Średnia temperatura w listopadzie w Polsce wynosi 5°C , a w nocy spada nawet poniżej zera. Liczba słonecznych godzin w ciągu dnia wynosi raptem trzy. Na szczęście nie jest to tendencja ogólnoświatowa. Są kraje, do których można uciec przed polską jesienią. Sprawdziliśmy, gdzie jest najcieplej i w jakim miejscu o tej porze roku zaplanować wakacje w listopadzie 2022.

Późną jesienią na urlop decyduje się niespełna 2% Polaków. Mniejsze zainteresowanie wycieczkami zagranicznymi sprawia, że ich ceny maleją, można więc wyjechać do popularnych tropików w bardzo atrakcyjnych cenach. Ale nie tylko tam.

listopad ciepły w Europie

Praktycznie na każdym kontynencie znajdziemy miejsca, w których w listopadzie jest słonecznie, a temperatura powietrza i wody utrzymuje się powyżej 20 °C.

1. Fuerteventura – europejski biegun ciepła

Fuerteventura

W listopadzie nawet na południu Starego Kontynentu temperatura leci w dół. Ciepłolubni powinni więc skierować swoje zainteresowania nieco bardziej w kierunku Afryki. Nieopodal jej wybrzeży leżą Wyspy Kanaryjskie, administracyjnie i geograficznie należące do Europy, choć temperaturą bardziej odpowiadają tropikom.

Zdecydowanie najcieplejsza z całego archipelagu jest Fuerteventura. W ciągu dnia można liczyć średnio na 26°C, a temperatura wody wynosi około 22°C. Nic zatem dziwnego, że sezon turystyczny w listopadzie trwa tam w najlepsze. Na turystów czekają białe i czarne plaże, krystalicznie czyste wody Oceanu Atlantyckiego oraz nowoczesne kurorty: Costa Calma, Corralejo, Caleta de Fuste oraz Morro Jable.

Cena wakacji na Fuerteventurze: 3-dniowa wycieczka z biura podróży od 639 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Park Narodowy Corralejo, historyczną wioskę Betancurii, przylądek Jandia z latarnią morską.

Cena ubezpieczenia: 2,84 zł/ dzień (koszty leczenia na 20 000 euro, koszty ratownictwa na 6 000 euro, NNW na 15 000 zł, 83 sporty objęte polisą).

Nasza rada: Dla turystów wypoczywających na Fuerteventurze organizowane są rejsy dookoła pozostałych Wysp Kanaryjskich połączone z poszukiwaniem delfinów. Koszt takiej jednodniowej wycieczki fakultatywnej to 69 euro.

2. Cypr – z wizytą u Afrodyty

Cypr

Po drugiej strony Europy pogoda także dopisuje. Na Cyprze w listopadzie można liczyć na słoneczną pogodę i średnie temperatury w wysokości 22°C. Woda jest nieco chłodniejsza – ma 19°C, ale to i tak wysokość, do jakiej przyzwyczaił nas rodzinny Bałtyk w samym środku lata. W listopadzie ceny wycieczek na Cypr są znacznie niższe niż w sezonie.

Na wyspie czekają na nas nie tylko bajeczne widoki, czyste, malownicze plaże, ale i wiele zabytków pochodzących z czasów starogreckich. Warto zobaczyć na własne oczy Skałę Afrodyty, czyli mityczne miejsce narodzin tej bogini, nadmorskie miasto Pafos w całości wpisane na listę UNESCO czy Góry Troodos i ich malowane kościoły.

Cena wakacji na Cyprze: 7-dniowa wycieczka z biurem podróży od 939 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem:  Wąwóz Avakas, wrak Edro III, Skała Afrodyty, Średniowieczny Most Wenecki, 5 różnorodnych parków wodnych, zwiedzanie jaskini morskich, Park Archeologiczny Kato Pafos

Cena ubezpieczenia: 4 zł/dzień (koszty leczenia na 30 000 euro, koszty ratownictwa na 5 000 euro, NNW na 3 000 euro, ubezpieczenia bagaży na 300 euro, 10 sportów objętych polisą).

Nasza rada: Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny – warto pamiętać o tym, jeśli wynajmuje się auto. Niemniej jednak po wyspie można podróżować autostopem – jest to bardzo popularny i łatwy do złapania środek podróży.

3. Madera – na krańcu Europy

Madera

Tę portugalską wyspę bardzo często określa się jako miejsce wiecznej wiosny. Wspaniała pogoda panuje tu niemal przez cały rok. I choć w listopadzie nieco się ochładza, to i tak nadal jest tu cieplej niż w Polsce. Temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 22°C, natomiast woda ma 19 °C. 

Mimo tego poza sezonem ceny wycieczek na Maderę są bardzo tanie. Można wypoczywać na bajecznych plażach, zwiedzać wyspę, wędrując po wzgórzach, lewadach i klifach, a także szukać śladów piłkarskiego geniuszu Cristiano Ronaldo, który urodził i wychował się na Maderze właśnie.

Cena wakacji na Maderze: 7-dniowa wycieczka z biurem podróży od 1219 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Muzeum Sztuki Sakralnej w Funchal, Park Wodny Santa Cruz, jeden z najwyższych klifów w Europie Cabo Girao, przełęcz Encumenada i naturalne skalne baseny w Porto Moniz

Cena ubezpieczenia: 3,7 zł/dzień (koszty leczenia na 200 000 zł, koszty ratownictwa na 200 000 zł, NNW na 20 000 zł, 17 sportów objętych polisą).

Nasza rada: Madera słynie z egzotycznych owoców – warto przed powrotem do Polski zakupić jabłka budyniowe, owoce hibiskusa czy wielosmakowe marakuje.

4. Izrael – ciepły kraj trzech religii

Izrael

Izrael to prawdziwa gratka dla miłośników zwiedzania. Jeśli planuje się połączyć się podróżowanie biblijnym śladem z wypoczywaniem na śródziemnomorskich plażach, to listopada jest doskonałą porą na taki wyjazd. W ciągu dnia temperatura nie spada poniżej 24°C, a woda ma aż 20°C.

Historyczna część Izraela to przede wszystkim zabytki pozostałe po judaizmie, wczesnym chrześcijaństwie oraz islamie. Można podziwiać na własne oczy miejsca znane z Biblii i lekcji historii. Z kolei w Tel-Awiwie, Ejlacie czy Hajfie znajdują się nowoczesne kurorty turystyczne, w których komfortowo można wypoczywać i uprawiać sporty wodne, jak np. popularne w Izraelu nurkowanie.

Cena wakacji w Izraelu: 7-dniowa wycieczka z biurem podróży od 1759 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Jerozolima, Cezarea, Tel-Awiw, Dolina Jordanu, Morze Martwe, nurkowanie, surfing, Pustynia Judzka z klasztorem Mar Saba, Hebron

Cena ubezpieczenia: 5 zł/dzień (koszty leczenia na 100 000 zł, koszty ratownictwa na 200 000 zł, NNW na 6 500 zł, OC na 50 000 zł)

Nasza rada: W Izraelu można zasmakować wielu oryginalnych dań, niemniej jednak warto skusić się na lody humusowe.

5. Maroko – oko na Afrykę

Maroko

Maroko w cudowny sposób łączy krajobrazy morskie z pasami gór i pustynią. Słoneczna pogoda trwa tu cały rok, także w listopadzie. W ciągu dnia słupki termometrów nie spadają poniżej 22°C, a woda ma około 20°C. Nie ma już upiornych upałów, można więc wypoczynek połączyć ze zwiedzaniem zabytkowych miast Maroka.

O tej porze roku w tym afrykańskim kraju jest dużo spokojnie, można więc podziwiać Marrakesz, Casablankę czy Merzouge. Warto wybrać się na wycieczkę przez piaski Sahary czy choć z daleka podziwiać masywne szczyty Atlasu. W biurach podróży nie brakuje wycieczek do Maroka nawet o tej porze roku, ceny są zdecydowanie niższe, a warunki w hotelach o wiele bardziej komfortowe niż w wysokim sezonie.

Cena wakacji w Maroku: 7-dniowa wycieczka z biurem podróży od 599 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Chefchaouen, Marrakesz, Casablanca, Merzouga, Fez, Sahara, góry Atlasu, sporty wodne

Cena ubezpieczenia: 6,42 zł/dzień (koszty leczenia na 200 000 zł, koszty ratownictwa na 50 000 zł, NNW na 20 000 zł, OC i OC sportowe na 50 000 zł, ubezpieczenie bagażu na 1 600 zł, 49 sportów objętych polisą)

Nasza rada: Będąc w Maroku, koniecznie trzeba odwiedzić suk, czyli lokalny targ. Można tam znaleźć absolutnie wszystko - od pamiątek, przez zioła aż po… żywe zwierzęta.

6. Oman – kierunek na Orient

Oman

W południowo-wschodniej Azji listopad to jeden z najcieplejszych miesięcy w roku. Położony na Półwyspie Arabskim Oman zapewnia w tym czasie pogodę wręcz upalną. Słupki termometrów w ciągu dnia średnio sięgają 28°C – dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i wody. Turyści tłumnie odwiedzają więc kurorty zlokalizowane wzdłuż wybrzeża Morza Arabskiego. Czekają na nich malownicze krajobrazy niczym z pocztówek - prawie 3 000 km czystych, zadbanych plaż, krystalicznie czyste wody, rafy koralowe oraz pustynie z zielonymi oazami.

Oman kusi nowoczesną infrastrukturą i doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Narzekać nie mogą też miłośnicy zwiedzania – na terenie Omanu znajduje się wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO i orientalnych budowli.

Cena wakacji w Omanie: 7-dniowa wycieczka z biurem podróży od 3 499 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: stolica Maskat z Wielkim Meczetem, Pałacem Sułtana Qaboos, targiem Muttrah i Starym Miastem, wycieczki safari, drzewa kadzidłowe – jedyne na świecie, rejs połączony z poszukiwaniem delfinów.

Cena ubezpieczenia: 12,63 zł/dzień (koszty leczenia na 600 000 zł, koszty ratownictwa na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, ubezpieczenia bagaży i sprzętu sportowego na 1 500 zł, OC+ OC sportowe na 150 000 zł, 92 sporty objęte polisą).

Nasza rada: W miejscach publicznych zaleca się przestrzeganie norm dotyczących strojów. Nie należy zakładać bluzek z odkrytymi ramionami i dekoltem, szortów, krótkich spódnic i sukienek.

7. Kenia – gorąca Afryka zaprasza

Kenia

Nie ma lepszego miejsca na ucieczkę przed zimą, jak Afryka. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda są zagwarantowane. W Kenii leżącej nad Oceanem Indyjskim, temperatura powietrza w listopadzie średnio wynosi 31°C. Do wyjazdu zachęcają też pudrowe plaże, ciepłe wody oceanu (średnio 28°C) i malownicza sawanna.

Turyści odwiedzający Kenię nie mogą odmówić sobie wycieczki na safari i możliwości spotkania tzw. afrykańskiej wielkiej piątki (lwów, słoni, bawołów, nosorożców i lampartów) w ich naturalnym środowisku. Kenia to także kraj kontrastów. Z jednej strony tętniące życiem, coraz bardziej nowoczesne miasta, a z drugiej wioski Masajów żyjących od tysiąca lat tak samo.

Cena wakacji w Kenii: 5-dniowy wyjazd z biurem podróży od 2 346 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Mombasa z Fortem Jesus, parki narodowe: Masai Mara, Tsavo East i Tsavo West, Amboseli, wioski Masajów, wyspa Wasini i las koralowych rzeźb, rejs łodzią dhow, lasy namorzynowe.

Cena ubezpieczenia: 4,31 zł/dzień (koszty leczenia na 30 000 euro, NNW na 4 000 euro, ubezpieczenia bagażu na 400 euro, OC na 50 000 euro).

Nasza rada: Przed wyjazdem do Kenii warto sprawdzić swój kalendarz szczepień. Turystom odwiedzającym ten kraj zaleca się szczepienia przeciwko WZW A, WZW B, żółtej febrze, BTP, durowi brzusznemu, wściekliźnie oraz meningokokom.

8. Australia – urlop na Antypodach

Australia

Listopad w Australii to koniec wiosny i początek lata. W ciągu dnia słupki termometrów sięgają 25°C, woda średnio nagrzewa się do 21°C. Jest więc ciepło i słonecznie. To idealny czas na podróż do Australii, gdzie na każdym kroku można spotkać kangury, misie koala i liczne gatunki mniej lub bardziej przerażających pająków. Na miłośników nurkowania czeka zachwycająca Wielka Rafa Koralowa. Australia łączy nowoczesne metropolie i dzikie stepy.

Turyści odwiedzający ten kraj najczęściej wybierają wycieczki objazdowe, dzięki którym można poznać wszystkie uroki Antypodów. To kierunek bardziej nastawiony na osoby poszukujące przygód niż na miłośników plażowania.

Cena wakacji w Australii: 16-dniowa wycieczka objazdowa z biurem podróży od 11 076 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: miasta Sydney, Melbourne i Canberra z modernistyczną architekturą, Wielka Rafa Koralowa, Great Ocean Road, parki narodowe Wilsons Promontory, Kakadu, Royal, Karijini.

Cena ubezpieczenia: 17,01 zł/dzień (koszty leczenia na 800 000 zł, koszty ratownictwa na 50 000 zł, ubezpieczenie bagażu na 5 000 zł, OC+ OC sportowe na 200 000 zł, 41 sporty objęte polisą).

Nasza rada: Przed zwiedzaniem parków narodowych najlepiej dopytać odpowiednie służby, np. policję o warunki panujące na szlaku. W razie jakichkolwiek problemów można dzwonić na numer alarmowy 000 obowiązujący na terenie całej Australii.

9. Hawaje – wymarzone wakacje w 50. stanie

Hawaje

Północno-środkowa część Oceanu Spokojnego to gwarancja upalnej pogody, nawet w listopadzie. Średnia temperatura w tym miesiącu na Hawajach wynosi 29°C. Woda jest niewiele chłodniejsza – jej temperatura to średnio 26°C. Jest to zatem kierunek, który z pewnością zachwyci turystów uciekających przed zimą. Nowoczesne kurorty oferują czyste, zadbane plaże, doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych.

Hawaje najbardziej przypadną do gustu osobom mającym w planach plażowanie. Niemniej jednak znajdzie się też coś dla miłośników natury – egzotyczne widoki oraz bogatą faunę i florę można spotkać tu na każdym kroku.

Cena wakacji na Hawajach: 7-dniowa wycieczka z biurem podróży od 6 079 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: pływanie z delfinami, wulkan Monea Ka, Park Narodowy Hawai’i, wygasły stożek wulkanu Diamond Head.

Cena ubezpieczenia: 23,07 zł/dzień (koszty leczenia bez limitu, koszty ratownictwa bez limitu, ubezpieczenie NNW na 150 000 zł, OC+ OC sportowe na 1 500 000 zł, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego na 3 000 zł, 92 sporty objęte polisą).

Nasza rada: Turyści, którzy chcą podziwiać najbardziej malownicze wschody słońca na Hawajach powinni zatrzymać się w Haleakala.

10. Brazylia – listopadowa samba w Rio de Janeiro

Brazylia

Brazylijski listopad to początek lata. Słupki termometrów wskazują 28°C, a wody Oceanu Atlantyckiego rozgrzewają się do 26°C. Na ucieczkę przed zimą najlepiej nadaje się Rio de Janeiro, tętniąca życiem metropolia ze słynnymi plażami Copacabana i Ipanema.

Miasto z jednej strony oblewają wody oceanu (w Rio znajduje się 15 piaszczystych plaż), z drugiej zaś jest otoczone zielonymi wzgórzami. W tle widnieją wieżowce, a nad wszystkim góruje pomnik Chrystusa Zbawiciela. Nocne życie Rio de Janeiro toczy się przede wszystkim na ulicach dzielnicy Lapa.

Cena wakacji w Brazylii: 10-dniowy wyjazd z biurem podróży od 3 764 zł/osoba wg Travelplanet.pl.

Co warto zobaczyć poza plażowaniem: Ogród Botaniczny z Aleją Palm Królewskich, największy miejski las Park Narodowy Tijuca, wodospad Cascatinha, szczyt Głowa Cukru, z którego można podziwiać panoramę miasta, stadion piłkarski Maracana, Schody Escadaria Selaron.

Cena ubezpieczenia: 5,96 zł/dzień (koszty leczenia na 200 000 euro, koszty ratownictwa na 200 000 euro, ubezpieczenie NNW na 20 000 zł, 92 sporty objęte polisą).

Nasza rada: Lepiej nie wyciągać na ulicy telefonów komórkowych, nie zaleca się też noszenia drogich zegarków. W środkach komunikacji publicznej plecak lub saszetkę należy skierować przodem do siebie.

Ubezpiecz się nie tylko od wysokich temperatur

Miejsc, do których można uciec z Polski przed zimą nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że każdy wyjazd za granicę wiążę się z ryzykiem. I nieważne, czy na Hawajach, czy w Australii za ewentualne koszty leczenia będzie trzeba płacić z własnej kieszeni i to bez względu na porę roku. Poniżej prezentujemy przykładowe koszty ubezpieczenia dziennego dopasowanego do kosztów leczenia każdego z opisywanych przez nas krajów.

Ubezpieczenie można wybrać na rankomat.pl. Dokument polisy wystarczy wydrukować i zabrać w podróż. W razie kłopotów ze zdrowiem należy skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, który podpowie, do jakiego szpitala się udać i pomoże w załatwieniu wszystkich formalności.

Co warto wiedzieć?

  1. Na terenie Europy najcieplej jest na Wyspach Kanaryjskich - średnia temperatura na Fuerteventurze wynosi 26°C, a wody około 22°C.
  2. W Maroko słupki termometrów nie spadają poniżej 22°C, a woda ma około 20°C.
  3. Podróżujący do południowo-wschodniej Azji powinni wybrać Oman - tam słupki termometrów wskazują 28°C.
  4. W Australii w listopadzie zaczyna się lato. Temperatura powietrza oscyluje około 25°C, a wody - 21°C.
  5. Hawaje to jedno z najcieplejszych miejsc Ameryki Północnej w listopadzie - średnia temperatura powietrza wynosi 29°C, a wody - 26°C.