Podróż do Egiptu to nie tylko okazja do zobaczenia najstarszych cudów świata, ale również szansa, na to aby zgłębić bogactwo lokalnej kultury i tradycji. Mało tego - każdy znajdzie tu coś dla siebie - od ręcznie wykonanej biżuterii po tradycyjne egipskie przyprawy.

Podpowiadamy, jakie pamiątki z Egiptu warto przywieźć ze sobą, aby na dłużej zachować wspomnienia z podróży nad Nil. 

Egipskie piramidy

Mini odpowiedniki najpiękniejszych i najpopularniejszych piramid można zakupić praktycznie wszędzie, w niemal każdym sklepie na terenie całego Egiptu. Możesz zabrać do domu piramidę Cheopsa, jeden z siedmiu cudów świata. 

Egipskie papirusy

Papirus, tak jak i wyżej wspomniane piramidy jest ściśle związany ze starożytną, egipską cywilizacją. W muzeach na całym świecie można spotkać papirusy w różnych formach. Jeżeli chcemy, aby i nasz dom przyozdobiła nutka historii i kultury tego pięknego kraju, możemy znaleźć swój papirus w większości sklepów z pamiątkami lub na licznych, kolorowych straganach.

Warto zaznaczyć, że można zakupić oryginalne papirusy, jak i tańsze odpowiedniki. Na czym zatem polega różnica? Oryginalne, egipskie papirusy są wytwarzane z trzciny papirusowej, technikami podobnymi do tych starożytnych.

Zamienniki natomiast są tworzone z łatwiej dostępnych liści bananowca, co nie oznacza, że są mniej efektowne! Papirus to niewątpliwie świetna pamiątka, jak i również nietuzinkowy prezent dla najbliższych.

Egipskie amulety

Starożytni Egipcjanie nosili amulety, jako biżuterię, głęboko wierząc, że mają wartości ochronne, regeneracyjne, a nawet, że przynoszą szczęście. A jak wiadomo - szczęścia nigdy dość! Dlatego amulety mogą stanowić naprawdę wyjątkowe pamiątki. Poniżej pokrótce przedstawiliśmy kilka popularnych symboli.

Ankh

Znany również jako krzyż egipski lub klucz życia. To symbol wielokrotnie przedstawiany w starożytnych pismach, a także w sztuce. Przypomina klasyczny krzyż, różnicę stanowi pętelka na górze. Ankh może być doskonałą pamiątką dla nas, jak i dla najbliższych - niesie życzenie długiego życia w zdrowiu.

Oko Horusa

Dawniej, w starożytnym Egipcie Oko Horusa było jednym z najważniejszych symboli chroniących. Inspiracją dla tego amuletu był Horus, bóstwo utożsamiane z niebem. Obecnie mówi się, że Oko Horusa symbolizuje proces przywracania do zdrowia, chroni również przed złą energią wysyłaną przez ludzi.

Skarabeusz

Jest to symbol pochodzący ze starożytnego Egiptu, wciąż bardzo popularny nie tylko w tym kraju, ale i w innych zakątkach świata. Jest symbolem Ra, boga słońca, jako talizman uważany za ochronny i przynoszący szczęście. Warto mieć takiego skarabeusza ze sobą - to wyjątkowo charakterystyczna pamiątka.

Egipskie figurki kotów

Te majestatyczne zwierzęta zanim stały się domowymi towarzyszami do głaskania i kochania w starożytnym Egipcie miały status bóstwa i to nie żart - kraj faraonów to prawdziwy raj dla kociarzy! Symbol kota można spotkać na każdym kroku. Jako dekoracja często pojawia się na naczyniach, wazonach, tkaninach, a nawet na wspomnianych powyżej papirusach, jednak największą popularnością wśród odwiedzających cieszą się egipskie figurki kotów.

Są powszechne na bazarach i targowiskach, wykonane z różnych materiałów, między innym drewna, ceramiki czy metalu. Kot jest również symbolem ochrony i dobrobytu. To popularne pamiątki nie tylko dla wielbicieli kotów.

Egipskie przyprawy

W Egipcie słońce świeci praktycznie przez cały rok, z tego względu przyprawy wytwarzane z lokalnych upraw są niesamowicie intensywne - wystarczy zaledwie szczypta, aby podkręcić smak naszych ulubionych potraw!

Spośród najpopularniejszych, a zarazem najbardziej cenionych przypraw można wymienić kurkumę, sezam, kolendrę, kardamon, imbir, a także najdroższą przyprawę świata, czyli aromatyczny szafran, świetnie komponujący się z bazylią czy oregano.

Warto także zwrócić uwagę na dostępne mieszanki przypraw, które ułatwią przygotowanie egipskich specjałów w zaciszu domowym i sprawią, że wakacyjny klimat zostanie z nami na dłużej.

Egipskie daktyle

Kraj faraonów jest największym na świecie producentem daktyli. Liczne uprawy mogą się pochwalić wieloma odmianami daktyli, ponieważ mają tutaj doskonałe warunki do wzrostu, a także - jak w przypadku przypraw - dzięki stałemu dostępowi do słońca, egipskie daktyle są bardziej wyraziste w smaku w porównaniu z tymi, rosnącymi w innych zakątkach świata i cechują się znakomitą jakością.

Najpopularniejszą odmianą tego pysznego owocu są daktyle medjool - są smaczne, słodkie i miękkie. To również fantastyczna pamiątka - charakterystyczny smak owoców bowiem będzie długo przypominał o wakacjach w Egipcie.

Zdecydowanie warto nadmienić, że w lokalnych sklepikach i na targowiskach możemy zakupić nie tylko suszone daktyle, ale i rozmaite produkty spożywcze, wytwarzane na bazie daktyli, takie jak czekoladki, ciastka i przede wszystkim aromatyczny miód.

Egipskie słodycze

Lokalne słodkości mogą stanowić świetną pamiątkę z Egiptu, ponieważ różnią się od tych, które możemy znaleźć w Polsce. Najpopularniejsze egipskie słodycze to przede wszystkim kunafa, basbusa oraz prawdopodobnie znana wszystkim baklawa.

Warto jednak wspomnieć, że chałwa również cieszy się dużą popularnością. Można kupić ją praktycznie wszędzie - zarówno na wagę, jak i porcjowaną w pudełkach w wielu smakach, bo poza klasyczną, możemy spotkać również chałwę z pistacjami, czekoladową czy chociażby orzechową.

Egipskie perfumy

Tradycyjne egipskie perfumy są wytwarzane na bazie aromatycznych olejków, dzięki czemu zapach jest nie tylko bardziej intensywny, ale i dłużej utrzymuje się na skórze. W Egipcie znajdziemy wiele sklepów z perfumami, w których można kupić zarówno oryginalne perfumy znanych, światowych marek, jak i lokalne wyroby.

Co więcej - jeśli żaden z dostępnych na miejscu zapachów do nas nie przemówi, sprzedawca z chęcią stworzy dla nas zupełnie nowy, unikalny zapach, a my przy okazji będziemy mogli przyglądać się procesowi przygotowania perfum.

Kadzidła

W starożytnym Egipcie kadzidła używano podczas różnych uroczystości religijnych, wypełniały one świątynne mury intensywnymi zapachami. Natomiast samo palenie kadzideł w czasach starożytnych było formą oddania czci ówczesnym bogom.

Obecnie kadzidła świetnie sprawdzają się podczas jogi lub medytacji, można je także używać na co dzień w domu, pozwalając pięknym aromatom wypełnić wnętrza. Kadzidła o szerokiej gamie zapachów można kupić w każdym sklepie z pamiątkami, a także na licznych straganach - to znakomita pamiątka.

Olejki eteryczne

Z podróży po Egipcie warto przywieźć olejek eukaliptusowy ceniony ze względu na właściwości zdrowotne, przede wszystkim przeciwzapalne. Jeśli natomiast celujemy w pielęgnację, znakomitym wyborem będzie olejek z drzewa sandałowego. Warto również wspomnieć o olejkach eterycznych z mięty parzonej, cechujących się orzeźwiającym zapachem, doskonałym do aromaterapii.

Egipskie kosmetyki

Egipskie kosmetyki odbiegają od tych, które możemy spotkać na terenie Europy, ponieważ zawierają w sobie wiele unikalnych składników, między innymi popularne mleko wielbłąda, często wykorzystywane do produkcji kremów. Mleko wielbłąda ma właściwości łagodzące, regeneracyjne oraz nawilżające.

Mieszkanki Egiptu chętnie sięgają również po wszelkiej maści naturalne kosmetyki, takie jak mydła z dodatkiem soli czy cechujące się pięknym zapachem, łagodne mydła oliwkowe. Warto wspomnieć również o Kajal (Kohl) - jest to czarny proszek, przechowywany w niewielkim pojemniczku, który może posłużyć za kredkę do oczu lub brwi. Jest trwały oraz wyrazisty.

Egipska biżuteria

Egipt słynie z wielu wspaniałych rzeczy, bez wątpienia można do nich zaliczyć również złoto, głównie z uwagi na podania historyczne. Krążyły pogłoski, że skóra starożytnych bogów była wykonana właśnie z tego drogocennego kruszcu. Obecnie Egipcjanie nadal cenią złoto, co potwierdza liczba sklepów jubilerskich w każdym mieście, ponadto uważają inwestycję w złoto za najlepszą formę lokaty kapitału.

Mieszkanki kraju faraonów ukochały sobie złotą biżuterię, uważając ją za najpiękniejszą, turyści także interesują się egipskimi błyskotkami ze względu na to, że są tutaj stosunkowo tanie. Egipska biżuteria przeważnie imituje popularne wzory antyczne, takie jak kartusze (również srebrne z możliwością wygrawerowania imienia w alfabecie hieroglificznym) czy wspomniane na początku artykułu skarabeusze.

Dla wielbicieli błyskotek świetnym pomysłem na pamiątkę będą również piękne ozdobne pudełka na biżuterię, sprzedawane w wielu miejscach na terenach Egiptu. Można je znaleźć w różnych kształtach, rozmiarach i wielu ciekawych wzorach.

Jak przygotować się do podróży?

Aby spokojnie i bezpiecznie spędzić wakacje w Egipcie, warto się dobrze przygotować. Przede wszystkim upewnij się, że posiadasz ważny paszport, a także wymaganą wizę - o ten dokument należy się ubiegać drogą elektroniczną, co najmniej 7 dni przed planowanym wyjazdem.

Z uwagi na gorący klimat Egiptu zdecydowanie warto zabrać ze sobą kremy z filtrem, dobre okulary przeciwsłoneczne, a także kapelusz dla ochrony przed słońcem. Ponadto dobrze zaopatrzyć się w leki na problemy żołądkowe, preparaty na ewentualne oparzenia oraz podstawowe środki opatrunkowe w razie skaleczeń.

Przed wyjazdem warto zapoznać się również z podstawowymi zwyczajami i kulturą Egiptu, a także odpowiednio rozplanować budżet - nie wszędzie można płacić kartą, dlatego dobrze mieć ze sobą wolną gotówkę.

No i najważniejsze - na terenie Egiptu nie obowiązuje ochrona, zapewniana przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dlatego przed wyjazdem trzeba wykupić stosowne ubezpieczenie, ponieważ koszty leczenia w Egipcie są horrendalnie wysokie. Ubezpieczenie, zapewniające pokrycie kosztów leczenia jest obowiązkowe.

Praktyczne informacje w skrócie

Obowiązującą walutą jest funt egipski, ale praktycznie wszędzie można płacić euro lub dolarami. Nie wszędzie można płacić kartą, warto mieć ze sobą gotówkę.

Językiem urzędowym w tym pięknym kraju jest język arabski.

Różnica czasu między Polską a Egiptem wynosi 1 godzinę (dwa razy w roku, podczas zmian czasu z letniego na zimowy i na odwrót, czas w Egipcie jest taki sam, jak w Polsce).

Poza obszarem śródziemnomorskim i deltą Nilu panuje w Egipcie suchy klimat podzwrotnikowy. Dni deszczowe są tu rzadkością.

Jakie ubezpieczenie wybrać na podróż do Egiptu?

Jak zostało wspomniane powyżej na terenie Egiptu niestety nie obowiązuje karta EKUZ, a ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe. Koszty leczenia w Egipcie są bardzo wysokie.

Podstawowa wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to koszt rzędu 100 euro, natomiast doba w szpitalu to już 200 euro minimum, ponieważ dodatkowe badania lub zabiegi, potrafią solidnie podnieść tę cenę i uderzyć po portfelu.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia:

  • Suma gwarantowana kosztów leczenia - zdecydowanie najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego. Jeśli decydujemy się na zagraniczną podróż, musimy liczyć się z niemałymi kosztami, jeśli będzie potrzebna pomoc lekarska. W przypadku Egiptu są to naprawdę duże sumy. Należy pamiętać, że im wyższa kwota gwarantowana, tym lepiej zabezpieczony podróżny, jednak nie powinna być niższa niż 50 000 euro.

  • Ubezpieczenie OC - istotne, gdy podczas wyjazdu dojdzie do sytuacji losowej, np. uszkodzenia zdrowia lub mienia osoby trzeciej. Ewentualne szkody oraz konsekwencje finansowe pokrywa wówczas ubezpieczyciel. Szczególnie polecane podczas wyjazdów z dziećmi i zwierzętami.

  • Ubezpieczenie NNW - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje pokrycie kosztów oraz wypłatę świadczenia, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. Pokrywa koszty ewentualnego leczenia oraz rehabilitacji, natomiast w razie w razie śmierci ubezpieczonego, gwarantuje wypłatę odszkodowania.

  • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju - może się zdarzyć, że będziemy musieli skorzystać z transportu medycznego, co zdecydowanie nie należy do tanich rzeczy. Aby czuć się bezpiecznie podczas wyjazdu, warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru ubezpieczenia.

  • Ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego - w razie zniszczenia lub zagubienia bagażu podczas podróży, ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania.

Wypowiedź eksperta

Jeśli planujesz podczas urlopu w Egipcie nurkować albo uprawiać inne sporty uznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za ryzykowne bądź ekstremalne (taką klasyfikację można znaleźć w szczegółach produktu lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), może Ci się przydać dodatkowa ochrona dla aktywnych. Takie rozszerzenie ochrony dostępne jest za dopłatą.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jakie ubezpieczenie wybrać i ile właściwie kosztuje? To wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz wyboru firmy ubezpieczeniowej - z naszym kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych będzie to bajecznie proste!

Tygodniowy wyjazd do Egiptu na nurkowanie bez tlenu dla jednej osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł181 sportów objętych ochroną, w tym freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
127,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
100 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
2 000 zł
140,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 eurOC sportowe: 40 000 eurosporty objęte polisą: 25zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
2 000 zł
249,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Tygodniowy wyjazd do Egiptu na nurkowanie bez tlenu dla jednej osoby
AXA Partners
128,24 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł181 sportów objętych ochroną, w tym freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
127,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
140,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 eurOC sportowe: 40 000 eurosporty objęte polisą: 25zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Allianz
249,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Dzięki temu nie musisz już samodzielnie porównywać cen i tracić czasu na poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty. Wszystko znajdziesz w jednym miejscu, a zakup polisy trwa dosłownie kilka chwil. Szybko, łatwo i bezproblemowo!

Co warto wiedzieć?

  1. Z Egiptu można przywieźć cały szereg pamiątek - od miniatur najpopularniejszych piramid po egipskie papirusy, amulety i figurki kotów.

  2. Niezwykle popularne są również egipskie przyprawy. Zwłaszcza te wytwarzane z lokalnych upraw, charakteryzujące się intensywnym smakiem i aromatem, a także przepyszne daktyle.

  3. Egipskie słodycze, takie jak kunafa, basbusa i baklawa stanowią smakowitą pamiątkę, która podkreśla bogactwo smaków tego pięknego kraju.

  4. Do ciekawych pamiątek można zaliczyć również tradycyjne kadzidła, olejki eteryczne oraz egipskie kosmetyki, oparte na naturalnych składnikach.

  5. Przed podróżą do Egiptu, warto odpowiednio się przygotować, zadbać o ważne dokumenty, stosowne ubezpieczenie oraz środki, chroniące przed słońcem.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy do przekroczenia Egiptu, potrzebny jest paszport?

    Tak. Bez aktualnego paszportu oraz wizy nie wjedziemy do Egiptu. W dniu wyjazdu paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy.

  2. Czego nie wolno przywozić z Egiptu?

    Egipt to państwo, które ma dość rygorystyczne przepisy dotyczące bagażu powrotnego, dlatego trzeba pamiętać, że istnieje bezwzględny zakaz wywożenia z tego kraju kawałków rafy koralowej, a także - co zapewne będzie zaskoczeniem - nie wolno wywozić muszli znalezionych na plażach. Antyki również podlegają zakazowi.

  3. Jakie ubrania kupić w Egipcie?

    W Egipcie warto zwrócić uwagę na ogromny wybór przepięknych chust, szali oraz apaszek. Na miejscowych bazarach znajdziemy ogrom wzorów i kolorów, często w dość atrakcyjnych cenach, jednak warto zwracać uwagę na materiał - egipska bawełna cechuje się doskonałą jakością. W Egipcie można znaleźć również masę tradycyjnych ubrań, takich jak chociażby Jellabyia, czyli zwiewny strój przypominający sukienkę, dostępny w wielu wzorach i kolorach. Ciekawą pamiątkę mogą stanowić również tradycyjne, męskie nakrycia głowy w różnych wzorach, a także ręcznie wykonane, skórzane kapcie.

  4. Ile kosztuje szafran w Egipcie?

    Cena za kilogram szafranu wynosi 1500 euro, natomiast cena jednego grama to 3 euro.