Przed wyjazdem samochodem za granicę sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czy twoja polisa AC działa również za granicą. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają zapłaty dodatkowej składki, a także wyłączają zakres ochrony autocasco w Rosji, Białorusi, Mołdawii czy na Ukrainie.

Każde towarzystwo indywidualnie określa warunki ubezpieczenia AC. Cena zakupu autocasco jest niższa, jeśli działa tylko w Polsce. Sprawdziliśmy, jaki jest zakres terytorialny polis AC u różnych ubezpieczycieli.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy autocasco działa za granicą? 

Szkoda może zdarzyć się w Polsce, czyli w kraju, w którym najczęściej używasz swojego samochodu. Jeżeli wyjeżdżasz za granicę, musisz sprawdzić zakres terytorialny twojego autocasco. Najczęściej ubezpieczyciele automatycznie rozszerzają ochronę o Europę, ale są także kraje, w których AC nie zadziała. 

Zakres terytorialny ubezpieczeń AC w różnych towarzystwach

Ubezpieczyciel

Zakres terytorialny ubezpieczenia AC

AllianzEuropa
Polska oraz kraje:
1) Basenu Morza Śródziemnego (oprócz Algierii, Libii);
2) Europejskie, z tym, że na terytorium Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i europejskim Rosji ochroną ubezpieczeniową nie są objęte szkody powstałe wskutek kradzieży
 
Aviva

Europa z wyłączeniem Rosji.

W przypadku AC kradzieżowego wyłączeniem jest również Białoruś, Ukraina i Mołdawia

BenefiaEuropa Na terytorium Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy wyłączone są z ochrony AC następujące zdarzenia:
utrata pojazdu, wyposażenia fabrycznego lub seryjnego lub ich części w skutek kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozboju, wymuszenia, zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia.
 
Beesafe

Zakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje szkody powstałe w europejskich częściach państw należących do Unii Europejskiej (w tym Polski), Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, Rosji, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Watykanu, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Za europejską część Rosji uznaje się Okręg Woroneski, Okręg Wołgogradzki, Obwód Rostowski, Republikę Kałmucji, Obwód Astrachański, Kraj Stawropolski, Centralny Okręg Federalny oraz Północno-Zachodni Okręg Federalny bez Nienieckiego Okręgu Autonomicznego i Republiki Komi, a za europejską część Turcji uznaje się Trację.

Compensapaństwa Unii Europejskiej oraz Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Islandii, Lichtensteinu, Macedonii, Mołdawii, Monako, Norwegii, Rosji (część europejska), San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji (część europejska), Ukrainy, Watykanu za wyłączeniem kradzieży w Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
Ergo HestiaEuropa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael Iran
GeneraliEuropa: bez Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.
HDIPolska, Europa, Maroko, Tunezja, Izrael, Rosja i Turcja (w europejskich częściach) - także szkody kradzieżowe, całkowity brak odpowiedzialności na terytorium Gruzji
mtu24Europa
ProamaEuropa z wyłączeniem Białorusi, Rosji i Ukrainy w przypadku szkód kradzieżowych.
PZUEuropa, oraz na terytorium Algierii, Maroka, Izraela i Tunezji można także rozszerzyć na kradzież na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii
UniqaPolska z rozszerzeniem na Europe - jako opcja, z wyjątkiem Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.
WartaPolska, Europa, Maroko, Tunezja, Izrael, Rosja i Turcja (w europejskich częściach) - także szkody kradzieżowe, całkowity brak odpowiedzialności na terytorium Gruzji
 
WienerEuropa z wyłączeniem na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
You Can DriveEuropa

Źródło: rankomat.pl

W których krajach autocasco nie działa?

Często ubezpieczyciele wyłączają zakres ochrony autocasco w Rosji, Mołdawii, Białorusi i na Ukrainie. W tych krajach AC całkowicie nie zadziała, a jeżeli już to z udziałem własnym. Czasem także towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają tylko pewne ryzyka, które zdarzyłyby się w tych państwach, jest to przede wszystkim kradzież. 

Warto przy zakupie polisy AC zapytać o rozszerzenie zakresu terytorialnego, jeżeli planujesz podróż do któregoś z tych krajów. Po opłaceniu dodatkowej składki możesz czuć się bezpiecznie także za granicą.

Jaki zakres ochrony powinno mieć ubezpieczenie AC za granicą?

Przy planowaniu podróży za granicę musisz uwzględnić także ubezpieczenie samochodu. Przy zakupie polisy AC sprawdź, jakie kraje obejmuje. Jeżeli nie działa na terenie państwa twojego wyjazdu, zapytaj o możliwe rozszerzenie. Sprawdź także od razu zakres ochrony. Czego unikać w polisach AC za granicą?

 • Udział własny – lepiej kupić ubezpieczenie AC bez tej opcji, aby nie stracić w razie kradzieży lub wystąpienia szkody całkowitej. Oznacza to, że za samochód, który jest warty 40 000 zł przy udziale własnym w wysokości 20%, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci ci tylko 32 000 zł. 
 • Wyłączenia – zadbaj, aby było ich jak najmniej lub wcale. Jeżeli nawet wykupisz rozszerzenie ochrony o wybrany kraj, wcale nie oznacza to, że twój samochód jest ubezpieczony od wszystkich ryzyk. Może być np. wyłączona kradzież lub wandalizm. Nie jest to korzystne.

Jak wygląda likwidacja szkody powstałej za granicą?

Każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa zakres ochrony ubezpieczenia AC i sposób zachowania się po wystąpieniu szkody. Jeżeli zdarzenie miało miejsce za granicą i można poruszać się tym samochodem, np. ma porysowaną karoserię i nie wpływa to na bezpieczeństwo podróży, należy wrócić do Polski i wtedy naprawić samochód. 

Jednak jeżeli poruszanie się tym pojazdem jest niemożliwe, auto może zostać naprawione za granicą, ale w zakresie niezbędnym do kontynuowania podróży. Np. w PZU koszty nie powinny przekroczyć 2500 euro. Co w przypadku, gdy ta suma będzie wyższa? Możesz naprawić samochód, ale po uzgodnieniu tego z zakładem towarzystwem. 

Jeżeli samochodu nie da się naprawić za granicą, należy go holować do Polski. Koszt holowania nie musi zostać ci zwrócony, ale np. PZU oferuje zwrot kosztów holowania do 10% sumy ubezpieczenia auta. 

Przykład: Pani Maria wyjechała do Niemiec w podróż służbową. Niestety w drodze powrotnej jeszcze na terenie Niemiec zahaczyła na parkingu o słupek i uszkodziła przód samochodu, w tym reflektor. Zadzwoniła na infolinię do swojego ubezpieczyciela, bowiem miała wykupione AC z rozszerzeniem na Europę. Pani Maria naprawiła w Niemczech uszkodzoną lampę, aby mogła bezpiecznie wrócić do Polski. Ten koszt zwrócił jej ubezpieczyciel oraz już w Polsce wycenił resztę uszkodzeń i wypłacił całość odszkodowania.

Ile kosztuje autocasco z ochroną w Europie?

Autocasco z rozszerzeniem zakresu terytorialnego jest droższe od AC działającego tylko w Polsce. Sprawdźmy, ile musiałby zapłacić 40-letni kierowca z Kielc z bezszkodową historią ubezpieczenia za pakiet OC, AC za Opla Corsę 1.4, 2015 r.

Cena OC dla 40-latka z Kielc
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
Cena OC dla 40-latka z Kielc
Uniqa
350,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
412,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
440,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
501,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.04.2021 r.

Ceny AC dla 40-latka z Kielc
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
Ceny AC dla 40-latka z Kielc
Uniqa
654,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
864,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
901,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
951,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.04.2021 r.

Ceny AC z rozszerzeniem dla 40-latka z Kielc
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1098,00 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1170,00 zł
Ceny AC z rozszerzeniem dla 40-latka z Kielc
Uniqa
837,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
945,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1098,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
1170,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.04.2021.

Z danych wynika, że rozszerzenie zakresu terytorialnego jest droższe o około 200-500 zł. Każde towarzystwo ma inne warunki ubezpieczenia AC, dlatego warto  przed zakupem polisy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

Czy rozszerzenie zakresu terytorialnego AC za granicę wystarczy?

Nawet, jeżeli wykupisz polisę AC z rozszerzonym zakresem terytorialnym, podczas wyjazdu za granicę przydatne może być również assistance. AC chroni w razie uszkodzeń pojazdu, jednak w razie konieczności jego holowania do polski autocasco może okazać się niewystarczające. Znacznie skuteczniejszą ochronę może zapewnić ci assistance z możliwie jak największym limitem holowania na Europę. Pamiętaj, że assistance może działać tylko w Polsce. Warto także przed wyjazdem rozszerzyć jego zakres o zagranicę. 

Jaki wybrać assistance za granicę?

Najlepiej wykupić polisę  w pakiecie z OC i AC. Assistance krótkoterminowy może nie mieć tak szerokiego zakresu ochrony, jak całoroczny. Co więc musi się znaleźć w assistance, żeby móc spokojnie jechać za granicę? 

 • Limit holowania – najlepiej kupić assistance bez limitu holowania. Jeżeli nie uda ci się znaleźć takiego produktu, wykup assistance z możliwie jak największym limitem holowania na Europę. 
 • Suma ubezpieczenia – niektóre towarzystwa nie podają limitu kilometrów holowania, a sumę ubezpieczenia, czyli górną kwotę, do której odpowiadają za zdarzenia. Oczywiście, im wyższa suma, tym lepiej. 
 • Usprawnienie pojazdu na miejscu – możliwe, że będzie się mogło obyć bez holowania, jednak specjalista musi pomóc, aby na miejscu naprawić samochód. 
 • Dostarczenie paliwa – warto mieć taką opcję przy dłuższej podróży.
 • Kontynuacja podróży lub powrót do miejsca zamieszkania – jest to bardzo ważne przy długich podróżach czy służbowych wyjazdach. Dzięki temu będziesz mógł dostać się do celu w wyznaczonym czasie.
 • Pojazd zastępczy – dzięki niemu będziesz mógł kontynuować podróż, w czasie gdy twój samochód będzie naprawiany.
 • Pomoc tłumacza – szczególnie ważna klauzula przy podróżach zagranicznych. W przypadku problemów z językiem tłumacz może nam pomóc.
 • Wymiana koła lub naprawa ogumienia – przydatna opcja w razie złapania gumy za granicą.

Co z OC za granicą?

Skoro już wiesz, że musisz rozszerzyć zakres terytorialny AC i assistance, pytanie czy OC również chroni za granicą? 

Zwykle tak. Jednak w niektórych państwach potrzebna będzie Zielona Karta. Zazwyczaj dokument jest wydawany bezpłatnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym aktualnie mamy wykupione OC. – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Warto wcześniej zamówić Zieloną Kartę, bo nie zawsze będzie możliwe otrzymanie jej od ręki. Jedynym państwem w Europie, w którym nie działa OC ani Zielona Karta i trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne, jest Kosowo.

Kraje, w których nie jest potrzebna Zielona Karta: 

Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.

Kraje, w których potrzebna jest Zielona Karta:

Albania, Białoruś, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. 

Uwaga! Wkrótce polscy kierowcy będą mogli podróżować bez Zielonej Karty również do Czarnogóry. Komisja Europejska musi jeszcze zatwierdzić tę decyzję.

Co warto wiedzieć?

 1. Zwykle ochrona ubezpieczenia AC jest wyłączana przez ubezpieczycieli w Rosji, Białorusi, Mołdawii i na Ukrainie. 
 2. Najczęściej autocasco nie zadziała w Rosji, Białorusi, Mołdawii i na Ukrainie w razie kradzieży samochodu.
 3. Po rozszerzeniu zakresu ochrony AC za dodatkową opłatą, można aktywować autocasco w Rosji, Białorusi, Mołdawii i na Ukrainie.
 4. Ubezpieczenie AC all risks za granicę to najdroższy wariant autocasco. Tańszym rozwiązaniem może być zakup AC od ściśle określonych zdarzeń lub AC mini, a także kupno autocasco w pakiecie z OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC za granicą

 1. Gdzie sprawdzić, w jakich krajach działa ubezpieczenie AC?

  W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W kalkulatorze rankomat.pl ten dokument jest dołączony w formie pliku pdf do każdej oferty AC. Dzięki temu możesz wygodnie w dowolnym momencie zapoznać się z zapisami OWU. Należy zwrócić szczególną uwagę czy kraj, do którego się wybierasz nie jest wyłączony z ochrony przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Zwykle dotyczy to Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.
 2. Czy autocasco na wyjazd za granicę jest droższe od ubezpieczenia AC krajowego?

  Zwykle tak. Jednak każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa warunki ubezpieczenia AC. Najczęściej im szerszy zakres ochrony za granicą, tym wyższa składka. Aby obniżyć cenę zakupu autocasco, możesz wybrać wariant AC mini pokrywający tylko szkodę całkowitą lub kradzież.
 3. Przed jakimi zdarzeniami chroni ubezpieczenie AC?

  Ubezpieczenie AC chroni samochód od zniszczenia wskutek zdarzeń losowych (np. przewrócenie się drzew, gradobicie, pożar), a także uszkodzeń powstałych z twojej winy, (np. spowodowanej przez ciebie stłuczki), czy kradzieży. Po wystąpieniu takiego zdarzenia, zgłaszasz szkodę do ubezpieczyciela, a on określa jej wysokość i wypłaca ci odszkodowanie.
 4. Czy ubezpieczenie AC zapewnia holowanie samochodu?

  Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują w ramach ubezpieczenia AC holowanie samochodu. W takim przypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na zakres terytorialny i limit kilometrów, lecz także czy ubezpieczyciel pokryje koszty parkingu.