Jeśli planujesz wyjazd za granicę samochodem, powinieneś sprawdzić, czy będzie Ci potrzebna Zielona Karta. W 2024 r. taki dokument obowiązuje w 9 krajach i potwierdza, że auto posiada aktualne ubezpieczenie OC w państwie, w którym jest zarejestrowane.

Zieloną Kartę uzyskasz w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie masz wykupione ubezpieczenie OC. Dostaniesz ją gratis albo za niewielką opłatą. Pamiętaj, że brak Zielonej Karty może oznaczać konieczność zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC granicznego. To niestety wiąże się już z wyższymi kosztami - z reguły taka polisa jest znacznie droższa niż Zielona Karta. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy, jak otrzymać Zieloną Kartę, ile kosztuje wyrobienie takiego dokumentu w 2024 r., w jakich krajach obowiązuje, a także ile może kosztować dodatkowa polisa uprawniająca do przekroczenia granicy w różnych państwach.

Co to jest Zielona Karta i do czego służy? 

Zielona Karta to dokument, który potwierdza za granicą, że w Polsce właściciel pojazdu ma aktualne ubezpieczenie OC. W bieżącym roku należy ją posiadać, podróżując samochodem po 9 krajach (ich pełną listę wymieniamy w dalszej części artykułu).

Dzięki Zielonej Karcie, jeśli spowodujesz za granicą wypadek lub kolizję drogową, to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody finansowe wyrządzone przez Ciebie osobom trzecim. Zakres ochrony Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego (Zielonej Karty) jest taki sam jak ubezpieczenia OC samochodu w Polsce.

Zielona Karta pojazdu powstała, aby ułatwić podróżowanie samochodem za granicą. Dzięki niej, kierowcy nie muszą kupować ubezpieczenia OC w każdym kraju, przez który przejeżdżają. Jednocześnie w razie wypadku lub kolizji drogowej, dokument zapewnia poszkodowanym osobom trzecim wsparcie finansowe wypłacane przez ubezpieczyciela z polisy sprawcy pochodzącego z innego państwa.

Przykład

Pan Jan wspólnie z rodziną postanowił spędzić wakacje w Macedonii Północnej, gdzie obowiązuje Zielona Karta. Wcześniej wyrobił ten dokument w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym ma wykupione aktualne ubezpieczenie OC samochodu. Podczas podróży autem w okolicach Skopje doszło do kolizji drogowej, a jej sprawcą był pan Jan. Naprawa uszkodzonego samochodu macedońskiego kierowcy kosztowała 15 tys. zł. Zapłacił za nią polski ubezpieczyciel z polisy OC pana Jana.

Za działanie Systemu Zielonej Karty jest odpowiedzialnych 46 biur narodowych, które zrzeszają firmy ubezpieczeniowe sprzedające obowiązkowe ubezpieczenia OC komunikacyjne w różnych krajach. W Polsce jest to Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Organizacja zajmuje się m.in. likwidacją szkód wyrządzonych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych za granicą.

Gdzie można wyrobić Zieloną Kartę w 2024 r.? 

Zieloną Kartę  można uzyskać w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym właściciel pojazdu ma zawartą umowę ubezpieczenia OC. Aby ją wyrobić, przed wyjazdem należy skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową i podać kraj, w którym będzie nam potrzebna.

W zależności od ubezpieczyciela, może mieć ona różną nazwę. W ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych pojawia się na przykład:

 • Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego – Allianz,
 • Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy – Link4,
 • Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego – Uniqa.

Do 1 lipca 2021 Zielona Karta pojazdu drukowana była wyłącznie na zielonym papierze. Po tej dacie na polskim rynku ubezpieczeniowym wprowadzony został nowy biało-czarny format tego dokumentu. Karty wydrukowane na zielonym papierze były jeszcze akceptowalne do 30.12.2022. Aktualnie ważne są jedynie karty wydrukowane w wersji biało-czarnej. 

Dokument Zielonej Karty podzielony jest na dwie części. W razie wypadku lub kolizji dolną część należy oderwać i przekazać drugiej stronie zdarzenia drogowego. Dokument jest wydawany w języku polskim i angielskim lub francuskim.

Wypowiedź eksperta

Zieloną Kartę możesz uzyskać na okres minimum 15 dni i maksymalnie 12 miesięcy, czyli do końca okresu ważności ubezpieczenia OC pojazdu. Właściciel samochodu kontaktując się z ubezpieczycielem samodzielnie określa czas, na jaki jest mu potrzebny ten dokument.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ile kosztuje Zielona Karta w 2024 r.? 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa warunki uzyskania Zielonej Karty. Często można wyrobić ten dokument bezpłatnie - wystarczy kupić ubezpieczenie OC lub AC w wybranej firmie. Nie jest to jednak reguła. Dodatkową opłatę za Zieloną Kartę trzeba uiścić m.in. w Allianz, Ergo Hestii, TUZ Ubezpieczenia czy Wiener.

Uwaga!

Bardzo specyficzne zasady wyrobienia Zielonej Karty obowiązują w Warcie, gdzie wysokość składki bazowej może wynieść od 0 do nawet ponad 10 tys. zł. Ubezpieczyciel informuje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), że jej cena zależy od następujących czynników:

 • rodzaju pojazdu,
 • miejsca zarejestrowania / użytkowania pojazdu
 • okresu ubezpieczenia
 • sposobu opłaty składki (w ratach lub jednorazowo),
 • posiadania ważnego na dzień zawierania umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w Warcie.

Koszty uzyskania Zielonej Karty u różnych ubezpieczycieli

Firma ubezpieczeniowa (kolejność alfabetyczna)

Ile kosztuje Zielona Karta?

Accredited Europe

50 zł

Allianz

19 zł 

Balcia

25 zł

Benefia

Wydawana za darmo posiadaczom ubezpieczenia OC Benefia

Beesefe

Wydawana za darmo posiadaczom ubezpieczenia OC Beesafe

Compensa

Wydawana za darmo posiadaczom ubezpieczenia OC Compensa

Ergo Hestia

ok. 20 - 30 zł

Euroins

Wydawana za darmo posiadaczom ubezpieczenia OC Euroins

Generali

Wydawana za darmo posiadaczom ubezpieczenia OC Generali

HDI

Wysokość składki uzależniona jest m.in. od miejsca docelowego, pojemności silnika i okresu na jaki wyjeżdża Klient

Link4

Wydawana za darmo posiadaczom ubezpieczenia OC Link4

mtu24

Brak w ofercie mtu24, ale Klient może się skontaktować z Ergo Hestią i kupić Zieloną Kartę. Cenę polisy ustala z Ergo Hestią

Proama

Wydawana za darmo posiadaczom OC Proama

PZU

Wydawana za darmo posiadaczom OC PZU

Trasti

Wydawana za darmo posiadaczom OC Trasti

TUZ Ubezpieczenia

Cena Zielonej Karty jest ustalana indywidualnie z klientem

Uniqa

Wydawana za darmo posiadaczom OC Uniqa

Warta

Wysokość składki jest uzależniona m.in. od miejsca zamieszkania, rodzaju pojazdu i okresu na jaki wyjeżdża Klient

Wefox

100 zł

Wiener

20 zł

You Can Drive

Brak w ofercie YCD, ale Klient może się skontaktować z Ergo Hestią i kupić Zieloną Kartę. Cenę polisy ustala z Ergo Hestią

Źródło: rankomat.pl (stan na czerwiec 2024 r.)

Gdzie obowiązuje Zielona Karta w 2024 r.? 

W przypadku podróży samochodem do większości krajów znajdujących się w Europie, posiadanie Zielonej Karty nie jest potrzebne. Dokument nie jest wymagany na terytorium członków Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Dokładne zasady funkcjonowania Zielonej Karty wyjaśniamy poniżej.

W których krajach trzeba mieć Zieloną Kartę? 

Niestety, nie wszystkie 46 Biur Narodowych zawarło ze sobą Porozumienia Wielostronne. W efekcie podróżując samochodem po 9 krajach, należy mieć przy sobie Zieloną Kartę w formie papierowej, która stanowi potwierdzenie posiadania obowiązkowej polisy OC. W razie braku dokumentu na miejscu, będziesz musiał zakupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne. Zielona Karta obowiązuje w następujących państwach:

 • Albanii,
 • Azerbejdżanie,
 • Iranie,
 • Macedonii Północnej,
 • Maroko,
 • Mołdawii,
 • Tunezji,
 • Turcji,
 • Ukrainie.

Uwaga!

W wyniku wypowiedzenia przez PBUK dwustronnych umów z Rosją i Białorusią, od 1 czerwca 2023 r. Zielone Karty wydane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe nie są uznawane w tych krajach. Oznacza to, że obecnie wjeżdżając samochodem na terytorium Rosji lub Białorusi kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Polsce muszą zakupić lokalne ubezpieczenie graniczne. Sprzedaż polis odbywa się na przejściach granicznych.

Poruszając się samochodem za granicą, warto bardzo dokładnie zaplanować trasę. Może się zdarzyć, że chociaż celem naszej podróży jest kraj, w którym nie trzeba posiadać Zielonej Karty, to i tak będzie nam ona potrzebna.

Przykład

Pan Andrzej z rodziną wybiera się samochodem na wakacje do Grecji, która jest członkiem Unii Europejskiej. Pomimo to, przed wyjazdem kierowca wyrobił Zieloną Kartę w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym ma wykupione OC. Zrobił to, ponieważ dokument będzie mu potrzebny podczas przejazdu przez Albanię. Dzięki temu spokojnie dotarł na miejsce wypoczynku bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za ubezpieczenie graniczne.

Czy kierowcy z Ukrainy muszą mieć w Polsce Zieloną Kartę?

Właściciele pojazdów, które są zarejestrowane w Ukrainie, podczas wjazdu do Polski powinni mieć Zieloną Kartę lub wykupić ubezpieczenie OC graniczne.

W związku z trwającą w tym kraju wojną, od marca 2022 r. cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują uchodźcom jednorazowo bezpłatne wydanie krótkoterminowego ubezpieczenia granicznego ważnego 30 dni. Obecnie kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie mogą otrzymać polisę ważną 30 dni od następujących firm ubezpieczeniowych:

 • Allianz – ubezpieczenie OC graniczne ważne 30 dni można kupić u jednego z pośredników w pasie granicznym lub u agenta Allianz w całej Polsce. Ubezpieczyciel uruchomił też serwis z poradami prawnymi oraz psychologicznymi, który jest skierowany do ukraińskich klientów grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowotnego pod numerem telefonu: 22 564 06 61.
 • Ergo Hestia – ubezpieczenie OC graniczne ważne 30 dni można kupić u agentów firmy na przejściach granicznych lub pod numerem telefonu: +48 58 766 34 04. Infolinia jest czynna przez 24h oraz 7 dni w tygodniu, a także obsługują ją konsultanci mówiący w języku polskim i ukraińskim.
 • PZU – umowę ubezpieczenia OC granicznego ważną 30 dni można zawrzeć za pośrednictwem agenta PZU na przejściach granicznych lub poprzez infolinię pod numerem: +48 22 505 15 63. Otrzymać polisę pomogą konsultanci, którzy mówią w języku polskim i ukraińskim.
 • Warta – ubezpieczenie OC graniczne ważne 30 dni właściciele pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie mogą kupić u agentów Warty na przejściach granicznych lub na terenie całej Polski.

Uwaga!

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) pokrywa wszelkie szkody wyrządzone przez właścicieli pojazdów, które wynikają z darmowego ubezpieczenia OC granicznego dla uchodźców z tego kraju. UFG zajmuje się m.in. wypłatą odszkodowań, świadczeń i pokryciem kosztów wynikających z roszczeń z ubezpieczenia granicznego dla kierowców, którzy są obywatelami Ukrainy lub w momencie przekroczenia polskiej granicy mieli zalegalizowany pobyt w tym kraju i przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

Przeczytaj więcej o pomocy dla uchodźców z Ukrainy i ich wsparciu

W których krajach nie trzeba mieć Zielonej Karty? 

Nie zawsze wyjazd autem za granicę oznacza konieczność wyrabiania Zielonej Karty. Nie musimy jej mieć na terenie państw należących do Unii Europejskiej. Polska polisa OC jest uznawana w następujących krajach:

w Andorze, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czarnogórze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, na Litwie, w Luksemburgu, Łotwie, Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Liechtensteinie, Monako, San Marino, na Wyspie Man, Wyspach Normandzkich, Wyspach Owczych i Gibraltarze.

Uwaga!

1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. W efekcie PBUK i Ministerstwo Spraw Zagranicznych zalecali, aby osoby podróżujące do Zjednoczonego Królestwa własnym samochodem posiadały Zieloną Kartę. Jednak 30 lipca 2021 r. Komisja Europejska ratyfikowała dotychczasowe członkostwo Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że Polacy podróżujący autem na Wyspy nadal muszą mieć przy sobie jedynie papierowe potwierdzenie ważności polisy OC wykupionej w Polsce.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne bez Zielonej Karty? 

Niestety, Zieloną Kartę można wyrobić jedynie w Polsce w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia OC pojazdu. Dodatkowo procedura uzyskania dokumentu może trwać nawet kilka tygodni. W efekcie nie ma możliwości zakupu Zielonej Karty podczas przekraczania samochodem granicy kraju, w którym jest wymagana. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli przed wyjazdem samochodem za granicę nie wyrobiłeś Zielonej Karty do kraju, w którym jest wymagana, to jedynym wyjściem jest zakup ubezpieczenia granicznego na przejściu. Co ważne, chcąc wjechać autem do Kosowa, to i tak musisz kupić polisę, ponieważ to państwo nie uznaje Zielonej Karty (podobnie jak Białoruś i Rosja). Jakie ceny OC granicznego obowiązują w innych państwach?

Najmniej za 15-dniową polisę zapłacisz, przekraczając samochodem granicę w Mołdawii czy Ukrainy (do 10 euro). Z kolei, aby kupić takie samo ubezpieczenie graniczne, najgłębiej do portfela trzeba sięgnąć, podróżując autem do Maroko, Macedonii Północnej i Albanii (kilkadziesiąt euro).

Zielona Karta – co warto wiedzieć?

 1. W 2024 r. Zielona Karta obowiązuje w 9 krajach.
 2. Zielona Karta to dokument potwierdzający, że pojazd ma ważne OC w kraju rejestracji. 
 3. Zieloną Kartę można wyrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy aktualnie wykupione OC.
 4. Brak Zielonej Karty może oznaczać konieczność zakupu dodatkowego ubezpieczenia granicznego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Zieloną Kartę

 1. Czy po Brexicie trzeba mieć Zieloną Kartę w Wielkiej Brytanii?

  Nie. 30 lipca 2021 r. Komisja Europejska przedłużyła członkostwo Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki temu Polacy podróżujący samochodem na Wyspy nie muszą wyrabiać Zielonej Karty. Wystarczy mieć przy sobie papierowe potwierdzenie ważności polisy OC zakupionej w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym.

 2. Jakie rodzaje pojazdów chroni Zielona Karta?

  Zieloną Kartę można wyrobić dla wszystkich pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce. Oprócz aut osobowych może to być również samochód ciężarowy czy motocykl.

 3. W jakich językach można wyrobić Zieloną Kartę?

  W towarzystwach ubezpieczeniowych można wyrobić Zieloną Kartę w języku polskim, a także angielskim lub francuskim, które mogą być szczególnie przydatne w razie kolizji lub wypadku za granicą.

 4. Co zrobić w razie braku Zielonej Karty?

  Podróżując własnym samochodem bez Zielonej Karty do krajów, w których nie jest uznawana polska polisa OC, należy przed wjazdem wykupić ubezpieczenie graniczne. Zwykle można to zrobić bezpośrednio na przejściu granicznym. Aby wjechać na terytorium danego państwa autem, trzeba wydać na ubezpieczenie graniczne na 15 dni albo 30 dni od kilku do kilkudziesięciu euro.

 5. Czy EKUZ ma coś wspólnego z Zieloną Kartą?

  Nie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinie. Jak zapewnia MSZ, od 1 stycznia 2021 r. EKUZ nadal jest uznawany w Wielkiej Brytanii. Natomiast Zielona Karta jest dokumentem, który potwierdza posiadanie ważnego i obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu przez turystę.

 6. Ile trzeba czekać na wydanie Zielonej Karty?

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa czas wydania Zielonej Karty. Jednak aby uniknąć problemów z uzyskaniem dokumentu, warto złożyć wniosek co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem autem za granicę. Niektórzy ubezpieczyciele dostarczą go pocztą, a inni przygotują od ręki w placówce. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej czy infolinii naszej firmy ubezpieczeniowej.

 7. Jak długo ważna jest Zielona Karta?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wyrobić Zieloną Kartę ważną minimum 15 dni, a maksymalnie 12 miesięcy – czyli do końca okresu ważności ubezpieczenia OC pojazdu. Właściciel samochodu kontaktując się z ubezpieczycielem, samodzielnie określa czas, na jaki jest mu potrzebny dokument.

 8. Co zrobić po zgubieniu Zielonej Karty?

  Jeśli zgubisz Zieloną Kartę, możesz złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz aktualnie wykupioną polisę OC, pisemny wniosek o wydanie duplikatu. Ubezpieczyciele indywidualnie określają warunki wystawienia tego dokumentu. Mogą np. pobierać dodatkowe opłaty manipulacyjne, czy uzależnić możliwość wyrobienia Zielonej Karty od okresu, jaki pozostał do wygaśnięcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.

 9. Jak działa Zielona Karta?

  W razie spowodowania przez kierowcę z Polski wypadku lub kolizji drogowej za granicą, Zielona Karta stanowi potwierdzenie, że ma on wykupione ważne ubezpieczenie OC w Polsce. W efekcie sprawcy łatwiej będzie załatwić wszelkie formalności związane z likwidacją szkody z jego OC. Zielona Karta będzie również przydatna w razie kontroli drogowej.

 10. Co to jest Zielona Karta?

  Zielona Karta to dokument, który w razie kontroli drogowej za granicą lub spowodowania kolizji bądź wypadku drogowego potwierdza, że kierowca ma wykupione w Polsce ważne ubezpieczenie OC. W większości europejskich krajów nie trzeba mieć Zielonej Karty, tylko wystarczy posiadać przy sobie papierowe potwierdzenie aktualności polisy OC.

 11. Kto dostaje Zieloną Kartę?

  Zieloną Kartę może uzyskać każdy właściciel pojazdu, gdy jest mu potrzebna w razie wyjazdu samochodem za granicę. W tym celu musi złożyć wniosek o wydanie dokumentu w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie ma wykupioną polisę OC.

 12. Czy trzeba mieć Zieloną Kartę?

  W większości europejskich krajów kierowcy z Polski nie muszą mieć Zielonej Karty, zamiast której wystarczy papierowe potwierdzenie posiadania wykupionego ważnego ubezpieczenia OC. Natomiast Zielona Karta jest wymagana w Albanii, Azerbejdżanie, Iranie, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Tunezji, Turcji i Ukrainie.

 13. Jaka kara grozi za brak Zielonej Karty?

  Jeśli podróżujesz samochodem do kraju, w którym wymagana jest Zielona Karta i nie wyrobiłeś wcześniej tego dokumentu, musisz zakupić ubezpieczenie graniczne. Jeżeli tego nie zrobisz, za szkody spowodowane przez Ciebie będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. 

 14. Co należy zrobić w przypadku otrzymania elektronicznej Zielonej Karty?

  Elektroniczna Zielona Karta jest wydawana od 1 lipca 2021 r. Jeśli otrzymasz taki dokument od ubezpieczyciela na maila, należy go wydrukować na białej kartce formatu A4 i posiadać przy sobie podczas wjazdu do krajów, w których wymagana jest Zielona Karta.

 15. Jak wypełnić Zieloną Kartę OC?

  Zielona Karta trafia do klienta już wypełniona. Nie musisz więc wypełniać tego dokumentu samodzielnie.

 16. W jakich krajach jest potrzebna Zielona Karta?

  Zielona Karta będzie Ci potrzebna w tych krajach: Albania, Azerbejdżan, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja, Ukraina.