Kierunek podróży, jakim jest Słowacja, jest szczególnie popularny wśród miłośników gór, wina, jaskiń i zamków. Zaplanowałeś, że w tym roku sam lub wraz z rodziną zwiedzisz samochodem Słowację? Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak przygotować się do wyjazdu.

Jeżeli wybierasz się na Słowację samochodem, to powinieneś wiedzieć, że nie będziesz miał wielu formalności do załatwienia. Nie potrzebujesz ani międzynarodowego prawa jazdy, ani Zielonej Karty. Przydadzą Ci się jednak dodatkowe ubezpieczenia, w tym przede wszystkim turystyczne. Przed wyjazdem warto też sprawdzić wyposażenie samochodu i odświeżyć swoją wiedzę o przepisach drogowych obowiązujących w tym kraju.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

W co wyposażyć samochód przed podróżą do Słowacji?

W czasie kontroli drogowej słowacka policja sprawdza, czy kierowca posiada obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Przed wyruszeniem w trasę, upewnij się, czy w pojeździe znajduje się:

 • kamizelka odblaskowa – zgodnie z obowiązującymi na terenie Słowacji przepisami powinieneś posiadać ją w zasięgu ręki, aby móc ją założyć przed opuszczeniem pojazdu;
 • każda osoba znajdująca się w pojeździe powinna mieć zapewniony dostęp do kamizelki,
 • przenośny trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • koło zapasowe, lewarek i zestaw kluczy do demontażu kół.

Ostatni punkt nie będzie Cię obowiązywał, jeżeli korzystasz z opon run-flat.

Zamierzasz rozmawiać przez telefon w czasie podróżowania słowackimi drogami? Nie zapomnij o zestawie głośnomówiącym.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Przed wjazdem na teren Słowacji powinieneś zapoznać się z przepisami drogowymi. Na terenie tego kraju obowiązuje:

 • jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa – do tej zasady powinni stosować się także pasażerowie podróżujący na tylnych siedzeniach,
 • jazda z włączonymi światłami mijania – są one obowiązkowe przez cały rok,
 • korzystanie z fotelików samochodowych – przewożone w nich powinny być dzieci o wzroście do 150 cm,
 • korzystanie z opon zimowych, ale tylko wówczas, gdy na jezdni znajduje się śnieg lub lód; samochody osobowe muszą być wyposażone w takie same opony na wszystkich osiach,
 • zakaz korzystania z telefonu w czasie jazdy – jeżeli chcesz swobodnie rozmawiać, zaopatrz się w zestaw głośnomówiący.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,0 promila.

Na słowackich drogach i autostradach będziesz mógł się poruszać z prędkością wskazaną w poniższej tabeli, chyba że znaki wskazują inaczej.

Motocykle

Samochody osobowe

Samochody osobowe z przyczepą

Pojazdy ciężarowe

Autobusy

Teren zabudowany50 km/h50 km/h50 km/h50 km/h50 km/h
Teren niezabudowany90 km/h90 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Autostrady / drogi ekspresowe130 km/h130 km/h90 / 130 km/h90 km/h90 / 100 km/h

Ile kosztuje paliwo na Słowacji?

Przed podróżą do Słowacji samochodem powinieneś zorientować się w cenach. Jednym z podstawowych wydatków, który poniesiesz, będzie zakup paliwa. Ile średnio kosztuje litr paliwa na Słowacji? Na swojej stronie internetowej Polski Związek Motorowy podaje następujące ceny (na dzień 10.06.2020 r.):

 • Pb95 – 1,33 euro,
 • Pb98 – 1,53 euro,
 • Diesel – 1,23 euro,
 • LPG – 0,53 euro.

Na każdej stacji paliw zapłacisz zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. Aby nie przepłacać, kup euro jeszcze przed wyjazdem lub załóż konto walutowe. Drugie rozwiązanie będzie korzystne, jeżeli masz zamiar płacić bezgotówkowo.

Słowacja samochodem? Pamiętaj o ubezpieczeniu OC

Ubezpieczenie OC zakupione w Polsce jest honorowane na terenie Słowacji – nie musisz posiadać Zielonej Karty. Jeżeli polisę na kolejny okres powinieneś zakupić w trakcie pobytu na Słowacji, już dziś znajdź tanie ubezpieczenie OC. Możesz to zrobić za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń Rankomat.

Dzięki porównywarce potrzebujesz tylko kilku minut, aby zakupić ubezpieczenie OC – po odpowiedzi na kilka prostych pytań dotyczących pojazdu i kierowców otrzymasz listę propozycji, wśród których znajdziesz produkt najlepszy dla siebie. Do OC możesz zakupić też dodatkowe ubezpieczenia, dzięki którym zapewnisz sobie zwiększoną ochronę. Za granicą szczególnie przyda Ci się ubezpieczenie Assistance – ta polisa zapewnia:

 • pomoc techniczną – po awarii, kolizji czy wypadku samochodowym (w tym również holowanie auta),
 • pomoc informacyjną – wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem, a on rozwieje Twoje wątpliwości,
 • pomoc tłumacza i prawnika – ten rodzaj pomocy przyda Ci się choćby po stłuczce.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie szerszą ochronę ubezpieczeniową, rozważ skorzystanie z ubezpieczenia AC i NNW.

Autostrady na Słowacji

Długość autostrad na Słowacji przekracza 700 km. Najdłuższą autostradą jest autostrada D1 – docelowo ma ona łączyć Bratysławę z ukraińską drogą krajową M06. Z kolei autostrada D2 jest częścią międzynarodowego szlaku E65. Jedna z autostrad (D3) łączy się z drogą ekspresową S1 w Zwardoniu.

Do dyspozycji kierowców są też drogi ekspresowe – są one oznaczane literą „R”. Przykładowo droga ekspresowa R1 łączy miasta Trnawa i Rużomberk. Łączna długość dróg ekspresowych wynosi ponad 1163 km.

Z uwagi na trwającą rozbudowę autostrad i dróg ekspresowych, możesz spotkać się z utrudnieniami i objazdami. Warto wziąć to pod uwagę, planując samochodową wycieczkę po Słowacji. Informacje o ograniczeniach w ruchu drogowym znajdziesz na stronie internetowej Stellacentrum.sk.

Winiety na Słowacji

Aby korzystać z dróg szybkiego ruchu lub autostrad, będziesz potrzebował winiety, czyli nalepki potwierdzającej wniesienie opłaty. Ile w 2020 r. kosztuje winieta na Słowacji? Cena uzależniona jest od okresu, przez jaki zamierzasz z niej korzystać. W 2020 r. obowiązuje następujący cennik:

 • 10 euro – winieta 10-dniowa,
 • 14 euro – winieta 30-dniowa,
 • 50 euro – winieta całoroczna.

Więcej zapłacisz, jeżeli na Słowację wybierasz się pojazdem z przyczepą, a łączna waga zespołu przekracza 3,5 t. Wówczas będziesz musiał zakupić dodatkową winietę.

Winietę znajdziesz w różnych miejscach, np. na stacjach benzynowych. Opłatę za korzystanie z dróg szybkiego ruchu lub autostrad możesz wnieść również przez stronę słowackiego operatora – Eznamka.sk (jest ona dostępna również w języku polskim).

W odróżnieniu od wielu krajów, Słowacja odeszła od papierowych winiet na rzecz winiet elektronicznych. Dzięki temu otrzymasz jedynie potwierdzenie uiszczenia opłaty, a numer rejestracyjny Twojego pojazdu zostanie zapisany w systemie.

Mandaty na Słowacji

Taryfikator mandatów na Słowacji jest rozbudowany. Jeżeli zdarzy Ci się przekroczyć dozwoloną prędkość, musisz być przygotowany na mandat w wysokości nawet do 1 000 euro – kary są wyższe niż w Polsce. Funkcjonariusze słowackiej policji karzą kierowców również m.in. za:

 • zlekceważenie znaku stop – mandat wynosi 150 euro,
 • rozmowę przez telefon w trakcie jazdy – opłata karna to 50 euro,
 • brak kamizelki odblaskowej – mandat wynosi 150 euro.

Jeżeli nie wykażesz się ostrożnością na drodze i nie przygotujesz odpowiednio do podróżowania po słowackich drogach, możesz nawet stracić prawo jazdy. Nieopłacenie mandatu gotówką na miejscu kontroli oznacza zatrzymanie przez funkcjonariuszy prawa jazdy na okres do 15 dni. Brak opłaty w tym okresie oznacza wszczęcie procedury administracyjnej.

Ważne telefony na Słowacji

Jeżeli w czasie pobytu na Słowacji będziesz potrzebował pomocy, możesz skorzystać ze zintegrowanego systemu ratunkowego – wystarczy, że zadzwonisz pod numer 112. Ze służbami możesz skontaktować się też wybierając dedykowany numer:

 • 158 – policja, 
 • 159 – straż miejska,
 • 155 – pogotowie ratunkowe,
 • 150 – straż pożarna,
 • 18300 – górskie pogotowie ratunkowe.

Potrzebujesz informacji o numerach telefonów na terenie Słowacji? Niezbędną pomoc otrzymasz, kontaktując się pod numerem telefonu 1181.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim osobom podróżującym za granicę zgłoszenie wyjazdu w systemie Odyseusz (Odyseusz.msz.gov.pl). Jeżeli zgłosisz tak swoją podróż, to w razie potrzeby możesz liczyć na pomoc pracowników placówek dyplomatyczno-konsularnych.

Nie tylko karta EKUZ – kup ubezpieczenie turystyczne

Wyjeżdżając na Słowację powinieneś zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej. Możesz to zrobić, wyrabiając kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Kartę możesz odebrać w najbliższym oddziale NFZ. Posiadając ją przy sobie na terenie Słowacji będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej na zasadach identycznych jak obywatele tego kraju. Karta EKUZ to jednak za mało, jeżeli zamierzasz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, np. wspinaczkę wysokogórską.

Jeżeli planujesz wspinaczkę, turystykę górską czy nurkowanie, ubezpieczenie turystyczne będzie Ci niezbędne – karta EKUZ nie pokryje np. kosztów transportu do Polski po wypadku czy pomocy Słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Chcesz szybko i łatwo znaleźć ubezpieczenie turystyczne? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych Rankomat – przy wyborze polis zwróć szczególną uwagę na:

 • sumę ubezpieczenia – w przypadku podróży po krajach Europy nie powinna ona być niższa niż 30 000 zł,
 • rozszerzenia, z których będziesz mógł skorzystać – należą do nich m.in. ubezpieczenie sprzętu sportowego lub OC w życiu prywatnym.

Mając ubezpieczenie turystyczne będziesz mógł podróżować bez obaw. W razie wypadku otrzymasz niezbędną pomoc.