Adršpašsko-teplickie skały to malowniczy obszar położony w czeskich Górach Stołowych. Na terenie tego ogromnego kompleksu skalnego znajduje się kilkanaście zjawiskowych szlaków turystycznych i mnóstwo atrakcji. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak dojechać na miejsce. Uzyskasz też informacje praktyczne, które przydadzą Ci się, jeśli planujesz wycieczkę do Skalnego Miasta!

Na terenie Czech znajdziesz liczne skalne miasta poprzecinane malowniczymi trasami biegnącymi pomiędzy strzelistymi formacjami skalnymi.
W tym poradniku skupimy się na dwóch najpopularniejszych: opiszemy Skalne Miasto w Adršpach oraz tak zwane Teplickie Skały (czyli Teplickie Skalne Miasto). Zdaniem wielu oba te miejsca są najpiękniejsze i najbardziej zjawiskowe spośród wszystkich skalnych miast znajdujących się na terenie Czech.

Aby zaplanować wycieczkę w ten region, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tamtejszych szlaków turystycznych oraz opłat za bilety wstępu i parking. W tym poradniku znajdziesz liczne informacje praktyczne, dzięki którym będzie Ci znacznie łatwiej zwiedzać Skalne Miasto.

Adrszpaskie Skalne Miasto i Teplickie Skalne Miasto

Obecnie Adrszpaskie Skalne Miasto i Teplickie Skalne Miasto to dwa najchętniej odwiedzane przez turystów skalne miasta w Czechach.

Razem tworzą onemasyw górski stanowiący fragment Gór Stołowych, określany jako Adršpašskoteplické skály lub Adršpašsko-teplické skály.

Obszar ten znajduje się nieopodal wsi Adršpach i miasteczka Teplice nad Metují będących częstą bazą wypadową dla osób planujących zwiedzać oba skalne miasta. Poniżej znajduje się mapa obrazująca cały masyw Adršpašskoteplické skály.

Uwaga!

A to ciekawe! Adrszpaskie Skalne Miasto i Teplickie Skały nie od zawsze były tak tłumnie odwiedzane przez turystów. Początkowo obszary te stanowiły miejsce schronienia przed rozmaitymi niebezpieczeństwami dla mieszkańców okolicznych wiosek. Dopiero spopularyzowanie turystyki na początku XVIII sprawiło, że zaczęli się tu pojawiać pierwsi miłośnicy zagranicznych wojaży. Na przestrzeni lat lista znanych osób, które odwiedziły Skalne Miasta coraz bardziej się wydłużała. Znaleźli się na niej między innymi: królowa pruska Luisa, król Polski – Fryderyk August, cesarz Józef II czy cesarz austriacki Karol.

Skalne miasto — przyroda

Wyjątkowe labirynty i formy skalne obecne w obrębie masywu Adršpašskoteplické skály powstały na skutek nierównej odporności piaskowca na oddziaływanie wody, mrozu czy wiatru. Ta drobnoziarnista skała osadowa cechuje się wysoką podatnością na działalność czynników erozyjnych.
Dzięki wieloletniej "pracy" sił natury monolityczna płyta piaskowca została podzielona dolinami, kanionami i szczelinami.

Na uwagę zasługuje również obecna na terenie masywu Adršpašskoteplické skály niesamowita flora, która została objęta ochroną rezerwatu.

Prawie całą roślinność tego regionu tworzą typowe dla obszarów górskich i podgórskich gatunki: podbiałek alpejski, fiołek dwukwiatowy, modrzyk górskiczy wietlica alpejska. Ponadto przemierzając szlaki turystyczne biegnące przez Skalne Miasto, można się natknąć na czaple, bociany czarne, nietoperze a także borsuki czy żmije zygzakowate.

Adršpašské skály, czyli Skalne Miasto w Adršpach

Adršpašské skály to najpopularniejsza wśród turystów z Polski część Skalnego Miasta. Cieszy się największym zainteresowaniem osób, które chcą zobaczyć najsłynniejsze formacje skalne takie jakGłowa Cukru, Orle Gniazdo, Kochankowie czy Wielbłąd.
W tym obszarze znajduje się też jeziorko, po którym są realizowane rejsy łódkami. Koszt takiej 15-minutowej wycieczki to 100,00 CZK (bilety normalne) lub 50,00 CZK (bilety ulgowe dla dzieci w wieku 3-15 lat, studentów do 26. roku życia, osób z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz seniorów 65+).

Uwaga!

Warto wiedzieć! Na terenie Skalnego Miasta w Adršpach część trasy jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (odcinek 1,3 kilometra, biegnący przez bramę gotycką, w stronę Małego Wodospadu).

Teplické skály, czyli Teplickie Skalne Miasto

Teplické skály wybierają zwykle osoby, którym zależy, aby zwiedzanie Skalnego Miasta przebiegło w możliwie jak najspokojniejszych okolicznościach. W sezonie letnim jest tu znacznie mniej turystów niż w okolicy Adršpach, co sprzyja podziwianiu malowniczych krajobrazów i obcowaniu z naturą.

W Teplickim Skalnym Mieście, oprócz malowniczych skał, zobaczysz też Świątynię, Skalną Kaplicę oraz Wielki i Mały Plac Świątynny.
Wejście na szlaki i kasy znajdują się w pobliżu stacji kolejowej Teplice nad Metují skály.

Jakie są popularne szlaki turystyczne w skalnym mieście?

Adršpašskoteplické skály przecina kilka szlaków turystycznych, które zapewniają możliwość zobaczenia najciekawszych atrakcji.
Do najbardziej znanych tras biegnących przez Skalne Miasto należą:

  • szlak zielony — rozpoczyna się w Adršpach i prowadzi przez największe atrakcje Skalnego Miasta. Pozwala na zobaczenie gotyckiej bramy i formacji skalnych Kochankowie czy Wieża Elżbiety. Umożliwia też wybranie się na rejs łódką po skalnym jeziorku. Na przejście zielonym szlakiem trzeba zarezerwować sobie około 2,5 h, a cała trasa liczy 3,5 km;

  • szlak niebieski (trasa wokół kamieniołomu) — biegnie wzdłuż brzegu jeziorka i pozwala obejść je dookoła. Jego największą atrakcją jest tzw. szmaragdowe jeziorko powstałe na skutek zatopienia kamieniołomu. Przejście całego szklaku zajmuje około 45 minut;

  • szlak żółty — biegnie przez tak zwany wilczy wąwóz łączący ze sobą jedno i drugie Skalne Miasto. Pozwala zobaczyć niemal wszystkie ciekawe miejsca znajdujące się na terenie masywu górskiego Adršpašskoteplické skály. Pokonanie tej trasy trwa jednak sporo czasu, nawet do 5 h.

Twoją uwagę niech zwrócą też nieco mniej znane szlaki biegnące przez Skalne Miasto, które są równie malownicze.
Do najbardziej urokliwych zaliczają się np. krótki szlak żółty umożliwiający zobaczenie ruin zamku Adršpach oraz szlak zielony prowadzący na górę Čáp i do ruin zamku Skály. Natomiast jeśli jesteś miłośnikiem zapierających dech w piersiach krajobrazów, rozważ też wejście na Křížový vrch — punkt widokowy, na który wiedzie dość wymagający żółty szlak z parkingu w Adršpach.

Dla turystów ceniących sobie zwiedzanie na "dwóch kółkach" przygotowano czerwony szlak rowerowy, dzięki któremu zaplanujesz wycieczkę dookoła całego rezerwatu.

Uwaga! Czas przejścia szlaków turystycznych prowadzących przez Skalne Miasto może ulegać zmianom. Długość wędrówki często wydłuża się lub skraca w zależności od kondycji i wieku piechurów, częstotliwości przerw czy warunków pogodowych.

Ile kosztują bilety wstępu do Adršpašské skály?

Bilet wstępu do Adršpašské skály umożliwiają zwiedzanie tylko jednej części masywu skalnego, gdyż jedno i drugie Skalne Miasto ma oddzielny system biletowy.
Z uwagi na dużą liczbę turystów, zwłaszcza w sezonie letnim, od 1 kwietnia 2021 roku w Adršpachliczba wejściówek jest limitowana.
Oznacza to, że niekiedy po przyjeździe na miejsce może okazać się, że pula dostępnych biletów została wyczerpana i nie ma możliwości wejścia na trasy.

Bilety ulgowe, normalne czy rodzinne da się wciąż zakupić zarówno na miejscu, jak i online (wykluczając bilety na rejs łódką po skalnym jeziorze — te możesz nabyć wyłącznie na miejscu).

Skalne miasto — Czechy — Adršpach: bilety w kasie

Jeśli decyzję o odwiedzeniu Skalnego Miasta podejmujesz będąc już w połowie drogi do kompleksu, bilety prawdopodobnie będziesz zmuszony zakupić na miejscu.
Wówczas może się jednak zdarzyć, że ze względu na ograniczenia dotyczące liczby turystów przebywających na trasie trzeba będzie zaczekać na swoją kolej np. 1-2 godziny lub w ogóle nie kupisz już wejściówki na ten dzień.

Wpływ na cenę biletów do Skalnego Miasta ma wiek turysty i jego status. Na wstęp bezpłatny mogą liczyć dzieci do lat 3, a na bilety ulgowe — między innymi dzieci w wieku od 3 do 15 lat i studenci do 26. roku życia. Skalne Miasto Adršpach zapewnia udogodnienia czekające na rodziny z dziećmi. Bilet rodzinny umożliwia skorzystanie z wycieczki po terenie Skalnego Miasta w atrakcyjnej cenie.

W systemie biletowym funkcjonuje też rozróżnienie na TOP sezon, sezon główny i czas poza sezonem.
W zależności od daty wizyty, bilety wstępu będą tańsze lub droższe. Dokładne stawki za bilety zakupione w kasie obrazuje poniższa tabelka.

Cennik biletów wstępu do Adršpašské skály (kasa)

Rodzaj biletu

TOP sezon

Sezon główny

Poza sezonem 

01.07-31.08

01.04-30.06

01.09-31.10

01.11-31.03

Bilet normalny

200 CZK

180 CZK

130 CZK

Bilet ulgowy*

170 CZK

150 CZK

100 CZK

Bilet rodzinny**

580 CZK

520 CZK

370 CZK

Dziecko do lat 3

za darmo

Pies

50 CZK

*Dotyczy dzieci w wieku od 3 do 15 lat; studentów do 26. lat; osób niepełnosprawnych z orzeczeniem
o niepełnosprawności; seniorów 65+

**2 dorosłych i 2 dzieci w wieku od 3 do 15 lat

Opracowanie własne na podstawie: www.adrspasskeskaly.cz

Skalne miasto - Czechy - Adršpach: bilety online

Chcesz uniknąć sytuacji, w której, mimo przybycia na miejsce dość wcześnie rano, nie ma już wejściówek?
Warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilet wstępu przez internet. Takie rozwiązanie nie dość, że gwarantuje pewne wejście do Skalnego Miasta, to jeszcze pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Za wejściówki kupione w sieci zapłacisz mniej niż za te dostępne na miejscu w kasach. Dokładny koszt wejściówek online przedstawia tabelka.

Cennik biletów wstępu do Adršpašské skály (online)

Rodzaj biletu

TOP sezon

Sezon główny

Poza sezonem 

01.07-31.08

01.04-30.06

01.09-31.10

01.11-31.03

Bilet normalny

130 CZK

120 CZK

110 CZK

Bilet ulgowy*

100 CZK

90 CZK

80 CZK

Bilet rodzinny**

370 CZK

340 CZK

310 CZK

Dziecko do lat 3

za darmo

Pies

50 CZK

*Dotyczy dzieci w wieku od 3 do 15 lat; studentów do 26. lat; osób niepełnosprawnych z orzeczeniem
o niepełnosprawności; seniorów 65+

**2 dorosłych i 2 dzieci w wieku od 3 do 15 lat

Opracowanie własne na podstawie: www.adrspasskeskaly.cz

Bilety kupisz na stronie https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/online-vstupenky/.
W dostępnym tam formularzu musisz określić dokładną datę wizyty, rodzaj wejściówek, a także przybliżoną godzinę przybycia.

Zaplanuj z nami swój urlop!

Wakacje 2024 z rankomat.pl

Ile kosztują bilety wstępu do Teplické skály?

Aby przespacerować się pomiędzy skałami w rzadziej odwiedzanej części kompleksu, czyli w rezerwacie Teplické skály, również musisz wykupić bilety.

Za wejście na teren Skalnego Miasta zapłacisz taką samą kwotę niezależnie od sezonu.
Wejściówki dostaniesz zarówno na miejscu w kasie, jak i przez Internet.

Skalne miasto - Czechy - Teplice: bilety w kasie

Teplickie skały mają nieco inny podział biletów niż Adrszpaskie Skalne Miasto.
Tutaj, zamiast jednego bilet ulgowego, przewidziano dwa oddzielne — jeden dla seniorów i studentów a drugi dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Wyższy jest też próg darmowego wstępu dla najmłodszych. Dokładny cennik biletów dostępnych w kasie znajdziesz w poniższej tabeli.

Cennik biletów wstępu do Teplické skály (kasa)

Rodzaj biletu

Cena

Dorosły

150,00 CZK

Senior 65+ i student w wieku 18-26

100,00 CZK

Dziecko w wieku 6-18 lat

80,00 CZK

Bilet rodzinny (2 dorosłych i 3 dzieci)

320,00 CZK

Dziecko do lat 6

za darmo

Pies

50 CZK

Opracowanie własne na podstawie: www.teplickeskaly.cz

Skalne miasto - Czechy - Teplice: bilety online

Podobnie jak Skalne Miasto Adršpach, rezerwat Teplickie Skały zapewnia tańsze bilety przez internet. Dokładne stawki za zakup wejściówek online przedstawia tabela.

Cennik biletów wstępu do Teplické skály (online)

Rodzaj biletu

Cena

Dorosły

120,00 CZK

Senior 65+ i student w wieku 18-26

80,00 CZK

Dziecko w wieku 6-18 lat

60,00 CZK

Bilet rodzinny (2 dorosłych i 3 dzieci)

320,00 CZK

Dziecko do lat 6

za darmo

Pies

50 CZK

Opracowanie własne na podstawie: www.teplickeskaly.cz

Uwaga! Na dzień 18.03. 2024 sprzedaż biletów online jest tymczasowo wstrzymana, jednak warto sprawdzać informacje na ten temat na bieżąco na stronie https://www.teplickeskaly.cz/.

Ile kosztują parkingi?

Jeśli planujesz dojechać do Skalnego Miasta samochodem, pewnie interesuje Cię kwestia parkingu. Niezależnie od tego, czy chcesz zwiedzić Teplickie, czy Adrszpaskie Skały, w pobliżu kas znajdziesz wystarczającą ilość przestrzeni do pozostawienia auta. Jeśli planujesz przybyć na miejsce w okolicy południa, raczej nie będziesz mieć żadnych problemów ze znalezieniem wolnego miejsca.

W przypadku Skalnego Miasta Adršpach opłata za parking zmienia się w zależności od daty wizyty i rodzaju pojazdu. Jak się pewnie domyślasz, najwyższe stawki obowiązują w sezonie letnim. Dokładne ceny parkingu znajdziesz w tabelce.

Cennik parkingu w okolicy Adršpašské skály (kasa)

Rodzaj pojazdu

TOP sezon

Sezon główny

Poza sezonem 

01.07-31.08

01.04-30.06

01.09-31.10

01.11-31.03

Samochód osobowy, motocykl

250 CZK

200 CZK

100 CZK

Przyczepa kempingowa, kamper

650 CZK

450 CZK

300 CZK

Cennik obowiązuje w godzinach od 7:00 do 21:00.
Od 21:00 do 7:00 jest naliczana opłata 100 CZK za godzinę postoju. 

Opracowanie własne na podstawie: www.adrspasskeskaly.cz

W Adršpach wyznaczono też duży parking dla osób, które opłaciły miejsce postojowe online. Poniżej znajduje się cennik obowiązujący przy zakupie miejsc postojowych przez internet.

Cennik parkingu w okolicy Adršpašské skály (online)

Rodzaj pojazdu

TOP sezon

Sezon główny

Poza sezonem 

01.07-31.08

01.04-30.06

01.09-31.10

01.11-31.03

Samochód osobowy, motocykl

180 CZK/dzień

150 CZK/dzień

80 CZK/dzień

Cennik obowiązuje w godzinach od 7:00 do 21:00.
Od 21:00 do 7:00 jest naliczana opłata 100 CZK za godzinę postoju. 

Opracowanie własne na podstawie: www.adrspasskeskaly.cz

Uwaga! Online możesz kupić wyłącznie bilety dla samochodów osobowych. Ponadto nie ma możliwości uregulowania online samych należności za parking (bez wejściówek).

Jeśli chodzi o Teplickie Skały, tam za parkowanie pojazdów płaci się tyle samo przez cały rok. Bilety możesz kupić wyłącznie na miejscu w kasie.
Dokładny cennik obrazuje tabelka.

Cennik parkingu w okolicy Teplické skály

Rodzaj pojazdu

Cena

Samochód osobowy

150,00 CZK/dzień

Motocykl

100,00 CZK/dzień

Autokar lub Kamper 

300,00 CZK/dzień

Opracowanie własne na podstawie: www.teplickeskaly.cz

Uwaga!

Uwaga! Ze względu na to, że kompleksy Teplickie Skały i Skalne Miasto w Adrspach znajdują się na terenie objętym ochroną, parkowanie jest dozwolone wyłącznie na wyznaczonych miejscach postojowych. Za pozostawienie pojazdu poza parkingiem grozi mandat, a nawet odholowanie.

Jak dojechać do Skalnego Miasta?

Skalne Miasto jest położone niedaleko polskiej granicy, dlatego masz kilka opcji dojazdu.

Najlepszym środkiem transportu będzie oczywiście auto, jednak jeśli nie masz swojego pojazdu lub z jakiegoś powodu nie chcesz jechać samochodem, masz jeszcze do wyboru:

  • transport kolejowy — do stacji w Adršpach dojedziesz pociągiem z Wrocławia, Jeleniej Góry czy Wałbrzycha. Połączenia między tymi miastami realizują Koleje Dolnośląskie. Są one dostępne wyłącznie sezonowo, najczęściej od czerwca do września. Dokładnych informacji na ten temat musisz szukać na stronie przewoźnika;

  • wycieczkę zorganizowaną — jednodniowe imprezy turystyczne zapewniające transport autokarem do Skalnego Miasta organizują biura podróży zlokalizowane między innymi w Polanicy, Kudowie czy Dusznikach;

  • pieszą wycieczkę — z polskiego miasteczka Chełmsko Śląskie do Skalnego Miasta wiedzie trasa licząca około 7,5 km. Doświadczeni piechurzy bez problemu pokonają taką drogę na własnych nogach.

Informacje praktyczne, czyli co jeszcze warto wiedzieć o Skalnym Mieście?

  • Miejscowości Adršpach i Teplice to nie tylko malownicze ścieżki prowadzące pomiędzy skałami, ale również inne atrakcje. W zależności od preferencji za ciekawe miejsce uznasz znajdujące się w okolicy: barokowy kościół św. Wawrzyńca, pustelnię nieistniejącego zakonu Iwanitów czy pobliskie miasteczko Borumova z zabytkową starówką.

  • Turyści zmotoryzowani mogą szukać noclegu w położonych nieco dalej od Skalnego Miasta miejscowościach Nachod lub Trutnov.

  • Osoby polegające na publicznych środkach transportu powinny ograniczyć obszar poszukiwań do obiektów noclegowych zlokalizowanych w pobliżu dworców kolejowych i autobusowych oraz przy wejściu na szlaki.

  • Na terenie Skalnego Miasta często zdarzają się problemy z zasięgiem, dlatego korzystanie z telefonu może tam być utrudnione.

  • Z darmowych toalet można skorzystać na początku szlaków turystycznych. Później na trasie nie ma już WC.

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech?

Zdecydowanie opłaca się wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech, zwłaszcza, gdy zamierzasz zwiedzać Skalne Miasta. Dlaczego?

Pamiętaj, że w górskim terenie łatwo o kontuzje, przy których niezbędna jest natychmiastowa opieka lekarska. W skrajnych przypadkach konieczna staje się interwencja śmigłowca. W tym kontekście duże znaczenie ma fakt, że w Czechach odpowiedzialność za koszty akcji ratunkowych ponosi nie sama organizacja, jak ma to miejsce w przypadku interwencji polskiego TOPR-u czy GOPR-u, ale osoba potrzebująca pomocy.

Stawki za przelot helikopterem są bardzo wysokie.

Aby zmniejszyć ryzyko niespodziewanych wydatków podczas wyjazdu, lepiej odpowiednio wcześnie zainwestuj w polisę turystyczną. W przypadku podróży do Czech jej suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. Ponadto warto rozszerzyć ją o:

  • OC w życiu prywatnym zapewniające wsparcie finansowe na wypadek wyrządzenia szkód osobom trzecim i ich mieniu;

  • klauzulę alkoholową gwarantującą wypłatę odszkodowania za zdarzenia, do których doszło po spożyciu napojów wysokoprocentowych;

  • ubezpieczenie bagażuumożliwiające odzyskanie pieniędzy za uszkodzenia i straty przewożonych przedmiotów lub sprzętu elektronicznego;

  • ubezpieczenie dla aktywnych pozwalające uzyskać rekompensatę za szkody powstałe podczas uprawiania sportu (listę dyscyplin uznawanych przez ubezpieczyciela sprawdź w ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Wypowiedź eksperta

Dla wielu osób alternatywę dla prywatnej polisy turystycznej stanowi Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To duży błąd. EKUZ zapewnia bowiem znacznie węższy zakres ochrony niż ubezpieczenie wykupione samodzielnie u ubezpieczyciela. Gwarantuje dostęp tylko do podstawowych świadczeń, które w wielu przypadkach okazują się niewystarczające. EKUZ nie uwzględnia między innymi leczenia stomatologicznego, leczenia na SOR (które w Czechach jest częściowo finansowane przez pacjenta) czy niektórych lekarstw. Ponadto Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów akcji ratowniczych i poszukiwawczych czy transportu medycznego do Polski
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Zalety ubezpieczenia turystycznego w stosunku do EKUZ

Przykład

Pani Kasia planuje 3-dniowy pobyt w czeskim Skalnym Mieście. Na czas wycieczki postanowiła wykupić ubezpieczenie turystyczne uwzględniające uprawienia sportów wysokiego ryzyka. W tabeli poniżej znajdują się najlepsze oferty, jakie znalazła w sieci.

Ubezpieczenie do Czech
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
9,16 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19sporty objęte polisą: 114sprzęt sportowy: 1 500 zł rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,18 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
14,41 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Czech

Ubezpieczenie do Czech
AXA Partners
9,16 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19sporty objęte polisą: 114sprzęt sportowy: 1 500 zł rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
9,18 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł sporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
14,41 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Czech

Powyższe stawki za polisy dodatkowo utwierdzają w przekonaniu, że warto wykupić polisę podróżną na wyjazd. Ceny za 1 dzień ochrony są bardzo atrakcyjne i zapewniają możliwość skorzystania z wielowymiarowej pomocy ubezpieczyciela w niespodziewanych sytuacjach.

Ubezpieczenie turystycznie kosztuje niewiele, a zapewnia ogromne poczucie bezpieczeństwa.

Podsumowanie

  1. Adrszpaskie Skalne Miasto i Teplickie Skalne Miasto to dwa najpopularniejsze skalne miasta w Czechach.

  2. Skalne Miasto w Czechach to świetne miejsce na dla turystów, którzy uwielbiają góry i piesze wędrówki.

  3. Zwiedzając Skalne Miasto, masz szansę zobaczyć między innymi szmaragdowe jeziorko, nietypowe formacje skalne i bramę gotycką.

  4. Bilety wstępu do obu skalnych miast kupisz na miejscu w kasie lub przez internet.

  5. Do Skalnego Miasta można dojechać własnym autem lub środkami komunikacji publicznej.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak się ubrać, jeśli planuję zwiedzać Skalne Miasto w Czechach?

    Latem na terenie Skalnego Miasta zwykle panuje optymalna temperatura do zwiedzania. Gdy przemierza się trasy biegnące pośród skał czy w pobliżu jeziorka, może być nieco chłodniej. Na czas zwiedzania wiosną, jesienią czy zimą najlepiej ubrać się "na cebulkę".

  2. Jak długo zwiedza się Skalne Miasto Adršpach?

    Czas zwiedzania Skalnego Miasta w Adršpach zmienia się w zależności od długości wybranej trasy i tempa marszu. Wycieczka pośród skał może trwać od 1 do nawet 6 godzin.

  3. Czy Skalne Miasto jest trudne?

    W Skalnym Mieście każdy znajdzie coś dla siebie. Są tam nieco bardziej wymagające trasy, przeznaczone dla osób aktywnych, na których strome zejście nie robi wrażenia. W Skalnym Mieście znajdują się też przyjazne rodzinom z dziećmi ścieżki, pozbawione przepaści czy stromych skał.

  4. Czy Skalne Miasto jest dla dzieci?

    Na terenie Skalnego Miasta są trasy przeznaczone dla osób z dziećmi, a nawet z wózkami. Ich przejście nie zajmuje niewiele czasu i nie wymaga dużo wysiłku.