Wśród kierunków cieszących się największą popularnością wśród turystów z Polski należy wskazać Niemcy. Masz w planach zwiedzić baśniowy zamek Neuschwanstein? Wybierasz się na Oktoberfest? A może będziesz jedynie przejeżdżał przez Niemcy, bo docelowym punktem Twojej trasy jest inny kraj? Sprawdź, jak przygotować się do tej podróży!

Jeżeli chcesz spędzić weekend, tydzień lub nawet kilka miesięcy w Niemczech, to do wyboru masz jedno z 27 przejść granicznych. Trasę z Lublina do Berlina pokonasz w ok. 7,5 godziny (743 km przez S17, A2, A12). Do przekroczenia granicy wystarczy Ci ważny dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie powinno być wyposażenie samochodu w Niemczech? 

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę zawsze warto sprawdzić stan wyposażenia pojazdu. Co powinno znaleźć się w bagażniku w przypadku obrania kursu na Niemcy? Na obowiązkowe wyposażenie samochodu w tym kraju składają się:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • odblaskowa kamizelka,
 • apteczka.
Zgodnie z Konwencją Wiedeńską w samochodzie powinno znaleźć się wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. To znaczy, że w aucie zarejestrowanym w Polsce wystarczy wozić trójkąt i gaśnicę. W praktyce jednak, w podróż do Niemiec lepiej zabrać apteczkę i kamizelkę odblaskową. Dzięki temu unikniesz ewentualnych sporów ze służbami drogowymi, które mogą nie przestrzegać zapisów Konwencji bądź interpretować ją w inny sposób.

Kierowcy, którzy w trakcie kierowania pojazdem będą chcieli prowadzić rozmowy telefoniczne, powinni zakupić zestaw głośnomówiący.

Masz zamiar podróżować po Niemczech w sezonie zimowym? Mimo że opony zimowe nie są obowiązkowe, to warto je zakupić. Na kierowcy spoczywa bowiem obowiązek dostosowania się do panujących warunków atmosferycznych. Przy opadach śniegu czy po pojawieniu się lodu na jezdni, kierowca może zostać ukarany mandatem za korzystanie z opon letnich.

Co warto wiedzieć o przepisach drogowych w Niemczech? 

Aby uniknąć wysokich mandatów, powinieneś zorientować się w przepisach drogowych obowiązujących na terenie Niemiec. Podróżując po tym kraju pamiętaj, że:

 • zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe,
 • dzieci należy przewozić w fotelikach samochodowych,
 • kierowca ma obowiązek dostosować wyposażenie pojazdu do warunków atmosferycznych, np. po opadach śniegu powinien zmienić opony na zimowe,
 • prowadzenie rozmów przez telefon w czasie kierowania pojazdem jest zabronione – kierowcy mogą rozmawiać jedynie przez zestaw głośnomówiący.
Przepisy w Niemczech
źródło: https://www.gov.pl/web/gddkia/wakacyjne-wyjazdy-za-granice---wazne-informacje

Niemcy mają bardziej liberalne przepisy, gdy mowa o dopuszczalnej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu – 0,5 g/l. Dotyczy to jednak wyłącznie doświadczonych kierowców. Z kolei od początkujących kierowców (poniżej 21 lat i posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata) oraz kierowców zawodowych wymagana jest bezwzględna trzeźwość – dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.

Jeżeli znaki nie wskazują inaczej, kierowcy nie powinni przekraczać prędkości wskazanych w poniższej tabeli. W przypadku autostrad 130 km/h nie oznacza ograniczenia prędkości, ale maksymalną zalecaną prędkość.

Motocykle

Samochody osobowe i dostawcze o masie poniżej 3,5 t

Samochody osobowe i dostawcze z przyczepami o masie poniżej 3,5 t

Pojazdy ciężarowe ponad 3,5 t

Autobusy

W terenie zabudowanym

50 km/h

50 km/h

50 km/h

50 km/h

50 km/h

W terenie niezabudowanym

100 km/h

100 km/h

80 km/h

60 lub 80 km/h (znaczenie ma masa pojazdu)

60 lub 80 km/h (znaczenie mają miejsca stojące dla pasażerów)

Autostrady, drogi ekspresowe

130 km/h*

130 km/h*

80 km/h (dla pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 t, wyposażonych w specjalne wyposażenie techniczne: 100 km/h)

80 km/h

60 km/h, 80 km/h lub 100 km/h (znaczenie mają miejsca stojące dla pasażerów i/lub wyposażenie techniczne)

źródło: https://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/germany/speed_limits_pl.htm (dostęp 31.08.2023 r.); *prędkość zalecana

Ile kosztuje paliwo w Niemczech?

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za zatankowanie pojazdu już po przekroczeniu granicy z Niemcami?

Jakie są ceny paliw w Niemczech?
Rodzaj paliwaCena w €Cena w PLN
Benzyna (Pb 95)1,878,36
Diesel1,798,00
LPG1,034,60
Źródło: globalpetrolprices.com, ceny aktualne 28.08.2023 r., kurs EUR/PL 31.08.2023 r.: 4,47 zł 

Jak widzisz, ceny paliw w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. Zaoszczędzisz więc, jeśli zatankujesz więcej paliwa (w miarę możliwości) jeszcze na terenie naszego kraju. 

Ponieważ Niemcy to jeden z popularniejszych kierunków podróży dla kierowców z Polski, w sieci bez trudu możesz znaleźć specjalne aplikacje, których celem jest znalezienie najtańszych stacji paliw w pobliżu danej lokalizacji. Jeżeli nie chcesz przepłacać, ściągnij jedną z takich aplikacji na swój smartfon.

Wycieczka samochodowa do Niemiec? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Wyjeżdżając do Niemiec, powinieneś zabrać ze sobą potwierdzenie zakupu polisy OC – posiadanie tego ubezpieczenia jest obowiązkowe zarówno w Polsce, jak i na terenie Niemiec. Polisa OC chroni Twój majątek. Gdybyś przez nieuwagę spowodował kolizję czy wypadek, ubezpieczyciel pokryje wynikłe szkody.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, że kierowcy sporo muszą zapłacić za usługi w warsztatach samochodowych. Z tego względu wszystkim osobom podróżującym pojazdami po tym kraju zaleca się wykupienie ubezpieczenia Assistance. W ramach tej polisy kierowca może liczyć m.in. na pomoc mechaników i holowanie pojazdu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Inne ubezpieczenia, których zakup powinieneś przemyśleć, to polisy NNW i AC. Z polisy NNW otrzymasz świadczenie po wypadku. Z kolei Autocasco w rozbudowanym wariancie zapewnia odszkodowanie po zniszczeniu, uszkodzeniu i kradzieży pojazdu.

Assistance do Niemiec - dlaczego warto mieć?

Koszt holowania w Niemczech jest jednym z najczęstszych powodów, dla których Polacy decydują się na zakup ubezpieczenia assistance. Może on być bardzo wysoki. Przykładowo, jedna z polskich firm zajmujących się transportem aut z zagranicy informuje na swojej stronie internetowej, że za przewóz pojazdów z Niemiec pobiera opłaty:

 • od 1000 zł do 1500 zł za samochody osobowe do 1400 kg,
 • od 1800 zł do 2500 zł za samochody dostawcze.

Oczywiście, to tylko cena orientacyjna. Ostateczna jest ustalona indywidualnie z klientem, m.in. po wyznaczeniu trasy. Istotne może być także to czy auto będzie holowane pojedynczo, czy też w transporcie zbiorowym. 

Średnia cena za kilometr holowania auta z Niemiec proponowana przez firmy działające w Polsce wynosi od 1,50 zł do 4,50 zł. Znacznie więcej trzeba zapłacić za usługi niemieckiej pomocy drogowej. Dowiezienie pojazdu do granicy może kosztować np. 550 euro (czyli ok. 2500 zł), a holowanie do najbliższego warsztatu od 180 euro do 200 euro (wg. informacji Europ Assistance w 2022 r.)

Do niedawna jedyną sensowną opcją zabezpieczenia się przed wysokimi kosztami holowania za granicą było ubezpieczenie ADAC. Obecnie korzystne cenowo assistance krótkoterminowe można kupić także w rankomat. Członkostwo w ADAC (wariant Plus) kosztuje 94 €, co wraz z rosnącym kursem europejskiej waluty winduje cenę. Obecnie (po kursie z 31.08.2023 r.) koszt takiej polisy to ponad 420 zł. Tymczasem koszt krótkoterminowego assistance (16 dni)  w rankomat.pl wygląda tak:

Ile kosztuje assistance do Niemiec?

FirmaHolowanieAuto zastępczeNaprawa na miejscuDodatkowoCena
AXA300 km2 dni TAK
 • Transport podróżnych bez limitu,

 • Nocleg do 3 dni, 

 • Wymiana koła, 

 • Dostarczenie paliwa* bez limitu

126,50 zł

Oblicz składkę

Europ Assistance500 km5 dniDo 1000 zł
 • Transport podróżnych - 1000 zł,

 • Nocleg do 3 dni, 

 • Wymiana koła - 1000 zł

 • Dostarczenie paliwa* - 1000 zł.

140 złOblicz składkę
AXA500 km5 dniTAK
 • Transport podróżnych bez limitu,

 • Nocleg do 4 dni, 

 • Wymiana koła, 

 • Dostarczenie paliwa* bez limitu

198 złOblicz składkę
Europ Assistance    750 km8 dniDo 1000 zł
 • Transport podróżnych - 1000 zł,

 • Nocleg do 5 dni, 

 • Wymiana koła - 1000 zł

 • Dostarczenie paliwa* - 1000 zł.

250 złOblicz składkę
AXA1000 km5 dniTAK
 • Transport podróżnych bez limitu,

 • Nocleg do 4 dni, 

 • Wymiana koła, 

 • Dostarczenie paliwa* bez limitu.

377,30 złOblicz składkę

* usługa nie obejmuje zakupu paliwa. Koszt paliwa podróżny pokrywa we własnym zakresie.

Kalkulacja z dnia 31.08.2023 r. (samochód Audi A4 z 2020 r.)

Zauważ, że za minimalny koszt holowania do najbliższego warsztatu w Niemczech - 180€ (ok. 805 zł), możesz kupić assistance na cały dwutygodniowy wyjazd 6 razy. 

Ktoś powie: "OK, ale ADAC działa cały rok". Zgadza się, ale jeśli jedziesz na wakacje lub służbowo, to nie chcesz kupować ubezpieczenia na cały rok

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Niemiec kupić?

Posiadasz ubezpieczenie zdrowotne na terenie Polski? Wystarczy, że zgłosisz się do oddziału NFZ, a otrzymasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Mimo że karta EKUZ uprawnia do skorzystania z opieki medycznej w krajach UE i EFTA, to wyłącznie w podstawowym zakresie – z posiadanego przez Ciebie ubezpieczenia nie będzie możliwe pokrycie kosztów m.in. transportu medycznego do Polski. To główny powód, dla którego powinieneś zakupić również ubezpieczenie turystyczne.

Polisa turystyczna zapewni Ci dodatkową ochronę. W zależności od produktu, na jaki się zdecydujesz, możesz liczyć na:

 • pokrycie wszystkich kosztów leczenia, w tym również prywatnego,
 • ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku,
 • opłacenie przez ubezpieczyciela transportu medycznego do Polski.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego szczególną uwagę zwróć na zakres i sumę ubezpieczenia. Im szerszy zakres i większa suma ubezpieczenia, tym wyższą zapłacisz składkę. Dzięki licznym rozszerzeniom, ubezpieczenie turystyczne może zapewnić Ci prawdziwie kompleksową ochronę za niewielką cenę.

Autostrady w Niemczech

Sieć autostrad w Niemczech jest bardzo rozbudowana – łączna długość takich dróg przekracza 13 tys. km. Korzystanie z nich jest bezpłatne. To jeden z głównych powodów, dla których wielu kierowców planując podróże po Europie, uwzględnia w swoich planach Niemcy.

Autostrady oznaczane są literą „A”. Jeżeli wcześniej nie jeździłeś po niemieckich autostradach, powinieneś wiedzieć, że:

 • jeżeli są one oznaczone liczbą parzystą, to biegną one ze wschodu na zachód,
 • jeżeli są one oznaczone liczbą nieparzystą, to biegną z północy na południe.

Planujesz podróż? Jeżeli chcesz zwiedzać samochodem Niemcy, to uwzględnij w swoim planie przejazd choćby następującymi autostradami:

 • A1 – łączy wybrzeże Morza Bałtyckiego (Heiligenhafen) z granicą Francji (Saarbrücken),
 • A4 – łączy miasta Aachen (przy granicy z Holandią i Belgią) z Görlitz (przy granicy z Polską),
 • A7 – łączy duńską granicę (Handewitt) z granicą austriacką (Füssen).

Ostatnia z wymienionych autostrad jest aktualnie najdłuższą – jej długość wynosi 963 km.

Winiety w Niemczech

Ponieważ korzystanie z autostrad w Niemczech przez kierowców pojazdów osobowych jest bezpłatne, winiety nie obowiązują. W ostatnich latach pojawiły się jednak pomysły, zgodnie z którymi za przejazd autostradami byłyby pobierane opłaty. Na wzór innych europejskich krajów planowano wprowadzenie winiet na 10 dni, miesiąc i rok. Zobowiązani do opłat mieli być wyłącznie cudzoziemcy.

Do powyższego rozwiązania negatywnie odniósł się Trybunał w Luksemburgu. Uznał on, że zaproponowany kształt funkcjonowania odpłatnych autostrad byłyby sprzeczny z unijnym prawem.

Zaplanowałeś trasę swojego przejazdu w taki sposób, że przebiega ona przez tunele Herrentunnel i Warnowtunnel? Są one płatne – stawki dla pojazdów osobowych wynoszą (źródło ADAC):

 • 2,10 EUR – za przejazd tunelem Herrentunnel,
 • 3,80 EUR (w okresie zimowym) i 4,70 EUR (w okresie letnim) – za przejazd tunelem Warnowtunnel.

Mimo że autostrady są bezpłatne, to kierowcy muszą pamiętać, że w niektórych niemieckich miastach obowiązują specjalne strefy ekologiczne (Umwelt Zone). Wjazd do nich jest ograniczony – mogą to zrobić wyłącznie kierowcy posiadający żółtą lub zieloną plakietkę (świadczą one o spełnianiu określonych norm emisji spalin). Zlekceważenie zakazu i wjazd do strefy ekologicznej wiąże się z mandatem w wys. 100 EUR.

Mandaty w Niemczech

Nieprzestrzeganie przepisów oznacza groźbę otrzymania mandatu. Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami na koncie kierowcy mogą pojawić się także punkty karne. Poniżej znajdziesz wysokość kar finansowych w przypadku niektórych wykroczeń (źródło https://www.bussgeldkataloge.de/) :

 • parkowanie w miejscu utrudniającym przejazd pojazdom uprzywilejowanym – 100 EUR,
 • korzystanie z telefonu komórkowego (bez zestawu głośnomówiącego) – 128,50 EUR,
 • przekroczenie prędkości w mieście o 10 km/h – 58,50 EUR,
 • przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym o 30 km/h – 178,50 EUR i zabranie prawa jazdy na 1 miesiąc,
 • przejazd na czerwonym świetle (sygnalizacja była włączona przez więcej niż 1 sekundę – 228,50 EUR i zabranie prawa jazdy na 1 miesiąc lub odebranie prawa jazdy.

Ważne telefony w Niemczech

Na terenie Niemiec działa numer alarmowy 112. Planując wyjazd do Niemiec, powinieneś zanotować sobie także inne numery, które mogą Ci się przydać. Należą do nich m.in.:

 • 110 – policja
 • 18 02 22 22 22 – pomoc drogowa,
 • +49 302 231 30 – ambasada RP w Berlinie.

Jeszcze przed opuszczeniem Polski możesz zgłosić planowaną podróż przez system Odyseusz, który dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wypełnienie formularza zajmie Ci zaledwie kilka minut. Dzięki systemowi Odyseusz otrzymasz m.in. powiadomienia o zagrożeniach, jakie czekają na osoby podróżujące do danego kraju.

Co warto wiedzieć?

 1. Na obowiązkowe wyposażenie samochodu w tym kraju składają się: trójkąt ostrzegawczy, odblaskowa kamizelka, apteczka.
 2. Niemcy mają bardziej liberalne przepisy, gdy mowa o dopuszczalnej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu – 0,5 g/l.
 3. Sieć autostrad w Niemczech jest bardzo rozbudowana – łączna długość takich dróg przekraczała już 13 tys. km.
 4. O ile w przypadku zakupu OC podstawowym kryterium dla kierowców jest cena, to rozważając zakup AC warto również zwrócić uwagę na zakres ochrony ubezpieczenia. Po prostu bardzo często niska cena nie idzie w parze z ochroną, która faktycznie przyda nam się w problematycznych sytuacjach.
 5. Mimo że karta EKUZ uprawnia do skorzystania z opieki medycznej w krajach UE i EFTA, to wyłącznie w podstawowym zakresie – z posiadanego przez Ciebie ubezpieczenia nie będzie możliwe pokrycie kosztów m.in. transportu medycznego do Polski.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

 1. Na co konkretnie zwrócić uwagę podczas zakupu AC?

  Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z:

  • Udział własny w szkodzie: wielu ubezpieczycieli oferuje AC z udziałem kierowcy w pokryciu powstałej szkody. Taki udział może wynieść nawet 20%.
  • Amortyzacja części
  • Szczegółowy zakres ochrony: Zakres ubezpieczenia autocasco nie jest regulowany prawnie, dlatego nie zawsze też oznacza to samo. Może więc okazać się, że podpisania umowa nie upoważni nas do uzyskania środków w przypadku kolizji z naszej winy. Dlatego Ogólne Warunki Ubezpieczenia to podstawowy dokument, który należy zweryfikować.
  • Sposób naprawy: W ubezpieczeniu AC różnie określana jest naprawa. Możemy spotkać się z rozliczeniem bezgotówkowym lub rozliczeniem za pośrednictwem kosztorysu. W umowach AC określane jest również, jakie części zostaną użyte do naprawy: czy będą to części oryginalne, czy zamienniki.
 2. Jak znaleźć tanie ubezpieczenie?

  Najlepszym sposobem jest porównanie cen ubezpieczeń na rankomat.pl. Wystarczy kilka kliknięć, aby uzyskać kilkanaście ofert różnych ubezpieczycieli. Zakup polisy przez Internet to wygoda i czynność, która nie ogranicza nas czasowo, jak na przykład godziny otwarcia biura agenta ubezpieczeniowego. Porównywarka ubezpieczeń to bardzo proste i intuicyjne narzędzie, które ułatwia załatwianie najważniejszych spraw, pozwalając przemyśleć decyzję zakupową w zaciszu własnego domu.

 3. Gdzie potrzebna jest Zielona Karta?

  Jeśli wyruszasz w zagraniczną podróż, pamiętaj o tym, że Zielona Karta będzie potrzebna w: Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Iranie, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainie. 

 4. Gdzie dostanę Zieloną Kartę?

  Najlepiej zapytaj o nią swojego ubezpieczyciela, u którego masz ubezpieczenie OC pojazdu. Przeważnie Zielona  Karta jest w pełni darmowa i można ją uzyskać bez większego problemu. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie złożyć wniosek (najpóźniej dwa tygodnie przed wyjazdem, pamiętaj, że nie da się wykupić Zielonej Karty na granicy.