Majówka 2023 w tym roku to okazja, by zaplanować dłuższe wolne i zregenerować siły. Kiedy majówka 2023? Oficjalnie mamy tylko dwa dni wolnego czasu - 1. oraz 3. maja. Wystarczy jednak, że weźmiesz dzień urlopu i zyskasz aż pięć dni wolnego czasu na zaplanowanie podróży czy wyjazdu last minute lub all inclusive. By ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy listę  inspirujących miejsc w kraju i w pobliżu polskiej granicy, które warto odwiedzić w trakcie długiego majowego weekendu. Gdzie na majówkę? TOP 10 pomysłów na weekend majowy w Polsce i za granicą od rankomat.pl

Majówka 2023

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Oferta turystyczna na te dni wolne spędzone w naszym kraju czy za granicą jest bardzo urozmaicona. Wybierając jedną z naszych 10 propozycji majówkowych można spędzić i zregenerować siły w uzdrowisku, tropikach pod dachem, górskim szlaku, zwiedzaniu zabytków czy międzynarodowym festiwalu filmowym. Możesz zaplanować aż 9 dni w podróży, wystarczą Ci na to trzy dni urlopu.

Kiedy majówka 2023?

W tym roku ulubiony weekend majówkowy Polaków potrwa dłużej niż rok temu. 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 - w środę (święto narodowe trzeciego maja). Oznacza to, że wystarczy wziąć dzień urlopu (2 maja), aby mieć trzy dni wolnego w maju lub cieszyć się pięcioma dniami wolnego czasu tego jednego z najbardziej oczekiwanych okresów w roku, licząc od soboty 29 kwietnia.

Jeśli jednak masz możliwość pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek, to możesz zaplanować urlop także na 4. i 5. maja, biorąc dodatkowy dzień urlopu lub dwa dni wolnego czasu. Tym samym zyskasz aż dziewięć dni wolnego czasu i bardzo długi urlop majowy!

Majówka 2023 - kalendarz dni urlopu. Kiedy majówka 2023?

SOBOTA (29.04.2023) 

PIERWSZY DZIEŃ WEEKENDU

NIEDZIELA (30.04.2023) 

DZIEŃ WOLNY OD PRACY 

PONIEDZIAŁEK (1.05.2023) 

DZIEŃ WOLNY OD PRACY 

WTOREK (2.05.2023) 

DZIEŃ PRACUJĄCY (warto wziąć dzień urlopu)

ŚRODA (3.05.2023) 

DZIEŃ WOLNY OD PRACY  (święto narodowe trzeciego maja)

CZWARTEK (4.05.2023) 

DZIEŃ PRACUJĄCY 

PIĄTEK (05.05.2023)
 
DZIEŃ PRACUJĄCY
SOBOTA I NIEDZIELA (05-06.2023)WEEKEND, DNI WOLNE OD PRACY

Majówka 2023 – krótko o świętach państwowych wypadających w weekend majowy

Majówkę spędzaną na grillach, all inclusive czy w podróży zawdzięczamy świętom państwowym, a dokładniej kumulacji dwóch uroczystości, które są oficjalnie uznane za dni wolne od pracy. Nie da się ukryć, że to jeden z najbardziej oczekiwanych okresów w roku, właśnie z uwagi na to że wystarczy wziąć kilka dni urlopu i mieć sporo wolnego dzięki świętom państwowym.

Jakie to święta i dlaczego właśnie w te pierwsze dni wolnego maja możemy zaplanować ulubiony weekend Polaków i cieszyć się czasem dla siebie i bliskich?

1 maja - Święto Pracy

1 maja, w dniu rozpoczynającym majówkę obchodzimy Święto Pracy. Dlaczego właśnie wtedy? Pod koniec XIX wieku, w 1886 roku 1 maja związki zawodowe w Chicago zorganizowały strajk, podczas którego doszło do krwawych zamieszek. Na pamiątkę tych wydarzeń i w ramach solidarności z ruchem robotniczym I Kongres II Międzynarodówki uznał ten dzień za Święto Pracy.

1 maja w Polsce to dzień uroczyście obchodzony już od czasów uzyskania przez Polskę niepodległości. Świętem państwowym jest oficjalnie uznawany od 26 kwietnia 1950 r. W czasach komunistycznych w tym dniu organizowano uroczyste pochody, w których udział był obowiązkowy.

Dziś to dzień wolny od pracy, z zakazem handlu, rozpoczynając długi urlop majowy. 1 maja przypada też rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

2 maja - Dzień Flagi

Ten dzień co prawda jest dniem roboczym, ale wiele osób bierze dzień urlopu, wydłużając sobie weekend majowy. Niemniej oficjalnie 2 maja został uznany jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jego data nie jest przypadkowa. Flaga towarzyszy świętom państwowym. Uznano, że 2 maja przypadający między dwoma uroczystościami będzie doskonałym dniem na uhonorowanie polskich braw narodowych.

W tym dniu obchodzi się także Światowy Dzień Polonii, co doskonale współgra ze Świętem Flagi.

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja

W tym dniu wspominamy uchwalenie pierwszej polskiej Konstytucji, drugiego takiego aktu na świecie (po USA), a pierwszego w Europie. Stało się to 3-go Maja 1791 roku w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego. Jako święto zostało uznane już kilka dni później - 5 maja 1971 roku. W czasie zaborów obchodzenie rocznicy ustanowienia konstytucji było zakazane i surowo karane.

Dopiero po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy 29 kwietnia 1919 r. uchwalił je ponownie jako święto państwowe. Obchody tego dnia przerwała II wojna światowa. W pierwszych latach powojennych do 1946 roku obchodzono Święto 3-go Maja. Strajki i zamieszki spowodowały jednak likwidację tej uroczystości przez komunistyczny reżim. W 1950 roku jednak zostało zniesione jako dzień wolny.

Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm uchwałą przywrócił dzień 3 maja jako święto państwowe, wolne od pracy. Razem ze świętem 1 maja składa się na majówkę.

Majówka 2023 - Gdzie na długi weekend majowy w 2023 roku?

Majówka 2023 to świetny czas by odpocząć i zregenerować siły. Tym bardziej, że wystarczy wziąć kilka dni wolnego urlopu, by zaplanować konkretny wyjazd, wypocząć i zregenerować siły. I nic w tym dziwnego, bo to ulubiony weekend Polaków. Choć to, ile potrwa weekend majówkowy 2023, zależy przede wszystkim od naszych własnych możliwość urlopowych. W tym roku majówkowy weekend może potrwać aż 9 dni - wystarczy, że weźmiesz 3 dni wolnego!

To wystarczająco długo, by udać się na wymarzony urlop w kraju lub poza granice Polski i zregenerować siły, np. na wycieczkę objazdową czy all inclusive.

Nawet jednak jeśli wolne nie potrwa tygodnia, kilka dni urlopu składających się na majówkę 2023 warto wykorzystać na odpoczynek na świeżym powietrzu i spędzenie czasu z najbliższymi. To doskonała okazja, by pozwiedzać Polskę. Nad morzem nie ma jeszcze tłumów, w górach przyroda budzi się do życia po zimie. Wiele atrakcji na nowo się otwiera, łącząc  weekend majówkowy 2023 z inauguracją nowego sezonu.

Z kolei wybór przygranicznych miejscowości pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas związany z dojazdem na miejsce, ale i pieniądze, ponieważ bliższe destynacje często bywają znacznie tańsze niż all inclusive. Dlaczego więc wziąć kilka dni urlopu i wybrać się na weekend majówkowy pod granicę? 

 • Wiele krajów sąsiadujących z Polską ma piękne krajobrazy, jak choćby Czechy, Słowacja, czy Niemcy, oferują niezwykłe pod względem turystycznym miejsca, które zachwycają pięknem natury i kulturowym bogactwem. Nieopodal polskiej granicy znaleźć można prawdziwe perełki, pozwalające w kilka chwil oderwać się od codzienności, wykorzystując weekend majówkowy. 

 • Niskie ceny to kolejna domena naszych bliskich sąsiadów, których warto odwiedzić na majówkę 2023. Za niemal tydzień , czyli przedłużony weekend majówkowy spędzony w przygranicznym miejscu pełnym turystycznych wrażeń zapłacimy tyle, ile za trzydniowy weekend majówkowy w dalszych częściach Europy. 

 • Łatwy dojazd to również niekwestionowana zaleta pobliskich miejsc. Do Czech, Niemiec, czy Słowacji dojechać można na weekend majówkowy własnym samochodem, autokarem lub pociągiem w zaledwie kilka godzin. Będzie taniej niż lot samolotem na all inclusive.

 • Wydarzenia kulturowe - większość z nich właśnie w okresie majowego weekendu odbywa się w popularnych pod względem turystycznym destynacjach. Koncerty, imprezy, czy festiwale - wszystko to można znaleźć w majówkowej ofercie sąsiadujących z Polską ośrodków. 

Majówka 2023 w Polsce - gdzie spędzić weekend majowy w kraju?

1. Majówka nad Bałtykiem - weekend majowy nad polskim morzem

Długi urlop majowy to dobra pora, by bez tłumów spędzić czas nad polskim morzem i podziwiać piękne krajobrazy, jeśli ma się kilka dni wolnego. Wiadomo, nie jest to pora na kąpiele, ale za to można podziwiać piękno Bałtyku, wdychać jod, spacerować po plaży i okolicy bo są tam liczne szlaki piesze. Większość obiektów noclegowych i atrakcji właśnie od weekendu majowego zaczyna nowy sezon. Można znaleźć coś na własną rękę albo wybrać hotelową ofertę all inclusive.

Odpoczywać bez tłumów można zarówno w większych miejscowościach, jak Łeba, Kołobrzeg, Sopot czy Świnoujście. Ciekawą opcją może też być długi urlop majowy w małych kurortach, jak Trzęsacz, Gąski, Rogowo czy Rozewie. Nocleg nad Bałtykiem można znaleźć od około 100 zł za noc. 

2. Majówka 2023 w górach - weekend majówkowy na łonie natury

Majówkę w 2023 roku można zaplanować na górskie wycieczki na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli dopisze pogoda. W górach przyroda budzi się do życia, można szukać krokusów, napawać się śpiewem ptaków, odpoczywać na świeżym powietrzu odwiedzając różne szlaki górskie. Tłumy z pewnością będą na popularnych szlakach, np. nad Morskim Okiem, ale też w centrum Zakopanego, nad Soliną czy w Karkonoszach. Tam jednak można liczyć na bogatą ofertę gastronomiczną, noclegową oraz rozrywkową. Jeśli jednak chce się odpocząć z dala od turystycznego przemysłu można wybrać się w Beskid Wyspowy czy Sądecki. 

W mniej popularnych miejscówkach noclegi na majówkę można znaleźć już od 70 zł za dobę. W bardziej popularnych górskich kurortach trzeba liczyć się z cenami zdecydowanie wyższymi, w okolicy 200-300 zł za noc.

3. Majówka 2023 w Energylandii - majówka pełna rozrywki

Energrylandia w Zatotrze w Małopolsce to największy w Polsce park rozrywki. Zaplanowanie tam weekendu majowego będzie świetnym pomysłem na rodzinną wycieczkę. Na miejscu można zarezerwować nawet noclegi, co pozwala rozłożyć korzystanie z atrakcji przez kilka dni wolnego. W parku znajduje się szereg rozrywek, do strefy dla najmłodszych zaczynając, przez atrakcje familijne, aż po ekstremalne. Długi wyjazd majowy spędzony w ten sposób dostarczy wielu wrażeń, barwniejszych niż all inclusive! Wybierz się do Energylandii zamiast na all inclusive.

Odpocząć można w strefie relaksacyjnej, stylizowanej na tropikalną wyspę. Są karuzele, kina 7D, rollercoastery, zjeżdżalnie. W Energylandii do dyspozycji odwiedzających oddani też bazą gastronomiczną. Osoby, które chcą w parku spędzić cały długi wyjazd majowy mogą zakupić bilet dwudniowy lub czasowy. 

4. Majówka 2023 na Podlasiu - weekend majowy w najbardziej urokliwych miejscach

To region Polski, który warto odwiedzić wiosną, a zwłaszcza w majówkę. Na miłośników natury czeka spływ kajakowy Bugiem, Puszcza Knyszyńska  czy Białowieski Park Narodowy. Można też wybrać się szlakiem kolorowych cerkwi i podziwiać te pięknie zdobione świątynie prawosławne. Warto zajrzeć do Tykocina, urokliwego miasteczka, które wielu poleca jako alternatywę dla zatłoczonego Kazimierza.

Dobrym pomysłem na długą wycieczkę majową będzie też odwiedzenie podlaskich wioseczek, w których czas się zatrzymał. A jeśli będziesz potrzebować nieco więcej wielkomiejskich atrakcji na koniec zwiedzania Podlasia można zaplanować rundę po Białymstoku. Na żądnych wrażeń turystów czeka tam polski Wersal czyli Pałac Branickich, Rynek Kościuszki z Ratuszem i Katedrą, Aleja Bluesa, liczna murale czy Cerkiew św. Mikołaja.

5. Majówka 2023 w Borach Tucholskich - majówka 2023 w leśnych ostępach

Bory Tucholskie to jeden z największych w Polsce kompleksów leśnych. Majówka 2023 spędzona w najbardziej urokliwych miejscach na łonie natury z pewnością będzie niezapominana. Lasy sosnowe, łąki, torfowiska pozwolą się zrelaksować i oderwać od zgiełku dnia codziennego. W Borach Tucholskich na weekend majowy można zaplanować spacery, wycieczki rowerowe czy spływy kajakiem.

W okolicy funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych oraz pensjonatów. Na terenie Borów przez weekend majowy i nie tylko można korzystać z wielu ścieżek edukacyjnych, które będą świetną okazją do poznania okolicznej flory i fauny w rodzinnym gronie. Warto wybrać się nad akwedukt w Fojutowie czy zwiedzić rezerwat archeologiczno - przyrodniczy niedaleko wsi Odry. 

Jak jest koszt ubezpieczenia turystycznego na majówkę w Polsce?

Jak łatwo się domyślić – ubezpieczenieNNW na terenie kraju z pewnością będzie tańsze niż zagraniczne. Cena polisy na wyjazd na terenie kraju zależy od wielu czynników, przede wszystkim od długości pobytu, charakteru wyjazdu, liczby ubezpieczonych osób oraz wybranych wariantów i dodatkowych rozszerzeń. Najtańsze ubezpieczenie krajowe na majówkę można znaleźć od 1,20 zł za dzień ochrony. Poniżej podajemy kilka przykładów: 

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Proama
NNW30 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 
6,00 zł 1 os. / 3 dni
Proama
6,00 zł 1 os. / 3 dni
NNW30 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia 

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Uniqa
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja750 zł
Koszty leczenia1 000 zł
9,90 zł 1 os. / 3 dni
Uniqa
9,90 zł 1 os. / 3 dni
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja750 zł
Koszty leczenia1 000 zł

UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 3 dni
Generali
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
17,00 zł 1 os. / 3 dni
Generali
17,00 zł 1 os. / 3 dni
NNW50 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł

Majówka 2023 za granicą - gdzie wyjechać na długi weekend?

1. Karlowe Wary na majówkę 2023

To najpopularniejsze uzdrowisko w Czechach. Słynie z 12 gorących źródeł, w których można zażyć relaksującej kąpieli w temperaturze od 40 do ponad 70 stopni Celsjusza. Najgorętsze z nich to Vridelni. Znajduje się w nim słynny gejzer, który co minutę wyrzuca na wysokość 12-15 metrów słup wody o temperaturze 72 stopni Celsjusza. Do najpiękniejszych gorących źródeł zaliczana jest Sadova wykuta z żelaza według projektu wiedeńskich architektów i Mlynska Kolonada otoczona marmurowymi arkadami.

Urokliwy klimat tego miejsca tworzy malowniczy krajobraz składający się z licznych zalesionych pagórków. Miasto tętni również życiem kulturalnym. Od 1946 roku odbywa się w nim międzynarodowy festiwal filmowy, a także festiwal muzyczny Mozart i Karlowe Wary oraz Karlowarska Jesień Dvoraka.

Karlowe Wary - weekend majowy

Co warto zobaczyć w weekend majowy?

Do najpopularniejszych zabytków należą: kościół św. Marii Magdaleny, dzieło Kiliana Ignaza Dientzenhofera, kościół św. Andrzeja, prawosławny kościół św. Piotra i Pawła, Teatr miejski i kolumnada Młyńska. 

Koszt podróży 

Najprościej do Karlowych War dojechać jest własnym samochodem. Jednak można to zrobić również autokarem – koszty przejazdu w obie strony z Warszawy zaczynają się od 170 zł. Za bilet na przejazd autokarem z Wrocławia do Karlowych War, z przesiadką w Pradze, trzeba zapłacić niewiele ponad 100 złotych od osoby. 

Do czeskiego uzdrowiska kursuje również przejeżdżający przez terytorium Polski niemiecki przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn, ale zwykle podróż trwa kilkanaście godzin. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność co najmniej kilku przesiadek, a także wysokie ceny biletów (przynajmniej 170 zł w jedną stronę, patrząc na najlepsze oferty). 

Można również skorzystać z oferty PKP Intercity i dojechać pociągiem do Pragi, a stamtąd bezpośrednio do Karlowych War. Bilet z Katowic do Pragi kupimy już za około 50 złotych, a z Pragi do uzdrowiska - od 35 euro.

Koszt noclegu w weekend majowy

Podczas majówki, w okresie od 29 kwietnia do 3-go maja, za cztery noce spędzonych w dwuosobowym pokoju ze wspólną łazienką, bez śniadania, w pensjonacie w Karlowych Warach trzeba zapłacić około 700 zł

To jedna z najtańszych opcji - droższy nocleg, na przykład w wynajmowanym przez osoby prywatne apartamencie z łazienką, blisko centrum, zapłacimy nieco ponad 1200 zł za ten sam okres pobytu. 

4 noce spędzonych w 3-gwiazdkowym hotelu, w dwuosobowym pokoju z łazienką i śniadaniem w cenie, to koszt od 1 000 zł za dwie osoby. 

Koszt wyżywienia

W Karlowych Warach koszty wyżywienia podczas urlopu majowego mogą być stosunkowo wysokie. Jest to miejscowość typowo turystyczna i w tym okresie nie tylko hotele, ale i restauracje są oblegane. Dobrą opcją jeśli chodzi o wyżywienie są śniadanie wliczone w cenę noclegu. W barach i sieciowych restauracjach można zjeść obiad za około 5-10 euro.

Jeśli chodzi o stołowanie się w restauracjach, za dwudaniowy obiad dla jednej osoby zapłacimy w granicach 25-40 euro. 

Ciekawostka! W tej uzdrowiskowej miejscowości od 1807 roku produkowany jest słynny czeski ziołowy likier Becherovka. 

2. Tropical Islands koło Berlina na długi majowy weekend 2023

Położony 60 kilometrów od Berlina park rozrywki Tropical Islands to doskonałe miejsce na majówkę 2023 dla osób, które marzą o wypoczynku w tropikach bez konieczności dalekiego podróżowania i tak chcą spędzić długi weekend. W obiekcie na powierzchni 66 000 metrów kwadratowych znajduje się Strefa Tropikalna oraz Strefa Saun. Pierwsza z nich została wyposażona w basen o stałej temperaturze wody 31 stopni Celsjusza i jest czynna dla gości przez cały rok 24 godziny na dobę. 

Park rozrywki oprócz kompleksu basenów, został wyposażony w największą w Niemczech zjeżdżalnię wodną oraz las tropikalny położony pod dachem. Warto zobaczyć obiekt na majówkę 2023, chociaż na jeden dzień. 

Tropical Islands koło Berlina - weekend majowy

Co warto zobaczyć w weekend majowy?

Atrakcją dla najmłodszych jest wodny plac zabaw Jungle Splash o powierzchni 650 metrów kwadratowych. Warto skorzystać z najwyższej w Niemczech zjeżdżalni wodnej, a także jednej z kilku stref odpoczynku wybierając się na majówkę 2023. Do wyboru mamy Morze Południowe, Lagunę sąsiadującą z Lasem Tropikalnym, czy zewnętrzną strefę AMAZONIA wraz z rzeką Whitewater River.

Dodatkowe atrakcje to możliwość wzniesienia się w powietrze balonem, gra w minigolfa, hala gier Treasure Island, czy Mini Safari. Warto zobaczyć też strefę wellness oraz tematyczne imprezy. 

Koszt podróży

Aby dotrzeć do Tropical Islands, najłatwiej dojechać do Berlina, a stamtąd do Cottbus i tam przesiąść się na pociąg, który zatrzymuje się przy stacji Brand Tropical Islands. Ze stacji w Brand Tropical Islands gości do Tropical Islands przewozi natomiast bezpłatny autobus. Bilety na wspomnianych krótkich dystansach można kupić już za kilka euro. 

Do Berlina można oczywiście dotrzeć własnym samochodem. Alternatywnym i stosunkowo niedrogim środkiem transportu jest jednak autokar – za bilet z Wrocławia do Berlina zapłacimy już od 90 złotych za osobę. Ceny opublikowane biletów z Warszawy do stolicy Niemiec są nieco droższe - w obie strony zaczynają się od 160 zł. 

Koszt dojazdu pociągiem to wydatek w wysokości co najmniej 340 zł. Z kolei za najtańszy lot w obie strony trzeba zapłacić około 700 zł. 

Koszt noclegu w weekend majowy

Podczas majówki (29.04-03.05) za cztery noclegi w pokoju dwuosobowym najtańszym hostelu w Berlinie trzeba będzie zapłacić od około 800 zł. Tańszy będzie pokój wieloosobowy na majówkę 2023, z łóżkami pojedynczymi. Za pokój dwuosobowy na majówkę 2023 z prywatną łazienką, w 3-gwiazdkowym hotelu blisko stacji berlińskiego metra, trzeba zapłacić od 1 400zł. 

Jedną z tańszych opcji będzie pole campingowe (np. Tropical Islands Campingplatz). Za miejsce na cztery noce w miejscowości Krausnick blisko samego kompleksu zapłacimy około 1-500- 2000 zł. Za cztery noce dla dwóch osób, spędzonych w dwuosobowym pokoju bezpośrednio na terenie Tropical Islands, z łazienką i bezpłatnym śniadaniem, a także całodobowym dostępem do stref relaksu, trzeba natomiast zapłacić prawie 7 000 zł. 

Koszt wyżywienia

W samym Tropical Islands znajdziemy aż 4 restauracje: Palm Beach z widokiem na Morze Południowe, samoobsługową restaurację Mondial Food Court, azjatycką Sawadee oraz azjatycką Pawilonu Bali, która oferuje między innymi popularne ramen czy udon. Za obiad dla jednej osoby trzeba zapłacić około 25-35 euro. 

Ciekawostka! W Tropical Islands poza atrakcjami wypoczynkowymi znaleźć można wiele punktów usługowych. Na terenie kompleksu można wynająć nocleg, zjeść w jednej z kilku restauracji dania kuchni świata, czy napić się drinka w „nadmorskim” barze. Do dyspozycji gości pozostaje także bogata strefa spa&wellness, a także liczne sklepy, w których kupić można pamiątki, sprzęt sportowy, czy... stroje kąpielowe. 

3. Czesko-Saksońska Szwajcaria na majówkę 2023

Entuzjaści przyrody świetnie poczują się w kameralnej górskiej krainie położonej nad Łabą na pograniczu czesko-niemieckim. Czeską i Saksońską (niemiecką) Szwajcarię wyróżniają liczne malownicze krajobrazy oraz cuda natury.

Można tu spotkać wiele różnorodnych form skalnych, takich jak baszty, bramy, iglice, labirynty, pionowe ściany i tarasy. Warto wziąć udział w spływie kajakowym organizowanym przez flisaków w dzikim skalnym kanionie, bądź rejsie statkiem po Łabie. 

Czesko-Saksońska Szwajcaria - weekend majowy

Co warto zobaczyć w weekend majowy?

Główne atrakcje to oczywiście Brama Pravcicka, Sokoli Hnizdo, Dziki Wąwóz, czyli Divoká soutěska, Wąwóz Edmunda - Edmundova soutěska. Będąc w tych okolicach warto odwiedzić również Skalny Zamek Sloup, widokową miejscowość Jetřichovice, czy Skalne Miasto Adršpach. Na uwagę zasługują też wulkaniczne formacje bazaltowe Pańska Skała (Panská skála), pomnik przyrody Tiské stěny, góra Děčínský Sněžník, Jaskinie Cygańskie i Samuela, czy najstarszy punkt widokowy Czeskiej Szwajcarii - Vyhlídka Belvedér. 

Jeśli chodzi o Szwajcarię Saksońską, główne atrakcje to np. Most Bastei, Skalne miasto Kuhstall, masyw skalny Bloßstock, uzdrowiskowe miasteczko Bad Schandau z najstarszą w całych Niemczech windą zewnętrzną, czy jaskinia Kleinsteinhöhle. 

Koszt podróży

Czesko-Saksońska Szwajcaria to bardzo rozległy obszar. W efekcie po jej terenie najwygodniej poruszać się samochodem. Dojazd autostradą A4 z polskiej granicy przez niemieckie Burkau do jednego z najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych w tym regionie – Hřensko, zajmuje ponad trzy godziny i wymaga pokonania około 280 km. 

Alternatywą może być kolej. Ceny opublikowane biletów za przejazd z Warszawy przez Drezno lub Liberec do miejscowości Dolni Zleb zaczynają się od 200 zł w jedną stronę. Warto wiedzieć, że bilet „Labe-Elbe” uprawnia również do bezpłatnego transportu niektórymi promami czy środkami komunikacji miejskiej. 

Do Saksońskiej Szwajcarii również można łatwo dojechać nie tylko samochodem czy pociągiem, ale i autobusem. Na przykład FlixBus oferuje przejazdy z Wrocławia do Drezna już za 120 złotych od osoby w jedną stronę. Bilet do Drezna z Warszawy kosztuje znacznie więcej, bo już około 350 złotych.

Z Drezna do Bastei można natomiast dojechać pociągiem zaledwie w pół godziny za 25-50 złotych. Weekendowy wyjazd razem z powrotem – jeśli chodzi o transport – może zamknąć się więc już w około 150-200 złotych za osobę. 

Koszt noclegu w weekend majowy

Za sześć noclegów, od 29 kwietnia do 3 maja, W Hřensku za najtańszy pokój dla dwóch osób, z łazienką, ale bez śniadania, zapłacimy około 1 500 zł. Nocleg w pokoju dwuosobowym z łazienką, śniadaniem i widokiem, to natomiast koszt około 2000-3000 zł. Tańszą opcją będą łóżka w wieloosobowych pokojach w hostelu - tu ceny zaczynają się od 1 000 zł za dwie osoby. 

Planując dojazd do Drezna i wybierając nocleg w tym miejscu, za hostel w takim samym okresie zapłacimy około 1 000 zł. Dwuosobowy pokój z prywatną łazienką i często śniadaniem wliczonym w cenę można natomiast wynająć najtaniej za 1 600 - 2 000 zł. 

Koszt wyżywienia

Ceny wyżywienia są uzależnione przede wszystkim od restauracji, którą wybierzemy oraz tego, czy mamy śniadanie wliczone w cenę noclegu. Za obiad w tańszej restauracji oddalonej od głównych atrakcji zapłacić trzeba około 15-20 euro, natomiast wybierając droższe restauracje zapłacimy około 25-35 euro za obiad dla jednej osoby. 

Ciekawostka! Wizytówką Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravcicka, czyli największy łuk skalny w Europie. Jego wysokość wynosi 16 metrów, a rozpiętość u podstawy ponad 26 metrów. Natomiast Bastei (baszta) to najbardziej rozpoznawalna atrakcja Saksońskiej Szwajcarii. Jest to grupa skał, które wznoszą się nad doliną Łaby i łączą piaskowcowy most (wyrasta 40 metrów nad dno wąwozu) z XIX wieku. 

4. Koszyce na długi weekend majowy 2023

Choć jeszcze pod koniec lat 80 Koszyce były mało turystycznym, raczej ponurym i utrzymanym w postkomunistycznym klimacie miastem, od wielu lat sytuacja tej słowackiej, atrakcyjnej pod względem turystycznym destynacji ulega poprawie. Renowacja starego miasta oraz rozwój w kierunku kulturalnym (Koszyce w 2013 r. były Europejską Stolicą Kultury) sprawiły, że kraj ten stał się coraz chętnie wybieranym przez turystów kierunkiem weekendowych podróży.

Nic w tym dziwnego - Koszyce na weekend majowy i nie tylko mają bowiem wiele do zaoferowania turystom, szukającym odpoczynku i ciekawych atrakcji. 

Niekwestionowanym punktem na mapie podróży do Koszyc jest spacer po słynnej ulicy Hlavnej, która pozwala podziwiać około 460 zabytkowych budowli. Najstarsze z zabytków datuje się nawet na 1542 rok. Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzą przytulne restauracje, urokliwe, małe kafejki, oraz lokalne sklepiki. 

Koszyce panorama miasta

Co warto zobaczyć w weekend majowy? 

Jednym z najbardziej znanych zabytków Koszyc jest Katedra pod wezwaniem św. Elżbiety, czyli utrzymany w gotyckim stylu kościół katolicki, będący jednocześnie wysuniętą najdalej na wschód katedrą gotycką w Europie. Do atrakcji Koszyc zaliczyć należy także Koszycki Złoty Skarb, Teatr w Koszycach, Jezuicki Klasztor, czy stare mury obronne miasta.

Ciekawostką są także miejsca takie jak: Wieża Urbana, Więzienie Miklusza, czy Wieżowiec ze stodołą na dachu przy ulicy Lidicke Nameste 1. 

Koszt podróży

Do Koszyc najłatwiej dojechać własnym autem. Warto jednak rozważyć podróż autokarem lub pociągiem. Na przykład za przjazd FlixBusem z Krakowa do Koszyc, za podróż trwającą 4:40h, zapłacimy już od 80 złotych od osoby w jedną stronę. 

Koszt noclegu w weekend majowy

Za cztery noce spędzone w Koszycach w czasie majówki, najtaniej zapłacimy około 1 000 złotych. W tej cenie otrzymujemy dwuosobowy pokój ze wspólną łazienką, bez śniadania. Pokój dla dwóch osób w hotelu 3-gwiazdkowym, z prywatną łazienką i blisko centrum, można znaleźć już za niewiele ponad 1 700 zł.

Za cztery noce spędzone w prywatnym  apartamencie z osobną sypialnią, prywatną kuchnią i łazienką, razem ze śniadaniem zapłacić trzeba około 2 080 zł. 

Koszt wyżywienia

Średni koszt obiadu dla jednej osoby w azjatyckiej czy chińskiej restauracji to około 20 euro. W restauracji włoskiej, francuskiej, japońskiej, czy typowo słowackiej , trzeba natomiast zapłacić około 25-352 euro. 

Ciekawostka! Koszyce często nazywane są „żelaznym sercem Słowacji”. To dlatego, że właśnie tam funkcjonować zaczęła największą słowacka huta żelaza. Nazwana została Východoslovenské železiarne, ale w 2000 roku zmieniła właściciela. Obecnie nazywa się U. S. Steel Košice. 

5. Cieszyn na długi weekend majowy 2023

Podczas majówki w tym roku Cieszyn koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy dobrego kina. Od 29 kwietnia do 3 maja zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie będzie odbywał się 25. festiwal filmowy „Kino na granicy”. 3-dniowy karnet kosztuje obecnie 250 zł, a 5-dniowy 350 zł.

Entuzjaści zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić przez długi weekend Górę Zamkową, która jest siedzibą takich zabytków, jak Rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska oraz Pałac Myśliwski Habsburgów. Przyjemnie odpocząć można również na pełnej urokliwych kamieniczek starówce.

Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi na weekend majowy będzie oddalony o 20 kilometrów od Cieszyna park rozrywki Dream Park Ochaby. Znajduje się w nim park dinozaurów, park miniatur, prehistoryczne oceanarium, akwarium ryb tropikalnych, kino 6D, park linowy, wieża mocy czy małpi gaj.

Cieszyn - weekend majowy

Co warto zobaczyć w weekend majowy?

Do głównych atrakcji Cieszyna, które warto zobaczyć w długi weekend z pewnością należą takie miejsca jak: Wieża Piastowska i Rotunda, Wzgórze Zamkowe, Cieszyńska Wenecja, czy Stary i Nowy Cmentarz Żydowski. Warto odwiedzić również Muzea, np. Muzeum Śląska Cieszyńskiego czy Muzeum Drukarstwa. Na uwagę z pewnością zasługuje również Cieszyńska Wenecja, a także stare miasto i rynek.

Turystom poleca się spacer promenadą na ulicy Głębokiej, oraz wrzucenie monety na szczęście do Studni Trzech Braci. 

Koszt podróży

Do Cieszyna najwygodniej jest dojechać samochodem. Alternatywą może być autokar lub pociąg – koszty podróży będą uzależnione od miejsca rozpoczęcia podróży. Z Warszawy FlixBusem podróż będzie kosztować około 120 zł w jedną stronę. Z Wrocławia do Cieszyna dojedziemy autokarem za około 50 zł.

Bilet na pociąg z Krakowa do Cieszyna kosztuje około 50 zł w jedną stronę. Ze stolicy taka podróż będzie droższa i za przejazd pociągiem na długi weekend trzeba zapłacić około 100 zł.

Koszt noclegu w weekend majowy

Ze względu na odbywający się podczas majówki festiwal filmowy, w wielu hotelach, hostelach czy pensjonatach brakuje obecnie wolnych miejsc. W efekcie za cztery noce w prywatnej willi oddalonej od centrum miasta o 3 km, dwie osoby w okresie 29 kwietnia-3 maja muszą zapłacić co najmniej 1 500 zł.

Od 1 500 zł do 2 000 zł można znaleźć pokój w trzygwiazdkowym hotelu w opcji ze śniadaniem, ale w miejscowościach odległych od Cieszyna o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilometrów - w Wiśle, Ustroniu czy Szczyrku.

Koszt wyżywienia

W Cieszynie ceny wyżywienia nie są bardzo wysokie. Stołując się w barach mlecznych czy małych lokalach, można zjeść obiad już za około 5 euro. Obiad w restauracji dla jednaj osoby kosztuje od 10-15 euro w mniejszej restauracji do 20-30 euro w bardziej ekskluzywnych miejscach. 

Ciekawostka! Podczas majówki w tym roku Cieszyn koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy dobrego kina. Od 29 kwietnia do 3 maja, czyli przez cały długi weekend zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie będzie odbywał się 25. festiwal filmowy „Kino na granicy”. 

Bezpieczna majówka 2023 z odpowiednią polisą! Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na długi weekend majowy?

Niezależnie od tego, czy długi weekend spędzi się w naszym kraju czy za granicą, warto zadbać o to, by podróż była bezpieczna. Pomoże w tym odpowiednia polisa, która w razie nieszczęśliwego wypadku, problemów ze zdrowiem czy kradzieży będzie cennym wsparciem.

Polisę NNW na terenie kraju na długi weekend można mieć za około 2 zł dziennie.

Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 2 os. / 7 dni
Uniqa
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
26,00 zł 2 os. / 7 dni
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
61,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
54,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
Uniqa
26,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
Generali
61,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł
Proama
54,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł

Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wybranego zakresu ochrony i wysokości sum gwarantowanych, ale i także od dodatkowych elementów ubezpieczenia. Najtańszą polisę można znaleźć już od około 4 zł dziennie. Natomiast warto dopasować ubezpieczenie do kierunku i charakteru wyjazdu, aktywnego wypoczynku oraz indywidualnych potrzeb. 

Pakiet w tej cenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także ochronę bagażu. To wystarczająca ochrona na standardowy długi weekend.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala na dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w krajach UE wyłącznie w placówkach publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenie podróżne, w odróżnieniu od EKUZ, zapewnia dostęp również do prywatnych placówek. Ponadto obejmuje znacznie szerszy zakres ochrony, np.: pokrycie kosztu transportu medycznego do Polski, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gwarantuje także lepszą ochronę podczas uprawiania aktywności zaliczanych do sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka, ponieważ obejmuje pokrycie kosztów ratownictwa.

Patrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Wygodnie oferty ubezpieczenia można porównać za pomocą naszego kalkulatora. W ten sposób szybko i bez wychodzenia z domu zakupi się odpowiednie ubezpieczenie na długi weekend majowy.

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na długi weekend majowy do Niemiec: 

Ubezpieczenie na weekend w Niemczech dla dwóch osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
49,62 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie od COVID-1971 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
50,82 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19sprzęt sportowyOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
105,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 412 238 zł
Ratownictwo
47 075 zł
Bagaż
4 707 zł
119,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 47 075 złOC: 470 746 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 470 746 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie na weekend w Niemczech
Nationale-Nederlanden
49,62 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie od COVID-1971 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
50,82 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19sprzęt sportowyOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochroną
Generali
105,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
119,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
1 412 238 zł
Ratownictwo
47 075 zł
Bagaż
4 707 zł
Dodatkowo: NNW: 47 075 złOC: 470 746 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 470 746 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu

Po wybraniu interesującego nas wariantu ubezpieczenia, w ciągu kilku minut otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na majówkowy wyjazd. Długi weekend majowy będzie dzięki temu w pełni bezpieczny i z pewnością bez niespodzianek spędzisz ten jeden z najważniejszych okresów w roku!

Co warto wiedzieć?

 1. Na terenie Polski długi majowy weekend można spędzić w uzdrowisku, tropikach pod dachem, górskim szlaku, zwiedzaniu zabytków czy międzynarodowym festiwalu filmowym.
 2. W dobrej cenie można zaplanować nocleg i podróż, a także dodatkowe atrakcje.
 3. Obecnie 3-dniowy karnet na festiwal filmowy w Cieszynie kosztuje 140 zł (860 koron), a 7-dniowy do 20 kwietnia 190 zł (1120 koron).
 4. Optymalne ubezpieczenie turystyczne podczas majówki można kupić za 4,50 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy obchodzone jest Międzynarodowe Święto Pracy w 2023 roku?

  Międzynarodowe Święto Pracy w 2023 wypada 1 maja w poniedziałek.

 2. W jakie dni jest majówka?

  W 2023 roku majówka zaczyna się w weekend 29 kwietnia. Dniem wolnym od pracy jest 1 i 3 maja. Weekend można przedłużyć, biorąc urlop 2. oraz 4. i 5. maja.

 3. Czy za 1 maja można odebrać dzień wolnego?

  W tym roku 1 maja wypada w poniedziałek. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

 4. Gdzie jechać na majówkę?

  Do ciekawych miejsc, w których można spędzić majówkę należą Karlowe Wary, Koszyce, Czeski Cieszyn czy Tropical Islands koło Berlina. W Polsce można wybrać się nad Bałtyk, w góry, na Podlaskie albo w Bory Tucholskie.

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie na majówkę w 2023?

  Polisę można znaleźć od niespełna 4 zł dziennie. Niemniej jednak warto ubezpieczenie dopasować do kierunku wyjazdu (zwłaszcza pod kątem kosztów leczenia), charakteru podróż i własnych potrzeb.

 6. Kiedy jechać na majówkę?

  Weekend majowy można rozpocząć już 29 kwietnia w sobotę. Wystarczy tylko jeden dzień urlop - 2 maja - by skorzystać z pięciu dni wolnego. Jeśli urlop zaplanuje się też na 5. i 6. maja wtedy do dyspozycji  z kolejnym weekendem mamy aż dziewięć dni na podróżowanie i odpoczynek.

 7. Jaka panuje pogoda na majówkę?

  Według najnowszych prognoz długoterminowych temperatura w czasie weekendu majowego będzie utrzymywać w okolicach 9-13 stopni Celsjusza. Prognozowane są też opady. Warto jednak śledzić pogodę dla danego regionu Polski oraz sprawdzać ją w okolicach końca kwietnia.

 8. Ile trwa weekend majowy 2023?

  Ustawowo wolne w tym roku są dwa dni 1. oraz 3 maja. 1 maja wypada w poniedziałek, co oznacza że majówka zaczyna się już 29 kwietnia. I licząc z 2 maja, który jest dniem roboczym, potrwa 5 dni. 

 9. Kiedy majówka w 2023?

  Majówka w 2023 rozpoczyna się już w poniedziałek 1 maja (Święto Pracy) a kończy w środę 3 maja (Święto Konstytucji). To jak długa będzie majówka w 2023 uzależnione jest od wziętych dodatkowych dni wolnych od pracy.

 10. Kiedy jest majówka w 2023?

  Długi weekend majowy rozpoczyna się 29 kwietnia. Potrwa do 3 maja. Dla osób, które skorzystają z dwóch dni wolnego 5. i 6. maja majówka może trwać nawet 9 dni.

 11. Czy EKUZ na majówkę 2023 wystarczy?

  Jeśli wybieramy się na majowy weekend blisko polskiej granicy, do jednego z krajów należących do UE, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zagwarantuje nam podstawową opiekę medyczną podczas podróży. Nie będzie ona jednak stanowiła odpowiedniego zabezpieczenia w wielu sytuacjach, takich jak np. prywatna opieka medyczna, transport do kraju, czy akcje ratownictwa. 

 12. Gdzie szukać ofert na wyjazd majówkowy 2023? Biura podróży czy na własną rękę?

  To zależy od tego, dokąd planuje się pojechać. Biura podróży oferują wycieczki objazdowe lub urlop w ciepłych krajach (Egipt, Turcja, Grecja, Hiszpania). Na własną rękę można zaplanować podróż do mniejszych miasteczek lub odwiedzić ciekawe atrakcje znajdujące się np. blisko granicy z Polską lub rozrzucone na trenie całego kraju.

 13. Kiedy się zaczyna majówka i kiedy się kończy?

  Majówka w tym roku zaczyna się w sobotę 29 kwietnia. Może potrwać do 3 maja. 4 i 5 maja to dni robocze, ale jeśli skorzysta się z urlopu, to długi weekend majowy może się skończyć dopiero 7 maja.

 14. Kiedy jest majówka 2023?

  Majówka w 2023 roku rozpoczyna się w poniedziałek 1 maja (Święto Pracy) a kończy w środę 3 maja (Święto Konstytucji). To jak długa będzie majówka w 2023 uzależnione jest od wziętych dodatkowych dni wolnych.