Tanie loty od kilku dobrych lat pozwalają podróżnikom zwiedzać nawet bardzo odległe zakątki świata. Za sprawą tanich linii lotniczych podróże stały się dużo bardziej dostępne. Nie postrzegamy już ich jako luksusu, na który mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi. 

W czasach, gdy pandemia koronawirusa jest już przeszłością, a kraje ponownie zapraszają do siebie turystów, wciąż można upolować wiele połączeń w promocyjnych cenach. Sprawdzamy, jak i gdzie szukać tanich lotów oraz kiedy rozpocząć poszukiwania biletu, aby zaoszczędzić jak najwięcej. 

Skąd biorą się tanie bilety lotnicze?

Samolot jako środek transportu w powszechnej świadomości uchodzi raczej za drogi - znacznie droższy niż pociąg, czy podróże autem. Skąd więc biorą się wyjątki i bilety lotnicze nawet po kilkadziesiąt złotych? Powodów jest co najmniej kilka.

  • Na korzyść podróżnika działa czas. Czym szybciej kupimy bilet, tym będzie on tańszy. Sprzedając bilety lotnicze na kilka miesięcy przed planowanym rejsem, przewoźnik dąży do zapełnienia samolotu. Liczy, że faktyczną cenę zapłacą ci, którzy kupią bilet na dzień przed wylotem. W efekcie turyści za ten sam lot mogą zapłacić naprawdę bardzo różne ceny. 
  • Niektóre kierunki są promowane. Zdarza się, że przewoźnicy po prostu umawiają się z jakimś portem lotniczym na jego promowanie. Korzyść jest obopólna – kraj przyjmuje więcej turystów, przewoźnik sprzedaje więcej biletów. A dodatkowo podróżnik oszczędza!
  • Zdarzają się błędy. Problemy techniczne przytrafiają się także liniom lotniczym. Na skutek błędów obniżka o 5% może stać się obniżką o 50%, lub do puli tanich lotów trafi omyłkowo lot, który z założenia miał wcale tanim nie być. Informacje o takich błędach i pomyłkach przewoźników zwykle rozchodzą się w środowiskach podróżniczych błyskawicznie. 
  • Czasem spada zainteresowanie. Przewoźnicy obniżają ceny biletów też z bardzo prozaicznych powodów, jak spadek zainteresowania konkretnym kierunkiem lub zakończenie sezonu w danym miejscu. 
  • Co tańsze, to... mniej wygodne. Tanie loty, choć bez wątpienia gwarantują spore oszczędności, nie są raczej propozycją dla wygodnych. To często loty z wieloma przesiadkami, zwykle mniej komfortowymi samolotami. Wybierając tani lot, trzeba się z tym liczyć. 

Sprawdź, dokąd możesz polecieć za 100 zł.

Tanie linie w Europie - gdzie można latać za grosze?

W Europie z powodzeniem funkcjonuje kilka tanich linii lotniczych. Należą do nich:

W Polsce zdecydowanie najpopularniejsze wśród tanich linii są Ryanair i WizzAir. To właśnie one obsługują większość tanich rejsów.  

Jak szukać tanich lotów? 10 sprawdzonych trików

Każdy zapalony podróżnik ma własne triki i wie, jak szukać tanich lotów. Poniżej przygotowaliśmy nasze zestawienie 10 sprawdzonych sposobów na to, aby ustrzelić bilet w jak najkorzystniejszej cenie!

  1. Im wcześniej, tym taniej. Tak jak już wspominaliśmy, czas to kluczowy czynnik decydujący o cenie biletu. Zyskują turyści, którzy mogą zaplanować podróż z dużym wyprzedzeniem (zwykle ok. 5-miesięcznym).
  2. Inne lotnisko, inna cena. Poszukując najkorzystniejszej oferty, warto być elastycznym w kwestii miejsca wylotu oraz lotniska docelowego. Czasem w bardzo podobnym terminie, zmieniając miejsce wylotu lub przylotu, można sporo zaoszczędzić. Wskazówka: lotniska poza miastami są najtańsze. 
  3. Warto korzystać z internetowych porównywarek lotów. Sprawdzanie propozycji tylko jednego lub dwóch przewoźników nie ma sensu. Dzięki porównywarkom turysta ma pewność, że nie umknie mu żadna gorąca oferta.
  4. Loty poza sezonem są tańsze. Jak nietrudno się domyślić, w lipcu i sierpniu bilety lotnicze będą najdroższe. Tymczasem wiele kierunków jest równie trakcyjnych poza sezonem wysokim. Jeśli więc możemy przełożyć urlop, a przy tym chcemy oszczędzić – warto rozważyć tę możliwość.
  5. Elastyczność to podstawa. W trakcie wyszukiwania warto zaznaczyć opcję „szukaj też X dni wcześniej lub później”. Czasem lot, który odbywa się zaledwie dwa, trzy dni wcześniej jest sporo tańszy!
  6. Bilety lotnicze są tańsze od poniedziałku do piątku. Dni robocze to najlepszy czas na poszukiwanie korzystnych ofert. Nieoficjalne statystyki podają, że najtańsze bilety są we wtorki. W weekendy zwykle ceny są znacznie wyższe. Poszukiwawcze najlepszych okazji powinni też szukać tanich lotów w nocy. Wielu podróżników wskazuje, że w godzinach wieczornych i nocnych, jako że chętnych jest wówczas z oczywistych powodów mniej, łatwiej jest trafić na prawdziwą cenową perełkę.  
  7. Newsletter może być przydatny. Aby być na bieżąco z ofertami danego przewoźnika i szukać tanich lotów, warto zapisać się do jego newslettera. Subskrybenci otrzymują informacje o najlepszych promocjach bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową.
  8. Warto dołączyć do społeczności podróżniczych na Facebooku. Na Facebooku funkcjonuje wiele grup poświęconych podróżom oraz dedykowanych wyłącznie tanim lotom. Członkowie tych społeczności chętnie dzielą się informacjami o ciekawych propozycjach, promocjach i błędach cenowych.
  9. Bez usług dodatkowych. Usługi dodatkowe, jak np. pierwszeństwo wejścia na pokład, czy dodatkowa przestrzeń na nogi, znacząco podnoszą cenę biletu. Jeśli nie zależy nam na tego typu udogodnieniach, warto przy poszukiwaniu okazji od razu „odklikać” każdą z opcji dodatkowych. 
  10. Nie ma sensu zwlekać! Najlepsze oferty znikają w błyskawicznym tempie, ponieważ ich liczba zwykle jest ograniczona. Prawdziwi łowcy okazji muszą podejmować decyzje szybko. 

Lot tanimi liniami – o czym trzeba pamiętać?

Podróż tanimi liniami nie powinna odbić się negatywnie na stanie portfela turysty. Jak jednak mówi stara zasada – coś za coś. Istnieje kilka ważnych informacji na temat tanich lotów. Warto o nich wiedzieć, aby oszczędzić sobie przykrych rozczarowań. 

  • W cenę biletu w tanich liniach nie wchodzi bagaż rejestrowany. Trzeba za niego dopłacić lub po prostu postarać się spakować się w bagaż podręczny. Wielu zapalonych podróżników próbuje również przechytrzyć tanie linie, pakując ubrania np. w poszewkę na poduszkę, którą można zabrać ze sobą na pokład bez opłat.  
  • Tani przewoźnicy wybierają odległe lotniska. Często lotnisko, na które dolecimy z niedrogim przewoźnikiem, znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od naszego docelowego miejsca pobytu. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzić, czy uwzględniając transfer z lotnika, tani lot nadal jest... tani. 
  • Tanie loty w bardziej odległe zakątki świata to zawsze loty z przesiadkami. Siatki połączeń są tak skonstruowane, że teoretycznie tanimi liniami można dolecieć niemal wszędzie. Ceną jest jednak to, że nierzadko na lotnisku trzeba poczekać nawet kilkanaście godzin. 
  • Brak usług dodatkowych w cenie. Klienci tanich linii lotniczych nie mogą dowolnie wybrać miejsca na pokładzie samolotu – obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Nie mogą również liczyć na ciepły posiłek w trakcie rejsu, ani na inne usługi dodatkowe – chyba że za nie dopłacą. 
  • Mniej przestrzeni. Samoloty tanich linii lotniczych mieszczą więcej siedzeń (niestety zwykle nierozkładanych). Wszystko po to, aby móc przewieźć jednorazowo jak największą liczbę podróżnych. Zmniejsza to komfort podróży, zwłaszcza w przypadku dłuższych rejsów. 

Wszystkie te minusy może jednak zrekompensować cena biletu, która jest nierzadko kilkukrotnie niższa niż w przypadku standardowych przewoźników. Tanie linie lotnicze to niezmiennie dobry wybór dla osób, które planują niedługi urlop z niewielkim bagażem i nie straszne im kilka godzin w mniej komfortowych warunkach. 

Ile kosztują bilety w tanich liniach lotniczych? Przykłady cen biletów 

Ile kosztują bilety w tanich liniach lotniczych? Ceny oczywiście zależą od wielu czynników. Decydujący jest termin i kierunek podróży, ale na cenę wpływają również np. aktualne promocje przewoźnika. Zdecydowanie najkorzystniej cenowo wypadają kierunki europejskie – warto szukać w miarę możliwości lotów bezpośrednich, aby zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.

Sprawdziliśmy kilka popularnych wśród Polaków urlopowych kierunków. 

Nasze propozycje nie dotyczą sezonu wakacyjnego, ponieważ to właśnie poza sezonem wysokim można ustrzelić najlepsze promocje... i zwiedzić świat niemal za grosze.

Uwaga!

Ceny te mogą się zmieniać z dnia na dzień – taki urok tanich lotów!

Termin 

Kierunek 

Miejsce wylotu 

Przewoźnik 

Przesiadka 

Cena biletu (w obie strony) 

30 listopada - 3 grudnia 2023 r.

 Göteborg (Szwecja

Gdańsk

WizzAir

nie 

91 zł

27 listopada - 6 grudnia 2023 r. 

Bolonia (Włochy) 

Warszawa

RyanAir 

nie 

157 zł

27 listopada - 3 grudnia 2023 r.

Hamburg (Niemcy) 

Gdańsk 

WizzAir 

nie 

106 zł

25-28 listopada 2023 r.  

Londyn (Wielka Brytania) 

Wrocław

WizzAir 

nie 

117 zł

8 - 12 listopada 2023 r. 

Paryż
(Francja) 

Poznań 

RyanAir 

nie 

170 zł

Loty wyszukane przy pomocy porównywarki scyscanner.pl; stan na dzień 26.09.2023 r. 

Rezygnacja z biletu lotniczego i ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – co trzeba wiedzieć?

Łowcy lotniczych okazji, aby zaoszczędzić, muszą kupować tanie bilety lotnicze z dużym wyprzedzeniem. Niestety, bywa to ryzykowne. Co jeśli podróżnik rozchoruje się przed wyjazdem lub złamie nogę? Na szczęście jest rozwiązanie. Jest nim ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży zapewnia ubezpieczonemu zwrot m.in. kosztów biletu lotniczego i noclegów w sytuacjach losowych (nawet do 100%; szczegóły zawiera OWU wybranej oferty). Ubezpieczeniem kosztów można objąć także umowę zawartą z biurem podróży, udział w szkoleniu lub konferencji, wynajem auta, czy uczestnictwo w rejsie.

Warto wiedzieć, że jako sytuacje losowe, ubezpieczyciele traktują zwykle:

  • nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub członków jego rodziny,
  • konieczność hospitalizacji na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku,
  • śmierć ubezpieczonego lub członków jego rodziny,
  • udokumentowaną kradzież dokumentów,
  • inne zdarzenia losowe, do których dochodzi w miejscu zamieszkania ubezpieczonego,
  • w dobie pandemii – rezygnację z powodu zachorowania na koronawirusa

Wypowiedź eksperta

Kupując bilet lotniczy z dużym wyprzedzeniem, warto od razu przewidzieć, co stanie się, jeśli nie będziemy mogli polecieć i rozważyć zakup nie tylko standardowej polisy turystycznej, ale też ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.Chroni przed negatywnymi skutkami finansowymi odwołania podróży. Warto zapewnić sobie ten komfort.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa, w jakich przypadkach ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie zadziała. Zwykle są to „typowe” wyłączenia, jak m.in. atak terrorystyczny, czy klęski żywiołowe. Szczegóły ponownie określa OWU.

Uwaga!

Co ważne, polisę od kosztów rezygnacji należy zakupić odpowiednio wcześniej. To oczywiste – w przeciwnym razie ubezpieczyciel narażałby się na ryzyko, że turyści kupowaliby ubezpieczenie dopiero w momencie, gdy wiedzą już, że nie polecą. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w OWU określa ostateczny termin na zakup ubezpieczenia (np. 7 dni przed podróżą, 30 dni przed podróżą).

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ubezpieczenia od kosztów rezygnacji:

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Signal Iduna
Reklama
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
7,2 %
7,00 zł
Dodatkowo: Covid-19   kwarantanna   choroby przewlekłe  
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Signal Iduna
Reklama
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %
Europa Ubezpieczenia
7,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Dodatkowo: Covid-19 kwarantanna choroby przewlekłe

Korzystne oferty ubezpieczenia turystycznego – kilkunastu renomowanych ubezpieczycieli – można w kilka minut znaleźć przy pomocy naszej wyszukiwarki. W wyszukiwarce można znaleźć propozycję ubezpieczenia dopasowaną do potrzeb i możliwości finansowych każdego podróżnika.

Polisę natomiast można zakupić wygodnie, w 100% online – wystarczy tylko podać niezbędne do ubezpieczenia dane. To naprawdę proste! 

Co warto wiedzieć?

  1. Linie lotnicze oferują tanie połączenia na terenie całej Europy.
  2. Promocji można szukać online, korzystając z wielu przydatnych trików.
  3. Tani bilet to również mniejszy komfort i konieczność dopłacania za dodatkowe usługi.
  4. Bilet lotniczy warto ubezpieczyć na wypadek rezygnacji z podróży. 
  5. W podróż można ze sobą zabrać także ubezpieczenie turystyczne gwarantujące między innymi wsparcie w razie opóźnienia samolotu.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można ubezpieczyć się od odwołania lotu na skutek zamknięcia granic?

    Aktualnie towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują takich polis.

  2. Czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z lotu na wypadek zarażenia się koronawirusem?

    Tak, niektórzy ubezpieczyciele dają taką możliwość. Zapewniony zostanie zwrot kosztu na podstawie pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa oraz zaświadczenia od lekarza.

  3. Gdzie szukać tanich lotów?

    Tanich połączeń najlepiej szukać w porównywarkach lotów. W Internecie bez trudu znajdziemy co najmniej kilka takich narzędzi, które skupiają oferty kilkunastu przewoźników. Warto też śledzić strony internetowe linii lotniczych, które nas interesują, a także zapisać się do ich newsletterów – osoby z listy mailingowej często informowane są o promocjach jako pierwsze. 

  4. Jak zwiększyć szanse na kupienie taniego biletu lotniczego?

    Aby zwiększyć szanse na zakup taniego biletu lotniczego, warto polować na promocje. Za tanimi biletami najlepiej rozglądać się od poniedziałku do piątku, w godzinach nocnych, wybierając lotniska oddalone od centrum miasta, bez usług dodatkowych. Loty poza sezonem wakacyjnym są najtańsze!  

  5. Czy opłaca się czekać na promocje?

    Tanie linie lotnicze bardzo często organizują różnego rodzaju promocje. Nierzadko są to naprawdę korzystne oferty, jak np. 25% zniżki, czy pula biletów w konkretne miejsca po kilkadziesiąt złotych. To, czy opłaca się na nie czekać, zależy od budżetu podróżnika, jednak zasadniczo – promocje linii lotniczych na pewno są godne uwagi.  

  6. Czym są loty składane?

    Loty składane to oferty, w których na poszczególne odcinki lotów wybieramy się różnymi liniami lotniczymi, jednak linie lotnicze w systemach do rezerwacji nie pokazują swojej oferty razem. Przykładem lotu składanego będzie np. przelot do Norwegii liniami RyanAir i powrót LOT-em.