Podróże dostarczają wspaniałych wrażeń, kształcą i umożliwiają poznawanie nowych kultur. Dzięki tanim liniom lotniczym i portalom umożliwiającym rezerwację noclegów aktualnie są też tańsze niż kiedykolwiek. Aby jednak przywieźć ze sobą wyłącznie wspaniałe wspomnienia, do podróży trzeba się odpowiednio przygotować.

kobieta pakująca się na wyjazd
Porównaj ceny

Wyjaśniamy, jak zadbać o to, aby podróż była bezpieczna, co ze sobą zabrać oraz na jakie kraje należy szczególnie uważać. Podpowiadamy także, w jakie aplikacje warto się zaopatrzyć oraz dlaczego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne.

Bezpieczna podróż, czyli jak się przygotować?

Przygotowanie do wyjazdu pod kątem bezpieczeństwa warto rozpocząć od zajrzenia na stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ regularnie publikuje komunikaty i ostrzeżenia dla turystów. Dotyczą one m.in. możliwości wystąpienia aktów terroryzmu, wandalizmu, czy ryzyka kradzieży.

Wskazuje także regiony, do których lepiej nie podróżować. Jeśli MSZ odradza wszystkie wyjazdy do danego kraju, oznacza to, że należy poszukać nowego kierunku. Ostrzeżeń tych w żadnym razie nie powinniśmy lekceważyć!

Drugą ważną kwestią, o której nie można zapomnieć przy planowaniu podróży, są szczepienia obowiązkowe. O ile w przypadku większości destynacji europejskich szczepienia obowiązkowe nie są wymagane, o tyle dla kierunków egzotycznych, zwykle są one niezbędne. Najczęściej podróżnicy muszą zaszczepić się przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B,
 • durowi brzusznemu,
 • tężcowi i błonicy,
 • chorobie Heinego-Medina,
 • cholerze,
 • odrze,
 • kleszczowemu zapaleniu mózgu.

O tym, jakim konkretnie szczepieniom powinien poddać się turysta, poinformuje go lekarz medycyny podróży lub chorób tropikalnych. Wizytę warto zaplanować co najmniej miesiąc przed planowanym terminem wypoczynku.

Trzecią niezwykle istotną kwestią jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Jego najważniejszym elementem są koszty leczenia, których suma zawsze powinna być jak najwyższa.

„Odpowiednie ubezpieczenie” oznacza natomiast, że zakres polisy powinien być dopasowany do potrzeb turysty i charakteru wyjazdu. Na inną polisę zdecyduje się osoba, która zamierza wypoczywać na plaży, na inne – osoba uprawiająca sporty ekstremalne. Więcej o tym, jaką ochronę może zapewnić dobrze dobrane ubezpieczenie, piszemy też w dalszej części artykułu.

Na co uważać w podróży?

Samo przygotowanie do wyjazdu jest bardzo ważne, ale to nie wszystko. W trakcie podróży również trzeba zachowywać stałą czujność. W szczególności warto uważać na:

 • Kieszonkowców. W miejscach publicznych miejscowości turystycznych to prawdziwa plaga. Szczególną ostrożność należy zachowywać w środkach komunikacji publicznej. Dla bezpieczeństwa najlepiej nie nosić ze sobą dokumentów i dużej ilości gotówki. Można zostawić je np. w hotelowym sejfie.
 • Warunki atmosferyczne. W wielu miejscach świata zmieniają się znacznie bardziej dynamicznie niż w Polsce. Zawsze należy śledzić prognozy pogody i dostosowywać do nich swoje aktywności.
 • Bankomaty. Warto korzystać tylko z renomowanych sieci, aby uniknąć kradzieży danych.
 • Kierowców taksówek. W ośrodkach turystycznych taksówkarze często wykorzystują brak wiedzy turystów i naliczają ceny kilkukrotnie wyższe.
 • Wypożyczalnie samochodów. Zawsze należy dokładnie sprawdzić opinie o wypożyczalni i wybrać tę wysoko ocenianą. Niektóre wypożyczalnie celowo obwiniają turystów za rzekome uszkodzenia pojazdów po ich zwrocie. Jeśli więc widzimy na aucie jakiekolwiek uszkodzenia, warto zrobić zdjęcie i od razu poinformować o tym wypożyczalnię.
 • Nieznajomych. Nawiązywanie nowych znajomości w trakcie podróży jest wspaniałe, ale niestety nie wszyscy mają dobre zamiary. Dla bezpieczeństwa najlepiej nie zostawiać z nowo poznaną osobą cennych przedmiotów i unikać wspólnego spożywania alkoholu.
 • Internet. Przy korzystaniu z publicznych sieci WiFi dla bezpieczeństwa nie należy ustawiać nowych haseł, logować się do banku, przesyłać poufnych informacji itp.
 • Jedzenie. Najlepiej unikać spożywania produktów niewiadomego pochodzenia oraz pić tylko wodę butelkowaną.

Co zabrać w bezpieczną podróż?

Przemyślane spakowanie się na wyjazd także pozwoli uniknąć kryzysowych sytuacji w trakcie podróży. Warto więc wcześniej przygotować listę i korzystać z niej przy zapełnianiu walki. Bez względu na kierunek podróży należy pamiętać m.in. o:

 • Dokumentach podróży i polisie turystycznej.
 • Kartach płatniczych i gotówce. Najlepiej, aby na karcie nie znajdowały się wszystkie oszczędności, a jedynie środki niezbędne dla odbycia podróży.
 • Dobrze zaopatrzonej apteczce. Za granicą ceny leków są zwykle wyższe, a część z nich może nie być w ogóle dostępna.
 • Niezbędnej elektronice wraz z ładowarkami.
 • Mapach i przewodnikach.

Przydatnym gadżetem jest też zawieszka na bagaż. Umieszczone na niej dane będą bardzo pomocne, jeśli bagaż zaginie. W celu ochrony przed kieszonkowcami warto zabrać również tzw. nerkę – saszetkę, którą zapinamy na biodrach. Potencjalnym złodziejom znacznie trudniej będzie wyjąć z niej pieniądze i dokumenty niż np. z plecaka.

Gdzie lepiej nie podróżować, czyli najmniej bezpieczne kraje

Istnieją miejsca na świecie, które lepiej omijać. W 2019 r. grupa specjalistów z zakresu medycyny i ryzyka opracowała „Mapę ryzyka podróży”. Mapę udostępniła International SOS – największa światowa firma, która zajmuje się bezpieczeństwem. Podzielono ją na trzy kategorie.

Pod kątem kradzieży, zamieszek oraz zagrożenia życia najbardziej ryzykowne są: Syria, Jemen, Afganistan. Somalią, Libia oraz częściowo Nigeria.

Pod kątem kwestii zdrowotnych i dostępu do pomocy medycznej, największe trudności można napotkać w: Gwinei, Nigerze, Sierra Leone, Liberii, Syrii, Erytrei, Sudanie Południowym, Korei Północnej i Republice Środkowoafrykańskiej.

Pod kątem bezpieczeństwa drogowego, najgorzej wypadają: państwa afrykańskie, Dominikana, Wenezuela, Tajlandia, Wietnam i Belize.

Aplikacja iPolak i system zgłaszania podróży Odyseusz

Zwiększeniu bezpieczeństwa podróżujących w ostatnich latach przysłużył się także rozwój technologii. Ministerstwo Spraw Zagranicznych już w 2011 r. udostępniło aplikację iPolak. Zawiera ona takie funkcje jak:

 • przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki,
 • ostrzeżenia podawane w czterostopniowej skali,
 • powiadomienia push wysyłane przez MSZ w razie niebezpiecznych sytuacji w kraju pobytu,
 • podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i sposobów podróżowania,
 • możliwość dzielenia się informacjami z innymi podróżującymi oraz ich udostępnianie w mediach społecznościowych,
 • porady dla kierowców,
 • informacje o obowiązkowych ubezpieczeniach i szczepieniach.

Aplikacja dostępna jest w AppStore, Google Play oraz na system Windows Phone. Działa także offline.

Przed wyjazdem za granicę – czasowym lub na stałe – warto także skorzystać z systemu Odyseusz. System umożliwia zgłoszenie swojego pobytu za granicą. Można zrobić to bez zakładania konta w systemie, choć osobom, które wyjeżdżają często lub planują dłuższy pobyt, rekomenduje się rejestrację.

Inne aplikacje przydatne w podróży to m.in. Google Maps i tłumacz Google. Do sprawnego poruszania się po miejscu podróży przyda się Uber lub Bolt oraz aplikacja Blinkee.city. CoultureTrip i TripAdvisor pozwolą szybko odnaleźć miejsca warte odwiedzenia. Do sprawnego zarządzania finansami w podróży przydadzą się natomiast Revolut i Google Pay. Noclegów i tanich lotów warto z kolei szukać przy pomocy aplikacji KAYAK, Skyscanner, Booking.com, AirBnb oraz Trivago.

Ubezpieczenie turystyczne – podstawa bezpiecznego wyjazdu

Mówiąc o bezpieczeństwie, kwestia ubezpieczenia turystycznego jest kluczowa. To właśnie polisa turystyczna może zapewnić podróżnikowi pomoc w sytuacjach takich jak m.in.:

 • szeroko rozumiane problemy ze zdrowiem, a nawet – w przypadku śmierci,
 • konieczność przeprowadzenia akcji ratunkowej,
 • niefortunne zdarzenia losowe,
 • kradzież bagażu lub opóźnienie lotu,
 • wyrządzenie szkody osobie trzeciej,
 • konieczność skorzystania z pomocy prawnika lub tłumacza.

Dobra polisa turystyczna powinna więc zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa, ubezpieczenie NNW, oc w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz pakiet Assistance. Na marginesie warto też wspomnieć, że osoby przewlekle chore powinny pamiętać o rozszerzeniu ubezpieczenia, aby otrzymać pomoc w razie pogorszenia stanu zdrowia związanego z chorobą przewlekłą.

Każdy turysta ma inne potrzeby związane z wyjazdem. Towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie z tego sprawę i oferują szereg przydatnych dodatków. Należy do nich m.in. klauzula alkoholowa czy ochrona dla osób, które uprawiają sporty ekstremalne.

Przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych korzystną ofertę, dopasowaną do charakteru wyjazdu i możliwości finansowych ubezpieczonego, można znaleźć już w kilka minut. Kalkulator uwzględnia oferty kilkunastu renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych. Polisa przychodzi na maila, a całość formalności odbywa się online. Wybór i zakup dobrego ubezpieczenia, które zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom podróży, może być naprawdę szybki i prosty!

Co warto wiedzieć?

 1. Przed wyjazdem za granicę warto zapoznać się z komunikatami i ostrzeżeniami przygotowanymi przez polskie MSZ.
 2. Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z listą zalecanych szczepień oraz wizyta u lekarza medycyny podróży.
 3. W podróż trzeba zabrać dokumenty, apteczkę, gotówkę i karty płatniczne, przydadzą się także mapy i przewodniki.
 4. Nie można zapomnieć też o odpowiedni, ubezpieczeniu, dopasowanym do rodzaju podróży.