OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, którego zakres ochrony reguluje ustawa i jest taki sam w każdym towarzystwie. W efekcie przy jego zakupie, powinieneś kierować się wyłącznie najniższą ceną. Inaczej niż w przypadku dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, wśród których ważna jest wysokość składki i proponowane świadczenia.

W ramach zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC, część towarzystw oferuje dodatkowe polisy całkiem za darmo lub za niewielką dopłatą. Czy zawsze warto się na nie decydować? Przed podjęciem decyzji, zapoznaj się z informacjami na temat tego, kiedy dana polisa okaże się pomocna. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy zakup dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w pakiecie jest opłacalny?

Tak, jak najbardziej. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, taniej je kupisz w pakiecie z obowiązkowym OC, niż każdą polisę osobno. Przekonał się o tym 55-letni pan Sławomir z Końskich, właściciel Toyoty Aygo z 2013 r. o pojemności silnika 1 l. 

W kalkulatorze rankomat.pl za pakiet ubezpieczeń OC, AC mini, NNW i assistance mini, zapłaciłby zaledwie 1171 zł w Proamie. Natomiast ofertę z pełnym autocasco, Aviva zaproponowała mu w cenie 1288 zł. Co ważne, obecnie możesz w naszej porównywarce rozłożyć płatność za komplet polis komunikacyjnych na 10 rat 0%.

Ceny OC, AC, NNW i assistance w pakiecie dla 55-latka z Końskich?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1171,00 zł
Dodatkowo: Opony, Zielona Karta
Generali
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1181,00 zł
Dodatkowo: Szyby, Opony, Zielona Karta
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1254,00 zł rata od 125,40 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1272,00 zł
Dodatkowo: Zielona Karta
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1288,00 zł
Dodatkowo: Zielona Karta
Wiener
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1354,00 zł rata od 134,50 zł
Dodatkowo: Opony, Bagaż
Ceny OC, AC, NNW i assistance w pakiecie dla 55-latka z Końskich?
Proama
1171,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony, Zielona Karta
Generali
1181,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby, Opony, Zielona Karta
mtu24.pl
1254,00 złrata od 125.40 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
1272,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zielona Karta
Aviva
1288,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zielona Karta
Wiener
1354,00 złrata od 134.50 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony, Bagaż

Kalkulacja z 31,05.2021 r.

Jaką ochronę zapewnia dodatkowe ubezpieczenie AC?

Autocascojest ubezpieczeniem dobrowolnym, które taniej możesz kupić w pakiecie z obowiązkowym OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują podstawowy zakres ochrony w AC mini (zwane również Smart Casco), a także rozszerzony w pełnym AC

Każdy ubezpieczyciel określa zakres dodatkowego ubezpieczenia pojazdu samodzielnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zwykle w ramach AC mini, właściciele samochodów mogą liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej w razie wystąpienia szkód powstałych w wyniku:

 • nagłych zderzeń z innymi pojazdami, zwierzętami lub osobami trzecimi,
 • oddziaływania sił przyrody (ogień, woda, huragan, grad, uderzenie pioruna itp.),
 • kradzieży pojazdu lub części jego wyposażenia,
 • aktów wandalizmu.

Natomiast w rozszerzonym wariancie autocasco, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować klientom dodatkowe świadczenia, takie jak np.:

 • ochrona zniżek, 
 • gwarancja określonej wysokości sumy ubezpieczenia, 
 • brak redukcji sumy ubezpieczenia, jeśli powstała szkoda nie jest całkowita,
 • ochronę przewożonego bagażu.

W ramach autocasco szkody można likwidować w wariancie serwisowym lub kosztorysowym. W pierwszym z nich towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie rozlicza się z mechanikami. Natomiast w drugim, ubezpieczyciel wycenia uszkodzenia i wypłaca świadczenie na konto właściciela pojazdu. Następie kierowca musi naprawić samochód we własnym zakresie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Szczególnie warto, abyś miał ubezpieczenie AC, jeśli:

 • parkujesz samochód w niebezpiecznej okolicy na ulicy zamiast w garażu,
 • w twojej okolicy często dochodzi do kradzieży i aktów wandalizmu,
 • często podróżujesz do miejsc, w których występują groźne zjawiska atmosferyczne,
 • użytkujesz samochód w ciężkich warunkach, w których może łatwo zostać uszkodzony.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia assistance?

Poza szkodami na drodze, mogą spotkać Cię mniej poważne, lecz także stresujące sytuacje, takie jak brak paliwa, zatrzaśnięte kluczyki lub rozładowany akumulator. Każda z nich skutecznie uniemożliwi Ci poruszanie się samochodem. Między innymi na wypadek takich zdarzeń, warto posiadać ubezpieczenieassistance (ASS). Większość firm ubezpieczeniowych dodaje darmowe ASS do obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Najczęściej podstawowa ochrona obejmuje naprawę auta na miejscu wypadku (znacznie rzadziej kolizji czy awarii), holowanie i usługi informacyjne. Za bardziej rozbudowaną wersję ubezpieczenia będziesz musiał zapłacić więcej. Możesz jednak liczyć na większy zakres usług, takich jak np.:

 • naprawa auta,
 • samochód zastępczy,
 • dostarczenie paliwa,
 • wymiana opon,
 • pomoc w otwarciu drzwi, jeśli zgubiłeś kluczyki,
 • zakwaterowanie dla kierowcy i pasażerów bądź przejazd do miejsca zamieszkania lub celu podróży, a nawet złomowanie auta – jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie komunikacyjne NNW?

Ubezpieczenie NNW to polisa chroniąca od następstw nieszczęśliwych wypadków. Mogą nimi być np. uszkodzenia ciała, stały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby ubezpieczonej. NNW jest dobrowolne i obejmuje kierowcę oraz jego pasażerów auta. NNW określa wiele wyłączeń, z którymi przed podpisaniem umowy należy się koniecznie zapoznać. Do najczęstszych należą:

 • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
 • choroba zawodowa,
 • samobójstwo lub próba samobójcza,
 • prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień,
 • udział w protestach.

Wysokość składki NNW zależy od wielu indywidualnych czynników. Ubezpieczyciel przed wykupieniem przed podpisaniem umowy ubezpieczenia NNW zwróci uwagę na wiek kierowcy i inne okoliczności, które mogłyby zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku.

Jaki zakres ochrony ma ubezpieczenie szyb?

Szyby w samochodzie są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wiele towarzystw oferuje ich ubezpieczenie podczas zakupu obowiązkowego OC, za niewielką dopłatą. Ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne, każde towarzystwo dyktuje własne warunki i zakres ochrony. Mogą się one znacznie różnić: sumą ubezpieczenia, ewentualnymi udziałami własnymi, limitem wiekowym pojazdu oraz ceną polisy.

Jedną z najważniejszych zmiennych w ochronie szyb jest suma ubezpieczenia, gwarantowana przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Waha się ona zazwyczaj od 2 do 6 tys. zł i jest to najczęściej kwota przeznaczona na rok ochrony. Warto zaznaczyć, że produkt obejmuje ochroną szybę przednią, tylną oraz boczne. Szyberdach jest zazwyczaj wyłączony z ubezpieczenia.

Jaki zakres ochrony ma ubezpieczenie opon?

Przebita lub pęknięta opona to jedna z najczęściej przytrafiających się kierowcom szkód. Skutecznie uniemożliwia dalszą drogę, jest źródłem stresu i utratą często cennego czasu. Nie każdy potrafi oponę wymienić samodzielnie, a nawet jeśli umie, to nie zawsze może. Jeśli awaria przytrafi się w drodze na ważne spotkanie, elegancki strój może mocno ucierpieć podczas naprawy. W takiej sytuacji warto mieć możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy.

Ubezpieczenie opon najczęściej gwarantuje wymianę przez specjalistę uszkodzonego koła na koło zapasowe, które znajduje się na wyposażeniu samochodu. Jeśli naprawa okaże się bardziej skomplikowana i niemożliwa do przeprowadzenia na miejscu, ubezpieczyciel odholuje auto do warsztatu na własny koszt oraz pokryje koszty naprawy. Wysokość składki uzależniona jest głównie do parametrów pojazdu – jego wieku, marki, rodzaju nadwozia oraz danych kierowcy – posiadanych zniżek, historii ubezpieczenia, stażu za kierownicą. 

Do czego potrzebna jest kierowcy Zielona Karta?

W Polsce oraz w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), potwierdzeniem zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC jest polisa wystawiona przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku podróży samochodem za granicę, w razie kontroli drogowej wystarczy okazać papierowe potwierdzenie otrzymane od ubezpieczyciela.

Jednak niektóre państwa wymagają posiadania przez kierowcę Zielonej Karty. Żeby ją otrzymać, należy złożyć wniosek w firmie ubezpieczeniowej, w której mamy wykupione ważne ubezpieczenie OC. Większość towarzystw wydaje ją bezpłatnie, ale niektóre pobierają niewielkie opłaty. Zielona Karta jest ważna 12 miesięcy i obecnie jest potrzebna w:

 1. Albanii
 2. Azerbejdżanie,
 3. Białorusi,
 4. Czarnogórze (wkrótce Zielona Karta dla Polaków w tym kraju zostanie zniesiona),
 5. Iranie, 
 6. Izraelu,
 7. Maroko,
 8. Mołdawii,
 9. Macedonii,
 10. Rosji, 
 11. Tunezji,
 12. Turcji,
 13. Ukrainie.

Brak Zielonej Karty podczas przejazdu samochodem przez terytorium któregoś z tych państw, będzie skutkował koniecznością zakupu ubezpieczenia granicznego. Wyjątkiem jest Kosowo, które nie uznaje tego dokumentu. W zamian podróżując tam samochodem, trzeba kupić dodatkową polisę podczas przekraczania granicy.

Czy po wypadku drogowym można otrzymać samochód zastępczy?

Udostępnienie pojazdu zastępczego przez towarzystwo ubezpieczeniowe to bardzo przydatna usługa, jeśli twój samochód jest uszkodzony i wymaga wizyty w warsztacie. Ubezpieczyciel może zapewnić ci inne auto w ramach:

 • OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego,
 • autocasco,
 • assistance,
 • jako osobne ubezpieczenie, jeśli je wykupiłeś.

Czy zawsze można zlikwidować szkodę w ramach systemu BLS?

Niestety nie, ponieważ możliwości skorzystania z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS) nie można kupić. Aby móc liczyć na wsparcie twojego towarzystwa ubezpieczeniowego w otrzymaniu wypłaty z OC sprawcy, musisz wybrać firmę, która przystąpiła do tego systemu.

BLS polega na uproszczonej metodzie likwidacji szkody. Wystarczy, że ją zgłosisz w swoim towarzystwie, które jest członkiem sytemu. Ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie, a następnie skontaktuje się z firmą, w której sprawca kolizji lub wypadku miał wykupione OC. 

Co warto wiedzieć?

 1. Opłaca się kupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne w pakiecie z obowiązkowym OC. Można zakupić warianty: OC + AC, OC + ASS, OC + NNW, OC + AC + ASS, OC + AC + NNW, OC + AC mini + ASS + NNW.
 2. Towarzystwa często wraz z OC proponują w pakiecie assistance mini.
 3. Towarzystwa często wraz z OC proponują w pakiecie AC mini.
 4. Aby płacić niższe składki, zamiast pełnego autocasco można kupić AC mini.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych

 1. Jak działa ochrona zniżek w OC i AC?

  To dodatkowe świadczenie oferowanie przez ubezpieczycieli, które można kupić wraz z OC lub AC. Zapewnia ochronę wypracowanych zniżek w przypadku spowodowania jednej szkody w przypadku OC, a także pojedynczej wypłaty odszkodowania w ramach autocasco. W efekcie nawet jeśli będziesz sprawcą stłuczki, w kolejnym roku możesz liczyć na niskie składki.
 2. Czym różni się AC mini od pełnego autocasco?

  Każde towarzystwo indywidualnie określa zakres ochrony. Zwykle w ramach AC mini, pomoc ubezpieczyciela jest ograniczona do wystąpienia szkody całkowitej czy kradzieży pojazdu. Natomiast pełne autocasco posiada znacznie więcej świadczeń.
 3. Czym różni się assistance mini od pełnego ASS?

  Ubezpieczyciele samodzielnie określają zakres ochrony dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Zwykle assistance mini zapewnia pomoc kierowcy jedynie po wypadku. Jednocześnie jest ograniczone wieloma limitami, np. liczbą kilometrów holowania uszkodzonego samochodu do warsztatu.