Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę AC może być szczególnie przydatne, jeśli np. Twój pojazd zostanie skradziony, uszkodzony podczas wakacyjnego wyjazdu w wyniku aktów wandalizmu czy też zderzenia z dzikim zwierzęciem. Sprawdź, co warto wiedzieć o autocasco, gdy wybierasz się autem do innego kraju.

Wg danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w 2022 r., po trzech latach spadków, wzrosła liczba kolizji za granicą z winy polskich kierowców. Spowodowali oni na na zagranicznych drogach 63 tys. takich zdarzeń. Poszkodowani otrzymali odszkodowanie z OC sprawcy, ale co z winnymi zdarzeń i ich uszkodzonymi pojazdami? Czy doprowadzając do wypadku w innym kraju, można liczyć na wypłatę z polisy autocasco?

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Z artykułu dowiesz się, czy każde AC działa za granicą i na co zwrócić uwagę wybierając autocasco na zagraniczną podróż.

Czy ubezpieczenie autocasco działa za granicą?

W przypadku AC, towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie określają zarówno zakres szkód objętych ochroną, jak i terytorium obowiązywania polisy. Standardowe autocasco działa w Polsce i Europie, ale są od tego wyjątki. Jedne firmy wyłączają z odpowiedzialności wybrane kraje europejskie, inne natomiast gwarantują ochronę także w niektórych państwach pozaeuropejskich.

Sprawdziliśmy OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) autocasco kilkunastu ubezpieczycieli i zebraliśmy dane na temat zakresu obowiązywania AC. Prezentujemy je w tabeli poniżej.

Jaki jest zakres terytorialny AC w wybranych towarzystwach w 2024 r.?

UbezpieczycielZakres terytorialny AC
AllianzPolska oraz europejskie części pozostałych europejskich krajów (oprócz Kazachstanu), w tym Gruzja i europejska część Rosji, kraje basenu Morza Śródziemnego (oprócz Algierii, Libii i Syrii).
Benefia

Europa

Na terytorium Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy wyłączone są z ochrony AC następujące zdarzenia: utrata pojazdu, wyposażenia fabrycznego lub seryjnego lub ich części w skutek kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozboju, wymuszenia, zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia.

Beesafe

Polska i europejskie części państw należących do Unii Europejskiej, Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, Rosji, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Watykanu, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Za europejską część Rosji uznaje się Okręg Woroneski, Okręg Wołgogradzki, Obwód Rostowski, Republikę Kałmucji, Obwód Astrachański, Kraj Stawropolski, Centralny Okręg Federalny oraz Północno-Zachodni Okręg Federalny bez Nienieckiego Okręgu Autonomicznego i Republiki Komi, a za europejską część Turcji uznaje się Trację.

GeneraliEuropa (bez Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy)
Link4

Europa

W przypadku kradzieży, wyłączenie na Rosję, Białoruś, Ukrainę i Mołdawię.

Ergo HestiaEuropa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael, Iran
ProamaEuropa z wyłączeniem Białorusi, Rosji i Ukrainy w przypadku szkód kradzieżowych
WienerEuropa z wyłączeniem na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
Uniqa

Polska z rozszerzeniem na Europę - jako opcja

Wyjątki: Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina

TUZ Ubezpieczenia

Europa

Dodatkowo (w wariancie) ochrona rozszerzona o kradzież na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Albanii

TrastiEuropa - geograficzna, bez wyłączeń
Warta

Europa, Maroko, Tunezja, Izrael, Rosja i Turcja (w europejskich częściach) - także szkody kradzieżowe

Całkowity brak odpowiedzialności na terytorium Gruzji

HDI

Europa, Maroko, Tunezja, Izrael, Rosja i Turcja (w europejskich częściach) - także szkody kradzieżowe

Całkowity brak odpowiedzialności na terytorium Gruzji

Compensa

Europa z wyłączeniem:

- szkód powstałych w następstwie kradzieży na terenie Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy

- problemów prawnych związanych z posiadaniem lub użytkowaniem pojazdu, dla szkód które powstały na terenie Rosji, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Kazachstanu

PZU

Europa

Wyłączenie: szkody kradzieżowe powstałe na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii

W których krajach autocasco nie działa za granicą?

Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają z zakresu ochrony AC wybrane państwa. Dotyczy to najczęściej:

 • Rosji,
 • Białorusi,
 • Ukrainy,
 • Mołdawii.

Wyłączenie może być całkowite lub obejmować jedynie kradzież samochodu.

Czy można rozszerzyć zakres terytorialny AC za granicą?

W części towarzystw możesz dopłacić do AC i poszerzyć ubezpieczenie samochodu na kraje, które standardowo są wyłączone z ochrony za granicą. Warto rozważyć taką opcję, nawet jeśli te państwa nie są Twoim docelowym punktem podróży, a jedynie będziesz przez nie przejeżdżał.

Warto wiedzieć

Wybrałeś ofertę autocasco w Uniqa? Zwróć uwagę, że w tej firmie standardowe ubezpieczenie samochodu obejmuje tylko Polskę. Jeśli planujesz zagraniczną podróż, koniecznie dopytaj ubezpieczyciela o rozszerzenie zakresu ochrony na pozostałe państwa europejskie.

Jaki zakres ochrony powinno mieć ubezpieczenie AC za granicą?

Zanim podpiszesz umowę autocasco z wybraną firmą, dokładnie zapoznaj się z jej OWU AC. Zwróć przede wszystkim uwagę na:

 • Zakres terytorialny – nawet jeśli w ogólnej informacji przeczytałeś, że AC zadziała w Europie, sprawdź czy w wyłączeniach od odpowiedzialności Twojej firmy nie znalazły się wybrane kraje europejskie. Zapisy o wykluczeniu danych państw z ochrony AC (jeśli takie wyjątki są) znajdziesz w OWU zakładu ubezpieczeń. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wprowadza wyłączenia na kraj, do którego zamierzasz pojechać, ale jego oferta wciąż jest dla Ciebie atrakcyjna, dopytaj czy możesz dopłacić za usunięcie wyłączenia.
 • Zasady likwidacji szkody – w niektórych wariantach ubezpieczenia szkodę można zlikwidować tylko w Polsce. Na szczęście, bez względu na wariant, jeśli samochód jest mocno uszkodzony, firma musi zapewnić naprawę do takiego stanu, abyś bezpiecznie wrócił pojazdem do kraju.
 • Inne wyłączenia – oprócz wyłączeń terytorialnych, możesz spotkać się z innymi przykładami wykluczeń od odpowiedzialności ubezpieczyciela. To, jakiego rodzaju wyłączenia powinny Cię szczególnie zaniepokoić, zależy w dużej mierze od miejsca, do którego się wybierasz.

Uwaga!

Planujesz przemierzać leśne szlaki w Skandynawii? Sprawdź, czy ochrona AC obejmuje szkody wynikłe ze zderzenia z dzikim zwierzęciem. Twoim celem jest modny zagraniczny kurort z nocnymi klubami? Upewnij się, czy dostaniesz rekompensatę, gdy wracający nocą imprezowicze uszkodzą Twój zaparkowany samochód.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu za granicę?

Autocasco, które obejmuje zakresem ochrony nie tylko Polskę, ale również inne kraje europejskie, to obecnie standard w większości zakładów ubezpieczeń. Najlepiej wykupić taki produkt wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem auta. Wówczas oferta rynkowa jest nie tylko znacznie szersza, ale również tańsza. 

Przykład

42-letni nauczyciel z Sandomierza, właściciel Skody Octavia z 2016 roku (silnik benzynowy 1,8 l), wraz z żoną i dwójką dzieci wyjeżdża na dwutygodniowe wczasy do Chorwacji. Kierowca poszukuje AC, które da całej rodzinie poczucie bezpieczeństwa w czasie przejazdu przez kraje tranzytowe i w samej Chorwacji. Ile zapłaci za autocasco za granicę, które spełni jego oczekiwania?

Ile kosztuje AC za granicę dla 42-latka z Sandomierza?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaZdarzenia objęte AC: Kradzież, Żywioły
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaZdarzenia objęte AC: Wypadek, Kradzież, Uszkodzenie
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaZdarzenia objęte AC: Wypadek, Kradzież, Uszkodzenie
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc PrawnaZdarzenia objęte AC: Wypadek, Kradzież, UszkodzenieNaprawa z AC na częściach oryginalnych w ASOBez udziału własnego w szkodzieASS rozszerzone: m.in. holowanie do 500 km, samochód zastępczy na 7 dni
Ile kosztuje AC za granicę dla 42-latka z Sandomierza?
Link4
839,04 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Zdarzenia objęte AC: Kradzież, Żywioły
Trasti
1136,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Zdarzenia objęte AC: Wypadek, Kradzież, Uszkodzenie
Wiener
1339,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Zdarzenia objęte AC: Wypadek, Kradzież, Uszkodzenie
Trasti
1443,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Zdarzenia objęte AC: Wypadek, Kradzież, Uszkodzenie Naprawa z AC na częściach oryginalnych w ASO Bez udziału własnego w szkodzie ASS rozszerzone: m.in. holowanie do 500 km, samochód zastępczy na 7 dni

Kalkulacja z kwietnia 2024 r.

Mieszkaniec Sandomierza może kupić najtańsze AC za granicę za 839 zł w Link4. W pakiecie ubezpieczeń otrzyma także obowiązkowe ubezpieczenie OC i ubezpieczenie assistance. Niestety, autocasco zadziała tylko po kradzieży lub szkodzie spowodowanej przez żywioły.

Ponieważ kierowcy zależy na pełnej ochronie powypadkowej i od kradzieży, woli dopłacić do polisy i kupić pakiet ubezpieczeń OC AC ASS i NNW w Trasti. W tańszym wariancie (za 1136 zł) może liczyć na naprawę pojazdu na częściach zamiennych, z rozliczeniem na kosztorys. Kupując nieco droższe ubezpieczenie auta z tej samej firmie (1443 zł) otrzyma jeszcze szerszą ochronę:

 • autocasco (naprawa w autoryzowanym warsztacie na częściach oryginalnych),
 • assistance (pomoc po kolizji, wypadku, awarii i kradzieży z holowaniem do 500 km i korzystaniem z samochodu zastępczego),
 • NNW dla kierowcy i pasażerów (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) z sumą ubezpieczenia 50 tys. zł.

Jak wygląda likwidacja szkody z AC powstałej za granicą?

Ogólna zasada jest taka, że szkoda powstała za granicą powinna zostać naprawiona w Polsce. Jednak, jeśli uszkodzenie jest na tyle poważne, że samochodem nie da się bezpiecznie jeździć, powinien on zostać doprowadzony do takiego stanu, aby kierowca mógł nim wrócić do kraju i tutaj kontynuować naprawę.

Uwaga!

Jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony za granicą, pamiętaj, aby nie organizować żadnych napraw w lokalnym warsztacie na własną rękę. Najpierw należy porozumieć się z ubezpieczycielem, który powinien wyrazić zgodę na taką naprawę.

Czy ubezpieczenie OC obowiązuje za granicą?

W większości państw europejskich zakupione w naszym kraju ubezpieczenie OC działa w taki sam sposób, jak w Polsce. Do krajów tych należą m.in.: Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.

Jest jednak pula państw, do których potrzebna będzie Ci Zielona Karta(Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego). Jest to dokument poświadczający, że pojazd ma ubezpieczenie OC wykupione w Polsce. Możesz go otrzymać (bezpłatnie lub za niewielką opłatą) od firmy, w której masz wykupione OC.

Uwaga!

Zielonej Karty z reguły nie można otrzymać od ręki. Jeżeli planujesz zagraniczną podróż, zamów ten dokument u swojego ubezpieczyciela z odpowiednim wyprzedzeniem.

Państwa, w których potrzebna jest Zielona Karta to: Albania, Azerbejdżan, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja i Ukraina. Jeśli nie będziesz mieć tego dokumentu przy sobie, przed przekroczeniem granicy możesz wykupić ubezpieczenie graniczne. 

Pamiętaj także, że są kraje, gdzie nie obowiązują ani polskie ubezpieczenia OC, ani Zielona Karta i trzeba obowiązkowo nabyć ubezpieczenie graniczne. Należy do nich Białoruś i Rosja.

Ubezpieczenie graniczne możesz kupić w wyznaczonych punktach sprzedaży, na przejściach granicznych. Minimalny okres ważności takiej polisy przyjęty w państwach należących do Systemu Zielonej Karty wynosi 15 dni (w Polsce min. 30 dni). Cena OC granicznego zależy od kraju, do którego się udajesz i długości obowiązywania ochrony. Najtańsze polisy kosztują kilka euro, a najdroższe nawet kilkadziesiąt euro.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie assistance za granicę?

Pamiętaj, że autocasco w wersji standardowej nie obejmuje awarii i innych niespodziewanych sytuacji na drodze. Gdy jedziesz do obcego kraju, zastanów się, czy nie przyda Ci się dodatkowe ubezpieczenie samochodu, czyli pełne assistance. Unikniesz w ten sposób m.in. bariery językowej - komunikację z warsztatem przejmie konsultant ubezpieczyciela i w ramach pomocy zorganizuje Ci holowanie lub naprawę samochodu na miejscu. Poza tym, pakiet assistance zapewni Ci wsparcie w podróży w wielu awaryjnych sytuacjach, m.in. zakwaterowanie w hotelu, opłatę parkingu strzeżonego, samochód zastępczy, transport kierowcy i pasażerów czy pomocą medyczną.

Co warto wiedzieć? – AC za granicę

 • W większości towarzystw ubezpieczeniowych AC działa w całej Europie. Do wyjątków należy m.in. Uniqa - standardowe autocasco obejmuje tylko Polskę, a za rozszerzenie na pozostałe kraje europejskie trzeba dopłacić.
 • Niektórzy ubezpieczyciele wykluczają z ochrony wybrane kraje (najczęściej Rosję, Białoruś, Ukrainę i Mołdawię), ale za dodatkową opłatą można to zmienić.
 • Przy wyborze AC na zagraniczną podróż zwróć uwagę na terytorium jego obowiązywania, sposób likwidacji szkody oraz wyłączenia od odpowiedzialności.
 • Dobry pomysł to dokupienie do pakietu OC AC ubezpieczenia assistance, z pomocą drogową podczas zagranicznej podróży.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC za granicą

 1. Gdzie sprawdzić, w jakich krajach działa ubezpieczenie auta AC?

  W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W kalkulatorze rankomat.pl ten dokument jest dołączony w formie pliku pdf do każdej oferty AC. Dzięki temu możesz wygodnie i w dowolnym momencie zapoznać się z zapisami OWU.

  Uwaga! Nawet jeśli wybrana firma informuje na swojej stronie internetowej, że ochrona AC działa w Europie, sprawdź w szczegółach ubezpieczenia czy kraj, do którego się wybierasz, nie jest wyłączony od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zwykle dotyczy to Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

 2. Czy autocasco na wyjazd za granicę jest droższe od ubezpieczenia AC krajowego?

  Niekoniecznie. AC na Europę jest z reguły oferowane w podstawowej ofercie ubezpieczycieli, bez dopłat. Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa warunki ubezpieczenia AC. Wybrane kraje europejskie mogą być wyłączone z odpowiedzialności za szkodę. Polisa będzie droższa, jeżeli ogólne warunki ubezpieczenia danej firmy przewidują takie wyłączenie i zwrócisz się do zakładu ubezpieczeń o rozszerzenie ochrony na dany kraj / kraje.

 3. Przed jakimi zdarzeniami chroni ubezpieczenie AC?

  Ubezpieczenie AC chroni samochód od zniszczenia wskutek zdarzeń losowych (np. przewrócenie się drzew, gradobicie, pożar), a także uszkodzeń powstałych z Twojej winy (np. spowodowanej przez Ciebie stłuczki), osób trzecich (m.in. akty wandalizmu) czy kradzieży. Po wystąpieniu takiego zdarzenia zgłaszasz szkodę do ubezpieczyciela, a on wypłaca odszkodowanie lub pokrywa koszty naprawy samochodu w warsztacie.

 4. Czy ubezpieczenie AC zapewnia holowanie samochodu?

  Tak, ale nie jest to reguła. Najlepiej upewnić się co do tego, sprawdzając zapisy OWU AC wybranej firmy lub dzwoniąc do jej Agenta. Najczęściej, po wystąpieniu szkody, w ramach autocasco ubezpieczyciele zwracają uzasadnione i udokumentowane koszty holowania pojazdu do warsztatu lub do miejsca, które wskaże kierowca / właściciel pojazdu, jednak tylko do kwoty wskazanej w umowie ubezpieczenia.

  Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują znacznie szerszą pomoc podczas podróży (w tym holowanie samochodu) w ramach ubezpieczenia assistance. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na zakres terytorialny i limit kilometrów lecz także na to, czy ubezpieczyciel pokryje koszty parkingu.

 5. Czy istnieje AC, które nie posiada wyłączeń i chroni od wszystkich sytuacji?

  Nie. Nie ma AC chroniącego absolutnie od wszystkiego, ale ubezpieczyciele mają w ofertach ubezpieczenie komunikacyjne AC all risks. Chroni ono od wszystkich zdarzeń, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela w OWU.

 6. Czy istnieje AC, które działa tylko za granicą?

  Nie, polscy ubezpieczyciele oferują autocasco obowiązujące w Polsce lub w Polsce i innych krajach europejskich. Nie można kupić polisy AC działającej wyłącznie za granicą.

 7. Czy mogę kupić autocasco za granicę tylko na kilka dni?

  Co do zasady - nie. Ubezpieczyciele proponują AC na rok, przy czym najwięcej ofert dotyczy pakietów ubezpieczeń OC z AC. Jeśli posiadasz wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenie samochodu i chcesz dokupić do niego AC na wyjazd zagraniczny, skontaktuj się ze swoim towarzystwem. Istnieje spora szansa, że zaproponuje Ci on AC na krótszy niż rok okres, z terminem obowiązywania takim jak polisa OC.