Słowacja to kierunek podróży szczególnie popularny wśród miłośników gór, wina, jaskiń i zamków. Ten kraj pojawia się także w Twoich planach wycieczkowych i planujesz wyjazd z rodziną własnym samochodem? Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak przygotować się do podróży i zwiedzania, aby spędzić ten czas jak najlepiej.

Jeżeli wybierasz się na Słowację samochodem, powinieneś wiedzieć, że nie nikt nie będzie wymagał od Ciebie skomplikowanych formalności. Nie potrzebujesz ani międzynarodowego prawa jazdy, ani Zielonej Karty. Przydadzą Ci się jednak dodatkowe ubezpieczenia, w tym przede wszystkim turystyczne. Przed wyjazdem warto też sprawdzić wyposażenie samochodu i odświeżyć swoją wiedzę o przepisach drogowych obowiązujących w tym kraju.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Dlaczego warto jechać samochodem na Słowację?

Jeśli zdecydujesz się na podróż własnym autem, zyskasz dużą niezależność i swobodę zarówno jeśli chodzi o wybór trasy, jak i organizację wyjazdu. Przerwę na odpoczynek możesz zrobić w każdej chwili, a jeśli po drodze zechcesz zwiedzić interesujące miejsca na mapie - nic prostszego. Plan podróży możesz dostosować do swoich oczekiwań i potrzeb.

W zależności od tego, z którego miejsca w Polsce wyruszasz na Słowację, trasa może przebiegać nieco inaczej. Granica Polski ze Słowacją ciągnie się przez 541 km, głównie przez pasma Tatr i Beskidów. Samochodem granicę najczęściej przekracza się w:

 • Zwardoniu,
 • Chyżnem,
 • Barwinku.

Jazda własnym samochodem to również możliwość zabrania ze sobą bagażu dokładnie w takiej ilości, w jakiej potrzebujesz. Przy dłuższym pobycie za granicą ma to duże znaczenie, a jeśli wyjeżdżasz z całą rodziną, na pewno nie pożałujesz, że wybrałeś ten środek transportu. Nawet przy dość wysokich cenach paliwa podróż samochodem jest bardziej ekonomiczna dla kilkuosobowej rodziny niż zakup biletów autokarowych czy lotniczych.

Ile trwa podróż samochodem na Słowację?

Długość trasy i czas przejazdu z Polski na Słowację zależy od dokładnej lokalizacji, z której wyruszasz i do której zmierzasz. Powiedzieliśmy już, że polscy kierowcy wybierają najczęściej trzy przejścia graniczne. CI, którzy mieszkają w Polsce wschodniej najbliżej mają do Barwinka, skąd mogą kierować się w stronę stolicy Słowacji - Bratysławy.

Zanim wyjedziesz, sprawdź: Bratysława – atrakcje, które warto zobaczyć | Rankomat.pl

Jeśli mieszkasz w centrum kraju lub na południu, najlepsza trasa poprowadzi przez miejscowość Chyżne. Z zachodu Polski najlepiej kierować się w stronę Zwardonia. Zanim wyruszysz oceń także, jak daleko będziesz miał od granicy do punktu docelowego. Szacuje się, że przejazd trasą z centrum Polski do Bratysławy trwa ok. 7-8 godzin. Co z pozostałymi miejscowościami?

 • z Krakowa: 4 godziny i 30 minut (456 km),
 • z Wrocławia: 5 godzin i 10 minut (525 km),
 • z Poznania: 7 godzin (713 km),
 • ze Szczecina: 8 godzin i 30 minut (824 km),
 • z Białegostoku: 8 godzin i 40 minut (856 km),
 • z Gdańska: 8 godzin i 40 minut (887 km).

Wyposażenie i dokumenty na wyjazd na Słowację?

W czasie kontroli drogowej słowacka policja sprawdza, czy kierowca zadbał o obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Przed wyruszeniem w trasę upewnij się zatem, czy w pojeździe znajduje się:

 • kamizelka odblaskowa – zgodnie z obowiązującymi na terenie Słowacji przepisami powinieneś mieć ją w zasięgu ręki, aby móc ją założyć przed opuszczeniem pojazdu, np. w przypadku awarii na drodze; każda osoba znajdująca się w pojeździe powinna mieć zapewniony dostęp do kamizelki),
 • przenośny trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka (powinna być wyposażona zgodnie z niemiecką normą DIN 13164.0),
 • koło zapasowe, lewarek i zestaw kluczy do demontażu kół.

Do wjazdu na teren Słowacji uprawnia Cię dowód osobisty albo paszport. Jako kierowca powinieneś mieć przy sobie także:

 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • polisę ubezpieczenia OC (dzięki temu nie masz obowiązku kupowania Zielonej Karty).

Warto zadbać o komplet dokumentów, ponieważ służby drogowe w każdym kraju dość często zatrzymują samochody z zagranicznymi rejestracjami w celu rutynowej kontroli. Słowacka policja nie jest tutaj wyjątkiem.

Pamiętaj! W Polsce zwykle nie przejmujesz się brakiem prawa jazdy w kieszeni, ponieważ krajowe przepisy nie wymagają wożenia go ze sobą - służby drogowe mogą zweryfikować Twoją tożsamość i uprawnienia w systemie informatycznym. Niestety policja na Słowacji nie ma dostępu do bazy CEPiK, więc fizyczne okazanie dokumentów to jedyna droga weryfikacji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Jeśli chodzi o przepisy drogowe obowiązujące na Słowacji, są one dość zbliżone do tych w Polsce. Jako odpowiedzialny kierowca powinieneś jednak zapoznać się z nimi dość szczegółowo. Pojawia się tam kilka istotnych różnic, które mogą zaważyć na zachowaniu na drodze, a w konsekwencji - wysokim mandatem. Na terenie Słowacji obowiązuje zatem:

 1. Jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa – do tej zasady powinni stosować się także pasażerowie podróżujący na tylnych siedzeniach.
 2. Jazda z włączonymi światłami mijania – są one obowiązkowe przez cały rok.
 3. Korzystanie z fotelików samochodowych – przewożone w nich powinny być dzieci o wzroście do 150 cm. Obowiązuje także zakaz przewożenia osób poniżej 12. roku życia na przednim siedzeniu.
 4. Korzystanie z opon zimowych, ale tylko wówczas, gdy na jezdni znajduje się śnieg lub lód; samochody osobowe muszą być wyposażone w takie same opony na wszystkich osiach.
 5. Zakaz korzystania z telefonu w czasie jazdy – jeżeli chcesz swobodnie rozmawiać, zaopatrz się w zestaw głośnomówiący.
 6. Zakaz prowadzenia pojazdu pod spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

Ograniczenia prędkości na Słowacji

Za niedostosowanie prędkości jazdy do ograniczenia na danym odcinku drogi można na Słowacji zapłacić wysoki mandat. Jak zatem wyglądają przepisy na tamtejszych drogach?

Ograniczenia dla samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony i motocykli

Jeżeli nie zauważysz na drodze innego znaku wprowadzającego niestandardowe ograniczenie, powinieneś stosować się do następujących prędkości:

 • teren zabudowany – 50 km/h,
 • teren niezabudowany – 90 km/h,
 • autostrady/drogi ekspresowe w terenie zabudowanym – 90 km/h,
 • autostrady/drogi ekspresowe w terenie niezabudowanym – 130 km/h.

Ograniczenia dla samochodów ciężarowych i autobusów o masie powyżej 3,5 tony

W przypadku cięższych pojazdów ograniczenia na Słowacji są nieco bardziej restrykcyjne:

 • teren zabudowany – 50 km/h,
 • teren niezabudowany – 90 km/h,
 • autostrady/drogi ekspresowe – 90 km/h.

Ile kosztuje paliwo na Słowacji?

Przed podróżą do Słowacji samochodem powinieneś zorientować się w cenach. Jednym z podstawowych wydatków, który poniesiesz, będzie zakup paliwa. Ile średnio kosztuje litr paliwa na Słowacji? Na swojej stronie internetowej Polski Związek Motorowy podaje następujące ceny (aktualne na dzień 9.06.2023 r.):

Rodzaj paliwaCena w €Cena w PLN
Pb 951,566,97
ON1,456,47
LPG0,863,84
Źródło: globalpetrolprices.com

Na każdej stacji paliw zapłacisz zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. Aby nie przepłacać, kup euro jeszcze przed wyjazdem lub załóż konto walutowe. Drugie rozwiązanie będzie korzystne, jeżeli masz zamiar płacić bezgotówkowo.

Jak jeździć autostradami na Słowacji?

Sieć płatnych dróg szybkiego ruchu na Słowacji (dróg ekspresowych i autostrad) to ponad 600 km. Aby z nich skorzystać, powinieneś z wyprzedzeniem wykupić winietę. Kierowcy na Słowacji mogą korzystać z autostrad:

 • D1,
 • D2,
 • D3,
 • D4.

Płatne drogi ekspresowe to natomiast:

 • R1,
 • R2,
 • R4,
 • R6.

Skąd będziesz wiedział, że właśnie wjeżdżasz na płatny odcinek drogi? Zwróć uwagę na znaki drogowe przedstawiające biały samochód na niebieskim tle. Najdłuższą płatną autostradą na Słowacji jest D1. Jej trzy odcinki to łącznie 400 km. Natomiast jeśli przekraczasz granicę Polski ze Słowacją w Zwardoniu, od razu wjedziesz na płatny odcinek autostrady D3, która bezpośrednio łączy się z naszą krajową S1.

Tak samo jak w Polsce, na słowackich drogach szybkiego ruchu mogą zdarzać się utrudnienia związane np. z pracami drogowymi. Warto wziąć to pod uwagę, planując samochodową wycieczkę po Słowacji. Informacje o ograniczeniach w ruchu drogowym znajdziesz na stronie internetowej Stellacentrum.sk.

Winiety na Słowacji - gdzie kupić i ile kosztują?

Na Słowacji funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych. Jeśli wiesz, że musisz wykupić winietę, mamy dobrą wiadomość - nie wiąże się z tym żadna złożona procedura.

Wysokość opłaty za słowacką winietę zależy od czasu na jaki została wykupiona (nie ma znaczenia przejechana odległość i częstotliwość przejazdów), rodzaju pojazdu oraz dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i przyczepy.

Rodzaje winiet w zależności od typu pojazdu

Słowackie przepisy drogowe przewidują, że obowiązek zakupu winiety na przejazd autostradą i drogą ekspresową dotyczy:

 • pojazdów silnikowych dwuśladowych do 3,5 tony,
 • pojazdów M1 (są to pojazdy do przewozu osób mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy) - bez względu na masę całkowitą,
 • zespołu pojazdów dwuśladowych (tzn. pojazd + pojazd ciągniony) do 3,5 tony,
 • zespołu pojazdów dwuśladowych powyżej 3,5 tony (tzn. pojazd + pojazd ciągniony), który składa się z pojazdu kategorii M1, N1 i pojazdu ciągnionego kategorii O1 i O2, gdy ich dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony.

Duże znaczenie ma tutaj ciężar zespołu pojazdów. Jeśli poruszasz się takim, którego dopuszczalna masa przekracza 3,5 tony, będziesz musiał kupić winietę zarówno na samochód, jak i na przyczepę.

Rodzaje winiet w zależności od daty ważności

Winietę na Słowację możesz kupić w zależności od Twoich potrzeb i planów wyjazdowych. Do wyboru masz winietę na cały rok, winietę na 365 dni, 30 dni albo 10 dni. Powinieneś jednak pamiętać, że:

 • winieta z rocznym okresem ważności dotyczy danego roku kalendarzowego – jest ważna od 1 stycznia lub od dnia jej zakupu w danym roku do 31 stycznia roku następnego,
 • winieta na 365 dni będzie obowiązywać przez 365 dni licząc od dnia wskazanego przez Ciebie,
 • winieta 30-dniowa będzie ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez Ciebie,
 • winieta na 10-dni będzie ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez Ciebie.
Uwaga! Jeżeli opłata drogowa na 30 dni lub 10 dni została wniesiona w grudniu, to winieta będzie ważna także w kolejnym roku (do końca okresu ważności).

Jak kupić winietę na Słowację?

Winiety na Słowację można kupić w różnych kanałach sprzedaży, np.:

 • za pośrednictwem portalu internetowego https://eznamka.sk/,
 • w stacjonarnym punkcie sprzedaży, np. na stacjach benzynowych,
 • za pomocą urządzenia samoobsługowego zlokalizowanego na przejściu granicznym.

Zapłacisz za nią karty płatniczą lub gotówką (jeśli kupujesz ją w stacjonarnym punkcie sprzedaży). Po uiszczeniu opłaty za winietę otrzymasz potwierdzenie zakupu winiety/dowód zakupu winiety. Według przepisów Republiki Słowackiej jest to jednocześnie dokument podatkowy, który zawiera m.in.:

 • dane identyfikacyjne pojazdu (rodzaj, numer rejestracyjny i kraj rejestracji pojazdu),
 • rodzaj winiety,
 • okres ważności winiety.

Ile kosztuje winieta na Słowację?

Pamiętaj, aby już przy planowaniu wyjazdu samochodem do Słowacji sprawdzić, czy na Twojej trasie znajdują się płatne odcinki dróg. Jeśli tak, zapoznaj się z cennikiem winiet i podatkiem VAT. Poniżej prezentujemy cennik obowiązujący na Słowacji od 1 stycznia 2023 roku.

 • Pojazd dwuśladowy lub zespół pojazdów do 3,5 tony

 • Pojazd dwuśladowy kategorii M1 bez względu na jego dopuszczalną masę całkowitą

Pojazd ciągniony (przyczepa) kategorii O1 i O2 (gdy suma dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu kategorii M1, N1 oraz dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ciągnionego przekracza 3,5 tony)
Winieta na 1 rok*60 euroWinieta na 1 rok*60 euro
Winieta na 365 dni60 euroWinieta na 365 dni60 euro
Winieta na 30 dni17 euroWinieta na 30 dni17 euro
Winieta na 10 dni12 euroWinieta na 10 dni12 euro
Źródło: eznamka.sk * Winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupu w danym roku kalendarzowym do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Dowiesz się więcej tutaj: Winiety Słowacja 2023. Jakie są ceny autostrad na Słowacji? | Rankomat.pl

Jakie są mandaty na Słowacji?

Taryfikator mandatów na Słowacji jest rozbudowany. Jeżeli zdarzy Ci się przekroczyć dozwoloną prędkość, musisz być przygotowany na mandat w wysokości nawet do 1 000 euro – kary są wyższe niż w Polsce. Funkcjonariusze słowackiej policji wystawiają mandaty również m.in. za:

 • zlekceważenie znaku stop – mandat wynosi 150 euro,
 • rozmowę przez telefon w trakcie jazdy – opłata karna to 50 euro,
 • brak kamizelki odblaskowej – mandat wynosi 150 euro.

Poza tym pamiętaj o sygnalizowaniu zmiany kierunku, niezatrzymywaniu się na postój na zakazie, a nawet zbyt szybką jazdę w czasie deszczu! Na Słowacji możesz dostać mandat nawet wtedy, gdy ochlapiesz pieszego wodą np. z rozległej kałuży na jezdni.

Jeżeli nie wykażesz się ostrożnością na drodze i nie przygotujesz odpowiednio do podróżowania po słowackich drogach, możesz nawet stracić prawo jazdy. Nieopłacenie mandatu gotówką na miejscu kontroli oznacza zatrzymanie przez funkcjonariuszy prawa jazdy na okres do 15 dni. Brak opłaty w tym okresie oznacza wszczęcie procedury administracyjnej. Przygotowaliśmy taryfikator mandatów dotyczących niedostosowania się do ograniczenia prędkości na słowackich drogach.

w terenie zabudowanymw terenie niezabudowanymwysokość mandatu za przekroczenie
przy 7 do 10 km/h przy 7 do 15 km/h10-30 euro
przy 11 do 15 km/hprzy 16 do 25 km/h35-40 euro
przy 16 do 20 km/hprzy 26 do 30 km/h45-50 euro
przy 21 do 25 km/hprzy 31 do 35 km/h100-150 euro
przy 26 do 30 km/h przy 36 do 40 km/h180-220 euro
przy 31 do 35 km/hprzy 41 do 45 km/h250-280 euro
przy 36 do 40 km/h przy 46 do 50 km/h300-330 euro
przy 41 do 45 km/h przy 51 do 55 km/h350-370 euro
przy 46 do 50 km/h przy 56 do 60 km/h380-400 euro
przy 51 do 55 km/h przy 61 do 65 km/h500-600 euro
przy 56 do 60 km/h przy 66 do 70 km/h650-750 euro
o ponad 60 km/h o ponad 70 km/h800 euro

źródło: winiety-slowacja.pl

Ubezpieczenie na wyjazd samochodem na Słowację

Podróż własnym samochodem na Słowację z samym ubezpieczeniem OC niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. Jak zresztą w przypadku każdej innej trasy za granicą. Ubezpieczenie obowiązkowe warto rozszerzyć o takie produkty, jak Assistance czy Autocasco albo NNW. Jakie korzyści przyniesie Ci taka kompleksowa ochrona?

Słowacja samochodem a polskie OC

Ubezpieczenie OC zakupione w Polsce jest honorowane na terenie Słowacji – nie musisz kupować przed wyjazdem Zielonej Karty.

Jeżeli polisę na kolejny okres powinieneś zakupić w trakcie pobytu na Słowacji, już dziś znajdź tanie ubezpieczenie OC. Możesz to zrobić za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl.

Dzięki porównywarce potrzebujesz tylko kilku minut, aby zakupić ubezpieczenie OC – po odpowiedzi na kilka prostych pytań dotyczących pojazdu i kierowców otrzymasz listę propozycji, wśród których znajdziesz produkt najlepszy dla siebie. Do OC możesz zakupić też dodatkowe ubezpieczenia, dzięki którym zapewnisz sobie zwiększoną ochronę. 

Dlaczego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie na Słowację?

Nagła awaria samochodu z dala od domu to z pewnością ostatnie, o czym marzysz podczas wyjazdu. Warto także pamiętać, że koszty wszelkich usług drogowych poza granicami Polski mogą być naprawdę bardzo wysokie, podobnie jak stres związany z koniecznością organizacji pomocy. Zaoszczędzisz zarówno nerwy, jak i pieniądze, jeśli jeszcze przed wyjazdem zadbasz o odpowiednią ochronę.

Weź pod uwagę przede wszystkim polisę Assistance - jeśli szukasz ochrony na cały rok, możesz kupić ją razem z obowiązkowym OC. Jeśli nie, ubezpieczyciele oferują także Assistance krótkoterminowe na konkretną podróż. Koszty holowania są wysokie, szczególnie na autostradach. Nie wspominając o problemach związanych z awarią i brakiem auta podczas samochodowej wycieczki. Porównaliśmy dwie sytuacje:

Bez assistanceZ assistance
Awaria lub wypadek

Musisz:

 • zorganizować transport auta do Polski,
 • zadbać o parking dla samochodu, zanim ogarniesz transport,
 • samemu wrócić do Polski, zorganizować sobie transport,
 • znaleźć hotel, jeśli transport do Polski masz następnego dnia,
 • pchać samochód, jeśli skończy Ci się paliwo.

  Możesz:

  • skorzystać z naprawy na miejscu i kontynuować podróż,
  • odholować auto do warsztatu, na parking lub do Polski, 
  • skorzystać z pomocy tłumacza w celu naprawy auta w warsztacie,
  • złapać auto zastępcze i kontynuować podróż, 
  • dostać nocleg dla siebie i towarzyszących Ci osób na kilka dni, 
  • uzupełnić bak w szczerym polu - przywiozą Ci paliwo! (Ale za paliwo trzeba zapłacić).
  Koszt: Laweta 2000 zł, parking 100 zł za dzień, powrót do Polski - 200 zł za osobę, hotel - 500 zł za osobę, pchanie auta - bezcenne (ceny orientacyjne)Koszt: tyle co za assistance.

  Porównaj ceny assistance na wyjazd na Słowację

  Assistance zapewnia Ci:

  • pomoc techniczną – po awarii, kolizji czy wypadku samochodowym (w tym również holowanie auta),
  • pomoc informacyjną – wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem, a on rozwieje Twoje wątpliwości,
  • pomoc tłumacza i prawnika – ten rodzaj pomocy przyda Ci się choćby po stłuczce.

  Jeżeli chcesz zapewnić sobie szerszą ochronę ubezpieczeniową, rozważ skorzystanie z ubezpieczenia AC i NNWIle kosztuje ubezpieczenie Assistance na wyjazd na Słowację? Przyjrzyjmy się kalkulacji polisy w wariancie krótkoterminowym na 16 dni dla samochodu Audi A4 z 2020 roku.

  TUZAKRESCENA
  Axa
  • holowanie po awarii: do 300 km,
  • samochód zastępczy: 2 dni,
  • nocleg podróżnych: 3 dni,
  • naprawa na miejscu bez limitu,
  • transport podróżnych: bez limitu,
  • wymiana koła: bez limitu,
  • dostarczenie paliwa: bez limitu.
  126, 50 zł
  Europ Assistance
  • holowanie po awarii: do 500 km,
  • samochód zastępczy: 6 dni,
  • nocleg podróżnych: 3 dni,
  • naprawa na miejscu do 1000 zł,
  • transport podróżnych: do 1000 zł,
  • wymiana koła: do 1000 zł,
  • dostarczenie paliwa: do 1000 zł.
  140 zł
  Axa
  • holowanie po awarii: do 500 km,
  • samochód zastępczy: 5 dni,
  • nocleg podróżnych: 4 dni,
  • naprawa na miejscu bez limitu,
  • transport podróżnych: bez limitu,
  • wymiana koła: bez limitu,
  • dostarczenie paliwa: bez limitu.
  198 zł
  Europ Assistance
  • holowanie po awarii: do 750 km,
  • samochód zastępczy: 8 dni,
  • nocleg podróżnych: 5 dni,
  • naprawa na miejscu do 1000 zł,
  • transport podróżnych: do 1000 zł,
  • wymiana koła: do 1000 zł,
  • dostarczenie paliwa: do 1000 zł.
  250 zł

  kalkulacja z dnia 11.08.2023

  Co oprócz ubezpieczenia komunikacyjnego?

  Wyjeżdżając na Słowację powinieneś zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej. Możesz to zrobić, wyrabiając kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Kartę możesz odebrać w najbliższym oddziale NFZ. Posiadając ją przy sobie na terenie Słowacji będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej na zasadach identycznych jak obywatele tego kraju.

  Karta EKUZ to za mało, jeżeli zamierzasz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, np. wspinaczkę wysokogórską. Jeżeli planujesz wspinaczkę, turystykę górską czy nurkowanie, ubezpieczenie turystyczne będzie Ci niezbędne – karta EKUZ nie pokryje np. kosztów transportu do Polski po wypadku czy pomocy Słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego. 

  Patrycja PałkaPatrycja Pałka

  Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych Rankomat – przy wyborze polis zwróć szczególną uwagę na:

  • sumę ubezpieczenia – w przypadku podróży po krajach Europy nie powinna ona być niższa niż 30 000 zł,
  • rozszerzenia, z których będziesz mógł skorzystać – należą do nich m.in. ubezpieczenie sprzętu sportowego lub OC w życiu prywatnym.

  Mając ubezpieczenie turystyczne będziesz mógł podróżować bez obaw. W razie wypadku otrzymasz niezbędną pomoc.

  Słowacja samochodem - o czym jeszcze warto pamiętać?

  Odpowiednie przygotowanie do podróży samochodem za granicę to nie tylko sprawdzenie trasy, przepisów drogowych czy cennika opłat za autostrady. Co jeszcze warto wiedzieć?

  Ważne telefony na Słowacji

  Jeżeli w czasie pobytu na Słowacji będziesz potrzebować pomocy, możesz skorzystać ze zintegrowanego systemu ratunkowego – wystarczy, że zadzwonisz pod numer 112. Ze służbami możesz skontaktować się też wybierając dedykowany numer:

  • 158 – policja, 
  • 159 – straż miejska,
  • 155 – pogotowie ratunkowe,
  • 150 – straż pożarna,
  • 18300 – górskie pogotowie ratunkowe.
  Potrzebujesz informacji o numerach telefonów na terenie Słowacji? Niezbędną pomoc otrzymasz, kontaktując się pod numerem telefonu 1181.

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim osobom podróżującym za granicę zgłoszenie wyjazdu w systemie Odyseusz (Odyseusz.msz.gov.pl). Jeżeli zgłosisz tak swoją podróż, to w razie potrzeby możesz liczyć na pomoc pracowników placówek dyplomatyczno-konsularnych.

  Przygotuj się do wyjazdu na Słowację i zadbaj o każdy aspekt podroży. Dobre ubezpieczenie Ciebie i Twoich bliskich to podstawa!

  Co warto wiedzieć?

  1. Jeżeli wybierasz się na Słowację samochodem, nie będziesz miał wielu formalności do załatwienia.
  2. Na terenie Słowacji honorowane polskie ubezpieczenie OC - nie musisz kupować specjalnie Zielonej Karty.
  3. Łączna długość płatnych odcinków dróg szybkiego ruchu na Słowacji to ponad 600 km.
  4. Jeżeli w czasie pobytu na Słowacji będziesz potrzebował pomocy, możesz skorzystać ze zintegrowanego systemu ratunkowego – wystarczy, że zadzwonisz pod numer 112.
  5. Na wyjazd samochodem za granicę zadbaj o kompleksową ochronę. Samo OC nie pomoże Ci w przypadku awarii na drodze - w porównywarce OC i AC znajdziesz ofertę Assistance o zakresie, który będzie Ci odpowiadał.

  FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

  1. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu Assistance?

   Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że assistance nie jest regulowane prawnie i nie zawsze atrakcyjna cena może iść w parze z dobrym zakresem ochrony. Dlatego właśnie zakres ochrony w ubezpieczeniu Assistance to najważniejszy aspekt, na który należy zwrócić uwagę. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – czyli dokumentem, w którym zawarte są wszystkie zasady i wyłączenia na podstawie których zawierana jest umowa pomiędzy ubezpieczycielem, a klientem.

  2. Czym różni się winieta roczna od winiety 365-dniowej na Słowacji?

   Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie ma żadnej różnicy, to należy pamiętać, że winietę roczną opłaca się kupować głównie w styczniu, a winietę 365-dniowa w dowolnym momencie.

   Wiza roczna Jest ważna od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia kolejnego (np. od 1.01.2023 do 31.01.2023), a ta 365-dniowa pozwala na korzystanie z niej przez okrągły rok od momentu zakupu.

  3. Gdzie kupię winietę przed podróżą na Słowację?

   Są dwie możliwości. Winietę możesz dostać w większości stacji benzynowych, zlokalizowanych w okolicy płatnych autostrad. Zakupu można dokonać także on-line (szczególnie, że na Słowacji dostępne są na tę chwilę jedynie e-winiety).

  4. Czy na polsko-słowackim przejściu granicznym jest kontrola?

   Odkąd Polska i Słowacja przystąpiły do obszaru Schengen, nie ma kontroli na polsko-słowackich przejściach granicznych. Mimo to, podczas podróży na Słowację musisz mieć przy sobie dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty.

  5. Czy mogę kupić winiety jednodniowe na Słowację?

   Niestety nie. Najkrótszy czas, na jaki możesz wykupić winietę na Słowację to 10 dni.