Wspinaczka, trekking czy zdobywanie górskich szczytów to nie jedyne atrakcje, jakie można zaplanować w górach. Ciekawą propozycją na spędzenie czasu będzie także odwiedzenie skalnych miast, których w Polsce nie brakuje.

Nietypowe poziome skalne spiętrzenia przypominające postacie czy przedmioty, labirynty, wąskie uliczki, maczugi, grzyby i korytarze - taki widok będzie czekał na Ciebie w skalnym mieście. O dziwno, doświadczanie takich widoków nie wymaga zagranicznych podróży, te wyjątkowe atrakcje zobaczyć możesz w różnych zakątkach Polski. 
Zobacz, gdzie znaleźć skalne miasto, jak się przygotować do takiego wyjazdu i o czym pamiętać. 

Skalne miasto - co to takiego? Mapa skalnych miast w Polsce

Jest to charakterystyczny sposób uformowania powierzchni ziemi, na który składają się grzyby skalne, baszty, skałki, ambony. Te rzeźby skalne o fantazyjnych kształtach tworzą prawdziwy malowniczy labirynt, wzbudzając zachwyt turystów.

Skamieniałe miasto powstaje w wyniku erozji terenu, kiedy to wody deszczowe i wiatr doprowadzają do licznych poziomych spękań, co jest charakterystyczne szczególnie dla gruboziarnistych piaskowców. W efekcie poziome warstwy piaskowca tworzą niezwykłe formacje skalne, niekiedy na tyle efektowne, że powstaje prawdziwy skalny labirynt, z uliczkami, zaułkami, korytarzami, nad którymi górują mury skalne.

Skalne miasto. Polska, najpopularniejsze formacje skalne:

 • Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

 • Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich

 • Szwajcaria Lwówecka na obrzeżach Lwówka Śląskiego w Dolinie Bobru

 • Skały pod Adamowem

 • Diable Skały w Bukowcu

 • Skały na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

 • Skałki Piekło pod Niekłaniem i Piekło Dalejowskie.

Zobacz 10 wyjątkowych miejsc na Mazowszu

Które skalne miasta warto odwiedzić w Polsce?

Najpopularniejsze w Polsce miasto skalne to Błędne Skały, które można połączyć z wizytą w Dusznik Zdroju (odległość 15 km).
Równie chętnie odwiedzane są Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich położone w środkowej części Rudaw Janowickich, na szczycie Lwiej Góry.

Błędne Skały, czyli skalne miasto w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych

Najbardziej znane kamienne miasto w Polsce to Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, leżące na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Położone są na granicy polsko-czeskiej na wysokości 853 m n.p.m., niedaleko Kudowy Zdroju i Karłowa, na zboczach Skalniaka.
Nieopodal położona jest też Bukowina Kłodzka.

Ten zespół bloków skalnych sięga nawetdo 11 metrów.
Zadziwiające kształtami i imponujące wielkością maczugi, grzybki, słupy, spękania skalne, wąskie korytarze, szczeliny, spiętrzone poziome bloki skalne przyciągają turystów i stanowią największą atrakcję w Sudetach Środkowych.

Błędne Skały – jak zwiedzać skalne miasto?

Błędne Skały znajdują się zaledwie 20 minut autem od Kudowy Zdroju, jednak droga jest dość kręta. Do wyboru jest parking górny, z którego wejście zajmie zaledwie 5 minut, lub parking dolny.

Parking dolny jest darmowyi wymaga dodatkowego ok. 40-minutowego dojścia. Parking górny, skróci co prawda trasę pieszą, ale wymaga dodatkowej opłaty 30 zł oraz wjazdu i wyjazdu o określonej godzinie ze względu na ruch wahadłowy.
Konieczna jest też ostrożna i sprawna jazda, stąd w sezonie zimowym jest niedostępny.

Wejście na Błędne Skały jest płatne, a bilet wstępu wynosi:

▶ 12 zł - bilet normalny,
▶ 6 zł - bilet ulgowy,
▶ dzieci do lat 7. wchodzą za darmo.

Istnieje możliwość zakupienia biletu przez Internet lub w kasie biletowej.

Cała trasa jest jednokierunkowa. Na zwiedzanie należy zarezerwować ok. 1 godziny. Trasa dostępna jest o każdej porze, lecz w sezonie zimowym wchodzi się na własną odpowiedzialność.

Jest to jedna z przyjemniejszych tras w Górach Stołowych, gdzie można udać się z dziećmi. Nawet młodsze pociechy nie powinny mieć problemów z przebyciem trasy, odradzane jest natomiast zabieranie wózków dziecięcych, ze względu na układ błędnych skał i wąskie przejścia.

Uwaga!

Choć trasa jest łatwa, to wymaga pewnego wysiłku fizycznego - czasami trzeba się przecisnąć, schylić, ukucnąć. Warto wziąć to pod uwagę, organizując wycieczkę do Błędnych Skał.

Trasę warto zacząć od Skalnych Czasz - to punkt widokowy, z którego rozciąga się krajobraz na Szczeliniec Wielki, a nawet Karkonosze.

To najbardziej znane w Polsce miasto skalneposiada wiele formacji, które noszą indywidualne nazwy - od przedmiotów lub postaci, jakie przypominają.
Są tu więc: Końskie siodło, Okręt, Kurza Stopa, Skalna Brama, Stołowy Głaz, Końska Noga.

Uwaga!

Pamiętaj, poruszaj się na wyznaczonych szlakach, w części odgrodzonej barierkami i łańcuchami.

Po przejściu labiryntu znajduje się duży taras widokowy, z którego rozciąga się obłędny widok na panoramę czeskiej części Gór Stołowych i Szczeliniec.
Kolejno można skierować się już w stronę parkingu lub udać szlakiem na Szczeliniec Wielki.

Rezerwat przyrody Skały pod Adamowem - co warto zobaczyć?

Oprócz Błędnych Skał, w Polsce znajduje się wiele innych labiryntów skalnych, które robią niesamowite wrażenie na turystach. Jedną z nich są zlokalizowane
w województwie świętokrzyskim Skały pod Adamowem
. To rezerwat przyrody położony niedaleko Starachowic, niecałe 2 godziny jazdy od Warszawy.

Znajdują się tu skałki liczące do 6 metrów wysokości, usytuowane wzdłuż strumienia Ruśna, na długości ok. 1 km. Rezerwat powstał w 1995 roku, by chronić znajdujące się tutaj piaskowce dolnotriasowe.

Turyści chętnie odwiedzają Skały pod Adamowem o każdej porze roku.

Rezerwat przyrody Skały pod Adamowem - jak zwiedzać skalne miasto?

Skały pod Adamowem są rezerwatem przyrody, który niestety nie ma własnego parkingu. Miejsce na zaledwie kilka samochodów znajduje się przed wejściem na szlak przy składowisku drzew. Po zostawieniu auta czeka nas 15-minutowy spacer ścieżką leśną prowadzącą do skał.

Całą trasę przebywa się w czasie ok. 1,5 godziny, w zależności od tempa i ilości postojów. Podobnie jak w innych skalnych miastach trudno byłoby tu poruszać się
z wózkiem, a w zasadzie jest to niemożliwe, stąd na wycieczkę rekomenduje się zabierać dzieci, które bez problemu mogą się samodzielnie poruszać.

Na terenie rezerwatu znajdują się głównie drzewa sosnowe, a drzewostan liczy nawet 120 lat. Rosnące dziko grzyby i inne rośliny są chronione, nie należy ich zrywać. Zwiedzanie jest darmowe, jednak pamiętaj, że nie możesz zabrać ze sobą psa.

Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich

Starościńskie Skały znajdują się w regionie Rudawach Janowickich na terenieRudawskiego Parku Krajobrazowego w Sudetach Zachodnich. To kolejne miasteczko skalne, które tworzy niesamowity krajobraz wyryty w piaskowcu.

Z miejscem z tym związana jest pewna legenda. W 1822 roku na tutejszej skale ulokowano posąg lwa, odlany w gliwickiej hucie. Ważąca aż 300 kg figura lwa miała spaść, a obecnie znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od tego miejsca. Trwają próby przywrócenia lwa na jego prawowite miejsce, tak aby stanowiła jedną
z lokalnych atrakcji. .

Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich – jak zwiedzać skalne miasto?

Początek spaceru to Przełęcz Karpnicka, gdzie znajduje się duży parking (płatny, koszt to 8 zł). W tym miejscu rozpoczyna się pieszy spacer, a po 20 minutach dotrzemy do jednego z najpiękniejszych schronisk w Sudetach - o nazwie Szwajcarka, która swoją estetyką przypomina dom z tyrolskich gór.

Od parkingu możemy poruszać się szlakiem niebieskim lub szlakiem zielonym. Szutrowa, a potem asfaltowa droga doprowadzi nas do rozdroża Pod Jańską Górą, gdzie dalej zielonym szlakiem dotrzeć można na Zamek Bolczów, a do Starościńskich Skał należy pójść szlakiem niebieskim.

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce

Uwaga!

Do Schroniska Szwajacarka można się dostać: pociągiem, autobusem, samochodem, autostopem. Najbliższymi miejscowościami, z których do Szwajcarki prowadzą szlaki turystyczne są wsie Karpniki, Trzcińsko i Wojanów.

Starościńska Igła, Fajka, Rylec - obszar Starościńskich Skał również nie ustępuje w nazewnictwie skał.

W niedalekiej odległości ujrzymy w końcu labirynt skał, prawdziwe skalne miasteczko z niebywałymi formacjami pełnymi szczelin, wąskim przejść, korytarzy, półek, filarów.

Zwieńczeniem spaceru będzie platforma widokowa, na którą prowadzą wyryte w kamieniu schody. Rozciąga się z niej niezwykły widok na Rudawy Janowickie, a nawet - przy dobrej pogodzie - Śnieżkę. Kilka formacji skalnych czeka też na nas w drodze powrotnej, warto więc wypatrywać kolejnych atrakcji.

Szczeliniec Wielki

Położony w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki to nie to samo, co Błędne Skały, choć wielu turystom te dwa miasta skalne mogą wydawać się tożsame.

Szczeliniec - mowa tu o najwyższym szczycie tychże gór - nie stanowi wielkiego wyzwania, gdyż Góry Stołowe należą do niskich i mniej wymagających.
Znajdujące się tu miasteczko skalne jest jedną z większych atrakcji turystycznych.

Szczeliniec Wielki – jak zwiedzać skalne miasto?

Przed wejściem na trasę do Szczelińca Wielkiego znajdziemy bardzo duży płatny parking oraz kilka mniejszych, również płatnych, parkingów.
Wejście na szlak jest dobrze oznakowane i wygodne, prowadzi przez las, znajdziemy tu schody, kładki i barierki, co ułatwitrwający łącznie ok. 30 minut spacer.

Do tarasu widokowego prowadzi bezpłatny, łatwy do pokonania szlak, jednak zdecydowanie warto wrócić szlakiem płatnym, na którym znajdują się najciekawsze formacje skalne, tworzące fascynujące labirynty. Niekiedy bywa tu naprawdę wąsko oraz nisko, co wymaga wiele finezji w pokonywaniu trasy.

Łącznie obydwa szlaki pokonamy w ok. 2 do maksymalnie 3h, uwzględniając przerwy na odpoczynek czy zdjęcia. Pokonanie tej drogi wymaga pewnej sprawności, więc dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub rodzin z dziećmi w wózkach nie jest on rekomendowany.

Diable Skały w Bukowcu

Diable Skały położone są wRezerwacie Przyrody nieożywionej w Bukowcu. Jest to Pogórze Rożnowskie w sąsiedztwie Beskidu Niskiego. Miejsce znajduje się ok. 10 km na wschód od Gródka nad Dunajcem.

Umiejscowione tu formacje skalne z piaskowca ciężkowickiego osiągająwysokość do 15 metrówi - jak głosi legenda - zostały tu przeniesione z Węgier przez samego diabła.

Diable Skały w Bukowcu – jak zwiedzać skalne miasto?

Trasa do tych niebywałych formacji zlepieńców ciężkowickich prowadzi wprost z Bukowca, gdzie auto można zostawić przy zabytkowym drewnianym kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP. Wchodząc na trasę, należy kierować się czerwonym szlakiem i wypatrywać 9 formacji skalnych, każda
o charakterystycznej nazwie: Skała Diabeł, Bloki Skalne, Dwie Skały, Urwisko, Samotna Skała, Głaz, Jaskinia Diabla Dziura, Skała Grzyb, Skała Kępa.

Ciekawym punktem jest wspomniana Jaskinia Diabla Dziura, której długość wynosi 365 m a głębokość 42,5 m. Niestety jest zamknięta i można ją podziwiać jedynie
z zewnątrz.

Cała trasa jest bardzo przyjemna, dostępna i z powodzeniem można ja pokonać z dziećmi.

Skałki Piekło pod Niekłaniem i Piekło Dalejowskie

Rezerwat Skałki Piekło to jedna z najciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego, utworzony 1959 roku, by chronić powstałe w wyniku erozji piaskowce, sięgające w tym miejscu do nawet 8 metrów.

Skałki Piekło pod Niekłaniem i Piekło Dalejowskie – jak zwiedzać skalne miasto?

Odwiedzając Skałki Piekło, najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu od strony Stąporkowa. Trasa liczy ok. 2 km, a jej przebycie zajmuje średnio 1,5h, do 2 h. Wstęp do rezerwatu jest darmowy. Przyjemny spacer szeroką drogą uprzyjemniają widoki fantazyjnych bloków skalnych, bram, urwisk, kominów, a także jaskiń.

Przemieszczając się 25 km dalej do miejscowości Jastrzębia nad Bliżynem, dotrzemy do dwóch kolejnych niezwykłych skalnych pomników przyrody: Bramy Piekielnej oraz Piekła Dalejowskiego.
Wyznaczony jest tu zielony szlak, który prowadzi z Bliżyna do Zagnańska. Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu w lesie, obok szlabanu. Spacer do formacji skalnych zajmie ok. 30 min. Piekło Dalejowskie i Brama Piekielna położone są na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Skały na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Skały na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej to niezwykle atrakcyjny turystycznie teren, który można zwiedzać na wiele różnych sposobów: pieszo, rowerem, a także uprawiając wspinaczkę.
Wśród punktów, które warto tu zobaczyć, wymienić należy: Skałki Mirowskie i Zamek Mirowski, Rezerwat Góra Zborów, Okiennik Wielki, Brama Twardowskiego i Diabelskie Mosty, Ruiny Zamku w Olsztynie.

Jeśli jednak mowa o skalnym mieście w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to wymienić należy to znajdujące się na Górze Janowskiego w Podzamczu.

Skały na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – jak zwiedzać skalne miasto?

Skupisko skał, o którym mowa, znajduje się w okolicy Góry Janowskiego, nieopodal Zamku Ogrodzieniec.

Malownicze ostańce skalne robią niesamowite wrażenie, a ich niepowtarzalne kształty i jasne kolory widoczne są z daleka, tworząc prawdziwy labirynt. Góra Janowskiego to najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, leżące mniej więcej w połowie Szlaku Orlich Gniazd.

Oprócz samych wapiennych, niezwykle efektowanych skał, zachwycić się tu można także bogatą w gatunki florą, rosną tu m.in. storczyki, bluszcz pospolity, jelonek rogacz.

Szwajcaria Lwówecka - Góry Stołowe w Dolinie Bobru

Szwajcaria Lwówecka znajduje się w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru na wysokości 250 m n.p.m. To piaskowe skały z czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych. Lwóweckie Skały usytuowane są na wyjeździe z Lwówka Śląskiego w stronę Jeleniej Góry.

Szwajcaria Lwówecka – jak zwiedzać skalne miasto?

Zaraz przy wejściu na trasę znajduje się bezpłatny parking, opłaty nie wymaga też wejście do Szwajcarii Lwóweckiej, nie obowiązują też godziny otwarcia, miejsce można zwiedzać o dowolnej porze. Wycieczka nie należy do długich, potrwa ok. 30 minut i nie będzie wymaga bardzo dobrej kondycji.
Ze spacerem poradzą sobie nawet dzieci.

Na górze skałek spodziewać można się widoku na okolicę i niezbyt urodziwych biało-czerwonych barierek zabezpieczających turystów.

Bezpieczne zwiedzania skalnych miast - nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

Co prawda większość zaproponowanych tras jest dość łagodna i nie wymaga nadzwyczajnej kondycji i umiejętności, jednak nawet na prostym szlaku może dojść
do złamania kostki czy nogi, zerwania więzadła, wybicia barku czy wstrząśnienia mózgu.

Stąd każda wycieczka powinna być poprzedzona wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. O ile w Polsce pomoc medyczną otrzymamy bezpłatnie, o tyle kwestia rehabilitacji lub otrzymania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu to już aspekty, które zapewni dobra polisa podróżna.

O czym trzeba pamiętać, nawet przed wyjazdem w Polskę?:

 • Ubezpieczenie NNW - to podstawa bezpiecznego wypoczynku. Gdy dojdzie do kontuzji, a rehabilitacja na NFZ będzie wymagała kilkumiesięcznych oczekiwań (które są bezcelowe, rehabilitacja powinna być wdrożona natychmiast), ubezpieczenie turystyczne okaże się zbawienne.

 • Ubezpieczenie OC - w razie uszkodzenia czyjegoś mienia lub zdrowia OC pokryje koszty w imieniu sprawcy.

 • Ratownictwo - o tym aspekcie warto pamiętać, gdy wyjeżdżamy do miejsca blisko granicy i jest możliwość przemieszczania się między dwoma krajami. Jeśli do wypadku dojdzie np. po czeskiej stronie, to za usługę ratownictwa nic nie zapłacimy, mając oczywiście ubezpieczenie turystyczne.

 • Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu - taką pomoc otrzymamy jedynie z wykupioną polisą, NFZ nie wypłaci żadnego zadośćuczynienia
  za uszczerbek na zdrowiu.

Wypowiedź eksperta

Podczas podróżowania po Polsce, stajemy w obliczu różnorodnych sytuacji, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, czy to podczas aktywności sportowych, wspinaczki po górach, czy też kąpieli w morzu. Od złamanych rąk, problemów z żołądkiem, po udary i poparzenia słoneczne - wakacyjne przygody niosą ze sobą pewne ryzyko. Posiadając ubezpieczenie NNW, możemy być pewni, że w przypadku jakiejkolwiek szkody na zdrowiu, otrzymamy odpowiednie odszkodowanie. Czasem, gdy konieczne stanie się skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, nasze ubezpieczenie pokryje koszty leczenia i rehabilitacji, szczególnie po sytuacjach takich jak wypadki. Ochrona może się również rozciągać na nasz bagaż, dostarczając kompleksową gwarancję bezpieczeństwa podczas podróży.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

PAMIĘTAJ! Na rankomat.pl możesz porównać kilkanaście ofert polis podróżnych, a do każdej dołączone są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzięki temu masz możliwość dokonania świadomego wyboru, przy jednoczesnym poznaniu wszystkich kosztów i sum gwarantowanych jeszcze przed wykupieniem ubezpieczenia.

Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 2 os. / 7 dni
Uniqa
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
26,00 zł 2 os. / 7 dni
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
61,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
54,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
Uniqa
26,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
Generali
61,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł
Proama
54,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł

Eksplorowanie kraju nie zwalnia nas z obowiązku dbania o własne bezpieczeństwo, a także nie zapewnia, że wszystko potoczy się zgodnie z naszymi planami. Chociaż nie musimy przejmować się wydatkami na leczenie czy podróżą do kraju, warto zaznaczyć, że ewentualne koszty rehabilitacji czy prywatnej opieki medycznej będą obciążeniem dla naszego portfela.

Spróbuj tego

Co warto wiedzieć?

 1. Górskie wycieczki mogą przyjąć różnorodne formy, a odwiedzanie skalnych labiryntów, uliczek i formacji to jedna z propozycji dla osób mniej zaprzyjaźnionych z górami i rodzin z dziećmi.
 2. Poza podziwianiem nietypowego ukształtowania terenu i skał osadowych, głównie piaskowców, wycieczkę można połączyć z zobaczeniem atrakcyjnych punktów turystycznych.
 3. Każda  wycieczka powinna być poprzedzona wykupieniem ubezpieczenia turystycznego.
 4. W Polsce pomoc medyczną otrzymamy bezpłatnie, ale kwestia rehabilitacji lub otrzymania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu to już aspekty, które zapewni dobra polisa podróżna.
 5. Na rankomat.pl możesz porównać bez wychodzenia z domu kilkanaście ofert polis podróżnych do Polski i za granicę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

  Znajomość numerów alarmowych może uratować życie w górach.

  Ogólnopolski numer ratunkowy w górach to: +48 601 100 300. Obsługuje go 8 Centrów Koordynacji GOPR, pełniących całodobowe dyżury w Sanoku, Szczyrku, Rabce, Krynicy-Zdroju, Kroczycach, Zakopanem, Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

  Tatry: OPR 985

 2. Czym są skalne miasta?

  Są to formacje ze skał, które powstały wskutek erozji. Piętrzenie się blików skalnych przybiera niecodzienne kształty, tworząc niekiedy fascynujące labirynty.

 3. Czy skalne miasta występują również poza Polską?

  W obrębie całego świata istnieją całe miasteczka składające się ze skalnych rzeźb i korytarzy. Najbliższymi ciekawymi propozycjami poza Polską są Skały Adrszpaskie, z którego bardzo łatwo zorganizować wycieczkę przy okazji wizyty w Polanicy Zdroju. Ponadto Skalne Miasto Hruba Skała czy Prachowskie Skaływ Czechach.