Szwajcaria należy do państw, w których wprowadzono system opłat drogowych w formie winiet. O zakupie winiety musisz pamiętać, jeżeli planujesz skorzystać z autostrady lub drogi ekspresowej. Poniżej znajdziesz informacje o aktualnych stawkach oraz wskazówki dotyczące tego, gdzie kupić winietę. Podpowiadamy też, jakie dodatkowe opłaty mogą wiązać się z przejazdem szwajcarskimi drogami.

Kuszą Cię malownicze górskie krajobrazy i unikatowa architektura? Bardzo możliwe, że rozważasz zimowe lub letnie wczasy w Szwajcarii. Do takiego wyjazdu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Jednym z zagadnień związanych z podróżowaniem po Szwajcarii są opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz szukać aktualnego cennika winiet – znajdziesz go poniżej.

Ile kosztuje winieta w Szwajcarii w 2025 roku?

Na tle innych krajów Europy, w których obowiązują winiety, cennik winiet w Szwajcarii jest bardzo prosty – winieta jest dostępna tylko w opcji na rok, nie ma też rozróżnienia na rodzaj pojazdu. Oznacza to, że każdy kierowca – bez względu na to, jakim pojazdem się porusza – zapłaci tyle samo. W 2025 r. winieta w Szwajcarii kosztuje 40 CHF, czyli 181,60 zł (przyjmując, że 1 CHF to 4,54 zł).

Rodzaj winietySamochodyMotocyklePrzyczepy
winieta na rok40 CHF40 CHF40 CHF
Źródło: https://www.bazg.admin.ch/

Wybierasz się do Szwajcarii samochodem wraz z przyczepką? Jak wynika z powyższej tabeli, potrzebujesz dwóch winiet – jednej dla auta, drugiej dla przyczepy.

Uwaga!

Chociaż w przypadku Szwajcarii mówi się o „rocznej winiecie”, to w rzeczywistości obowiązuje ona maksymalnie przez 14 miesięcy – jest ważna od dnia zakupu do końca stycznia kolejnego roku, np. od 1 grudnia 2024 roku do 31 stycznia 2026 roku.

Porównaj ceny OC i AC

Jaka jest kara za brak ważnej winiety w Szwajcarii?

System naliczania kar za brak ważnej winiety w Szwajcarii jest równie prosty, jak cennik winiet – szwajcarska policja nakłada na zapominalskiego kierowcę mandat w wysokości 200 CHF. Poza tym zostanie on zobowiązany do natychmiastowego zakupu winiety (za standardową cenę 40 CHF). Jeżeli więc na terenie tego kraju nie będziesz mieć wymaganej winiety, zapłacisz łącznie 240 CHF – czyli ok. 1100 zł.

Gdzie obowiązuje winieta szwajcarska?

O obowiązku posiadania szwajcarskiej winiety muszą pamiętać kierowcy, którzy poruszają się po płatnych odcinkach tamtejszych dróg. Potrzebujesz winiety, jeżeli planujesz jeździć samochodem, motocyklem, przyczepą kempingową lub kamperem po autostradach i drogach ekspresowych na terenie Szwajcarii. Dla ułatwienia wszystkie płatne odcinki zostały zaznaczone na poniższej mapce.

Źródło: https://fedro.maps.arcgis.com/

Jeżeli przygotowujesz się do wycieczki do Szwajcarii i planujesz trasę przejazdu, pomóc może Ci również poniższa tabela. Znajdują się w niej wszystkie autostrady i drogi ekspresowe, na których wymagane są winiety.

OZNACZENIE DROGITRASA
A1St. Margrethe–St. Gallen–Zurich–Bern–Lozanna–Genewa–Francja A41
A2Niemcy A5–Bazylea–Lucerna–Stans–Altdorf–Bellinzona–Włochy A9
A3Francja A35–Bazylea–Zurich–Sargans
A4Niemcy–Schaffhausen–Zurich–Altdorf
A5Lutherbach–Solothurn–Neuchâtel–Yverdon-les-Bains
A6Bol/Biel–Bern–Wimmis
A7Niemcy–Frauenfeld–Winterthur
A8Spitz-Zarnen-Gersville
A9Bayargues–Lozanna–Saint-Sieur, Eigoltz–Brig-Glis
A12Bern–Fryburg–Vevey
A13St. Margreten–Cours–Bellinzona
A14Emmen–Holzheusern
A16Francja–Delemont–Pain/Biel

Jakie są rodzaje winiet w Szwajcarii?

W Szwajcarii dostępne są dwa rodzaje winiet – tradycyjne (w postaci naklejki) i elektroniczne (nabywana online). Te dwa typy winiet funkcjonują obok siebie, co oznacza, że są równoważne i sprzedawane w tej samej cenie. A jaka jest między nimi różnica? Z perspektywy kierowców dość istotna.

Winieta tradycyjna

Winieta tradycyjna ma formę samoprzylepnej naklejki. Jeszcze do niedawna była to podstawowa forma winiety w Szwajcarii. W zależności od rodzaju pojazdu, którym porusza się kierowca, winietę należy umieścić na:

  • wewnętrznej stronie przedniej szyby – wybrane miejsce musi być dobrze widoczne;
  • części, której nie można łatwo wymienić – dotyczy to pojazdów bez szyby czołowej, np. motocykli.

Winieta elektroniczna

Od 1 sierpnia 2023 r. w Szwajcarii obowiązuje także cyfrowa winieta. Można ją nabyć elektronicznie, bez konieczności szukania na trasie punktu obsługi. Winieta elektroniczna jest znacznie wygodniejsza dla kierowców – wystarczy mieć urządzenie z dostępem do internetu.

Gdzie można kupić winietę, wybierając się do Szwajcarii?

Winiety potwierdzające wniesienie opłaty za korzystanie ze szwajcarskich autostrad i dróg ekspresowych można kupić w punktach stacjonarnych oraz online. Z punktu widzenia kierowców z Polski, którzy wybierają się do Szwajcarii na wakacje, najłatwiej będzie nabyć winietę właśnie przez internet. Zakupu można dokonać poprzez stronę:

  • Polskiego Związku Motorowego – https://www.pzmtravel.com.pl/. Tutaj można kupić zarówno e-winietę, jak i winietę w formie naklejki (wystarczy wybrać opcję przesyłki na etapie zakupu);
  • Via – https://via.admin.ch/. W sprzedaży są dostępne wyłącznie winiety w formie elektronicznej. 

Jak wygląda kontrola winiet w Szwajcarii?

W Szwajcarii do kontroli kierowców pod względem ważności winiet wykorzystuje się system kamer. Odczytują one tablice rejestracyjne pojazdu, które następnie przekazywane są do specjalnego systemu. Tam zostają zwykle dopasowane do winiety widocznej w spisie – wyjątkiem jest sytuacja, gdy kierowca nie opłacił przejazdu i tym samym nie posiada winiety.

Uwaga!

W Szwajcarii odbywają się też regularne kontrole drogowe, podczas których możesz zostać poproszony o okazanie dowodu zakupu winiety. Ewentualny mandat trzeba będzie zapłacić od razu u funkcjonariusza policji.

Za przejazd którymi drogami w Szwajcarii trzeba zapłacić dodatkowo?

Warto wiedzieć, że w Szwajcarii istnieją odcinki, na których nie obowiązuje winieta, ale i tak trzeba zapłacić za przejazd – mowa o tunelach (chociaż nie wszystkich). Takie konstrukcje są dużo droższe w utrzymaniu niż „zwykłe” drogi, w konsekwencji czego kierowcy partycypują w kosztach. W Szwajcarii są dwa tunele, za które trzeba zapłacić dodatkowo – są to:

  1. Tunel św. Bernarda – to łącznik między Szwajcarią (Bourg-Saint-Pierre) a Włochami (Saint-Rhémy-en-Bosses). Był to pierwszy taki obiekt stworzony w Alpach w 1964 r. Ciągnie się przez 5 km 798 m.
  2. Tunel Munt la Schera – który prowadzi ze Szwajcarii (Zernez) do Włoch (Livigno). Obiekt został oddany do użytku w 1968 r. Ciągnie się przez 3 km 394 m.

Uwaga: W przypadku pozostałych tuneli obowiązuje winieta. W Szwajcarii istnieją także tunele, w których samochody są przewożone wraz z pasażerami specjalną kolejką. Są to: Tunel Furka, Tunel Lötschberg, Przełęcz Oberalp i Tunel Vereina. 

Ile kosztuje przejazd Tunelem św. Bernarda w 2025 roku?

Inaczej niż w przypadku winiet w Szwajcarii, cena za przejazd Tunelem św. Bernarda jest uzależniona od kilku czynników – rodzaju pojazdu i liczby przejazdów. Kierowcy mogą wykupić przejazd w jedną stronę, dwie strony, 10 przejazdów lub 20 przejazdów. Pojedynczy przejazd dla kierowców aut osobowych kosztuje 31 franków szwajcarskich lub 31 euro. Szczegółowy cennik znajduje się poniżej.

Koszt przejazdu Tunelem św. Bernarda w Szwajcarii w 2025 r.

MotocyklSamochód osobowyKamper
Przejazd w 1 stronę18,50 CHF lub EUR31 CHF lub EUR48,50 CHF lub EUR
Przejazd w 2 strony24,50 CHF lub EUR50 CHF lub EUR77,50 CHF lub EUR
10 przejazdów125 CHF lub EUR125 CHF lub EUR290 CHF lub EUR
20 przejazdów165 CHF lub EUR165 CHF lub EUR385 CHF lub EUR
Źródło: https://letunnel.com/

Ile kosztuje przejazd Tunelem Munt la Schera w 2025 roku?

Cennik za przejazd Tunelem Munt la Schera jest dość złożony. Po pierwsze, obowiązuje taryfa letnia (okres od maja do listopada) i taryfa zimowa (okres od grudnia do kwietnia). Wysokość opłaty uzależniona jest też od rodzaju pojazdu, liczby przejazdów i dnia przejazdu (w okresie zimowym). Przykładowo kierowca samochodu osobowego za przejazd w dwie strony w okresie letnim zapłaci 25 CHF. Szczegółowy cennik zamieszczony jest poniżej.

Koszt przejazdu Tunelem Munt la Schera w Szwajcarii w 2025 r.

 Tunel Munt la Schera 
Taryfa letnia – od maja do listopada
MotocyklSamochód osobowyKamper
Przejazd w 1 stronę11 CHF15 CHF23 CHF
Przejazd w 2 strony17 CHF25 CHF41 CHF
Taryfa zimowa – od listopada do maja
Przejazd w 1 stronę11 CHF

20 CHF  od niedzieli do piątku

29 CHF w soboty 

23 CHF
Przejazd w 2 strony17 CHF

35 od niedzieli do piątku

42 soboty

41 CHF
Źródło: https://www.ekwstrom.ch/

Jak zapłacić za przejazd płatnymi tunelami w Szwajcarii?

Za przejazd Tunelem św. Bernarda można zapłacić gotówką lub kartą płatniczą na szwajcarskiej i włoskiej granicy. Alternatywą są płatności elektroniczne – w tym celu musisz przejść na stronę internetową https://solutionpa.intesasanpaolo.com/ i tam założyć konto. Jeżeli trasa Twojego przejazdu wiedzie przez Tunel Munt la Schera, możesz kupić bilet online – za pośrednictwem strony internetowej https://www.ekwstrom.ch/.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w Szwajcarii?

Planując wyjazd za granicę (w tym przypadku do Szwajcarii), warto zaznajomić się z lokalnymi przepisami. Oto jak wyglądają limity prędkości na poszczególnych typach szwajcarskich dróg:

  • teren zabudowany – max. 50 km/h;
  • poza terenem zabudowanym (drogi krajowe) – max. 80 km/h;
  • Drogi ekspresowe – max. 100 km/h;
  • Autostrady – max. 120 km/h.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości w Szwajcarii?

W Szwajcarii wysokość mandatu zależy od dwóch czynników: rodzaju drogi, na której doszło do przekroczenia prędkości, i tego, o ile dozwolona prędkość została przekroczona. Z tego powodu szwajcarski system mandatów jest uznawany za jeden z najbardziej złożonych w Europie.

Mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości
Rodzaj drogi1-5 km/h6-10 km/h11-15 km/h16-20 km/h 21-25 km/h>25 km/h
autostrada20 CHF60 CH120 CHF180 CHF260 CHFwezwanie do sądu
teren niezabudowany40 CHF100 CHF160 CHF240 CHF

wezwanie do sądu

wezwanie do sądu
teren zabudowany40 CHF120 CHF250 CHFwezwanie do sąduwezwanie do sąduwezwanie do sądu

Przykład

Załóżmy, że przekroczysz prędkość o 17 km/h w terenie zabudowanym. Otrzymasz wówczas wezwanie do sądu, a kara wyniesie co najmniej 400 CHF. Fakt ten zostanie również odnotowany w rejestrze karnym. Jeżeli będziesz jechać jeszcze szybciej (np. 40 km/h ponad limit), szwajcarskie służby mogą odebrać Ci prawo jazdy, a Twój samochód może zostać skonfiskowany.

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Szwajcarii?

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów i ostrożnej jazdy, chociaż są one najważniejsze. Jeżeli dojdzie do kolizji, wypadku czy awarii w trasie, docenisz pomoc, jaką możesz uzyskać w ramach ubezpieczenia – nie tylko obowiązkowego OC. Zacząć należy jednak od tej podstawowej formy ochrony. Kupione w Polsce ubezpieczenie OC będzie ważne również na terenie Szwajcarii. Nie musisz zatem kupować Zielonej Karty, aby legalnie poruszać się po tamtejszych drogach. Jeżeli doprowadzisz do szkody, nie pokryjesz kosztów jej likwidacji z własnej kieszeni, ale zrobi to za Ciebie zakład ubezpieczeń.

Zobacz też: Zielona Karta - co to jest i gdzie jest potrzebna?

Wypowiedź eksperta

Jeżeli koniec trwania Twojej umowy z ubezpieczycielem przypada akurat na wyjazd do Szwajcarii, zadbaj o jej przedłużenie jeszcze przed podróżą. Gdy o tym zapomnisz, ochronę możesz kupić nawet za granicą – wystarczy, że będziesz mieć pod ręką telefon czy komputer. Za pośrednictwem kalkulatora OC i AC online kupisz polisę o dowolnej porze i z każdego miejsca – również za granicą.
Katarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKatarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Porównaj ceny OC i AC

Dlaczego na wyjazd do Szwajcarii warto kupić assistance?

Wśród dodatkowych ubezpieczeń, jakie mogą przydać się podczas wakacji w Szwajcarii, wskazać należy na assistance. To polisa, która zapewnia wsparcie logistyczne, organizacyjne i finansowe. W zależności od wybranego wariantu assistance możesz liczyć na pomoc obejmującą następujące usługi:

  • Holowanie pojazdu. Zwróć uwagę na limit holowania, jaki proponuje ubezpieczyciel. Gdańsk i Zurych dzieli ok. 1460 km. Jeżeli ubezpieczyciel zapewnia holowanie np. na odległość 500 km, to za resztę zapłacisz z własnej kieszeni.
  • Samochód zastępczy. To jeden z najważniejszych punktów ubezpieczenia assistance. Zwróć uwagę, na jak długo otrzymasz dostęp do auta zastępczego (np. 3 dni, 5 dni lub 7 dni) i jak wygląda procedura.
  • Wsparcie tłumacza. W Szwajcarii obowiązują 4 języki urzędowe: retoromański, francuski, niemiecki i włoski. Nie znasz żadnego z nich? Wsparcie tłumacza będzie nieocenione.
  • Nocleg na czas naprawy pojazdu. Gdyby doszło do awarii, z assistance może zostać opłacony nocleg kierowcy i podróżujących z nim pasażerów. Firma ubezpieczeniowa może zaproponować jeden nocleg lub kilka.
  • Pomoc informacyjną. Telefonicznie możesz uzyskać informacje np. o najbliższej stacji paliw, warsztacie samochodowym czy sklepie z akcesoriami samochodowymi.

Ubezpieczenie assistance z myślą o zagranicznym wyjeździe możesz kupić razem z OC. Jest też inna możliwość – tuż przed rozpoczęciem podróży możesz nabyć assistance krótkoterminowe, czyli na okres np. 7 czy 14 dni. Umowę takiego ubezpieczenia możesz zawrzeć za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Zobacz więcej tutaj: Assistance krótkoterminowe - gdzie kupić assistance krótkoterminowe na wyjazd?

Czy warto jechać do Szwajcarii samochodem?

Podróż samolotem z Polski do Szwajcarii trwa średnio 2 godziny. To rzeczywiście najszybszy sposób na dostanie się do tego kraju, ponieważ jazda samochodem zajmuje nawet 14 godzin. Ten drugi wariant daje Ci jednak dużą swobodę planowania i zwiedzania zgodnie z własnym uznaniem. Oczywiście po przylocie możesz wynająć samochód na miejscu w jednej z wypożyczalni – warto jednak przekalkulować dokładnie wszystkie koszty.

Dobra wiadomość jest taka, że Szwajcarzy dbają o swoje drogi i stale rozbudowują infrastrukturę. Sama sieć szwajcarskich autostrad ciągnie się przez ok. 1500 km. Po tamtejszych drogach jeździ się przeważnie bezpiecznie i komfortowo, a na łamanie przepisów decydują się zazwyczaj jedynie przyjezdni, dla których kończy się to poważnymi konsekwencjami.

Co warto wiedzieć?

  1. W Szwajcarii dostępna jest wyłącznie winieta roczna. Musi ją nabyć nawet kierowca, który jedynie przejeżdża przez ten kraj lub wybiera się tam na tydzień.
  2. W 2023 r. system winiet w Szwajcarii został zmodernizowany. Aktualnie obok winiet w formie naklejki dostępne są też winiety elektroniczne.
  3. Mandat za brak winiety w Szwajcarii wynosi 200 CHF. Ponadto kierowca zostanie zobowiązany do natychmiastowego zakupu winiety (40 CHF).
  4. Poza winietami w Szwajcarii obowiązują też inne opłaty drogowe. Dodatkowo zapłacić trzeba za przejazd przez Tunel św. Bernarda lub Tunel Munt la Schera.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak opłacić autostradę w Szwajcarii?

    Winietę uprawniającą do poruszania się po szwajcarskich autostradach i drogach ekspresowych możesz kupić w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Jeżeli zdecydujesz się na pierwsze wyjście, za winietę zapłacisz gotówką, kartą kredytową lub debetową. Kupując e-winietę, skorzystasz z systemu szybkich płatności online.
  2. Jakie dane trzeba podać, kupując e-winietę?

    Od osoby, która kupuje e-winietę, wymagane jest podanie zaledwie trzech danych: kategorii pojazdu (np. samochód osobowy), kraju rejestracji pojazdu i numeru rejestracyjnego. Winiety elektroniczne są powiązane z numerem rejestracyjnym pojazdu i dlatego też nie ma konieczności podawania dodatkowych informacji.
  3. Czy Szwajcaria oferuje winiety na 1 dzień lub 1 miesiąc?

    Nie, Szwajcaria zdecydowała się na inne rozwiązanie – dostępne są jedynie winiety roczne. Z perspektywy kierowców, którzy wybierają się do tego kraju jedynie na urlop, to pewien problem. Z drugiej strony cennik winiet w Szwajcarii na tle innych państw europejskich jest atrakcyjny – opłaty nie są wygórowane.
  4. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Szwajcarii?

    Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Szwajcarii jest bardzo skromne – wymagany jest jedynie trójkąt ostrzegawczy. Jednak ze względów bezpieczeństwa warto wozić w aucie kamizelkę odblaskową i apteczkę. Przydać może się też gaśnica, która – podobnie jak kamizelka odblaskowa – powinna znajdować się w kabinie pasażerskiej.