Wśród kierunków cieszących się największą popularnością wśród turystów z Polski należy wskazać Niemcy. Masz w planach zwiedzić baśniowy zamek Neuschwanstein? Wybierasz się na Oktoberfest? A może będziesz jedynie przejeżdżał przez Niemcy, bo docelowym punktem Twojej trasy jest inny kraj? Sprawdź, jak przygotować się do tej podróży!

Jeżeli chcesz spędzić weekend, tydzień lub nawet kilka miesięcy w Niemczech, to do wyboru masz jedno z 27 przejść granicznych. Trasę z Lublina do Berlina pokonasz w ok. 7,5 godziny (743 km przez S17, A2, A12). Do przekroczenia granicy wystarczy Ci ważny dowód osobisty lub paszport, przy czym na podstawie tego drugiego dokumentu możesz przebywać na terenie Niemiec jedynie 3 miesiące.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie powinno być wyposażenie samochodu w Niemczech? 

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę zawsze warto sprawdzić stan wyposażenia pojazdu. Co powinno znaleźć się w bagażniku w przypadku obrania kursu na Niemcy? Na obowiązkowe wyposażenie samochodu w tym kraju składają się:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • odblaskowa kamizelka,
 • apteczka.

Kierowcy, którzy w trakcie kierowania pojazdem będą chcieli prowadzić rozmowy telefoniczne, powinni zakupić zestaw głośnomówiący.

Masz zamiar podróżować po Niemczech w sezonie zimowym? Mimo że opony zimowe nie są obowiązkowe, to warto je zakupić. Na kierowcy spoczywa bowiem obowiązek dostosowania się do panujących warunków atmosferycznych. Przy opadach śniegu czy po pojawieniu się lodu na jezdni, kierowca może zostać ukarany mandatem za korzystanie z opon letnich.

Co warto wiedzieć o przepisach drogowych w Niemczech? 

Aby uniknąć wysokich mandatów, powinieneś zorientować się w przepisach drogowych obowiązujących na terenie Niemiec. Podróżując po tym kraju, pamiętaj, że:

 • zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe,
 • dzieci należy przewozić w fotelikach samochodowych,
 • kierowca ma obowiązek dostosować wyposażenie pojazdu do warunków atmosferycznych, np. po opadach śniegu powinien zmienić opony na zimowe,
 • prowadzenie rozmów przez telefon w czasie kierowania pojazdem jest zabronione – kierowcy mogą rozmawiać jedynie przez zestaw głośnomówiący.

Niemcy mają bardziej liberalne przepisy, gdy mowa o dopuszczalnej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu – 0,5 g/l. Dotyczy to jednak wyłącznie doświadczonych kierowców. Z kolei od początkujących kierowców (poniżej 21 lat i posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata) oraz kierowców zawodowych wymagana jest bezwzględna trzeźwość – dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.

Jeżeli znaki nie wskazują inaczej, kierowcy nie powinni przekraczać prędkości wskazanych w poniższej tabeli. W przypadku autostrad 130 km/h nie jest ograniczeniem, ale maksymalną zalecaną prędkością.

Motocykle

Samochody osobowe i dostawcze >3,5 t

Pojazdy ciężarowe <3,5 t

Autobusy

Teren zabudowany50 km/h50 km/h50 km/h50 km/h
Teren niezabudowany100 km/h100 km/h60 lub 80 km/h (znaczenie ma masa pojazdu)60 lub 80 km/h (znaczenie ma miejsce)
Autostrady, drogi ekspresowe130 km/h130 km/h80 km/h60 lub 80 km/h (znaczenie ma masa pojazdu)

Ile kosztuje paliwo w Niemczech?

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za zatankowanie pojazdu już po przekroczeniu granicy z Niemcami? Średnie ceny za 1 litr paliwa podaje na swojej stronie internetowej Polski Związek Motorowy. W czerwcu 2020 r. prezentowały się one następująco:

 • Pb95 – 1,25 euro,
 • Pb98 – 1,38 euro,
 • Diesel – 1,05 euro,
 • LPG – 0,51 euro.

Ponieważ Niemcy to jeden z popularniejszych kierunków podróży dla kierowców z Polski, w sieci bez trudu można znaleźć specjalne aplikacje, których celem jest znalezienie najtańszych stacji paliw w pobliżu danej lokalizacji. Jeżeli nie chcesz przepłacać, ściągnij jedną z takich aplikacji na swój smartfon.

Wycieczka samochodowa do Niemiec? Pamietaj o ubezpieczeniu!

Wyjeżdżając do Niemiec, powinieneś zabrać ze sobą potwierdzenie zakupu polisy OC – posiadanie tego ubezpieczenia jest obowiązkowe zarówno w Polsce, jak i na terenie Niemiec. Polisa OC chroni Twój majątek. Gdybyś przez nieuwagę spowodował kolizję czy wypadek, ubezpieczyciel pokryje wynikłe szkody.

Na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, że kierowcy sporo muszą zapłacić za usługi w warsztatach samochodowych. Z tego względu wszystkim osobom podróżującym pojazdami po tym kraju zaleca się wykupienie ubezpieczenia Assistance. W ramach tej polisy kierowca może liczyć m.in. na pomoc mechaników i holowanie pojazdu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Inne ubezpieczenia, których zakup powinieneś przemyśleć, to polisy NNW i AC. Z polisy NNW otrzymasz świadczenie po wypadku. Z kolei Autocasco w rozbudowanym wariancie zapewnia odszkodowanie po zniszczeniu, uszkodzeniu i kradzieży pojazdu.

Autostrady w Niemczech

Sieć autostrad w Niemczech jest bardzo rozbudowana – w 2013 r. łączna długość takich dróg przekraczała 13 tys. km. Korzystanie z nich jest bezpłatne. To jeden z głównych powodów, dla których wielu kierowców planując podróże po Europie, uwzględnia w swoich planach Niemcy.

Autostrady oznaczane są literą „A”. Jeżeli wcześniej nie jeździłeś po niemieckich autostradach, powinieneś wiedzieć, że:

 • jeżeli są one oznaczone liczbą parzystą, to biegną one ze wschodu na zachód,
 • jeżeli są one oznaczone liczbą nieparzystą, to biegną z północy na południe.

Planujesz podróż? Jeżeli chcesz zwiedzać samochodem Niemcy, to uwzględnij w swoim planie przejazd choćby następującymi autostradami:

 • A1 – łączy wybrzeże Morza Bałtyckiego (Heiligenhafen) z granicą Francji (Saarbrücken),
 • A4 – łączy miasta Aachen (przy granicy z Holandią i Belgią) z Görlitz (przy granicy z Polską),
 • A7 – łączy duńską granicę (Handewitt) z granicą austriacką (Füssen).

Ostatnia z wymienionych autostrad jest aktualnie najdłuższą – jej długość wynosi 963 km.

Winiety w Niemczech

Ponieważ korzystanie z autostrad w Niemczech przez kierowców pojazdów osobowych jest bezpłatne, winiety nie obowiązują. W ostatnich latach pojawiły się jednak pomysły, zgodnie z którymi za przejazd autostradami byłyby pobierane opłaty. Na wzór innych europejskich krajów planowano wprowadzenie winiet na 10 dni, miesiąc i rok. Zobowiązani do opłat mają być wyłącznie cudzoziemcy.

Do powyższego rozwiązania negatywnie odniósł się Trybunał w Luksemburgu. Uznał on, że zaproponowany kształt funkcjonowania odpłatnych autostrad byłyby sprzeczny z unijnym prawem.

Zaplanowałeś trasę swojego przejazdu w taki sposób, że przebiega ona przez tunele Herrentunnel i Warnowtunnel? Są one płatne – stawki dla pojazdów osobowych wynoszą:

 • 1,9 EUR – za przejazd tunelem Herrentunnel,
 • 3,5 EUR (w okresie zimowym) i 4,5 EUR (w okresie letnim) – za przejazd tunelem Warnowtunnel.

Mimo że autostrady są bezpłatne, to kierowcy muszą pamiętać o tzw. strefach ekologicznych (Umwelt Zone). Wjazd do nich jest ograniczony – mogą to zrobić wyłącznie kierowcy posiadający czerwoną, żółtą lub zieloną plakietkę (świadczą one o spełnianiu określonych norm emisji spalin). Zlekceważenie zakazu wiąże się z mandatem w wysokości do 80 EUR.

Mandaty w Niemczech

Nieprzestrzeganie przepisów oznacza groźbę otrzymania mandatu. Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami na koncie kierowcy mogą pojawić się także punkty karne. Poniżej znajdziesz wysokość kar finansowych w przypadku niektórych wykroczeń:

 • parkowanie na miejscu do tego niewyznaczonym – 55 EUR (70 EUR, jeżeli dochodzi do utrudnienia ruchu),
 • korzystanie z aplikacji ostrzegających przed radarami – 75 EUR,
 • przekroczenie prędkości w mieście o 10 km/h – 30 EUR,
 • przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym o 30 km/h – 80 EUR i zabranie prawa jazdy na 1 miesiąc,
 • jazda tzw. korytarzem życia – 240 EUR.

Ostatnia zmiana taryfikatora mandatów miała pod koniec kwietnia 2020 r. – kwoty za przekroczenie prędkości w większości przypadków zostały podwojone w porównaniu do wcześniej obowiązujących stawek. Odmowa uiszczenia mandatu na miejscu kontroli wiąże się ze skierowaniem sprawy do sądu.

Ważne telefony w Niemczech

Na terenie Niemiec działa numer alarmowy 112. Planując wyjazd do Niemiec, powinieneś zanotować sobie także inne numery, które mogą Ci się przydać. Należą do nich m.in.:

 • 110 – policja
 • 18 02 22 22 22 – pomoc drogowa,
 • +49 302 231 30 – ambasada RP w Berlinie.

Jeszcze przed opuszczeniem Polski możesz zgłosić planowaną podróż przez system Odyseusz, który dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wypełnienie formularza zajmie Ci zaledwie kilka minut. Dzięki systemowi Odyseusz otrzymasz m.in. powiadomienia o zagrożeniach, jakie czekają na osoby podróżujące do danego kraju.

Podróżuj bezpiecznie – kup ubezpieczenie turystyczne

Posiadasz ubezpieczenie zdrowotne na terenie Polski? Wystarczy, że zgłosisz się do oddziału NFZ, a otrzymasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Mimo że karta EKUZ uprawnia do skorzystania z opieki medycznej w krajach UE i EFTA, to wyłącznie w podstawowym zakresie – z posiadanego przez Ciebie ubezpieczenia nie będzie możliwe pokrycie kosztów m.in. transportu medycznego do Polski. To główny powód, dla którego powinieneś zakupić również ubezpieczenie turystyczne.

Polisa turystyczna zapewni Ci dodatkową ochronę. W zależności od produktu, na jaki się zdecydujesz, możesz liczyć na:

 • pokrycie wszystkich kosztów leczenia, w tym również prywatnego,
 • ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku,
 • opłacenie przez ubezpieczyciela transportu medycznego do Polski.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego szczególną uwagę zwróć na zakres i sumę ubezpieczenia. Im szerszy zakres i większa suma ubezpieczenia, tym wyższą zapłacisz składkę. Dzięki licznym rozszerzeniom, ubezpieczenie turystyczne może zapewnić Ci prawdziwie kompleksową ochronę.