Majówka 2022: W tym roku weekend majowy to tylko w zasadzie jeden dzień wolnego, ale i ten czas wystarczy, by zaplanować ciekawy wyjazd. By ułatwić podjęcie decyzji, przygotowaliśmy listę 5 inspirujących miejsc w pobliżu polskiej granicy, które warto odwiedzić w trakcie długiego majowego weekendu.

Oferta turystyczna na majówkę u naszych sąsiadów jest bardzo urozmaicona. Wybierając jedną z naszych 5 propozycji, długi weekend majowy można spędzić w uzdrowisku, tropikach pod dachem, górskim szlaku, zwiedzaniu zabytków czy międzynarodowym festiwalu filmowym.

Kiedy wypada majówka 2022?

Niestety, w tym roku majówka nie zaoferuje nam dwóch dodatkowych wolnych dni w ciągu pracującego tygodnia. 1 maja wypada bowiem w niedzielę, która i bez tego jest dniem wolnym od pracy. 

Na szczęście wraz z sobotą oraz wypadającym w czwartek świętem 3-go maja - jeśli uda nam się wygospodarować wolny od zawodowych obowiązków poniedziałek - możemy cieszyć się długim, bo aż 4-dniowym weekendem. Jeśli mamy więcej szczęścia i możemy pozwolić sobie na dodatkowe wolne w pracy, na przykład 29 kwietnia i 4 maja, majówka rozciągnie się aż do 6 dni. 

Kalendarz weekendu majowego 2022

PIĄTEK (29.04.2022) 

DZIEŃ PRACUJĄCY 

SOBOTA (30.04.2022) 

PIERWSZY DZIEŃ WEEKENDU 

NIEDZIELA (1.05.2022) 

DZIEŃ WOLNY OD PRACY 

PONIEDZIAŁEK (2.05.2022) 

DZIEŃ PRACUJĄCY 

WTOREK (3.05.2022) 

DZIEŃ WOLNY OD PRACY 

ŚRODA (4.05.2022) 

DZIEŃ PRACUJĄCY 

Dlaczego majówka 2022 blisko granicy się opłaca?

Majówka to świetny czas by odpocząć i naładować baterie. Choć jej długość zależy przede wszystkim od naszych własnych możliwość urlopowych, w tym roku weekend może potrwać aż 5-6 dni. To wystarczająco długo, by udać się na wymarzony urlop poza granice Polski, ciesząc się tym, co oferuje bliskie nam otoczenie. 

Nawet jednak jeśli urlop nie potrwa tygodnia, kilka wolnych dni przedłużonego weekendu warto wykorzystać na odpoczynek i spędzenie czasu z najbliższymi. Wybór przygranicznych miejscowości pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas związany z dojazdem na miejsce, ale i pieniądze, ponieważ bliższe destynacje często bywają znacznie tańsze.

Dlaczego więc warto wybrać się na majówkę pod granicę? 

 • Wiele krajów sąsiadujących z Polską, jak choćby Czechy, Słowacja, czy Niemcy, oferują niezwykłe pod względem turystycznym miejsca, które zachwycają pięknem natury i kulturowym bogactwem. Nieopodal polskiej granicy znaleźć można prawdziwe perełki, pozwalające w kilka chwil oderwać się od codzienności. 

 • Niskie ceny to kolejna domena naszych bliskich sąsiadów, których warto odwiedzić na majówkę. Za niemal tydzień spędzony w przygranicznym miejscu pełnym turystycznych wrażeń zapłacimy tyle, ile za trzydniowy weekend majowy w dalszych częściach Europy. 

 • Łatwy dojazd to również niekwestionowana zaleta pobliskich miejsc. Do Czech, Niemiec, czy Słowacji dojechać można własny samochodem, autokarem lub pociągiem w zaledwie kilka godzin 

 • Wydarzenia kulturowe - większość z nich właśnie w okresie majowego weekendu odbywa się w popularnych pod względem turystycznym destynacjach. Koncerty, imprezy, czy festiwale - wszystko to można znaleźć w majówkowej ofercie sąsiadujących z Polską ośrodków. 

1. Karlowe Wary

To najpopularniejsze uzdrowisko w Czechach. Słynie z 12 gorących źródeł, w których można zażyć relaksującej kąpieli w temperaturze od 40 do ponad 70 stopni Celsjusza. Najgorętsze z nich to Vridelni. Znajduje się w nim słynny gejzer, który co minutę wyrzuca na wysokość 12-15 metrów słup wody o temperaturze 72 stopni Celsjusza. Do najpiękniejszych gorących źródeł zaliczana jest Sadova wykuta z żelaza według projektu wiedeńskich architektów i Mlynska Kolonada otoczona marmurowymi arkadami.

Urokliwy klimat tego miejsca tworzy malowniczy krajobraz składający się z licznych zalesionych pagórków. Miasto tętni również życiem kulturalnym. Od 1946 roku odbywa się w nim międzynarodowy festiwal filmowy, a także festiwal muzyczny Mozart i Karlowe Wary oraz Karlowarska Jesień Dvoraka.

Karlowe Wary - weekend majowy

Co warto zobaczyć?

Do najpopularniejszych zabytków należą: kościół św. Marii Magdaleny, dzieło Kiliana Ignaza Dientzenhofera, kościół św. Andrzeja, prawosławny kościół św. Piotra i Pawła, Teatr miejski i kolumnada Młyńska. 

Koszt podróży 

Najprościej do Karlowych War dojechać jest własnym samochodem. Jednak można to zrobić również autokarem – koszty przejazdu w obie strony z Warszawy zaczynają się od 210 zł. Za bilet na przejazd autokarem z Wrocławia do Karlowych War, z przesiadką w Pradze, trzeba zapłacić niewiele ponad 90 złotych od osoby. Bilet powrotny to również koszt niecałych 100 złotych. 

Do czeskiego uzdrowiska kursuje również przejeżdżający przez terytorium Polski niemiecki przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn, ale zwykle podróż trwa kilkanaście godzin. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność co najmniej kilku przesiadek, a także wysokie ceny biletów (przynajmniej 170 zł w jedną stronę). 

Można również skorzystać z oferty PKP Intercity i dojechać pociągiem do Pragi, a stamtąd bezpośrednio do Karlowych War. Bilet z Katowic do Pragi kupimy już za niecałe 95 złotych, a z Pragi do uzdrowiska - od 35 złotych. 

Koszt noclegu

Podczas majówki, w okresie od 29 kwietnia do 5 maja, za 6 nocy spędzonych w dwuosobowym pokoju ze wspólną łazienką, bez śniadania, w pensjonacie w Karlowych Warach trzeba zapłacić około 700 zł

To jedna z najtańszych opcji - droższy nocleg, na przykład w wynajmowanym przez osoby prywatne apartamencie z łazienką, blisko centrum, zapłacimy nieco ponad 1200 zł za ten sam okres pobytu. 

6 nocy spędzonych w 3-gwiazdkowym hotelu, w dwuosobowym pokoju z łazienką i śniadaniem w cenie, to koszt od 2000 zł za dwie osoby. 

Koszt wyżywienia

W Karlowych Warach koszty wyżywienia podczas urlopu majowego mogą być stosunkowo wysokie. Jest to miejscowość typowo turystyczna i w tym okresie nie tylko hotele, ale i restauracje są oblegane. Dobrą opcją jeśli chodzi o wyżywienie są śniadanie wliczone w cenę noclegu. W barach i sieciowych restauracjach można zjeść obiad za około 5-10 euro.

Jeśli chodzi o stołowanie się w restauracjach, za dwudaniowy obiad dla jednej osoby zapłacimy w granicach 25-40 euro. 

Obostrzenia sanitarne

 • Osoby zaszczepione: brak obowiązku wykonywania testów przed przyjazdem i po przyjeździe. Nie ma obowiązku kwarantanny. Przy wyjeździe do Czech trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny (z wyjątkiem turystów podróżujących własnym samochodem). 

 • Osoby niezaszczepione: brak obowiązku wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny. przedkładania zaświadczeń, wypełniania formularza lokalizacyjnego. 

Ciekawostka! W tej uzdrowiskowej miejscowości od 1807 roku produkowany jest słynny czeski ziołowy likier Becherovka. 

2. Tropical Islands koło Berlina

Położony 60 kilometrów od Berlina park rozrywki Tropical Islands to doskonałe miejsce dla osób, które marzą o wypoczynku w tropikach bez konieczności dalekiego podróżowania. W obiekcie na powierzchni 66 000 metrów kwadratowych znajduje się Strefa Tropikalna oraz Strefa Saun. Pierwsza z nich została wyposażona w basen o stałej temperaturze wody 31 stopni Celsjusza i jest czynna dla gości przez cały rok 24 godziny na dobę. 

Park rozrywki oprócz kompleksu basenów, został wyposażony w największą w Niemczech zjeżdżalnię wodną oraz las tropikalny położony pod dachem. Warto odwiedzić obiekt chociaż na jeden dzień. 

Tropical Islands koło Berlina - weekend majowy

Co warto zobaczyć?

Atrakcją dla najmłodszych jest wodny plac zabaw Jungle Splash o powierzchni 650 metrów kwadratowych. Warto skorzystać z najwyższej w Niemczech zjeżdżalni wodnej, a także jednej z kilku stref odpoczynku. Do wyboru mamy Morze Południowe, Lagunę sąsiadującą z Lasem Tropikalnym, czy zewnętrzną strefę AMAZONIA wraz z rzeką Whitewater River.

Dodatkowe atrakcje to możliwość wzniesienia się w powietrze balonem, gra w minigolfa, hala gier Treasure Island, czy Mini Safari. Warto odwiedzić też strefę wellness oraz tematyczne imprezy. 

Koszt podróży

Aby dotrzeć do Tropical Islands, najłatwiej dojechać do Berlina, a stamtąd do Cottbus i tam przesiąść się na pociąg, który zatrzymuje się przy stacji Brand Tropical Islands. Ze stacji w Brand Tropical Islands gości do Tropical Islands przewozi natomiast bezpłatny autobus. Bilety na wspomnianych krótkich dystansach można kupić już za kilka euro. 

Do Berlina można oczywiście dotrzeć własnym samochodem. Alternatywnym i stosunkowo niedrogim środkiem transportu jest jednak autokar – za bilet z Wrocławia do Berlina zapłacimy już od 70 złotych za osobę. Ceny biletów z Warszawy do stolicy Niemiec są zbliżone - w obie strony zaczynają się od 140 zł. 

Koszt dojazdu pociągiem to wydatek w wysokości co najmniej 340 zł. Z kolei za najtańszy lot w obie strony trzeba zapłacić 670 zł. 

Koszt noclegu

Podczas majówki (29.04-05.05) za sześć noclegów w pokoju dwuosobowym najtańszym hostelu w Berlinie trzeba będzie zapłacić od 1400 zł. Tańszy będzie pokój wieloosobowy, z łóżkami pojedynczymi. Za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką, w 3-gwiazdkowym hotelu blisko stacji berlińskiego metra, trzeba zapłacić od 1700zł. 

Jedną z tańszych opcji będzie pole campingowe (np. Tropical Islands Campingplatz). Za miejsce na 6 nocy w miejscowości Krausnick blisko samego kompleksu zapłacimy niewiele ponad 2000 zł. Za 5 nocy dla dwóch osób, spędzonych w dwuosobowym pokoju bezpośrednio na terenie Tropical Islands, z łazienką i bezpłatnym śniadaniem, a także całodobowym dostępem do stref relaksu, trzeba natomiast zapłacić aż 7 226 zł. 

Koszt wyżywienia

W samym Tropical Islands znajdziemy aż 4 restauracje: Palm Beach z widokiem na Morze Południowe, samoobsługową restaurację Mondial Food Court, azjatycką Sawadee oraz azjatycką Pawilonu Bali, która oferuje między innymi popularne ramen czy udon. Za obiad dla jednej osoby trzeba zapłacić około 25-35 euro. 

Obostrzenia sanitarne

 • Osoby zaszczepione: nie ma obowiązku wykonywania testów przed i po przyjeździe. Kwarantanna nie jest konieczna, pod warunkiem okazania wraz z elektronicznym formularzem lokalizacyjnym certyfikatu osoby zaszczepionej. Nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego. 

 • Osoby niezaszczepione: wymagany jest negatywny wynik testu na obecność COVID-19 wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec. Zaświadczenie o wyniku musi być okazane w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Testy po przyjeździe są wymagane po wygaśnięciu testu wykonanego przed przekroczeniem granicy. Może to być konieczne do korzystania z usług hotelowych lub restauracji, udziału w imprezach masowych, korzystania ze środków komunikacji publicznej. Kwarantanna nie jest wymagana. Nie trzeba też wypełniać formularza lokalizacyjnego. 

Ciekawostka! W Tropical Islands poza atrakcjami wypoczynkowymi znaleźć można wiele punktów usługowych. Na terenie kompleksu można wynająć nocleg, zjeść w jednej z kilku restauracji dania kuchni świata, czy napić się drinka w „nadmorskim” barze. Do dyspozycji gości pozostaje także bogata strefa spa&wellness, a także liczne sklepy, w których kupić można pamiątki, sprzęt sportowy, czy... stroje kąpielowe. 

3. Czesko-Saksońska Szwajcaria

Entuzjaści przyrody świetnie poczują się w kameralnej górskiej krainie położonej nad Łabą na pograniczu czesko-niemieckim. Czeską i Saksońską (niemiecką) Szwajcarię wyróżniają liczne malownicze krajobrazy oraz cuda natury.

Można tu spotkać wiele różnorodnych form skalnych, takich jak baszty, bramy, iglice, labirynty, pionowe ściany i tarasy. Warto wziąć udział w spływie kajakowym organizowanym przez flisaków w dzikim skalnym kanionie, bądź rejsie statkiem po Łabie. 

Czesko-Saksońska Szwajcaria - weekend majowy

Co warto zobaczyć?

Główne atrakcje to oczywiście Brama Pravcicka, Sokoli Hnizdo, Dziki Wąwóz, czyli Divoká soutěska, Wąwóz Edmunda - Edmundova soutěska. Będąc w tych okolicach warto odwiedzić również Skalny Zamek Sloup, widokową miejscowość Jetřichovice, czy Skalne Miasto Adršpach. Na uwagę zasługują też wulkaniczne formacje bazaltowe Pańska Skała (Panská skála), pomnik przyrody Tiské stěny, góra Děčínský Sněžník, Jaskinie Cygańskie i Samuela, czy najstarszy punkt widokowy Czeskiej Szwajcarii - Vyhlídka Belvedér. 

Jeśli chodzi o Szwajcarię Saksońską, główne atrakcje to np. Most Bastei, Skalne miasto Kuhstall, masyw skalny Bloßstock, uzdrowiskowe miasteczko Bad Schandau z najstarszą w całych Niemczech windą zewnętrzną, czy jaskinia Kleinsteinhöhle. 

Koszt podróży

Czesko-Saksońska Szwajcaria to bardzo rozległy obszar. W efekcie po jej terenie najwygodniej poruszać się samochodem. Dojazd autostradą A4 z polskiej granicy przez niemieckie Burkau do jednego z najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych w tym regionie – Hřensko, zajmuje ponad trzy godziny i wymaga pokonania około 280 km. 

Alternatywą może być kolej. Ceny biletów za przejazd z Warszawy przez Drezno lub Liberec do miejscowości Dolni Zleb zaczynają się od 214 zł w jedną stronę. Warto wiedzieć, że bilet „Labe-Elbe” uprawnia również do bezpłatnego transportu niektórymi promami czy środkami komunikacji miejskiej. 

Do Saksońskiej Szwajcarii również można łatwo dojechać nie tylko samochodem czy pociągiem, ale i autobusem. Na przykład FlixBus oferuje przejazdy z Wrocławia do Drezna już za 56 złotych od osoby w jedną stronę. Bilet do Drezna z Warszawy kosztuje niewiele więcej, bo już od 86 złotych

Z Drezna do Bastei można natomiast dojechać pociągiem zaledwie w pół godziny za 25-50 złotych. Weekendowy wyjazd razem z powrotem – jeśli chodzi o transport – może zamknąć się więc już w około 150-200 złotych za osobę. 

Koszt noclegu

Za sześć noclegów, od 29 kwietnia do 5 maja, W Hřensku za najtańszy pokój dla dwóch osób, z łazienką, ale bez śniadania, zapłacimy około 1500 zł. Nocleg w pokoju dwuosobowym z łazienką, śniadaniem i widokiem, to natomiast koszt około 2000-3000 zł. Tańszą opcją będą łóżka w wieloosobowych pokojach w hostelu - tu ceny zaczynają się od 900 zł. za dwie osoby. 

Planując dojazd do Drezna i wybierając nocleg w tym miejscu, za hostel w takim samym okresie zapłacimy około 1200 zł. Dwuosobowy pokój z prywatną łazienką i często śniadaniem wliczonym w cenę można natomiast wynająć najtaniej za 1600-2000 zł. 

Koszt wyżywienia

Ceny wyżywienia są uzależnione przede wszystkim od restauracji, którą wybierzemy oraz tego, czy mamy śniadanie wliczone w cenę noclegu. Za obiad w tańszej restauracji oddalonej od głównych atrakcji zapłacić trzeba około 15-20 euro, natomiast wybierając droższe restauracje zapłacimy około 25-35 euro za obiad dla jednej osoby. 

Obostrzenia sanitarne

 • Osoby zaszczepione: brak obowiązku wykonywania testów przed przyjazdem i po przyjeździe. Nie ma obowiązku kwarantanny. Przy wyjeździe do Czech trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny (z wyjątkiem turystów podróżujących własnym samochodem). 

 • Osoby niezaszczepione: brak obowiązku wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny. przedkładania zaświadczeń, wypełniania formularza lokalizacyjnego. 

Ciekawostka! Wizytówką Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravcicka, czyli największy łuk skalny w Europie. Jego wysokość wynosi 16 metrów, a rozpiętość u podstawy ponad 26 metrów. Natomiast Bastei (baszta) to najbardziej rozpoznawalna atrakcja Saksońskiej Szwajcarii. Jest to grupa skał, które wznoszą się nad doliną Łaby i łączą piaskowcowy most (wyrasta 40 metrów nad dno wąwozu) z XIX wieku. 

4. Koszyce 

Choć jeszcze pod koniec lat 80 Koszyce były mało turystycznym, raczej ponurym i utrzymanym w postkomunistycznym klimacie miastem, od wielu lat sytuacja tej słowackiej, atrakcyjnej pod względem turystycznym destynacji ulega poprawie. Renowacja starego miasta oraz rozwój w kierunku kulturalnym (Koszyce w 2013 r. były Europejską Stolicą Kultury) sprawiły, że kraj ten stał się coraz chętnie wybieranym przez turystów kierunkiem weekendowych podróży.

Nic w tym dziwnego - Koszyce mają bowiem wiele do zaoferowania turystom, szukającym odpoczynku i ciekawych atrakcji. 

Niekwestionowanym punktem na mapie podróży do Koszyc jest spacer po słynnej ulicy Hlavnej, która pozwala podziwiać około 460 zabytkowych budowli. Najstarsze z zabytków datuje się nawet na 1542 rok. Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzą przytulne restauracje, urokliwe, małe kafejki, oraz lokalne sklepiki. 

Koszyce panorama miasta

Co warto zobaczyć? 

Jednym z najbardziej znanych zabytków Koszyc jest Katedra pod wezwaniem św. Elżbiety, czyli utrzymany w gotyckim stylu kościół katolicki, będący jednocześnie wysuniętą najdalej na wschód katedrą gotycką w Europie. Do atrakcji Koszyc zaliczyć należy także Koszycki Złoty Skarb, Teatr w Koszycach, Jezuicki Klasztor, czy stare mury obronne miasta.

Ciekawostką są także miejsca takie jak: Wieża Urbana, Więzienie Miklusza, czy Wieżowiec ze stodołą na dachu przy ulicy Lidicke Nameste 1. 

Koszt podróży

Do Koszyc najłatwiej dojechać własnym autem. Za podróż z Warszawy (około 270 km.) zapłacimy w granicach 130 zł. Z Wrocławia ( około 330 km.) dojedziemy do słowackiego miasta za mniej więcej 150 zł. 

Warto jednak rozważyć podróż autokarem lub pociągiem. Na przykład za przjazd FlixBusem z Krakowa do Koszyc, za podróż trwającą 4:40h, zapłacimy już od 47 złotych od osoby w jedną stronę. 

Koszt noclegu

Za 6 nocy spędzonych w Koszycach w czasie majówki, najtaniej zapłacimy około 950 złotych. W tej cenie otrzymujemy dwuosobowy pokój ze wspólną łazienką, bez śniadania. Pokój dla dwóch osób w hotelu 3-gwiazdkowym, z prywatną łazienką i blisko centrum, można znaleźć już za niewiele ponad 1500 zł.

Za 6 nocy w spędzonych w prywatnym  apartamencie z osobną sypialnią, prywatną kuchnią i łazienką, razem ze śniadaniem zapłacić trzeba niecałe 2080 zł. 

Koszt wyżywienia

Średni koszt obiadu dla jednej osoby w azjatyckiej czy chińskiej restauracji to około 20 euro. W restauracji włoskiej, francuskiej, japońskiej, czy typowo słowackiej , trzeba natomiast zapłacić około 25-352 euro. 

Obostrzenia sanitarne

 • Osoby zaszczepione: nie ma obowiązku wykonywania testów przed i po przyjeździe do Słowacji. Osoby zaszczepione pełną dawką nie muszą także odbywać kwarantanny. Konieczne jest jednak zarejestrowanie formularza e-hranica (https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/) oraz potwierdzenie rejestracji. Formularz należy rejestrować co 6 miesięcy. 

 • Osoby niezaszczepione: obowiązek odbywania kwarantanny (5 dni), zakończonej negatywnym wynikiem testu na obecność COVID-19. Osoby powyżej 12 roku i 2 miesięcy życia wyjeżdżające w podróż do Słowacji muszą wcześniej zarejestrować formularz e-hranica (tak samo jak w przypadku osób zaszczepionych). Wykonanie testów przede i po przyjeździe nie zwalnia z obowiązku kwarantanny. 

Ciekawostka! Koszyce często nazywane są „żelaznym sercem Słowacji”. To dlatego, że właśnie tam funkcjonować zaczęła największą słowacka huta żelaza. Nazwana została Východoslovenské železiarne, ale w 2000 roku zmieniła właściciela. Obecnie nazywa się U. S. Steel Košice. 

5. Cieszyn

Podczas majówki w tym roku Cieszyn koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy dobrego kina. Od 27 kwietnia do 3 maja zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie będzie odbywał się 21. festiwal filmowy „Kino na granicy”. 3-dniowy karnet kosztuje obecnie 140 zł (860 koron), a 7-dniowy do 20 kwietnia 190 zł (1120 koron).

Entuzjaści zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić Górę Zamkową, która jest siedzibą takich zabytków, jak Rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska oraz Pałac Myśliwski Habsburgów. Przyjemnie odpocząć można również na pełnej urokliwych kamieniczek starówce. Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi będzie oddalony o 20 kilometrów od Cieszyna park rozrywki Dream Park Ochaby. Znajduje się w nim park dinozaurów, park miniatur, prehistoryczne oceanarium, akwarium ryb tropikalnych, kino 6d, park linowy, wieża mocy czy małpi gaj.

Cieszyn - weekend majowy

Co warto zobaczyć?

Do głównych atrakcji Cieszyna z pewnością należą takie miejsca jak: Wieża Piastowska i Rotunda, Wzgórze Zamkowe, Cieszyńska Wenecja, czy Stary i Nowy Cmentarz Żydowski. Warto odwiedzić również Muzea, np. Muzeum Śląska Cieszyńskiego czy Muzeum Drukarstwa. Na uwagę z pewnością zasługuje również Cieszyńska Wenecja, a także stare miasto i rynek.

Turystom poleca się spacer promenadą na ulicy Głębokiej, oraz wrzucenie monety na szczęście do Studni Trzech Braci. 

Koszt podróży

Do Cieszyna najwygodniej jest dojechać samochodem. Za podróż z Wrocławia do Cieszyna (około 240 km.) zapłacimy około 130 zł, natomiast z Warszawy do Cieszyna (370 km.) około 200 złotych. Alternatywą może być autokar lub pociąg – koszty podróży będą uzależnione od miejsca rozpoczęcia podróży. 

Osoby, które nie zarezerwowały biletu z dużym wyprzedzeniem, muszą liczyć się z wyższymi kosztami. Trzeba pamiętać, że im później kupimy bilet na pociąg czy autokar, tym najczęściej więcej za niego zapłacimy. 

Koszt noclegu

Ze względu na odbywający się podczas majówki festiwal filmowy, w wielu hotelach, hostelach czy pensjonatach brakuje obecnie wolnych miejsc. W efekcie za sześć nocy w prywatnej willi oddalonej od centrum miasta 8 km, dwie osoby w okresie 27 kwietnia-3 maja muszą zapłacić co najmniej 800 zł.

Alternatywą dla spóźnialskich turystów może być zakwaterowanie w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Błogockiej, gdzie za wynajęcie pokoju 2-, 3- i 4-osobowego trzeba zapłacić 30 zł za dobę. 

Koszt wyżywienia

W Cieszynie ceny wyżywienia nie są bardzo wysokie. Stołując się w barach mlecznych czy małych lokalach, można zjeść obiad już za około 5 euro. Obiad w restauracji dla jednaj osoby kosztuje od 10-15 euro w mniejszej restauracji do 20-30 euro w bardziej ekskluzywnych miejscach. 

Obostrzenia sanitarne

 • Osoby zaszczepione: brak obowiązku wykonywania testów przed przyjazdem i po przyjeździe. Nie ma obowiązku kwarantanny. Przy wyjeździe do Czech trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny (z wyjątkiem turystów podróżujących własnym samochodem). 

 • Osoby niezaszczepione: brak obowiązku wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny. przedkładania zaświadczeń, wypełniania formularza lokalizacyjnego. 

Ciekawostka! Podczas majówki w tym roku Cieszyn koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy dobrego kina. Od 29 kwietnia do 3 maja zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie będzie odbywał się 21. festiwal filmowy „Kino na granicy”. 3-dniowy karnet kosztuje obecnie 210 zł (1 104 koron), a 7-dniowy do 20 kwietnia 350 zł (1 840 koron). 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę w 2022 roku?

Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wybranego zakresu ochrony i wysokości sum gwarantowanych, ale i także od dodatkowych elementów ubezpieczenia. Najtańszą polisę można znaleźć już od 3,7 zł dziennie. Natomiast warto dopasować ubezpieczenie do kierunku i charakteru wyjazdu, planowanych aktywności oraz indywidualnych potrzeb. 

Pakiet w tej cenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także ochronę bagażu.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala na dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w krajach UE wyłącznie w placówkach publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenie podróżne, w odróżnieniu od EKUZ, zapewnia dostęp również do prywatnych placówek. Ponadto obejmuje znacznie szerszy zakres ochrony, np.: pokrycie kosztu transportu medycznego do Polski, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gwarantuje także lepszą ochronę podczas uprawiania aktywności zaliczanych do sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka, ponieważ obejmuje pokrycie kosztów ratownictwa.

Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych

Wygodnie można porównać ze sobą ceny i zakres ochrony każdej polisy oferowanej przez kilkanaście towarzystw za pomocą naszego kalkulatora.

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na majówkę do Niemiec: 

Ubezpieczenie na weekend w Niemczech dla dwóch osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
49,62 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie od COVID-1971 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
50,82 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19sprzęt sportowyOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
105,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 412 238 zł
Ratownictwo
47 075 zł
Bagaż
4 707 zł
119,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 47 075 złOC: 470 746 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 470 746 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie na weekend w Niemczech
Nationale-Nederlanden
49,62 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie od COVID-1971 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
50,82 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19sprzęt sportowyOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochroną
Generali
105,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
119,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
1 412 238 zł
Ratownictwo
47 075 zł
Bagaż
4 707 zł
Dodatkowo: NNW: 47 075 złOC: 470 746 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 470 746 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu

Po wybraniu interesującego nas wariantu ubezpieczenia, w ciągu kilku minut otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na majówkowy wyjazd.

Co warto wiedzieć?

 1. Blisko polskiej granicy długi majowy weekend można spędzić w uzdrowisku, tropikach pod dachem, górskim szlaku, zwiedzaniu zabytków czy międzynarodowym festiwalu filmowym.
 2. W dobrej cenie można zaplanować nocleg i podróż, a także dodatkowe atrakcje.
 3. Obecnie 3-dniowy karnet na festiwal filmowy w Cieszynie kosztuje 140 zł (860 koron), a 7-dniowy do 20 kwietnia 190 zł (1120 koron).
 4. Optymalne ubezpieczenie turystyczne podczas majówki można kupić za 4,50 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile dni wolnego można zaplanować w ramach długiego weekendu majowego w 2022?

  W 2022 roku majówka obejmuje tyko dzień wolnego - 3 maja - od soboty do poniedziałku. 1. maja wypada w niedzielę.

 2. Czy za 1 maja można odebrać dzień wolnego?

  W tym roku 1 maja wypada w niedzielę. Nie jest to dzień, za który można odebrać dodatkowe wolne.

 3. Dokąd jechać na weekend majówkę w 2022 blisko granicy?

  Do ciekawych miejsc, w których można spędzić majówkę należą Karlowe Wary, Koszyce, Czeski Cieszyn czyTropical Islands koło Berlina.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie na majówkę w 2022?

  Polisę można znaleźć od niespełna 3 zł dziennie. Niemniej jednak warto ubezpieczenie dopasować do kierunku wyjazdu (zwłaszcza pod kątem kosztów leczenia), charakteru podróż i własnych potrzeb.

 5. Czy w 2022 roku można wyjechać na majówkę za granicę?

  Oczywiście. Większość krajów, szczególnie w Europie, zdecydowanie luzuje obostrzenia zarówno formalne jak i sanitarne, związane z pandemią COVID-19. Zwłaszcza podróżując do krajów członkowskich UE, turyści z Polski – o ile zostali zaszczepieni – praktycznie bez dodatkowych ograniczeń mogą podróżować na terytorium innych państw. Osoby niezaszczepione czasami – zależnie od kierunku podróży – czasami mają obowiązek wykonania testów na obecność  COVID-19 lub odbycia kwarantanny. 

 6. Czy do wyjazdu za granicę konieczny jest paszport?

  To zależy od miejsca podróży. Polscy turyści wyjeżdżające do krajów należących do UE, takich jak Czechy, Słowacja, czy Niemcy nie muszą posiadać paszportów, a do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Przydadzą się natomiast paszporty covidowe, potwierdzające przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19.

 7. Czy zasłanianie ust i nosa nadal jest obowiązkowe?

  W Polsce niedawno podtrzymany został nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, przede wszystkim w środkach komunikacji publicznej oraz w sklepach. Od 28 marca ten obowiązek będzie zniesiony. Każdy kraj może wprowadzać własne regulacje dot. nakazu noszenia maseczek. Dlatego też przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zasadami obowiązującymi w miejscu urlopu. 

 8. Czy EKUZ na majówkę 2022 wystarczy?

  Jeśli wybieramy się na majowy weekend blisko polskiej granicy, do jednego z krajów należących do UE, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zagwarantuje nam podstawową opiekę medyczną podczas podróży. Nie będzie ona jednak stanowiła odpowiedniego zabezpieczenia w wielu sytuacjach, takich jak np. prywatna opieka medyczna, transport do kraju, czy akcje ratownictwa.