Coraz częściej urlopowe wyjazdy łączymy z aktywnym wypoczynkiem. Surfujemy, nurkujemy, żeglujemy, a nawet skaczemy na bungee... Mało kto jednak pamięta, że są to sporty podwyższonego ryzyka. Kupując ubezpieczenie, musimy zadbać o dodatkowe rozszerzenie, które zapewni ochronę podczas uprawiania aktywności fizycznych.

Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują wiele sportów jako bardziej ryzykowne, uznając że podczas ich uprawiania jesteśmy bardziej narażeni na wypadek niż na przykład leżąc na plaży. Stąd też za to ryzyko trzeba zapłacić więcej w postaci rozszerzenia ochrony. Jeśli nie będziemy mieć ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, to w razie wypadku podczas uprawiania aktywności, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia i wypłacenia odszkodowania.

Sporty wysokiego ryzyka a sporty ekstremalne – o co w tym chodzi?

Skąd w ogóle wiedzieć, który sport jest uznawany za ryzykowny, a który nie? Towarzystwa ubezpieczeniowe definiują aktywności, które wymagają dodatkowych rozszerzeń w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Informacje na temat sportów, które są objęte ochroną, można znaleźć w szczegółach każdej polisy w naszym kalkulatorze. W OWU znajdziemy też informację, które aktywności są uznawane za wysokiego ryzyka (zazwyczaj zwiększają wysokość składki o 100%, należą do nich m.in. żeglowanie, nurkowanie, jazda na nartach itp.), a które za ekstremalne (zwiększają składkę o 300%, to np. ultramaratony, parktour, wspinaczki wysokogórskie, skok na bungee itp.).

Aktywność fizyczna według ubezpieczycieli*
Rodzaj sportuSporty amatorskieSporty wysokiego ryzykaSporty ekstremalne
Definicjaaktywność fizyczna na poziomie rekreacyjnym uprawiana w okresie letnim i zimowym w wyznaczonych do tego miejscachwyczynowe uprawianie sportu zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowymdyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach wysokiego ryzyka
Przykładowe dyscyplinyjazda na rowerze, aerobik, badminton, jazda konna, joga, piesze wędrówki górskie, jazda na rolkach, piłka nożna, taniec towarzyski, wędkarstwo , joggingnarciarstwo i snowboarding, surfing, nurkowanie, wspinaczka górska, kolarstwo górskie, żeglarstwo, rating, sporty motorowodneskoki na bungee, paralotniarstwo, jazda poza stokiem narciarskim, speleologia, sporty powietrzne

*Poszczególne dyscypliny sportowe mogą być różnie definiowane przez ubezpieczycieli 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas rozszerzenie obejmuje sport lub sporty, które planujemy uprawiać podczas przebywania za granicą. Jeśli aktywność wiąże się z wyprawami w góry, zwiedzaniem jaskiń, pływaniem po morzach, jeziorach i oceanach, to wówczas konieczne będą koszty ratownictwa pokrywające akcje poszukiwawcze służb ratowniczych, łącznie z użyciem specjalistycznych narzędzi, np. helikoptera. Osoby, które zabierają w podróż swój własny sprzęt, mogą go ubezpieczyć od kradzieży, zniszczenia czy zgubienia. Jeśli podczas wyjazdu będzie brało się udział w zawodach sportowych, przyda się OC sportowe – w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej, ewentualne odszkodowanie zapłaci ubezpieczyciel.

Poza tymi dodatkami dla aktywnych polisa standardowo powinna zawierać koszty leczenia (sumę gwarantowaną warto dopasować do kraju wyjazdu, trzeba także zadbać, żeby była wyższa niż wybierana w przypadku zwykłych wyjazdów wypoczynkowych),NNW (i w tym przypadku suma gwarantowana powinna być wysoka),OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów kosztów leczenia za granicą:

 • złamanie nogi (Bułgaria, Norwegia, Szwecja) – ok. 12 tys. zł za 3-dniowe leczenie;
 • poważne zatrucie z odwodnieniem (Egipt) – ok. 5600 zł za 1 dzień;
 • złamanie kości kończyny dolnej i wymagana operacja – ok. 108 tys. zł dziennie w Stanach Zjednoczonych, 8200 zł we Włoszech.

Koszty transportu medycznego są również dość wysokie. Na przykład:

 • 12 tys. zł za transport helikopterem ze stoku do szpitala we Francji, w Niemczech taka usługa kosztuje ok. 18–20 tys. zł;
 • 40 tys. zł za repatriację z Austrii do Polski.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając polisę dla aktywnych?

 • Choroby przewlekłe – jeśli zdiagnozowano u Ciebie schorzenie wymagające trwałego leczenia i opieki lekarza, np. cukrzycę, nadciśnienie, nowotwór, to trzeba rozszerzyć ochronę polisy właśnie o ten dodatek, w innym razie w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu choroby, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia.
 • OWU – lektura ogólnych warunków ubezpieczenia jest obowiązkowa, warto zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem polisy i sprawdzić przynajmniej najważniejsze definicje oraz wyłączenia ochrony.
 • Kraj wyjazdu – dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, jakie zagrożenia mogą czyhać na nas w miejscu pobytu, np. czy nie ma zagrożenia wojną lub terroryzmem i sprawdzić, czy ubezpieczyciel obejmuje ochroną takie wyjazdy lub czy gwarantuje pomoc w razie ataku terrorystycznego, zamieszek czy działań wojennych.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych? Porównuj ceny!

Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie pakietu pod kątem własnych potrzeb i wymogów charakteru wyjazdu – w przypadku aktywnych wakacji jest to szczególnie ważne. W dobraniu idealnej polisy szytej na miarę pomoże nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Znajdziesz tam różne pakiety, oferty różnych towarzystw, zróżnicowane pod kątem zakresu i ceny. W ten sposób z łatwością wybierzesz polisę dla siebie, która zagwarantuje bezpieczne uprawianie dowolnego sportu! Najtańsze ubezpieczenie z rozszerzeniem o sporty wysokiego ryzyka można znaleźć od 5 zł dziennie, zaś polisę z ochroną sportów ekstremalnych 11,10 zł za dzień.

Ubezpieczenie dla aktywnych – FAQ

 • Czy ubezpieczenie z biura podróży nie wystarcza?
  Sumy gwarancyjne ubezpieczeń biur turystycznych są często zbyt niskie, żeby pokryć leczenie poważniejszych urazów, transportu medycznego czy repatriacji do Polski. Wynoszą zazwyczaj około 10 000 euro, tymczasem sam transport helikopterem może kosztować 20 000 euro. Zakres ubezpieczenia także jest słaby, oprócz kosztów leczenia zawiera tylko NNW. Polisy zapewniane przez biura podróży nie gwarantują także rozszerzeń w przypadku uprawiania sportów.
 • Czy zakres ubezpieczania z biura podróży jest odpowiedni?
  Niestety, nie. Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej często nie zawierają nic ponad koszty leczenia i NNW. Brakuje OC, ubezpieczenia bagażu, chorób przewlekłych, innych rozszerzeń. Wyłączenia ochrony są obszerne i tak polisa więcej nie zapewnia niż zapewnia.
 • Czy karta EKUZ jest przydatna dla aktywnych fizycznie na wyjeździe?
  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest ważna tylko, jak sama nazwa wskazuje, na terenie Unii Europejskiej oraz Państwach członkowskich EFT-y. Jest raczej mocno ograniczona, gwarantuje podstawową pomoc medyczną, za część usług – w zależności od kraju trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Dla turystów, odpoczywających aktywnie, karta EKUZ na pewno nie wystarczy.

Aktywne wakacje tylko z ubezpieczeniem

Ubezpieczenie dla aktywnych różni się od standardowej polisy. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej ochrony. Za pomocą naszego kalkulatora wybór ubezpieczenia i jego zakup zajmie 5 minut! Znajdź coś dla siebie i odpoczywaj aktywnie, ale bezpiecznie!