Masz wolny weekend? Zaplanuj city break w Paryżu! Stolica Francji kusi o każdej porze roku licznymi zabytkami i romantycznymi spacerami we dwoje. Zanim jednak wyjedziesz, poznaj listę najważniejszych atrakcji, które polecamy zobaczyć. Podpowiem też, jak zadbać o spokój i bezpieczeństwo w podróży z odpowiednim ubezpieczeniem. 

Paryż nie bez powodu nazywany jest miastem zakochanych, stolicą światowej mody lub miastem sztuki. Liczne muzea, zabytkowa architektura i ikoniczne zabytki, takie jak wieża Eiffla, Luwr, czy katedra Notre-Dame, przyciągają turystów z całego świata oraz tych, którzy chcą poczuć romantyczny klimat miasta w czasie wyjazdu we dwoje. 

Paryż – co musisz wiedzieć?  

Stolica Francji położona jest w środkowo-północnej części kraju nad Sekwaną. W granicach administracyjnych Paryża mieszkają ponad 2 miliony osób, a w całej aglomeracji paryskiej, liczącej około 3000 km², ponad 12 milionów osób. Miasto zbudowane jest na koncentrycznym układzie z gwiaździście rozchodzącymi się bulwarami i podzielone jest na 20 dzielnic. 

Rocznie przyciąga wiele milionów turystów z całego świata, którzy chcą przeżyć niezapomniane chwile w tym najbardziej romantycznym mieście Europy. Atrakcje Paryża to nie tylko niezwykła architektura oraz wszechobecna sztuka. Znajdziemy tutaj urocze wybrukowane uliczki z licznymi restauracjami z przepysznym jedzeniem oraz winem. 

Paryż - atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć

Sam Paryż jest ogromnym miastem, ale jego historyczna część z większością atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć, zlokalizowana jest wokół jego centrum i nie zajmuje zbyt dużego obszaru. Dlatego najlepiej zwiedzaj miasto pieszo. To pozwoli Ci zachwycać się jego zabytkami i jednocześnie poczuć klimat tego niezwykłego miejsca i jego wyjątkowy charakter.

Na termin wizyty polecamy wybrać maj lub czerwiec, unikniemy wtedy wakacyjnych tłumów turystów, a jednocześnie będzie już bardzo ciepło i komfortowo dla długich spacerów po mieście. Zatem - jakie atrakcje Paryża warto zobaczyć?

1. Wieża Eiffla

Swoją wizytę w stolicy Francji i zwiedzanie Paryża powinieneś rozpocząć się od zobaczenia „Żelaznej Damy”, jak określają ją sami Paryżanie. Jest to największa atrakcja i najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża. Wieża wzniesiona została nad Sekwaną w 1889 roku, aby uczcić odbywającą się wówczas Paryską Wystawę Światową.

Liczy ona ponad 300 metrów wysokości, a na jej szczyt możesz wjechać windą lub wejść schodami. Niewątpliwie warto to zrobić, ponieważ z kilku tarasów widokowych będziesz mógł podziwiać niesamowitą panoramę całego Paryża. 

Informacje praktyczne:

Czynna jest w godzinach 9:30-22:45.
Bilety są dostępne w cenie od 26,80€ dorośli, 13,40€ młodzież, 6,70€ dzieci.
Cena biletu jest uzależniona od poziomu, na który decydujemy się wjechać lub wejść. Polecamy wybrać bilet z opcją wjazdu windą na sam szczyt wieży. 

2. Muzeum Luwr

Miłośnicy sztuki i nie tylko zwiedzający stolicę Francji powinni zobaczyć Luwr, zaliczany do najsłynniejszych i największych muzeów sztuki na świecie. Mieści się on w renesansowym dawnym kompleksie pałacowym, który Ludwik XIV przekazał artystom po przeniesieniu siedziby dworu do Wersalu.  

Zwiedzającym oferuje ponad 350 tysięcy różnych eksponatów, od starożytności aż do czasów współczesnych, które z powodzeniem można uznać za atrakcje Paryża. Wśród nich znajdziemy te najważniejsze, takie jak: Mona Lisa, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Do muzeum wchodzimy przez charakterystyczną szklaną piramidę (zaprojektowaną na wzór piramidy Cheopsa), którą jako główne wejście dobudowano w 1989 roku. 

Informacje praktyczne:

Luwr otwarty jest dla zwiedzających codziennie, oprócz wtorków) w godzinach 9:00-18:00.
Najtańszy bilet kupimy już za około 17 €. 

3. Katedra Notre-Dame

To katedra, która stanowi wizytówkę Francji i znajduje się w centrum miasta. Jej budowa rozpoczęła się w XII wieku i trwała blisko 200 lat. Przez lata katedra Notre-Dame w Paryżu urzekała swoim monumentalizmem, witrażami i misternymi zdobieniami we wnętrzach. W centrum wznosi  wysoka wieża, z której roztacza się wspaniały widok na panoramę Paryża. Wnętrze katedry zachwyca swoją przestronnością i pięknem. Wysokie, witrażowe okna przepuszczające światło, tworząc niesamowitą atmosferę, a liczne rzeźby i malowidła przyciągają uwagę odwiedzających.

Niestety katedra Notre-Dame w Paryżu w kwietniu 2019 została zniszczona w tragicznym pożarze. Dzięki wsparciu finansowemu i zaangażowaniu z całego świata błyskawicznie rozpoczęto jej odbudowę, a termin otwarcia zaplanowany jest na 2024 rok.

Informacje praktyczne:

Obecnie katedrę można oglądać jedynie z zewnątrz. 

4. Pola Elizejskie

Jedno z miejsc w Paryżu najchętniej odwiedzanych przez turystów i to o nich śpiewał Joe Dassin w słynnym przeboju „Les Champs-Elysées”. Ta reprezentacyjna aleja ma długość około 2 kilometrów i dojdziesz nią pod Łuk Triumfalny, kontynuując zwiedzanie Paryża.

Jest jedną z najdłuższych i najpiękniejszych ulic na świecie, przy której znajdziesz teatry, kina, a także liczne luksusowe sklepy, centra handlowe, siedziby światowych koncernów oraz drogie restauracje. Dla najmłodszych atrakcją będzie na pewno wizyta w oficjalnym sklepie Disneya. Na Polach Elizejskich każdego roku odbywa się defilada wojskowa świętująca zdobycie Bastylii 14 lipca, czyli początek Rewolucji Francuskiej. 

Informacje praktyczne:

Pola Elizejskie znajdują się w 8. dzielnicy Paryża, rozciągając się od Łuku Triumfalnego (Arc de Triomphe) do Place de la Concorde.
Są dobrze skomunikowane transportem publicznym. Można tam dojechać metrem, korzystając z linii 1, 2 lub 6, a także autobusami miejskimi.

5. Łuk Triumfalny

To kolejny z architektonicznych symboli Paryża, którego nie można przegapić podczas zwiedzania Paryża. Znajduje się na placu Charles de Gaulle i można go zobaczyć, spacerując po Polach Elizejskich. Jego budowa została zainicjowana przez Napoleona, który w ten sposób planował upamiętnić zwycięstwa francuskiej armii i poległych w czasie rewolucji francuskiej oraz wojen napoleońskich.

Łuk Triumfalny ma prawie 50 metrów wysokości. Po pokonaniu 284 schodów znajdziesz się na położoną na jego dachu platformę widokową z imponującą panoramą na Pola Elizejskie i centrum Paryża. 

Informacje praktyczne:

Bilet pozwalający na wejście do środka budynku oraz na taras widokowy na szczycie kosztuje 13 €. 

6. Centrum Pompidou

Nie bez powodu Paryż nazywany jest miastem sztuki. To tu znajduje się największa na świecie kolekcja sztuki współczesnej, w której zbiorach możesz obejrzeć dzieła artystów takich jak Picasso, Kandinsky, Andy Warhol czy Pollock. To kolejne wspaniałe atrakcje Paryża.

Ogromny, liczący niemal 100 tysięcy metrów kwadratowych budynek mieści Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Główną Bibliotekę Publiczną, a także sale koncertowe i teatralne oraz liczne sklepy i restauracje. Ze względu na jego niezwykle oryginalny wygląd (budynek opasają kilometrowej długości rury) warto obejrzeć go choćby tylko z zewnątrz. 

Informacje praktyczne:

Centrum Pompidou jest czynne codziennie, w godzinach od 11:00 do 21:00 (w czwartki do 23:00).
Bilet wstępu kosztuje 14 .€

7. Bazylika Sacre-Coeur

W dzielnicy Montmartre, na wzgórzu, położny jest drugi z najbardziej znanych sakralnych budynków Paryża znany także jako „Biała Bazylika” lub „Serce Paryża”. W jego wieży znajduje się największy dzwon we Francji, który musisz zobaczyć w trakcie zwiedzania Paryża. Bazylikę warto obejrzeć nie tylko z powodów historycznych i architektonicznych, ale również dla samych widoków na miasto, które rozciągają się z tego najwyżej położonego punktu w Paryżu. 

Bazylika Sacré-Cœur jest znana ze swojej charakterystycznej białej fasady, wykonanej z wapienia. Jej styl architektoniczny to eklektyzm, łączący elementy romanskie, bizantyjskie i francuskiego gotyku. Centralna kopuła dominuje nad budowlą, a wieże są ozdobione mozaikami. Pod bazyliką znajduje się krypta, w której znajdują się kaplice, w tym Kaplica Matki Boskiej Bolesnej. 

Informacje praktyczne:

Zwiedzanie samej bazyliki jest bezpłatne, a cena biletu za wejścia do kopuły i krypty wynosi 6 €.
Bazylika jest otwarta codziennie w godzinach 06:30-22:30.  

8. Cmentarz Pere-Lachaise

To największa nekropolia w Paryżu i jedna z najbardziej znanych na całym świecie. Znajdują się tu groby takich znanych osób jak Molier, Fryderyk Chopin, Edith Piaf czy Jim Morisson. Cmentarz Pere-Lachaise jest chętnie odwiedzany przez turystów także ze względu na będące prawdziwymi perełkami architektonicznymi liczne historyczne nagrobki. 

Cmentarz jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą samodzielnie odkrywać jego aleje lub dołączyć do wycieczki prowadzonej przez przewodnika. Istnieją również mapy, które pomagają w odnalezieniu grobów najważniejszych postaci. Na Pere-Lachaise odbywają się także różne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy sztuki czy festiwale filmowe. Są one organizowane w celu upamiętnienia zmarłych i promocji kultury.

Informacje praktyczne:

Wstęp bezpłatny, codziennie od 8:00 do 18:00. 

9. Moulin Rouge i dzielnica Montmartre

Paryż określany jest miastem artystów i sztuki i to właśnie w jego historycznej dzielnicy Montmartre poczujemy ten klimat. Często nazywana jest ona najbardziej paryską ze wszystkich dzielnic tego miasta. Spacerując jej krętymi, brukowanymi uliczkami możesz podziwiać stare kamienice, w których mieszkali i tworzyli najsłynniejsi i spróbować odnaleźć klimat artystycznej bohemy.

Spacer warto zakończyć w słynnej dzielnicy czerwonych latarni z legendarnym kabaretem Moulin Rouge. Kabaret słynie z wystawnych widowisk, w tym zmysłowych tańców can-can, ekstrawaganckich kostiumów i widowiskowej choreografii. To prawdziwe atrakcje turystyczne Paryża. Jest również miejscem, gdzie występują znane gwiazdy światowej sceny muzycznej i estradowej.

Informacje praktyczne:

Bilety można zarezerwować online lub telefonicznie. Najlepiej robić to z wyprzedzeniem. Moulin Rouge jest miejscem dla dorosłych. Osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły uczestniczyć w przedstawieniach.

Ceny biletów do Moulin Rouge różnią się w zależności od wybranego miejsca i kategorii. Istnieje wiele opcji do wyboru, w tym bilety tylko na przedstawienie, bilety wraz z kolacją lub napojami. Najtańszy bilet dostępy jest od około 100 €.

10. Disneyland

Odwiedzając Paryż, można spełnić marzenie każdego dziecka, ale i także wielu dorosłych, czyli udać się do największego i najbardziej znanego tematycznego parku rozrywki na świecie, jaki otworzyła wytwórnia Walta Disneya. Park znajduje się w Marne-la-Vallée, około 32 km na wschód od centrum Paryża. Składa się z dwóch parków tematycznych: Disneyland Park i Walt Disney Studios Park, w którym atrakcje turystyczne mnożą się w oczach. Warto przeznaczyć na pobyt w nim cały dzień. 

Znajdziesz tu kultowe atrakcje, takie jak Zamek Śpiącej Królewny, Adventureland, Frontierland, Fantasyland i Discoveryland. Park oferuje również parady, pokazy fajerwerków i spotkania z postaciami Disneya. Nie brak tu rollercoasterów oraz innych atrakcji interaktywnych.

Informacje praktyczne:

Koszt biletu dziennego wynosi 79 € dla dorosłych i 73 € dla dzieci. Bilety dostępne są w wielu wariantach jedno- i kilkudniowych. Za niektóre atrakcje trzeba dodatkowo zapłacić.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Paryża wybrać?  

Wybierając się do Paryża, koniecznie zabierz ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Możesz otrzymać ją nieodpłatnie z NFZ po wypełnieniu odpowiedniego wniosku (także online). Będzie ona podstawą do udzielenia bezpłatnej pomocy w ramach podstawowej publicznej opieki zdrowotnej, takiej samej jaka obowiązuje obywateli Francji. 

Sama karta jednak nie wystarczy. Nie refunduje wiele usług, w tym powrotu do kraju czy ratownictwa.Planując lub spontanicznie decydując się na wycieczkę, kup ubezpieczenie turystyczne. Cena polisy na weekendowy wyjazd do Paryża zaczyna się już od niespełna 8 zł.

Takie ubezpieczenie to nie tylko odpowiednio wysoki poziom ochrony medycznej, w sytuacjach takich jak ewentualna wizyta u lekarza, stomatologa, pobyt w szpitalu lub zakup leków. Można je rozbudować także o ratownictwo oraz transport medyczny do kraju, a prawie każda z polis zawiera w standardzie także ochronę COVID-19. Wykupując ubezpieczenie, będziemy chronieni również od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), do których może dojść w czasie wycieczki.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Każdą polisę ubezpieczeniową można rozbudować o opcje dodatkowe takie jak: 

 • ochrona OC w życiu prywatnym (za szkody wyrządzone osobom trzecim), 
 • ubezpieczenie bagażu (zgubienie lub uszkodzenie), 
 • klauzula alkoholowa (zabezpieczająca wypłatę ubezpieczenia w sytuacji, do której dojdzie po spożyciu alkoholu), 
 • zabezpieczenie w przypadku nasilenia się objawów choroby przewlekłej

Poniżej przedstawiono propozycje 3-dniowego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Paryża.

Ubezpieczenie turystyczne do Paryża
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
11,22 zł
1 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złochrona COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 801 zł
Ratownictwo
22 633 zł
Bagaż
1 358 zł
13,00 zł
1 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 13 580 złochrona COVID-91zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
19,08 zł
1 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Wiener
Koszty leczenia
181 067 zł
Ratownictwo
36 213 zł
Bagaż
1 000 zł
20,00 zł
1 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 167 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
26,67 zł
1 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Paryża
Allianz
11,22 zł 1 os. / 2 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złochrona COVID-19
Europa Ubezpieczenia
13,00 zł 1 os. / 2 dni
Koszty leczenia
135 801 zł
Ratownictwo
22 633 zł
Bagaż
1 358 zł
Dodatkowo: NNW: 13 580 złochrona COVID-91zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
19,08 zł 1 os. / 2 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Wiener
20,00 zł 1 os. / 2 dni
Koszty leczenia
181 067 zł
Ratownictwo
36 213 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 167 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
26,67 zł 1 os. / 2 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu

Polisę wyliczysz i zakupisz w ciągu kilku minut w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, zapoznasz się z przedstawionymi ofertami i wybierzesz najlepszą dla siebie opcję. Składkę opłacisz online. Dokument ubezpieczenia będzie wysłany na Twój adres mailowy. Szybko i wygodnie zapewnisz sobie bezpieczną podróż do Paryża.

Co warto wiedzieć?

 1. Paryż jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miast na świecie.
 2. Stolica Francji zbudowane jest na koncentrycznym układzie z gwiaździście rozchodzącymi się bulwarami.
 3. W Paryżu znajduje się 20 dzielnic. 
 4. Atrakcje Paryża to przede wszystkim wieża Eiffela, Łuk Triumfalny, Ogród Luksemburski czy Katedra Notre-Dame.
 5. W Paryżu zobaczyć musisz też kabaret Moulin Rouge, Pola Elizejskie czy wybrać się do Disneylandu.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Paryża?

  Do stolicy Francji najlepiej dostać się samolotem. Większość polskich lotnisk oferuje atrakcyjne połączenia do Paryża. Z większych miast kursują też połączenia autokarowe. 

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Francji?

  Wystarczy dowód osobisty lub paszport. Warto mieć też EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Paryża jest obowiązkowe?

  Nie. Warto jednak mieć polisę. EKUZ nie refunduje wszystkich kosztów. Poza tym ubezpieczenie zapewni wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów podczas pobytu w stolicy Francji.

 4. Jakie atrakcje Paryża warto zobaczyć?

  Katedra Notre-Dame, Luwr, wieża Eiffela czy Łuk Triumfalny to najpopularniejsze atrakcje Paryża. Warto zobaczyć też Pola Elizejskie, Moulin Rogue czy Disneyland. Można zwiedzić też Ogród Luksemburski czy Place de la Concorde.