W dobie pandemii Covid-19 wielu Polaków planuje wakacje na terenie kraju. W 2021 roku urlop w ten sposób spędziło prawie 80% naszych rodaków. Jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądało lato 2022 roku, ale warto zastanowić się, jakie zakątki naszego kraju można zobaczyć.

Bałtyk, Krupówki czy Mazury to najpopularniejsze, ale i jednocześnie najbardziej zatłoczone turystyczne miejscówki w Polsce. Tymczasem mamy do wyboru wiele innych kierunków, które znajdą uznanie u najbardziej wymagających. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i jakie ubezpieczenie na urlop w Polsce wybrać.

Sytuacja epidemiczna w Polsce – o czym trzeba pamiętać? 

Planując wakacje w Polsce, warto pamiętać, że w kraju nadal obowiązują pewne restrykcje. W dalszym ciągu obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych oraz zachowanie minimum 1,5-metrowego dystansu społecznego.

Od 1 marca zniesione zostaną wszystkie limity miejsc w hotelach, restauracjach, ośrodkach kultury, rozrywki i sportu. Kluby i dyskoteki wznowią swoje działanie. 

Obowiązujące w Polsce restrykcje są uciążliwe, jednak zdecydowanie mniej niż te związane z przekraczaniem granic. Oczywiście, nie jest to jedyny powód, dla którego warto zaplanować wakacje w kraju.  

Dlaczego warto odpoczywać w Polsce? 

W Polsce nie brakuje różnorodności. Zarówno miłośnicy przyrody, jak i pasjonaci historii oraz zabytków bez problemu znajdą doskonałe miejsce na wypoczynek. Wakacje w Polsce warto wybrać również ze względu na komunikację. W wiele miejsc można dojechać transportem publicznym lub samochodem bez konieczności poświęcania czasu na odprawy lotnicze.

Tym samym zaplanowanie podróży jest zdecydowanie prostsze. Co więcej, wybierając wakacje w kraju, można poczuć się swobodnie i nie obawiać się o barierę językową oraz wynikające z niej trudności w porozumiewaniu się. 

Ponadto dużym atutem Polski jest możliwość spróbowania wielu potraw kuchni regionalnej, które można spotkać tylko w danym mieście lub gminie. Poznańskie pyry z gzikiem, śląskie rolady, zakopiańskie oscypki, czy kruszyniańskie manty, które są specjalnością kuchni tatarskiej to zaledwie kilka przykładów dań, dla których warto nieraz przejechać pół Polski.  

Gdzie na wakacje w Polsce? 7 pomysłów 

Jak już wspomnieliśmy, Polska charakteryzuje się bogatym spektrum miejsc do odwiedzenia i wypoczynku. Gdzie zatem warto wybrać się na wakacje? Przygotowaliśmy 7 propozycji.  

 1. Puszcza Borecka, Mazury Garbate 

Mazury kojarzą Ci się z tłumami turystów, których wolałbyś uniknąć? Nie rezygnuj z wypoczynku nad polskimi jeziorami i wybierz Puszczę Borecką. Zlokalizowana jest na wschód od największych zbiorników wodnych, na terenie Mazur Garbatych, które zachwycają pofałdowaniem terenu i bogatym zalesieniem. Nie spotkasz tu tłumów, za to odpoczniesz wśród odgłosów natury. 

Noclegi: od 54 PLN za dobę. 

 1. Jura Krakowsko-Częstochowska 

Te okolice mają naprawdę wiele do zaoferowania. Miłośników przyrody zachwyca tutejsza zróżnicowana rzeźba terenu, czy Pustynia Błędowska. Fani sportów ekstremalnych przybywają tu, aby uprawiać wspinaczkę skalną, a cykliści, by przemierzać liczne szlaki rowerowe. Z kolei na pasjonatów historii czekają wspaniałe średniowieczne zamki.  

Noclegi: od 73 PLN za dobę. 

 1. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie 

Kolorowe Jeziorka to cztery stawy, które znajdują się w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na barwne zbiorniki wodne, ale także ze względu na otaczającą ją przyrodę. W takim miejscu z pewnością można odpocząć.  

Noclegi: od 79 PLN za dobę. 

 1. Góry Sanocko-Turczańskie 

Pasmo zlokalizowane przy granicy z Ukrainą to kolejna propozycja dla osób wybierających wakacje na łonie natury. Znajduje się tu malowniczy rezerwat przyrody Góra Sobień, a okoliczne strome zbocza, opadające do doliny rzeki San tworzą zachwycający krajobraz. Niedaleko także znajduje się Sanok, którego zabytki warto zobaczyć, będąc w pobliżu.  

Noclegi: od 89 PLN za osobę. 

 1. Przylądek Stilo 

Trudno uwierzyć, że Przylądek Stilo znajduje się niedaleko popularnego miasta Łeby, a jednak jest jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc nad Bałtykiem. Znajduje się tu plaża umożliwiająca długie spacery w ciszy i spokoju, a do głównych atrakcji należy urokliwa latarnia morska oraz rezerwat „Choczewskie Cisy”.  

Noclegi: od 98 PLN za dobę. 

 1. Podziemne miasto, Osówka 

Niedaleko Wałbrzycha znajduje się podziemny kompleks, który został zaprojektowany i zbudowany w ramach tajnego projektu o kryptonimie Olbrzym (niem. Riese) za czasów III Rzeszy. Podziemne miasto jest otwarte dla turystów i oferuje ponad 1700 metrów korytarzy do zwiedzania.  

Noclegi: od 105 PLN za dobę. 

 1. Stare Miasto, Biecz 

W Polsce znajduje się wiele pięknych starówek, między innymi w Krakowie, we Wrocławiu, czy Zamościu. Mało kto jednak wie, że zaledwie 5-tysięczne miasteczko Biecz w województwie małopolskim skrywa piękną średniowieczną starówkę, pamiętającą czasy panowania Władysława Jagiełły. 

Noclegi: od 114 PLN za dobę. 

Ubezpieczenie na wakacje w Polsce – dlaczego warto je mieć?  

Nieszczęśliwy wypadek w trakcie wypoczynku może przydarzyć się każdemu. Warto zatem zaopatrzyć się w polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tym bardziej że najtańsze oferty ubezpieczenia krajowego można znaleźć od 1,20 zł za jeden dzień ochrony.

Dzięki NWW podróżny w razie doznania uszczerbku na zdrowiu otrzyma odszkodowanie, które pokryje koszt rehabilitacji, wizyty u prywatnych specjalistów, a nawet zakup leków. Polisa na terenie Polski obejmuje dodatkowo:  

 • koszty ratownictwa – ubezpieczyciel pokryje koszt akcji ratowniczej na terenie przygranicznym, jeżeli pomocy udzielą służby sąsiadującego Państwa;  

 • OC w życiu prywatnym – wypłata odszkodowania osobie trzeciej, jeżeli zostanie poszkodowana (lub jej mienie) przez ubezpieczonego; 

 • ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu – jeżeli na skutek kradzieży lub zniszczenia uszczerbku dozna sprzęt sportowy, lub bagaż podróżnego, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w ramach częściowej rekompensaty strat; 

 • koszty rehabilitacji – NWW pokryje koszty zabiegów prywatnych, nierefundowanych przez NFZ, niezbędnych do powrotu do zdrowia; 

 • koszty rezygnacji – jeżeli z jednego z powodów wymienionych w OWU podróżny zdecyduje się zrezygnować z podróży lub przerwać ją, otrzyma rekompensatę niezwracanych kosztów m.in. za bilety lub rezerwacje noclegów. 

 • Assistance– całodobowa pomoc centrum alarmowego w razie jakichkolwiek problemów w trakcie wypoczynku i podróży.  

Polisę NWW można także rozszerzyć o ochronę związaną z ryzykiem uprawniania sportów ekstremalnych, ubezpieczenie od powikłań związanych z ukąszeniem przez kleszcza, assistance samochodowy na podróże po kraju, czy ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu. Takie opcje są dostępne po naliczeniu dodatkowej opłaty.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 2 os. / 7 dni
Uniqa
NNW30 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia750 zł
35,00 zł 2 os. / 7 dni
Generali
NNW10 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
40,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż  
Proama
NNW10 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
40,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż  
Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
Uniqa
35,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW30 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia750 zł
Generali
40,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW10 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż
Proama
40,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW10 000 zł
OC20 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż

Za pośrednictwem Rankomat.pl możesz w jednym miejscu porównać aż 124 oferty ubezpieczeń turystycznych, które uchronią Cię nawet w przypadku COVID-19. Skorzystaj zkalkulatora i przekonaj się, ile możesz zyskać. 

Co warto wiedzieć?

 1. Urlop w Polsce spędziło w 2021 roku prawie 80% z nas.
 2. Najczęściej wybierane są góry i tereny nadmorskie, niemniej można znaleźć wiele mniej popularnych miejsc wartych odwiedzenia.
 3. Na urlop w Polsce warto mieć polisę NNW.
 4. Jest ona dostępna od około 1,2 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w Polsce możliwe jest podróżowanie bez obostrzeń?

  Tak, aktualnie można podróżować po całym kraju bez żadnych obostrzeń.

 2. Czy polisa NNW zapewnia pokrycie kosztów leczenia w Polce?

  Większość ubezpieczeń tego typu zapewnia ochronę w razie konieczności leczenia prywatnego w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Niemniej warto sprawdzić w OWU, co dokładnie oferuje dany ubezpieczyciel.

 3. Czy polisa NNW pokryje koszty rehabilitacji?

  Większość polis zapewnia tego typu ochronę.