrovouni
Plaża Mavrovouni to piękna, szeroka i długa plaża położona w okolicy Gythio. Jest pokryta mieszaniną piachu i żwirku. Stanowi doskonałe miejsce na rodzinne wakacje. Wieczorami zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na morze i okoliczne wzgórza oświetlone zachodzącym słońcem. Gwarantuje dobre zaplecze gastronomiczne. W jej obrębie funkcjonuje też wypożyczalnia leżaków i parasoli.
Plaża Kalogria
Miękki i przyjemny w dotyku piasek, lazurowa woda oraz przepiękne krajobrazy — to wszystko oferuje plaża Kalagoria ulokowana w obrębie miejscowości Lefktro. Będzie odpowiednia zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, bo zapewnia łagodne zejście do morza. Szczególną czystość i bezpieczeństwo tego miejsca uhonorowano błękitną flagą.
Plaża Simos
Plaża Simos znajduje się na niewielkiej wysepce Elafonissi ulokowanej na południe od Peloponezu. Miejsce to stanowiło niegdyś fragment półwyspu, jednak na skutek trzęsienia ziemi oddzieliło się od lądu. Sama plaża leży w zatoczce podzielonej na pół niewielką mierzeją. Aby się na nią dostać, trzeba przepłynąć promem z portu Pounta.
Zwiedzanie Peloponezu a ubezpieczenie turystyczne — co warto wiedzieć?
Mało kto myśli o ewentualnych kontuzjach podczas planowania urlopu, jednak nagłe choroby i wypadki zdarzają się również na wakacjach. Niekiedy podczas pobytu za granicą konieczne staje się skorzystanie z pomocy medycznej. W Grecji Polaków uprawnia do tego dowód osobisty i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z wymienionymi dokumentami należy zgłosić się do jednej z placówek publicznej służby zdrowia (ESY i PEDY). Leczenie jest tam darmowe, jednak w bardzo ograniczonym zakresie.
Wypowiedź eksperta
Jedynym sposobem na uniknięcie wysokich kosztów leczenia w Grecji jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Tylko ono pokrywa w pełni wydatki na konsultacje lekarskie, hospitalizację, leki czy transport medyczny z powrotem do Polski.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Grecji?
Polisę turystyczną wykupuje się przeważnie z myślą o ubezpieczeniu kosztów leczenia i ratownictwa. Aby spełniała ona swoją rolę, musisz odpowiednio dobrać jej zakres i kwotę.
Minimalna suma gwarantowana dla osób zdrowych wynosi 30 000 euro. Turyści przewlekle chorzy powinni rozważyć zwiększenie tej kwoty do 50 000 euro lub więcej, w zależności od specyfiki schorzenia i aktualnego stanu zdrowia. Takie osoby muszą też zadbać o rozszerzenie umowy o klauzulę "choroby przewlekłe". Jest to wówczas niezbędne do uzyskania odszkodowania za leczenie w razie uaktywnienia objawów schorzenia na urlopie i konieczności skorzystania z pomocy medycznej.
Do podstawowej polisy podróżnej obejmującej koszty leczenia, hospitalizacji, ratownictwa i transportu medycznego warto dobrać:
ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) — dzięki niemu nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania osobom, którym wyrządziłeś jakąś szkodę, np. zepsułeś wypożyczony sprzęt sportowy,
ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) — pozwoli Ci uzyskać zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu poniesiony podczas wyjazdu,
ubezpieczenie bagażu — obejmuje ochroną przedmioty przewożone w walizkach i torbach, w tym często również sprzęt elektroniczny.
Przydatnym rozszerzeniem jest też ubezpieczenie dla aktywnych umożliwiające uzyskanie odszkodowania za wypadki, do których doszło podczas uprawiania sportu. Listę uwzględnianych dyscyplin zawsze sprawdzaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Pamiętaj też, że obecnie standardem w polisach turystycznych jest klauzula alkoholowa. Dzięki niej masz szansę otrzymać rekompensatę za szkody powstałe po spożyciu napojów wysokoprocentowych.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji?
Cena polisy turystycznej na wyjazd do Grecji nie jest stała i zmienia się w zależności od sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony i długości pobytu. Poniżej znajduje się kilka przykładowych ofert przygotowanych z myślą o wakacyjnym wyjeździe nastawionym na zwiedzanie Peloponezu i wypoczynek.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 89 268 zł | Ratownictwo 31 244 zł | Bagaż - | 3,74 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 178 535 zł | Ratownictwo 22 317 zł | Bagaż 2 232 zł | 6,00 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 22 317 złOC: 223 169 złOC sportowe: 223 169 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 8,89 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | 11,00 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 669 508 zł | Ratownictwo 669 508 zł | Bagaż 2 000 zł | 13,00 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 223 169 złOC sportowe: 223 169 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 |
Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji
3,74 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 89 268 zł | Ratownictwo 31 244 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
6,00 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 178 535 zł | Ratownictwo 22 317 zł | Bagaż 2 232 zł | |
Dodatkowo: NNW: 22 317 złOC: 223 169 złOC sportowe: 223 169 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | |||
8,89 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | |||
11,00 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
13,00 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 669 508 zł | Ratownictwo 669 508 zł | Bagaż 2 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 223 169 złOC sportowe: 223 169 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
Koszt ubezpieczenia turystycznego do Grecji
Ubezpieczenie na wakacje znajdziesz już od około 4 zł za dzień ochrony. Wystarczy, że za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych porównasz kilkanaście różnych ofert. Wybraną polisę zakupisz online. Zajmie Ci to kilka minut (możesz to zrobić nawet w drodze na samolot). Po opłaceniu składki, dokument zostaną wysłane na maila.
Podsumowanie
Peloponez jest uznawany za najlepszy pod kątem bogactwa kulturowego region Grecji.
W obrębie Peloponezu znajdują się liczne zabytki architektoniczne z czasów starożytnych.
Do największych atrakcji Peloponezu należą ruiny w Mykenach, starożytny Korynt, ruiny bizantyjskiego miasta w Mistrze i Świątynia Apollina w Bassaj.
Najczęściej zadawane pytania
Co zobaczyć w Peloponez?
Peloponez skrywa wiele atrakcji turystycznych. Znajdziesz tam zarówno zabytki starożytne z czasów mykeńskich, epoki klasycznej oraz okresu rzymskiego, jak i budowle bizantyjskie, zamki czy fortece. Nie brakuje tam również walorów przyrodniczych — jaskiń, plaż i malowniczych wzgórz. Do najpopularniejszych atrakcji należą między innymi Teatr w Epidauros, ruiny grodu w Mykenach, ruiny bizantyjskiego miasta Mistra, pozostałości sanktuarium w Nemea, Świątynia Apollina w Bassaj, jaskinia Kapsia czy miasto Monemwazja (grecki Gibraltar).
Czy warto jechać na Peloponez?
Peloponez to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych pod względem historycznym regionów Grecji. Skrywa wiele wyjątkowych atrakcji turystycznych pochodzących jeszcze z czasów antycznych. Oprócz tego oferuje dostęp do zjawiskowego wybrzeża, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na wody Morza Egejskiego i Jońskiego.
Jakie miasta są położone na Peloponezie?
W obrębie Peloponezu znajduje się wiele miast o dużej wartości kulturalnej. Do najpopularniejszych zaliczają się Sparta, Korynt, Nauplion, Patras, Kalamata, Pylos i Monemwazja.
Jak dostać się na Peloponez?
Na Peloponez najlepiej dojechać samochodem, bo własny środek transportu umożliwia swobodne zwiedzanie całego półwyspu.
Kiedy jechać na Peloponez?
Czas urlopu na Peloponezie dostosuj do swoich oczekiwań odnośnie do wyjazdu. Jeśli zależy Ci na plażowaniu i pięknej pogodzie, zaplanuj podróż w okresie od czerwca do sierpnia. Gdy jednak Twoim głównym celem jest zwiedzanie, możesz wybrać się na półwysep wiosną lub jesienią. W ten sposób unikniesz upałów, dużej ilości turystów i wysokich cen za usługi.