Tulum to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Meksyku. Cudowne plaże, ruiny miasta Majów, skalne studnie canote i przepyszne, miejscowe jedzenie tworzą razem niepowtarzalnym klimat idealnego, wakacyjnego urlopu.

Tulum w Meksyku to doskonałe miejsce na rajskie wakacje. Kto z nas nie marzy o odpoczynku na piaszczystej plaży, rozkoszując się szumem przejrzystych fal, zwłaszcza po trudnym, pandemicznym roku? Podpowiadamy, co warto tam zobaczyć i jak przygotować się do takiego urlopu.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Tulum? 

Pamiętajmy, aby przed podróżą do Meksyku poszukać aktualnych informacji na temat pandemii na oficjalnych stronach rządowych tego państwa. Znajdziemy tam bieżące dane dotyczące stanu epidemiologicznego oraz aktualnych ostrzeżeń obowiązujących w konkretnym mieście czy regionie.

To sprawdzone i wiarygodne źródło informacji dla zagranicznych turystów, którzy chcą przygotować się do wyjazdu zgodnego z zasadami bezpieczeństwa. 

Warto również zarejestrować się w systemie Odyseusz. W chwili zagrożenia lub w sytuacji kryzysowej czy nadzwyczajnej, umożliwi on MSZ podjęcie z nami kontaktu, wskazując na pomocną placówkę dyplomatyczną lub konsulat. Dzięki niemu otrzymamy również bieżące powiadomienia o zagrożeniach występujących w kraju, do którego wyjeżdżamy.

W systemie można zarejestrować się tworząc profil (polecane przy częstych lub dłuższych podróżach) lub po prostu zgłosić jednorazowy wyjazd. 

Po przylocie do Tulum, każdy podróżny musi poddać się pomiarowi temperatury. Warto mieć przy sobie również ubezpieczenie o odpowiednio wysokich sumach gwarantowanych kosztów leczenia.

Jakie dokumenty będą potrzebne do wyjazdu? 

 • Paszport - choć nie ma jasno określonego minimalnego okresu ważności paszportu dla podróżujących do Meksyku, w związku z 180-dniowym prawem pobytu, urzędnicy na ogół oczekują, że ważność dokumentu będzie wynosiła 6 miesięcy. Do Meksyku można wyjechać również z paszportem tymczasowym. 

 • Formularz Migracyjny (Forma Migratoria Múltiple – FMM) - podczas podróży samolotem już na jego pokładzie formularz jest wręczany pasażerom. Zaraz po wypełnieniu musi uzyskać pieczątkę urzędnika migracyjnego na pierwszym międzynarodowym lotnisku. 

 • Opłata - podczas przekraczania granicy drogą lądową, podróżni muszą wnieść tzw. opłatę turystyczną w wysokości ok. 30 USD. W przypadku podróży samolotem, opłata taka jest wliczona w cenę biletu. Turyści, którzy przekroczą granicę w portach morskich, muszą uiścić opłatę w wysokości ok. 5 USD 

 • ESTA lub wiza do USA – tylko jeśli lecimy tranzytem przez terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

Uwaga!

Dla turystów przyjeżdżających z Polski nie ma obowiązku wizowego, jeśli podróż ma charakter służbowy lub prywatny i nie jest dłuższa niż 180 dni. Ci podróżni, którzy do Meksyku jadą w celu rozpoczęcia działalności handlowej, podjęcia pracy itp. muszą mieć wizę, która odpowiada charakterowi podróży.

Kiedy warto jechać do Meksyku?

Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie mamy oczekiwania. Meksyk jest bowiem bardzo zróżnicowany pod względem klimatycznym. Północ kraju charakteryzuje się klimatem zwrotnikowym kontynentalny, podczas gdy południe to zdecydowanie klimat wilgotny. 

Jeśli zależy nam na spokojnym wypoczynku przy ciepłej, ale nie przesadnie gorącej temperaturze, unikając nadmiernej wilgotności, najlepiej odwiedzić Meksyk w okresie od listopada do kwietnia-maja. Temperatury sięgają wtedy około 30 stopni,  a deszcze nie są uciążliwe. 

Zupełnie inny klimat panuje w Tulum podczas naszego lata. W okresie od wiosny do jesieni (od maja do października) trwa tam pora deszczowa, którą charakteryzuje duża wilgotność i wysoka temperatura, co razem daje dość duszny i ciężki klimat. 

Co warto wiedzieć o Tulum?

Tulum - niewielkie miasto, a w zasadzie miejscowość położona na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim. Znak charakterystyczny? Rajskie, pokryte gorącym białym piaskiem plaże, przejrzysta woda i ruiny miasta Majów.

Tajemnicze, stare ruiny, gorący klimat i świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że to niewielkie miasteczko od wielu lat stanowi jeden z ciekawszych kierunków wakacyjnych podróży. 

Poza bardzo szerokim zapleczem kulturowym, Tulum może poszczycić się również niezwykłą, bardzo zróżnicowaną przyrodą. Odpoczynek pod palmami to nie problem! Jeśli jednak stawiamy na poznawanie innych kultur - Tulum również będzie idealną urlopową destynacją. 

Podobnie jak w całym Meksyku, w Tulum można spróbować wyśmienitej, lokalnej kuchni, która z pewnością zachwyci każdego miłośnika kulinarnych doznań. Zwiedzając miasto nie można natomiast pominąć takich miejsc jak: 

 • El Castillo 
 • Templo de las Pinturas 
 • Templo del Dios Descendente 
 • Templo del Dios del Viento 

Podróż indywidualna do Tulum - ile to kosztuje?

To ile będzie kosztowała samodzielna podróż do Meksyku, bez angażowania w nią biura podróży, jest kwestią indywidualną. Jeśli nie zależy nam na podwyższonym standardzie, możemy wybierać tańsze hotele o mniejszej ilości gwiazdek.

W trakcie wyprawy do Tulum kosztowna jest sama podróż. Dodatkowo do całości doliczyć należy koszty wyżywienia i odpowiedniego ubezpieczenia.

Przykładowe ceny noclegów za booking.com

Standard 

Pokój 

Prywatna łazienka 

Śniadanie wliczone w cenę 

Dodatkowe udogodnienia 

Cena za pokój/dobę 

Hostel 

pojedyncze łózko w pokoju dwuosobowym

TAK

Ogród, taras, patio, darmowe Wi-Fi 

95 PLN 

Hotel 4-gwiazdkowy 

Apartament na wyłączność, 1 sypialnie, prywatna łazienki, kuchnia, duże łóżko podwójne

TAK 

Widok na miasto, klimatyzacja, telewizor z płaskim ekranem, ekspres do kawy, bezpłatne Wi-Fi

182 PLN 

Hotel 4-gwiazdkowy 

Studio typu Deluxe z łóżkiem typu king-size

TAK 

-

prywatna kuchnia, balkon, basen na dachu z widokiem, klimatyzacja, patio, telewizor z płaskim ekranem, taras, ekspres do kaw, minibar, bezpłatne Wi-Fi

 

210 PLN 

Hotel 5-gwiazdkowy 

apartament z widokiem na ogród

TAK 

TAK

dwie sypialnie, salon, kuchnia, klimatyzacja, patio, telewizor z płaskim ekranem, ekspres do kawy, bezpłatne Wi-Fi

570 PLN 

Hotel 5-gwiazdkowy 

studio typu Deluxe z łóżkiem typu king-size 

TAK 

TAK 

1 studio na wyłączność 40 m², prywatny aneks kuchenny, balkon, klimatyzacja, telewizor z płaskim ekranem, taras, ekspres do kawy, bezpłatne Wi-Fi

1 1160 PLN 

Przykładowe ceny lotów za skyscanner.com

Wylot 

Przesiadki 

Cena w dwie strony 

Wrocław 

1 przesiadka 

5 946 PLN 

Kraków 

Więcej niż 1 przesiadka 

4 246 PLN 

Warszawa 

1 przesiadka 

5 808 PLN 

Gdańsk 

Więcej niż 1 przesiadka 

3 839 PLN 

Podróż z biurem podróży - czy to się opłaca?

Większość biur podróży oferuje zorganizowane wycieczki do Tulum, z możliwością zwiedzania, wykupienia dodatkowych atrakcji i pobytu w luksusowym hotelu, najczęściej w pakiecie all inclusive.

Hotele często oddają do dyspozycji gości spore zaplecze sportowe oraz rozbudowaną strefę SPA, które z pewnością zapewnią odpowiednią rozrywkę zarówno rodzinom z dziećmi jak i tym, którzy chcą odpocząć w zaciszu rajskiej plaży. Oczywiście im lepszy standard hotelu i szersza oferta, ceny będą wzrastać.

Oto przykładowe oferty wycieczek do Tulum od różnych biur podróży za wakacje.pl: 

Biuro podróży 

Coral Travel

Rainbow 

TUI 

Cena 

10 096 zł/os. 

6 880 zł/os. 

8 340 zł/os. 

Skąd? 

Warszawa

Katowice 

Katowice

Długość pobytu 

7 dni 

7 dni 

7 dni 

Transport 

Samolot 

Samolot 

Samolot 

Wyżywienie 

All Inclusive 

Własne 

All Inclusive 

Hotel 

5-gwiazdkowy 

2-gwiazdkowy 

5-gwiazdkowy 

Co warto zobaczyć w Tulum?

 • Średniowieczne ruiny Majów - z pewnością najbardziej charakterystyczna i symboliczna część Tulum, a jednocześnie słynna atrakcja tego miasta. Mieszące się się w dzielnicy Zona Arqueologica de Tulum, tak naprawdę są ruinami miasta. To idealne miejsce nie tylko dla miłośników historii. Kontrastujące z przejrzystymi wodami Morza Karaibskiego, przypominają o starożytnym Tulum, które odgrywało ważną rolę wśród portów morskich w tamtych czasach. To jedyne miasto Majów zbudowane na wybrzeżu, jednocześnie otoczone murem. Obecnie to jedno z najlepiej utrzymanych i zachowanych miejsc historycznych jeśli chodzi o dziedzictwo Majów. Dziś pełne palm i ciepłego piasku, z usytuowanym na wapiennym klifie El Castillo, czyli zamkiem, stanowiącym jedną z głównych atrakcji kompleksu. 
 • Gran Cenote - cenote to naturalna studnia utworzona bez pomocy człowieka w wapiennej skale. Cenote szczególnie często zaobserwować można w Meksyku, właśnie na półwyspie Jukatan. Wiele z nich nie ma lustra wody na powierzchni, lecz nieco pod powierzchnią, gdzie światło dociera tylko przez wąskie szczeliny. Gran Cenote to studnia głęboka na 10 metrów, wypełniona stalaktytami i stalagmitami, tworząca dwa korytarze. Można tam napotkać na ryby, żółwie, a nawet nietoperze. Słodkowodne cenote w Tulum to jedno z najlepszych miejsc do jaskiniowego nurkowania i snorkelingu. 

 • Laguna Kaan Luum – znajdująca się nieopodal Tulum, mniej znana wśród turystów atrakcja, która zasługuje na uwagę. Można tam wypocząć w cieniu tropikalnych drzew, lub wygrzewać się na piaszczystej plaży. Miłośnicy błogiego relaksu i fotografii z pewnością skorzystają z huśtawe i hamaków dostępnych na plaży. 

 • Playa Ruinas - chyba jedna z najpiękniejszych plaż w całym Meksyku, a na pewno jedna z ciekawszych w Tulum. Mieści się przy ruinach Majów, kusząc turystów czystym, białym piaskiem niczym z wakacyjnych katalogów. Lazurowa woda i - co może wydawać się zadziwiające przy dużej ilości turystów - równie czyste otoczenie sprawiają, że plaża w sezonie przyciąga wielu podróżnych. Już na przełomie września i października robi się na niej jednak nieco mniej tłoczno, więc turyści, którzy szukają spokoju i wytchnienia wśród szumu fal znajdą tu miejsce dla siebie. 

 • Sian Ka’an – to zlokalizowany na wschodzie Jukatanu rezerwat biosfery, który nie bez powodu wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W otoczeniu można podziwiać lasy równikowe, wybrzeże morza Karaibskiego, rafę koralową, a także wiele gatunków zwierząt, jak np. tapiry, czepiaki, wyjce, czy krokodyle. 

 • Punta Allen – to tak naprawdę cześć rezerwatu Sian Ka’an. Ta niewielka, rybacka wioska zamieszkiwana przez rodowitą ludność meksykańską. Warto odwiedzić Zocalo, czyli wioskowy rynek, a także skosztować świeżych owoców morza w jednej z kameralnych, klimatycznych knajpek. Stąd również można wybrać się na wodne safari lub skorzystać z atrakcji, jaką jest pływanie z żółwiami. 

 • Rowerowe wycieczki - Tulum to miasto idealne do tego, by zwiedzać je na rowerze. Poza wieloma ścieżkami rowerowymi, prowadzącymi przez wszystkie najważniejsze punkty miejsca, co rusz natrafić można na liczne wypożyczalnie, gdzie znajdziemy sprzęt w naprawdę dobrej cenie. 

 • Kuchnia meksykańska - jeśli planujemy spędzić urlop w Tulum, warto spróbować lokalnej, meksykańskiej kuchni. W mieście możemy spotkać wiele małych budek z przygotowywaną na miejscu żywnością. Awokado? Owoce morza? Tortille i nachos? To tylko niektóre z symbolicznych elementów kuchni z tego regionu świata. Wielu dań serwowanych w tym miejscu nie znajdziemy nigdzie indziej - to unikatowe smaki, których spróbować można jedynie w ich rodzimym środowisku. 

Na co uważać w Tulum? Bezpieczeństwo w Meksyku

Choć Meksyk wraz ze swoimi flagowymi, turystycznymi destynacjami, takimi choćby właśnie jak Tulum, jest niezwykle intrygującym, wartym odwiedzenia krajem, wybierając ten kraj jako kierunek wymarzonego urlopu nie można zapomnieć o zachowaniu szczególnej ostrożności, nie tylko w okresie pandemii i bezpośredniego zagrożenia koronawirusem.

Głównym zagrożeniem jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając Meksyk jako cel swojego wakacyjnego wyjazdu jest przede wszystkim stosunkowo duże zagrożenie przestępczością. Niestety, zarówno kradzieże i napady, zwłaszcza, choć nie tylko wobec turystów, zdarzają się tam dość często.

Tym bardziej niepokojące może wydawać się, to, że naw odniesieniu do Meksyku usłyszeć można także o przypadkach bezpośrednich napadów z bronią czy krótkotrwałych uprowadzeniach. Ma to miejsce szczególnie w środkowym i północnym Meksyku, dlatego polskie MSZ ostrzega głównie turystów wyruszających głównie w ten region kraju.

Północ i zachód Meksyku pociąga za sobą z kolei spore ryzyko zetknięcia ze zorganizowaną przestępczością. Obecnie działa tam bowiem wciąż wiele karteli narkotykowych, w których handel nielegalnymi substancjami jest bardzo rozwinięty, generując wiele niebezpieczeństwo, szczególnie dla turystów.

Urlop w Meksyku to także niepewność, jeśli chodzi o różne zagrożenia naturalne. Ze względu na swoje położenie, od czerwca do listopada kraj ten jest bowiem szczególnie zagrożony huraganami. Trzeba więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na ostrzeżenia dotyczące trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów, a także tsunami.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Meksyku - jak je wybrać i ile kosztuje leczenie w tym kraju?

Zakup odpowiedniej polisy turystycznej podczas wyjazdu do Meksyku jest bardzo ważny. Nie tylko przez obecne w tym kraju zagrożenia, lecz również – a aktualnie nawet przede wszystkim – przez pandemię.

Aby wyczekany wakacyjny urlop spędzić spokojnie, nie martwiąc się o bezpieczeństwo najbliższych i własne, warto pamiętać o tym, aby w skład wybranego przez nas ubezpieczenia wchodziło kilka podstawowych elementów. Oto najważniejsze z nich: 

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia - podczas wyjazdu każda nagła choroba, uraz, czy nieszczęśliwy wypadek, często wiąże się z koniecznością szybkiego skorzystania z lokalnej opieki medycznej. Jak wyglądają koszty leczenia w Meksyku?

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu 

30-50 USD 

Wizyta u lekarza specjalisty 

50-100 USD 

Doba spędzona w szpitalu lub innej placówce medycznej 

Do 2 000 USD 

Transport medyczny 

Nawet kilkadziesiąt tysięcy USD 

Wypowiedź eksperta

Ceny usług medycznych zagranicą są natomiast często naprawdę bardzo wysokie. Całkowite wydatki, jakie trzeba ponieść w związku z hospitalizacją i leczeniem, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Warto również zwrócić uwag na wysokość sumy gwarantowanej. Powinna ona być odpowiednio duża oraz adekwatna do miejsca wyjazdu, aby w całości mogła pokryć koszty związane z zaistniałymi szkodami. Nie powinna wynosić mniej niż 100 000 PLN.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ważne! Na terenie Meksyku nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). 
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW zagwarantuje pomoc w sytuacji nieprzewidzianych, nagłych zdarzeń, w wyniku których doznamy szkody lub uszczerbku na zdrowiu. Będzie pomocne również w razie konieczności dalszego leczenia czy rehabilitacji po wypadku. Zabezpieczy także naszych najbliższych na wypadek naszej śmierci. 

 • OC natomiast zabezpieczy nas przed finansowymi konsekwencjami sytuacji oraz zdarzeń, do których dojdzie z naszej winy i w wyniku których ucierpią osoby trzecie. Taka polisa pokryje na przykład koszt leczenia lub rehabilitacji osób, które doznają szkody w wyniku spowodowanego przez nas wypadku. 

 • Assistance– pomoc i wsparcie w razie wypadku, w tym np. udzielenie kontaktów do odpowiednich służb, samochód lub kierowca zastępczy, pomoc prawna i tłumacza, a nawet opieka nad dzieckiem. 

 • Ubezpieczenie bagażu może okazać się przydatne, jeśli w podróż zabieramy ze sobą wartościowe rzeczy, takie jak sprzęt fotograficzny czy sportowy. Jeśli posiadamy właściwą polisę, ubezpieczyciel zwróci nam koszty poniesione w wyniku zagubienia lub utraty bagażu. 

Polisę można dodatkowo rozszerzyć o choroby przewlekłe, uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych bądź o zdarzenia pod wpływem alkoholu. 

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na wakacje do Meksyku: 

Ubezpieczenie na wakacje w Tulum
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
92,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
120,60 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Wiener
Koszty leczenia
276 356 zł
Ratownictwo
276 356 zł
Bagaż
-
121,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 115 148 złOC sportowe: 115 148 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
200,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na wakacje w Tulum
mtu24.pl
92,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
120,60 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złSporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Wiener
121,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
276 356 zł
Ratownictwo
276 356 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 115 148 złOC sportowe: 115 148 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
200,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu zachorowanie COVID-19

Uwaga!

Warto wykupić też ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu, szczególnie w dobie pandemii. Jeśli wyjazd planujemy z wyprzedzeniem, powinniśmy zwrócić tym większą uwagę na tego rodzaju zabezpieczenie. Jeśli wykupimy taką polisę, ubezpieczyciel zwróci nam całość lub część kosztów poniesionych w wyniku rezygnacji lub odwołania wyjazdu, na przykład z powodu choroby osoby ubezpieczonej lub członka jej rodziny.

Aby wybrać ubezpieczenie najlepiej dostosowane do potrzeb naszych i naszych najbliższych oraz takie, które zapewni nam największe poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu w Meksyku, warto porównać ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli.

To pozwoli nam dokładnie sprawdzić wszystkie elementy danej polisy, poznać gwarantowane sumy ubezpieczenia i ich ewentualne elementy dodatkowe. 

Kiedy już zdecydujemy się na konkretną ofertę, w łatwy sposób zakupimy polisę online, bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z prostego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Co warto wiedzieć?

 1. Tulum to jeden z najpiękniejszych kurortów w Meksyku.
 2. Odnajdą się tam miłośnicy plażowania, sportów wodnych oraz fani zwiedzania oraz historii.
 3. Wakacje w Meksyku można zaplanować na własną rękę lub wyjechać z biurem podróży.
 4. Ubezpieczenie na wakacje w Tulum można mieć już od około 6 zł dziennie.
 5. Warto zadbać, by zapewniało wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Tulum przyjmuje turystów?

  Tak, granice Meksyku pozostają otwarte dla turystów.

 2. Dla kogo podróż do Tulum w Meksyku?

  Tulum to idealny kierunek podróży dla wszystkich, którzy szukają połączenia wypoczynku w rajskim klimacie z bogactwem kulturowym. To miejsce stworzone zarówno dla turystów szukających luksusowych warunków jak i takich, którzy zamiast 5-gwiazdkowego hotelu wolą zwiedzanie dżungli Majów. 

 3. Czy do Meksyku potrzebna jest wiza i paszport?

  Polscy turyści, którzy wyjeżdżający do Tulum w Meksyku, nie muszą posiadać wizy, o ile ich pobyt za meksykańską granicą nie przekracza 180 dni. W przypadku podróży o innym charakterze (np. działalność handlowa, podjęcie pracy itp.). Do przekroczenia granicy wystarczy natomiast paszport.

 4. Czy przed podróżą do Meksyku trzeba się zaszczepić?

  Podczas wyjazdu do Tulum trzeba mieć przy sobie potwierdzenie odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze ( dotyczy podróżnych powyżej 9 lub 12 miesiąca życia, tylko jeśli przyjeżdżają oni z kraju, gdzie stwierdzono występowanie danej choroby. Powyższa zasada dotyczy także tranzytu, jeśli jest on dłuższy niż 12 godzin. Szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest wymagane.