Słynne miejsca znane z kadrów filmowych, takie jak Central Park, Times Square czy Rockefeller Center, spektakle na Broadway'u, Wollman Rink (czyli słynne lodowisko), widok z Empire State Building i w końcu symbol miasta i wspaniały punkt widokowy - czyli Statua Wolności. Atrakcje Nowego Jorku kuszą. Wielkie Jabłko co roku przyciąga kilkadziesiąt milionów spragnionych wrażeń turystów, a lista ciekawych miejsc do zobaczenia zdaje się nie kończyć.

Zabierzemy Cię w wyjątkową podróż do miasta, które nigdy nie zasypia i gdzie nie można narzekać na nudę. Wizyta tutaj to spełnienie marzeń wielu osób!

Co musisz wiedzieć o Nowym Jorku?

Nowy Jork leży na wybrzeżu Atlantyku w północno-wschodniej części USA. Jest jednocześnie największym i najgęściej zaludnionym miastem tego państwa. W jego granicach, na powierzchni 490 kilometrów kwadratowych, żyje ponad 8 milionów mieszkańców, tworzących barwną mieszankę kulturową wielu narodowości. Administracyjnie podzielone jest na pięć głównych dzielnic: Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens oraz Staten Island. Historia miasta sięga roku 1614, kiedy została założona w tym miejscu przez Holendrów kolonia o nazwie Nowym Amsterdam.

Obecnie miasto jest kluczowym miejscem światowych finansów i handlu oraz globalnej polityki (tutaj swoją siedzibę ma ONZ), a także najważniejszym na świecie centrum przemysłu rozrywkowego, kultury, sztuki i mody. To również ważny węzeł komunikacyjny o znaczeniu międzynarodowym (jeden z największych portów morskich świata) z doskonale rozwiniętą siecią metra o długości 1056 km (druga po londyńskim metrze najdłuższa sieć metra na świecie).

Na mapie Nowego Jorku, w każdym niemalże miejscu tego ogromnego miasta każdy znajdzie coś dla siebie. Popularne punkty widokowe Sprawdź największe atrakcje Nowego Jorku i zobacz, których nie przegapić.

Nowy Jork - atrakcje, które trzeba zobaczyć!

Nowy Jork to niewątpliwie ikona wśród światowych metropolii i miejsce najchętniej odwiedzane przez turystów w Stanach Zjednoczonych. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 miejsc, które obowiązkowo powinieneś zobaczyć, będą pierwszy raz w tym mieście, wraz z praktycznymi informacjami dla zwiedzających.

 1. Statua Wolności. State Building, czyli najbardziej znany na świecie symbol Nowego Jorku znajduje się na wyspie Liberty Island, na którą można dopłynąć promem. Statua była darem rządu francuskiego z okazji setnej rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości i zbudowana została w 1886 roku. Z punktu widokowego na jej szczycie (wejście wewnętrznymi schodami) roztaczają się wspaniałe widoki, zdobiące panoramę na Manhattanu.

  Cena rejsu promem wraz ze wstępem na taras widokowy to koszt około 25 USD. Bilety najlepiej zarezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem na stronie statuecruises.com.

 2. Central Park. Będąc w Nowym Jorku, po postu nie możesz zapomnieć chociaż o krótkim spacerze w Central Parku. Central Park to zielone serce Nowego Jorku, w centrum Manhattanu. Rocznie odwiedza ponad 42 miliony osób! Najsłynniejszy park na świecie znany z piosenek, filmów i książek jest dla turystów obowiązkowym punktem w czasie zwiedzania miasta. Central Park to popularne miejsce spotkań nowojorczyków. Prawdziwa oaza w betonowej dżungli, która na ogromnym zielonym terenie oferuje wiele atrakcji: muzea, teatr, ogród zoologiczny, liczne restauracje oraz kawiarnie, w okresie zimowym lodowisko a latem koncerty i przedstawienia plenerowe.

  Wejście do parku jest oczywiście darmowe, a położony jest pomiędzy Piątą Aleją a Central Park West i prawie każda z linii metra zatrzymuje się na jednej ze stacji w jego pobliżu.

 3. Piąta Aleja (Fifth Avenue). Nawet jeżeli nie zamierzasz robić zakupów, warto przespacerować się tą jedną z najdroższych ulic handlowych Nowego Jorku. Symbol zamożnej części miasta z luksusowymi apartamentami i biurowcami, wzdłuż której znajdują się butki najsłynniejszych projektantów i światowych ekskluzywnych marek między innymi Cartier, Tiffany, Gucci, Versace i Louis Vuitton.

  W okresie świąt Bożego Narodzenia witryny i wejścia do sklepów ozdobione są niesamowitymi dekoracjami i iluminacjami świetlnymi, które przyciągają turystów swoim przepychem i pomysłowością.

 4. Rockefeller Center. Jedną z atrakcji Piątej Alei jest Rockefeller Center, czyli rozległy kompleks 19 budynków tworzących największe na świecie centrum rozrywkowe, zakupowe i biznesowe. Swoją siedzibę ma tutaj telewizja NBC i liczne rozgłośnie radiowe, a w zimie atrakcją jest największe w Nowym Jorku lodowisko. Na dziedzińcu International Building znajduje się słynny pomnik z brązu przedstawiający starożytnego greckiego tytana Atlasa, który na swych ramionach trzyma Ziemię.

  Polecamy odwiedzić taras widokowy Top of The Rock, który mieści się na 70 piętrze jednego z budynków Rockefeller Center. Bilety w cenie 40 USD dorośli, 34 USD dzieci (5-12 lat), 38 USD seniorzy po 62 roku życia.

 5. Muzeum Sztuki Metropolitan (Metropolitan Museum of Art). Założone w 1870 roku jest jednym z najstarszych i największych muzeów w Stanach Zjednoczonych i drugim po Luwrze najchętniej z odwiedzanych na świecie. W swojej kolekcji ma ponad dwa miliony dzieł sztuki od czasów starożytnych do współczesności (obrazy, rzeźby, fotografie, instrumenty muzyczne, stroje oraz broń). Możemy zobaczyć tutaj prace między innymi Botticellego, Rafaela, Moneta, Renoira czy van Gogha.

  Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, niedziela 10:00-17:00, piątek i sobota w godzinach 10:00-21:00 (środa nieczynne). Bilety w cenie około 25 USD.

 6. Broadway. Broadway to ulica na Manhattanie wzdłuż, której siedziby ma kilkadziesiąt teatrów między innymi słynne Gershwin Theatre, Foxwoods Theatre czy Imperial Theatre. Pierwszy teatr powstał w tym miejscu już w połowie XVIII wieku. Odwiedzając Nowy Jork warto zaplanować obejrzenie, któregoś z kultowych spektakli znanych na całym świecie, np. najdłużej granego przedstawienia (od 1988 roku) „Upiór w operze”.

  Bilety nie należą do tanich i kosztują nawet ponad 100 USD. W przypadku najbardziej popularnych przedstawień trzeba je kupić z dużym wyprzedzeniem, najlepiej zrobić to przez stronę todaytix.com.

 7. Empire State Building. Słynny drapacz chmur, który został wybudowany w latach 1930-1931, jest jedynym z najwyższych budynków świata. Liczy aż 102 piętra i ma 381 metrów wysokości. Empire State Building to niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku. Na jego szczycie znajdują się dwa obserwatoria, które oferują zniewalające widoki na miasto, a przy dobrej pogodzie widoczny krajobraz roztacza się nawet na odległość 80 mil.

  Na 86 piętrze wieżowca znajduje się najwyżej położony taras widokowy na świeżym powietrzu, który jest otwarty codziennie w godzinach od 8:00 do 2:00 w nocy. Wjazd kosztuje 32 USD i bilety najlepiej zakupić online, ponieważ na miejscu może się okazać to niemożliwe ze względu na długą kolejkę oczekujących do kasy.

 8. Times Square. Miejsce ekscytujące o każdej porze dnia, którego niepowtarzalny klimat przyciąga rzesze turystów. Szczególnego charakteru nabiera wieczorem, kiedy rozbłyska neonami, billboardami i reklamami na wielkich telebimach. Nieustannie zatłoczone i gwarne, gdzie na ulicach ciągnie się sznur żółtych taksówek. To tutaj odbywa się tradycyjne świętowanie przez nowojorczyków Nowego Roku.

  Na Times Square najłatwiej dotrzeć metrem liniami 1, 2 lub 3 albo dojść piechotą z pobliskiego Broadwayu lub Rockefeller Center.

 9. Wall Street. Świat wielkiego biznesu i pieniędzy z wieżowcami sięgającymi nieba i ubranymi w garnitury pracownikami instytucji finansowych, z tym kojarzone jest Wall Street. Centrum światowych pieniędzy, gdzie siedzibę ma Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, liczne banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. Jego centralnym punktem jest Federal Hall, w którym przyjęta została konstytucja Stanów Zjednoczonych i zaprzysiężono pierwszego prezydenta – Jerzego Waszyngtona.

  Na skwerze Bowling Green znajduje się słynny, wykonany z brązu pomnik byka (Charging Bull). Sprawdź, czy prawdą jest, że dotknięcie jego pewnej części ciała jest gwarancją odniesienia sukcesu w biznesie. Sądząc po długiej kolejce oczekujących, wielu chętnych chce się o tym przekonać.

 10. Katedra św. Patryka. Piękna neogotycka katedra w sercu Nowego Jorku przy słynnej Piątej Alei naprzeciwko Rockefeller Center. Jej gmach jest imponującej wielkości. Kościół ma aż 21 ołtarzy i 19 dzwonów, a pomieścić może 2400 wiernych. Uznawana jest za jeden z najważniejszych kościołów w Stanach Zjednoczonych.

  Wejście do katedry św. Patryka jest darmowe, jest otwarta codziennie w godzinach 6:30-20:45. Każdego dnia o godzinie 9:30 rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem. Jest ono również bezpłatne, ale sugerowany jest datek na rzecz kościoła w wysokości 5 USD.

Jakie ubezpieczenie wybrać na city break do Nowego Jorku?

Wycieczka do Nowego Jorku wymaga dobrego przygotowania, aby nic nie zaskoczyło Cię w czasie podróży. I nie chodzi tutaj wyłącznie o formalności związane z wyjazdem (rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży i posiadanie ważnego paszportu), plan zwiedzania, nocleg czy rezerwację wejść do największych atrakcji w mieście. Najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo!

Posiadanie ubezpieczenia turystycznego nie jest warunkiem uzyskania pozwolenia na wjazd na terytorium USA, ale jego wykup powinien być punktem obowiązkowym przy organizowaniu wycieczki, ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia w tym kraju.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

W przypadku problemów zdrowotnych mogą one naprawdę poważnie obciążyć nasz budżet:

 • wizyta u lekarza podstawowej opieki – 100 USD,

 • hospitalizacja – od 500 USD na dzień,

 • dodatkowo płatne wszystkie zabiegi i badania, np. badanie rentgenowskie to koszt od 100 do nawet 1000 USD,

 • wizyta u stomatologa i założenie plomby – 1000-1500 USD.

Pamiętaj też, że na terenie Stanów Zjednoczonych nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jakie zatem ubezpieczenie turystyczne wybrać na podróż do Nowego Jorku? Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę to:

 • gwarantowana suma kosztów leczenia (powinna być jak najwyższa, ponieważ tylko wtedy masz gwarancję, że pokryje ona wszystkie ewentualne wydatki – minimum 500 000 zł),
 • ubezpieczenie NNW (od którego kwoty uzależniona jest wysokość odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu),
 • ochrona OC w życiu prywatnym (w razie szkód, które powstaną z Twojej winy, to ubezpieczyciel pokryje koszty rekompensaty dla osób trzecich),
 • pakiet Assistance (całodobowe wsparcie i pomoc ubezpieczyciela oraz jego przedstawicieli),
 • ubezpieczenie bagażu (szczególnie ważne podczas długiej podróży, kiedy prawdopodobieństwo zgubienia lub kradzieży jest większe),
 • ochrona COVID-19 (większość polis ma ją w swoim standardzie),
 • osoby chorujące przewlekle koniecznie powinny zadbać o rozszerzenie polisy o ten wariant.

Sprawdź w tabeli poniżej ile będzie kosztowało ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd do Nowego Jorku dla pary podróżnych:

14-dniowy pobyt w USA
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 330 010 zł
Ratownictwo
44 334 zł
Bagaż
4 433 zł
261,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 44 334 złOC: 443 337 złOC sportowe: 443 337 złsporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
381,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
398,58 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
541,54 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
14-dniowy pobyt w USA
Europa Ubezpieczenia
261,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
1 330 010 zł
Ratownictwo
44 334 zł
Bagaż
4 433 zł
Dodatkowo: NNW: 44 334 złOC: 443 337 złOC sportowe: 443 337 złsporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
381,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
398,58 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
541,54 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie rankomat.pl samodzielnie wybierzesz najlepszą dla siebie polisę i w kilku prostych krokach załatwisz wszystkie formalności związane z jej zakupem. Po dokonaniu płatności potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia trafi na Twoją skrzynkę mailową.

To wszystko, co musisz zrobić, aby wyruszyć w bezpieczną podróż za ocean i cieszyć się ekscytującym wyjazdem do Nowego Jorku!

Co warto wiedzieć?

 1. Nowy Jork leży na wybrzeżu Atlantyku w północno-wschodniej części USA.
 2. Obecnie miasto jest kluczowym miejscem światowych finansów i handlu oraz globalnej polityki (tutaj swoją siedzibę ma ONZ), a także najważniejszym na świecie centrum przemysłu rozrywkowego, kultury, sztuki i mody.
 3. Nowy Jork to niewątpliwie ikona wśród światowych metropolii i miejsce najchętniej odwiedzane przez turystów w Stanach Zjednoczonych.
 4. W USA EKUZ nie jest honorowane.
 5. Gwarantowana suma kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym do USA powinna być jak najwyższa, ponieważ tylko wtedy masz gwarancję, że pokryje ona wszystkie ewentualne wydatki – minimum 500 000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka waluta obowiązuje w USA?

  Walutą obowiązującą w Stanach Zjednoczonych jest dolar amerykański (symbol: USD). Dolar amerykański jest powszechnie akceptowany we wszystkich częściach USA i jest używany jako środek płatniczy w większości transakcji handlowych, usług i zakupów. 

 2. Jakie dokumenty są potrzebne na wjazd do USA?

  Wymagany jest ważny paszport. Paszport powinien być ważny przez cały okres planowanego pobytu w USA. 

  Wiza nie jest potrzebna jeśli podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny a planowany pobyt nie przekracza 90 dni.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest konieczne do USA?

  Ubezpieczenie turystyczne nie jest formalnym wymogiem wjazdu do Stanów Zjednoczonych, jednak zdecydowanie jest zalecane. W Stanach Zjednoczonych koszty opieki medycznej mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku nagłych przypadków lub hospitalizacji. Posiadanie ubezpieczenia turystycznego może pomóc w pokryciu kosztów medycznych, co zapewni Ci spokój umysłu w przypadku ewentualnych problemów zdrowotnych podczas podróży.