Szukasz miejsca na szybki wyjazd weekendowy i zastanawiasz się co warto zobaczyć w miastach europejskich? Tuż za naszą granicą znajduje się idealna propozycja na taką wycieczkę. Bratysława – jedna z mniej znanych i niesłusznie pomijana wśród stolic europejskich, której wielkość oraz położenie sprawia, że jest doskonałym miejscem na krótki odpoczynek. Przedstawiamy propozycję 10 turystycznych atrakcji miasta oraz informacje praktyczne pomocne przy planowaniu podróż.

W stolicy Słowacji - Bratysławie, najważniejsze zabytki i ciekawostki zlokalizowane są blisko siebie i na niewielkim obszarze, dlatego 2-3 dni w zupełności wystarczą, żeby zobaczyć wszystkie polecane miejsca. Odległości pomiędzy atrakcjami turystycznymi są idealne, aby obejrzeć je, niespiesznie spacerując po mieście. Zobacz, czy może oczarować Cię Bratysława na weekend i co warto zobaczyć w Bratysławie - jednej z najmłodszych stolic Europy.

Bratysława – co musisz wiedzieć?

Bratysława jest stolicą sąsiadującej z Polską Republiki Słowackiej i położona jest w południowo-zachodniej części kraju u podnóża pasma górskiego Małych Karpat. Przepływa przez nią majestatyczny Dunaj i dlatego miasto nazywane jest często „Klejnotem Dunaju”. Liczba jej mieszkańców jest szacowana na prawie pół miliona, a powierzchnia, jaką zajmuje to 367,5 km². Ciekawostką jest, że to jedyna stolica, która graniczy z dwoma państwami – Węgrami oraz Austrią i jest jedną z najmłodszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się stolic świata.

Turyści często pomijają to miasto w czasie zwiedzania Europy, wybierając położony blisko niej Wiedeń (około 60 km) lub wybierając się do Pragi czy Budapesztu (około 195 km), a zdecydowanie oferuje ona kilka perełek, dla których warto tutaj przyjechać. Można podziwiać tu historię i kulturę kraju, malownicze alejki, imponujące pozostałości po kulturze przodków, ale i doskonałe restauracje, klimatyczne kawiarenki oraz popularne europejskie obiekty.

Bratysława przez wiele lat ciągle się zmienia i rozrasta, ale nadal przyciąga przytulnością i urokami historycznej części miasta. Znajduje się tu całe mnóstwo małych, brukowanych uliczek, w otoczeniu barwnych kamieniczek są stworzone do spacerów, a brak tłumów zwiedzających i kolejek do najbardziej popularnych miejsc będą dodatkowym atutem wycieczki. Przekonaj się co warto zobaczyć w Bratysławie.

Bratysława - atrakcje, które musisz zobaczyć!

1. Zamek Bratysławski.

Najbardziej okazały zabytek słowackiej stolicy, który usytuowany jest w jej samym centrum. Wzniesiony został na szczycie granitowego wzgórza nad brzegiem Dunaju i jest on od razu widoczny przy wjeździe do miasta. Pierwsze wzmianki o zamku na tym miejscu pojawiały się już w X wieku. Początkowo pełnił on funkcję potężnej twierdzy obronnej, stąd jego prostokątny kształt z charakterystycznymi czterema wieżami w narożnikach. Przez lata był przebudowywany i zmieniał swoje funkcje. W 1811 roku został niemal całkowicie zniszczony w wyniku pożaru i swoją obecną świetność odzyskał dopiero po odbudowie latach 50. XX wieku.

Godziny otwarcia Zamku w Bratysławie 10:00-18:00, bilety normalny w cenie 10,00 €, ulgowy 4,00 €.

2. Brama Michalska. W średniowieczu była jedną z czterech bram prowadzących do otoczonego fortyfikacjami miasta. Powstała na początku XIV wieku i jako jedyna z bram przetrwała do czasów obecnych. Jej 51-metrowa wieża zakończona jest barokowym hełmem, a na szczycie znajduje się rzeźba Michała Archanioła. Była częścią umocnień miasta i spełniała też funkcję reprezentacyjną. Zgodnie z tradycją w czasie ceremonii koronacyjnej przejeżdżał przez nią nowy król. W jej wnętrzu znajduje się obecnie niewielkie muzeum, a z jej szczytu roztacza się panorama na Stare Miasto.

Bilety wstępu kosztują 4,50 €. Wejście od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00, w sobotę i niedzielę 11:00-18:00.

3. Katedra św. Marcina w Bratysławie.

W sąsiedztwie Bramy Michalskiej położona jest gotycka katedra, z którą wiąże się ciekawostka historyczna. Obecna stolica Słowacji w latach 1536-1783 była stolicą Węgier i to w tym właśnie okresie zbudowana została Katedra św. Marcina, która była przez ten czas kościołem koronacyjnym węgierskich królów. Na wierzchołku wieży o wysokości 85 metrów umieszczona jest replika korony św. Stefana.

Katedrę można zwiedzać, kiedy nie odbywają się w niej nabożeństwa. Wejście jest bezpłatne.

4. Rynek oraz Stary Ratusz. Sercem historycznej części Starego Miasta jest rynek – Hlavné námestie. Jego głównym budynkiem jest zbudowany w XV wieku, najstarszy ratusz w Słowacji, w którego wnętrzach znajduje się obecnie Muzeum Miejskie. Rynek otoczony jest kamieniczkami z licznymi restauracjami oraz kawiarenkami i jest miejscem spotkań mieszkańców oraz organizowanych w mieście imprez. Na rynku warto zwrócić uwagę na renesansową Fontannę Maksymiliana, upamiętniającą koronację na króla Węgier Maksymiliana II Habsburga.

5. Plac i Pałac Prymasowski w Bratysławie.

Spacerując po Starym Rynku, warto dotrzeć także do położonego nieco w ukryciu Placu Prymasowskiego. Znajdziemy tutaj, utrzymany w stylu klasycystycznym pałac, który obecnie spełnia funkcję ratusza i siedziby burmistrza Bratysławy. Polecamy wejść, chociaż na wewnętrzny dziedziniec, aby zobaczyć renesansową fontannę przedstawiającą św. Jerzego walczącego z trzygłowym smokiem, której różowa fasada jest idealnym tłem dla zdjęć.

W budynku dla zwiedzających udostępnionych jest kilka pomieszczeń muzealnych oraz słynna Sala Luster. Wejście codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach od 10:00 do 17:00. Bilety w cenie 5,00 € i 3,00 €.

6. Kościół św. Elżbiety w Bratysławie.

Jego inna nazwa to Niebieski Kościółek i nawiązuje ona do dominującego koloru zewnętrznych ścian świątyni. Zbudowany został przez cesarza Franciszka Józefa I, aby uczcić pamięć jego zmarłej żony – Sisi. Secesyjna bryła kościółka jest ozdobiona ceramicznymi elementami oraz charakterystycznymi ornamentami. Na uwagę zasługuje również jego wieża o wysokości prawie 37 metrów oraz znajdujące się przy wejściu do świątyni neoromańskie filary z orientalnymi wzorami. Kościół jest doskonale wkomponowany w przestrzeń i urzeka szczególnie w blasku słońca, na tle błękitnego nieba.

Zwiedzanie kościoła jest możliwe przed lub po mszy świętej. Wejście jest bezpłatne.

7. UFO na moście SNP w Bratysławie.

Z pewnością najbardziej zaskakującą atrakcją turystyczną i architektoniczną Bratysławy jest Most Słowackiego Powstania Narodowego (SNP), a dokładnie znajdujący się w jego południowej części pylon, na którego szczycie na wysokości 84 metrów znajduje się restauracja i punkt widokowy o bryle w kształcie charakterystycznego spodka. Most został zbudowany w 1972 roku i połączył on historyczną cześć miasta z nowo powstałą dzielnicą Pertžalka, która stanowiła „sypialnię” dla rozrastającej się Bratysławy. Niestety jego budowa doprowadziła do zniszczenia części Starego Miasta, w tym żydowskiej Synagogi Neologicznej.

Na szczyt można wjechać windą, a wejście na platformę widokową kosztuje 10,00 €.

8. Zamek Devin. Będąc w Bratysławie, koniecznie warto udać się do położonego tylko 10 kilometrów na zachód od stolicy, najstarszego zamku na Słowacji. Z malowniczo położonej u ujścia Raby do Dunaju warowni roztacza się piękna panorama na stolicę. Jest to średniowieczna budowla, o której wzmianki historyczne pochodzą już z IX wieku. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniały się jego funkcje oraz właściciele, a za czasów Bolesława Chrobrego zamek należał do Polski. Usytuowany jest na 200-metrowym wzgórzu i obecnie można zwiedzać jego ruiny.

Z centrum najwygodniej będzie dojechać do zamku autobusami linii 29 lub 129, które odjeżdżają z przystanku na moście SNP.

9. Slavin.

Na wzgórzu w centrum miasta w 1960 roku umieszczony został monumentalny pomnik Slavin, który miał być hołdem dla żołnierzy Armii Czerwonej poległych w kwietniu 1945 roku w czasie walk o wyzwolenie miasta. Obok pomnika znajduje się cmentarz wojskowy, na którym pochowano w zbiorowych mogiłach 6845 żołnierzy radzieckich. Wzgórze jest także najbardziej popularnym punktem widokowym w mieście, z którego mamy wspaniałą perspektywę na całą Bratysławę.

10. Čumil – najsłynniejszy podglądacz w Bratysławie.

Podczas spaceru po starówce koniecznie trzeba odnaleźć umieszczone w kilku jej miejscach uliczne posągi postaci w dziwnych i nietypowych pozach. Najbardziej znaną z nich jest Čumil, czyli postać kanalarza wychylająca się z włazu studzienki kanalizacyjnej, która obserwuje przechodzących ludzi. Znajdziemy go na skrzyżowaniu ulic Rybárska brána i Panská, a według miejskiej legendy dotknięcie pomnika przynosi szczęście. Kolejną z postaci jest posąg Pięknego Ignasia, który zaprasza gości przed wejściem do Café Mayer. W innych częściach miasta odnajdziemy figurę Christiana Andersena, słynnego autora bajek oraz Schone Naci, który na początku XX wieku przechadzał się po ulicach Bratysławy, w stylizowanym stroju i w cylindrze, witając ukłonem przechodniów.

Jakie ubezpieczenie wybrać na city break w Bratysławie?

Na terenie Słowacji, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, Polacy są objęci ochroną medyczną w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Otrzymamy ją bezpłatnie z NFZ, po wypełnieniu odpowiedniego formularza – online lub w placówce. 

Karta ta daje nam podstawę do otrzymania bezpłatnego świadczenia medycznego, w nagłych sytuacjach, na takich samych warunkach jak dla obywateli Słowacji. Zdecydowanie warto ją posiadać, ale nie gwarantuje ona pokrycia wszystkich kosztów i dlatego zawsze zalecany jest zakup ubezpieczenia podróżnego.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

W ramach polisy turystycznej otrzymujemy ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym. Dodatkowo możemy rozszerzyć ją o ubezpieczenie bagażu, koszt ratownictwa, transportu medycznego lub klauzulę alkoholową. Obecnie większość polis zawiera także w standardzie ochronę COVID-19.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla siebie na weekend w stolicy Słowacji

Ubezpieczenie na Słowację
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
6,51 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
13,10 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na Słowację
Nationale-Nederlanden
6,51 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
13,10 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Na stronie rankomat.pl znajdziemy kalkulator, w którym szybko wyliczymy koszt polisy, dopasujemy jej elementy do naszych potrzeb i natychmiast otrzymamy kilka ofert. Wybrane ubezpieczenie można opłacić online a polisę otrzymamy na adres e-mail. Dodatkowym bonusem dla klientów rankomat.pl w ramach zakupionej polisy jest bezpłatna RankoPomoc Prawna w czasie podróży.

Co warto wiedzieć?

 1. Bratysława – jedna z mniej znanych i niesłusznie pomijana wśród stolic europejskich, której wielkość oraz położenie sprawia, że jest doskonałym miejscem na krótki odpoczynek.
 2. Turyści często pomijają to miasto w czasie zwiedzania Europy, wybierając położony blisko niej Wiedeń (około 60 km) lub wybierając się do Pragi czy Budapesztu (około 195 km), a zdecydowanie oferuje ona kilka perełek, dla których warto tutaj przyjechać.
 3. Na terenie Słowacji, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, Polacy są objęci ochroną medyczną w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
 4. Zdecydowanie warto posiadać EKUZ, ale nie gwarantuje ona pokrycia wszystkich kosztów i dlatego zawsze zalecany jest zakup ubezpieczenia podróżnego.
 5. W ramach polisy turystycznej otrzymujemy ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym. Dodatkowo możemy rozszerzyć ją o ubezpieczenie bagażu, koszt ratownictwa, transportu medycznego lub klauzulę alkoholową.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Bratysławy

  Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć z Polski do Bratysławy. Najprostszym sposobem podróży do Bratysławy jest samochód. Można przejechać granicę polsko-słowacką przez jeden z dostępnych przejść granicznych, takich jak Czarna Góra, Chyżne lub Trstená. Droga z Polski do Bratysławy zależy od miejsca, z którego wyruszasz, ale najczęściej prowadzi przez Katowice, Ostrawę i Żylina. Istnieją również połączenia kolejowe z Polski do Bratysławy. Można skorzystać z pociągu Intercity lub EuroCity, którym podróżuje się z polskiego miasta granicznego, takiego jak Kraków lub Katowice, do stacji Bratislava hlavná stanica (Bratysława Główna). Czas podróży pociągiem zależy od trasy i rozkładu jazdy. Bratysława posiada własne międzynarodowe lotnisko, o nazwie M. R. Štefánik Airport, które obsługuje połączenia z różnymi miastami w Europie. Można skorzystać z bezpośrednich lotów z polskich miast, takich jak Warszawa czy Kraków, do Bratysławy. Czas lotu zależy od trasy i przewoźnika.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wjechać na Słowację?

  Obywatele UE mogą podróżować na Słowację posiadając ważny paszport lub dowód osobisty. Dowód osobisty wystawiony przez kraj członkowski UE jest wystarczający do przekroczenia granicy. Oprócz dokumentów podróży, może być wymagane posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, zwłaszcza w przypadku obywateli spoza UE. Warto również sprawdzić, czy istnieją jakieś dodatkowe wymagania dotyczące wjazdu na Słowację, takie jak konieczność przedstawienia potwierdzenia rezerwacji hotelu lub środków finansowych wystarczających do pokrycia pobytu.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne na Słowację jest obowiązkowe?

  Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego na Słowację dla wszystkich turystów. Jednak zdecydowanie zalecamy posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego przed wyjazdem na Słowację. Ubezpieczenie turystyczne może zapewnić ochronę w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak nagłe choroby, wypadki, utrata bagażu, opóźnienia lotów lub anulowanie podróży. W przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych okoliczności, ubezpieczenie podróżne pomoże lub całkowicie pokryje koszty medycznych, repatriacji, strat materialnych lub innych nieprzewidzianych wydatków.