Miłośnicy jednośladów często chcą dzielić przyjemność z jazdy motocyklem ze swoją pociechą. Nic w tym złego, choć dziecko na motorze wydaje się niecodziennym widokiem. Zabierając młodego pasażera na wycieczkę, należy na pierwszym miejscu postawić jego bezpieczeństwo. Poznaj ważne zasady, zanim przymierzycie się do wspólnej motocyklowej przygody.

Polskie prawo pozwala na przewożenie dziecka na motocyklu, jednak pod pewnymi warunkami. Chodzi nie tylko o przepisy, ale w ogóle poziom bezpieczeństwa, jaki należy zapewnić początkującemu pasażerowi. Wspólna przejażdżka powinna skłonić Cię do ostrożności i przewidywalności na drodze.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Zastanawiasz się, z jaką prędkością możesz jechać? W myśl obowiązujących przepisów zależy to m.in. od wieku dziecka. Jak się przygotować, aby jazda motocyklem była przyjemnością dla Was obojga?

Sprawdzamy jak bezpiecznie przewozić dziecko na motocyklu, co mówi o tym Prawo o ruchu drogowym i jakie zasady jazdy jednośladem powinny być dla Ciebie najważniejsze!

Czy można przewozić dziecko motocyklem? 

Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku dopuszcza przewożenie dziecka na motocyklu i dokładnie określa, z jaką prędkością możesz poruszać się z młodym pasażerem. 

Co mówi prawo?

Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2. wynosi: (...) motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h.
art. 20. pkt.6 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Możesz więc zabrać pociechę na motor, ale będziesz musiał znacznie ograniczyć prędkość. Należy zapewnić dziecku także odpowiednią odzież ochronną i zadbać o to, aby trzymało stopy na podnóżkach motocykla. W większości przypadków u dzieci poniżej 7. roku życia jest to niemożliwe.

Porównaj ceny OC i AC

Co prawda sama ustawa nie reguluje ściśle wszystkich zasad przewożenia dziecka motorem ani konkretnego wyposażenia, ale w ruchu drogowym obowiązują uniwersalne zasady bezpieczeństwa. Niedostosowanie się do nich z dzieckiem na pokładzie może skutkować mandatem i punktami karnymi.

Nawet dorosły motocyklista powinien szczególnie zważać na swoje bezpieczeństwo. Jest w końcu narażony na poważny uraz znacznie bardziej niż kierowca samochodu osobowego. Wystarczy spojrzeć na policyjne statystyki. 

W 2023 r. motocykliści uczestniczyli w 1 947 wypadkach drogowych. Zginęło w nich 189 kierujących motocyklami i 7 ich pasażerów, a 1 653 motocyklistów i 176 pasażerów motocykli zostało rannych. Na tle roku poprzedniego te liczby poszybowały w górę:

  • liczba wypadków zwiększyła się o 120 (+6,6%),
  • liczba zabitych o 38 (+24,1%),
  • liczba rannych o 121 (+7,1%).

Najmniej chlubne statystyki dotyczą okresu wakacyjnego, zwłaszcza sierpnia. W samym tym miesiącu doszło do 320 wypadków z udziałem motocyklistów. Tym bardziej warto dobrze przygotować się do przewożenia dzieci na jednośladzie.

Od jakiego wieku można wozić dziecko na motocyklu?

Jeśli chcesz wozić dziecko motocyklem, nie znajdziesz ścisłej informacji dotyczącej ograniczenia jego wieku. Jak pokazaliśmy, polskie prawo odnosi się wyłącznie do prędkości, jaką maksymalnie możesz rozwinąć. Jak to interpretować?

To Ty decydujesz o tym, kiedy zabierzesz pociechę na przejażdżkę i decyzję tę musisz podjąć z pełną odpowiedzialnością. Jedyne o czym musisz pamiętać, to fakt, że jeśli to dziecko poniżej 7 lat, nie możecie jechać szybciej niż 40 km/h. Jeśli dziecko jest starsze, możesz stosować się do standardowych przepisów ruchu drogowego co do prędkości w danym obszarze oraz znaków drogowych.

Jak jeździć z dzieckiem motocyklem?

Istnieje kilka zasad, do których warto się stosować podczas jazdy motocyklem z dzieckiem. Najlepiej przewozić je z tyłu - w ten sposób zapewnisz mu najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Poza tym mały pasażer z przodu może utrudniać Ci sprawne manewrowanie maszyną. Zanim wyruszycie w trasę zadbaj też o odzież i nie chodzi tu tylko o zakup kasku ochronnego. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie pociechy również w inne elementy garderoby, które sam zakładasz.

Przez cały czas jazdy motocyklem powinieneś mieć na uwadze przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo dziecka. Zebraliśmy kilka najważniejszych porad - jeśli połączysz dobre praktyki i zdrowy rozsądek, być pierwsza wspólna przejażdżka jednośladem będzie początkiem nowej pasji Twojego dziecka.

Jak przewozić dziecko na motocyklu? 6 dobrych praktyk

Przewożenie dzieci motocyklem wymaga odpowiedniego przygotowania. Wiesz już, jak to wygląda od strony prawnej. Sprawdź teraz, jak zorganizować wyprawę na motorze, aby było nie tylko bezpiecznie, ale i przyjemnie.

Ustal z dzieckiem, czy chce wybrać się na przejażdżkę motocyklem

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko tylko czeka, aby dzielić z Tobą pasję do dwóch kółek? Byłoby idealnie! Nie zawsze jednak moment, w którym zaproponujesz dziecku wspólną trasę, będzie mu odpowiadał.

Warto wcześniej porozmawiać o takiej możliwości. Może się okazać, że dziecko będzie miało sporo obaw. W takiej sytuacji nie ma sensu namawiać go i zmuszać. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha naprawdę pokochała motocykle, niech stanie się to na jej własnych zasadach.

Jeśli natomiast maluch garnie się do maszyny, doskonale - możecie zacząć przygotowania.

Sprawdź stan techniczny motocykla

Niezależnie od tego, czy zamierzasz przewozić dziecko na motocyklu, czy podróżujesz sam - pojazd powinien być w pełni sprawny technicznie. Do przeglądu maszyny pod tym względem przyłóż się bardziej, jeśli przed Tobą pierwsza jazda w sezonie, a przez ostatnie miesiące motocykl stał w garażu.

Zobacz też: Przegląd motocykla – ile kosztuje i co trzeba o nim wiedzieć?

Najlepiej umów się do swojego zakładu mechanicznego, aby sprawdzić wszystkie podzespoły. Jeśli zabierasz ze sobą małego pasażera, to tym bardziej istotne, aby sprawdzić nawet najmniejszą podejrzaną nieprawidłowość.

Wybierz dzień z dobrą prognozą pogody

Prawdziwa miłość do motocykla nie zważa na pogodę. Jednak dziecko będzie mniej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym mogą one negatywnie wpływać na jego odczucia związane z jazdą.

Aby uniknąć przegrzania lub wręcz przeciwnie - wychłodzenia dziecka, sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni. Słoneczny dzień bez ryzyka opadów będzie idealny. 

Uwaga!

Pamiętaj też, że im gorsza jest pogoda, tym większe utrudnienia na drodze i mniejszy poziom bezpieczeństwa na motocyklu, np. przy śliskiej nawierzchni.

Wyposaż dziecko w odzież ochronną

Odpowiedni kask ochronny to podstawa, gdy planujesz przewożenie dziecka na motocyklu. Powinien to być wręcz homologowany kask ochronny, który w razie próby spełni swoją funkcję i ochroni malucha przed poważnym urazem. 

Największy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu zapewnisz, jeśli kask będzie dobrze dopasowany do wymiarów głowy dziecka na motocyklu.

Na tym jednak nie koniec. Poza kaskiem warto zainwestować w:

  • rękawice ochronne, 
  • kurtkę na motor, 
  • buty,
  • spodnie.

Każdy z tych elementów garderoby motocyklisty chroni go przed skutkami upadku lub je łagodzi. Nie należy więc rezygnować z zestawu odzieży dla dziecka, nawet jeśli wiąże się to z jednorazowym większym wydatkiem. Poza tym chroni ona także przed zimnem i wiatrem, więc podnosi komfort podróży.

Unikaj gwałtownej jazdy motocyklem

Przewożenie dzieci na motocyklu wymaga, aby skupić się przede wszystkim na nich - również pod względem stylu jazdy. Jeśli to Wasz pierwszy wspólny wypad, unikaj wykonywania gwałtownych manewrów, zwłaszcza hamowania. 

Dziecko powinno mieć czas na to, aby przyzwyczaić się do motocykla oraz jego specyfiki. Jednak nawet później, przy kolejnych trasach pojazd powinieneś prowadzić stabilnie, z dostosowaną do przepisów prędkością.

Dobrze zaplanuj trasę

Na początek nie planuj jazdy motocyklem na długie godziny. Mówiliśmy już o tym, że dziecko musi stopniowo przyzwyczaić się do stylu jazdy na motorze czy konkretnej pozycji na siedzeniu pasażera. Z każdą kolejną wyprawą będzie tylko lepiej!

A jeśli macie już debiut za sobą i planujecie dalszą wycieczkę, pamiętaj o regularnych przerwach. Dziecko męczy się podróżną znacznie szybciej niż dorosły. W ten sposób zapewnisz mu komfort jazdy na motorze i przyjemność. 

W przeciwnym razie możesz nieświadomie zrazić pociechę do jednośladu.

Dziecko na motorze - tego nie rób na wspólnej wycieczce!

Wiesz, że wioząc dziecko na motocyklu powinieneś poruszać się zgodnie z przepisami i z uwzględnieniem bezpieczeństwa malucha. Oto czego należy unikać, jeśli masz za plecami małego motocyklistę.

  1. Nie sadzaj dziecka przed sobą. Ograniczona możliwość manewrowania pojazdem może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Twoja pociecha z tyłu będzie czuła się znacznie bezpieczniej, a i Ty zyskasz komfort prowadzenia maszyny.
  2. Nie zapomnij o założeniu dziecku kasku ochronnego. Dotyczy to również krótkich przejażdżek po okolicy. Nie warto ryzykować!
  3. Unikaj brawurowej jazdy. Zbyt duża prędkość na początek i niebezpieczne manewry mogą wywołać skutek odwrotny do zamierzonego - zniechęcić dziecko do jazdy na motocyklu.
  4. Bierz pod uwagę zdanie i potrzeby dziecka. Jeżeli będzie dawać Ci sygnały, że chce wracać do domu lub czuje się niedobrze, nie kontynuuj jazdy na siłę. Możecie ustalić dowolny sygnał alarmowy, który łatwo będzie przekazać w trakcie jazdy. 

Co grozi za nieprawidłowe przewożenie dzieci na motocyklu?

Powiedzieliśmy, że nie istnieją odrębne przepisy regulujące szczegółowo przewożenie dziecka na motocyklu. To jednak nie oznacza, że masz pełną dowolność co do stylu jazdy i przygotowania do niej malucha, a patrol policji nie zwróci na to uwagi. 

Mandat możesz otrzymać choćby za jazdę motocyklem bez kasku - dotyczy to zarówno Ciebie jako kierowcy, jak i młodego pasażera. Grzywna może wynieść 100 zł, a dodatkowo otrzymasz 5 punktów karnych.

Uwaga!

Stawki za przekroczenie prędkości dla motocyklistów są równie surowe, jak dla kierowców samochodów.

Przypomnijmy, jak kszałtuje się taryfikator obowiązujący od 2022 roku co do przekroczenia maksymalnej prędkości jazdy:

  • do 10 km/h – 50 zł,
  • od 11 km/h do 15 km/h – 100 zł,
  • od 16 km/h do 20 km/h – 200 zł,
  • od 21 km/h do 25 km/h – 300 zł,
  • od 26 km/h do 30 km/h – 400 zł,
  • ponad 30 km/h – 800 zł,
  • ponad 40 km/h – 1000 zł,
  • ponad 50 km/h – 1500 zł,
  • ponad 60 km/h – 2000 zł,
  • ponad 70 km/h – 2500 zł.

Tyle zapłacisz niezależnie od tego, czy przekroczysz prędkość sam, czy z dzieckiem.

Ubezpieczenie motocykla - kluczowe nie tylko z małym pasażerem

Bezpieczeństwo przewożenia dziecka motocyklem możesz zwiększyć dzięki odpowiedniej polisie. To, że powinieneś objąć swój jednoślad ochroną OC - to pewne. Jeśli nie dokupiłeś przy okazji ochrony autocasco czy assistance, warto rozważyć dokupienie tej ostatniej przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego. 

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie assistance na motor jest dostępne także w wariancie krótkoterminowym. To dobrowolna polisa, która ma zapewnić kierowcy pomoc w przypadku zdarzeń losowych w trakcie podróży. Dzięki assistance zwiększysz swoje poczucie bezpieczeństwa – w razie problemów na drodze motocyklista może liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony ubezpieczyciela.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Większość towarzystw proponuje z przeważnie kilka wariantów ubezpieczenia assistance o różnym zakresie i cenie. W ramach ochrony możesz otrzymać:

  • pomoc techniczną – po awarii lub wypadku fachowcy na miejscu usprawniają motocykl, a gdy jest to niemożliwe, holują go do najbliższego warsztatu,
  • pomoc medyczną – ubezpieczyciel organizuje konsultację z lekarzem, zapewnia dowóz leków czy transport medyczny,
  • pomoc w podróży – otrzymasz pomoc, jeśli do awarii lub wypadku dojdzie w czasie podróży, np. ubezpieczyciel opłaci Twój nocleg w hotelu, zorganizuje kontynuację podróży,
  • pomoc informacyjną – po kontakcie z pracownikami infolinii możesz otrzymać informację choćby o najbliższych warsztatach czy stacjach benzynowych.

Przy dalszej wyprawie, również z dzieckiem na pokładzie, warto zabezpieczyć się tak, aby w razie awarii zachować spokój i uzyskać szybką pomoc. 

Porównaj ceny OC i AC

Assistance krótkoterminowe możesz nabyć na okres 9, 14 lub 30 dni i to tuż przed wyjazdem. Za pośrednictwem kalkulatora OC i AC online szybko wyliczysz składkę dla siebie. Wystarczy wypełnić dane i wybrać jedną z ofert, jakie zaproponują ubezpieczyciele współpracujący z porównywarką.

Zadbaj o jak najlepsze wspomnienia ze wspólnej przejażdżki z dzieckiem. Odpowiednie przygotowanie do wyprawy motocyklowej to przepis na taki sukces!

Zobacz też: Kalendarz najlepszych zlotów i imprez motocyklowych 2024

Co warto wiedzieć?

  1. Prawo o ruchu drogowym nie wskazuje szczegółowych przepisów co do przewożenia dziecka na motocyklu. Mówi jednak o maksymalnej prędkości, jaką można rozwinąć, gdy pociecha ma mniej niż 7 lat - to 40 km/h.
  2. O tym, w jakim wieku chcesz zabrać dziecko na motocykl, decydujesz samodzielnie. Polskie prawo nie reguluje tej kwestii. 
  3. Dziecko na motorze powinno być odpowiednio ubrane. Poza kaskiem ochronnym warto zaopatrzyć je także w specjalną kurtkę, rękawice oraz buty. Każdy z tych elementów garderoby pełni funkcję ochronną w razie kolizji czy wypadku. 
  4. Wioząc dziecko na motocyklu, lepiej unikać gwałtownych ruchów i skomplikowanych manewrów. Nie tylko możesz wywołać obawy u swojej pociechy, ale także zrazić ją do kolejnych wspólnych wycieczek.
  5. Przewożenie dziecka na motocyklu wymaga dokładnego sprawdzenia maszyny i jej stanu technicznego. Warto skonsultować z mechanikiem nawet najdrobniejszą usterkę czy nieprawidłowość.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Ile można jechać z dzieckiem na motorze?

    Zgodnie z przepisami jeśli zabierasz ze sobą dziecko w wieku poniżej 7 lat, nie możesz jechać szybciej niż 40 km/h. Jeśli dziecko jest starsze, prędkość możesz dostosować do obowiązujących przepisów w danym obszarze.

  2. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na motocyklu?

    Jeśli chcesz dobrze przygotować dziecko do jazdy na motorze, wyposaż go w kask i odzież ochronną. Poza tym zawsze sadzaj je z tyłu, aby mieć pełną sprawność w manewrowaniu pojazdem. Staraj się również wybierać na rodzinne przejażdżki raczej przy dobrej pogodnie, kiedy ryzyko trudności na drodze jest niższe.

  3. Czy dziecko na motocyklu może siedzieć z przodu?

    Miejsce z przodu motocykla jest przeznaczone wyłącznie dla jego kierowcy. Choć przewożenie dzieci na motocyklu przed sobą może wydawać się pozornie bezpieczne - jest wręcz przeciwnie.

  4. Czy istnieją specjalne foteliki dla dziecka na motor?

    Tak. Są to siedziska zaprojektowane specjalnie do bezpiecznego przewożenia dzieci motocyklem. Nie tylko gwarantują odpowiednie wsparcie kręgosłupa, ale stanowią też dodatkową ochronę. Foteliki zwykle wyposażone są w pasy bezpieczeństwa, a dodatkowo mogą mieć osłony boczne i inne elementy zabezpieczające.