Złota Uliczka w Pradze, Pałac Bukovice w powiecie Brno czy liczne skalne miasta, które co roku przyciągają tłumy chętnych do zwiedzania – to tylko przykładowe atrakcje czekające na turystów wybierających się do Czech. Zdecydowałeś, że tegoroczne wakacje spędzisz właśnie w Czechach? Jeżeli planujesz podróż samochodem, pomożemy Ci przygotować się do wyjazdu.

Jako nasz sąsiad, Czechy cieszą się ogromną popularnością wśród turystów z Polski. Postanowiłeś spędzić urlop w jednym z czeskich miast i wybierasz się tam samochodem? Dokumentem uprawniającym Polaków do wjazdu i pobytu na terenie Republiki Czeskiej (do 90 dni) jest dowód osobisty (lub paszport).

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jeżeli w tym kraju planujesz pobyt dłuższy niż 30 dni, powinieneś zgłosić pobyt na posterunku policji ds. cudzoziemców, chyba że zostaniesz zarejestrowany przez właściciela ośrodka wypoczynkowego (np. hotelu), w którym się zatrzymałeś. Podróż z Warszawy do Pragi trwa ok. 7 godzin (przez S8 i D11).

W co wyposażyć samochód przed podróżą do Czech?

Przed wyjazdem samochodem do Czech sprawdź wyposażenie swojego samochodu. Poruszając się po czeskich drogach, powinieneś posiadać w aucie:

 • apteczkę,
 • kamizelkę odblaskową,
 • trójkąt odblaskowy. 

Po zmianach przepisów (które miały miejsce w 2018 r.) kierowcy nie muszą już posiadać kompletu zapasowych żarówek, bezpieczników, klucza do kół i podnośnika oraz koła zapasowego lub kompletu naprawczego do opon.

Jeżeli w podróż zamierzasz zabrać dziecko poniżej 150 cm wzrostu i 36 kg wagi, musisz obowiązkowo posiadać fotelik bezpieczeństwa.

Planujesz zimowy wypad do Czech? W okresie od 1 listopada do 31 marca pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe jeśli na drodze znajduje się warstwa śniegu, lodu lub szronu lub można się takich warunków spodziewać.

Podobnie jak w wielu europejskich krajach, w czasie kierowania pojazdem nie będziesz mógł używać telefonu. Jeżeli chcesz prowadzić rozmowy telefoniczne w trakcie jazdy, zaopatrz się w zestaw głośnomówiący.

Jakie obowiązują przepisy drogowe w Czechach?

Przed wyjazdem w trasę powinieneś zapoznać się z najważniejszymi przepisami drogowymi, których będziesz musiał przestrzegać, poruszając się po czeskich drogach:

 • przez cały rok obowiązuje korzystanie ze świateł mijania,
 • kierowcy oraz pasażerowie (również osoby podróżujące na tylnych siedzeniach) mają obowiązek korzystać z pasów bezpieczeństwa,
 • kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych,
 • obowiązuje zakaz korzystania z antyradarów i telefonów bez zestawu głośnomówiącego,
 • kierowcy nie mogą parkować na miejscach wyznaczonych dla inwalidów,
 • kierowcy muszą być trzeźwi – dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.

Podobnie jak w Polsce kierowcy mają obowiązek poinformować policję, jeżeli doszło do wypadku, w którym ktoś został ranny. Interwencja policji jest niezbędna również wówczas, gdy wartość szkody przekracza 100 000 koron czeskich (CZK).

Aby nie narazić się na mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze, zwracaj uwagę na znaki. Dopuszczalna prędkość zależy od rodzaju drogi i pojazdu. Jeżeli znaki drogowe nie stanowią inaczej, to kierowcy mają obowiązek zastosować się do poniższych ograniczeń:

Motocykle

Samochodowy osobowe i dostawcze >3,5 t

Pojazdy ciężarowe <3,5 t

Autobusy

Teren zabudowany50 km/h50 km/h50 km/h50 km/h
Poza terenem zabudowanym90 km/h90 km/h80 km/h90 km/h
Na drogach szybkiego ruchu110 km/h110 km/h80 km/h110 km/h
Na autostradach130 km/h130 km/h80 km/h130 km/h

Ile kosztuje paliwo w Czechach?

Ile zapłacisz za zatankowanie pojazdu na stacji benzynowej w Czechach? Według Polskiego Związku Motorowego średnie ceny paliw u naszego sąsiada wynoszą (dane na dzień 3.08.2023):

 • Pb95 – 1,61 euro,
 • Pb98 – 1,71 euro,
 • Diesel – 1,46 euro,
 • LPG – 0,83 euro.

Jeżeli nie chcesz przepłacać, zaopatrz się w korony czeskie lub euro jeszcze przed wyjazdem. Mimo że polski złoty znajduje się w ofercie niemal wszystkich kantorów działających na terenie Czech, to do transakcji wymiany waluty może zostać doliczona opłata w wysokości 28 proc.

Wyjeżdżasz do Czech? Kup (nie tylko) ubezpieczenie OC

Przed wyruszeniem w podróż sprawdź, czy masz ważne OC. Jeżeli zbliża się termin zakupu polisy na następny rok, nie zwlekaj – już dziś kup ubezpieczenie OC na kolejny okres za pośrednictwem kalkulatora OC i AC.

Wybierając się samochodem za granicę, powinieneś też rozważyć skorzystanie z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej. Wraz z OC możesz zakupić ubezpieczenia:

 • Assistance – to ubezpieczenie zapewni Ci pomoc techniczną w razie problemów na drodze, np. auto może zostać odholowane do najbliższego warsztatu,
 • NNW – polisa NNW gwarantuje wypłatę świadczenia, jeżeli w czasie jazdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku,
 • AC – chociaż kradzieże pojazdów w Czechach nie są częste, to z AC możesz otrzymać odszkodowanie także po uszkodzeniu czy zniszczeniu pojazdu.

Kupując ubezpieczenie OC, uchronisz się przed poważnymi konsekwencjami. Należą do nich opłaty karne za brak polisy, nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W razie spowodowania np. kolizji nie będziesz musiał także z własnej kieszeni pokrywać szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Autostrady w Czechach

Aktualnie całkowita długość autostrad w Czechach wynosi 1 200 km. Wszystkie autostrady oznaczone są literą „D”, po której znajduje się liczba (liczby). Jeżeli podróżując po Czechach zamierzasz korzystać z autostrad, będziesz musiał zakupić winietę – jedynie nieliczne odcinki autostrad są bezpłatne.

Przykładowe autostrady, z których być może będziesz korzystał w czasie swojego pobytu na terenie Czech, to:

 • D0 – obwodnica Pragi, docelowo autostrada ta ma okrążyć całe miasto,
 • D1 – łączy zachód kraju ze wschodem, jest to aktualnie najdłuższa autostrada,
 • D4 – łączy Pragę z Pribram,
 • D6 – autostrada łączy Pragę, Karlowe Vary i Cheb,
 • D52 – część europejskiej trasy E461, łączy Brno, autostradę D1 i Pohorelice.

Wiele kilometrów autostrad jest aktualnie w budowie. Powinieneś mieć to na uwadze, podróżując po Czechach samochodem – możesz natknąć się na roboty drogowe i objazdy.

Winiety w Czechach

Część dróg, którymi będziesz podróżował po Czechach, może być płatna. W tej sytuacji będziesz musiał zaopatrzyć się w winietę. Ile kosztuje winieta w 2023 roku i gdzie można ją zakupić?

Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że aktualne stawki winiet dla pojazdów do 3,5 t wynoszą:

 • 310 CZK – winieta na 10 dni,
 • 440 CZK – miesięczna winieta,
 • 1 500 CZK – winieta roczna.

Winiety można zakupić w różnych punktach. Bez trudu dostaniesz je na stacjach benzynowych (OMV, MOL, Shell) czy w wybranych supermarketach (Albert, Kaufland, Globus). Jeżeli chcesz zakupić winietę jeszcze przed wyjazdem z Polski, możesz to zrobić w sklepie internetowym Polskiego Związku Motorowego. Zapłacisz:

 • 82 zł – za winietę 10-dniową,
 • 110 zł – za winietę miesięczną,
 • 320 zł – za winietę na cały rok.

Po zakupie będziesz musiał nakleić winietę zgodnie z instrukcją przedstawioną na jej odwrocie. Zarówno brak kuponu, jego nieprawidłowe wypełnienie lub naklejenie w złym miejscu są podstawą do wystawienia mandatu, który w Czechach może wynieść do 20 000 koron czeskich.

Mandaty w Czechach

Na terenie Czech musisz liczyć się z wysokim mandatami, m.in. za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, używanie telefonu komórkowego i przekroczenie prędkości. Oto przykładowe wysokości mandatów, jakie mogą otrzymać kierowcy, którzy nie dostosowali się do obowiązujących przepisów:

 • do 2 500 CZK zapłacą kierowcy, którzy w trakcie jazdy prowadzą rozmowę telefoniczną bez wymaganego zestawu głośnomówiącego,
 • do 2 500 CZK wynosi mandat karny m.in. za jazdę bez zapiętych pasów i brak obowiązkowego wyposażenia samochodu,
 • karą do 20 000 CZK grozi prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu; dodatkowo kierowca może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Czech.

Surowo traktowani są też kierowcy, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość – mandaty wynoszą od 1 500 do 10 000 CZK. Przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym i o 30 km/h poza terenem zabudowanym może oznaczać też wydanie w stosunku do kierowcy czasowego (np. na 6 miesięcy) zakazu prowadzenia pojazdów na terenie Czech.

Sporo zapłacą też kierowcy, którzy mimo takiego obowiązku, nie wykupią winiety lub nie umieszczą jej we wskazanym miejscu. W takim przypadku kara może wynieść nawet 100 000 CZK.

Mandat to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia punktów karnych, które otrzymują również obcokrajowcy. Jeżeli zdarzyło Ci się zostać w przeszłości ukaranym za niezgodną z przepisami jazdę po Czechach, liczbę punktów możesz sprawdzić, korzystając z internetowego systemu Czech POINT.

Uwaga!

Warto dodać, że w sierpniu 2023 roku Prezydent Czech podpisał nowelizację Kodeksu drogowego, w którym przewidziano istotne zmiany. Dotyczą m.in. zwiększenia dopuszczalnej prędkości na czeskiej autostradzie- do 150 km/h, ale także wysokości mandatów, np. za jazdę po alkoholu z 20 000 CZK do 25 000 CZK.

Ponadto za kierownicę pod nadzorem osoby dorosłej będzie mógł wsiąść siedemnastolatek. Zmieni się także system przyznawania kierowcom punktów karnych - z pięciu do trzech grup punktów do wyboru. Za różne wykroczenia będzie można zatem otrzymać 2, 4 lub 6 punktów. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

Ważne telefony w Czechach

Na terenie Czech działa europejski numer alarmowy 112. Niezależnie od tego, czy zamierzasz jedynie przejechać przez ten kraj, czy też docelowo właśnie w nim zamierzasz spędzić wakacje, powinieneś znać też inne ważne numery telefonów, za pośrednictwem których w razie konieczności zgłosisz sytuację kryzysową. Najważniejsze z nich to:

 • 158 – numer na policję,
 • 156 – numer na policję miejską,
 • 155 – numer na pogotowie,
 • 150 – numer na straż pożarną.

Osoby mające w planach wycieczkę w góry powinny zapamiętać numer na pogotowie górskie (+420 12 10). Zgłoszenia pod tym numerem są przyjmowane przez całą dobę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca osoby wyjeżdżające za granicę do zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz. Osoby, które skorzystają z systemu Odyseusz, w razie nadzwyczajnych sytuacji mogą liczyć na pomoc placówki dyplomatyczno-konsularnej.

Wyjeżdżasz do Czech? Kup ubezpieczenie turystyczne

Przed wyjazdem do Czech powinieneś wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) – wystarczy, że złożysz wniosek w najbliższym oddziale NFZ. Na podstawie karty EKUZ będziesz mógł skorzystać jedynie z niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Właśnie dlatego powinieneś zakupić także ubezpieczenie turystyczne.

Polisa turystyczna powinna pokrywać koszty leczenia – suma tego ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Jeżeli w Czechach zamierzasz spędzić urlop zimowy, a w planach masz uprawianie sportów na ośnieżonych stokach, zwróć uwagę na to, aby ubezpieczenie obejmowało takie aktywności. Jest to bardzo ważne, bo w Czechach ratownictwo górskie jest odpłatne.

Możesz wykupić także inne polisy, dzięki którym uzyskasz dodatkową ochronę ubezpieczeniową. Są to przede wszystkim:

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – jeżeli wyrządzisz komuś szkodę, zostanie ona zlikwidowana właśnie z tej polisy,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego – przyda Ci się ono, jeżeli planujesz zabrać ze sobą np. narty czy deskę do snowboardu,
 • ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych – za sport ekstremalny ubezpieczyciele uznają m.in. wspinaczkę wysokogórską.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie sprzętu sportowego od 10 zł | Rankomat.pl

Ubezpieczenie turystyczne możesz zakupić bez wychodzenia z domu – wystarczy, że skorzystasz z wygodnej porównywarki internetowej. W zaledwie kilka minut otrzymasz oferty od wielu ubezpieczycieli, będziesz mógł też sfinalizować zakup, opłacając składkę wybranej polisy. To samo dotyczy zresztą zakupu obowiązkowego OC czy assistance krótkoterminowego za wyjazd do Czech.

Co warto wiedzieć?

 1. W Czechach zimowe ogumienie obowiązuje od 1 listopada do 31 marca kolejnego roku.
 2. W sierpniu 2023 roku podpisano nowelizację Kodeksu karnego w Czechach - zmiany w zakresie taryfikatora mandatów i przepisów drogowych wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.
 3. Od 2024 roku za jazdę po spożyciu alkoholu w Czechach kierowca zapłaci mandat w wysokości 25 000 CZK.
 4. U naszych południowych sąsiadów honorowane jest polskie ubezpieczenie OC. Wybierając się tam własnym samochodem, nie musisz więc martwić się o Zieloną Kartę czy inne dodatkowe poświadczenia Twojej ochrony komuniukacyjnej.
 5. Winiety do Czech możesz kupić przed wyjazdem (na stronie Polskiego Związku Motorowego) lub na miejscu w wybranych punktach (na stacjach paliw i w sklepach).

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile dni mogę spędzić w Czechach za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu?

  Te dokumenty wystarczą, aby bez problemu spędzić na terenie Czech 90 dni. Paszport lub dowód osobisty zawsze będzie także potrzebny przy rejestracji hotelowej. W tym czasie nie trzeba starać się o żadne specjalne pozwolenie na pobyt za naszą południową granicą. Jeśli jednak wiesz, że spędzisz w Czechach dłużej niż 30 dni, powinieneś zgłosić ten fakt na posterunku policji ds. cudzoziemców (Služba cizinecké policie).

 2. Czy muszę kupić Zieloną Kartę przed wyjazdem do Czech własnym samochodem?

  Nie ma takiej konieczności. Na terenie Czech będzie uznawane ubezpieczenie OC, które kupisz w Polsce u agenta, w wybranym towarzystwie lub za pośrednictwem kalkulatora OC i AC.

 3. Gdzie mogę kupić winiety do Czech?

  Najwygodniej jest zaopatrzyć się w nie jeszcze przed wyjazdem. Możesz kupić je m.in. na stronie Polskiego Związku Motorowego. Dostępne są też na miejscu na przejściu granicznym, stacjach benzynowych czy urzędach pocztowych. Pamiętaj, że od 1 stycznia 2021 roku w Czechach obowiązują wyłącznie winiety elektronicznie.

 4. Czy zapłacę mandat za brak winiety w Czechach?

  Jeśli poruszasz się drogą, która wymaga wykupienia winiety - możesz zostać skontrolowany. W Czechach mandat w tym przypadku może wynieść do 100 000 CZK.