Zamierzasz pojechać do Austrii własnym samochodem? Postąpisz rozsądnie, jeśli zaplanujesz z wyprzedzeniem trasę podróży i uwzględnisz opłaty za przejazd austriacką autostradą lub drogą szybkiego ruchu. Pamiętaj, że dodatkowa opłata drogowa jest wymagana także przed wjazdem na niektóre odcinki dróg i do większości tuneli.

Ceny winiet za przejazd austriackimi drogami różnią się w zależności od rodzaju pojazdu oraz okresu ich ważności. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w tym kraju, zaoszczędzisz płacąc za winietę obowiązującą dłużej. Przykładowo, roczna opłata za przejazd autostradą kosztuje 96,40 euro, czyli ok. 26 centów za jeden dzień. Za 10-dniową winietę trzeba już jednak zapłacić 9,90 euro, a to oznacza, że jeden dzień kosztuje prawie cztery razy więcej.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdziliśmy, ile w 2023 roku kosztują winiety na podróż do Austrii i gdzie można je kupić. Podpowiemy Ci również, jakie ograniczenia prędkości obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych w tym kraju.

Autostrady i drogi ekspresowe w Austrii – co warto o nich wiedzieć?

Drogi ekspresowe i autostrady tworzą w Austrii gęstą sieć komunikacyjną. Liczą one łącznie ponad 2200 kilometrów, a w ich ciągu kierowcy mogą przemierzyć aż 182 tunele o całkowitej długości 341 km.

Infrastruktura drogowa w Austrii jest bardzo urozmaicona, a trasy przebiegają głównie przez tereny górzyste. Utrzymanie dróg jest więc niemałym wyzwaniem dla zarządcy. Wymaga to między innymi ciągłego monitorowania stanu nawierzchni oraz licznych modernizacji. To pochłania spore koszty, które siłą rzeczy zostały częściowo przerzucone na kierowców.

Mapa autostrad w Austrii

Prawie na wszystkich austriackich autostradach i drogach ekspresowych obowiązują od 1997 roku winiety i odcinkowe opłaty drogowe (z czterema wyjątkami – o tym poniżej). Jak są one weryfikowane?

Samochody powinny mieć przytwierdzoną na szybie naklejkę opłaty drogowej, którą będzie można zidentyfikować/odczytać. Dopuszczalne jest także posiadanie winiety cyfrowej zakupionej online przed wjazdem na płatną drogę (winiety elektroniczne są powiązane z numerem rejestracyjnym pojazdu).

Za brak winiety grozi kara w wysokości 120 euro (65 euro dla motocyklistów). Jest to tak zwana winieta zastępcza, którą należy opłacić na miejscu podczas kontroli. Jeśli odmówisz zapłaty, grzywna wzrośnie do kwoty od 300 euro do nawet 3000 euro.

Poniżej zamieściliśmy poglądową mapę autostrad i dróg szybkiego ruchu w Austrii, przygotowaną przez austriackiego zarządcę dróg - spółkę ASFINAG.

Autostrady i drogi ekspresowe w Austrii

Źródło: https://www.asfinag.at/en/toll/vignette/

Tylko cztery odcinki wykluczono z obowiązku uiszczania opłaty. Decyzja została podjęta najprawdopodobniej po to, aby kierowcy nie omijali autostrad podróżując drogami lokalnymi w regionie.

Odcinki dróg, na których nie trzeba posiadać winiety, to:

 • płatna droga A1 Westautobahn między granicą państwową w Walserberg a węzłem Salzburg Nord,
 • płatna droga A12 Inntalautobahn między granicą państwową w Kufstein a węzłem Kufstein-Süd,
 • płatna droga A14 Rheintal/Walgau Autobahn między granicą państwową w Hörbranz a węzłem Hohenems,
 • płatna droga A26 Linzer Autobahn (obecnie jeszcze w budowie)

Jakie dodatkowe odcinkowe opłaty obowiązują na austriackich drogach?

Pamiętaj, że wykupienie winiety może nie być jedynym wydatkiem podczas podróży po Austrii. Z dużym prawdopodobieństwem czeka Cię przeprawa tunelem lub odcinkiem autostrady, przed którym również należy wnieść opłatę drogową. Jest ona argumentowana m.in. szczególnie wysokimi kosztami budowy konstrukcji specjalnych. Do płatnych odcinków należy:

 • Autostrada Brenner A13 - opłacie odcinkowej podlega cała autostrada A13,
 • Autostrada Tauern A10 - odcinek podlegający opłacie znajduje się pomiędzy węzłem autostradowym Flachau a węzłem Rennweg (tunel Tauern i Katschberg),
 • Droga ekspresowa Arlberg S16 – odcinek pomiędzy węzłem autostradowym St. Anton am Arlberg a węzłem Langen am Arlberg (tunel Arlberg),
 • Autostrada Karawanken A11 (kierunek południe (Süd)) - odcinek pomiędzy węzłem autostradowym St. Jakob w Rosental a granicą państwa w tunelu Karawanken,
 • Autostrada Pyhrn A9 - odcinek pomiędzy węzłem autostradowym Spital/Pyhrn a węzłem Ardning (tunel Bosruck) i pomiędzy węzłem St. Michael a węzłem Übelbach (tunel Gleinalm).

Ograniczenia prędkości na autostradach w Austrii

Podczas podróży po Austrii zwracaj też szczególną uwagę na ograniczenia prędkości. Różnią się one w zależności od rodzaju pojazdu oraz rodzaju drogi.

Teren zabudowany

(dopuszczalna prędkość km/h)

Teren niezabudowany

(dopuszczalna prędkość km/h)

Autostrady i drogi ekspresowe

(dopuszczalna prędkość km/h)

Motocykle

50

100

130

Samochody osobowe i dostawcze - pojazdy o masie poniżej 3,5 t

50

100

130

Samochody osobowe i dostawcze z przyczepami - pojazdy o masie poniżej 3,5 t

50

 • 100 km/h dla samochodów osobowych lub dostawczych z lekką przyczepą o masie nie większej niż 750 kg (typ O1)

 • 70 km/h dla samochodów osobowych lub dostawczych z przyczepą o masie większej niż 750 kg

 • 80 km/h dla pojazdów z przyczepą o masie większej niż 750 kg, jeżeli łączna masa zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t (typ O2)

 • 100 km/h dla samochodów osobowych lub dostawczych z lekką przyczepą o masie poniżej 750 kg (typ O1)

 • 80 km/h dla samochodów osobowych lub dostawczych z przyczepą o masie większej niż 750 kg

 • 100 km/h dla pojazdów z przyczepą o masie większej niż 750 kg, jeżeli łączna masa zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t

Pojazdy ciężarowe - powyżej 3,5 t

50

70

80

Autobusy

50

80

100

Źródło: https://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/austria/speed_limits_pl.htm

Czy można ominąć autostrady w Austrii?

Teoretycznie tak, choć oczywiście wiele zależy od planowanej trasy. Wolimy Cię jednak uprzedzić, że jest to dość trudne i czasochłonne. Ostatecznie może się okazać, że nie obejdzie się bez wjazdu na autostradę lub drogę szybkiego ruchu i Twoje „kluczenie” po bocznych drogach na niewiele się zda.

Pamiętaj także, że na drogach lokalnych trzeba jechać z dozwoloną prędkością (czyli znacznie niższą niż na autostradzie), bo austriacka policja bardzo skutecznie korzysta z fotoradarów.

Jak zapłacić za autostradę w Austrii i gdzie kupić winietę?

Winiety są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych (ponad 6000 punktów sprzedaży w Austrii i za granicą), jak również w Internecie. Dodatkowo, opłatę za autostradę można wnieść z pomocą aplikacji Unterwegs.

 • Mapę wszystkich punktów sprzedaży winiety drogowej znajdziesz na stronie AFSING (https://www.asfinag.at/en/toll/sales-outlets/);
 • Winietę wykupisz także w oddziałach PZM (Polskiego Związku Motorowego), w sklepie online na stronie związku www.pzmtravel.pl oraz na przygranicznych stacjach benzynowych;
 • Kompleksowe informację o cenach winiet i pozostałych opłatach drogowych znajdziesz na stronie ASFINAG.

Jak zaplanować wszystkie wydatki na autostrady w Austrii?

Od 1997 roku zarządcą dróg i autostrad w Austrii jest spółka ASFINAG. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem po tym kraju, warto odwiedzić jej stronę. Znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje o winietach i opłatach odcinkowych. Będziesz mógł także wykupić je online z odpowiednim wyprzedzeniem.

Na internetowej stronie ASFINAG zamieszczono również planer opłat drogowych, który może wyliczyć za Ciebie wszystkie niezbędne wydatki, jakie należy ponieść na planowanej trasie. Poniżej zamieszczamy przykładowy wyniki uzyskany po skorzystaniu z tego narzędzia.

Planer podróży na odcinku Mistelbach - Brenner. Ile trzeba zapłacić za przejazd na całej trasie?

Planer podróży po Austrii

źródło: https://shop.asfinag.at/

Uwaga! Pamiętaj, że planer opłat drogowych ASFINAG oblicza ceny za przejazd pomiędzy miejscem początkowym i docelowym, wskazanym przez Ciebie. W odniesieniu do proponowanej trasy i w danym okresie przedstawi Ci pasujące winiety i opłaty odcinkowe, które będziesz mógł od razu uiścić. Nie sugeruj się jednak tym narzędziem podczas planowania podróży. W tym przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wybranej aplikacji dla kierowców (np. Google Maps, ÖAMTC czy Going Abroad stworzonej przez Komisję Europejską).

Jakie są rodzaje winiet w Austrii?

Od 2018 roku alternatywą dla sprawdzonej winiety samoprzylepnej jest winieta cyfrowa. Jest ona o wiele wygodniejsza w użyciu niż tradycyjna. Przede wszystkim, cyfrowa winieta jest powiązana z numerem rejestracyjnym auta. Kierowca nie musi więc umieszczać naklejki na przedniej szybie. Oczywiście naklejka nadal jest dostępna dla każdego, kto chciałby skorzystać z takiej formy identyfikacji opłaty.

Uwaga! Pamiętaj, że z winiet elektronicznych lub elektronicznych rocznych karnetów odcinkowych nie można korzystać bezpośrednio po ich wykupieniu. Winiety elektroniczne są ważne najwcześniej od 18. dnia po zakupie. Dlatego postaraj się nabyć winietę elektroniczną z odpowiednim wyprzedzeniem.
W przypadku zakupu elektronicznej winiety w punkcie sprzedaży będzie ona ważna natychmiast.

Jakie są ceny winiet w Austrii w 2023 roku?

Wysokość opłaty za przejazd drogą ekspresową lub autostradą w Austrii jest zależna od rodzaju pojazdu oraz czasu obowiązywania winiety (do wyboru masz 10 dni, 2 miesiące lub 1 rok). W tabelkach poniżej zostały ujęte wszystkie ceny winiet, obowiązujące w 2023 roku. 

Winiety w Austrii według rodzaju pojazdu oraz okresu ważności

SamochódMotocykl
Winieta na 10 dni9,90 euro5,80 euro
Winieta na 2 miesiące29,00 euro14,50 euro
Winieta na 1 rok96,40 euro38,20 euro
Źródło https://shop.asfinag.at/pl/

Wszystkie produkty związane z opłatą drogową, to znaczy winiety i karnety opłaty odcinkowej w Austrii, kosztują tyle samo, bez względu na formę. Oznacza to, że za winietę cyfrową zapłacisz identyczną kwotę co za winietę w formie analogowej. Na przykład opłata za roczną elektroniczną winietę będzie taka sama jak za roczną winietę w postaci naklejki.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Winiety w Austrii na abonament i na koncie klienta

W sklepie ASFINAG z opłatami drogowymi możesz założyć konto klienta. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać m.in. z rocznej opłaty abonamentowej. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Przede wszystkim, jest to świetna alternatywa dla przedsiębiorców oraz osób, które często podróżują do Austrii. Posiadając konto klienta możesz:

 • samodzielnie zmieniać dane przypisane do produktu oraz okres ważności winiety. W każdej chwili istnieje możliwość wydrukowania faktury oraz potwierdzenia zamówienia;
 • dodać do swojego konta klienta wcześniej zakupione winiety (za pomocą ID produktu);
 • wykupić abonament i co roku automatycznie przedłużać ważność rocznej winiety;
 • przerejestrować winietę i od razu korzystać z sieci autostrad i dróg ekspresowych w Austrii, gdy np. zmieni się numer rejestracyjny Twojego samochodu.

Elektroniczne opłaty odcinkowe na autostradach w Austrii

Płatny odcinekOpłata za 1 przejazdOpłata za 2 przejazdyKarnet roczny
Autostrada Brenner A13cała autostrada11 euro22 euro114 euro
Autostrada Tauern A10Odcinek między węzłem autostradowym Flachau a węzłem Rennweg (tunel Tauern i Katschberg)13,50 euro27 euro120 euro
Droga ekspresowa Arlberg S16Odcinek między węzłem autostradowym St. Anton am Arlberg a węzłem Langen am Arlberg (tunel Arlberg).Tunel Arlberg będzie zamknięty w obu kierunkach od 24 kwietnia do 6 października 2023 roku
Autostrada Karawanken A11 – kierunek południe (Süd)Odcinek między węzłem autostradowym St. Jakob w Rosental a granicą państwa w tunelu Karawanken.7,80 euro--
Autostrada Pyhrn A9Odcinek między węzłem autostradowym Spital/Pyhrn a węzłem Ardning (tunel Bosruck) oraz między węzłem St. Michael a węzłem Übelbach (tunel Gleinalm).17 euro34 euro114 euro
*Posiadanie ważnej rocznej winiety uprawnia do jednorazowej zniżki w wysokości 40 euro podczas zakupu karnetu rocznego opłaty odcinkowej (za wyjątkiem autostrady Karawanken A11). źródło: https://shop.asfinag.at/pl/

Jakie wybrać ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Austrii?

Jeśli planujesz podróż do Austrii swoim samochodem, nie powinieneś oczywiście ograniczać się tylko do opłaty za przejazd płatnymi drogami. Bardzo ważne jest także Twoje bezpieczeństwo. Warto więc zabrać ze sobą kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne. Teoretycznie, obowiązkowe jest tylko OC samochodu, ale przed zagraniczną podróżą lepiej zaopatrzyć się także w odpowiednie dodatki. Co powinien zawierać najlepszy pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych?

 • Obowiązkowe ubezpieczenie OC (w Austrii jest honorowana polska polisa – w tym kraju nie trzeba posiadać Zielonej Karty),
 • Dobrowolne ubezpieczenie autocasco (AC) - gwarantuje wypłatę odszkodowania po uszkodzeniu lub utracie samochodu,
 • Dobrowolne ubezpieczenie assistance - zapewnia pomoc na drodze podczas podróży, np. bezpłatne holowanie, zakwaterowanie w hotelu na kilka dni, samochód zastępczy czy transport medyczny – możesz wykupić polisę ASS z OC lub krótkoterminową,
 • Dobrowolne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku drogowym.

Porównaj ceny OC, AC, ASS i NNW

W Austrii może przydać Ci się także ubezpieczenie turystyczne oraz EKUZ. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy medycznej dla obywateli krajów członkowskich UE (ubezpieczonych), powinieneś wyrobić przed wyjazdem Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - sam fakt bycia ubezpieczonym w Polsce nie wystarczy (Kartę odbierzesz w punkcie NFZ po złożeniu odpowiedniego wniosku). EKUZ zapewnia jednak tylko podstawowe usługi medyczne (np. nie pokrywa kosztów ratownictwa, usług dentystycznych czy transportu powrotnego do kraju). Świetnym uzupełnieniem będzie więc polisa turystyczna, wykupiona na czas wyjazdu.

Co warto wiedzieć

 • Winiety w Austrii obowiązują prawie na wszystkich autostradach i drogach szybkiego ruchu (z 4 wyjątkami).
 • Ceny winiet za przejazd austriackimi drogami są zależne od rodzaju pojazdu oraz okresu ich ważności.
 • Winietę do Austrii możesz wykupić w sklepie stacjonarnym (ponad 6000 punktów sprzedaży w Austrii i za granicą) lub przez Internet (winieta elektroniczna).
 • Na wyjazd za granicę warto wykupić kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne i turystyczne oraz wyrobić kartę EKUZ.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie kupić e winiety do Austrii?

  Jeśli chcesz kupić winietę elektroniczną, możesz skorzystać ze strony internetowej zarządcy austriackich dróg ASFINAG. Znajdziesz na niej także szczegółowe informacje na temat płatnych autostrad oraz mapę wszystkich punktów sprzedaży winiety drogowej. Zakup e-winiety jest też możliwy za pośrednictwem sklepu online PZM (Polskiego Związku Motorowego).

 2. Jakie są ceny autostrad w krajach tranzytowych i Chorwacji?

  Autostrady w Chorwacji - podobnie jak w Austrii - są płatne. Opłatę można wnieść na bramkach na autostradzie ((gotówką (euro oraz kuny) lub kartą płatniczą) lub skorzystać z systemu ENC. Koszt przejazdu zależy od rodzaju pojazdu, okresu obowiązywania i wybranej trasy. Przykładowo, przejazd samochodem osobowym autostradą A2 na odcinku Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb) kosztuje 6,40 euro (ok. 48 kn), natomiast autostradą A1: Zagreb (Lučko) – Čarapine już 30,70 euro (ok. 231 kn). W innych krajach opłaty za autostrady również są zróżnicowane. Mniej niż w Austrii płaci się np. za elektroniczne winiety na Słowacji (60 euro za rok), natomiast drożej na Węgrzech (roczna e-winietka 49 190 HUF, czyli ok. 883,50 PLN).

 3. Jak przygotować się do podróży do Chorwacji samochodem?

  Wykupienie e-winiety przed wyjazdem do Chorwacji to jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać także o ubezpieczeniu komunikacyjnym (przede wszystkim obowiązkowym OC) oraz zapoznać się z przepisami obowiązującymi w tym kraju. Przykładowo, limit prędkości w Chorwacji wynosi 130 km/h na autostradach, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu oraz 90 km/h na terenie niezabudowanych i 50 km/h na terenie zabudowanym. Z kolei limit alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Do samochodu warto zapakować obowiązkową w Chorwacji apteczkę, kamizelkę odblaskową i gaśnicę, pomimo tego, że zgodnie z Konwencją Wiedeńską w samochodzie powinno znajdować się tylko wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania auta. Oszczędzi Ci to jednak niepotrzebnych dyskusji podczas ewentualnej kontroli drogowej.

 4. Jak wyglądają winiety w Austrii?

  Każdego roku winiety w Austrii mają inny kolor. W 2023 roku są one koloru purpurowego.