Szwajcaria należy do grupy państw, w których wprowadzono system opłat drogowych w formie winiet. O ich zakupie musisz pamiętać, wybierając się w tym kierunku własnym samochodem, a Twoja trasa prowadzi przez płatne odcinki. Kuszą Cię malownicze górskie krajobrazy i unikatowa architektura? Sprawdź, jak przygotować się do podróży samochodem, aby zwiedzać Szwajcarię bez niemiłych niespodzianek.

Szwajcaria to kraj, w którym przepisy drogowe są bardzo restrykcyjne, a kierowcy - surowo karani za wykroczenia. Jednak dzięki temu możesz czuć się na szwajcarskich autostradach i innych drogach bezpiecznie. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Ponadto sieć dróg objętych systemem winiet jest dość gęsta i jest duże prawdopodobieństwo, że Twoja trasa będzie nimi przebiegać. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe opłaty za przejazd tunelami. 

Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny szwajcarskich winiet w 2024 roku i gdzie można je kupić. Znajdziesz tu również najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w tym kraju. 

Czy warto jechać do Szwajcarii samochodem?

Podróż samolotem z Polski do Szwajcarii trwa średnio 2 godziny. To rzeczywiście najszybszy sposób na dostanie się do tego kraju, ponieważ podróż samochodem zajmuje ich nawet 14. Ten ostatni wariant daje Ci jednak dużą swobodę planowania i zwiedzania zgodnie z własnym, elastycznym, harmonogramem.  Oczywiście po przylocie możesz również wynająć samochód na miejscu w jednej z wypożyczalni. Warto jednak przekalkulować dokładnie wszystkie koszty. 

Porównaj ceny OC i AC

Dobra wiadomość jest taka, że Szwajcarzy dbają o swoje drogi i stale rozbudowują siatki połączeń. Sama sieć szwajcarskich autostrad ciągnie się przez ok. 1500 km. Po tamtejszych drogach jeździ się przeważnie bezpiecznie i komfortowo, a na łamanie przepisów decydują się raczej przyjezdni, dla których kończy się to poważnymi konsekwencjami.

Jak działa winieta autostradowa w Szwajcarii?

Winieta elektroniczna czy tradycyjna stanowi swego rodzaju bilet, potwierdzenie wniesienia opłaty za przejazd danym odcinkiem drogi. W zależności od wybranej formy winiety, dane z niej trafiają do bazy. Korzystają z niej służby kontrolujące ważność winiet. 

Wykup winiety upoważnia kierowcę do pokonania samochodem wybranej trasy (zwykle jest to autostrada lub droga ekspresowa). Poszczególne kraje, które przyjęły u siebie system winiet, dają użytkownikom różne opcje - albo honorują wyłącznie winietę elektroniczną albo tylko tradycyjną w postaci naklejki. Są również państwa, w których są to alternatywy. W praktyce można wybrać najdogodniejszą opcję dla siebie. Jak do tego tematu podchodzi Szwajcaria? 

Tradycyjne winiety

Szwajcarską winietę autostradową należy kupić jeszcze przed wjazdem na teren tego kraju lub tuż po tym. Taki rodzaj winiety znajdziesz m.in. :

 • na stacjach benzynowych na trasie,
 • w punktach obsługi ÖAMTC,
 • w urzędach celnych na granicy.

Uwaga!

Winieta będzie miała postać naklejki, którą należy umieścić po wewnętrznej stronie przedniej szyby: za lusterkiem wstecznym lub na lewej krawędzi przedniej szyby.

Winieta elektroniczna

Od 1 sierpnia 2023 roku w Szwajcarii obowiązuje także cyfrowa winieta. Można ją nabyć elektronicznie, bez konieczności szukania na trasie konkretnego punktu obsługi. Winieta elektroniczna jest znacznie wygodniejsza dla samych kierowców - wystarczy mieć dostęp do urządzenia z dostępem do Internetu. 

Co ważne, szwajcarska winieta elektroniczna kosztuje tyle samo, co tradycyjna naklejka na szybę.

Gdzie obowiązuje winieta szwajcarska?

O obowiązku posiadania winiety muszą pamiętać ci kierowcy, których trasa prowadzi przez płatne odcinki tamtejszych dróg. Są oczywiście trasy, na których nie trzeba wnosić opłaty, jednak podlegają im wszystkie te zarządzane przez rząd federalny. 

Przygotowaliśmy również zestawienie płatnych odcinków dróg w Szwajcarii w w formie tabeli.

OZNACZENIE DROGITRASA
A1St. Margrethe–St. Gallen–Zurich–Bern–Lozanna–Genewa–Francja A41
A2Niemcy A5–Bazylea–Lucerna–Stans–Altdorf–Bellinzona–Włochy A9
A3Francja A35–Bazylea–Zurich–Sargans
A4Niemcy–Schaffhausen–Zurich–Altdorf
A5Lutherbach–Solothurn–Neuchâtel–Yverdon-les-Bains
A6Bol/Biel–Bern–Wimmis
A7Niemcy–Frauenfeld–Winterthur
A8Spitz-Zarnen-Gersville
A9Bayargues–Lozanna–Saint-Sieur, Eigoltz–Brig-Glis
A12Bern–Fryburg–Vevey
A13St. Margreten–Cours–Bellinzona
A14Emmen–Holzheusern
A16Francja–Delemont–Pain/Biel

Warto wiedzieć, że w Szwajcarii istnieją odcinki, na których nie obowiązuje co prawda winieta, ale trzeba zapłacić za przejazd nimi. Do regulowania należności służy specjalny system online, ale istnieje tez możliwość wniesienia opłaty na miejscu.

Chodzi o przejazd tunelem św. Bernarda, który stanowi łącznik między Szwajcarią (Bourg-Saint-Pierre) a Włochami (Saint-Rhémy-en-Bosses). Był to pierwszy taki obiekt stworzony w Alpach  w 1964 roku. Ciągnie się przez 5 km 798 m.

Za przejazd można zapłacić:

 • gotówką,
 • kartą debetową,
 • kartą kredytową,
 • kartą paliwową.

W przypadku cennika za przejazd tunelem św. Bernarda rozróżnia się następujące kategorie pojazdów:

 • A1 - motocykle,
 • A2 - pojazdy o wysokości do 1.30m nad przednią osią i wysokości całkowitej do 2m,
 • B1 - pozostałe pojazdy.
KATEGORIA POJAZDUKOSZT 1 PRZEJAZDUKOSZT 2 PRZEJAZDÓW
A118,50 euro24,50 euro
A231 euro50 euro
B158,50 euro77,50 euro

Kolejnym płatnym tunelem w Szwajcarii jest Tunel Munt la Schera, który także prowadzi ze Szwajcarii (Zernez) do Włoch (Livigno). Ciągnie się przez 3km 394 m. Płatności za przejazd tunelem można dokonać gotówką, kartą debetową lub kredytową, kartami paliwowymi oraz przez Internet. W tunelu zorganizowano ruch wahadłowy (kierunki zmieniają się co kwadrans). Jeśli wiesz, że Twoja trasa biegnie przez Munt la Schera, płacąc przez Internet możesz zaoszczędzić ok. 30 zł.

W Szwajcarii istnieją także tunele, w których samochody są przewożone wraz z pasażerami specjalną kolejką. Są to:

 • Tunel Furka,
 • Tunel Lötschberg,
 • Przełęcz Oberalp,
 • Tunel Vereina.

Kto podlega obowiązkowi posiadania winiety?

Wszyscy kierowcy prowadzący samochody o masie całkowitej do 3,5 tony, podlegają obowiązkowi posiadania winiety na terenie Szwajcarii. W praktyce winiety  musi kupić każdy kierowca samochodu osobowego, ale także motocyklista. 

Zastanawiasz się, czy powinieneś kupić winietę do Szwajcarii? Zadbaj o to, jeśli w podróż wyruszasz:

 • samochodem osobowym do 3,5 tony (auta osobowe, pojazdy robocze, wozy campingowe, które nie służą transportowi towaru),
 • samochodem lub przyczepą kempingową do 3,5 tony,
 • motocyklem o masie całkowitej do 3,5 tony (Skutery, motocykle, enduro, choppery, cruiserry itp).

Rodzaje winiet w Szwajcarii

Winieta szwajcarska jest dostępna tylko w jednym wariancie czasowym  na cały rok. Może to być kłopotliwe da osób, które spędzają na terenie tego kraju jedynie urlop lub przejeżdżają przez niego w ciągu jednego dnia. 

Uwaga!

W rzeczywistości roczna winieta obowiązuje tam maksymalnie przez 14 miesięcy i jest ważne od dnia zakupu do końca stycznia kolejnego roku, np. od 1 grudnia 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku.

Ile kosztuje winieta w Szwajcarii?

W szwajcarskim systemie winiet rozróżnia się trzy kategorie pojazdów, dla których można kupić winietę. Co jednak ważne, kategoria ta nie ma wpływu na cenę - niezależnie od tego, czy podróżujesz motocyklem czy rodzinnym minivanem - za winietę roczną winietę do Szwajcarii zawsze zapłacisz 40 CHF (obecnie ok. 220 zł).

Jaka jest kara za brak ważnej winiety w Szwajcarii?

System naliczania kar za brak ważnej winiety W Szwajcarii jest prosty - szwajcarska policja nałoży na zapominalskiego kierowcę mandat w wysokości 200 CHF. Poza tym zostanie on zobowiązany do natychmiastowego zakupu winiety, za standardową cenę 40 CHF. Jeżeli więc na terenie tego kraju nie będziesz mieć wymaganej winiety, zapłacisz łącznie 240 CHF, czyli ok. 1150 zł.

Jak wygląda kontrola winiet w Szwajcarii?

W Szwajcarii do kontroli kierowców pod względem ważności winiet wykorzystuje się system kamer. Odczytują one tablice rejestracyjne pojazdu, które następnie przekazywane są do specjalnego systemu. Tam zostają zwykle dopasowane do winiety widocznej w spisie, chyba że zapomniałeś o jej zakupie...

Uwaga!

W Szwajcarii odbywają się też regularne kontrole drogowe, podczas których możesz zostać poproszony o okazanie dowodu zakupu winiety. Ewentualny mandat trzeba będzie zapłacić od razu u funkcjonariusza policji.

Jakie są najważniejsze przepisy drogowe w Szwajcarii?

Przed każdą trasą, również tą wiodącą do Szwajcarii, znajomość lokalnych przepisów drogowych to podstawa. Oto, jak wyglądają limity prędkości na poszczególnych typach tamtejszych dróg:

 • w terenie zabudowanym  - max 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym (drogi krajowe) - max. 80 km/h,
 • na drogach ekspresowych - max. 100 km/h,
 • na autostradach - max. 120 km/h.

Sprawdź też taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości. W Szwajcarii ich wysokość zależy od:

 • strefy, w której doszło do wykroczenia,
 • tego, jak bardzo przekroczono prędkość.

Z tego powodu szwajcarski system mandatów jest uznawany za jeden z najbardziej złożonych w Europie. 

RODZAJ DROGI1-5 km/h6-10 km/h11-15 km/h16-20 km/h21-25 km/h> 25 km/h
autostrady20 CHF60 CHF120 CHF180 CHF260 CHFakt oskarżenia
drogi szybkiego ruchu20 CHF60 CHF120 CHF180 CHF260 CHFakt oskarżenia
teren niezabudowany40 CHF100 CHF160 CHF240 CHFakt oskarżeniaakt oskarżenia
teren zabudowany40 CHF120 CHF250 CHFakt oskarżeniaakt oskarżeniaakt oskarżenia

Przykład

Załóżmy, że przekroczysz prędkość o 17 km/h w terenie zabudowanym. Fakt ten zostanie odnotowany w rejestrze karnym. Jeśli będziesz jechał jeszcze szybciej, szwajcarskie służby mogą nawet odebrać Ci prawo jazdy.

Poza tym na  szwajcarskich drogach obowiązują następujące zasady:

 1. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą zapinać pasy bezpieczeństwa podczas jazdy.
 2. Przez całą dobę obowiązują światła  drogowe.
 3. W bagażniku samochodu należy wozić: trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo przyda się również gaśnica i apteczka pierwszej pomocy, choć nie są one obowiązkowe.

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Szwajcarii?

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów i ostrożnej jazdy, choć są one najważniejsze. Jeśli natomiast już dojdzie do kolizji, wypadku czy awarii w trasie, docenisz pomoc, jaką możesz uzyskać w ramach ubezpieczenia - nie tylko obowiązkowego OC. Zacznijmy jednak od tej podstawowej formy ochrony.

Kupione w Polsce ubezpieczenie OC będzie ważne również na terenie Szwajcarii. Nie musisz zatem kupować Zielonej Karty, aby legalnie poruszać się po tamtejszych drogach.  Jeśli doprowadzisz do szkody, nie pokryjesz kosztów jej likwidacji z własnej kieszeni, ale zrobi to za Ciebie zakład ubezpieczeń. 

Zobacz też: Zielona Karta - co to jest i gdzie jest potrzebna?

Warto wiedzieć

Jeśli koniec trwania Twojej umowy z ubezpieczycielem przypada akurat na wyjazd do Szwajcarii, zadbaj o jej przedłużenie jeszcze przed podróżą. Jeśli jednak o tym zapomnisz, ochronę możesz kupić nawet za granicą, mając pod ręką jedynie telefon czy komputer. Za pośrednictwem kalkulatora OC i AC online kupisz polisę o dowolnej porze i z każdego miejsca - również za granicą.

Porównaj ceny OC i AC

Oczywiście w trasie może dojść do zdarzeń, w których to Ty będziesz poszkodowanym, choć sam do nich doprowadzisz. W takich sytuacjach cenne jest dodatkowe ubezpieczenie, jak autocasco czy assistance. Zyskasz dzięki temu wsparcie logistyczne, organizacyjne czy finansowe - to ważne, ponieważ koszty niektórych usług drogowych za granicą mogą być naprawdę wysokie. 

Jeśli wybierasz się do Szwajcarii własnym samochodem, w ramach assistance będziesz mógł liczyć np. na:

 • holowanie pojazdu, 
 • samochód zastępczy, 
 • wsparcie tłumacza,
 • pomoc informacyjną,
 • pomoc w kontynuacji podróży,
 • nocleg na czas usunięcia szkody lub awarii.

Jeżeli nie kupiłeś assistance wraz z roczną polisą OC, możesz zdecydować się na wariant krótkoterminowy np. na 9, 14 lub 30 dni. Zyskasz ochronę na czas wyjazdu i to w korzystnej cenie. Często zakres assistance krótkoterminowego jest bardzo atrakcyjny, a koszt przystępny. 

Zobacz więcej tutaj: Assistance krótkoterminowe - gdzie kupić assistance krótkoterminowe na wyjazd?

Szukasz ochrony, która pozwoli Ci cieszyć się urlopem i zyskać kompleksową pomoc, jeśli dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń? Nawet tuż przed wyjazdem porównasz oferty w kalkulatorze OC i AC. A co, jeśli Twoje OC kończy się w trakcie podróży? Nową polisę kupisz online w dowolnego miejsca.

Co warto wiedzieć?

 1. W Szwajcarii dostępna jest wyłącznie winieta roczna. Musisz ją kupić nawet wtedy, gdy jedynie przejeżdżasz przez ten kraj lub wybierasz się tam na tydzień.
 2. W Szwajcarii możesz kupić zaróno cyfrową winietę, jak i tę w formie naklejki na szybę. Tę ostatnią możesz nabyć na stacji benzynowej, w specjalnych punktach obsługi czy przy przejściach granicznych.
 3. Poza winietami w Szwajcarii obowiązują rónież inne opłaty drogowe. Trzeba je uregulować gdy Twoja trasa prowadzi np. prze ztunel św. Bernarda czy tunel 
 4. Za brak winiety w Szwajcarii możesz zapłacić mandat w wysokości 200 CHF. Ponadto zostaniesz zobowiązany do natychmiastowego zakupu winiety (40 CHF).

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jak opłacić autostradę w Szwajcarii?

  Na przejazd autostradą w Szwajcarii trzeba mieć wykupioną winietę. Można ją nabyć w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze wyjście, za winietę zapłacisz gotówką, kartą kredytową lub debetową. Kupując e winietę skorzystasz z systemu szybkich płatności online.

 2. Co trzeba mieć w aucie, jadąc do Szwajcarii?

  Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na wyjazd do Szwajcarii należy trójkąt ostrzegawczy lub dwa trójkąty (jeśli podróżujesz z przyczepą). Apteczka czy gaśnica nie są obowiązkiem, jednak warto je mieć na pokładzie.

 3. Gdzie można kupić szwajcarską winietę w formie naklejki?

  Od sierpnia 2023 w Szwajcarii dostępne są winiety elektroniczne, ale wciąż można kupić naklejkę. Należy ją umieścić na przedniej szybie tak, aby nie ograniczała kierowcy widoczności. Zwykle jest to miejsce za lusterkiem wstecznym lub na lewej krawędzi przedniej szyby.