Polska obfituje w piękne krajobrazy - od górskich szczytów, po malownicze nadmorskie miejscowości. Dlatego, jeśli planujesz wypoczynek w kraju, wybierz miejsce w którym poczujesz wyjątkowy klimat rodzimej kultury. Wybierz się z nami na wakacje w Polsce i zobacz o czym nie zapomnieć podczas podróży. 

Bałtyk, Krupówki czy Mazury to najpopularniejsze, ale i jednocześnie najbardziej zatłoczone turystyczne miejscówki w Polsce. Tymczasem mamy do wyboru wiele innych kierunków, które znajdą uznanie u najbardziej wymagających. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i jakie ubezpieczenie na urlop w Polsce wybrać.

Dlaczego warto odpoczywać w Polsce? 

W Polsce nie brakuje różnorodności. Zarówno miłośnicy przyrody, jak i pasjonaci historii oraz zabytków bez problemu znajdą doskonałe miejsce na wypoczynek. Wakacje w Polsce warto wybrać również ze względu na komunikację. W wiele miejsc można dojechać transportem publicznym lub samochodem bez konieczności poświęcania czasu na odprawy lotnicze.

Tym samym zaplanowanie podróży jest zdecydowanie prostsze. Co więcej, wybierając wakacje w kraju, można poczuć się swobodnie i nie obawiać się o barierę językową oraz wynikające z niej trudności w porozumiewaniu się. 

Ponadto dużym atutem Polski jest możliwość spróbowania wielu potraw kuchni regionalnej, które można spotkać tylko w danym mieście lub gminie. Poznańskie pyry z gzikiem, śląskie rolady, zakopiańskie oscypki, czy kruszyniańskie manty, które są specjalnością kuchni tatarskiej to zaledwie kilka przykładów dań, dla których warto nieraz przejechać pół Polski.  

Gdzie na wakacje w Polsce? 7 pomysłów 

Jak już wspomnieliśmy, Polska charakteryzuje się bogatym spektrum miejsc do odwiedzenia i wypoczynku. Gdzie zatem warto wybrać się na wakacje? Przygotowaliśmy 7 propozycji.  

Puszcza Borecka, Mazury Garbate 

Mazury kojarzą Ci się z tłumami turystów, których wolałbyś uniknąć? Nie rezygnuj z wypoczynku nad polskimi jeziorami i wybierz Puszczę Borecką. Zlokalizowana jest na wschód od największych zbiorników wodnych, na terenie Mazur Garbatych, które zachwycają pofałdowaniem terenu i bogatym zalesieniem. Nie spotkasz tu tłumów, za to odpoczniesz wśród odgłosów natury. 

Noclegi: od ok 60 PLN za dobę. 

Jura Krakowsko-Częstochowska 

Te okolice mają naprawdę wiele do zaoferowania. Miłośników przyrody zachwyca tutejsza zróżnicowana rzeźba terenu, czy Pustynia Błędowska. Fani sportów ekstremalnych przybywają tu, aby uprawiać wspinaczkę skalną, a cykliści, by przemierzać liczne szlaki rowerowe. Z kolei na pasjonatów historii czekają wspaniałe średniowieczne zamki.  

Noclegi: od ok 80 PLN za dobę. 

Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie 

Kolorowe Jeziorka to cztery stawy, które znajdują się w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na barwne zbiorniki wodne, ale także ze względu na otaczającą ją przyrodę. W takim miejscu z pewnością można odpocząć.  

Noclegi: od ok 70 PLN za dobę. 

Góry Sanocko-Turczańskie 

Pasmo zlokalizowane przy granicy z Ukrainą to kolejna propozycja dla osób wybierających wakacje na łonie natury. Znajduje się tu malowniczy rezerwat przyrody Góra Sobień, a okoliczne strome zbocza, opadające do doliny rzeki San tworzą zachwycający krajobraz. Niedaleko także znajduje się Sanok, którego zabytki warto zobaczyć, będąc w pobliżu.  

Noclegi: od ok 90 PLN za osobę. 

Przylądek Stilo 

Trudno uwierzyć, że Przylądek Stilo znajduje się niedaleko popularnego miasta Łeby, a jednak jest jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc nad Bałtykiem. Znajduje się tu plaża umożliwiająca długie spacery w ciszy i spokoju, a do głównych atrakcji należy urokliwa latarnia morska oraz rezerwat „Choczewskie Cisy”.  

Noclegi: od ok 100 PLN za dobę. 

Podziemne miasto, Osówka 

Niedaleko Wałbrzycha znajduje się podziemny kompleks, który został zaprojektowany i zbudowany w ramach tajnego projektu o kryptonimie Olbrzym (niem. Riese) za czasów III Rzeszy. Podziemne miasto jest otwarte dla turystów i oferuje ponad 1700 metrów korytarzy do zwiedzania.  

Noclegi: od ok 100 PLN za dobę. 

Stare Miasto, Biecz 

W Polsce znajduje się wiele pięknych starówek, między innymi w Krakowie, we Wrocławiu, czy Zamościu. Mało kto jednak wie, że zaledwie 5-tysięczne miasteczko Biecz w województwie małopolskim skrywa piękną średniowieczną starówkę, pamiętającą czasy panowania Władysława Jagiełły. 

Noclegi: od ok 100 PLN za dobę. 

Ubezpieczenie na wakacje w Polsce – dlaczego warto je mieć?  

Nieszczęśliwy wypadek w trakcie wypoczynku może przydarzyć się każdemu. Warto zatem zaopatrzyć się w polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tym bardziej że najtańsze oferty ubezpieczenia krajowego można znaleźć od 1,20 zł za jeden dzień ochrony.

Dzięki NWW podróżny w razie doznania uszczerbku na zdrowiu otrzyma odszkodowanie, które pokryje koszt rehabilitacji, wizyty u prywatnych specjalistów, a nawet zakup leków. Polisa na terenie Polski obejmuje dodatkowo:  

 • koszty ratownictwa – ubezpieczyciel pokryje koszt akcji ratowniczej na terenie przygranicznym, jeżeli pomocy udzielą służby sąsiadującego Państwa;  

 • OC w życiu prywatnym – wypłata odszkodowania osobie trzeciej, jeżeli zostanie poszkodowana (lub jej mienie) przez ubezpieczonego; 

 • ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu – jeżeli na skutek kradzieży lub zniszczenia uszczerbku dozna sprzęt sportowy, lub bagaż podróżnego, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w ramach częściowej rekompensaty strat; 

 • koszty rehabilitacji – NWW pokryje koszty zabiegów prywatnych, nierefundowanych przez NFZ, niezbędnych do powrotu do zdrowia; 

 • koszty rezygnacji – jeżeli z jednego z powodów wymienionych w OWU podróżny zdecyduje się zrezygnować z podróży lub przerwać ją, otrzyma rekompensatę niezwracanych kosztów m.in. za bilety lub rezerwacje noclegów. 

 • Assistance– całodobowa pomoc centrum alarmowego w razie jakichkolwiek problemów w trakcie wypoczynku i podróży.  

Wypowiedź eksperta

Polisę NWW można także rozszerzyć o ochronę związaną z ryzykiem uprawniania sportów ekstremalnych, ubezpieczenie od powikłań związanych z ukąszeniem przez kleszcza, assistance samochodowy na podróże po kraju, czy ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu. Takie opcje są dostępne po naliczeniu dodatkowej opłaty.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 2 os. / 7 dni
Uniqa
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
26,60 zł 2 os. / 7 dni
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
48,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
61,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
Uniqa
26,60 zł 2 os. / 7 dni
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
Proama
48,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł
Generali
61,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych porównasz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, co pozwoli znacznie lepiej dopasować zakres ochrony i wybrać najlepszą ofertę. 

Co warto wiedzieć?

 1. Urlop w Polsce spędziło w 2021 roku prawie 80% z nas.
 2. Najczęściej wybierane są góry i tereny nadmorskie, niemniej można znaleźć wiele mniej popularnych miejsc wartych odwiedzenia.
 3. Na urlop w Polsce warto mieć polisę NNW.
 4. Jest ona dostępna od około 1,2 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy polisa NNW zapewnia pokrycie kosztów leczenia w Polce?

  Większość ubezpieczeń tego typu zapewnia ochronę w razie konieczności leczenia prywatnego w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Niemniej warto sprawdzić w OWU, co dokładnie oferuje dany ubezpieczyciel.

 2. Czy polisa NNW pokryje koszty rehabilitacji?

  Większość polis zapewnia tego typu ochronę. 

 3. Co zapewnia ochrona OC w życiu prywatnym?

   Ochrona cywilna w życiu prywatnym gwarantuje wypłatę odszkodowania osobie trzeciej poszkodowanej przez ubezpieczonego, dotyczy to zarówno zdrowia tej osoby, jak i jej mienia.