Dla wielu podróżnych Polska kończy się na wielkich miastach, Bałtyku, górach i Mazurach. A tymczasem niepozorne miejscowości, niecodzienne atrakcje czy wyjątkowe miejsca czają się dosłownie za każdym rogiem. W dobie inflacji coraz częściej ograniczymy podróże zagraniczne. Może to dobra okazja, by zacząć poznawać własne podwórko? Zapraszamy w Cię w podróż razem z nami przez wyjątkowe miejsca na terenie Mazowsza, o których rzadko czyta się w przewodnikach!

Historia Polski rozgrywała się na ziemiach Mazowsza od kilkuset lat. Miały miejsce tu wielkie bitwy, ważne wydarzenia historyczne i to tutaj wijące się pasma dróg i szlaków prowadzą do miejscowości, których urok pozwala jeszcze bardziej zagłębić się piękno i wyjątkowość naszego kraju. Mało znane zamczyska, niepowtarzalne pomniki przyrody, niesamowite muzea i legendy - takie właśnie jest Mazowsze – piękne, tajemnicze, warte spojrzenia w sposób nieco inny niż zwykle.

Gotowy? To ruszaj razem z nami!

Mazowsze – co trzeba wiedzieć? 

10 nieznanych miejsc na Mazowszu 

Mazowieckie to największe województwo w Polsce. Leży w środkowej i wschodniej części Polski. Na jego terenie można znaleźć wiele zabytków, parków, lasów, wyjątkowych i niezwykłych miejsc na skalę kraju, a czasem i Europy. Nie da się tu nudzić! Zwłaszcza, gdy poszuka się takich miejsc, które nie są oczywistą atrakcją turystyczną.  

My wybraliśmy takich 10. Zapraszamy do lektury. Przeczytaj, dlaczego warto je odwiedzić i zaplanuj swoją wycieczkę na Mazowsze. 

1. Rezerwat Modrzewina, Mała Wieś - las niczym z horroru

Wyobraź sobie mglisty szary dzień, wchodzisz do niezwykłego lasu, otacza Cię szpaler modrzewi i magiczna, trochę przerażająca cisza... Niczym z najlepszego horroru. Jeśli jesteś fanem trzymających w napięciu filmów grozy, to Rezerwat Modrzewina pod Grójcem z pewnością Cię zachwyci. Ten wyjątkowy las jest odpowiednikiem słynnego irlandzkiego The Dark Hedges, czyli Mrocznego Szpaleru.

Rezerwat jest największym w Polsce i najdalej wysuniętym na północ skupiskiem modrzewia polskiego. Drzewa te budują mroczny klimat, ale to nie jedyna atrakcja lasu. Wśród gęstwin ukryte są magiczne oczka wodne, przy których możesz napotkać sarny i dziki. Jest kapliczka, wiata i miejsce na piknik. Możesz więc po spacerze wzdłuż niezwykłych modrzewi odpocząć na łonie natury.

Na terenie Rezerwatu Modrzewina znajduje się też ścieżka przyrodniczo-leśna, która pozwoli Ci na lepsze poznanie lasu i jego otoczenia. Możesz wybrać się również na spacer do jednego z kilku zespołów parkowych, które są zaliczane do pomników przyrody. Z pewnością zachwyci Cię park przy pałacyku w Małej Wsi. 

Bliskość przyrody, tajemnicze drzewa i świeże powietrze podziałają na Ciebie lepiej niż cokolwiek innego! Przekonaj się o tym sam w Rezerwacie Modrzewina.

Dojazd z Warszawy: 55 km, 59 minut samochodem 
Wstęp: bezpłatny
Godziny otwarcia: 24 h/7 
Dojazd komunikacją publiczną: autobus PKS, czas podroży: 1 godzina 56 minut z przesiadką, koszt biletu: 20 zł 

2. Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym - ulica, na której mieszka Harry Potter, a zza krzaków zerkają smoki

Ten niezwykły park tematyczny znajduje się w … lesie, pod Piasecznem, kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Wbrew nazwie znajdują się tam nie tylko kadry z filmów, ale znacznie więcej. Dzielnica Filmowa sprawdzi się na jednodniowy wypad całą rodziną – nie brak tam atrakcji dla dzieci i dorosłych. Park ten został stworzony z pasji, ciągle jest udoskonalany i co najważniejsze – wszystkie rozrywki znajdują się na świeżym powietrzu. 

Na terenie Dzielnicy Filmowej czeka na Ciebie ponad 50 modeli samochodów z filmów oraz bajek, a także motocykle filmowe czy roboty. Przygód można szukać na leśnej ścieżce Discovery. Dzieci mogą chwilę oddechu złapać w piaskownicy, na tematycznych placach zabaw lub wyszaleć się na trampolinach i karuzelach (zwłaszcza na tej w kształcie filiżanek!).  

Warto przejechać bolidem z Formuły 1 albo zażyć kulkowego prysznica. Możesz podziwiać zwierzęta znane Ci z bajek i animacji oraz eksponaty z planów filmowych. Zagrasz na instrumentach w wersji XXL. Na terenie parku znajduje się też grill bar oraz stoisko z lodami. 

Czy Dzielnica Filmowa to taki nasz Disneyland w wersji mini? Jak najbardziej! Atrakcji z pewnością tam nie brakuje i to bez względu na to, ile ma się lat. 

Dojazd z Warszawy: 28 km, 30 minut samochodem 
Wstęp: cały bilet: 49 zł, ulgowy: 43 zł, rodzinny (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci): 100 zł  
Godziny otwarcia: 

- sobota: 10:00–18:00
- niedziela: 10:00–18:00 

Dojazd komunikacją publiczną: pociąg Kolei Mazowieckich, czas podroży: 51 minut, koszt biletu: 11,5 zł 

3. Farma Iluzji w Mościskach - tam, gdzie umysł płata Ci figle

Farma Iluzji w Mościskach
Fot. Farma Iluzji

Czy można zobaczyć coś, czego nie ma? W Farmie Iluzji to całkiem możliwe. To miejsce, w którym umysł będzie płatał Ci figle na każdym kroku. Ten niezwykły park rozrywkowo-edukacyjny znajduje się w Mościskach pod Trojanowem. Można tam zobaczyć kran, z którego cieknie woda, choć nie jest nigdzie podłączony, lewitujące piłeczki czy domek, w którym nieźle zakręci Ci się w głowie.  

Na Farmie Iluzji zajrzysz też do Sekretnej Komnaty, Studni Nieskończoności, możesz zrobić sobie zdjęcie z głową na talerzu lub zostać łucznikiem. W Lasku Doświadczeń podszkolisz się z fizyki, a na Muzycznej Polanie możesz wziąć lekcje grania. Na terenie Farmy znajduje się szereg placów zabaw, karuzel i kolejek.  

Farma Iluzji - postacie z bajek
Fot. Farma Iluzji

Na miejscu odbywają się też pokazy iluzjonistów lub występy postaci bajkowych. Na Farmie Iluzji znajduje się też kuchnia polowa, bar, pizzeria, miejsca na ogniska i grille, pokój dla rodzica z małym dzieckiem oraz sklep z pamiątkami. 

Kręci się w głowie od samej liczby atrakcji! A to dopiero początek – przekonasz się o tym sam, odwiedzając jedyną taką Farmę na świecie. 

Dojazd z Warszawy: 106 km, 1 godzina 16 minut samochodem 
Wstęp: cały bilet: 89 zł, ulgowy: 79 zł, rodzinny (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci): 299 zł 
Godziny otwarcia: według kalendarza dostępnego na stronie Farmy Iluzji
Dojazd komunikacją publiczną: brak 

4. Park "Dolina Wkry" w Pomiechówku - spacer w koronach drzew

Park Dolina Wkry - spacer w koronach drzew
fot. Urząd Gminy Pomiechówek

Zwykły spacer po lesie to za mało? Wielu wrażeń dostarczy Ci przechadzka w koronie drzew. Ale jeśli masz lęk wysokości – pamiętaj, nie patrz w dół! Taką atrakcję znajdziesz w Parku „Dolina Wkry” w Pomiechówku, obok Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina. Gniazda ptaków, zieleń drzew i panoramę lasu można podziwiać, spacerując kładką o długości ponad 200 metrów. 

To jednak nie jedyna atrakcja, jaką oferuje park „Dolina Wkry”. Musisz tylko zejść na ziemię. Znajdują się tam też leśne karuzele, wieża widokowa i rzeźby motyli. W pobliżu znajduje się też park liniowy, siłownia w plenerze oraz wioska wikingów. Można też odpocząć nad rzeką lub popływać kajakami. Na skraju parku jest też parking oraz restauracja. 

Dolina Wkry - spacer po lesie
 Fot. Urzędu Gminy Pomiechówek

Taki niecodzienny relaks w lesie, z dala od wielkomiejskiego gwaru z pewnością Ci się przyda! 

Dojazd z Warszawy: 43 km, 45 minut samochodem 
Wstęp: spacer w koronach drzew + wejście na wieżę widokową: 14 zł, dziecko do 3. roku życia - bezpłatnie 
Godziny otwarcia:  

- poniedziałek: zamknięte  
- wtorek: 11:00–18:00 
- środa: 11:00–18:00 
- czwartek: 11:00–18:00 
- piątek: 11:00–18:00 
- sobota: 10:00–18:00 
- niedziela: 10:00–18:00 

Dojazd komunikacją publiczną: pociąg Kolei Mazowieckich, czas podroży: 1 godzina, koszt biletu: 15,20 zł 

5. Gmach Główny Politechniki Warszawskiej - podróż w czasie na retro schodach 

schody w budynku Politechniki Warszawskiej
Fot. Politechnika Warszawska

Możesz się zastawiać, co ciekawego może być w uczelnianym budynku? A choćby to, że to nie zwykła, przypadkowo zaprojektowana budowla. Gdy wejdziesz do środka Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, cofniesz się w czasie! Wyjątkowe, piętrzące się schody niczym z zamku w Baranowie Sandomierskim, dziedziniec otoczony krużgankami i ogromne wnętrze, zapierające dech w piersiach – wystarczy zamknąć oczy, by poczuć się jak na dworskim balu.  

Gmach Politechniki Warszawskiej powstał na przełomie XXI i XX wieku. Został zaprojekowany przez Stefana Szyllera, jednego z najwybitniejszych w tamtym czasie architektów. Otwarty w 1902 roku służył Politechnice do wybuchu II wojny światowej. W czasie powstania warszawskiego został dość mocno zniszczony. Jego odbudowa trwała aż do lat 90.  

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej
Fot. Politechnika Warszawska

Do gmachu można wejść codziennie, w godzinach pracy Politechniki. Do środka prowadzą ogromne, zaokrąglone ku górze drzwi z trzema otworami. Można podziwiać klatkę schodową z poziomu dziedzińca lub wspiąć się na wyższe kondygnacje.  

Niezwykłe perełki architektoniczne są czasem niepozornie schowane. Politechnika Warszawska to dokonały tego przykład. Przekonaj się o tym na własne oczy! 

Dojazd z Warszawy: 1,5 km, 18 minut pieszo, 5 minut samochodem 
Wstęp: bezpłatny 
Godziny otwarcia: czas pracy uczelni 
Dojazd komunikacją publiczną: metro, czas podroży: 10 minut, koszt biletu: 3,40 zł 

6. Trickorama w Radiomu - świat iluzji, z którego nie będziesz chciał wracać 

Iluzja może spłatać Ci niezłego figla, ale też pozwoli zaznać odrobiny świata magii. Wystarczy, że odwiedzisz Trickoramę w Radomiu. To idealny sposób na spędzenie wolnego czasu niezależnie od wieku. Odnajdą się tu i dzieci, i dorośli korzystając z atrakcji, które uczą i bawią.  

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia samego pojęcia trick art, które jest podstawą niezwykłej aury tego miejsca. Trick art to rodzaj sztuki, który ma na celu oszukanie ludzkiego oka poprzez zastosowanie sztuczek iluzjonistycznych. Pożądane efekty iluzji optycznej uzyskać można dzięki deformacji kształtów, wielkości lub odległości obserwującego od obrazu. Złudzeniom poddawana jest również percepcja i fizjologia układu wzrokowego.  

Trickorama to doskonałe miejsce do zgłębiania sztuczek świata iluzji. Jest to największe centrum iluzji i muzeum trickartu w Polsce - jednocześnie jedno z największych na świecie. W ofercie znajdziesz kilkadziesiąt obrazów anamorficznych malowanych przez polskich przedstawicieli street artu.  

Dzieła dosłownie wciągają do środka, a światu do których zabierają swoich obserwatorów to głębiny morskie, King Kong, Czarwonica Ruda Baśka, Kota Radomiau, Zombie Smok i wiele innych. Ponadto, znajdziesz tu kilkadziesiąt atrakcji na skalę europejską – niesamowite eksponaty, kalejdoskopy, baśniowe miraże, a także największy w Polsce labirynt luster. To jedynie niewielka część niespodzianek, które czekają na Ciebie w Trickoramie w Radmoniu.  

Ścieżki edukacyjne, świat VR, nauka poprzez zabawę oraz możliwość urządzenia w Trickoramie urodzin, z pewnością rozkochają w sobie Ciebie i całą Twoją rodzinę.  

Dojazd z Warszawy: 115 km, 1h 22 min samochodem 
Godziny otwarcia:  poniedziałek – niedziela,10:00 – 19:00  
Wstęp:  

- Dorośli: 43 zł 
- Dzieci i młodzież (3-18 lat) 39 zł 
- Student i Senior (65+) 41 zł 
- Grupy zorganizowane (do 10 osób): 36 zł 

Dojazd komunikacja publiczną: pociąg Kolei Mazowieckich, czas podroży: 1 godzina 56 minut, koszt biletu: 27 zł 

7. Ratusz w Szydłowcu - pręgież, sgraffito oraz późny renesans

Pewnie myślisz sobie, że budynków ratuszy w Polsce jest pod dostatkiem. Co wiec niezwykłego ma w sobie ratusz w Szydłowcu? Opowiemy Ci o nim trochę i sam się przekonasz. 

Budynek, który obecnie jest siedzibą burmistrza i administracji samorządowej w Szydłowcu został wybudowany w latach 1602 – 1629, a zgodnie z regułami prawa magdeburskiego umieszczono go pośrodku czworobocznego rynku. Kiedy w 1626 roku prace budowalne zostały ukończone, przed frontem ustawiono pręgierz (późnorenesansową kolumnę przeznaczoną do wykonywania kar). Do dziś jest on unikalnym zabytkiem na skalę Polski.

Na wieży poza renesansowym hełmem i mniejszymi hełmikami umieszczono zegar, a cały budynek został otynkowany na biało, gdzie w attyce wymalowano Mękę Pańską metodą sgraffito, będącą techniką dekoracyjną malarstwa ściennego. Po historycznych zniszczeniach w XVII wieku i obu wojnach budynek utrzymuję obecną formę, ukształtowaną ostatecznie w 1945 roku.

Współczesna elewacja wciąż zdobiona dekoracją sgraffito prezentuje motywy roślinne, a w arkadach znajdują się wizerunki postaci, odkryte podczas prac renowacyjnych w latach 1949 – 1952. 

Budynek prezentuje wartość historyczna i artystyczną, należąc do polskich zabytków późnorenesansowego budownictwa mieszczańskiego. To jeden z zabytków Mazowsza, który musisz zobaczyć! 

Dojazd z Warszawy: 129 km, 1h 24 min samochodem 
Godziny otwarcia: na zewnątrz: 24/7, w środku: czas pracy ratusza
Wstęp: bezpłatny
Dojazd komunikacją publiczną: pociąg Kolei Mazowieckich, czas podroży: 2 godzina 17 minut, koszt biletu: 28,90 zł 

8. Kościół świętego Wojciecha w Ostrołęce - kiedyś cerkiew, dziś kościół rektoralny

Sakralnych budowli na Mazowszu też nie brakuje, my podpowiemy Ci który z nich warto zobaczyć. Do takich perełek z pewnością możemy zaliczyć kościół św. Wojciecha. Najstarsze pisane wzmianki o tym budynku pochodzą z XVI w., a jego istnienie potwierdziły prowadzone w XIX i XX w. badania architektury i prace archeologiczne.  

Trochę Ci o nim opowiemy. Początki kościoła sięgają Wojciechowic – dzielnicy miasta Ostrołęki, w której stacjonowały wojska rosyjskie. Właśnie dla Rosjan budynek został wybudowany, w pierwotnej wersji będąc cerkwią pod wezwaniem św. Piotra i Pawła.

Kiedy Rosjanie opuścili terytorium Ostrołęki w 1915 roku, cerkiew została przekształcona w zbór protestancki, który w czasie I wojny światowej służył niemieckim oddziałom za magazyn wojskowy. W kolejnych latach w przybycia Pułku Ułanów Zasławskich, cerkiew została przekształcona w kościół rzymskokatolicki.  

Ostatnich poważnych zmian dokonano w latach 60. XX w. Usunięto dwa barokowe ołtarze i ambonę, a popękane malowidła w kopule zastąpiono pracami autorstwa Eugeniusza Czuchorskiego. Od roku 1949 kościół św. Wojciecha jest kościołem rektoralnym. 

To jeden z najlepiej zachowanych zabytków w Polsce. Możesz przekonać się o tym na własne oczy! 

Dojazd z Warszawy: 132 km, 1 h 55 min 
Godziny otwarcia: w czasie mszy i nabożeństw
Wstęp: bezpłatny
Dojazd komunikacją publiczną: autobusy prywatne, czas podróży około 2 godzin 35 minut, koszt biletu: około 30 zł

9. Muzeum Mazowieckie w Płocku - 1,8 tysiąca przedmiotów z okresu międzywojnia  

Dlaczego powinieneś wybrać się do Muzeum Mazowieckiego w Płocku? Bo znajdziesz tam coś więcej niż nudne eksponaty. Przekonasz się, jak wciąż mało wiesz o jednym z największych polskich regionów. 

Początek złotych lat 20-tych XX wieku rozwinął elitarny styl dla prawdziwych smakoszy elegancji i stylu. Bogactwo i luksus we wnętrzach, geometria i syntetyczne ujmowanie form w architekturze, dekoracyjna kreska i wysmakowana paleta barw – to właśnie art deco nurt, który miał łączyć w sobie sztukę użytkową i jednocześnie piękną.  

Muzeum Mazowieckie w Płocku rozbudowuje międzywojenną kolekcję od 15 lat, czego efektem jest imponująca, największa w Polsce stała wystawa poświęcona sztuce tego okresu. Pośród wyjątkowych eksponatów znajdziesz tu mini kino Odeon, zabytkowy angielski samochód - Jowett z 1926 roku, meble, szkła, ceramikę, kolekcje strojów, czy biżuterię (puderniczka Tiffanyego) .

Znajduje się tu również aranżacja mieszkania polskiej inteligencji z początku XX wieku, w której znajdziesz kilimy – dekoracyjne tkaniny - zaprojektowane przez czołowych artystów polskiego międzywojnia. W galerii designu, wśród bogatej kolekcji szkieł znajdują się produkty takich znanych hut polskich, jak: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno, a także zagraniczne wytwórnie.

Z kolei część poświęconą malarstwu, szczycą między innymi nazwiska takie jak: Pronaszko, Chwistek, Witkiewicz, Rudnicki czy Łępicka. To tylko niewielka część zasobów Muzeum w Płocku, które możesz zobaczyć. Uzupełnieniem całej wystawy są ekrany z informacjami o sztuce międzywojnia. Z pewnością przyciągnie Cię ścianka do selfie w stylu art déco i lustro, w którym można „przymierzać” stroje z epoki. 

Mazowsze poznane od strony historycznej jest niemniej interesujące. Odwiedź Muzeum w Płocku i sam się przekonaj!

Dojazd z Warszawy: 119 km, 1 h 45 min 
Godziny otwarcia:  

- w lecie: wtorek – niedziela 10:00 -17:00 
- w zimie: wtorek – niedziela 10:00 -16:00

Wstęp: bezpłatny 
Dojazd komunikacją publiczną: autobusy prywatne, czas podróży około 2 godzin, koszt biletu: około 40 zł

10. Dwór Dembińskich - wizytówka charakterystycznego dworu polskiego 

Dwory i dworki są rozsiane po całej Polsce, ale ten ma wyjątkową historię, która z pewnością Cię do siebie przekona. W XVIII i XIX w. Przysucha była się ważnym ośrodkiem przemysłu górniczo-hutniczego. Jednym z najbardziej interesujących obiektów na jej terenie jest Dworek Dembińskich, będący obecnie siedzibą Muzeum im. Oskara Kolberga. 

Najpierw w 1627 r. powstał pierwszy drewniany dwór wybudowany z modrzewia. Znajdowały się w nim cztery pokoje, trzy izby, garderoby, gabinet, skarbczyk, spiżarnia i piwnice. W niedalekiej odległości od dworu usytuowany był budynek kuchenny z piekarnią, wozownią, oborą, budynek folwarczny i stajnie. Po rozbiórce budynku drewnianego Juliusz Dembiński wzniósł murowaną siedzibę na fundamentach dawnego magazynu żelaza.Przez lata konstrukcja była rozbudowywana i przechodziła liczne renowacje. Budynek otoczony był malowniczym parkiem, zaprojektowanym i urządzonym przez ogrodnika Teodora Chrząńskiego - autora parków w Nadułkach, Chojnowie i Skolimowie. Odrestaurowany i ocalony od zapomnienia dwór w Przysusze to dziś budowla dość skromna, parterowa, na rzucie prostokątnym, stanowiący doskonałą ilustrację charakterystyczną dla polskiego dworu. W tym samym roku na parterze stworzono muzeum im. Oskara Kolberga, które otwarto rok później, dokładnie w 100 rocznicę śmierci Kolberga – jednego z najważniejszych etnografów w Polsce.

Wśród najcenniejszych eksponatów muzealnych znajdziesz rękopisy Oskara Kolberga, archiwalne dokumenty rodziny Kolbergów –Juliusza, Wilhelma, Bronisława i Henryka, kolekcję kartograficzną, pierwodruki publikacji Oskara Kolberga, a także meble i pamiątki w wyposażeniu XIX-wiecznych wnętrz dworskich. Jedną z części stałej ekspozycji w muzeum stanowi również wystawa poświęcona Przysusze w okresie XVIII-XX w. Prezentacja obejmuje też historię dworu i jego właścicieli - Dembińskich, którzy przez ponad 200 lat związani byli z Przysuchą.

Eksponowane zbiory pozyskano z archiwów, bibliotek i muzeów oraz z zasobów rodziny Dembińskich. Ta wyjątkowa kolekcja czeka również na Ciebie. 

Dojazd z Warszawy: 135 km, 1 h 41 min 
Godziny otwarcia:  

- poniedziałek- piątek: 8:00-15:00
- sobota –niedziela: 10:00-15:00

Wstęp:

- bilet normalny: 10 zł 
- bilet ulgowy: 7 zł 

Dojazd komunikacją publiczną: pociąg Kolei Mazowieckich, czas podroży: 3 godzina 20 minut z przesiadką, koszt biletu: 40 zł 

Bezpieczne podróże po Polsce - pamiętaj o ubezpieczeniu

Mazowsze to region Polski, który ma Ci wiele do zaproponowania. Warto zaplanować takie podróże po tej okolicy na czas wakacji czy długich weekendów. A wiadomo, jak to w podróży, wszystko może się zdarzyć. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą ubezpieczenie - NNW po Polsce ochroni Ciebie i Twoją rodzinę, a Assistance krótkoterminowe przyda się w razie kolizji czy usterki samochodu.

Polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków możesz znaleźć w naszym kalkulatorze od około 2 zł za dzień ochrony. Assistance dla Twojego samochodu wyliczysz tutaj.

Co warto wiedzieć?

  1. Mazowsze to największe polskie województwo.
  2. Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji dla całych rodzin.
  3. Można wybrać się na spacery po lasach, zwiedzać zabytki lub dobrze bawić się w centrach rozrywki.
  4. Część z tych miejsc jest dostępna za darmo, w innych trzeba zapłacić za wstęp.
  5. Wszędzie dojedzie się samochodem, do niektórych atrakcji można dostać się transportem publicznym.