Czechy to wyjątkowo popularny kierunek turystyczny naszych rodaków. Przyciąga nie tylko bogatą tradycją i kulturą, ale także swoją dostępnością. Z Polski do Czech można wygodnie podróżować zarówno pociągiem, autokarem, jak i własnym samochodem. Jeśli zdecydujesz się na ostatnią opcję, pamiętaj o obowiązku posiadania winiety na wyjazd do naszych sąsiadów. Zobacz ile to kosztuje i gdzie najszybciej kupisz winietę, aby uniknąć mandatu.

Jeśli przygotowujesz się do trasy z Polski do Czech, na pewno sprawdzasz lokalne przepisy drogowe i rozważasz zakup ubezpieczenia. Poza polisą turystyczną warto do swojego OC samochodu dodać również ubezpieczenie dobrowolne, jak autocasco czy krótkoterminowe assistance. To jednak nie wszystko! 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Większość dróg szybkiego ruchu na terenie Czech jest płatna. To oznacza, że zanim wjedziesz na konkretny odcinek autostrady, musisz zakupić winietę. To ważne, ponieważ skutkiem braku opłaty jest wysoki mandat karny. Na szczęście możesz nabyć winietę cyfrową i to z niewielkim wyprzedzeniem. Natomiast dla tych, którzy wolą tradycyjne rozwiązania, papierowe winiety wciąż są dostępne w Czechach w wybranych punktach. 

Sprawdź, jak długo posłuży Ci wykupiona winieta, gdzie możesz ją nabyć i jak dokładnie działa elektroniczny system poboru opłat w Czechach. Wystarczy, że zajrzysz tu, planując wyjazd do naszych południowych sąsiadów.

Czy wyjazd samochodem do Czech się opłaca?

Republikę Czeską mamy tuż za południową granicą kraju. Ta bliskość zachęca do zwiedzania malowniczej krainy na różne sposoby. Chcesz wsiąść do pociągu, samolotu lub autokary i niczym się nie przejmować? Bez problemu znajdziesz bogatą siatkę połączeń i wybierzesz dogodne dla siebie. 

Jeśli jednak cenisz sobie niezależność i swobodę podróżowania i zamiast na rozkładach jazdy wolisz skupić się na planowaniu trasy turystycznej - wybierz własny samochód. Wymaga to co prawda nieco więcej organizacji, ale dzięki temu nie musisz się ograniczać co do komunikacji na miejscu. 

Zobacz także: Jedziesz na wakacje za granicą własnym autem? Pomyśl o ubezpieczeniu!

Z Warszawy do Pragi trzeba pokonać za kierownicą ok. 690 km, a przejazd zajmuje średnio siedem godzin. Niemal od każdego czeskiego przejścia granicznego prowadzą w głąb kraju płatne autostrady. Łączą one największe miejscowości takie jak:

  • Praga
  • Brno, 
  • Ostrawa,
  • Ołumuniec, 
  • Pilzno.

Jest więc niemal pewnie, że na wyjazd do Czech będzie Ci potrzebna winieta. To dodatkowy koszt, jaki należy doliczyć do ceny paliwa, jednak zakup biletu na samolot czy pociąg oraz poruszanie się na miejscu komunikacją miejską wcale nie byłyby korzystniejsze cenowo. 

Czym są winiety autostradowe?

W dziewięciu europejskich krajach działa obecnie system opłat drogowych znany jako winiety. Czechy znajdują się na tej liście obok:

  • Węgier, 
  • Słowenii, 
  • Słowacji, 
  • Austrii, 
  • Bułgarii, 
  • Rumunii, 
  • Łotwy, 
  • Szwajcarii.

Winieta na przejazd to po prostu dowód wniesienia opłaty drogowej za podróż po płatnym odcinku autostrady.

Uwaga!

Winieta ma charakter ryczałtowy. To znaczy, że nie ma odniesienia do liczby przejechanych kilometrów. Zarówno papierową, jak i cyfrową winietę kupuje się na określony czas.

Dawniej stosowano wyłącznie fizyczne naklejki, które należało umieścić na przedniej szybie pojazdu. Obecnie znacznie wygodniejsze są winiety elektroniczne, które można nabyć przez Internet u różnych operatorów. Czechy w pełni popierają to rozwiązanie i zachęcają do zakupu winiety właśnie w tej formie.

Porównaj ceny OC i AC

Jak działa elektroniczna winieta?

Elektroniczna winieta zastąpiła dawne naklejki na szybę lub działa z nimi równorzędnie - w zależności od kraju. W tym systemie opłaty drogowe za przejazd danym odcinkiem drogi, mostem czy tunelem są pobierane automatycznie.

Winieta cyfrowa ma formę pliku PDF. Po zakupie online należy pobrać ją na telefon komórkowy. W przypadku kontroli ważności winiety, taki dokument będzie trzeba okazać. Weryfikacja odbywa się także poprzez odczyt kamer. Zapisują numer rejestracyjny pojazdu i przekazują do systemu winiet. Jeśli kierowca nie wykupi winiety elektronicznej, w rejestrze pojawi się stosowny komunikat, a właściciel auta otrzyma mandat karny.

Jakie są zalety e-winety?

Winietę elektroniczną do Czech warto kupić ze względu na wygodę podróży, ale także bezpieczeństwo. Zresztą każdy kierowca znajdzie na liście jej zalet tę, która przekona go do tego nowoczesnego, szybkiego i intuicyjnego systemu poboru opłat. 

Winieta cyfrowa to przede wszystkim:

  • elastyczność - w systemie dostępne są różne plany opłat i można je dostosować do swoich potrzeb,
  • eliminacja zastojów na trasie - elektroniczna winieta nie wymaga zatrzymywania się na bramkach, co nie tylko przybliża nas do celu, ale także pozwala upłynnić ruch drogowy w ogóle,
  • minimalizacja ryzyka oszustwa - zdarzają się tacy, którzy winiety fałszują, ale znaczne trudniej jest to zrobić e winietą,
  • troska o środowisko - e winiety nie wymagają drukowania tak jak naklejki na szybę, więc system ten wychodzi naprzeciw ochronie zasobów naturalnych (w tym wypadku drewna).

Gdzie w Czechach obowiązuje winieta na przejazd?

Łączna długość autostrad w Czechach to ok. 1200 km. Ta kategoria dróg oznaczona jest literą "D" i następującym po niej numerem. Niemal na każdym odcinku należy spodziewać się opłaty drogowej. Wyjątkiem są tutaj odcinki stanowiące obwodnice czeskich miast.

Uwaga!

Jedną z tras często wybieraną przez polskich kierowców jest droga z Gorzyczek do Ostrawy. Ten odcinek jest bezpłatny!


Na mapie przedstawiamy całą sieć autostrad w Czechach:

  • kolorem granatowym oznaczono odcinki bezpłatne,
  • kolorem czerwonym - trasy, na których trzeba mieć wykupioną winietę.

źródło: edalnice.cz

Poniżej zebraliśmy szczegółowe informacje o płatnych odcinkach, ich oznaczeniach i długości. 

OZNACZENIETRASADŁUGOŚĆ (km)
D0Modletice – Slivenec (zjazdy 76–16)23
D1Průhonice – Kývalka (zjazdy 6–182)176
D1Holubice – Kroměříž-západ (zjazdy 210–258)48
D1Kroměříž-východ – Říkovice (zjazdy 260–272)12
D1Přerov-Předmostí – Rudná (km 282 – zjazd 354)72
D2Chrlice – granica państwa (zjazd 3 – 61 km) | W przeciwnym kierunku dopiero od MOP Lanžhot58
D3Mezno – Čekanice (62 km – zjazd 76)14
D3Měšice – Veselí nad Lužnicí-sever (zjazdy 79–104)25
D3Veselí nad Lužnicí-jih – Úsilné (zjazdy 107–131)24
D3Pohůrka – Krasejovka (zjazdy 136–147)11
D4Jíloviště – Háje (zjazdy 9–45)36
D5Třebonice – Beroun-východ (zjazdy 1–14)14
D5Beroun-západ – Ejpovice (zjazdy 22–67)45
D5Sulkov – granica państwa (zjazd 89 – 151 km)62
D6Jeneč – Krušovice (zjazd 7 – 42 km)35
D7Kněževes – Knovíz (zjazdy 3–18)15
D8Zdiby – Řehlovice (zjazdy 1–64)64
D8Knínice – granica państwa (zjazdy 80–92 km)12
D10Stará Boleslav – Bezděčín (zjazdy 14–39)25
D10Kosmonosy – Ohrazenice (zjazdy 46–71)25
D11Jirny – Jaroměř-sever (exity 8–113)105
D35Sedlice – Ostrov (zjazd 127–158 km) 31
D35Mohelnice-jih – Křelov (zjazdy 235–261)26
D35Holice – Lipník nad Bečvou (zjazdy 276–296)20
D46Vyškov-východ – Prostějov-jih (zjazdy 1–21)21
D46Držovice – Hněvotín (zjazdy 26–37)11
D48

Bělotín – Bělotín-východ (zjazdy 1–3) 

Bělotín-východ – Jeseník nad Odrou (zjazdy 3–8)

łącznie 8
D48Palačov – Nový Jičín-centrum (km 12 – zjazd 21) 8
D48

Rybí – Frýdek-Místek-jih (km 24 – zjazd 48) 

Frýdek-Místek-jih – Frýdek-Místek-východ

łącznie 8
D48Dobrá – Žukov (zjazdy 54–70)16
D52Rajhrad – Pohořelice-sever (zjazdy 10–23)13
D55Hulín – Otrokovice-sever (zjazdy 16–30)14
D55Otrokovice-východ – Napajedla (zjazdy 32–34)3
D56Hrabová-průmyslová zóna – Frýdek-Místek (zjazd 40 – km 54) 14

Winieta Czechy - jakie są rodzaje?

Na terenie Czech funkcjonują trzy rodzaje winiet. Im dłuższy okres ważności, tym wyższa będzie opłata drogowa. Warto jednak pamiętać, że w Czechach można liczyć na specjalne zniżki. Ten przywilej dotycz właścicieli samochodów zasilanych gazem ziemnym lub biometanolem.

W Czechach do dyspozycji jest:

  • winieta 10-dniowa,
  • winieta 30-dniowa,
  • winieta roczna.

Uwaga!

Od marca 2024 roku Czechy wprowadzą do obiegu także winietę na jeden dzień! Jest to odpowiedź na działania Komisji Europejskiej, która wskazywała, że jest to rozwiązanie potrzebne i korzystne np. dla osób, które jedynie przejeżdżają przez Czechy.

Dla jakich pojazdów obowiązują czeskie winiety?

Na terenie Czech pojazdy dwuśladowe oraz przyczepy ciągnięte przez pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony są wyłączone z obowiązku winiety. Jeśli więc podróżujesz po tym kraju np. motocyklem, winieta to nie Twoje zmartwienie.

To nie koniec zwolnień z opłat drogowych w Czechach. Z zakupu winiety mogą zrezygnować kierowcy:

  • samochodów elektrycznych, 
  • samochodów zasilanych wodorem,
  • samochodów z napędem hybrydowym typu plug-in.

Są to więc pojazdy o emisji CO2 poniżej 50 g/km.

Podsumowując - zakup winiety to obowiązek dla kierowców wszystkich samochodów, których dopuszczalna masa całkowita wynosi do 3,5 tony.

Wypowiedź eksperta

Zwolnienie pojazdu z opłaty dotyczy z automatu samochodów zarejestrowanych w Czechach. Jeśli polski kierowca poruszający się elektrykiem lub hybrydą plug-in chce uniknąć opłaty, musi złożyć elektronicznie stosowne zawiadomienie przed wyjazdem.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak złożyć zawiadomienie zwolnienia pojazdu z opłaty drogowej?

Aby nie płacić za winiety w Czechach, należy złożyć online wniosek w formacie PDF. W dokumencie należy podać następujące informacje:

  • kraj rejestracji pojazdu,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • swoje dane osobowe,
  • dane kontaktowe.

strony formularza zawiadomienia o zwolnieniu z opłaty drogowej w Czechach

Następnie formularz można przesłać na jeden z poniższych sposobów:

  1. E-mailem na adres epodatelna@edalnice.cz (formularz PDF wypełniony w formie elektronicznej lub wypełniony formularz PDF – zeskanowany i  podpisany elektronicznie).
  2. W formie papierowej z urzędowo poświadczonym podpisem za pośrednictwem operatora świadczącego usługi pocztowe na adres Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej: 

Státní fond dopravní infrastruktury

ul. Sokolovská 1955/27

190 00 Praga 9

Ile kosztuje winieta na czeskie autostrady?

Tradycyjna i cyfrowa winieta kosztują w Czechach tyle samo. Ceny kształtują się następująco:

  • winieta na 10 dni: 72,99 zł,
  • winieta na 30 dni: 102,99 zł,
  • winieta na rok: 319,9 zł.

Jeśli zdecydujesz się na zakup e-winiety, płatności możesz dokonać za pośrednictwem:

  • karty kredytowej,
  • BLIKa,
  • szybkiego przelewu.

Gdzie kupić winietę do Czech?

Jak wspomnieliśmy, najprostszą drogą nabycia winiety są serwisy internetowe. W ten sposób możesz ją nabyć nawet z dużym wyprzedzeniem, ale równie dobrze tuż przed podróżą do Czech. Są jednak również dwa inne, bardziej tradycyjne sposoby. 

Zakup winiety elektronicznej

Aby nabyć winietę online, odwiedź wybrany serwis sprzedaży, a następnie:

  1. Wybierz rodzaj winiety do Czech (okres ważności).
  2. Podaj numer rejestracyjny pojazdu i kraj jego rejestracji.
  3. Wskaż początek ważności winiety.
  4. Dokonaj zakupu i zapłać online - winietę otrzymasz drogą mailową.

Zakup winiety w punkcie sprzedaży

Nie każdy chce lub może kupić winietę cyfrową. W takim przypadku można znaleźć na mapie Czech jeden z punktów sprzedaży (są to zwykle kioski lub inne placówki handlowe). Można je znaleźć m.in. na stronie edalnice.cz/pl. Na miejscu w wybranym punkcie:

  1. Podaj pracownikowi obowiązkowe dane - numer rejestracyjny, kraj rejestracji, rodzaj winiety i datę jej startu.
  2. Zapłać za winietę, a zwrotnie otrzymasz papierowe potwierdzenie transakcji.

Zakup winiety w samoobsługowym terminalu

To opcja pośrednia między winietą online tradycyjną. Charakterystyczne automaty są rozlokowane na terenie Czech, przede wszystkim przy przejściach granicznych lub płatnych autostradach. Jak dokonać zakupu w terminalu?

  1. Wybierz język obsługi urządzenia.
  2. Wskaż pożądany rodzaj winiety.
  3. Podaj numer rejestracyjny i kraj rejestracji pojazdu.
  4. Wskaż początek ważności winiety elektronicznej.
  5. Dokonaj płatności.

Uwaga!

W terminalu samoobsługowym możesz zapłacić wyłącznie kartą! Automaty nie przyjmują gotówki.

Mapę samoobsługowych punktów sprzedaży winiet również znajdziesz na edalnice.cz/pl.

Co grozi za brak ważnej winiety w Czechach? 

Jeśli system kamer zarejestruje na płatnym odcinku autostrady samochód bez ważnej winiety lub e-winiety, kierowcy grozi mandat karny w wysokości nawet 20 tysięcy czeskich koron (ok. 3500 zł). Kara grzywny dotyczy także innych sytuacji, jak choćby wyłudzenie lub skorzystanie ze zwolnienia z opłaty niezgodnie z zasadami.

Jeśli nie przysługuje Ci zwolnienie z opłaty, ale zdecydujesz się naciągnąć prawo i zgłosisz formularz, zapłacisz nawet 100 tysięcy koron! Zdecydowanie bardziej opłaca się uczciwy zakup winiety.

Co więcej, jeżeli kierowca, któremu przysługuje ulga, nie złożył zawiadomienia, także zostanie ukarany. Tym razem mandat wyniesie 5 tysięcy koron.

Jak wygląda kontrola ważności winiety?

Poza kamerami zlokalizowanymi przy płatnych odcinkach dróg, pojazdy mogą kontrolować:

  • Policja Republiki Czeskiej,
  • Administracja Celna Republiki Czeskiej.

Jeśli to policja zatrzyma kierowcę i stwierdzi brak ważnej winiety, mandat trzeba będzie zapłacić na miejscu. W przypadku odmowy lub braku środków, funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu do momentu, aż sprawa się wyjaśni. Jeżeli natomiast pojazd bez winiety zostanie zarejestrowany przez kamery, mandat otrzymamy drogą pocztową.

O czym jeszcze pamiętać na wyjazd do Czech własnym samochodem?

W trakcie podróży samochodem za granicę możesz spodziewać się wzmożonej kontroli ze strony lokalnych służb. Choćby z tego powodu warto przestudiować najważniejsze przepisy drogowe i ograniczenia prędkości - zwłaszcza te obowiązujące na czeskich autostradach.

Zobacz też: Jedziesz na wakacje za granicą własnym autem? Pomyśl o ubezpieczeniu!

Przepisy drogowe na czeskich autostradach

Maksymalna dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym w Czechach to tak jak w Polsce 50 km/h. Natomiast na autostradach ograniczenia prezentują się następująco w zależności od kategorii pojazdu:

  • samochody osobowe - do 130 km/h,
  • samochody ciężarowe do 3,5 tony - 130 km/h,
  • samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony - 80 km/h.

Przed wyjazdem do Czech pamiętaj, że przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów także mogą być egzekwowane. Zadbaj o to, aby w Twoim samochodzie nie zabrakło:

  • kamizelki odblaskowej,
  • trójkąta ostrzegawczego,
  • apteczki pierwszej pomocy.

Uwaga!

Na terenie Czech panuje obowiązek sezonowej zmiany opon. Jeśli więc wybierasz się w tym kierunku na ferie w okresie między 1 listopada a 31 marca - zadbaj o odpowiednie ogumienie.

Mandaty za jazdę po spożyciu alkoholu, przekroczenie prędkości, jazdę bez pasów bezpieczeństwa czy z telefonem przy uchu są tak samo dotkliwe, jak grzywna w Polsce za te same wykroczenia. Przykładowo za rozmowę telefoniczną w trakcie jazdy możesz zapłacić w Czechach od 270 do 450 zł. Na dłuższą podróż lepiej zainwestować w zestaw głośnomówiący.

Zakup ubezpieczenia na wyjazd za granicę

Zanim wyruszysz do Czech, koniecznie sprawdź ważność swojej polisy OC. Jeśli czas trwania Twojej umowy zbliża się ku końcowy, lepiej od razu przedłuż lub wykup nową. Oszczędzisz sobie stresu podczas wyjazdu.

Porównaj ceny OC i AC

Poza obowiązkowym OC rozważ także szerszy zakres ochrony. Nawet w wymiarze krótkoterminowym. Nawet  w dniu wyjazdu możesz wykupić polisę assistance, np. na 9, 4 czy 30 dni. Za niewielką składkę zyskasz pomoc ubezpieczyciela w awaryjnej sytuacji na drodze - w obcym kraju wydaje się ona szczególnie cenna. Wystarczy że skorzystasz z internetowego kalkulatora OC i AC - polisę otrzymasz mailowo natychmiast po zakupie.

Przeczytaj: Jak wybrać assistance drogowe z holowaniem auta za granicą?

Dobre assistance za granicę w połączeniu z polisą turystyczną to pakiet ochronny, dzięki któremu podróżując przez Czechy i inne państwa będziesz czuć się bezpiecznie, nawet gdy zaskoczy Cię sytuacja na drodze.

Odholowanie do warsztatu, naprawa auta na miejscu, pomoc tłumacza czy organizacja dalszej podróży to tylko niektóre ze świadczeń, na jakie możesz liczyć w ramach dobrego assistance.

Co warto wiedzieć?

  1. W Czechach obowiązują 3 rodzaje winiet - na 10, 30 oraz 365 dni. Od marca 2024 zacznie funkcjonować również winieta na 1 dzień.
  2. Z obowiązku posiadania winiety zwolnieni są kierowcy samochodów osobowych elektrycznych, hybrydowych plug-in, wodorowych, a także motocykliści.
  3. Za brak ważnej winiety w Czechach możesz zapłacić nawet 20 tysięcy koron mandatu - chyba, że jesteś zwolniony z opłaty.
  4. Ceny winiet w Czechach zależą od okresu ich trwania. Opłaty wynoszą od 73 do 320 zł.
  5. Ważność winiety może zostać skontrolowana przez uprawniony do tego patrol lub za pośrednictwem kamery.
  6. W Czechach obowiązują zarówno winiety elektroniczne, jak i tradycyjne (te można kupić w punktach sprzedaży lub samoobsługowych terminalach). 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje winieta do Czech na 10 dni?

    Za 10-dniową winietę do Czech trzeba obecnie zapłacić 72,99 zł.

  2. Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania winiety w Czechach?

    Co do zasady są to pojazdy, które emitują mniej niż 50 g/km CO2. Są to więc samochody elektryczne, hybrydy plug-in czy pojazdy wodorowe. Winiety nie muszą kupować również kierowcy jednośladów.

  3. Czy w Czechach można kupić winietę w tradycyjnej formie?

    Jak najbardziej. Punkty sprzedaży lub automaty samoobsługowe są rozmieszczone na terenie całego kraju. Najczęściej znajdziesz je w pobliżu przejść granicznych oraz przy wjazdach na płatne odcinki czeskich dróg. Jeśli wybierzesz terminal, nie będziesz mógł w nim zapłacić gotówką.

  4. Ile wynosi mandat za brak ważnej winiety elektronicznej lub tradycyjnej w Czechach?

    Jeśli system winiet otrzyma informację, że nie kupiłeś winiety, a powinieneś, mandat może wynieść nawet 20 tysięcy koron. Grzywna dotyczy również takich sytuacji, jak korzystanie z ulgi bez uzasadnienia lub niezastosowanie zwolnienia z opłat wtedy, gdy Ci przysługuje.