Tanie loty od kilku dobrych lat pozwalają podróżnikom zwiedzać nawet bardzo odległe zakątki świata. Za sprawą tanich linii lotniczych podróże stały się dużo bardziej dostępne. Nie postrzegamy już ich jako luksusu, na który mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi. 

W dobie pandemii wciąż można upolować połączenia w promocyjnych cenach. Sprawdzamy, jak i gdzie szukać tanich lotów oraz kiedy rozpocząć poszukiwania biletu, aby zaoszczędzić jak najwięcej.

Skąd biorą się tanie loty?

Samolot jako środek transportu w powszechnej świadomości uchodzi raczej za drogi  –  znacznie droższy niż pociąg, czy podróże autem. Skąd więc biorą się wyjątki i bilety nawet po kilkadziesiąt złotych? Powodów jest co najmniej kilka.

 • Na korzyść podróżnika działa czas. Czym szybciej kupimy bilet, tym będzie on tańszy. Sprzedając bilety na kilka miesięcy przed planowanym rejsem, przewoźnik dąży do zapełnienia samolotu. Liczy, że faktyczną cenę zapłacą ci, którzy kupią bilet na dzień przed wylotem. W efekcie turyści za ten sam lot mogą zapłacić naprawdę bardzo różne ceny. 
 • Niektóre kierunki są promowane. Zdarza się, że przewoźnicy po prostu umawiają się z jakimś portem lotniczym na jego promowanie. Korzyść jest obopólna – kraj przyjmuje więcej turystów, przewoźnik sprzedaje więcej biletów. A dodatkowo podróżnik oszczędza!
 • Zdarzają się błędy. Problemy techniczne przytrafiają się także liniom lotniczym. Na skutek błędów obniżka o 5% może stać się obniżką o 50%, lub do puli tanich lotów trafi omyłkowo lot, który z założenia miał wcale tanim nie być. Informacje o takich błędach i pomyłkach przewoźników zwykle rozchodzą się w środowiskach podróżniczych błyskawicznie. 
 • Czasem spada zainteresowanie. Przewoźnicy obniżają ceny biletów też z bardzo prozaicznych powodów, jak spadek zainteresowania konkretnym kierunkiem lub zakończenie sezonu w danym miejscu. 
 • Co tańsze, to... mniej wygodne. Tanie loty, choć bez wątpienia gwarantują spore oszczędności, nie są raczej propozycją dla wygodnych. To często loty z wieloma przesiadkami, zwykle mniej komfortowymi samolotami. Wybierając tani lot, trzeba się z tym liczyć. 

COVID-19 a tanie loty – co pandemia zmieniła w branży lotniczej?

Pandemia bez wątpienia odbiła się negatywnie na kondycji linii lotniczych.  W ubiegłym roku bankructwo ogłosiło 30 (!) linii. Eksperci ostrzegają, że w tym roku podobnych problemów mogą się spodziewać kolejni przewoźnicy. 

Paradoksalnie jednak, jakkolwiek brutalnie by to nie zabrzmiało, podróżnik może na tym skorzystać. Ceny biletów lotniczych w przypadku wielu popularnych kierunków turystycznych są teraz niższe niż przed wybuchem pandemii. W 2020 r., w okresie czerwiec-sierpień, średnia cena biletu lotniczego była niższa o ok. 22% niż w 2019 r. Wynika to oczywiście z faktu, że wiele osób nadal obawia się podróżować poza granice swojego kraju. 

Choć niska cena biletu może być kusząca, trzeba pamiętać, że pandemia nadal trwa. Warto wybierać kierunki, gdzie zakażeń jest niewiele oraz oczywiście pamiętać o wszystkich środkach bezpieczeństwa. W przypadku większości destynacji aktualnie trzeba dysponować negatywnym wynikiem testu. Planując jakąkolwiek podróż poza granice Polski, jeszcze na dzień przed wylotem należy sprawdzić dokładne wymogi dotyczące przekroczenia granicy i obowiązujące na miejscu obostrzenia. 

Tanie linie lotnicze w Europie - gdzie można latać za grosze?

W Europie z powodzeniem funkcjonuje kilka tanich linii lotniczych. Należą do nich:

Jak szukać tanich lotów? 10 sprawdzonych trików

Każdy zapalony podróżnik ma własne triki na poszukiwanie tanich lotów. Poniżej przygotowaliśmy nasze zestawienie 10 sprawdzonych sposobów na to, aby ustrzelić bilet w jak najkorzystniejszej cenie!

 1. Im wcześniej, tym taniej. Tak jak już wspominaliśmy, czas to kluczowy czynnik decydujący o cenie biletu. Zyskują turyści, którzy mogą zaplanować podróż z dużym wyprzedzeniem (zwykle ok. 5-miesięcznym).
 2. Inne lotnisko, inna cena. Poszukując najkorzystniejszej oferty, warto być elastycznym w kwestii miejsca wylotu oraz lotniska docelowego. Czasem w bardzo podobnym terminie, zmieniając miejsce wylotu lub przylotu, można sporo zaoszczędzić. Wskazówka: lotniska poza miastami są najtańsze. 
 3. Warto korzystać z internetowych porównywarek lotów. Sprawdzanie propozycji tylko jednego lub dwóch przewoźników nie ma sensu. Dzięki porównywarkom turysta ma pewność, że nie umknie mu żadna gorąca oferta.
 4. Loty poza sezonem są tańsze. Jak nietrudno się domyślić, w lipcu i sierpniu bilety lotnicze będą najdroższe. Tymczasem wiele kierunków jest równie trakcyjnych poza sezonem wysokim. Jeśli więc możemy przełożyć urlop, a przy tym chcemy oszczędzić – warto rozważyć tę możliwość.
 5. Elastyczność to podstawa. W trakcie wyszukiwania warto zaznaczyć opcję „szukaj też X dni wcześniej lub później”. Czasem lot, który odbywa się zaledwie dwa, trzy dni wcześniej jest sporo tańszy!
 6. Bilety są tańsze od poniedziałku do piątku. Dni robocze to najlepszy czas na poszukiwanie korzystnych ofert. Nieoficjalne statystyki podają, że najtańsze bilety są we wtorki. W weekendy zwykle ceny są znacznie wyższe.
 7. Newsletter może być przydatny. Aby być na bieżąco z ofertami danego przewoźnika, warto zapisać się do jego newslettera. Subskrybenci otrzymują informacje o najlepszych promocjach bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.
 8. Warto dołączyć do społeczności podróżniczych na Facebooku. Na Facebooku funkcjonuje wiele grup poświęconych podróżom oraz dedykowanych wyłącznie tanim lotom. Członkowie tych społeczności chętnie dzielą się informacjami o ciekawych propozycjach, promocjach i błędach cenowych.
 9. Bez usług dodatkowych. Usługi dodatkowe, jak np. pierwszeństwo wejścia na pokład, czy dodatkowa przestrzeń na nogi, znacząco podnoszą cenę biletu. Jeśli nie zależy nam na tego typu udogodnieniach, warto przy poszukiwaniu okazji od razu „odklikać” każdą z opcji dodatkowych. 
 10. Nie ma sensu zwlekać! Najlepsze oferty znikają w błyskawicznym tempie, ponieważ ich liczba zwykle jest ograniczona. Prawdziwi łowcy okazji muszą podejmować decyzje szybko. 

Lot tanimi liniami – o czym trzeba pamiętać?

Podróż tanimi liniami nie powinna odbić się negatywnie na stanie portfela turysty. Jak jednak mówi stara zasada – coś za coś. Istnieje kilka ważnych informacji na temat tanich lotów. Warto o nich wiedzieć, aby oszczędzić sobie przykrych rozczarowań. 

 • W cenę biletu w tanich liniach nie wchodzi bagaż rejestrowany. Trzeba za niego dopłacić lub po prostu postarać się spakować się w bagaż podręczny. 
 • Tani przewoźnicy wybierają odległe lotniska. Często lotnisko, na które dolecimy z niedrogim przewoźnikiem, znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od naszego docelowego miejsca pobytu. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzić, czy uwzględniając transfer z lotnika, tani lot nadal jest... tani. 
 • Tanie loty w bardziej odległe zakątki świata to zawsze loty z przesiadkami. Siatki połączeń są tak skonstruowane, że teoretycznie tanimi liniami można dolecieć niemal wszędzie. Ceną jest jednak to, że nierzadko na lotnisku trzeba poczekać nawet kilkanaście godzin. 
 • Brak usług dodatkowych w cenie. Klienci tanich linii lotniczych nie mogą dowolnie wybrać miejsca na pokładzie samolotu – obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Nie mogą również liczyć na ciepły posiłek w trakcie rejsu, ani na inne usługi dodatkowe – chyba że za nie dopłacą. 
 • Mniej przestrzeni. Samoloty tanich linii lotniczych mieszczą więcej siedzeń (niestety zwykle nierozkładanych). Wszystko po to, aby móc przewieźć jednorazowo jak największą liczbę podróżnych. Zmniejsza to komfort podróży, zwłaszcza w przypadku dłuższych rejsów. 

Wszystkie te minusy może jednak zrekompensować cena biletu, która jest nierzadko kilkukrotnie niższa niż w przypadku standardowych przewoźników. Tanie linie lotnicze to niezmiennie dobry wybór dla osób, które planują niedługi urlop z niewielkim bagażem i nie straszne im kilka godzin w mniej komfortowych warunkach. 

Ile kosztują bilety w tanich liniach lotniczych? Przykłady cen biletów 

Ile kosztują bilety w tanich liniach lotniczych? Ceny oczywiście zależą od wielu czynników. Decydujący jest termin i kierunek podróży, ale na cenę wpływają również np. aktualne promocje przewoźnika. Sprawdziliśmy kilka popularnych wśród Polaków urlopowych destynacji. 

Nasze propozycje dotyczą gorącego sezonu wakacyjnego, gdy wypoczynek planuje najwięcej osób, ale i ceny lotów są najwyższe. Uwaga: ceny te mogą się zmieniać z dnia na dzień!

Termin

Kierunek

Miejsce wylotu

Przewoźnik

Przesiadka

Cena biletów
(w obie strony)

14.07-21.07

Rimini (RMI)
Włochy

Kraków (KRK)

RyanAir

nie

128 zł

02.07-10.07

Fuerteventura
(FUE)
Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie
 

Katowice
(KAT)

RyanAir

Tak
(Londyn)

750 zł

16.08-30.08

Girona (GRO)
Hiszpania

Poznań (POZ)

RyanAir

nie

453 zł

1.09-12.09

Malta
(MLA)

Wrocław (WRO)

RyanAir

nie

540 zł

Loty wyszukane przy pomocy porównywarki scyscanner.pl; stan na dzień 25.05.2021 r.

Rezygnacja z biletu lotniczego i ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – co trzeba wiedzieć?

Łowcy lotniczych okazji, aby zaoszczędzić, muszą kupować bilety z dużym wyprzedzeniem. Niestety, bywa to ryzykowne. Co jeśli podróżnik rozchoruje się przed wyjazdem lub złamie nogę? Na szczęście jest rozwiązanie. Jest nim ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży zapewnia ubezpieczonemu zwrot m.in. kosztów biletu lotniczego i noclegów w sytuacjach losowych (nawet do 100%; szczegóły zawiera OWU wybranej oferty). Ubezpieczeniem kosztów można objąć także umowę zawartą z biurem podróży, udział w szkoleniu lub konferencji, wynajem auta, czy uczestnictwo w rejsie.

Warto wiedzieć, że jako sytuacje losowe, ubezpieczyciele traktują zwykle:

 • nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub członków jego rodziny,
 • konieczność hospitalizacji na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku,
 • śmierć ubezpieczonego lub członków jego rodziny,
 • kradzież dokumentów,
 • inne zdarzenia losowe, do których dochodzi w miejscu zamieszkania ubezpieczonego,
 • w dobie pandemii – rezygnację z powodu zachorowania na koronawirusa

Każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa, w jakich przypadkach ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie zadziała. Zwykle są to „typowe” wyłączenia, jak m.in. atak terrorystyczny, czy klęski żywiołowe. Szczegóły ponownie określa OWU.

Co ważne, polisę od kosztów rezygnacji należy zakupić odpowiednio wcześniej. To oczywiste – w przeciwnym razie ubezpieczyciel narażałby się na ryzyko, że turyści kupowaliby ubezpieczenie dopiero w momencie, gdy wiedzą już, że nie polecą. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w OWU określa ostateczny termin na zakup ubezpieczenia (np. 7 dni przed podróżą, 30 dni przed podróżą). 

Kupując bilet lotniczy z dużym wyprzedzeniem, warto od razu przewidzieć, co stanie się, jeśli nie będziemy mogli polecieć i rozważyć zakup nie tylko standardowej polisy turystycznej, ale też ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.Chroni przed negatywnymi skutkami finansowymi odwołania podróży. Warto zapewnić sobie ten komfort! Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ubezpieczenia od kosztów rezygnacji:

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Signal Iduna
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
All risk
7,2 %
361,00 zł
Dodatkowo: Covid-19   kwarantanna   choroby przewlekłe  
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Signal Iduna
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %
Europa Ubezpieczenia
361,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł
All risk
Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Dodatkowo: Covid-19 kwarantanna choroby przewlekłe

Korzystne oferty ubezpieczenia turystycznego – kilkunastu renomowanych ubezpieczycieli – można w kilka minut znaleźć przy pomocy naszej wyszukiwarki. W wyszukiwarce można znaleźć propozycję ubezpieczenia dopasowaną do potrzeb i możliwości finansowych każdego podróżnika. Polisę natomiast można zakupić wygodnie, w 100% online – wystarczy tylko podać niezbędne do ubezpieczenia dane. To naprawdę proste! 

Co warto wiedzieć?

 1. Linie lotnicze oferują tanie połączenia na terenie całej Europy.
 2. Promocji można szukać online, korzystając z wielu przydatnych trików.
 3. Tani bilet to również mniejszy komfort i konieczność dopłacania za dodatkowe usługi.
 4. Bilet lotniczy warto ubepzieczyć na wypadek rezygnacji z podróży. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w dobie pandemii loty są możliwe?

  Tak, linie lotnicze normalnie funkcjonują, aczkolwiek niektóre loty zostały zawieszone. Wymagane jest także zachowywanie zasad dystansu społecznego, noszenie maseczek na lotnisku i w samolocie czy odprawiania się online. W przypadku niektórych krajów przed wejściem na pokład konieczne może być okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub certyfikatu szczepionkowego.

 2. Czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z lotu na wypadek zarażenia się koronawirusem?

  Tak, niektórzy ubezpieczyciele dają taką możliwość. Zapewniony zostanie zwrot kosztu na podstawie pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa oraz zaświadczenia od lekarza.

 3. Czy można ubezpieczyć się od odwołania lotu na skutek zamknięcia granic?

  Aktualnie towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują takich polis.