Ferie zimowe jak co roku organizowane są w czterech turach, które łącznie potrwają 6 tygodni. 25 lutego 2024 r. to data zakończenia ferii zimowych, a rozpoczną się 15 stycznia. Czas już najwyższy, by rezerwować noclegi i organizować atrakcje.

Kiedy kujawsko-pomorskie jedzie na ferie? Jak województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie będzie wyjeżdżać w roku szkolnym 2023/2023? czy województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie zaczyna ferie jako pierwsze czy ostatnie?

Te informacje interesują wszystkich rodziców, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem muszą zaplanować atrakcje na czas ferii zimowych. A w sprawie organizacji noclegu trzeba się śpieszyć, bo chętnych nie brakuje, a zajmując się tym wcześniej jest większa szansa na atrakcyjne miejsca i ceny.

Kiedy są ferie zimowe 2024? Terminy dla wszystkich województw

To już najwyższy czas, aby dowiedzieć się, kiedy wypadają ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024. Z racji dużego zainteresowania wyjazdami zimowymi w tym czasie, należy z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować atrakcje dla dzieci i podjąć działania w sprawie organizacji czasu dla rodziny.

Oto terminy przerwy świątecznej w poszczególnych województwach:

 • 15 - 28 stycznia 2024:
  dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

 • 22 stycznia – 4 lutego 2024:
  podlaskie, warmińsko-mazurskie

 • 29 stycznia – 11 lutego 2024:
  lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

 • 12 – 25 lutego 2024:
  kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Jak widać dwutygodniowa przerwa od zajęć lekcyjnych pokrywa się w kilku województwach równocześnie. Warto wziąć to pod uwagę, planując zarówno termin, jak i miejsce wyjazdu.

Ferie 2024 r. to czas, gdy nie odbywają się zajęcia szkolne. Dzieci i młodzież uczęszczający do szkół mają łącznie 16 dni na reset od obowiązków szkolnych.

Kiedy są ferie zimowe 2025? Terminy dla wszystkich województw

Osoby planujące zimowy wypoczynek z dużym wyprzedzeniem, będą zainteresowane nie tylko terminem najbliższych ferii zimowych, ale też kolejnej przerwy, która odbędzie się w 2025 r.

Jak zwykle bywa, poszczególne województwa mają wymienne terminy na przestrzeni lat, aby sprawiedliwie korzystać z uroków zimy. Dla przykładu województwo wielkopolskie zaczyna w pierwszej turze (tj. od 20 stycznia do 2 lutego), natomiast w poprzednim, 2024 roku rozpoczynało ferie jako ostatnie (od 12 do 25 lutego).

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie w 2025 r. zaczyna przerwę w drugiej turze, podobnie jak rok wcześniej (w 2024 r.: 22 stycznia - 4 lutego, natomiast w 2025 r.: 27 stycznia-9 lutego)

Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii w roku szkolnym 2024/2025 wypadają następująco:

 • 20 stycznia - 2 lutego 2025:
  kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

 • 27 stycznia – 9 lutego 2025:
  podlaskie, warmińsko-mazurskie

 • 3 lutego – 16 lutego 2025:
  dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

 • 17 lutego - 2 marca 2025:
  lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Gdzie na ferie zimowe w Polsce?

Przerwę od roku szkolnego większość uczniów spędzi w Polsce, a najpopularniejsze regiony to zawsze góry. Oto propozycje ośrodków narciarskich w Polsce:

Szczyrk Ski Mountain Resort

Najpopularniejszy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Polsce w 2017 r. przeszedł gruntowną modernizację i połączony został z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena. Ta współpraca sprawiła, że Szczyrk Ski Mountain Resort ma do zaoferowania aż 40 km tras, na które składają się 23 nartostrady o różnorodnym stopniu trudności.

Ośrodek posiada bogatą infrastrukturą: 12 wyciągów, liczne wypożyczalnie, w których można skompletować cały sprzęt, szkółki jazdy oraz restauracje i knajpy.

Cena za nocleg w Szczyrku zaczyna się od 350 zł za pokój dla dwóch osób w pensjonacie i 500 zł w hotelu.

Zakopane, Kasprowy Wierch

Leżący w sąsiedztwie trzech dolin (Dolina Bystra, Sucha Woda Gąsienicowa i Dolina Cicha) Kasprowy Wierch to niewysoki jak na Tatry szczyt - 1985 m n.p.m. - jednak niech to nie zwiedzie, że znajdują się tu łatwe trasy narciarskie. Absolutnie! Dwie trasy prowadzące ze szczytu - jedna do Hali Gąsienicowej, druga Hali Goryczkowej - mają odpowiednio 1500 m i 2200 m, ale znaczne pochylenie w początkowej części, więc rekomendowane są jedynie doświadczonym narciarzom.

Będąc na nartach w tych rejonach koniecznie trzeba odwiedzić najwyżej położoną restaurację w Polsce, Poziom 1959, umiejscowioną, jak nietrudno się domyślić, na poziomie 1959 m n.p.m.

Cena noclegu w Zakopanem zaczyna się od 400 zł za pokój dwuosobowy w hotelu.

Zieleniec SKI Arena

Zieleniec to świetne miejsce na rodzinny wyjazd, z dziećmi i seniorami, gdzie umiejętności narciarskie są na różnorodnym poziomie. Do dyspozycji jest tu aż 40 tras o łącznej długości 23 km, a wśród nich aż 32 trasy są oświetlone. Do dyspozycji turystów jest też 29 wyciągów. Takie udogodnienia są szczególnie mile widziane przez rodziców, którzy mogą przyjść na wieczorną jazdę, gdy dzieci spędzają czas z dziadkami czy innymi członkami rodziny, szykując się do spania.

Spędzając przerwę zimową w Zieleńcu warto odwiedzić sąsiadujące Duszniki-Zdrój, znany kurort uzdrowiskowy.

Cena za nocleg w Zieleńcu zaczyna sie od 280 zł za pokój dwuosobowy w pensjonacie.

Gdzie na ferie zimowe za granicą?

Pewny śnieg i więcej słońca - na to można liczyć za granicą. Najpopularniejszymi kierunkami są Włochy, Austria i Francja, ale nie brakuje też miłośników bliższych kierunków jak Czechy i Słowacja.

Szpindlerowy Młyn, Czechy

Stoki w Czechach to idealna propozycja dla rodzin z małymi dziećmi, które chcą jechać na zimowisko za granicę, ale jednak woleliby uniknąć męczącej, kilkunastogodzinnej podróży. Szpindlerowy Młyn to jeden z najpopularniejszych kurortów zimowych u naszych południowych sąsiadów.

Do dyspozycji turystów oddano ok. 20 km nartostrad, wspartych doskonałą infrastrukturą. Dzieci będą miały wiele frajdy z jazdy snowtubingiem, czyli zjazdem torem na gumowych ślizgaczach. Mniej zaawansowani narciarze mogą skorzystać z pomocy instruktorów.

Ceny apartamentów zaczynają się od 300 zł za dobę.
Andermatt, Szwajcaria

Ten bajeczny region położony w środkowej Szwajcarii to mekka narciarzy uprawiający freeride, czyli swobodny zjazd poza stokiem. Niemniej frajdy z jazdy będą mieli narciarze zjeżdżający po nartostradach, których jest tu aż 120 km, a wśród nich przeważają trasy czerwone i czarne. Sezon trwa od listopada do kwietnia, a nawet maja.

Ceny za dwuosobowy pokój w hotelu zaczynają się od 650 zł.

Courchevel, Francja

Wyjątkowe miejsce ulokowane w regionie słynnych Trzech Dolin, jednym z największych ośrodków na świecie, a z pewnością najbardziej luksusowym. Mnogość tras, których jest aż 150 km, duże zróżnicowanie w tym przyjazne trasy niebieskie i zielone, pewna pogoda, doskonała infrastruktura i rozwinięta baza noclegowa sprawiają, że ściągają tu tłumnie narciarze z całego świata.

Cena za nocleg dla dwóch osób zaczyna się od 590 zł.

Jak przygotować się na wyjazd na ferie?

Terminy ferii to jedno, ale jak już wiemy kiedy i gdzie chcemy jechać, apartamenty i hotele zostaną zarezerwowane, to należy zająć się pakowaniem walizek i plecaków, co spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi.

Zabieranie rzeczy na wyjazd podczas ferii zimowych jest szczególnie wymagające, bo ilość rzeczy do uprawiania sportów zimowych zdaje się nie mieć końca i łatwo o czymś zapomnieć.

Oto co należy zabrać i o czym pamiętać, wyjeżdżając na urlop zimowy:

 • Pakuj się w walizki, a nie plecak - łatwiej znajdziesz niezbędne rzeczy, szybciej wypakujesz się na miejscu, poręczniej przetransportujesz bagaż w przypadku podróży lotniczej.

 • Zabierz apteczkę - nieważne, czy jedziesz z niemowlakiem, czy nastolatkiem, choroba dziecka w każdym wieku przyprawia o stres. Wbrew pozorom i ułatwieniom współczesnego świata, nie wszędzie będziesz mieć całodobowy dostęp do leków i lekarza. Zabierz podstawowe leki ze sobą, by potem w nocy czy weekend nie szukać w panice apteki.

 • Zabierz dodatkowy komplet bielizny termicznej, skarpet, rękawic - pocenie się podczas jazdy na nartach wymaga zapasowego kompletu bielizny termicznej czy skarpet, warto też zabrać zapasowy szalik, komin czy rękawice, by w razie zguby nie kupować znaczniej drożej na miejscu.

 • Ubezpieczenie turystyczne - wyjeżdżając za granicę na ferie podczas roku szkolnego, koniecznie zabierz ze sobą ubezpieczenie turystyczne dla każdego członka rodziny. Tylko to zapewni bezpłatne leczenie za granicą w razie choroby czy wypadku na stoku. Co więcej, polisę podróżną warto mieć nawet podczas podróży na terenie Polski. Zawiera w sobie m.in. ubezpieczenie NNW i OC, które dla narciarza są niezbędnym zabezpieczeniem.

 • Powerbank - podczas mrozów bateria w telefonie może rozładować się szybciej niż zwykle, stąd posiadanie dodatkowej możliwości naładowania telefonu jest bardzo ważne w górach.

Ubezpieczenie na ferie - co powinno zapewniać?

Ubezpieczenie turystyczne na czas ferii zimowych powinno zabezpieczać przede wszystkim w zakresie uprawiania sportów ekstremalnych, sporów wysokiego ryzyka. Może się wydawać, że zjeżdżanie po stokach amatorsko, w dodatku po zielonych i niebieskich szlakach, daleko ma się do sportów wysokiego ryzyka. Jednak zupełnie inaczej interpretuje to ubezpieczyciel (dlatego koniecznie należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia).

Jazda na nartach wiąże się z ryzkiem kontuzji, wypadków, a nawet śmierci.

Bez znaczenia, jakie są umiejętności narciarza czy trudność trasy narciarskiej. Zarówno na oślej łączce amator może doznać dotkliwego wypadku, jak i zaawansowany narciarz może popełnić błąd czy zderzyć się z innym uczestnikiem stoku i doznać poważnej kontuzji.

A więc nieważne jak i gdzie zajeżdżasz na nartach - ubezpieczenie na ferie to konieczność!

Plusem zakupu ubezpieczenia turystycznego jest możliwość personalizacji pod indywidualne, specyficzne potrzeby - wykupienie rozszerzenia np. o sporty ekstremalne czy od chorób przewlekłych nie stanowi problemu, a pozwoli doskonale dopasować polisę pod potrzeby wyjeżdżającego turysty.

Zwróć uwagę, czy ubezpieczenie na ferie zimowe zawiera:

 • Wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia - za granicę powinno to być co najmniej 300 ty. zł. Czym dalszy kraj i droższa w nim opieka medyczna, tym kwota ta niech będzie wyższa.

 • Ubezpieczenie NNW - bardzo ważne dla każdego narciarza i snowboardzisty. Pozwoli na opłacenie rehabilitacji w razie wypadku oraz zapewni wypłatę odszkodowania za ewentualny uszczerbek na zdrowiu.

 • Ubezpieczenie OC - będzie pomocne, gdy na wyjeździe dojdzie do uszkodzenia mienia lub zdrowia osoby trzeciej. Zarysowany samochód, zbita szyba czy zniszczony sprzęt narciarski to koszty, którymi zajmie się ubezpieczyciel.

 • Ubezpieczenie bagażu- przydatne, gdy na urlop zimowy zabierasz drogi sprzęt narciarski, a lecisz samolotem.

Uwaga!

Tradycja picia grzańca alkoholowego na stoku jest wciąż żywa. Mało kto ma świadomość, że pijany narciarz stanowi na stoku takie samo zagrożenie jak pijany kierowca na drodze. Najlepsze ubezpieczenie nie pomoże, jeśli do zdarzenia dojdzie w momencie, gdy ubezpieczony był po spożyciu alkoholu. Ubezpieczyciel ma wtedy prawo odmówić wypłaty odszkodowania czy pokrycia kosztów leczenia.

Dlatego - zawsze czytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia dołączone do ubezpieczenia. Znajdziesz w nim właśnie takie uwagi i zastrzeżenia. Na rankomat.pl przy każdym ubezpieczeniu masz dostępne OWU do ściągnięcia i spokojnego zapoznania się. Możesz je przeczytać przed zakupem polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie?

Koszt leczenia za granicą zależny jest od kraju i zakresu opieki medycznej, jednak analizując choćby często wybierane na zimowy wypoczynek północne Włochy, należy wskazać, że jeden dzień hospitalizacji wynosi nawet 3 tys. zł.

Ubezpieczenie do Turcji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
129 356 zł
Ratownictwo
21 559 zł
Bagaż
1 294 zł
4,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 12 936 złsporty objęte polisązdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

Ubezpieczenie do Turcji
Europa Ubezpieczenia
4,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
129 356 zł
Ratownictwo
21 559 zł
Bagaż
1 294 zł
Dodatkowo: NNW: 12 936 złsporty objęte polisązdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Allianz
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54 zdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie do Turcji

W zależności od rodzaju niezbędnego leczenia, skomplikowania operacji czy innych niezbędnych zabiegów, koszty leczenia za granicą mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Dołożyć do tego należy takie usługi jak transport ambulansem, przewiezienie helikopterem lotniczym czy też powrót transportem medycznym do kraju.

Jak widać wypadek czy choroba za granicą bez ubezpieczenia może przysporzyć turyście ogromnych kosztów, których to da się z łatwością uniknąć, wykupując zawczasu ubezpieczenie turystyczne.

Co warto wiedzieć?

 1. Ferie 2024 r. trwają łącznie od 15 stycznia do 25 lutego dla wszystkich województw. Terminy ferii zimowych w szkołach to:

 • województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: 15 stycznia - 28 stycznia 2024 r.
 • województwo łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, lubelskie: 29 stycznia - 11 lutego 2024 r.
 • województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie: 22 stycznia - 4 lutego 2024 r.
 • województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: 12 – 25 lutego 2024 r.
 1. Zakończenie ferii zimowych dla wszystkich województw przypada na 25 lutego 2024 r.

 2. Wyjeżdżając za granicę na zimowy wypoczynek, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli uniknąć ogromnych kosztów w razie wypadku czy choroby podczas pobytu w innym kraju.

 3. Najtańsze ubezpieczenie na narty dostać można już od kilku złotych za dzień ochrony.

 4. Wykupienie ubezpieczenia warto rozważyć także podczas wyjazdu na terenie Polski - zabezpieczy w zakresie OC i NNW.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy najpóźniej mogę kupić ubezpieczenie na wyjazd zimowy?

  Ubezpieczenia dostępne na rankomat.pl można zakupić nawet w dzień wyjazdu. Najkrótszy okres karencji wynosi 4 godziny. Warto jednak zrobić to możliwie szybko i nie zostawiać kupienia polisy na ostatnią chwilę.

 2. Czy można zakupić ubezpieczenie rodzinne czy dla każdego członka rodziny osobno?

  Każda osoba, która wyjeżdża na zimowiska, powinna posiadać własne ubezpieczenie, w tym dzieci. Podobnie jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego również musi zostać wyrobiona na każdą osobę w rodzinie.

 3. Czy mogę kupić ubezpieczenie tylko na 3-dniowy, krótki wyjazd?

  Zakup ubezpieczenia jest trafioną decyzją niezależnie od długości trwania wyjazdu. Polisę można zakupić nawet na 1 dzień i zdecydowanie nie należy się wstrzymywać przed nabyciem ochrony na podróż tylko dlatego, że zaplanowany urlop będzie niedługi. Choroba czy wypadek może zdarzyć nawet podczas weekendowego wypadu, więc zawsze warto zakupić polisę podróżną.