NNW, ochrona szyb, assistance… Ubezpieczenia dodatkowo rozszerzają ochronę samochodu, kierowcy lub jego pasażerów. Warto jednak wiedzieć, w jakiej sytuacji polisa może okazać się przydatna, by wybrać tę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

W ramach zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC, część towarzystw oferuje dodatkowe polisy całkiem za darmo lub za niewielką dopłatą. Czy zawsze warto się na nie decydować? Przed podjęciem decyzji, zapoznaj się z informacjami na temat tego, kiedy dana polisa okaże się pomocna. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Assistance

Poza szkodami na drodze, mogą spotkać Cię mniej poważne, lecz także stresujące sytuacje, takie jak brak paliwa, zatrzaśnięte kluczyki lub rozładowany akumulator. Każda z nich skutecznie uniemożliwi Ci poruszanie się samochodem. Między innymi na wypadek takich zdarzeń, warto posiadać ubezpieczenie assistance (ASS). Większość firm ubezpieczeniowych dodaje darmowe ASS do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najczęściej podstawowa ochrona obejmuje naprawę auta na miejscu wypadku (znacznie rzadziej kolizji czy awarii), holowanie i usługi informacyjne. Za bardziej rozbudowaną wersję ubezpieczenia będziesz musiał zapłacić więcej. Możesz jednak liczyć na większy zakres usług takich jak np. naprawa auta, samochód zastępczy, dostarczenie paliwa, wymiana opon, pomoc w otwarciu drzwi, jeśli zgubiłeś kluczyki, zakwaterowanie dla kierowcy i pasażerów bądź przejazd do miejsca zamieszkania lub celu podróży, a nawet złomowanie auta – jeśli zajdzie taka potrzeba.

NNW

Ubezpieczenie NNW to polisa chroniąca od następstw nieszczęśliwych wypadków. Mogą nimi być np. uszkodzenia ciała, stały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby ubezpieczonej. NNW jest dobrowolne i obejmuje kierowcę oraz jego pasażerów auta. NNW określa wiele wyłączeń, z którymi przed podpisaniem umowy należy się koniecznie zapoznać. Do najczęstszych należą choroba zawodowa, samobójstwo lub próba samobójcza, prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień, udział w protestach oraz spowodowanie wypadku pod wpływem środków odurzających. Wysokość składki NNW zależy od wielu indywidualnych czynników. Ubezpieczyciel przed wykupieniem przed podpisaniem umowy ubezpieczenia NNW zwróci uwagę na wiek kierowcy i inne okoliczności, które mogłyby zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku.

Ochrona szyb

Szyby w samochodzie są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wiele towarzystw oferuje ich ubezpieczenie podczas zakupu obowiązkowego OC, za niewielką dopłatą. Ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne, każde towarzystwo dyktuje własne warunki i zakres ochrony. Mogą się one znacznie różnić: sumą ubezpieczenia, ewentualnymi udziałami własnymi, limitem wiekowym pojazdu oraz ceną polisy. Jedną z najważniejszych zmiennych w ochronie szyb jest suma ubezpieczenia, gwarantowana przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Waha się ona zazwyczaj od 2 do 6 tys. zł i jest to najczęściej kwota przeznaczona na rok ochrony. Warto zaznaczyć, że produkt obejmuje ochroną szybę przednią, tylną oraz boczne. Szyberdach jest zazwyczaj wyłączony z ubezpieczenia.

Ochrona opon

Przebita lub pęknięta opona to jedna z najczęściej przytrafiających się kierowcom szkód. Skutecznie uniemożliwia dalszą drogę, jest źródłem stresu i utratą często cennego czasu. Nie każdy potrafi oponę wymienić samodzielnie, a nawet jeśli umie, to nie zawsze może. Jeśli awaria przytrafi się w drodze na ważne spotkanie, elegancki strój może mocno ucierpieć podczas naprawy. W takiej sytuacji warto mieć możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy. Ubezpieczenie opon najczęściej gwarantuje wymianę przez specjalistę uszkodzonego koła na koło zapasowe, które znajduje się na wyposażeniu samochodu. Jeśli naprawa okaże się bardziej skomplikowana i niemożliwa do przeprowadzenia na miejscu, ubezpieczyciel odholuje auto do warsztatu na własny koszt oraz pokryje koszty naprawy. Wysokość składki uzależniona jest głównie do parametrów pojazdu – jego wieku, marki, rodzaju nadwozia oraz danych kierowcy – posiadanych zniżek, historii ubezpieczenia, stażu za kierownicą.