Przepiękna starówka, wielowiekowa historia widoczna na każdym kroku i ceny przyjazne dla naszej kieszeni, to wszystko znajdziesz w Rydze. Zaskakująca i malownicza, jedna z najmniejszych europejskich stolic, stwarza perfekcyjne możliwości do krótkiego wyjazdu pełnego wrażeń.

Dwa dni w zupełności wystarczą, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje i jednocześnie odpocząć. Jeżeli planujesz weekend w tym pięknym mieście, koniecznie przed wyjazdem zapoznaj się z naszym poradnikiem. Zobacz, co warto zobaczyć w Rydze.

Ryga – co musisz wiedzieć?  

Przed przyjazdem do Rygi warto przygotować się i poznać choć trochę jej historię. Stolica Łotwy położona jest nad rzeką Dźwiną w Zatoce Ryskiej. To największe miasto wśród wszystkich krajów bałtyckich, a także samej Łotwy. Obecnie liczba jej mieszkańców wynosi nieco ponad 600 tysięcy, a Łotysze stanowią tylko około 50% zamieszkujących ją osób. Drugą co do wielkości grupą są Rosjanie, czego potwierdzeniem jest powszechnie słyszany na ulicy język rosyjski.  

Lokalizacja miasta sprawia, że jest ono głównym centrum transportowym kraju oraz ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym, a jego największy rozkwit przypadał na okres, gdy należało Hanzy i było kluczowym portem Bałtyku. Ryga nazywana jest często „zielonym miastem”, ponieważ 22 parki miejskie zajmują tutaj łączną powierzchnię aż 7000 hektarów! 

Ryga - atrakcje, które musisz zobaczyć

Burzliwe losy tego 800-letniego miasta, które długo pozostawało pod wpływami innych państw (Niemiec, Szwecji, Rosji, Ryga należała także do Polski) są doskonale widoczne w jego zabytkach, a stolica Łotwy jest swoistą mieszanką wielowiekowej historii oraz nowoczesności. Jej największą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie pięknie odrestaurowane Stare Miasto z licznymi budynkami secesyjnymi. Znajdziemy tutaj także liczne pozostałości średniowiecznych budowli i ślady świetności miasta, gdy było ono częścią Hanzy.  

Brukowane urocze uliczki z licznymi dziedzińcami i malowniczymi kamieniczkami są wymarzone do długich spacerów i to chyba najlepsza z form, w jakiej można zwiedzać to miasto. Na wycieczkę polecamy wybrać miesiące od maja do września, kiedy temperatury są bardzo przyjemne, dni długie a prawdopodobieństwo opadów jest najmniejsze. 

Zatem -co warto zobaczyć w Rydze? Przedstawiamy Ci najpiękniejsze atrakcje Rygi.

1. Starówka

Zwiedzanie Rygi najlepiej rozpocząć na Starym Mieście, które, mimo iż niewielkie jest prawdziwą perełką oferującą wiele urokliwych miejsc i śmiało może konkurować z innymi miastami Europy. Potwierdzeniem tego jest wpisanie historycznego centrum miasta na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Znajdziemy tutaj wąskie, kolorowe, brukowane uliczki z zabytkowymi secesyjnymi kamieniczkami, liczne restauracje i kawiarnie oraz oczywiście najważniejsze zabytki, takie jak Pomnik Wolności, Muzeum Secesji, Dom Bractwa Czarnogłowych, Katedrę czy Trzech Braci. Niedaleko Starego Miasta znajduje się też Sobór Narodzenia Pańskiego.

Informacje praktyczne:

Większość z zabytków Starego Miasta można zobaczyć w ciągu jednego dnia. Znajdą się one w ścisłym centrum miasta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii i kulturze Starego Miasta, możesz wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem.

2. Dom Bractwa Czarnogłowych

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Rydze jest siedziba XIV-wiecznej gildii majętnych (i nieżonatych) kupców miejskich pochodzenia niemieckiego. Został on niestety w dużej części zniszczony podczas II wojny światowej i w obecnej formie zrekonstruowano go w 1999 roku. Jego fasada z cegieł pokryta jest płaskorzeźbami, które przedstawiają Zgodę, Pokój, Merkurego oraz Neptuna. 

Informacje praktyczne:

Aktualnie w budynku znajduje się muzeum w centrum Rygi, które otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Cena biletu: 7,00 €. 

3. Katedra w Rydze

Świątynia pochodzi z XIII wieku i obecnie jest siedzibą arcybiskupa ewangelicko-luterańskiego. Okazały budynek w stylu romańskim ma najwyższą wieżę (90 metrów) wśród budynków sakralnych w tej części Europy i góruje ona nad zabudowaniami Starego Miasta. Katedra znana jest także wielbicielom muzyki klasycznej, ponieważ to tutaj znajdują się jedne z największych na świecie XIV-wieczne organy. 

Informacje praktyczne:

Codziennie w południe w katedrze można wysłuchać koncertu organowego – bilet w cenie 10,00 €. 

4. Kamienice Trzej Bracia

Trzy kamienice, których nazwa nawiązuje do kompleksu podobnych budynków w Tallinnie, który nazywany jest Trzema Siostrami. Najstarszy z „Braci” zbudowany został w XV wieku i posiada bardzo ciekawy gotycki portal wejściowy. Jest on obecnie najstarszym budynkiem mieszkalnym i jednym z symboli Rygi. Pozostałe domy zdobiące Stare Miasto pochodzą z XVII wieku. 

Informacje praktyczne:

Wszystkie trzy kamienice w drugiej połowie XX wieku zostały gruntownie odnowione i aktualnie w ich wnętrzach mieści się Muzeum Architektury Łotwy. 

5. Kościół św. Piotra

Drugą z budowli sakralnych, którą koniecznie należy zobaczyć w trakcie zwiedzania Rygi jest Kościół Św. Piotra. Pochodzi on z początku XIII wieku i wielokrotnie przebudowywany, obecnie jest połączeniem stylu romańskiego i późnego gotyku. Świątynia początkowo była katolicka. Teraz kościół św. Piotra należy do Kościoła Luterańskiego. Na wieży kościelnej o wysokości 123 metrów znajduje się taras widokowy z panoramą na całe miasto. 

Informacje praktyczne:

Kościół św. Piotra można zwiedzać za opłata 3,00 €. Wejście na taras widokowy (można także wjechać windą) kosztuje 9,00 €. 

6. Pomnik Muzykantów z Bremy

W sąsiedztwie Kościoła św. Piotra odnajdziemy niewielki pomnik z brązu, który przedstawia ustawione na sobie zwierzęta: osła, psa, kota i koguta, bohaterów z baśni „Muzykanci z Bremy” autorstwa braci Grimm. Miejska legenda głosi, że dotknięcie pomnika przynosi szczęście. I patrząc na liczne miejsca na figurach „wypolerowane” przez dłonie, chyba wielu turystów sprawdzało już wcześniej czy to prawda. Pomnik powinien zainteresować nie tylko dorosłych, ale będzie również atrakcją dla najmłodszych. 

Informacje praktyczne:

Pomnik znajduje się na Starym Mieście w Rydze, naprzeciwko kompleksu kongresowego.

7. Dom Kotów

Do najbardziej nietypowych zabytków Rygi możemy zaliczyć ten secesyjny budynek znajdujący się na Starym Mieście, z którym łączy się niezwykła legenda. Opowiada ona o bogatym kupcu, Łotyszu Plume, który gdy Gildia odmówiła mu przyjęcia w swoje szeregi, zemścił się. Wybudował kamienicę obok i umieścił na jej dachu rzeźby kotów odwróconych tylną częścią ciała z podniesionym ogonem w kierunku siedziby Wielkiej Gildii. Ostatecznie jednak wyrokiem sądu kupiec został zmuszony do odwrócenia figur i teraz koty siedzą na dachu w pozie nieobrażającej nikogo. 

Informacje praktyczne:

Budynek mieści się przy ulicy ulicy Meistaru 10 na Starym Mieście. Jest ogólnie dostępny.

8. Zamek w Rydze

Ten jeden z najciekawszych zabytków miasta został zbudowany w 1330 roku i był główną siedzibą Zakonu Krzyżackiego na Inflantach. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony i przebudowywany, a z jego czterech wież tylko jedna przetrwała do czasów obecnych. Ma on także polski epizod, gdyż zamek do 1621 roku był rezydencją namiestnika króla Polski, a w 1582 roku przebywał tutaj polski król Stefan Batory. Od 1995 roku jest siedzibą prezydenta Łotwy oraz mieści Łotewskie Muzeum Historyczne i i Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej.

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: 10:00-17:00.
Ceny biletów: normalny 3,00 €, ulgowy 0,90 €, bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe i 2 dzieci) 3,70 €. 

9. Łotewska Akademia Nauk

Budynek jest spuścizną po ZSRR i znajduje się w części miasta nazywanej Moskiewskim Przedmieściem i nam Polakom na pewno będzie kojarzył się z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Zaprojektowany został na wzór słynnej grupy moskiewskich wieżowców nazywanych „Siedmioma Siostrami Stalina”. Obecnie mieszczą się tutaj biura wydawnictw i instytutów naukowych oraz siedziby wielu firm. 

Informacje praktyczne:

Na szczycie budynku, na wysokości 107 metrów, znajduje się punkt widokowy, na który można wjechać po wykupieniu biletu w cenie 5 €.  

10. Hale Targowe

W centrum Starego Miasta znajduje się kolejne miejsce z ciekawą historią. Hale Targowe to przeniesione w to miejsce z Lipawy, dawne hangary dla sterowców, które podczas I wojny światowej uczestniczyły w bombardowaniach Petersburga. Na olbrzymim terenie, w pięciu ogromnych halach targowych codziennie zakupy robi nawet 100 tysięcy ludzi! Znajdziemy tu prawie trzy tysiące stoisk zarówno z lokalnymi produktami, owocami i warzywami, jak i pamiątkami. Hale Targowe to także idealne miejsce, gdzie można spróbować, w bardzo przystępnych cenach, tradycyjnej łotewskiej kuchni. 

Informacje praktyczne:

Hale Targowe są otwarte codziennie w godzinach 7:30- 18:00, w niedzielę do 17:00. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na city break do Rygi?  

Polscy turyści mogą korzystać z opieki medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego na terenie Łotwy. EKUZ można wyrobić bezpłatnie w NFZ, wypełniając odpowiedni wniosek, a kartę otrzymamy pocztą. Pamiętaj jednak, że świadczenia, jakie są gwarantowane w ramach karty obejmują tylko podstawowy zakres usług medycznych.

To oznacza, że podobnie jak obywatele Łotwy zobowiązani będziemy do uiszczenia dopłat do takich świadczeń. Nie są one wysokie, ale zawsze są to dodatkowe koszty, które niekoniecznie chcemy ponosić i których ostatecznej wysokości nie jesteśmy w stanie przewidzieć.  

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, które możemy kupić za kwotę poniżej 4 złotych za jeden dzień. Co zapewnia taka polisa na wyjazd do Rygi?

 • Pokryje wszystkie koszty związane z ewentualnym leczeniem lub transportem medycznym do kraju (suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 30 000 euro), 

 • W razie nagłej wizyty u lekarza rodzinnego lub specjalisty nie będziemy musieli ponosić żadnych opłat.

 • Leczenie stomatologiczne zostanie sfinansowane przez ubezpieczyciela (do wysokości ustalonej w polisie kwoty).

 • Jeżeli na skutek nieszczęśliwego wypadku doznamy obrażeń, zostanie nam wypłacone odszkodowanie w ramach NNW.

 • W sytuacji, gdy sami wyrządzimy szkodę lub spowodujemy wypadek, ewentualne odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel (OC w życiu prywatnym).

 • Nasz bagaż będzie chroniony na wypadek jego kradzieży, zgubienia lub zniszczenia.  

 

Ubezpieczenie turystyczne możesz dopasować do charakteru swojego wyjazdu, korzystając z rozszerzeń ochrony. To dodatkowe elementy oferowane przez ubezpieczycieli. Możesz zatem do polisy dokupić ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu, następstwa chorób przewlekłych czy uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Dzięki temu ochrona będzie pełniejsza i dostosowana do tego, co zamierzasz robić w czasie city breaku.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Wszystkie szczegóły i dokładne informacje znajdują się zawsze w OWU. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty ubezpieczenia turystycznego dla dwóch osób na 3-dniowy wyjazd do Rygi: 

Ubezpieczenie turystyczne do Rygi
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
22,44 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złsporty objęte polisą: 49zachorowanie COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
177 505 zł
Ratownictwo
31 063 zł
Bagaż
1 000 zł
29,84 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
39,04 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
53,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Rygi
Allianz
22,44 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złsporty objęte polisą: 49zachorowanie COVID-19
Signal Iduna
29,84 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
177 505 zł
Ratownictwo
31 063 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 83 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
39,04 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
53,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Najlepszą polisę znajdziesz i zakupisz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy, że porównasz przedstawione oferty i wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Składkę możesz opłacić online. Dokumenty ubezpieczenia otrzymasz na maila. Wszystko to zrobisz nawet w drodze do Rygi czy na lotnisku!

Co warto wiedzieć?

 1. Urokliwe zaułki, zabytkowe kamienice i bogata historia sprawiają, że spacer po Starym Mieście to niezapomniane doświadczenie.

 2. Podczas pobytu w Rydze warto spróbować tradycyjnych łotewskich dań, takich jak ryż z kurczakiem, zupa żur, smażona szprota i słynne czarnogłówki. 

 3. Muzeum Narodowe Sztuki, Muzeum Etnograficzne na wolnym powietrzu i opera narodowa to tylko niektóre z wielu miejsc, które pozwalają poznać bogatą kulturę i dziedzictwo Łotwy.

 4. Ryga słynie z gościnności swoich mieszkańców. Gościnni mieszkańcy i klimatyczne kawiarnie sprawiają, że podróżowanie po mieście jest przyjemnością.

 5. Parki miejskie, takie jak Park Uzvaras i Park Esplanāde, oferują idealne miejsce na odpoczynek, spacery i pikniki. Latem można również korzystać z plaży nad Morzem Bałtyckim w Jurmale, do której z Rygi można dojechać pociągiem.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Rygi?

  Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest lot samolotem do Rygi. Bezpośrednie połączenia lotnicze ze stolicą Łowty oferują lotniska w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Lot trwa zazwyczaj około 1-2 godzin. Można też wybrać się do Rygi autokarem albo własnym samochodem.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Łotwy?

  Wystarczy tylko ważny dowód osobisty lub paszport. Warto zabrać ze sobą także EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne. Polskie prawo jazdy jest honorowane. Nie potrzeba Zielonej Karty, wystarczy polskie OC.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Rygi jest obowiązkowe?

  Nie. Niemniej warto mieć ze sobą polisę. EKUZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia. Na Łowie za niektóre usługi medyczne, np. za leczenie stomatologiczne, transport do kraju czy leczenie prywatne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie turystyczne pokryje te koszty, zapewni też wsparcie w razie innych problemów za granicą.