W 2025 roku, dzięki ustawowo wolnej Wigilii mamy do dyspozycji o jeden dzień wolny więcej niż w latach poprzednich. 2025 rok to również kilka doskonałych okazji do wydłużonych weekendów przy minimalnym wykorzystaniu dni urlopowych. Sprawdź, kiedy warto wziąć urlop przed świętami, majówka, czy w okresie wakacji.
- Dni wolne od pracy w 2025 roku
- Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje w 2025 roku?
- Dni wolne w styczniu
- Dni wolne od pracy w lutym
- Dni wolne od pracy w marcu
- Dni wolne od pracy w kwietniu
- Dni wolne od pracy w maju
- Dni wolne od pracy w czerwcu
- Dni wolne od pracy w lipcu
- Dni wolne od pracy w sierpniu
- Dni wolne od pracy we wrześniu
- Dni wolne od pracy w październiku
- Dni wolne od pracy w listopadzie
- Dni wolne od pracy w grudniu
- Jak zaplanować dni wolne od pracy w 2025 roku?
- Jak wybrać ubezpieczenie na długie weekendy w 2025?
W 2025 większość świąt przypada w środku tygodnia, co stwarza doskonałe możliwości do zaplanowania dłuższego wypoczynku. Warto jednak zwrócić uwagę na terminy przypadające w sobotę lub niedzielę, gdyż zgodnie z polskim prawem za święto przypadające w sobotę przysługuje dodatkowy dzień wolny, który pracodawca jest zobowiązany oddać w innym terminie.
Planując urlop, dobrze jest uwzględnić długie weekendy w okresach takich jak majówka czy listopadowe święta, które w 2025 roku mogą pozwolić na kilkudniowy odpoczynek przy strategicznym wykorzystaniu urlopu. To doskonała okazja, aby w pełni zregenerować siły lub zaplanować wyjazdy, które trudno byłoby zrealizować w standardowy weekend. Warto wcześniej sprawdzić kalendarz i uwzględnić te terminy w swoich planach zawodowych i osobistych.
Sprawdzamy, jak w tym roku zaplanować długie weekendy i czy za święta niewypadające w dni robocze należy nam się dodatkowe wolne. Zapoznaj się z naszym kalendarzem i już teraz zaplanuj urlop na 2025 rok.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
W 2025 roku przypada 14 świąt, które są jednocześnie ustawowo wolnymi dniami od pracy. Są to:
1 stycznia (środa) | Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi |
6 stycznia (poniedziałek) | Trzech Króli (Objawienie Pańskie) |
20 kwietnia (niedziela) | Wielkanoc |
21 kwietnia (poniedziałek) | Poniedziałek Wielkanocny |
1 maja (czwartek) | Święto Pracy |
3 maja (sobota) | Święto Konstytucji 3 Maja |
8 czerwca (niedziela) | Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) |
19 czerwca (czwartek) | Boże Ciało |
15 sierpnia (piątek) | Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny |
1 listopada (sobota) | Wszystkich Świętych |
11 listopada (wtorek) | Święto Niepodległości |
24 grudnia (środa) | Wigilia Bożego Narodzenia |
25 grudnia (czwartek) | Boże Narodzenie (pierwszy dzień) |
26 grudnia (piątek) | Boże Narodzenie (drugi dzień) |
W dalszej części artykułu omówimy, kiedy dokładnie przypadają te dni ustawowo wolne i w jaki sposób możesz zaplanować dłuższy weekend.
Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje w 2025 roku?
Każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, którego wymiar zależy od ogólnego stażu pracy, a także ukończonego wykształcenia. Liczba przysługujących dni urlopu może wynosić 20 lub 26 dni w skali roku. Warto pamiętać, że do stażu wliczają się również okresy nauki, co jest szczególnie korzystne dla absolwentów szkół wyższych.
W 2025 roku pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego, jeśli staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, natomiast po osiągnięciu co najmniej 10-letniego stażu liczba ta wzrasta do 26 dni rocznie.
Ustawowy urlop jest niezbywalnym prawem, które pozwala pracownikowi na regenerację sił i odpoczynek. Planowanie go z uwzględnieniem świąt i długich weekendów umożliwia efektywne wykorzystanie czasu wolnego. W 2025 roku, przy odpowiedniej organizacji, można wydłużyć przerwy od pracy, tworząc idealne okazje do podróży lub spędzenia czasu z bliskimi.
Dni wolne w styczniu
W styczniu 2025 przypadają 2 dni wolne od pracy. Są to Nowy Rok i Trzech Króli.
Nowy Rok 1 stycznia, wypada w środę. Korzystając z 2 dni urlopu (2 i 3 stycznia), można więc zorganizować sobie długi weekend, aż do 6 stycznia (w sumie 6 dni wolnych), do święta Trzech Króli.
20 stycznia (do 2 lutego) zaczynają się ferie zimowe dla uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a 27 stycznia (do 9 lutego) ferie zimowe mają dzieci z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Dni wolne od pracy w lutym
W tym roku w lutym nie wypada ani jeden dodatkowo wolny dzień od pracy. To czas ferii zimowych dla uczniów.
Od 3 lutego do 16 lutego 2025 trwa przerwa w nauce w dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim, w dniach 17 lutego – 2 marca 2025, wypoczywają uczniowie z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Dni wolne od pracy w marcu
W marcu 2025, podobnie jak w lutym, nie wypadają żadne święta i dni wolne ustawowo.
Dni wolne od pracy w kwietniu
W 2025 roku Święta Wielkanocne wypadają właśnie w kwietniu, a co za tym idzie pojawia się też szansa na długi weekend. 20 kwietnia (niedziela) wypada Wielkanoc, natomiast 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny, który ustawowo jest dniem wolnym od pracy, przedłużającym weekend świąteczny.
Dni wolne od pracy w maju
Długi weekend majowy to najbardziej oczekiwane wolne przez wszystkich Polaków. 1 maja wypada Święto Pracy, a 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja. Ten pierwszy dzień wolny to czwartek, a drugi – sobota. Biorąc tylko jeden dzień wolnego między tymi świętami (piątek, 2 maja) możemy zyskać aż 4 dni wolnego.
Zgodnie z art. 130 § 3 Kodeksu pracy, dzień wolny za święto przypadające w sobotę musi zostać przyznany w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje, niezależnie od tego, czy wolne zostanie udzielone przed, czy po tej dacie.
Dni wolne od pracy w czerwcu
W czerwcu 2025, podobnie jak w maju, wypadają 2 dni wolne. 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego, inaczej pierwszy dzień Zielonych Świątek oraz 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało.
Dni wolne od pracy w lipcu
W lipcu nie możemy liczyć na dodatkowe wolne. Wielu z nas jednak w szczycie sezonu planuje wyjazdy wakacyjne.
Dni wolne od pracy w sierpniu
W sierpniu 2025 roku w Polsce przypada jeden dzień ustawowo wolny od pracy. Jest nim 15 sierpnia (piątek), kiedy obchodzone są jednocześnie dwa święta: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. To doskonała okazja, aby zaplanować dłuższy weekend, łącząc piątek z wolną sobotą i niedzielą. Taki układ kalendarza daje możliwość odpoczynku lub zorganizowania krótkiego wyjazdu, szczególnie jeśli zdecydujemy się dodatkowo na jeden dzień urlopu przed lub po tym terminie.
Dni wolne od pracy we wrześniu
W tym roku we wrześniu nie przypadają żadne święta. To jednak koniec lata i początek jesieni – dobry czas na planowanie krótkich wypadów weekendowych. Warto też pomyśleć o wakacjach poza sezonem – jest taniej i mniej tłoczno.
Dni wolne od pracy w październiku
W październiku także nie przypadają żadne święta i uroczystości. Niemniej warto zaplanować krótkie wyjazdy weekendowe po Polsce (złota jesień to doskonała okazja na wycieczki górskie) albo city break do europejskich miast (można liczyć na bardziej atrakcyjne ceny i mniejsze obłożenie turystami).
Dni wolne od pracy w listopadzie
W listopadzie 2025 roku w Polsce przypadają dwa dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich to 1 listopada (sobota), czyli Wszystkich Świętych, drugi dzień wolny to 11 listopada (wtorek), Święto Niepodległości. Jeśli zdecydujesz się wziąć dzień urlopu w poniedziałek, możesz wydłużyć ten okres wolny, zyskując czterodniową przerwę na regenerację lub krótki wyjazd. Za święto przypadające w listopadową sobotę, podobnie jak w maju, przysługuje Ci 1 dzień wolny do odebrania.
Dni wolne od pracy w grudniu
Grudzień to oczywiście święta Bożego Narodzenia. Dniami ustawowo wolnymi od pracy będą w tym roku 24 grudnia (środa). 25 (czwartek) i 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).
Jak zaplanować dni wolne od pracy w 2025 roku?
Planowanie urlopu z wyprzedzeniem to skuteczny sposób na maksymalne wykorzystanie dni wolnych w 2025 roku. Dzięki sprytnemu połączeniu świąt z dniami urlopowymi możesz zyskać kilka dłuższych weekendów:
Styczeń: Biorąc wolne 2 i 3 stycznia (czwartek i piątek), połączysz je z Nowym Rokiem (1 stycznia, środa) i weekendem, co daje aż pięć dni odpoczynku.
Majówka: Święto Pracy (1 maja) wypada w czwartek, a Święto Konstytucji 3 Maja w sobotę. Wzięcie wolnego 2 maja (piątek) zapewni czterodniowy weekend.
Czerwiec: Boże Ciało (19 czerwca) przypada w czwartek. Wybierając urlop na 20 czerwca (piątek), możesz skorzystać z czterodniowej przerwy.
Sierpień: Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) wypada w piątek, co automatycznie tworzy długi weekend.
Listopad: Święto Niepodległości (11 listopada) przypada na wtorek. Wolne 10 listopada (poniedziałek) pozwoli przedłużyć weekend do czterech dni.
Grudzień: Wigilia (24 grudnia) jest dniem wolnym, a w połączeniu z Bożym Narodzeniem (25–26 grudnia) i weekendem, bez dodatkowego urlopu zyskasz pięć dni wolnych.
Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe dni urlopu w strategicznych momentach, możesz efektywnie przedłużyć czas odpoczynku, minimalizując jednocześnie liczbę wykorzystanych dni z przysługującego limitu.
Jak wybrać ubezpieczenie na długie weekendy w 2025?
Jeśli planujesz dni wolne poza domem, pamiętaj by zadbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych. Ubezpieczenie turystyczne kosztuje mniej niż kawa na lotnisku, a jego zakup zajmie Ci mniej czasu niż zaplanowanie długiego weekendu.
Sprawdź ubezpieczenie turystyczne na długie weekendy
Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz i zapoznasz się z przedstawionymi ofertami. Wybraną polisę zakupisz online, opłacając składkę przez system płatności internetowych.
Wypowiedź eksperta
Taką polisę znajdziesz już od około 3 zł za dzień. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Dokumenty otrzymasz na maila. Zapisz je lub wydrukuj i ciesz się długimi weekendami bez dodatkowych konsekwencji.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż - | 44,00 zł 2 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 58,52 zł 2 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 40 000 eur | Ratownictwo 5 000 eur | Bagaż 500 eur | 81,00 zł 2 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 124,46 zł 2 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 |
44,00 zł 2 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
58,52 zł 2 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
81,00 zł 2 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 40 000 eur | Ratownictwo 5 000 eur | Bagaż 500 eur | |
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | |||
124,46 zł 2 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | |||
Co warto wiedzieć?
W 2025 roku przypada 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Należy pamiętać, że niektóre z tych dni wypadają w weekendy.
Szczególnie warto zaplanować dłuższy odpoczynek początkiem maja oraz przy okazji Bożego Ciała i 15 sierpnia.
Długie weekendy można zaplanować na krótsze i dłuższe podróże po Polsce czy za granicę.
Taki wyjazd warto ubezpieczyć – polisę można mieć już od kilku złotych dziennie.
Najczęściej zadawane pytania
Za które dni należy się wolne 2025?
W tym roku dzień wolnego można odebrać za 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, które przypada w sobotę. Pracodawca musi umożliwić zaplanowanie pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego w danej firmie.
Czy za 01.01 2025 należy się dzień wolny?
Nie. Nowy Rok przypada w środę i jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Ile jest dni wolnych od pracy w Polsce?
W tym roku ustawowo wolnych dni od pracy jest 14.
Jakie dni są wolne w maju?
W maju do dno wolnych zaliczamy są Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja), Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki, 19 maja) oraz Boże Ciało (30 maja).
Jakie dni wolne wziąć w 2025?
Aby przedłużyć weekendy, warto rozważyć dni wolne 2 stycznia, 2 maja, 20 czerwca, 10 listopada oraz dni między Wigilią a Nowym Rokiem.
Jak wypadają święta Bożego Narodzenia w 2025?
Boże Narodzenie w 2025 roku przypada w środę, czwartek i piątek, co w połączeniu z weekendem daje pięć dni wolnych.
Czy Wigilia 2025 jest dniem wolnym od pracy?
Tak, w 2025 roku Wigilia (24 grudnia) jest ustawowym dniem wolnym od pracy.