Sprawdź zalecane szczepienia przed podróżą do Indii. Zobacz, czy konieczna jest wizyta u lekarza medycyny podróży, kiedy należy rozpocząć szczepienia ochronne i jak zmniejszyć ryzyko chorób tropikalnych.

Wybór szczepień przed wyjazdem do Indii to jeden z podstawowych elementów przygotowania do zdrowych wakacji.
Trasa podróży, jej charakter, aktualna sytuacja epidemiologiczna, a także Twój wiek i stan zdrowia - są to wszystkie czynniki, które mają wpływ na to, czy należy wykonać niezbędne szczepienia. U osób z chorobami przewlekłymi, dzieci i kobiet w ciąży zalecenia mogą się różnić od tych ogólnych. 

Sprawdź więc przed podróżą do Indii, na co zwrócić szczególną uwagę, gdzie się zgłosić i o czym pamiętać.
Zobacz, jak przygotować się do urlopu, aby spędzić zdrowe, przyjemne i spokojne wakacje. 

Indie - informacje podstawowe

Indie leżą w Azji Południowej, granicząc z Pakistanem, Chinami, Bhutanem, Nepalem, Bangladeszem i Sri Lanką. Wybrzeża oblewają Morze Arabskie i Zatoka Bengalska.

Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. Wyrobienie wizy elektronicznej (e-visa) online jest najprostszym sposobem na zdobycie niezbędnego dokumentu do podróży.

Uwaga!

Na stronie internetowej https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html znajdziesz szczegóły programu składania wiz, opis procedury uzyskania e-wizy oraz pełną listę punktów granicznych (28 portów lotniczych).
W przypadku ubiegania się o wizę w kategoriach innych niż turystyka, biznes, udział w konferencji lub w związku z leczeniem oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie.

W Indiach mieszka ponad 1,4 miliarda mieszkańców, w tym wiele narodowości i grup etnicznych, co ma bezpośrednie przełożenie na bogatą kulturę.

Językiem urzędowym w Indiach jest hindi, ale używa się tam również wielu innych języków regionalnych, np. bengalskiego, marathi, telugu, tamilskiego. Angielski jest powszechnie używany w biznesie i administracji. Walutą Indii jest rupia indyjska (INR).
Płatności kartą są coraz bardziej powszechne, ale zdecydowanie gotówka Ci się przyda podczas podróży.

Średnie temperatury w Indiach

W Indiach panuje zróżnicowany klimat - od gorącego i wilgotnego na południu do umiarkowanego na północy. Sezon monsunowy (czerwiec-wrzesień) przynosi obfite opady deszczu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem roku, temperatury wynoszą +27 do +30 °C, z wyjątkiem pustyni Thar, gdzie temperatura osiąga +36 °C., a w Delhi dochodzi nawet do +45 °C.

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 27°Cluty 28°Cmarzec 30°Ckwiecień 30°Cmaj 30°Cczerwiec 29°Clipiec 27°Csierpień 27°Cwrzesień 28°Cpaździernik 30°Clistopad 30°Cgrudzień 28°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 20°Cluty 21°Cmarzec 23°Ckwiecień 25°Cmaj 27°Cczerwiec 26°Clipiec 25°Csierpień 25°Cwrzesień 25°Cpaździernik 25°Clistopad 23°Cgrudzień 21°C
Temperatura wody
styczeń 25°Cluty 25°Cmarzec 26°Ckwiecień 28°Cmaj 29°Cczerwiec 29°Clipiec 28°Csierpień 27°Cwrzesień 28°Cpaździernik 28°Clistopad 27°Cgrudzień 26°C

Źródło: www.wakacje.pl

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Indii?

Przed wyjazdem do Indii skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą od medycyny podróży, aby upewnić się, że masz wszystkie niezbędne szczepienia i zalecane profilaktyki, a Twój stan zdrowia pozwala na taką podróż.

W niektórych regionach Indii występuje malaria, dlatego podczas konsultacji należy przedstawić lekarzowi dokładną trasę planowanej podróży.
Malaria jest jedną z najgroźniejszych chorób tropikalnych, dlatego zanim wsiądziesz do samolotu, już na etapie planowania urlopu, musisz mieć świadomość co może czekać Cię na miejscu.

Wyjazd do Indii – zagrożenia i profilaktyka

Wypowiedź eksperta

Należy się liczyć ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. W niektórych rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.
www.gov.pl

Dostęp do opieki medycznej w Indiach w dużej mierze zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach, dobrze skomunikowanych nie będzie problemu z dostępem do prywatnej opieki medycznej.
Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań).
W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe, ale dostęp do szpitali i prywatnych ośrodków zdrowia trudniejszy.
Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

Choroby zagrażające osobom podróżującym do Indii

Choroby zagrażające ludziom podróżującym do Indii:

  • WZW typu A i B

  • Dur brzuszny

  • Tężec

  • Wścieklizna

  • Żółta gorączka (w zależności od regionu)

  • Japońskie zapalenie mózgu (w zależności od regionu)

  • Malaria

  • Denga

  • Chikungunya

  • Cholera

  • Ameboza

  • Giardioza

  • Leiszmanioza

  • Bruceloza

  • Tularaemia

w Indiach, bakterie i wirusy odpowiedzialne za powyższe choroby są powszechnie obecne. Można się nimi zarazić jedząc owoce morza czy pijąc sok z kostkami lodu z niepewnych źródeł.

Czy można w Indiach pić wodę z kranu?

Woda w kranie w Indiach często jest zanieczyszczona bakteriami i pasożytami, które mogą powodować choroby takie jak biegunka, wymioty, a nawet dur brzuszny. Może być ona również zanieczyszczona chemikaliami z przemysłu, rolnictwa i ścieków.

Systemy uzdatniania wody w Indiach nie zawsze są wystarczająco wydajne, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo, dlatego zaleca się przestrzeganie higieny i spożywanie wody wyłącznie przegotowanej lub płynów z zamkniętych fabrycznie pojemników. Zawsze po kupnie wody, upewnij się, że jest w oryginalnie zapieczętowanej/zamkniętej butelce. Możesz też używać przenośnych filtrów lub butelek filtrujących, aby uzdatnić wodę z kranu.
Pamiętaj też, żeby myć i obierać owoce i warzywa przed spożyciem.

Uwaga!

WAŻNE! Podczas podróży do Indii warto zadbać o podstawowe zasady higieny, aby zminimalizować ryzyko tzw. chorób brudnych rąk oraz infekcji pasożytniczych, takich jak: glistnica, ameboza, giardioza

Indie szczepienia obowiązkowe – czy Polacy muszą się szczepić?

Obecnie nie ma szczepień obowiązkowych do Indii dla osób podróżujących z Polski. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele szczepień zalecanych dla osób podróżujących do Indii. Szczepienia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na poważne choroby.

Szczepienia obowiązkowe na żółtą gorączkę (zwaną również żółtą febrą), obowiązują w razie przybycia do Indii z niektórych krajów Afryki lub niektórych państw Ameryki Południowej i Środkowej. Nie jest ona wymagana od osób przybywających do Indii bezpośrednio z Europy.

Szczepienia do Indii zalecane przed wyjazdem

Indie są krajem o dużym ryzyku wystąpienia wielu chorób zakaźnych, które mogą być niebezpieczne. Dlatego przed wyjazdem sprawdź szczepienia zalecane do Indii.

Uwaga!

Szczepienia ochronne zalecane do Indii to preparaty medyczne, które mają na celu ochronę podróżnych przed chorobami zakaźnymi, które mogą występować w danym kraju. Szczepionki te nie są obowiązkowe, ale stanowią ważny element profilaktyki i są rekomendowaneprzez lekarzy i specjalistów od medycyny podróży.

Zalecane szczepienia do Indii, to szczepienia na błonicę, dur brzuszny, COVID-19, krztusiec, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom).

Choroby zakaźneZalecenia do szczepień 
Błonica1 dawka przypominająca przed podróżą | Termin szczepienia: co 10 lat
COVID-19Liczba dawek i termin szczepienia - w zależności od preparatu i aktualnych wytycznych | podczas pandemii, zalecane niezależnie od kraju docelowego
Dur brzusznySzczepionka 1-dawkowa lub 3-dawkowa | Termin szczepienia: min. 7-10 dni przed podróżą
Krztusiec1 dawka przypominająca przed podróżą | Termin szczepienia: co 10 lat
Szczepienia rutynowe Szczepienia rutynowo zalecane niezależnie od regionu wyjazdu, zgodnie z indywidualnymi wskazaniami związanymi np. ze stanem zdrowia podróżnego. Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do weryfikacji indywidualnych potrzeb zdrowotnych i uzupełnienia brakujących szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych.
Tężec1 dawka przypominająca przed podróżą | Termin szczepienia: co 10 lat
Wirusowe zapalenie wątroby typu ASzczepionka 2-dawkowa (1 dawka przed wyjazdem) | Termin szczepienia: 2–4 tygodnie przed wyjazdem (dopuszczalne szczepienie do dnia wyjazdu)
Wirusowe zapalenie wątroby typu BSzczepionka 3-dawkowa (min. 2 dawki przed wyjazdem) | Termin szczepienia: optymalnie min.-6 tyg. przed podróżą (schemat przyspieszony >3 tyg. przed podróżą

Podstawowe szczepienia zalecane przed wyjazdem do Indii, źródło: Szczepienia dla podróżujących

Pamiętaj, że na ok. od 4, do 6 tygodni przed planowanym wyjazdem, należy skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, aby sprawdzić dokładnie konieczność poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Szczepienia do Indii zalecane u wybranych podróżnych

Szczepienia zalecane u niektórych podróżnych nie są wymagane prawnie, alestanowią ważną ochronę przed chorobami zakaźnymi, które mogą być realnym zagrożeniem dla podróżnych w zależności od miejsca wyjazdu.
Zaleca się je szczególnie osobom, które:

  • Planują wyjazd do krajów o dużym ryzyku wystąpienia określonych chorób.

  • Będą miały kontakt z lokalną ludnością lub zwierzętami.

  • Posiadają osłabiony układ odpornościowy.

  • Wyjeżdżają w celach zawodowych, np. jako misjonarze, wolontariusze, pracownicy służb mundurowych.

tabela

Choroby tropikalne i komary w Indiach - profilaktyka malarii

Malaria (inaczej zimnica) to poważna choroba tropikalna, którą wywołują pierwotniaki. Człowiek zaraża się poprzez ukąszenie zakażonej samicy komara z rodzaju Anopheles. Komar, który wcześniej ukąsił osobę chorą, pobiera wraz z krwią pasożyty malarii i przekazuje je kolejnym ukłutym osobom. Ryzyko zakażenia malarią występuje na terenie całego kraju, a w niektórych regionach Indii jest dużo wyższe.
Dlatego osobom wybierającym się do tych właśnie obszarów, zaleca się zapobiegawcze stosowanie leków przeciwko malarii oraz środki ochrony przed ukłuciami komarów.

Wybór leków oraz odpowiedniej profilaktyki w przypadku malarii, zależy od trasy podróży oraz indywidualnego stanu zdrowia i przeciwwskazań. Lek wybrać najlepiej podczas konsultacji lekarskiej w poradni medycyny podróży.

Uwaga!

WAŻNE! W okresie największej aktywności komarów, od czerwca do października ryzyko zachorowania na malarię jest najwyższe. Jednak stosując się do zaleceń lekarza i przestrzegając zasad ochrony przed komarami, możesz bezpiecznie cieszyć się podróżą do Indii

Ochrona przed komarami,zastosowanie repelentów i zalecenia zdrowotne

  • Stosuj repelenty na skórę odkrytą (zwłaszcza o zmierzchu i na świcie)
    Wybieraj repelenty zawierające DEET (N,N-Diethyl-3-methylbenzamide) w stężeniu co najmniej 30%.

  • Zakładaj długie spodnie, koszule z długimi rękawami i skarpety
    Szczególnie ważne jest to po zachodzie słońca i przed świtem, kiedy komary są najbardziej aktywne.

  • Stosuj moskitiery w oknach i nad łóżkiem
    Upewnij się, że moskitiera jest w dobrym stanie i nie ma w niej dziur.

  • Unikaj przebywania na zewnątrz o zmierzchu i na świcie
    Jeśli musisz wyjść o tej porze, koniecznie stosuj repelenty i zakrywaj ciało.

  • Sprawdzaj pomieszczenia przed snem
    Upewnij się, że okna są zamknięte lub zabezpieczone moskitierami.

  • Zgłoś lekarzowi każdy przypadek gorączki
    Nawet jeśli nie przypominasz sobie ukąszenia komara, zgłoś lekarzowi każdy przypadek gorączki podczas podróży lub po powrocie.

Ubezpieczenie turystyczne do Indii - czy jest potrzebne?

Wypowiedź eksperta

Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir - rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m.
www.gov.pl

Jeśli już za Tobą wizyta u lekarza medycyny podróży, prawie spakowane bagaże i przygotowany plan wyjazdu, czas na organizację ochrony.

Wypowiedź eksperta

Odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne pozwoli Ci cieszyć się wyjazdem bez obaw o konsekwencje nieprzewidzianych zdarzeń. Zatrucie pokarmowe, zgubione bagaże, opóźniony lot, czy poparzenie słoneczne, ani nie są przyjemne, ani z pewnością nie umilą Ci podróży. Nie posiadając polisy, za wszystkie usługi medyczne zapłacisz z własnej kieszeni. Koszty leczenia w Indiach mogą być bardzo wysokie, nawet za podstawowe usługi. Ubezpieczenie pokryje koszty hospitalizacji, wizyt lekarskich, badań diagnostycznych, leków i zabiegów.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

shortcodes

Ubezpieczenie turystyczne do Indii jest ważne również z tego względu, że EKUZ nie jest tu honorowany. Karta nie zapewni Ci dostępu do podstawowej ochrony medycznej, ani nie pokryje kosztów usług medycznych, konsultacji lekarskich czy leków. Polisa turystyczna, to jedyne zabezpieczenie, które możesz sobie zapewnić podczas podróży. 

Na co jeszcze uważać podczas podróży do Indii?

Podsumowanie

  1. Nie ma obowiązkowych szczepień do Indii
  2. Zalecane szczepienia przed podróżą do Indii to szczepienia na: błonicę, dur brzuszny, COVID-19, krztusiec, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom).
  3. Nie zaleca się pić wody z kranu w Indiach.
  4. EKUZ w Indiach nie jest honorowany.
  5. Ubezpieczenie turystyczne do Indii to jedyna skuteczna ochrona.
  6. Koszt ubezpieczenia turystycznego do Indii to kilka złotych za dzień ochrony. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy do Indii potrzebne szczepienia?

    Przed wyjazdem do Indii najczęściej zaleca się szczepienia na błonicę, dur brzuszny, COVID-19, krztusiec, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz szczepienia rutynowe (m.in. przeciw grypie, meningokokom, ospie wietrznej lub pneumokokom).

  2. Ile kosztuja szczepionki do Indii?

    Koszt zależy o rodzaju konkretnej szczepionki. 

  3. Co trzeba zrobić przed wyjazdem do Indii?

    Zadbaj przede wszystkim o odpowiednie dokumenty, w tym wyrobienie wizy wcześniej. Skontaktuj się również z lekarzem medycyny podróży, aby ustalić czy są Ci potrzebne jakieś szczepienia. 

  4. Czy w Indiach można pić wodę z kranu?

    Nie zaleca się pić wody z kranu w Indiach, gdyż może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.