Średnia temperatura w listopadzie w Polsce wynosi 5°C , a w nocy spada nawet poniżej zera. Liczba słonecznych godzin w ciągu dnia wynosi raptem trzy. Na szczęście nie jest to tendencja ogólnoświatowa. Są kraje, do których można uciec przed polską jesienią. Sprawdziliśmy, gdzie jest najcieplej i w jakim miejscu o tej porze roku zaplanować wakacje w listopadzie.

termometr w tropikach
Porównaj ceny

Późną jesienią na urlop decyduje się niespełna 2% Polaków. Mniejsze zainteresowanie wycieczkami zagranicznymi sprawia, że ich ceny maleją, można więc wyjechać do popularnych tropików w bardzo atrakcyjnych cenach. Ale nie tylko tam. Praktycznie na każdym kontynencie znajdziemy miejsca, w których w listopadzie jest słonecznie, a temperatura powietrza i wody utrzymuje się powyżej 20 °C.

1. Fuerteventura – europejski biegun ciepła

W listopadzie nawet na południu Starego Kontynentu temperatura leci w dół. Ciepłolubni powinni więc skierować swoje zainteresowania nieco bardziej w kierunku Afryki. Nieopodal jej wybrzeży leżą Wyspy Kanaryjskie, administracyjnie i geograficznie należące do Europy, choć temperaturą bardziej odpowiadają tropikom.

Zdecydowanie najcieplejsza z całego archipelagu jest Fuerteventura. W ciągu dnia można liczyć średnio na 26°C, a temperatura wody wynosi około 22°C. Nic zatem dziwnego, że sezon turystyczny w listopadzie trwa tam w najlepsze. Na turystów czekają białe i czarne plaże, krystalicznie czyste wody Oceanu Atlantyckiego oraz nowoczesne kurorty: Costa Calma, Corralejo, Caleta de Fuste oraz Morro Jable.

Cena wakacji na Fuerteventurze: 3-dniowa wycieczka z biura podróży od 639 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Park Narodowy Corralejo, historyczną wioskę Betancurii, przylądek Jandia z latarnią morską.

Cena ubezpieczenia: 2,84 zł/ dzień (koszty leczenia na 20 000 euro, koszty ratownictwa na 6 000 euro, NNW na 15 000 zł, 83 sporty objęte polisą).

Nasza rada: Dla turystów wypoczywających na Fuerteventurze organizowane są rejsy dookoła pozostałych Wysp Kanaryjskich połączone z poszukiwaniem delfinów. Koszt takiej jednodniowej wycieczki fakultatywnej to 69 euro.

2. Oman – kierunek na Orient

W południowo-wschodniej Azji listopad to jeden z najcieplejszych miesięcy w roku. Położony na Półwyspie Arabskim Oman zapewnia w tym czasie pogodę wręcz upalną. Słupki termometrów w ciągu dnia średnio sięgają 28°C – dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i wody. Turyści tłumnie odwiedzają więc kurorty zlokalizowane wzdłuż wybrzeża Morza Arabskiego. Czekają na nich malownicze krajobrazy niczym z pocztówek - prawie 3 000 km czystych, zadbanych plaż, krystalicznie czyste wody, rafy koralowe oraz pustynie z zielonymi oazami.

Oman kusi nowoczesną infrastrukturą i doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Narzekać nie mogą też miłośnicy zwiedzania – na terenie Omanu znajduje się wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO i orientalnych budowli.

Cena wakacji w Omanie: 7-dniowa wycieczka z biurem podróży od 3 499 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: stolica Maskat z Wielkim Meczetem, Pałacem Sułtana Qaboos, targiem Muttrah i Starym Miastem, wycieczki safari, drzewa kadzidłowe – jedyne na świecie, rejs połączony z poszukiwaniem delfinów.

Cena ubezpieczenia: 12,63 zł/dzień (koszty leczenia na 600 000 zł, koszty ratownictwa na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, ubezpieczenia bagaży i sprzętu sportowego na 1 500 zł, OC+ OC sportowe na 150 000 zł, 92 sporty objęte polisą).

Nasza rada: W miejscach publicznych zaleca się przestrzeganie norm dotyczących strojów. Nie należy zakładać bluzek z odkrytymi ramionami i dekoltem, szortów, krótkich spódnic i sukienek.

3. Kenia – gorąca Afryka zaprasza

Nie ma lepszego miejsca na ucieczkę przed zimą, jak Afryka. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda są zagwarantowane. W Kenii leżącej nad Oceanem Indyjskim, temperatura powietrza w listopadzie średnio wynosi 31°C. Do wyjazdu zachęcają też pudrowe plaże, ciepłe wody oceanu (średnio 28°C) i malownicza sawanna.

Turyści odwiedzający Kenię nie mogą odmówić sobie wycieczki na safari i możliwości spotkania tzw. afrykańskiej wielkiej piątki (lwów, słoni, bawołów, nosorożców i lampartów) w ich naturalnym środowisku. Kenia to także kraj kontrastów. Z jednej strony tętniące życiem, coraz bardziej nowoczesne miasta, a z drugiej wioski Masajów żyjących od tysiąca lat tak samo.

Cena wakacji w Kenii: 5-dniowy wyjazd z biurem podróży od 2 346 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Mombasa z Fortem Jesus, parki narodowe: Masai Mara, Tsavo East i Tsavo West, Amboseli, wioski Masajów, wyspa Wasini i las koralowych rzeźb, rejs łodzią dhow, lasy namorzynowe.

Cena ubezpieczenia: 4,31 zł/dzień (koszty leczenia na 30 000 euro, NNW na 4 000 euro, ubezpieczenia bagażu na 400 euro, OC na 50 000 euro).

Nasza rada: Przed wyjazdem do Kenii warto sprawdzić swój kalendarz szczepień. Turystom odwiedzającym ten kraj zaleca się szczepienia przeciwko WZW A, WZW B, żółtej febrze, BTP, durowi brzusznemu, wściekliźnie oraz meningokokom.

4. Australia – urlop na Antypodach

Listopad w Australii to koniec wiosny i początek lata. W ciągu dnia słupki termometrów sięgają 25°C, woda średnio nagrzewa się do 21°C. Jest więc ciepło i słonecznie. To idealny czas na podróż do Australii, gdzie na każdym kroku można spotkać kangury, misie koala i liczne gatunki mniej lub bardziej przerażających pająków. Na miłośników nurkowania czeka zachwycająca Wielka Rafa Koralowa. Australia łączy nowoczesne metropolie i dzikie stepy.

Turyści odwiedzający ten kraj najczęściej wybierają wycieczki objazdowe, dzięki którym można poznać wszystkie uroki Antypodów. To kierunek bardziej nastawiony na osoby poszukujące przygód niż na miłośników plażowania.

Cena wakacji w Australii: 16-dniowa wycieczka objazdowa z biurem podróży od 11 076 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: miasta Sydney, Melbourne i Canberra z modernistyczną architekturą, Wielka Rafa Koralowa, Great Ocean Road, parki narodowe Wilsons Promontory, Kakadu, Royal, Karijini.

Cena ubezpieczenia: 17,01 zł/dzień (koszty leczenia na 800 000 zł, koszty ratownictwa na 50 000 zł, ubezpieczenie bagażu na 5 000 zł, OC+ OC sportowe na 200 000 zł, 41 sporty objęte polisą).

Nasza rada: Przed zwiedzaniem parków narodowych najlepiej dopytać odpowiednie służby, np. policję o warunki panujące na szlaku. W razie jakichkolwiek problemów można dzwonić na numer alarmowy 000 obowiązujący na terenie całej Australii.

  5. Hawaje – wymarzone wakacje w 50. stanie

Północno-środkowa część Oceanu Spokojnego to gwarancja upalnej pogody, nawet w listopadzie. Średnia temperatura w tym miesiącu na Hawajach wynosi 29°C. Woda jest niewiele chłodniejsza – jej temperatura to średnio 26°C. Jest to zatem kierunek, który z pewnością zachwyci turystów uciekających przed zimą. Nowoczesne kurorty oferują czyste, zadbane plaże, doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych.

Hawaje najbardziej przypadną do gustu osobom mającym w planach plażowanie. Niemniej jednak znajdzie się też coś dla miłośników natury – egzotyczne widoki oraz bogatą faunę i florę można spotkać tu na każdym kroku.

Cena wakacji na Hawajach: 7-dniowa wycieczka z biurem podróży od 6 079 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: pływanie z delfinami, wulkan Monea Ka, Park Narodowy Hawai’i, wygasły stożek wulkanu Diamond Head.

Cena ubezpieczenia: 23,07 zł/dzień (koszty leczenia bez limitu, koszty ratownictwa bez limitu, ubezpieczenie NNW na 150 000 zł, OC+ OC sportowe na 1 500 000 zł, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego na 3 000 zł, 92 sporty objęte polisą).

Nasza rada: Turyści, którzy chcą podziwiać najbardziej malownicze wschody słońca na Hawajach powinni zatrzymać się w Haleakala.

6. Brazylia – listopadowa samba w Rio de Janeiro

Brazylijski listopad to początek lata. Słupki termometrów wskazują 28°C, a wody Oceanu Atlantyckiego rozgrzewają się do 26°C. Na ucieczkę przed zimą najlepiej nadaje się Rio de Janeiro, tętniąca życiem metropolia ze słynnymi plażami Copacabana i Ipanema.

Miasto z jednej strony oblewają wody oceanu (w Rio znajduje się 15 piaszczystych plaż),z drugiej zaś jest otoczone zielonymi wzgórzami. W tle widnieją wieżowce, a nad wszystkim góruje pomnik Chrystusa Zbawiciela. Nocne życie Rio de Janeiro toczy się przede wszystkim na ulicach dzielnicy Lapa.

Cena wakacji w Brazylii: 10-dniowy wyjazd z biurem podróży od 3 764 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Ogród Botaniczny z Aleją Palm Królewskich, największy miejski las Park Narodowy Tijuca, wodospad Cascatinha, szczyt Głowa Cukru, z którego można podziwiać panoramę miasta, stadion piłkarski Maracana, Schody Escadaria Selaron.

Cena ubezpieczenia: 5,96 zł/dzień (koszty leczenia na 200 000 euro, koszty ratownictwa na 200 000 euro, ubezpieczenie NNW na 20 000 zł, 92 sporty objęte polisą).

Nasza rada: Lepiej nie wyciągać na ulicy telefonów komórkowych, nie zaleca się też noszenia drogich zegarków. W środkach komunikacji publicznej plecak lub saszetkę należy skierować przodem do siebie.

Ubezpiecz się nie tylko od wysokich temperatur

Miejsc, do których można uciec z Polski przed zimą nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że każdy wyjazd za granicę wiążę się z ryzykiem. I nieważne, czy na Hawajach, czy w Australii za ewentualne koszty leczenia będzie trzeba płacić z własnej kieszeni i to bez względu na porę roku. Poniżej prezentujemy przykładowe koszty ubezpieczenia dziennego dopasowanego do kosztów leczenia każdego z opisywanych przez nas krajów.

Ubezpieczenie można wybrać na rankomat.pl. Dokument polisy wystarczy wydrukować i zabrać w podróż. W razie kłopotów ze zdrowiem należy skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, który podpowie, do jakiego szpitala się udać i pomoże w załatwieniu wszystkich formalności.

Co warto wiedzieć?

1. W listopadzie na całym świecie znajdziemy miejsca, w których temperatura wody i powietrza utrzymuje się powyżej 20°C.

2. Na terenie Europy najcieplej jest na Wyspach Kanaryjskich - średnia temperatura na Fuerteventurze wynosi 26°C, a wody około 22°C.

3. Podróżujący do południowo-wschodniej Azji powinni wybrać Oman - tam słupki termometrów wskazują 28°C.

4. Afrykański listopad to czas prawdziwych upałów, ale najlepiej wybrać się do Kenii - tam powietrze rozgrzane jest do 31°C, a woda do 28°C.

5. W Australii w listopadzie zaczyna się lato. Temperatura powietrza oscyluje około 25°C, a wody - 21°C.

6. Jeśli planujesz podróż do Ameryki Południowej w listopadzie, to wybierz się do Brazylii. Tam termometry średnio wskazują 28°C, a woda nagrzewa się do 26°C.

7. Hawaje to jedno z najcieplejszych miejsc Ameryki Północnej w listopadzie - średnia temperatura powietrza wynosi 29°C, a wody - 26°C.

8. Przed wyjazdem na wakacje w listopadzie koniecznie zakup ubezpieczenie turystyczne - na rankomat.pl znajdziesz szeroki wybór pakietów dopasowanych do kierunku podróży.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie