Majówka 2024 to idealny czas na krótki wyjazd i zmianę otoczenia. W tym roku wystarczy wziąć jeden dzień wolnego (2 maja) , by cieszyć się pięciodniowym weekendem. Jeśli masz więcej dni urlopu możesz wydłużyć majówkę aż do 9 dni! To okazja na zaplanowanie podróży. By ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy listę inspirujących miejsc w kraju i w pobliżu polskiej granicy, które warto odwiedzić w trakcie długiego majowego weekendu. 

Poznaj TOP 10 pomysłów na weekend majowy w Polsce i za granicą od rankomat.pl. W naszym artykule przedstawiamy najlepsze kierunki, które zadowolą zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy wolą błogie lenistwo nad morzem czy zwiedzania miast. Zaplanuj weekend majowy razem z nami.

Kiedy majówka 2024? Majowe wakacje

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Oferta turystyczna na te dni wolne spędzone w naszym kraju czy za granicą jest bardzo urozmaicona. Wybierając jedną z naszych 10 propozycji majówkowych, możesz zregenerować siły w uzdrowisku, w tropikach pod dachem, na górskim szlaku podczas pieszych wędrówek, zwiedzaniu zabytków czy międzynarodowym festiwalu filmowym.

Kiedy wypada majówka 2024?

W tym roku ulubiony weekend majówkowy Polaków będzie trwał dłużej niż rok temu. 1. maja wypada w środę, a 3. - w czwartek (święto narodowe Trzeciego Maja). Oznacza to, że wystarczy wziąć dzień wolnego (2 maja) i tym samym przedłużyć sobie wiosenny wypoczynek do pięciu dni, za do niedzieli 5 maja włącznie.

Warto wiedzieć

Jeśli jednak masz możliwość pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek, to możesz zaplanować urlop także na 29 i 30 kwietnia. Tym samym doliczając jeszcze kwietniowy weekend (28-27 kwietnia), zyskasz aż dziewięć dni wolnego.

Majówka 2024 - kalendarz dni urlopu. Kiedy majówka 2024?

ŚRODA (1.05.2024) 

DZIEŃ WOLNY OD PRACY (Święto Pracy)

CZWARTEK (2.05.2024) 

DZIEŃ PRACUJĄCY (warto wziąć dzień urlopu)

PIĄTEK (3.05.2023) 

DZIEŃ WOLNY OD PRACY  (Święto Narodowe Trzeciego Maja)

SOBOTA (4.05.2023) 

WEEKEND, DZIEŃ WOLNY OD PRACY

NIEDZIELA (05.05.2023)

WEEKEND, DZIEŃ WOLNY OD PRACY

Majówka 2024 – krótko o świętach państwowych wypadających w weekend majowy

Majówkę spędzaną na grillach, all inclusive czy w podróży zawdzięczamy świętom państwowym, a dokładniej kumulacji dwóch uroczystości, które są oficjalnie uznane za dni wolne od pracy. Nie da się ukryć, że to jeden z najbardziej oczekiwanych okresów w roku. Oficjalnie otwieramy sezon grillowy, a dodatkowe dni wolne to doskonała okazja na zaplanowanie dłuższych i krótszych wyjazdów.

Jakie to święta i dlaczego właśnie w te pierwsze dni maja możemy cieszyć się czasem dla siebie i bliskich?

1 maja - Święto Pracy

1 maja obchodzimy Święto Pracy. Dlaczego właśnie wtedy? Pod koniec XIX wieku, 1 maja 1886 roku związki zawodowe w Chicago zorganizowały strajk, podczas którego doszło do krwawych zamieszek. Na pamiątkę tych wydarzeń i w ramach solidarności z ruchem robotniczym I Kongres II Międzynarodówki uznał ten dzień za Święto Pracy.

1 maja to dzień uroczyście obchodzony już od czasów uzyskania przez Polskę niepodległości. Świętem państwowym jest oficjalnie uznawany od 26 kwietnia 1950 r. W czasach komunistycznych w tym dniu organizowano uroczyste pochody, w których udział był obowiązkowy.

Dziś to dzień wolny od pracy, z zakazem handlu, rozpoczynając długi weekend majowy. 1 maja przypada też rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

2 maja - Dzień Flagi

Ten dzień co prawda jest dniem roboczym, ale wiele osób bierze wtedy urlop, wydłużając sobie weekend. Niemniej oficjalnie 2 maja został uznany jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jego data nie jest przypadkowa. Flaga towarzyszy świętom państwowym.

Uznano, że 2 maja przypadający między dwoma uroczystościami będzie doskonałym dniem na uhonorowanie polskich braw narodowych. W tym dniu obchodzi się także Światowy Dzień Polonii, co doskonale współgra ze Świętem Flagi.

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja

W tym dniu wspominamy uchwalenie pierwszej polskiej Konstytucji, drugiego takiego aktu na świecie (po USA), a pierwszego w Europie. Stało się to 3 maja 1791 roku w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego. Jako święto zostało uznane już kilka dni później - 5 maja 1971 roku. W czasie zaborów obchodzenie rocznicy ustanowienia konstytucji było zakazane i surowo karane.

Dopiero po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy 29. kwietnia 1919 r. uchwalił je ponownie jako święto państwowe. Obchody tego dnia przerwała II wojna światowa. W pierwszych latach powojennych do 1946 roku obchodzono Święto 3-go Maja. Strajki i zamieszki spowodowały jednak likwidację tej uroczystości przez komunistyczny reżim. W 1950 roku jednak zostało zniesione jako dzień wolny.

Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm uchwałą przywrócił dzień 3 maja jako święto państwowe, wolne od pracy. Razem ze świętem 1 maja składa się na majówkę.

Majówka 2024. Gdzie na długi weekend w 2024 roku?

Takie dłuższe wiosenne wolne to świetny czas by odpocząć i zregenerować siły. I nic w tym dziwnego, bo to ulubiony weekend Polaków. Choć to, ile potrwa, zależy przede wszystkim od naszych własnych możliwość urlopowych. W tym roku weekend ten możemy wydłużyć do 9 dni.

To wystarczająco długo, by udać się na wymarzony urlop w kraju lub poza granice Polski i zregenerować siły, np. na wycieczce objazdowej czy all inclusive. Nawet jednak jeśli wolne nie potrwa cały tydzień albo i dłużej, to tych kilka dni składających się na majówkę 2024 warto wykorzystać na odpoczynek na świeżym powietrzu i spędzenie czasu z najbliższymi.

To doskonała okazja, by pozwiedzać Polskę. Nad morzem nie ma jeszcze tłumów, w górach przyroda budzi się do życia po zimie. Wiele miejsc na nowo się otwiera, łącząc weekend majówkowy z inauguracją nowego sezonu.

Z kolei wybór przygranicznych miejscowości pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas związany z dojazdem na miejsce, ale i pieniądze, ponieważ bliższe destynacje często bywają znacznie tańsze niż all inclusive. 

Dlaczego więc wziąć kilka dni urlopu i wybrać się na weekend pod granicę? 

 • Wiele krajów sąsiadujących z Polską ma piękne krajobrazy, jak choćby Czechy, Słowacja czy Niemcy oferują niezwykłe pod względem turystycznym miejsca, które zachwycają pięknem natury i kulturowym bogactwem. Nieopodal polskiej granicy znaleźć można prawdziwe perełki, pozwalające w kilka chwil oderwać się od codzienności.

 • Niskie ceny to kolejna powód, dla których warto odwiedzić naszych bliskich sąsiadów. Za tydzień zapłacimy tyle, ile za trzydniowy pobyt w dalszych częściach Europy. 

 • Łatwy dojazd to również niekwestionowana zaleta tych miejsc. Do Czech, Niemiec czy Słowacji dojechać można własnym samochodem, autokarem lub pociągiem w zaledwie kilka godzin. Będzie taniej niż lot samolotem na all inclusive.

 • Wydarzenia kulturalne - koncerty, imprezy czy festiwale - wszystko to można znaleźć w majówkowej ofercie sąsiadujących z Polską ośrodków. 

Majówka 2024 w Polsce - gdzie spędzić weekend majowy w kraju?

Majówka to świetna okazja, by odkryć coś nowego w kraju. Możesz wziąć na tapet trasy górskie, spokojne nadmorskie miejscowości czy małe, ale pełne uroku okolice, które często są pomijane w typowych weekendowych podróżach po kraju.

1. Majówka nad Bałtykiem - weekend i plażowanie

Długi urlop majowy to dobra okazja na spędzenie wolnego czasu na plaży. Wiadomo, to jeszcze nie pora na kąpiele, ale za to możesz podziwiać piękno Bałtyku, wdychać jod, spacerować po plaży i okolicy bo są tam liczne szlaki piesze. Większość obiektów noclegowych i rozrywkowych właśnie od weekendu majowego zaczyna nowy sezon. Możesz wynająć prywatną kwater, apartament domek albo wybrać hotelową ofertę all inclusive.

Odpoczniesz zarówno w większych miejscowościach, jak Łeba, Kołobrzeg, Sopot czy Świnoujście (w których sezon rusza pełną parą i możesz liczyć na więcej atrakcji), ale ciekawą opcją może też być urlop majowy w małych kurortach, jak Trzęsacz, Gąski, Rogowo czy Rozewie. Nocleg nad Bałtykiem można znaleźć od około 120 zł za noc. 

2. Majówka 2024 w górach - weekend na łonie natury

Możesz zaplanować na weekend w maju górskie wycieczki na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli dopisze pogoda. W górach przyroda budzi się do życia, możesz szukać krokusów, napawać się śpiewem ptaków, odpoczywać na świeżym powietrzu, pokonując różne szlaki górskie.

Tłumy z pewnością będą na popularnych szlakach, np. nad Morskim Okiem, ale też w centrum Zakopanego, nad Soliną czy w Karkonoszach. Tam jednak można liczyć na bogatą ofertę gastronomiczną, noclegową oraz rozrywkową. Jeśli jednak chcesz odpocząć z dala od turystycznego przemysłu można wybrać się w Beskid Wyspowy czy Sądecki. 

W mniej popularnych miejscówkach noclegi można znaleźć już od 70 zł za dobę. W bardziej popularnych górskich kurortach trzeba liczyć się z cenami zdecydowanie wyższymi, w okolicy 200 zł za noc.

3. Majówka 2024 w Energylandii - wypoczynek z rozrywką

Energrylandia w Zatotrze w Małopolsce to największy park rozrywki w naszym kraju. Zaplanowanie tam weekendu majowego będzie świetnym pomysłem na rodzinną wycieczkę. Na miejscu możesz zarezerwować nawet noclegi, co pozwala rozłożyć korzystanie zabawę na kilka dni wolnego.

W parku znajduje się szereg rozrywek, od strefy dla najmłodszych zaczynając, przez atrakcje familijne aż po ekstremalne. Odpoczniesz w strefie relaksacyjnej, stylizowanej na tropikalną wyspę. Są karuzele, kina 7D, rollercoastery, zjeżdżalnie.

W Energylandii do dyspozycji odwiedzających oddano też bazą gastronomiczną. Osoby, które chcą w parku spędzić cały długi wyjazd majowy mogą zakupić bilet dwudniowy lub czasowy. 

4. Majówka 2024 na Podlasiu - chwila oddechu w najbardziej urokliwych miejscach

To region Polski, który warto odwiedzić wiosną, a zwłaszcza w maju. Na miłośników natury czeka spływ kajakowy Bugiem, Puszcza Knyszyńska  czy Białowieski Park Narodowy. Możesz też wybrać się szlakiem kolorowych cerkwi i podziwiać te pięknie zdobione świątynie prawosławne. Zajrzyj do Tykocina, urokliwego miasteczka, które wielu poleca jako alternatywę dla zatłoczonego Kazimierza.

Dobrym pomysłem na długą wycieczkę majową będzie też odwiedzenie podlaskich wioseczek, w których czas się zatrzymał. A jeśli będziesz potrzebować powrotu do cywilizacji na koniec zwiedzania Podlasia można zaplanować rundę po Białymstoku.

Na żądnych wrażeń turystów czeka tam polski Wersal czyli Pałac Branickich, Rynek Kościuszki z Ratuszem i Katedrą, Aleja Bluesa, liczna murale czy Cerkiew św. Mikołaja.

5. Majówka 2024 w Borach Tucholskich - relaks w leśnych ostępach

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w naszym kraju. Majówka spędzona w najbardziej urokliwych miejscach na łonie natury z pewnością będzie niezapominana. Lasy sosnowe, łąki i torfowiska pozwolą się zrelaksować i oderwać od zgiełku dnia codziennego. W Borach Tucholskich możesz zaplanować spacery, wycieczki rowerowe czy spływy kajakiem.

W okolicy funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych oraz pensjonatów. Na terenie Borów znajduje się wiele ścieżek edukacyjnych, które będą świetną okazją do poznania okolicznej flory i fauny w rodzinnym gronie.

Warto wybrać się też nad akwedukt w Fojutowie czy zwiedzić rezerwat archeologiczno-przyrodniczy niedaleko wsi Odry. 

Jak jest koszt ubezpieczenia turystycznego na majówkę w kraju?

Jak łatwo się domyślić – ubezpieczenie NNW na terenie kraju z pewnością będzie tańsze niż zagraniczne. Cena polisy na wyjazd na terenie kraju zależy od wielu czynników, przede wszystkim od długości pobytu, charakteru wyjazdu, liczby ubezpieczonych osób oraz wybranych wariantów i dodatkowych rozszerzeń.

Dzięki takiej polisę w razie nieszczęśliwego wypadku możesz liczyć na odszkodowanie czy pokrycie kosztów rehabilitacji. Przyda się też w razie kradzieży czy zagubienia bagażu.

Najtańsze ubezpieczenie krajowe można znaleźć od około 2 zł za dzień ochrony. Można je zakupić, przechodząc na stronę ubezpieczyciela. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny takiej polisy:

Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 2 os. / 7 dni
Uniqa
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
26,60 zł 2 os. / 7 dni
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
48,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
61,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
Uniqa
26,60 zł 2 os. / 7 dni
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
Proama
48,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł
Generali
61,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł

Majówka 2024 za granicą - gdzie wyjechać na dłużej?

Majówka to doskonała okazja, aby wyrwać się z codzienności i odkryć coś nowego, podróżując za granicę. Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej wybrać się na długi weekend majowy, masz do wyboru mnóstwo interesujących kierunków.

Podpowiemy Ci, gdzie się wybrać, aby w pełni cieszyć się wolnym czasem i doświadczyć niezapomnianych wrażeń, bez względu na to, czy szukasz kulturalnych wrażeń, wypoczynku czy przygód.

1. Karlowe Wary na majówkę 2024

To najpopularniejsze uzdrowisko w Czechach. Słynie z 12 gorących źródeł, w których można zażyć relaksującej kąpieli w temperaturze od 40 do ponad 70 stopni Celsjusza. Najgorętsze z nich to Vridelni. Znajduje się w nim słynny gejzer, który co minutę wyrzuca na wysokość 12-15 metrów słup wody o temperaturze 72 stopni Celsjusza.

Do najpiękniejszych gorących źródeł zaliczana jest Sadova wykuta z żelaza według projektu wiedeńskich architektów i Mlynska Kolonada otoczona marmurowymi arkadami.

Urokliwy klimat tego miejsca tworzy malowniczy krajobraz składający się z licznych zalesionych pagórków. Miasto tętni również życiem kulturalnym. Od 1946 roku odbywa się w nim międzynarodowy festiwal filmowy, a także festiwal muzyczny Mozart i Karlowe Wary oraz Karlowarska Jesień Dvoraka.

Karlowe Wary - weekend majowy

Co warto zobaczyć?

Do najpopularniejszych zabytków należą: kościół św. Marii Magdaleny, dzieło Kiliana Ignaza Dientzenhofera, kościół św. Andrzeja, prawosławny kościół św. Piotra i Pawła, Teatr miejski i kolumnada Młyńska. 

Koszt podróży 

Najprościej do Karlowych War dojechać jest własnym samochodem. Jednak można to zrobić również autokarem – koszty przejazdu w obie strony z Warszawy zaczynają się od 290 zł. Za bilet na przejazd autokarem z Wrocławia do Karlowych War, z przesiadką w Pradze, trzeba zapłacić niewiele ponad 160 złotych od osoby. 

Do czeskiego uzdrowiska kursuje również przejeżdżający przez terytorium Polski niemiecki przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn, ale zwykle podróż trwa kilkanaście godzin. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność co najmniej kilku przesiadek, a także wysokie ceny biletów (przynajmniej 170 zł w jedną stronę, patrząc na najlepsze oferty). 

Można również skorzystać z oferty PKP Intercity i dojechać pociągiem do Pragi, a stamtąd bezpośrednio do Karlowych War. Bilet z Katowic do Pragi kupimy już za około 150 złotych, a z Pragi do uzdrowiska - od 40 zł w jedną stronę.

Koszt noclegu w weekend majowy

Podczas majówki, w okresie od 29 kwietnia do 3-go maja, za cztery noce spędzonych w dwuosobowym pokoju ze wspólną łazienką, bez śniadania, w pensjonacie w Karlowych Warach trzeba zapłacić około 600 zł

To jedna z najtańszych opcji - droższy nocleg, na przykład w wynajmowanym przez osoby prywatne apartamencie z łazienką, blisko centrum albo w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem zapłacimy nieco około 1 000 zł za ten sam czas pobytu. 

Koszt wyżywienia

W Karlowych Warach koszty wyżywienia podczas wypadu majowego mogą być stosunkowo wysokie. Jest to miejscowość typowo turystyczna i w tym okresie nie tylko hotele, ale i restauracje są oblegane. Dobrą opcją jeśli chodzi o wyżywienie są śniadanie wliczone w cenę noclegu. W barach i sieciowych restauracjach można zjeść obiad za około 10 euro.

Jeśli chodzi o stołowanie się w restauracjach, za dwudaniowy obiad dla jednej osoby zapłacimy w granicach 25-40 euro. 

Ciekawostka! W tej uzdrowiskowej miejscowości od 1807 roku produkowany jest słynny czeski ziołowy likier Becherovka. 

2. Tropical Islands koło Berlina na długi majowy weekend 2024

Położony 60 kilometrów od Berlina park rozrywki Tropical Islands to doskonałe miejsce dla osób, które marzą o wypoczynku w tropikach bez konieczności dalekich podróży.

W obiekcie na powierzchni 66 000 metrów kwadratowych znajduje się Strefa Tropikalna oraz Strefa Saun. Pierwsza z nich została wyposażona w basen o stałej temperaturze wody 31 stopni Celsjusza i jest czynna dla gości przez cały rok 24 godziny na dobę. 

Park rozrywki oprócz kompleksu basenów został wyposażony w największą w Niemczech zjeżdżalnię wodną oraz las tropikalny pod dachem.

Tropical Islands koło Berlina - weekend majowy

Co warto zobaczyć?

Atrakcją dla najmłodszych jest wodny plac zabaw Jungle Splash o powierzchni 650 metrów kwadratowych. Warto skorzystać z najwyższej w Niemczech zjeżdżalni wodnej, a także jednej z kilku stref odpoczynku. Do wyboru mamy Morze Południowe, Lagunę sąsiadującą z Lasem Tropikalnym czy zewnętrzną strefę AMAZONIA wraz z rzeką Whitewater River.

Dodatkowe atrakcje to możliwość wzniesienia się w powietrze balonem, gra w minigolfa, hala gier Treasure Island, czy Mini Safari. Warto zobaczyć też strefę wellness oraz wybrać się na tematyczne imprezy. 

Koszt podróży

Aby dotrzeć do Tropical Islands, najłatwiej dojechać do Berlina, a stamtąd do Cottbus i tam przesiąść się na pociąg, który zatrzymuje się przy stacji Brand Tropical Islands. Ze stacji w Brand Tropical Islands gości do przewozi natomiast bezpłatny autobus. Bilety na wspomnianych krótkich dystansach można kupić już za kilka euro. 

Do Berlina można oczywiście dotrzeć własnym samochodem. Alternatywnym i stosunkowo niedrogim środkiem transportu jest jednak autokar – za bilet z Wrocławia albo z Warszawy do Berlina zapłacimy już od 100 złotych za osobę.

Koszt dojazdu pociągiem to wydatek w wysokości co najmniej 300 zł. Z kolei za najtańszy lot w obie strony trzeba zapłacić około 100-200 zł.

Koszt noclegu w weekend majowy

Podczas majówki (29.04-03.05) za cztery noclegi w pokoju dwuosobowym najtańszym hostelu w Berlinie trzeba będzie zapłacić od około 300-400 zł. Za pokój dwuosobowy na majówkę 2024 z prywatną łazienką w 3-gwiazdkowym hotelu blisko stacji berlińskiego metra trzeba zapłacić od 600 zł w górę.

Koszt wyżywienia

W samym Tropical Islands znajdziemy aż 4 restauracje: Palm Beach z widokiem na Morze Południowe, samoobsługową restaurację Mondial Food Court, azjatycką Sawadee oraz azjatycką Pawilonu Bali, która oferuje między innymi popularne ramen czy udon. Za obiad dla jednej osoby trzeba zapłacić około 25-35 euro. 

Ciekawostka! W Tropical Islands poza atrakcjami wypoczynkowymi znaleźć można wiele punktów usługowych. Na terenie kompleksu można wynająć nocleg, zjeść w jednej z kilku restauracji dania kuchni świata, czy napić się drinka w „nadmorskim” barze. Do dyspozycji gości pozostaje także bogata strefa spa&wellness, a także liczne sklepy, w których kupić można pamiątki, sprzęt sportowy, czy stroje kąpielowe. 

3. Czesko-Saksońska Szwajcaria na majówkę 2024

Miłośnicy przyrody świetnie poczują się w kameralnej górskiej krainie położonej nad Łabą na pograniczu czesko-niemieckim. Czeską i Saksońską (niemiecką) Szwajcarię wyróżniają liczne malownicze krajobrazy oraz cuda natury.

Można tu spotkać wiele różnorodnych form skalnych, takich jak baszty, bramy, iglice, labirynty, pionowe ściany i tarasy. Warto wziąć udział w spływie kajakowym organizowanym przez flisaków w dzikim skalnym kanionie, bądź rejsie statkiem po Łabie. 

Czesko-Saksońska Szwajcaria - weekend majowy

Co warto zobaczyć?

Główne atrakcje to oczywiście Brama Pravcicka, Sokoli Hnizdo, Dziki Wąwóz, czyli Divoká soutěska, Wąwóz Edmunda - Edmundova soutěska. Będąc w tych okolicach warto odwiedzić również Skalny Zamek Sloup, widokową miejscowość Jetřichovice, czy Skalne Miasto Adršpach.

Na uwagę zasługują też wulkaniczne formacje bazaltowe Pańska Skała (Panská skála), pomnik przyrody Tiské stěny, góra Děčínský Sněžník, Jaskinie Cygańskie i Samuela, czy najstarszy punkt widokowy Czeskiej Szwajcarii - Vyhlídka Belvedér. 

Jeśli chodzi o Szwajcarię Saksońską, główne atrakcje to Most Bastei, Skalne miasto Kuhstall, masyw skalny Bloßstock, uzdrowiskowe miasteczko Bad Schandau z najstarszą w całych Niemczech windą zewnętrzną czy jaskinia Kleinsteinhöhle. 

Koszt podróży

Czesko-Saksońska Szwajcaria to bardzo rozległy obszar. W efekcie po jej terenie najwygodniej poruszać się samochodem. Dojazd autostradą A4 z polskiej granicy przez niemieckie Burkau do jednego z najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych w tym regionie – Hřensko zajmuje ponad trzy godziny i wymaga pokonania około 280 km. 

Alternatywą może być kolej. Ceny biletów za przejazd z Warszawy przez Drezno lub Liberec do miejscowości Dolni Zleb zaczynają się od 200 zł w jedną stronę. Warto wiedzieć, że bilet „Labe-Elbe” uprawnia również do bezpłatnego transportu niektórymi promami czy środkami komunikacji miejskiej. 

Do Saksońskiej Szwajcarii również można łatwo dojechać nie tylko samochodem czy pociągiem, ale i autobusem. Na przykład FlixBus oferuje przejazdy z Wrocławia do Drezna już za około 100 złotych od osoby w jedną stronę. Bilet do Drezna z Warszawy kosztuje więcej, bo już około 180 złotych.

Z Drezna do Bastei można natomiast dojechać pociągiem zaledwie w pół godziny za 25-50 złotych.

Koszt noclegu

Za sześć noclegów od 29 kwietnia do 3 maja w Hřensku za najtańszy pokój dla dwóch osób, z łazienką śniadaniem zapłacimy około 1 000 zł. Nocleg w pokoju dwuosobowym z łazienką, śniadaniem i widokiem, to natomiast koszt około 2 000-3 000 zł. Tańszą opcją będą łóżka w wieloosobowych pokojach w hostelu - tu ceny zaczynają się od 800 zł za dwie osoby. 

Planując wypad do Drezna za hostel zapłacimy około 300 zł. Dwuosobowy pokój z prywatną łazienką i śniadaniem wliczonym w cenę można natomiast wynająć najtaniej za 1 000 zł. 

Koszt wyżywienia

Ceny wyżywienia są uzależnione przede wszystkim od restauracji, którą wybierzemy oraz tego, czy mamy śniadanie wliczone w cenę noclegu. Za obiad w tańszej restauracji oddalonej od głównych atrakcji zapłacić trzeba około 15-20 euro, natomiast wybierając droższe restauracje zapłacimy około 25-35 euro za obiad dla jednej osoby. 

Ciekawostka! Wizytówką Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravcicka, czyli największy łuk skalny w Europie. Jego wysokość wynosi 16 metrów, a rozpiętość u podstawy ponad 26 metrów. Natomiast Bastei (baszta) to najbardziej rozpoznawalna atrakcja Saksońskiej Szwajcarii. Jest to grupa skał, które wznoszą się nad doliną Łaby i łączą piaskowcowy most (wyrasta 40 metrów nad dno wąwozu) z XIX wieku. 

4. Koszyce na długi weekend w maju 2024

Choć jeszcze pod koniec lat 80 Koszyce były mało turystycznym, raczej ponurym i utrzymanym w postkomunistycznym klimacie miastem, od wielu lat sytuacja tej słowackiej, atrakcyjnej pod względem turystycznym miejscowości ulega poprawie.

Renowacja starego miasta oraz rozwój w kierunku kulturalnym (Koszyce w 2013 r. były Europejską Stolicą Kultury) sprawiły, że stały się coraz chętnie wybieranym przez turystów kierunkiem weekendowych podróży.

Nic w tym dziwnego - Koszyce mają bowiem wiele do zaoferowania turystom, szukającym odpoczynku i ciekawych atrakcji. 

Niekwestionowanym punktem na mapie podróży do Koszyc jest spacer po słynnej ulicy Hlavnej, która pozwala podziwiać około 460 zabytkowych budowli. Najstarsze z zabytków datuje się nawet na 1542 rok.

Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzą przytulne restauracje, urokliwe, małe kafejki oraz lokalne sklepiki. 

Koszyce panorama miasta

Co warto zobaczyć ? 

Jednym z najbardziej znanych zabytków Koszyc jest Katedra pod wezwaniem św. Elżbiety, czyli utrzymany w gotyckim stylu kościół katolicki, będący jednocześnie wysuniętą najdalej na wschód katedrą gotycką w Europie. Do atrakcji Koszyc zaliczyć należy także Koszycki Złoty Skarb, Teatr w Koszycach, Jezuicki Klasztor, czy stare mury obronne miasta.

Warto zobaczyć też Wieżę Urbana, Więzienie Miklusza czy Wieżowiec ze stodołą na dachu przy ulicy Lidicke Nameste 1. 

Koszt podróży

Do Koszyc najłatwiej dojechać własnym autem. Warto jednak rozważyć podróż autokarem lub pociągiem. Za przyjazd FlixBusem z Krakowa do Koszyc zapłacimy już od 60 złotych od osoby w jedną stronę. 

Koszt noclegu w weekend majowy

Za cztery noce spędzone w Koszycach w czasie majówki zapłacimy około 300 złotych. W tej cenie otrzymujemy nocleg w hostelu w pokoju wieloosobowym. Apartament dla dwóch osób w hotelu 3-gwiazdkowym, z prywatną łazienką i blisko centrum można znaleźć już za niewiele ponad 1 300 zł.

Za cztery noce spędzone w prywatnym apartamencie z osobną sypialnią, prywatną kuchnią i łazienką, razem ze śniadaniem zapłacić trzeba około 1 000 zł. 

Koszt wyżywienia

Średni koszt obiadu dla jednej osoby w azjatyckiej czy chińskiej restauracji to około 20 euro. W restauracji włoskiej, francuskiej, japońskiej czy typowo słowackiej trzeba natomiast zapłacić około 25-35 euro. 

Ciekawostka! Koszyce często nazywane są „żelaznym sercem Słowacji”. To dlatego, że właśnie tam funkcjonować zaczęła największą słowacka huta żelaza. Nazwana została Východoslovenské železiarne, ale w 2000 roku zmieniła właściciela. Obecnie to U. S. Steel Košice. 

5. Cieszyn na długi weekend majowy 2024

Podczas majówki w tym roku Cieszyn koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy dobrego kina. Od 1 do 5 maja zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie będzie odbywał się 26. festiwal filmowy „Kino na granicy”. 3-dniowy karnet kosztuje obecnie 270 zł, a 5-dniowy 350 zł.

Fani zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić przez długi weekend Górę Zamkową, która jest siedzibą takich zabytków, jak Rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska oraz Pałac Myśliwski Habsburgów. Przyjemnie odpocząć można również na pełnej urokliwych kamieniczek starówce.

Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi na weekend majowy będzie oddalony o 20 kilometrów od Cieszyna park rozrywki Dream Park Ochaby. Znajduje się w nim park dinozaurów, park miniatur, prehistoryczne oceanarium, akwarium ryb tropikalnych, kino 6D, park linowy, wieża mocy czy małpi gaj.

Cieszyn - weekend majowy

Co warto zobaczyć?

Do głównych atrakcji Cieszyna, które warto zobaczyć w długi weekend z pewnością należą takie miejsca jak: Wieża Piastowska i Rotunda, Wzgórze Zamkowe, Cieszyńska Wenecja, czy Stary i Nowy Cmentarz Żydowski.

Warto odwiedzić również muzea, np. Muzeum Śląska Cieszyńskiego czy Muzeum Drukarstwa. Na uwagę z pewnością zasługuje również Cieszyńska Wenecja, a także stare miasto i rynek.

Wybierz się też na spacer promenadą na ulicy Głębokiej i wrzuć monety na szczęście do Studni Trzech Braci. 

Koszt podróży

Do Cieszyna najwygodniej jest dojechać samochodem. Alternatywą może być autokar lub pociąg – koszty podróży będą uzależnione od miejsca rozpoczęcia podróży. Z Warszawy FlixBusem podróż będzie kosztować około 100 zł w jedną stronę. Z Wrocławia do Cieszyna dojedziemy autokarem za około 80 zł.

Bilet na pociąg z Krakowa do Cieszyna kosztuje około 50 zł w jedną stronę. Ze stolicy taka podróż będzie droższa i za przejazd pociągiem na długi weekend trzeba zapłacić około 100 zł.

Koszt noclegu w weekend majowy

Z uwagi na odbywający się w mieście festiwal filmowy cent noclegów poszły bardzo do góry. Za cztery noce w dwugwiazdkowym hotelu zapłacimy około 600 zł - i to obecnie najtańsza opcja.

Od 1 000 zł do 2 000 zł można znaleźć pokój w trzygwiazdkowym hotelu w opcji ze śniadaniem.

Koszt wyżywienia

W Cieszynie ceny wyżywienia nie są bardzo wysokie. Stołując się w barach mlecznych czy małych lokalach można zjeść obiad już za około 30-50 zł.

biad w restauracji dla jednaj osoby kosztuje od 50 zł w mniejszej restauracji do około 100 zł w bardziej ekskluzywnych miejscach. 

Ciekawostka! W czeskim Cieszynie znajduje się jedna z najstarszych scen teatralnych w Czechach. Teatr Cieszyński otwarty w 1910 roku jest perłą architektury secesyjnej. Został zaprojektowany przez sławnego wiedeńskiego architekta Ferdinanda Fellnera. Budynek zachwyca fasadą i bogatym wnętrzem.

Bezpieczna majówka 2024 z odpowiednią polisą! Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na długi weekend majowy?

Niezależnie od tego, czy długi weekend spędzisz w naszym kraju czy za granicą, zadbaj o to, by podróż była bezpieczna. Pomoże w tym odpowiednia polisa, która w razie nieszczęśliwego wypadku, problemów ze zdrowiem czy kradzieży będzie cennym wsparciem.

Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wybranego zakresu ochrony i wysokości sum gwarantowanych, ale i także od dodatkowych elementów ubezpieczenia.

Najtańszą polisę możesz mieć już od około 4 zł dziennie. Natomiast warto dopasować ubezpieczenie do kierunku i charakteru wyjazdu, aktywnego wypoczynku oraz indywidualnych potrzeb. 

Pakiet w tej cenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także ochronę bagażu. To wystarczająca ochrona na standardowy długi weekend.

Wypowiedź eksperta

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala na dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w krajach UE wyłącznie w placówkach publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenie podróżne, w odróżnieniu od EKUZ, zapewnia dostęp również do prywatnych placówek. Ponadto obejmuje znacznie szerszy zakres ochrony, np.: pokrycie kosztu transportu medycznego do Polski, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gwarantuje także lepszą ochronę podczas uprawiania aktywności zaliczanych do sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka, ponieważ obejmuje pokrycie kosztów ratownictwa.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Wygodnie oferty ubezpieczenia można porównać za pomocą naszego kalkulatora. W ten sposób szybko i bez wychodzenia z domu zakupi się odpowiednie ubezpieczenie na długi weekend majowy. Sprawdź, ile zapłacisz za polisę na taki krótki wyjazd.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Po wybraniu wariantu ubezpieczenia w ciągu kilku minut otrzymasz na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na majówkowy wyjazd. Długi weekend majowy będzie dzięki temu w pełni bezpieczny i z pewnością spędzisz go bez niespodzianek!

Co warto wiedzieć?

 1. Długi majowy weekend można spędzić w uzdrowisku, tropikach pod dachem, na górskim szlaku, zwiedzaniu zabytków czy międzynarodowym festiwalu filmowym.

 2. W dobrej cenie zaplanujesz nocleg i podróż, a także dodatkowe atrakcje. Także oferty biur podróży są skrojone pod takie weekendowe wyjazdy.

 3. Warto jednak robić to z wyprzedzeniem - im bliżej majówki, tym ceny są wyższe. Przy wcześniejszej rezerwacji można sporo zaoszczędzić.

 4. Optymalne ubezpieczenie turystyczne na zagraniczne majówkowe wczasy można kupić za 4,50 zł dziennie. Sprawdź dokładną cenę w naszym kalkulatorze.

 5. Ubezpieczyć można się też na wyjazdy krajowe - już od około 2 zł za dzień.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy obchodzone jest Międzynarodowe Święto Pracy w 2024 roku?

  Międzynarodowe Święto Pracy w 2023 wypada 1 maja w środę.

 2. W jakie dni jest majówka?

  W 2024 roku majówka zaczyna się 1 maja. Dniem wolnym od pracy jest 1 i 3 maja. Odpoczynek można przedłużyć, biorąc urlop 2 maja oraz 29 i 30 kwietnia.

 3. Czy za 1 maja można odebrać dzień wolnego?

  W tym roku 1 maja wypada w środę. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

 4. Gdzie jechać na majówkę?

  Do ciekawych miejsc, w których można spędzić majówkę należą Karlowe Wary, Koszyce, Czeski Cieszyn czy Tropical Islands koło Berlina. Można też wybrać się nad Bałtyk, w góry, na Podlaskie albo w Bory Tucholskie.

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie na majówkę w 2024?

  Polisę można znaleźć od niespełna 4 zł dziennie. Niemniej jednak warto ubezpieczenie dopasować do kierunku wyjazdu (zwłaszcza pod kątem kosztów leczenia), charakteru podróż i własnych potrzeb.

 6. Kiedy jechać na majówkę?

  Weekend majowy można rozpocząć już 27 kwietnia w sobotę. Korzystając z trzech dni wolnego (29 i 30 kwietnia oraz 2 maja) możemy zyskać z weekendami aż 9 dni na odpoczynek.

 7. Jaka pogoda na majówkę?

  Z najnowszych informacji meteorologicznych wynika, że w całym kraju możemy spodziewać się temperatur w granicach 16-17 stopni Celsjusza w ciągu dnia, natomiast nocą termometry mogą pokazać około 6 stopni Celsjusza. Prognozy pogody wskazują również na możliwość chłodniejszych temperatur, deszczu, a nawet burz w różnych regionach Polski. Warto jednak pamiętać, że długoterminowe prognozy nie są precyzyjne i te dane mogą się jeszcze zmienić.

 8. Ile trwa weekend majowy 2024?

  To zależy, od tego z ilu wolnych dodatkowo dni się korzysta. Standardowo będą wolne dwa dni 1 oraz 3 maja. Dodatkowo wolny dzień pomiędzy nimi pozwoli na przedłużenie weekendu do 5 dni. Potrwa on wtedy aż do 5 maja.

 9. Kiedy majówka w 2024?

  Majówka w 2024 rozpoczyna się już w środę 1 maja (Święto Pracy) a kończy w niedzielę 5 maja. To jak długa będzie majówka w 2024 uzależnione jest od wziętych dodatkowych dni wolnych od pracy. Można zacząć długi weekend już 27 kwietnia w sobotę, korzystając w ramach urlop z dno wolnych 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja.

 10. Czy EKUZ na majówkę 2024 wystarczy?

  Jeśli wybieramy się na majowy weekend blisko polskiej granicy, do jednego z krajów należących do UE Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zagwarantuje nam podstawową opiekę medyczną podczas podróży. Nie będzie ona jednak stanowiła odpowiedniego zabezpieczenia w wielu sytuacjach, takich jak np. prywatna opieka medyczna, transport do kraju, czy akcje ratownictwa. Na wczasy zagraniczne lepiej zabrać ze sobą ubezpieczenie, które pokryje wszystkie koszty leczenia i zapewni wsparcie na cały czas pobytu.

 11. Gdzie szukać ofert na wyjazd majówkowy 2023? Biura podróży czy na własną rękę?

  To zależy od tego, dokąd planuje się pojechać. Biura podróży oferują wycieczki objazdowe lub urlop w ciepłych krajach (Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Turcja, Grecja, Hiszpania). Na własną rękę można zaplanować podróż do mniejszych miasteczek lub odwiedzić ciekawe atrakcje znajdujące się np. blisko granicy z Polską lub rozrzucone na trenie całego kraju.

 12. Kiedy się zaczyna majówka i kiedy się kończy?

  Majówka w tym roku zaczyna się w środę 1 maja. Może potrwać do 5 maja, jeśli skorzysta się z dnia dodatkowo wolnego 2 maja.

 13. Kiedy jest majówka 2023?

  Majówka w 2023 roku rozpoczyna się w poniedziałek 1 maja (Święto Pracy) a kończy w środę 3 maja (Święto Konstytucji). To jak długa będzie majówka w 2023 uzależnione jest od wziętych dodatkowych dni wolnych.