Niewielka wyspa na Ocenie Indyjskim należącą do Tanzanii w ostatnich latach stała się jednym z ulubionych egzotycznych kierunków Polaków. Białe plaże, kryształowo czyste morze i przyjaźni mieszkańcy kuszą, by wybrać się do zanzibarskiego raju. Sprawdziliśmy, ile trwa lot samolotem na Zanzibar z Polski, podpowiadamy też co warto tam zobaczyć i jak przygotować się do podróży.

Na Zanzibar można dostać się bezpośrednio z Polski, ale nie brakuje też lotów z przesiadkami. Wyjazd na tę tanzańską wyspę można zorganizować na własną rękę lub zdecydować się na oferty przygotowane przez biura podróży. Od tego też zależy, ile trwa lot na Zanzibar.

Zanzibar – co musisz wiedzieć? Podstawowe informacje

Zanzibar administracyjnie jest częścią Tanzanii, leży około 40 kilometrów od wybrzeży Afryki. Czas jest liczony dwie godziny do przodu od tego obowiązującego w Polsce, ale to nie ma wpływu na to, ile trwa lot na Zanzibar. Walutą w Tanzanii są szylingi tanzańskie. Urzędowym językiem angielski, ale miejscowi porozumiewają się w Suahili.

Polacy przyjeżdżający na wyspę muszą posiadać paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy oraz wizę. Tę ostatnią można zakupić na głównych przejściach granicznych lub online. Jej koszt wynosi 50 dolarów amerykańskich, będzie ważna 90 dni.

Aktualnie podróżujący na Zanzibar, którzy nie są zaszczepieni muszą również okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego.

Ile trwa lot samolotem na Zanzibar z Polski? Czas podróży na wyspę

Nasz kraj od tej tanzańskiej wyspy dzieli niemal 7 000 kilometrów. Loty bezpośrednie na Zanzibar z Polski potrwają około 10 godzin. Tyle samo trwa lot czarterowy oferowany z takich miast, jak Warszawa, Wrocław czy Katowice. Dłużej trwa lot na Zanzibar, jeśli mówimy o połączeniach z jedną przesiadką lub kilkoma zmianami przewoźnika w czasie podróży.

Ile trwa lot samolotem na Zanzibar z Polski z przesiadkami? Czas podróży i średni czas lotu

Więcej możliwości, by tanio dostać się na wyspę dają loty z przesiadkami. Długość takiej podróży i to, ile trwa lot na Zanzibar będzie ostatecznie zależało od tego, gdzie się będzie przesiadało i jaki będzie czas oczekiwania na kolejny lot. Zwykle jednak z przesiadkami około 11 do nawet 17 godzin trwa lot na Zanzibar z Polski.

Przykładowo, lot Warszawa - Zanzibar z przesiadką w Dubaju cała podróż potrwa około 11 godzin i 45 minut. Jeśli wybierze się połączenie z Okęcia z przesiadką w Stambule, to trwa lot na Zanzibar około 11 godzin i 50 minut. Z Gdańska na Zanzibar można się dostać w 15 godzin i 35 minut z przesiadkami w Wiedniu oraz Addis-Abebie w Etiopii.

Z Katowic trwa lot na Zanzibar tyle samo, ale konieczne będą aż trzy przesiadki – w Warszawie, Frankfurcie oraz w Mombasie w Kenii. 15 godzin i 55 minut poleci się z Krakowa, przesiadając się w Wiedniu i Addis-Abebie. Na Zanzibar można dostać się w 15 godzin i 5 minut z przesiadkami we Frankfurcie i Mombasie - tyle trwa lot  na Zanzibar z Poznania.

Lot na Zanzibar – z jakich miast w Polsce dostać się na wyspę?

Najwięcej ofert lotów na Zanzibar znajdziemy z Warszawy – z lotnisk na Okęciu oraz w Modlinie. Poza tym na tanzańską wyspę z Polski polecimy także z:

 • Gdańska
 • Katowic
 • Krakowa
 • Poznania
 • Wrocławia.

Bezpośredni lot czarterowy dostępny jest na lotniskach w Warszawie, Wrocławiu oraz Katowicach. Czas podróży jest wtedy zbliżony i trwa około 10 godzin, licząc sam lot samolotem.

Porty lotnicze na Zanzibarze - ile ich jest?

Międzynarodowy port lotniczy na Zanzibarze to jedyne lotnisko obsługujące loty zagraniczne. Jest jednym z największych portów w Tanzanii. Lotnisko obsługuje takie linie lotnicze, jak:

 • 1Time
 • African Express Airways
 • Air Italy
 • Air Tanzania
 • Air Uganda
 • Bankair Inc.
 • Blue Panorama Airlines
 • Coastal Aviation
 • Comores Aviation
 • Condo
 • Edelweiss Air
 • Ethiopian Airlines
 • Fly540
 • Kenya Airways
 • LOT Polish Airlines
 • Neos
 • Precision Air
 • South African Airways
 • ZanAir
 • Enter Air.

Port oznaczony jest kodem ZNZ. Do centrum z lotniska można dostać się taksówką, przejazd kosztuje około 15 dolarów.

Lot na Zanzibar z Polski – ile kosztuje?

Lot Warszawa - Zanzibar będzie najtańszy w opcji z dwoma przesiadkami – w Rzymie i Stambule. Wówczas za bilet w jedną stronę zapłaci się 2 012 zł. Lot trwa około 13 godzin. Z Gdańska bilet niewiele ponad 2 000 zł dotyczy lotów z trzema przesiadkami (w Sztokholmie, Budapeszcie i Stambule). Lot trwa wówczas około 17 godzin.

Podobnie wyglądają ceny połączeń z Krakowa, Wrocławia, Poznania czy Katowic - wtedy trwa lot na Zanzibar około 12-17 godzin. Połączenie z dwoma lub trzema przesiadkami da się znaleźć poniżej 3 000 zł. Aktualnie loty bezpośrednie na Zanzibar nie są oferowane przez nieczarterowane linie lotnicze. Zwykle lot czarterowy jest częścią oferty biura podróży organizującego wycieczkę na wyspę.

Ile kosztują najtańsze loty na Zanzibar last minute?

Bilet na lot Warszawa - Zanzibar last minute można znaleźć nawet poniżej 2 000 zł.  Taką ofertę na wylot w środę 7 grudnia można znaleźć na skyscanner.pl. Jest to lot z podwarszawskiego Modlina z tylko jedną przesiadką w Dubaju. Ustrzelić czasem można jeszcze niższe ceny – wszystko też zależy od wybranego terminu.

Wiadomo, że jesienią i zimą egzotyczne kierunki są droższe, zatem o tej porze roku trudniej o atrakcyjne promocje przygotowane przez linie lotniczne.

Kiedy szukać tanich lotów na Zanzibar?

Najtańsze loty do Zanzibaru można znaleźć w kwietniu. Wtedy ceny są najniższe. Najlepiej rezerwować bilety z dwutygodniowym wyprzedzeniem – wówczas można liczyć na najkorzystniejsze warunki. Tak jak już wspominaliśmy, dużym zainteresowaniem loty na Zanzibar cieszą się w jesienią i zimą, ale i wysokie ceny biletów odnotywane są również w szczycie sezonu letniego (lipiec-wrzesień).

Kiedy najlepiej lecieć na Zanzibar?

Dobre warunki od odpoczywania są na Zanzibarze niemal przez cały rok. Temperatura nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Średnia temperatura wody waha się od waha się tu od 23 do ok. 27 stopni Celsjusza. Styczeń i luty to pora sucha, z niewielką ilością opadów. Od marca do maja trwa pora deszczowa. Najwięcej opadów zdarza się w kwietniu - to niski sezon i wtedy też są najtańsze loty na wyspę,

Od czerwca do października trwa druga pora sucha, znacznie dłuższa. To najbardziej sprzyjający czas na odpoczynek na Zanzibarze. Od listopada do grudnia trwa krótka pora deszczowa. W tym czasie jednak woda jest bardzo ciepła, a temperatura powietrza wynosi około 30 stopni Celsjusza.

Co robić na Zanzibarze?

Czyste plaże świetnie sprawdzą się tak do odpoczynku, jak i do uprawiania różnych sportów wodnych. Stamtąd  można też podziwiać jedyne w swoim rodzaju zanzibarskie zachody słońca. Wybrać się można na obserwację delfinów, nurkowanie czy rejsy statkiem.

Miłośnicy zwiedzania mogą zobaczyć starą część stolicy Zanzibaru, tak zwane Kamienne Miasto z wieloma zabytkami, straganikami i sklepikami. Tam też mieści się jedna z większych atrakcji wyspy - Muzeum Freddiego Mercurego, słynnego wokalisty zespołu Queen, który urodził się na Zanzibarze.

Warto wybrać się też na farmę przypraw albo do jednej z lokalnych wiosek, by lepiej zaznajomić się z kulturą i tradycjami panującymi na wyspie. Ciekawostką są też Jaskinie w Mangapwani. Na Prison Island można zobaczyć rezerwat gigantycznych żółwi Aldabra.

Miłośnicy natury powinni zobaczyć Park Narodowy Jozani, w którym można podziwiać jedyny endemiczny las deszczowy na Zanzibarze oraz życie małp gerez. Niedaleko parku znajduje się też farma motyli, w której można na własne oczy przyjrzeć się całemu cyklu rozwoju motyla – od larwy po dorosłego osobnika.

Można też wybrać się do Tanzanii kontynentalnej na safari.

Czy na Zanzibarze jest bezpiecznie?

Z racji, że jest to miejsce nastawione na turystów jest względnie bezpiecznie. Trzeba jednak uważać na kieszonkowców i oszustów. Nie zaleca się podróżowania w pojedynkę po zmroku czy korzystania z nieoznaczonych taksówek lub pomocy „przewodników” nagabujących na ulicy.

Z racji, że większość mieszkańców wyspy wyznaje islam należy pamiętać, by poza plażą unikać skąpego stroju, zaleca się zakrywanie kolan i ramion. Lepiej unikać picia wody kranowej, odradza się też picie drinków z lodem. WHO zaleca przed podróżą na Zanzibar zaszczepienie się na tężec, dur brzuszny oraz żółtaczkę.

O czym pamiętać, podróżując na Zanzibar?

 • Na Zanzibar nie wolno przywozić plastikowych toreb i reklamówek.
 • Z wyspy nie wolno wywieźć muszli, korali, kości słoniowej oraz skór dzikich zwierząt.
 • Na Zanzibarze obowiązuje ruch lewostronny.
 • Aby wynająć samochód należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy lub przynajmniej wyrobić miejscową licencję.
 • Na Zanzibarze nie obowiązuje EKUZ.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie na Zanzibar?

Doba spędzona w tanzańskim szpitalu kosztuje około 22 zł. Trzeba jednak pamiętać, że poziom opieki nie jest tam wysoki. Lepszy standard jest w szpitalach prywatnych oraz misyjnych, a tam za leczenie zapłaci się więcej. Warto wiec zabrać na Zanzibar ubezpieczenie turystyczne.

Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym oraz ochronę bagażu. Suma gwarantowana kosztów leczenia w polisie do Zanzibaru nie powinna być niższa niż 50 000 euro.

Warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapewnia Assistance (pomoc informacyjną, prawną oraz medyczną) oraz odszkodowanie w razie opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotnicze. Warto pomyśleć też o dodatkowych rozszerzeniach.

Ubezpieczenie turystyczne do Zanzibaru najlepiej dopasować do charteru swojego wyjazdu. Jeśli planuje się urlop typowo wypoczynkowy przyda się klauzula alkoholowa chroniąca również w razie zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem. Uprawiający sporty ekstremalne, wysokiego ryzyka lub wodne powinni zadbać o rozszerzenie dla aktywnych. Chorujący przewlekle również muszą mieć dodatkową ochronę

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Ile kosztuje ubezpieczenie na Zanzibar?

Cena zależy od wybranego pakietu. Najtańsze ubezpieczenie na Zanzibar można mieć już od 5,74 zł. Warto jednak dopasować polisę do swoich potrzeb i planowanych aktywności. Do wyboru są różne opcje i dodatki. Każdy sam możne zdecydować, która oferta będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ubezpieczenia turystycznego dla dwójki turystów podróżujących na Zanzibar na okres 10 dni.

Ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
142,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
200,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
243,20 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
266,20 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar
Proama
142,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Generali
200,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA Partners
243,20 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
266,20 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną

depTaką polisę można zakupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy tylko wpisać dane dotyczące swojej podróży i zapoznać się przedstawionymi propozycjami. Po wyborze jednej z nich można składkę opłacić online. Dokument polisy zostanie wysłany na maila.

Co warto wiedzieć?

 1. Lot z Polski na Zanzibar trwa około 10-11 godzin.
 2. Podróż z przesiadkami potrwa dłużej - nawet do 17 godzin.
 3. Na Zanzibarze znajduje się tylko jedno lotnisko międzynarodowe.
 4. Aktualnie z Polski na Zanzibar bezpośrednio latają tylko loty czarterowe.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można jechać na Zanzibar?

  Tak. Osoby, które nie są zaszczepione muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 2. Czy na Zanzibar można lecieć bezpośrednio z Polski?

  Tak, ale aktualnie taka opcja jest możliwa w lotach czarterowych.

 3. Czy podróżując na Zanzbiar wystarczy posiadać paszport?

  Nie. Konieczna jest też wiza. Można ją zakupić na lotnisku lub online.

 4. Ile trwa podróż na Zanzibar?

  Licząc tylko czas samego lotu - od 10 do 17 godzin, w zależności czy jest to lot z przesiadkami. Doliczając czas dojazdu na lotnisku może się wydłużyć o kilka godzin.