Ubezpieczenie AC za granicę może być szczególnie przydatne, jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony podczas wakacyjnego wyjazdu w wyniku aktów wandalizmu lub zderzenia z dzikim zwierzęciem. Sprawdź, co warto wiedzieć o wyborze autocasco, gdy wybierasz się autem do innego kraju.

Wg danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w 2020 r. polscy kierowcy spowodowali na zagranicznych drogach 63,5 tys. kolizji i wypadków. Poszkodowani dostali odszkodowanie z OC, ale co ze sprawcami zdarzeń i ich uszkodzonymi pojazdami? Czy doprowadzając do wypadku w innym kraju, można liczyć na wypłatę z autocasco? Z artykułu dowiesz się, czy każde AC działa za granicą i na co zwrócić uwagę wybierając autocasco na podróż.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy autocasco działa za granicą?

W przypadku AC firmy indywidualnie określają zakres szkód objętych ochroną, jak i terytorium obowiązywania polisy. Standardowe autocasco działa w Polsce i Europie, ale są od tego wyjątki. Jedne firmy wyłączają z odpowiedzialności wybrane kraje europejskie, a inne – gwarantują ochronę także w niektórych państwach pozaeuropejskich.

Zebraliśmy z OWU towarzystw dane na temat zakresu obowiązywania AC i prezentujemy je w tabeli poniżej.

Jaki jest zakres terytorialny AC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zakres terytorialny AC

Allianz

Polska, Europa (oprócz Kazachstanu) w tym europejska część Rosji, kraje basenu Morza Śródziemnego (oprócz Algierii, Libii i Syrii).

Balcia

Polska, Europa. Wyłączeniem jest Białoruś, Mołdawia oraz europejska część Rosji (opłacając dodatkową składkę, można rozszerzyć polisę na te państwa).

Benefia

Polska, Europa oraz Maroko, Tunezja, Izrael i Iran. Na terenie Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy z ochrony wyłączona jest kradzież samochodu, jego części lub wyposażenie.

Beesafe

Polska, kraje Unii Europejskiej, europejskie części Rosji i Turcji oraz terytorium Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Ukrainy, Watykanu, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Compensa

Polska, kraje Unii Europejskiej, europejskie części Rosji i Turcji oraz terytorium Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Ukrainy, Watykanu, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Polisa nie obejmuje kradzieży w Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainie.

Ergo Hestia

Polska, Europa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael, Iran. Do szkód powstałych na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy obowiązuje udział własny 1 000 zł. Nie dotyczy to sytuacji, w której szkoda powstała w wyniku zderzenia się pojazdów oraz nagłego zetknięcia się pojazdu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu.

Generali

Polska i Europa wraz z europejską częścią Rosji. Przy czym polisa nie obowiązuje w razie kradzieży na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi, Albanii i Mołdawii.

LINK4

Polska, Europa. Ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży w Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

HDI

Polska, Europa, europejskie części Rosji i Turcji oraz Maroko, Tunezja i Izrael.

mtu24.pl

Polska i Europa, a także Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran. Do szkód powstałych na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy obowiązuje udział własny 1 000 zł. Nie dotyczy to sytuacji, w której szkoda powstała w wyniku zderzenia się pojazdów oraz nagłego zetknięcia się pojazdu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu.

Proama

Polska, Europa. Polisa nie zadziała w przypadku kradzieży na terytorium Białorusi, Rosji i Ukrainy.

PZU

Polska, Europa oraz terytorium Algierii, Maroka, Izraela i Tunezji. Polisa nie działa w przypadku kradzieży w Rosji, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii, ale za dopłatą można zdjąć to wyłączenie.

TUZ Ubezpieczenia

Polska, Europa. Polisa nie działa w przypadku kradzieży w Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Albanii, ale za dodatkową opłatą można zdjąć to wyłączenie.

UNIQA

Jako jedyny ubezpieczyciel w standardzie zapewnia ochronę tylko w Polsce. Za dopłatą można poszerzyć ją o inne kraje europejskie, ale i tak nie zadziała ona w razie kradzieży w Rosji, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii.

Warta

Polska, Europa oraz terytorium Algierii, Maroka, Izraela i Tunezji.

Wiener

Polska, Europa. Polisa nie zadziała na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, jeśli dojdzie tam do kradzieży pojazdu lub jego części, pożaru, wybuchu lub uszkodzenia przez osoby trzecie.

You Can Drive

Polska, Europa oraz terytorium Algierii, Maroka, Iranu, Izraela i Tunezji.

W których krajach autocasco nie działa za granicą?

Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają z zakresu ochrony AC pojedyncze państwa. Dotyczy to najczęściej:

 • Rosji,
 • Białorusi,
 • Ukrainy,
 • Mołdawii.

Wyłączenie może być całkowite lub obejmować jedynie kradzież samochodu.

Czy można rozszerzyć zakres terytorialny AC za granicą?

W części towarzystw możesz dopłacić do AC i poszerzyć zakres ubezpieczenia o kraje wyłączone z polisy. Warto rozważyć taką opcję, nawet jeśli te państwa nie są Twoim docelowym punktem podróży, a jedynie będziesz przez nie przejeżdżał.

Spójrz na ofertę autocasco w UNIQA – w tej firmie standardowe ubezpieczenie samochodu obejmuje tylko Polskę. Zatem jeśli planujesz kupić AC w tym towarzystwie i jechać w zagraniczną podróż, koniecznie dopytaj o rozszerzenie zakresu ochrony.

Jaki zakres ochrony powinno mieć ubezpieczenie AC za granicą?

Kiedy już wybierzesz Autocasco na wyjazd zagraniczny, zanim podpiszesz umowę z firmą, dokładnie zapoznaj się z OWU. Zwróć przede wszystkim uwagę na:

 • Zakres terytorialny – w reklamie mogłeś zobaczyć, że AC zadziała w Europie, ale nie dopatrzyłeś, że drobnym drukiem było napisane o wyłączeniach poszczególnych krajów. W OWU takie informacje muszą się znaleźć. Jeśli wybrane towarzystwo wprowadza wyłączenia na państwo Twojego wyjazdu, ale oferta wciąż jest dla Ciebie atrakcyjna, dopytaj czy możesz dopłacić za usunięcie wyłączenia.
 • Zasady likwidacji szkody – w niektórych wariantach ubezpieczenia szkodę można zlikwidować tylko w Polsce. Na szczęście, bez względu na wariant, jeśli samochód jest mocno uszkodzony, firma musi zapewnić naprawę do takiego stanu, abyś bezpiecznie wrócił pojazdem do kraju.
 • Inne wyłączenia – oprócz wyłączeń terytorialnych można spotkać się z innymi przykładami wykluczeń od odpowiedzialności ubezpieczyciela. To, jakiego rodzaju wyłączenia powinny Cię szczególnie zaniepokoić, zależy w dużej mierze od miejsca, do którego się wybierasz. Jedziesz przemierzać leśne szlaki w Skandynawii? Sprawdź, czy ochrona obejmuje szkody wynikłe ze zderzenia z dzikim zwierzęciem. Twoim celem jest modny kurort z nocnymi klubami? Upewnij się, czy dostaniesz rekompensatę, gdy wracający nocą imprezowicze uszkodzą Twój zaparkowany samochód.

Ile kosztuje zakup ubezpieczenia AC za granicę?

Autocasco, które zadziała w innym kraju, jest droższe niż obejmujące tylko Polskę, lecz nie jest to duża różnica w cenie. Dla zobrazowania sprawdziliśmy, ile za takie AC musi zapłacić Darek, 42-letni nauczyciel z Sandomierza i właściciel Skody Fabii z 2014 roku. Darek wraz z żoną i dwójką dzieci udają się na dwutygodniowe wczasy do Chorwacji i poszukują AC, które da im poczucie spokoju w czasie przejazdu przez kraje tranzytowe, jak i w samej Chorwacji.

Ile kosztuje AC za granicę dla 42-latka z Sandomierza?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje AC za granicę dla 42-latka z Sandomierza?
Link4
396,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
549,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
694,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
702,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
727,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 20.05.2022 r.,

Najtańsze AC za granicę Darek może kupić za 396 zł w LINK4. W pakiecie otrzyma dodatkowo obowiązkowe ubezpieczenie OC i assistance. Niestety, Autocasco zadziała tylko na żywioły, a Darkowi zależy na ochronie powypadkowej i od kradzieży. Najtaniej AC w wariancie takim, jak potrzebuje, Darek zakupi w Allianz za 702 zł. W ramach polisy dostanie dodatkowo OC i assistance.

Taki sam pakiet tylko nieco drożej (za 727 zł) oferuje UNIQA. Skąd różnica w cenie? Zapewne dlatego, że assistance w UNIQA ma szerszy zakres ochrony (firma zapewnia np. naprawę w miejscu zdarzenia, czego w Allianz nie ma). Darek musi zatem zastanowić się, na jakie zdarzenia może zostać narażony w podróży i wybrać korzystniejszą ofertę.

Jak wygląda likwidacja szkody z AC powstałej za granicą?

Ogólna zasada jest taka, że szkoda powstała za granicą, powinna zostać naprawiona w Polsce. Jednak, jeśli uszkodzenie jest na tyle poważne, że samochodem nie da się bezpiecznie jeździć, powinien on zostać doprowadzony do takiego stanu, abyś mógł nim wrócić do kraju i tutaj kontynuować naprawę.

Pamiętaj, żeby nie organizować żadnych napraw w lokalnym warsztacie, zanim nie porozumiesz się z ubezpieczycielem, który musi wyrazić zgodę na taką naprawę.

Czy ubezpieczenie OC działa za granicą?

W większości państw europejskich OC zadziała w takim sam sposób, jak w Polsce. Do krajów tych należą: Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.

Jest jednak pula państw, do których potrzebna będzie Ci Zielona Karta. Jest to dokument poświadczający, że pojazd ma wykupione ubezpieczenie obowiązkowe i możesz go otrzymać (bezpłatnie lub za niewielką opłatą) od firmy, w której masz wykupione OC. Zielona Karta to fizyczny dokument, więc nie zawsze można go otrzymać od ręki, dlatego warto zamówić go u ubezpieczyciela z odpowiednim wyprzedzeniem.

Państwa, w których potrzebna jest Zielona Karta to Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. Jeśli kierowca nie ma jej przy sobie, przekraczając granicę któregoś z tych krajów, musi wykupić ubezpieczenie graniczne. Jedynym krajem w Europie, gdzie nie obowiązuje ani OC, ani Zielona Karta i trzeba obowiązkowo kupić ubezpieczenie graniczne, jest Kosowo.

Ubezpieczenie graniczne to polisa będąca odpowiednikiem Zielonej Karty. Można je kupić w punktach na przejściach granicznych. Cena ubezpieczenia zależy od kraju i długości obowiązywania ochrony. Najtańsze w Europie jest w Mołdawii (4,5 euro do 15 dni), najdroższe – w Macedonii Północnej (50 euro do 15 dni).

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jaki wybrać assistance za granicę?

Pamiętaj, że Autocasco w wersji standardowej nie obejmuje awarii i innych niespodziewanych sytuacji na drodze. Gdy jedziesz do obcego kraju, w którym istnieje ryzyko, że nie porozumiesz się ani po polsku, ani po angielsku, ani w tutejszym języku, zastanów się, czy nie przyda Ci się dobre assistance za granicę. Komunikację z warsztatem przejmie konsultant ubezpieczyciela i w ramach pomocy zorganizuje Ci holowanie lub naprawę samochodu na miejscu.

Co warto wiedzieć? – AC za granicę

W większości towarzystw ubezpieczeniowych AC działa w całej Europie. Wyjątkiem jest UNIQA, gdzie standardowe Autocasco obejmuje tylko Polskę. Niektórzy ubezpieczyciele wykluczają z ochrony niektóre kraje (najczęściej Rosję, Białoruś, Ukrainę i Mołdawię), ale za dodatkową opłatą można zdjąć wykluczenie. Przy wyborze AC na zagraniczną podróż zwróć uwagę na terytorium jego obowiązywania, sposób likwidacji szkody oraz sytuacje, które podlegają wykluczeniu z ochrony. Dobry pomysł to dokupienie assistance, które gwarantuje pomoc w wielu sytuacjach, które mogą okazać się szczególnie uciążliwe podczas pobytu w innym kraju.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC za granicą

 1. Gdzie sprawdzić, w jakich krajach działa ubezpieczenie AC?

  W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W kalkulatorze rankomat.pl ten dokument jest dołączony w formie pliku pdf do każdej oferty AC. Dzięki temu możesz wygodnie w dowolnym momencie zapoznać się z zapisami OWU. Należy zwrócić szczególną uwagę czy kraj, do którego się wybierasz nie jest wyłączony z ochrony przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Zwykle dotyczy to Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

 2. Czy autocasco na wyjazd za granicę jest droższe od ubezpieczenia AC krajowego?

  Zwykle tak. Jednak każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa warunki ubezpieczenia AC. Najczęściej im szerszy zakres ochrony za granicą, tym wyższa składka. Aby obniżyć cenę zakupu autocasco, możesz wybrać wariant AC mini pokrywający tylko szkodę całkowitą lub kradzież.

 3. Przed jakimi zdarzeniami chroni ubezpieczenie AC?

  Ubezpieczenie AC chroni samochód od zniszczenia wskutek zdarzeń losowych (np. przewrócenie się drzew, gradobicie, pożar), a także uszkodzeń powstałych z twojej winy, (np. spowodowanej przez ciebie stłuczki), czy kradzieży. Po wystąpieniu takiego zdarzenia, zgłaszasz szkodę do ubezpieczyciela, a on określa jej wysokość i wypłaca ci odszkodowanie.

 4. Czy ubezpieczenie AC zapewnia holowanie samochodu?

  Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują w ramach ubezpieczenia AC holowanie samochodu. W takim przypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na zakres terytorialny i limit kilometrów, lecz także czy ubezpieczyciel pokryje koszty parkingu.

 5. Czy istnieje AC, które nie posiada wyłączeń i chroni od wszystkich sytuacji?

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Nie ma AC chroniącego absolutnie od wszystkiego, ale ubezpieczyciele mają w ofertach tzw. AC all risks. Chroni ono od wszystkich zdarzeń, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela w OWU.

 6. Czy istnieje AC, które działa tylko za granicą?

  Nie, polscy ubezpieczyciele mają tylko oferty Autocasco obowiązującego w Polsce i w innych krajach, nie można kupić polisy działającej wyłącznie za granicą.

 7. Czy mogę kupić autocasco za granicę tylko na kilka dni?

  Tak. Niektóre firmy mają w ofertach AC krótkoterminowe, taki wariant można znaleźć np. w TUZ Ubezpieczenia, gdzie można kupić autocasco na okres minimum 30 dni.