Bułgaria jako kierunek wypoczynkowy cieszy się popularnością wśród Polaków już od lat. Co prawda dzieli nas od niej niespełna 2000 km, a podróż samochodem twa średnio 21 godzin - chętnych do takiej przygody nie brakuje. Jeśli jesteś w tym gronie, przed wyjazdem koniecznie sprawdź, jak funkcjonują tamtejsze winiety. Bułgaria jest usłana odcinkami dróg, na których obowiązuje opłata. Nasz poradnik przyda Ci się przy planowaniu wyjazdu w tym kierunku na własną rękę.

Samochodowa trasa z Polski do Bułgarii prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. Te kraje (poza Serbią) wymagają winiety, nawet jeśli tylko przez nie przejeżdżasz. Obowiązek zakupu winiety dotyczy przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych. Natomiast w samej Bułgarii winiety obowiązują już znacznie szerzej niż tylko drogi szybkiego ruchu i właśnie te zasady będą nas interesować.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak wygląda zakup winiety w Bułgarii i o czym pamiętać po przekroczeniu granicy własnym samochodem? 

Dlaczego warto jechać do Bułgarii samochodem?

Po głównych bułgarskich drogach jeździ się przyjemnie. Infrastruktura jest utrzymana w dobrym stanie i niemal przez cały kraj rozciąga się wygodna autostrada A1 (Avtomagistrala Trakija). To jedna z najdłuższych i najważniejszych autostrad w Bułgarii mierząca 360 km. To pierwszy argument, który zachęca do wyboru własnego samochodu na środek wakacyjnego transportu. 

Porównaj ceny OC i AC

Niestety w znacznie gorszej kondycji są drogi śródmiejskie, jednak komfort i niezależność, jakie zyskujesz jadąc do Bułgarii za kierownicą i tak przemawiają za tym rozwiązaniem.

Nie ma ukrywać - trasa z Polski do Bułgarii jest dość długa i wymagająca. Przebiega przez kilka innych państw, a w każdym z nich panują nieco inne przepisy drogowe. Taka podróży wymaga zatem dość skrupulatnego przygotowania. Zarówno w Czechach, jak i na Słowacki i Węgrzech panuje obowiązek zakupu winiety na przejazd płatnymi odcinkami dróg. 

Zobacz też: Winieta Czechy - ceny, zakup i inne opłaty drogowe

Weź to pod uwagę, studiując mapę i przygotuj się na te wydatki z wyprzedzeniem. Z kolei w Serbii nie działają winiety, ale opłaty drogowe wnosi się po przejechanym odcinku. Ich wysokość zależy od liczby realnie przejechanych kilometrów.

Warto wiedzieć

Wyjeżdżając do Bułgarii własnym autem, zaplanuj po drodze postój z noclegiem, aby przez całą podróż być wypoczętym, skupionym i zdolnym do szybkiej reakcji na drodze w razie potrzeby.

Bułgaria to kraj o bogatej kulturze i historii. Samochód pod ręką to doskonały sposób, aby zwiedzić jak najwięcej atrakcji turystycznych, nawet oddalonych od siebie.

Gdzie w Bułgarii obowiązują winiety?

Jeśli chodzi o winiety Bułgaria stosuje dość nietypowe podejście na tle pozostałych krajów Europy. Zwykle bowiem winieta kojarzy się z przejazdem drogą szybkiego ruchu. Bułgarskie winiety obowiązują natomiast na wszystkich drogach poza obszarem zabudowanym. Głównie są to autostrady, drogi ekspresowe, ale i wszystkie drogi krajowe. 

W praktyce oznacza to, że w Bułgarii musisz płacić za podróżowanie po całym kraju. Operatorzy systemu deklarują, że środki z wykupionej winiety są przeznaczane na remonty dróg.

Kto musi kupić winietę w Bułgarii?

W Bułgarii zakup winiety jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu osobowego oraz ciężarowego. Jak łatwo zauważyć, w tym zestawieniu brakuje motocyklistów. Nieprzypadkowo - na terenie Bułgarii nie muszą oni kupować winiety.

Wypowiedź eksperta

Cena winiety rośnie wraz z kategorią pojazdu, dla którego chcesz ją wykupić. Dla samochodów osobowych będą więc tańsze niż dla samochodów ciężarowych czy autobusów.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Zwolnienie z obowiązku posiadania winiety w Bułgarii

Od zasady w systemie bułgarskich winiet obowiązują wyjątki. Opłaty nie muszą bowiem wnosić:

 • właściciele pojazdów z ograniczeniem zdolności zarobkowej o co najmniej 50%,
 • osoby z trwałą niepełnosprawnością do osiemnastego roku życia lub po ukończeniu szkoły średniej, jednak nie dłużej niż do dwudziestego roku życia,
 • właściciele pojazdów o liczbie kół mniej niż cztery (motocykle),
 • kierowcy pojazdów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gwardii Narodowej (HCO), Sił Zbrojnych, Pogotowia Ratunkowego i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Jakie są rodzaje i ile kosztują bułgarskie winiety?

W Bułgarii można zakupić winiety w pięciu wariantach czasowych. W porównaniu z innymi europejskimi krajami to duża elastyczność. Zwykle dostępne są trzy warianty winiety - na tydzień, miesiąc czy rok. W Bułgarii możesz ją wykupić na:

 • weekend (działa od 12:00 w piątek do 23:59 w niedzielę),
 • 7 dni (działa od dnia zakupu przez 7 dni np. wykupując winietę 10 marca, będzie ona ważna do 16 marca do 23:59),
 • 30 dni (działa od dnia zakupu do 23:59 dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze w kolejnym miesiącu, np. wykupując winietę 13 kwietnia, będzie ona ważna do 13 kwietnia do 23:59), 
 • 90 dni działa od dnia zakupu do 23:59 dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze za 3 miesiące, np. wykupując winietę 5 lipca, będzie ona ważna do 4 października do 23:59),
 • 1 rok (działa od dnia zakupu do 23:59 dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze za rok, np. wykupując polisę 10 września 2022 roku, będzie ona ważna do 9 września do 23:59.).

Okres ważności winiet w dużej mierze kształtuje ich cennik. Drugim czynnikiem jest kategoria pojazdu - właściciele samochodów osobowych płacą oczywiście mniej niż ciężarówek.

W 2023 roku Bułgaria obniżyła ceny winiet i od tamtej pory prezentują się one następująco:

Kategoria pojazduWeekend7 dni30 dni90 dniRok
K3 (samochody osobowe i auta z przyczepkami)9 lewów/21 złotych13 lewów/31 złotych27 lewów/64 złote48 lewów/ok. 115 złotych87 lewów/ok. 208 złotych
K2 (małe pojazdy dostawcze, busy)niedostępna;
winieta 1-dniowa kosztuje 23 lewów (ok. 55 złotych)
53 lub 40* lewów/26 lub 95 złotych
*ulga za normy EURO III, IV i wyższe
105 lub 80* lewów/250 lub 190 złotychnieodstępnanieodstępna
K1 (ciężarówki z ładunkiem)niedostępna;
winieta 1-dniowa kosztuje 23 lewów
87 lub 67* lewów/207 lub 160 złotych174 lub 134* lewy/ok. 414 lub 320 złotychniedostępnaniedostępna

Uwaga!

Niektóre odcinki bułgarskich dróg są niedostępne dla samochodów ciężarowych. Jeżeli jesteś zawodowym kierowcą, dokładnie sprawdź planowaną trasę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak wygląda zakup winiety do Bułgarii?

Poszczególne rodzaje winiet w Bułgarii możesz kupić online (u operatora autostradowego BGToll lub w serwisie partnerskim). Bułgaria, idąc w ślady innych krajów europejskich, zrezygnowała z tradycyjnych winiet w formie naklejek na przednią szybę.

Jak kupić cyfrową winietę?

Po odwiedzeniu strony operatora lub serwisu partnerskiego:

 1. Wybierz typ pojazdu, dla którego chcesz kupić winietę.
 2. Wybierz rodzaj winiety (okresy ważności).
 3. W formularzu podaj: kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny, początek okresu ważności winiety.
 4. Zatwierdź dane i przejdź do realizacji płatności.
 5. Na tym etapie podaj również swój adres-email.

Niektóre serwisy oferują za niewielką opłatą (ok. 5 zł) usługę powiadomienia SMS o rejestracji w systemie e-winiet.

Co grozi za brak winiety w Bułgarii?

Jeśli przekroczysz granicę z Bułgarią, ale nie kupisz winiety, narazisz się na wysoki mandat. Jego wysokość będzie zależna od kategorii pojazdu, którym się poruszasz. Jeśli będzie to Twoje pierwsze wykroczenie, mandat będzie nieco niższy, ale winietę będziesz musiał kupić jeszcze tego samego dnia:

 • samochody o DMC do 3,5 tony - standardowo 667,76 zł; z ulgą 160,26 + cena winiety,
 • samochody o DMC powyżej 3,5 tony - standardowo 4 451,70 zł; z ulgą 160,26 + cena winiety.

Jak wygląda kontrola winiety w Bułgarii?

W Bułgarii funkcjonuje system kamer, które odczytują numery rejestracyjne pojazdów na płatnych odcinkach. Dane od razu są przekazywane do bazy, gdzie porównuje się je z tzw. białą listą (spisem samochodów, dla których zakupiono winiety). Jeśli nie wniosłeś opłaty lub nie dysponujesz aktywnym urządzeniem pokładowym śledzącym GPS, system wykryje to naruszenie, a Tobie zostanie przypisana grzywna.

W Bułgarii system opłat drogowych obsługuje Agencja Infrastruktury Drogowej (odpowiednik polskiego GDDKiA).Za kontrole kierowców odpowiadają natomiast:

 • Krajowa Administracja Opłat Drogowych,
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych,
 • Agencja Celna (jeżeli pojazd opuszcza terytorium Bułgarii przez przejścia graniczne).

Najważniejsze przepisy drogowe w Bułgarii

Bułgarskie przepisy drogowe różnią się od polskich w niewielkim stopniu, zwłaszcza w przypadku ograniczeń prędkości. Oto, z jaką prędkością maksymalną możesz się tam poruszać:

 • w terenie zabudowanym - max. 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym - samochody osobowe max. 90 km/h, pojazdy do 3,5 t max. 70 km/h,  ciężarówki powyżej 3,5 t max. 80 km/h,
 • na autostradach - samochody osobowe max. 140 km/h, pojazdy powyżej 3,5 t  max. 100 km/h.

Poza tym wyjeżdżając samochodem do Bułgarii musisz pamiętać, że:

 • światła mijania obowiązują tam przez cały rok,
 • dziecko do 3 lat lub osiągnięcia 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku na tylnym siedzeniu, a jeśli chcesz przewozić je z przodu to fotelik jest obowiązkowy nawet do 12. roku życia,
 • obowiązuje bezwzględny nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa,
 • korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy jest zabronione, chyba że z pomocą zestawu głośnomówiącego,
 • dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na obowiązkowe wyposażenie samochodu w Bułgarii. Zanim wyruszysz w tym kierunku, sprawdź, czy masz na pokładzie:

 • kamizelkę odblaskową,
 • gaśnicę, 
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczkę pierwszej pomocy.

Przeczytaj więcej: Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego 2024 w Polsce i za granicą – o czym pamiętać?

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Bułgarii?

Wybierając się do Bułgarii samochodem, nie musisz starać się o Zieloną Kartę ani kupować ubezpieczenia granicznego. Jeśli będzie taka potrzeba, OC kupione przez Ciebie w Polsce będzie w tym kraju honorowane.

Porównaj ceny OC i AC

Jadąc za granicę, warto jednak poza obowiązkowym OC pomyśleć o rozszerzeniu ochrony. Pakiet OC i AC może okazać się pomocny, gdy dojdzie np. do kradzieży auta czy jego uszkodzenia (niekoniecznie z Twojej winy). 

Za granicą nieoceniona jest również polisa assistance. W jej ramach otrzymasz pomoc, gdy będziesz potrzebować m.in.:

 • holowania pojazdu,
 • naprawy na miejscu
 • organizacji noclegu, 
 • samochodu zastępczego,
 • wsparcia  tłumacza,
 • pomocy medycznej.

Jeśli nie kupiłeś assistance przy okazji zakupu całorocznego OC, możesz zdecydować się na wariant krótkoterminowy. Nawet tuż przed wyjazdem kupisz assistance samochodu na 9, 14 lub 30 dni - kalkulator OC i AC online jest dostępny przez całą dobę. 

Poza ubezpieczeniem auta, pomyśl także o sobie: Ubezpieczenie na wyjazd za granicę - jakie wybrać?

Nie tylko  szybko i bez wychodzenia z domu kupisz tam wybraną polisę, ale dzięki możliwości porównania cen wyjdziesz na tym korzystnie finansowo.

Co warto wiedzieć?

 1. Podróż samochodem z Polski do Bułgarii trwa ok. 20 godzin.
 2. Bułgaria zrezygnowała ze sprzedaży winiet drogowych w formie papierowej. Obecnie można kupić jedynie winiety cyfrowe.
 3. W Bułgarii dostępna jest winieta weekendowa, tygodniowa, miesięczna, kwartalna oraz roczna.
 4. Za brak ważnej e winiety w Bułgarii można otrzymać mandat w wysokości od 700 do nawet 4 000 zł.
 5. W Bułgarii winiety obowiązują nie tylko na drogach szybkiego ruchu. System obejmuje również drogi krajowe.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jak zapłacić za cyfrową winietę do Bułgarii?

  Cyfrowa winieta może zostać opłacona za pośrednictwem szybkiego przelewu online, BLIK-a czy karty kredytowej.

 2. Czy w Bułgarii można wykupić winiety weekendowe?

  Tak - to wygodna opcja zwłaszcza dla osób, które jedynie przejeżdżają przez ten kraj i nie mają potrzeby, aby płacić za winietę np. na cały tydzień.

 3. Od czego zależą ceny winiet w Bułgarii?

  Na ceny winiet w Bułgarii wpływają dwa czynniki: okres obowiązywania winiety oraz kategoria pojazdu.

 4. Na co zwrócić uwagę, kupując winietę do Bułgarii?

  Zanim dokonasz płatności, dokładnie zweryfikuj dane, które podałeś. Jeśli okaże się np. że numer rejestracyjny jest błędny, a Ty tego nie zauważysz, później możesz zostać ukarany mandatem za nieprawidłowy zakup.