Do wyjazdu na Węgry samochodem musisz się odpowiednio przygotować. Konieczne będzie nie tylko wyznaczenie najlepszej trasy, lecz także zakup winiet, zabranie zaświadczenia o ważności polisy OC czy dopasowanie wyposażenia auta do węgierskich przepisów drogowych.

Podczas podróży na Węgry samochodem bądź ostrożny. Dopuszczalna dawka spożycia alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila, bardzo łatwo więc dostać wysoki mandat. Sprawdź, co jeszcze może Cię zaskoczyć w czasie zwiedzania Węgier własnym autem.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Węgry samochodem – jaką drogę wybrać?

Oczywiście czas dojazdu na Węgry samochodem zależy od miejsca zamieszkania i warunków panujących na drodze. Podróż autem z Warszawy do Budapesztu (858 km) zajmuje około 9 godzin (A1, S7, E75). Jak najlepiej zaplanować przebieg trasy?

Na początek wyrusz z Warszawy w kierunku drogi S8, którą dojedziesz do A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Potem kieruj się na południe do czeskiej granicy, Dopiero gdy po drodze mijając Częstochowę i Śląsk. W Czechach wykup winietę 10-dniową za 310 koron (około 60 zł) lub miesięczną za 440 koron (84 zł). Następnie po dojechaniu na Słowację konieczny będzie zakup kolejnej winiety. Masz do wyboru 10-dniową za 10 euro (48 zł) lub 30-dniową za 14 euro (67 zł). Na ostatnim etapie po przecięciu Dunaju i minięciu Bratysławy dotrzesz do granicy słowacko-węgierskiej.

Winiety na Węgrzech – ile kosztują?

W zależności od tego, jak zaplanujesz trasę podróży, może okazać się, że będziesz musiał zapłacić za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami. Na Węgrzech obowiązują e-winiety, czyli winiety elektroniczne, które należy kupić przed wjazdem na płatną drogę (można to zrobić na stronie: https://toll-charge.hu/articles/article/road-network). W 2023 r. obowiązują następujące ceny dla samochodów osobowych do 3,5 t (maksymalnie do 7 miejsc):

 • 7 dni – 5500 HUF,
 • 30 dni – 8900 HUF,
 • 12 miesięcy – 49 190 HUF.

Podmiot odpowiedzialny za pobieranie opłat i kontrolę (National Toll Payment Services Plc.) korzysta z sieci kamer i samochodów kontrolujących opłaty. Z uwagi na formę winiety, nie będziesz musiał naklejać jej na szybę pojazdu – w systemie odnotowany zostanie Twój numer rejestracyjny.

Jeżeli zapomnisz o zakupie winiety, musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Jej wysokość zależy od tego, jak szybko ją uregulujesz. W przypadku samochodów osobowych opłata dodatkowa wynosi  18 750 HUF przy wniesieniu jej w ciągu 60 dni i 74 970 HUF po tym terminie.

Jakie dokumenty będą potrzebne przed wyjazdem na Węgry samochodem?

Węgry tak samo jak Polska są członkiem strefy Schengen. Oznacza to, że do zwiedzania kraju Madziarów wystarczy dowód osobisty. Jeśli chcesz, możesz legitymować się również paszportem. Dopiero, gdy Twoja wizyta na Węgrzech przekroczy 90 dni, będziesz musiał wystąpić o otrzymanie karty pobytu, którą wydaje Urząd do Spraw Imigracji i Azylu (Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal).

Podczas podróży na Węgry samochodem konieczne będzie oczywiście prawo jazdy. Oprócz tego musisz mieć przy sobie papierowe zaświadczenie o ważności ubezpieczenia OC. Co prawda w Polsce od 2018 r. kierowcy nie muszą posiadać przy sobie tego dokumentu, ale węgierska policja nie ma dostępu do polskich systemów ewidencji, w których można sprawdzić aktualność polisy. Natomiast na Węgrzech nie jest potrzebna Zielona Karta.

Jeżeli wybierasz się na Węgry leasingowanym autem, warto mieć przy sobie umowę zawarcia leasingu. Podobnie, gdy samochód jest służbowy lub pożyczony przydatne będzie pisemne upoważnienie do jego użytkowania. Najlepiej przetłumaczyć pisma na język angielski, niemiecki lub węgierski.

Węgry samochodem – jakie wyposażenie auta będzie potrzebne?

Dobrą wiadomością dla wszystkich osób podróżujących samochodem na Węgry jest to, że obowiązkowe wyposażenie pojazdu nie jest szczególnie rozbudowane. Zgodnie z aktualnymi przepisami w czasie kontroli drogowej w samochodzie powinny znajdować się:

 • kamizelka odblaskowa – w razie potrzeby zarówno kierowca, jak i pasażer muszą ją założyć przed opuszczeniem pojazdu, dlatego nie należy jej umieszczać w bagażniku,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • lina holownicza,
 • apteczka.

Zamierzasz podróżować z dziećmi? Najmłodsi w wieku poniżej 3 lat i o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożeni w fotelikach dla dzieci.

Uwaga!

Uwaga! Według Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym w aucie powinny znajdować się elementy obowiązkowego wyposażenia, które są wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. W Polsce jest to trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, więc podczas podróży samochodem na Węgry teoretycznie wystarczy tylko je mieć przy sobie. Jednak w czasie kontroli drogowej lokalna policja może powoływać się na węgierskie przepisy. W związku z tym zamiast narażać się na niepotrzebne dyskusje i ryzyko otrzymania mandatu lepiej przed wyjazdem dostosować auto do miejscowych wymogów.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Planując podróż na Węgry samochodem, powinieneś zaplanować nie tylko trasę, ale również zorientować się w obowiązujących w tym kraju przepisach drogowych. Na Węgrzech obowiązują m.in. następujące zasady ruchu drogowego:

 • przez całą dobę obowiązuje jazda z włączonymi światłami poza terenem zabudowanym; w terenie zabudowanym świateł należy używać wówczas, gdy widoczność jest ograniczona,
 • wszystkie osoby podróżujące pojazdem muszą korzystać z pasów bezpieczeństwa,
 • rozmowy telefoniczne w trakcie prowadzenia pojazdu można prowadzić wyłącznie przez zestaw głośnomówiący,
 • kierowca musi być całkowicie trzeźwy – dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.

Podobnie jak w innych krajach, kierowcy muszą liczyć się z ograniczeniami prędkości. Dopuszczalna prędkość zależy od rodzaju drogi i pojazdu – zapoznaj się z poniższym zestawieniem, aby nie narazić się na mandat.

Limity prędkości na Węgrzech 2023

Rodzaj drogi

Samochody osobowe do 3,5 t i motocykle

Teren zabudowany

50 km/h

Teren niezabudowany

90 km/h

Autostrady / drogi ekspresowe

130 / 110 km/h

Źródło: web.gov.pl

Ile kosztuje paliwo na Węgrzech?

Jednym z wydatków, które wiążą się z podróżowaniem samochodem na Węgry, jest zakup paliwa. Obecnie (27.09.2023 r.) według serwisu e-petrol.pl ceny u Madziarów wynoszą:

 • Pb95 – 653 HUF (7,75 zł),
 • ON – 681 HUF (8,08 zł)

Rachunki na stacjach benzynowych położonych na terenie Węgier będziesz mógł uiścić nie tylko w forintach (HUF) – wiele stacji przyjmuje też euro (EUR).

Węgry samochodem – jakie opłaty obowiązują na autostradach?

Sieć autostrad na Węgrzech jest systematycznie rozbudowywana. Aktualnie kierowcy mogą korzystać z ponad 1200 km autostrad. Należą do nich m.in.:

 • M0 – przebiega wokół Budapesztu,
 • M2 – łączy miasta Budapeszt, Vác i Parassapuszta z granicą ze Słowacją,
 • M3 – łączy Budapeszt, Hatvan, Gyöngyös, Polgár, Nyíregyháza, Vásárosnamény, Barabás i granicę z Ukrainą.

Na Węgrzech większość odcinków autostrad jest płatna. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdziesz na stronie: Nemzetiutdij.hu.

Węgry samochodem – ile wynoszą stawki mandatów?

Jeżeli nie dostosujesz się do przepisów obowiązujących na Węgrzech, nie możesz liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy uprawnionych do kontroli pojazdów. Kierowcy mogą otrzymać mandat m.in. za:

 • używanie telefonu w czasie jazdy – od 10 000 do 20 000 HUF,
 • niezapięte pasy bezpieczeństwa – od 15 000 do 30 000 HUF,
 • niezatrzymanie się na czerwonym świetle – do 100 000 HUF,
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem nawet minimalnej ilości alkoholu – do 100 000 HUF,
 • przekroczenie prędkości – mandat może przekroczyć nawet 300 000 HUF.

Na Węgrzech obowiązuje też system punktów karnych – za każde stwierdzone wykroczenie na koncie kierowcy pojawia się określona liczba punktów. Zależy ona głównie od wagi wykroczenia.

Jakie są ważne numery telefonów alarmowych na Węgrzech?

Na Węgrzech działa numer alarmowy 112. Pomoc możesz też uzyskać, dzwoniąc pod jeden z poniższych numerów:

 • 104 – pogotowie ratunkowe,
 • 105 – straż pożarna,
 • 107 – policja.

Inne ważne numery telefonów na Węgrzech to:

 • +36 1413 82 00 – Ambasada RP,
 • (00 361) 438 80 80 – numer dla turystów potrzebujących pomocy w języku angielskim i niemieckim dostępny 24/h.

Przed wyjazdem na Węgry rozważ zgłoszenie planowanej podróży w systemie Odyseusz. W razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, pracownicy placówek dyplomatyczno-konsularnych skontaktują się z Tobą i udzielą Ci niezbędnej pomocy. Aby zgłosić podróż, nie musisz zakładać konta – sam proces zajmie Ci nie więcej niż kilka minut.

Węgry samochodem – jakie ubezpieczenie komunikacyjne kupić?

Wypowiedź eksperta

Na Węgrzech trzeba mieć przy sobie zaświadczenie o wykupieniu ważnego ubezpieczenia OC w Polsce. Za jego brak może Ci grozić wysoki mandat w razie kontroli drogowej. Znacznie gorzej, jeśli spowodujesz wypadek bez ważnej polisy OC. Wówczas za powstałe szkody będziesz musiał zapłacić z własnych środków.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jednak polisa OC podczas podróży na Węgry samochodem może okazać się niewystarczająca. Jakich jeszcze dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych warto poszukać w kalkulatorze rankomat.pl?

Ubezpieczenie AC

Taniej ubezpieczenie AC można kupić w pakiecie z OC.Autocasco może pomóc, jeśli dojdzie do wypadku z Twojej winy. Szkody poniesione przez osobę trzecią pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe z Twojego OC. Jednak za naprawę swojego samochodu będziesz musiał zapłacić samodzielnie. Warto więc dobrać optymalne AC, które chroni auto przed:

 • szkodami powstałymi z Twojej winy,
 • szkodą całkowitą pojazdu,
 • kradzieżą pojazdu,
 • żywiołami (np. grad, pożar, powódź),
 • aktami wandalizmu.

Przed wyborem AC zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), w których znajdują się wyłączenia i ograniczenia zakresu ochrony. Np. duża część towarzystw ubezpieczeniowych wyłącza odpowiedzialność od kradzieży auta na terytorium Rosji, Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi. Na Węgrzech takich ograniczeń nie ma, ale sprawdź dokładnie, czy np. autocasco nie działa jedynie na terytorium Polski.

Assistance

W drodze samochodem na Węgry może dojść do wielu nieoczekiwanych zdarzeń. Możesz przebić oponę, posłuszeństwa odmówi Ci silnik, nie mówiąc o ryzyku kolizji lub wypadku. Ponadto w języku węgierskim dość trudne może być porozumienie z miejscową ludnością. Warto więc w pakiecie z OC dobrać assistance, które zapewni:

 • pomoc tłumacza,
 • pomoc prawną,
 • naprawę pojazdu na miejscu,
 • holowanie pojazdu,
 • pojazd zastępczy,
 • ubezpieczenie bagażu.

Sprawdź dokładnie w OWU, czy zakres ochrony Twojego assistance działa na Węgrzech. Niektóre polisy mogą mieć ograniczenie tylko do terytorium Polski.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków chroni Ciebie i pasażerów w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli nie spowodowałeś kolizji lub wypadku, to otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy. Jednak NNW może zapewnić wypłatę podwójnego odszkodowania, ponieważ gdy dojdzie do szkody na osobie, to każdy poszkodowany (kierowca i pasażerowie) otrzyma wypłatę świadczenia.

Uwaga!

Uwaga! Przy zakupie OC kieruj się wyłącznie jak najniższą ceną, ponieważ jest regulowane ustawowo i jego zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Natomiast różnice w wysokości składki mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Z kolei, jeśli zdecydujesz się dokupić w pakiecie AC, assistance lub NNW, bardzo dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu dodatkowa ochrona ubezpieczeń komunikacyjnych będzie dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

45-letni pan Andrzej z Kielc wybiera się z żoną i dwójką dzieci samochodem na Węgry. Przed wyjazdem na wakacje postanowił sprawdzić w kalkulatorze rankomat.pl, jakie dodatkowe ubezpieczenie auta może kupić w pakiecie z OC, którego umowa wygasa mu za miesiąc.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na Węgry?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1145,00 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1585,00 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na Węgry?
Benefia
748,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
984,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1145,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1585,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 27.09.2023 r., Skoda Octavia 1,2 l z 2017 r., 45-latek z Kielc

Zwiedzanie samochodem Węgier – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Zastanawiasz się, jak w razie potrzeby zapewnić sobie pomoc medyczną na terenie Węgier? Jeżeli nie chcesz ponosić kosztów leczenia, pamiętaj o tym, aby przed wyjazdem:

 • wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – dzięki niej będziesz mógł skorzystać z podstawowej opieki medycznej,
 • zakupić ubezpieczenie turystyczne w kalkulatorze rankomat.pl – taka polisa gwarantuje szerszy zakres ochrony niż karta EKUZ.

Posiadając ubezpieczenie turystyczne, otrzymasz pomoc medyczną po wypadku czy w czasie choroby. W odróżnieniu od karty EKUZ z polisy turystycznej pokryte mogą zostać też koszty leczenia prywatnego czy transportu do Polski.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. To górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej. W przypadku podróży po Europie nie powinna ona być niższa niż 30 000 zł.

Co warto wiedzieć? – Węgry samochodem

 1. Podróż samochodem na Węgry wymaga zakupienia e-winiety, jeśli będziemy poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych.
 2. Dopuszczalna dawka spożycia alkoholu we krwi kierowcy wynosi na Węgrzech 0,0 promila.
 3. Podczas podróży na Węgry samochodem trzeba mieć przy sobie zaświadczenie o ważności polisy OC.
 4. Na Węgrzech nie trzeba mieć Zielonej Karty.
   

FAQ – najważniejsze pytania o wyjazd na Węgry samochodem

 1. Czy można uniknąć zakupu winiety na Węgrzech?

  Teoretycznie tak. Jeśli zamierzasz poruszać się samochodem wyłącznie po drogach lokalnych, to posiadanie winiety nie będzie konieczne. Jednak niektóre z nich są bardzo niskiej jakości, co znacznie może obniżyć komfort podróży.

 2. Jaki jest styl jazdy węgierskich kierowców?

  Bardzo podobny do znanego Ci z polskich dróg. Jednak węgierscy kierowcy często lubią zaparkować samochód w terenie zabudowanym wzdłuż ulicy. Zdarza się to również na drogach przelotowych, co znacznie utrudnia przejazd.

 3. Czy ubezpieczenie OC na Węgrzech działa tak samo, jak w Polsce?

  Istnieje jedna zasadnicza różnica. Na Węgrzech ubezpieczenie OC nie jest przypisane do pojazdu, ale do konkretnego kierowcy. Tymczasem w Polsce jest odwrotnie.