W kwietniu w Polsce słupki termometrów oscylują wokół 12°C. Wiosna dopiero rozgaszcza się w kraju, nocą wciąż zdarzają się przymrozki, bywa że czasem spadnie nawet śnieg. Temperatura wody odpowiada jedynie miłośnikom morsowania. Sprawdziliśmy zatem, gdzie w kwietniu jest naprawdę ciepło i gdzie warto zaplanować wczesnowiosenny urlop.

To idealna pora na wyjazd. Nie ma jeszcze sezonu wakacyjnego, a przed długim weekendem majowym ceny w biurach podróży spadają. W liniach lotniczych kwiecień to również niski sezon i można trafić na interesujące okazje. Bez problemu znajdziemy miejsca, w których jest bardzo ciepło o tej porze roku.

Gdzie na urlop w kwietniu

Gdzie najcieplej w kwietniu?

Kwiecień w wielu miejscach na świecie jest upalny i bardzo słoneczny. Turyści, którzy nie chcą opuszczać Europy, mogą wybrać się na Wyspy Kanaryjskie. Wiosna to także idealna pora na zwiedzanie Izraela. Wysokie temperatury powietrza i wody utrzymują się na Seszelach i Karaibach. W kwietniu warto wybrać się też do Ameryki Południowej – nie ma jeszcze pory deszczowej, a czas największych upałów właśnie minął.

Gdzie najcieplej w kwietniu

1. Teneryfa – administracyjnie Europa, klimatycznie Afryka

Ta największa z Wysp Kanaryjskich cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów – bo choć administracyjnie należy do Hiszpanii, to jednak jej klimat jest iście afrykański. W kwietniu w ciągu dnia temperatura średnio wynosi 26°C. Woda nagrzewa się do 19°C. Jest bardzo słonecznie, a atrakcji dla turystów nie brakuje, nawet mimo niższego sezonu.

Szerokie plaże pokryte piaskiem wulkanicznym i krystalicznie czyste wody Atlantyku tworzą miejsce idealne na rajskie wakacje: leniwe plażowanie czy uprawianie sportów wodnych. Bujna roślinność, malownicze pustynie i strome, skaliste wybrzeża sprawiają, że Teneryfa to wyspa pełna kontrastów, ale dostarczające wielu wrażeń i widoków.

 • Cena wakacji na Teneryfie: za 8-dniową wycieczkę jedna osoba zapłaci już od 2 120 złotych za pakiet all inclusive (travelplanet.pl)
 • Cena biletu lotniczego: najtańsze bilety lotnicze można kupić już od 200-300 złotych w obie strony dla jednej osoby (Skyscanner.pl)
 • Co warto zobaczyć poza plażowaniem: wulkan Teide z krajobrazem księżycowym, wodny park Siam Park w tajskim stylu, ogród zoologiczny Loro Park z tygrysami, delfinami i pingwinami, piramidy w Güímarze
 • Cena ubezpieczenia: najtańsza polisa – 3,84 PLN za dzień dla jednej osoby
 • Aktualne obostrzenia sanitarne: obowiązek zasłaniania nosa i ust
 • Wymogi przed wyjazdem: certyfikat szczepień lub negatywny wynik testu lub zaświadczenie o przebyciu COVID-19, formularz lokalizacyjny, kwarantanna dla osób z pozytywnym wynikiem testu
Nasza rada: Planując dłuższy pobyt na Teneryfie, warto pomyśleć o zwiedzeniu całej wyspy. Samochód można wynająć już od około 20 euro/dzień.

2. Izrael – nie tylko turystyka religijna

Ten kraj często bywa niedoceniany przez turystów, którym kojarzy się głównie z miejscami kultu religijnego. A niesłusznie – Izrael to nie tylko Jerozolima, Nazaret czy rzeka Jordan, ale i piękne plaże, gorące morze, doskonale rozwinięta infrastruktura hotelowa oraz wspaniała kuchnia. Szczególnie docenią go miłośnicy plażowania, ale narzekać nie będą też fani sportów wodnych, zwłaszcza nurkowania czy szukający dodatkowych atrakcji.

Latem w Izraelu jest bardzo upalnie, jednakże wczesna wiosna to idealna pora na urlop w tym kraju. Temperatura powietrza wynosi średnio 27°C, a woda nagrzewa się do 19°C. W ciągu dnia jest bardzo słonecznie.

 • Cena wakacji w Izraelu: 7-dniowa wycieczka z biura podróży od 2 340 zł/osoba wg wakacje.pl
 • Cena biletu lotniczego: najtańsze bilety lotnicze można kupić już od 100 złotych w obie strony dla jednej osoby (Skyscanner.pl)
 • Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Morze Martwe, Jerozolima, wiszące ogrody Bahai w Hajfie, promenada Tayelet w Tel Awiwie, Nazaret
 • Cena ubezpieczenia: najtańsza polisa – 3,84 PLN za dzień dla jednej osoby
 • Aktualne obostrzenia sanitarne: nakaz noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych, certyfikaty szczepień przy wejściu do miejsc publicznych
 • Wymogi przed wyjazdem: certyfikat pełnego szczepienia, dla osób nie w pełni zaszczepionych dodatkowo zgoda władz izraelskich na wjazd, testy na obecność koronawirusa, formularz lokalizacyjny, kwarantanna po przylocie
Nasza rada: Warto pamiętać, że od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę w Izraelu trwa szabat – wiele miejsc (sklepów, kawiarni, restauracji itp.) jest w tym czasie zamkniętych.

3. Seszele – prawdziwy raj na ziemi

To idealne miejsce dla turystów, którzy szukają miejsca w 100% egzotycznego z gwarantowaną upalną pogodą i pocztówkowymi widokami w pakiecie. Seszele zachwycają pejzażami jak z obrazka – białe, piaszczyste plaże, krystalicznie czyste wody oceanu z bogatym światem podwodnym, zielone lasy równikowe, gładkie skały i tropikalne słońce. Do tego wystarczy dodać luksusowe hotele i domki turystyczne i rajskie wakacje zapewnione.

Na cały archipelag Seszeli składają się 92 wyspy, ale tylko część z nich jest zamieszkana. Wyspy leżą w strefie klimatu równikowego, wilgotnego z odmianą monsunową. W ciągu dnia słupki termometrów średnio wskazują aż 31 °C, a wody oceanu nagrzewają się do 28°C, od czasu do czasu można poczuć powiew, przyjemnego południowo-wschodniego wiatru.

 • Cena wakacji na Seszelach: 8-dniowa wycieczka z biura podróży na Seszele w kwietniu to minimum od 5 056zł/osoba wg Travelplanet.pl
 • Cena biletu lotniczego: najtańsze bilety lotnicze można kupić już od 2 579 złotych w obie strony dla jednej osoby (Skyscanner.pl)
 • Co warto zobaczyć poza plażowaniem: park narodowy Morne Seychellois, lot helikopterem nad całym archipelagiem, świątynia Tempio Hindu, park narodowy Baie Ternay Marine, wzgórze Morne Blanc
 • Cena ubezpieczenia: najtańsza polisa – 5,22 PLN za dzień dla jednej osoby
 • Aktualne obostrzenia sanitarne: paszport, bilet na dalszą podróż, dowód rezerwacji noclegu
 • Wymogi przed wyjazdem: negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wypełniony formularz Health Travel Authorisation, ubezpieczenie na wypadek COVID-19
Nasza rada: Jedną z popularniejszych, ale z pewnością wartych przeżycia atrakcji na Seszelach jest rejs łodzią ze szklanym dnem – można z tej perspektywy podziwiać bogaty świat podwodny

4. Kuba – perła Karaibów

To największa wyspa na Karaibach, jest idealnym miejscem na egzotyczne wakacje w stylu retro. Turystów kusi piaszczystymi, białymi plażami, krystalicznie czystym oceanem z bogatą florą i fauną oraz licznymi zabytkami. W powietrzu nieomal unosi się zapach cygara i rumu, a po ulicach miast i miasteczek suną samochody z lat 40. W pubach i restauracjach słychać rytmy salsy, a Kubańczycy są niezwykle gościnni i otwarci na przyjezdnych.

W kwietniu na wyspie w najlepsze trwa lato – średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 29°C, wody 26°C. Można zatrzymać się w jednym z licznych kurortów z nowoczesną bazą noclegową oraz całą infrastrukturą turystyczną. Szczególnie polecane są ośrodki w Varadero, Cayo Santa Maria, Cayo Coco czy Cayo Guillermo Holguin.

 • Cena wakacji na Kubie: 6-dniowa wycieczka z biura podróży od 4 038 zł/osoba wg Travelplanet.pl
 • Cena biletu lotniczego: najtańsze bilety lotnicze można kupić już od 2 372 złotych w obie strony dla jednej osoby (Skyscanner.pl)
 • Co warto zobaczyć poza plażowaniem: wodospad El Nino, farma krokodyli w Zatoce Świń, jaskinie-cenoty, zabytki wpisane na listę UNESCO w Hawanie i Trynidadzie, malownicze krajobrazy w Vinales
 • Cena ubezpieczenia: najtańsza polisa – 5,22 PLN za dzień dla jednej osoby
 • Aktualne obostrzenia sanitarne: nakaz noszenia maseczek, brak kwarantanny dla podróżnych
 • Wymogi przed wyjazdem: paszport, wiza lub karta turystyczna, certyfikat szczepień, losowe testy na COVID-19, ubezpieczenie na wypadek COVID-19, bilet na dalszą podróż
Nasza rada: Na Kubie wycieczki piesze w rejony górskie wymagają pozwolenia władz, wynajęcie przewodnika pozwoli na łatwiejsze zorganizowanie wyprawy.

5. Brazylia – kwiecień w rytmie samby

Brazylia to kraj pełen kontrastów. Z jednej strony południowoamerykański temperament, którego można zakosztować w barach, na imprezach przy plaży czy stadionach piłkarskich. Z drugiej strony dziewicza, zachwycają przyroda, której próżno szukać w innym miejscu świata. W cieniu luksusowych hoteli kryją się slumsy. Nic zatem dziwnego, że Brazylia kusi, by ją odwiedzić i poczuć bicie serca Ameryki Południowej.

Kwiecień to dobra pora na wizytę w Brazylii. W ciągu dnia termometry wskazują 27°C, woda nagrzewa się do 25°C. Jest słonecznie, ale nie upalnie. Można plażować, ale i zwiedzać liczne atrakcje tego ogromnego kraju. Gdzie warto się zatrzymać? Najsłynniejsze kurorty znajdują się nie tylko w Rio de Janeiro, lecz także  w Ihla Grande, Foz do Iguaçu, Praia das Fontes oraz Espírito Santo.

 • Cena wakacji w Brazylii: 6-dniowa wycieczka z biura podróży od 5 557 zł/osoba wg Wakacje.pl
 • Cena biletu lotniczego: najtańsze bilety lotnicze można kupić już od 2 319 złotych w obie strony dla jednej osoby (Skyscanner.pl)
 • Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio, wodospady Iguacu, stadion piłkarski Maracana, Ibirapuera Park - park z muzeami, planetarium, audytorami i strefą rekreacyjną ze ścieżkami rowerowymi i kortami, Amazonia, wzgórze Głowa Cukru
 • Cena ubezpieczenia: najtańsza polisa – 5,22 PLN za dzień dla jednej osoby
 • Aktualne obostrzenia sanitarne: obowiązek zakrywania ust i nowa w przestrzeniach zamkniętych, aktualne certyfikaty szczepień w celu wejścia na teren miejsc publicznych
 • Wymogi przed wyjazdem: aktualne testy na obecność koronawirusa, potwierdzenie pełnego szczepienia, oświadczenie zdrowia, kwarantanna dla osób niezaszczepionych (nie każdy może wjechać do kraju bez szczepienia)
Nasza rada: Lepiej unikać podróżowania komunikacją publiczną – to prawdziwy raj dla kieszonkowców. Jeśli już musisz skorzystać z autobusu czy metra, lepiej plecak czy jakikolwiek bagaż nosić z przodu i nie zabierać ze sobą wartościowych rzeczy.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na urlop w kwietniu?

Choć kwiecień nie jest sezonem typowo wakacyjnym, to nieszczęśliwe wypadki i kłopoty ze zdrowiem nie wybierają sobie ulubionych terminów. Lepiej więc na taki wczesnowiosenny urlop zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje ochronę w trakcie podróży.

Co więcej, wiele gorących krajów znajduje się poza Europą, w związku z czym nie obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Oznacza to, że w razie zachorowania czy wypadku, koszty związane z leczeniem, hospitalizacją, a nawet transportem medycznym, osoba nieubezpieczona będzie zmuszona pokryć z własnej kieszeni.Niezależnie od tego, jaki kraj stanie się naszą destynacją, musimy więc zadbać o odpowiednią ochronę podczas podróży. Nieszczęśliwe wypadki i nagłe choroby zdarzają się bowiem wszędzie.

W dobie pandemii bardzo ważne jest również, aby polisa swoją ochroną obejmowała zarażenie koronawirusem. W tej chwili zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje tego typu zabezpieczenie. Najczęściej jest to typowa turystyczna polisa o odpowiednio wysokiej sumie gwarantowanej w razie konieczności podjęcia leczenia przy zakażeniu COVID-19.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Koszty leczenia stanowią jeden z najważniejszych elementów ubezpieczenia na wakacyjny wyjazd. Dzięki niemu ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze wydane na leczenie, badania, testy, czy pobyt w szpitalu.

Zarówno na Teneryfie, jak i w Izraelu, na Seszelach, w Brazylii czy na Kubie za opiekę medyczną trzeba natomiast zapłacić – i to niemało. Dlatego prrzed wyborem ubezpieczenia warto dokładnie przeanalizować oferty pod kątem ochrony w razie zachorowania na COVID-19. Co jeszcze powinna zawierać dobra polisa?

 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – jeśli po wypadku lub chorobie konieczne będzie przetransportowanie poszkodowanej osoby do szpitala, może to wiązać się z dodatkowymi kosztami. Transport medyczny do kraju będzie jeszcze droższy. Za taką usługę trzeba zapłacić od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Jeśli przed wyjazdem wykupiliśmy polisę, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie z tego tytułu.
 • Assistance– zapewni ubezpieczonemu oraz jego bliskim podstawową pomoc i opiekę podczas nagłych wypadków i nieprzewidzianych problemów. To nie tylko pomoc w postaci szybkich informacji, lecz także pokrycie kosztów jak nocleg, wcześniejszy powrót do kraju czy przyjazd członka rodziny do poszkodowanego
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) - uchroni nas przed wysokimi kosztami, jakie musielibyśmy ponieść, gdyby z naszej winy doszło do  wypadku, w którym ucierpią osoby trzecie lub ich mienie
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - to kolejny niezbędny element polisy na zagraniczny wyjazd. Dzięki niemu będziemy mogli uniknąć wysokich kosztów związanych z konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków, które mogą przytrafić nam się w trakcie urlopu. Doznanie uszczerbku na zdrowiu oraz będącego skutkiem tego leczenia czy rehabilitacja nie obciążą naszej kieszeni, jeśli przed wyjazdem wykupimy odpowiednią polisę.
 • Ubezpieczenie bagażu - może okazać się przydatne, jeśli w podróż po Europie zamierzamy zabrać ze sobą wartościowe rzeczy, jak choćby sprzęt elektroniczny, fotograficzny lub sportowy. Posiadając odpowiednią polisę, będziemy mogli ubiegać się o  zwrot kosztów poniesionych w wyniku zagubienia lub utraty bagażu.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wakacje w kwietniu?

Ceny ubezpieczenia turystycznego na wakacje wiosną są uzależnione od wielu czynników. Najważniejsze z nich to zakres polisy i oferowane przez nią sumy gwarantowane. Oto przykładowe ceny jednodniowej polisy turystycznej dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na kwietniowy urlop na Teneryfie:

Ubezpieczenie na wakacje w kwietniu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
59,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
78,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
154,70 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 374 055 zł
Ratownictwo
45 802 zł
Bagaż
4 580 zł
269,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 45 802 złOC: 458 018 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 458 018 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Ubezpieczenie na wakacje w kwietniu
Proama
59,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19
Generali
78,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA Partners
154,70 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
269,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 374 055 zł
Ratownictwo
45 802 zł
Bagaż
4 580 zł
Dodatkowo: NNW: 45 802 złOC: 458 018 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 458 018 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy

Ubezpieczenie można zakupić online, wydrukować i zabrać ze sobą. W razie potrzeby wystarczy skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. Dzięki temu urlop w kwietniu obejdzie się bez finansowych konsekwencji.

Co warto wiedzieć?

 1. Kwiecień to doskonała pora na zaplanowanie urlopu - nie ma jeszcze sezonu na wyjazdy egzotyczne, a ceny w biurach podróży i liniach lotniczych spadają.
 2. W granicach Europy na wysokie temperatury można liczyć na na Wyspach Kanaryjskich, a zwłaszcza na Teneryfie.
 3. Poza Europą w kwietniu warto odpocząć w Izraelu, na Seszelach, Kubie lub w Brazylii.
 4. Na urlop w kwietniu koniecznie trzeba zabrać ze sobą ubezpieczenie - można je znaleźć już od 2,8 zł/dzień.
 5. Najlepiej jednak dopasować polisę do kraju, w którym planuje się wakacje oraz do własnych potrzeb i charakteru wyjazdu.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie jest najcieplej w kwietniu?

  Jeśli chodzi o temperaturę, w wielu miejscach w kwietniu sięga ona nawet kilkudziesięciu stopni. W Europie warto wybrać się na Wyspy Kanaryjskie, a poza naszym kontynentem na Seszele czy Karaiby. Warta uwagi jest także Ameryka Południowa.

 2. Jak przygotować się do podroży na wiosnę?

  Aby zaoszczędzić pieniądze, warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem lub skorzystać z ofert last minute. W obecnej sytuacji nie można także zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu zasad bezpieczeństwa i podróży do wybranego kraju w związku z koronawirusem.

 3. Czy wyjazdy w kwietniu są tańsze niż w sezonie?

  Tak, ponieważ kwiecień w większości turystycznych destynacji nie jest traktowany jako miesiąc sezonowy. Poza sezonem w kurortach jest natomiast taniej. Co więcej, wiosną można natrafić na wiele ciekawych ofert w bardzo atrakcyjnej cenie, także w gorących krajach.