W Niemczech i Danii autostrady są bezpłatne, a w Polsce za niektóre odcinki musimy słono zapłacić. Sprawdziliśmy ceny oraz systemy poboru opłat w poszczególnych państwach Europy i okazuje się, że długie trasy kosztują Polaków prawie tyle, co roczne winiety w Szwajcarii.

Rozwój autostrad i dróg szybkiego ruchu wiąże się z usprawnieniem komunikacji. W części państw są one bezpłatne. Najczęściej musimy się jednak liczyć z pewnymi kosztami. Opłata może być pobierana w sposób manualny, gdy na bramkach płacimy kartą lub gotówką, albo poprzez wykupienie przez kierowcę odpowiedniej winiety.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co ciekawe, są również kraje, w których płaci się z przejazd po innych drogach, np. w Rumunii. W jeszcze innych miejscach Europy, jak w Austria, istnieją dodatkowe opłaty drogowe w formie biletów za przejazd przez mosty lub tunele.

sposoby pobierania opłat za autostrady w polsce i europie

Jak pobierane są opłaty za przejazd autostradą w Polsce?

W Polsce, na wszystkich płatnych fragmentach autostrad możemy znaleźć tzw. bramki. Pobieranie opłat odbywa się za pomocą dwóch systemów: s

 • system otwarty sprowadza się do punktów poboru opłat ustawionych w poprzek głównej drogi,
 • system zamknięty polega na umiejscowieniu bramki przed każdym wjazdem i zjazdem z autostrady. W odróżnieniu od systemu otwartego, nie spowalnia on ruchu na głównej drodze, ale koszty jego utrzymania są wyższe, co może przekładać się na wyższą cenę przejazdu.

Stawki za przejazd konkretnymi odcinkami autostrady mogą się zacznie różnić. Jaki jest tego powód? Spora część płatnych fragmentów jest zarządzania nie przez państwo, ale koncesjonariuszy. W związku z tym opłaty zawierają 23% VAT. Odcinki publiczne, nad którymi czuwa Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad operuje zaś stawkami netto. 

Przykład:Pan Piotr chcąc pokonać trasę Rusocin–Nowa Wieś na drodze A1 musiał przy wjeździe wnieść opłatę w wysokości 30 zł (to fragment o długości 152 km). To ok. 20 groszy za każdy kilometr. W tym samym czasie Pan Michał wjeżdżał na płatny odcinek autostrady A4 między Krakowem a Katowicami (61 km). Zapłacił 26 zł, czyli prawie 43 grosze za 1 km, a przecież trasa była paradoksalnie prawie dwa razy krótsza!

Płatne drogi w Polsce - gdzie są i ile kosztują?

W Polsce płatne odcinki obowiązują na wszystkich trzech autostradach:

 • A1,
 • A2,
 • A4.

Zarządzaniem płatnymi odcinkami autostrad w Polsce zajmuje się m.in. wspomniana Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – na odcinkach:

 • A2 Konin–Stryków,
 • A4 Wrocław–Gliwice (Bielany Wrocławskie–Sośnica).

Z kolei prywatni koncesjonariusze pobierają opłaty na odcinkach koncesyjnych, czyli:

Autostrad i dróg szybkiego ruchu w Polsce stale przybywa. Po doliczeniu oddanych w 2022 r. fragmentów tras obecnie w mamy do dyspozycji 4887,1 km dróg szybkiego ruchu: 1799,7 km autostrad i 3087,4 km dróg ekspresowych. GDDKiA na 2023 rok przewiduje udostępnienie około 260 km dróg. Wówczas zostanie przekroczona bariera 5000 km dróg szybkiego ruchu w Polsce.

Ceny za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w Polsce dla samochodów osobowych

Autostrada

Odcinek drogi

Opłata za 1 km

A1

Rusocin-Nowa Wieś

0,16 zł

A2

Świecko-Nowy Tomyśl0,17 zł

A2

Nowy Tomyśl-Konin

0,56 zł

A2

Konin-Stryków

0,10 zł

A4

Gliwice-Wrocław

0,10 zł

A4

Kraków-Katowice

0, 42 zł

Źródło: opracowanie własne na dzień 21.03.2023

Uwaga! Koncesjonariusz autostrady A4 (Stalexport) zapowiedział wzrost cen na odcinki Kraków–Katowice od 3 kwietnia 2023! Po planowanej podwyżce opłaty za przejazd całą A4 wzrosną z 42,20 zł do 46,20 zł (stawki na trasie Gliwice-Wrocław pozostaną bez zmian, jednak przejazd z Krakowa do Katowic zmieni się z 26 do 30 zł).

Zmiana stawek opłat za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4, o którą wnioskujemy do GDDKiA, jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na naszą działalność. W jej centrum jest dbałość o utrzymanie drogi i infrastruktury towarzyszącej w odpowiednim standardzie – wskazał Rafał Czechowski, rzecznik spółki Stalexport Autostrad Małopolska.

Na jakich trasach w Polsce działa system elektroniczny?

W 2021 roku zmodyfikowano systemu poboru opłat za przejazd autostradami w Polsce. Od tego czasu opłata elektroniczna za przejazd drogami krajowymi dla pojazdów ciężkich (autobusy, pojazdy samochodowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony) jest obligatoryjna i możliwa jedynie za pośrednictwem systemu e-TOLL (zastąpił dotychczasowy viaTOLL).

Kierowca powinien wcześniej zarejestrować się w e-TOLL i wybrać jedno z urządzeń do przekazywania danych geolokalizacyjnych:

 • urządzenie pokładowe OBU/ZSL,
 • dedykowaną aplikację mobilną e-TOLL PL.

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Umożliwia kompleksową obsługę online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta i podpisania umowy. Rozwiązania systemu pozwalają użytkownikom na wgląd w historię opłat i wygodne zarządzenie swoim kontem, dają też możliwość wyboru urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych.

mówi Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej

System e-TOLL jest dostępny dla kierowców pojazdów lekkich na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, czyli:

 • A2 Konin–Stryków,
 • A4 Wrocław–Sośnica.

Na tych fragmentach od 1 grudnia 2021 nie funkcjonuje już manualny system poboru opłat, czyli tradycyjne bramki. Jeśli zatem nie korzystasz z aplikacji, przed wyruszeniem w trasę powinieneś kupić specjalny bilet autostradowy. Bilet można nabyć w formie elektronicznej za pomocą aplikacji e-TOLL PL BILET przed wjazdem na autostradę, nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Będzie ważny przez 48 godzin od zadeklarowanej daty rozpoczęcia podróży. Z kolei w formie papierowej bilet znajdziesz np. na stacjach benzynowych Lotos czy Orlen.

Automatyczny system poboru opłat działa także na autostradzie A1 (na odcinku Toruń – Gdańsk) – AmberGo. Aby z niego skorzystasz, konieczne jest zainstalowanie w telefonie bezpłatnej aplikacji AmberOne i wybranej aplikacji do obsługi płatności online oraz założenie konta. Kamery na bramkach wjazdowych i zjazdowych na autostradzie A1 identyfikują tablice pojazdu. Numer pojazdu jest rejestrowany przez specjalne urządzenia przekazujące informację do systemu, który odpowiada za automatyczne podniesienie szlabanu.

Videotolling wprowadzono też na odcinku A4 (Katowice –Kraków). Tutaj także konieczna jest w telefonie aplikacja Skycash, Autopay czy inna służąca do płatności mobilnej.

Ważne! Weryfikacja dokonania opłaty za przejazd odbywa się za pomocą urządzeń umieszczonych w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad. Jazda po państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 bez e-biletu podlega karze finansowej w wysokości 500 zł. Możesz jednak uniknąć konsekwencji, jeżeli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu uregulujesz należność, kupując e-bilet.  

Jakie państwa stosują system winiet?

Żeby usprawnić ruch na autostradach, niektóre państwa zdecydowały się na wprowadzenie winiet, bez których nie będziemy mogli korzystać z tych dróg (system znakowania pojazdów za pomocą specjalnych naklejek stanowiących dowód wniesienia opłaty lub system elektroniczny). Winietę można zazwyczaj wykupić na okres 7, 10 dni, miesiąca/2 miesięcy lub roku.

Winiety występują w dwóch wersjach. Kupowane stacjonarnie, np. na stacjach benzynowych w danym kraju, mają postać tradycyjnej naklejki do przyklejenia na przednią szybę auta. Coraz popularniejsze są jednak winiety online. Wówczas podaje się numer rejestracyjny pojazdu, a winieta ma formę elektroniczną.

Obecnie winiety obowiązują w 8 krajach europejskich:

 • Czechach,
 • Słowacji,
 • Austrii,
 • Rumunii,
 • na Węgrzech,
 • Bułgarii,
 • Słowenii,
 • Szwajcarii.

Przykładowe koszty zakupu winiet na samochód osobowy do wybranych państw europejskich 

Winieta (naklejka lub potwierdzenie)Winieta elektronicznaCena za 10 dniCena za 30 dniCena za rok
Słowacja++74,99 zł99,99 zł314,99 zł
Austria++62,99 zł-494,99 zł
Rumunia++29,99 zł - ważna 7 dni59,99 zł169,99 zł
Węgry++87,99 zł134,99 zł664,99 zł
Szwajcaria+---219,99 zł
Słowenia++96,99 zł - ważna 7 dni169,99 zł577,99 zł
Bułgaria++49,99 zł - ważna 7 dni94,99 zł259,99 zł
Czechy++74,99 zł107,99 zł324,99 zł

źródło: winiety-online.pl, ceny aktualne na 22.03.2023 r.

Kierowca, który nie kupił winiety, musi liczyć się z karami finansowymi. W jakiej wysokości? To zależy od kraju – w każdym państwie obowiązuje inny taryfikator mandatów. Pewnym można być jednak tego, że kara będzie wyższa, niż koszt zakupu winiety.

Mandaty za brak winiety w 2023 roku 

Słowacjaod 140 do 700 EUR
Austria120 EUR za brak winiety; 240 EUR za manipulacje przy winiecie
Rumuniado 4500 RON
Węgry16 220 HUF lub 64 850 HUF
Szwajcaria200 CHF + koszt winiety
Słowenia300 EUR
Bułgariaod 300 do 3000 BGN (zależy od pojazdu)
Czechydo 20 000 CZK

Gdzie zapłacisz za przejazd na bramkach?

Większość krajów w Europie, podobnie jak Polska, korzysta z systemu tzw. bramek. W części z nich musimy dodatkowo zapłacić za korzystanie z mostów i tuneli, a czasem także za możliwość wjazdu do dużych aglomeracji miejskich, takich jak np. Kopenhaga albo Londyn.

Opłaty w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii obowiązuje opłata tylko za przejazd nowym fragmentem autostrady M6. Podobnie jak w Polsce, obowiązują tam dwa systemy: zamknięty i otwarty. Taksy pobierane są w punktach poboru opłat i mogą być uiszczane w gotówce lub kartą kredytową. Koszty przejazdu zmieniają się ze względu na dzień tygodnia, a także porę. Ceny za przejazd samochodem o wadze mniejszej niż 3,5 tony wahają się od 15 do 30 zł (,550 – 8,20 funtów). Zapłacić będziemy musieli także za przejazd niektórymi tunelami i mostami.

Opłaty we Francji

Podobnie jest we Francji, gdzie podróżujący autostradami nie muszą kupować winiety, a opłata za korzystanie z tych dróg zależy od konkretnego odcinka. Średnio koszt przejazdu do 100 km francuskiej autostrady to 8-9 EUR (ok. 37-42 zł). Opłatę można wnieść gotówką lub kartą kredytową. Żeby oszczędzić, kierowcy często decydują się na skorzystanie z bezpłatnych dróg krajowych. Przejazd nimi jest oczywiście wolniejszy, ale infrastruktura jest na tyle dobrze rozwinięta, że korzystając z nich nie wydłużymy zbytnio trasy. Trzeba pamiętać, że dodatkowo płatny jest przejazd wieloma mostami i tunelami, a także wiaduktami.

Opłaty we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii

W tych krajach taksy są pobierane w punktach poboru opłat. Za przejazd zapłacimy gotówką, kartą, a w przypadku Portugalii także specjalnymi kuponami o wartości 5, 10, 20 i 40 euro. Turyści często korzystają tam również z systemu EasyToll. Polega on na przypisaniu numeru karty do konkretnego numeru rejestracyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy myśleć już o opłatach – pobierane są one automatycznie z naszego konta.

W Hiszpanii oprócz odcinków autostrad specjalnymi opłatami objęte są także tunele (Tunel del Cadi i Tunels de Vallvidrera). Podobnie jak we Francji, warto korzystać tam z dróg szybkiego ruchu, które są w Hiszpanii bezpłatne. Ceny autostrad wahają się w zależności od konkretnego odcinka. We Włoszech od 2008 roku można korzystać z wynajmu urządzenia Telepass FDE, które zastąpiło karty VIACARD.

Na terenie Włoch zapłacisz za przejazd tunelami

 • The Great St Bernard,
 • du Mont Blanc,
 • du Fréjus,
 • Munt La Schera.

Przykładowe odcinki autostrad we Włoszech i koszty przejazdu samochodem osobowym:

 • Mediolan–Verona (151 km) – 11,80 euro,
 • Florencja–Bolonia (114 km) – 9,50 euro,
 • Rzym–Frosinone (117 km) – 6,80 euro.

Opłaty w Grecji

Za przejazd każdą autostradą w Grecji trzeba zapłacić. Opłaty można dokonać na bramkach poboru opłat. Sieć autostrad łączy miasta leżące na kontynencie i ciągnie się przez ok. 2000 km. Wysokość opłat zależy od rodzaju pojazdu i przejechanego odcinka drogi.

Poza autostradami w Grecji jest także płatny most i tunel:

 • most Rio-Antirrio – 13 euro,
 • tunel Aktio-Preveza – 3 euro.

Przykładowe koszty za przejazdy na terenie Grecji:

 • Ionia Odos: Ionnina-Antirrio (164 km) – 12,75 euro,
 • Kentriki Odos: Trikala–Sofades (40 km) – 5,10 euro,
 • Attiki Odos: Ateny (lotnisko)–Ateny (Elefsina) (42 km) – 2,80 euro,
 • Moreas Odos: Kalmata–Korinthos (132 km) – 12,95 euro.

Opłaty w Chorwacji

Opłaty pobiera się tu głównie w systemie zamkniętym. To znaczy, że przy wjeździe na autostradę kierowca pobiera bilet w bramce wjazdowej, ale jeszcze wnosi żadnej opłaty. Rozliczenie następuje dopiero na bramce wyjazdowej.

System otwarty obowiązuje zaledwie na kilku odcinkach:

 • autostrada A3 Bregana–Zagrzeb–Lipovac,
 • autostrada A7 Rupa–Rijeka.
W wysokim sezonie turystycznym (od czerwca do września) opłaty za przejazdy autostradami w Chorwacji mogą być wyższe niż standardowo!

Najdroższe drogi w Europie - w tym zestawieniu jest także Polska!

Nie sposób dokładnie porównać wysokości opłat w systemie winietowym do bramkowego. W jednym opłaty naliczane są za winietę, która uprawnia do nielimitowanego przejazdu autostradami w określonym przedziale czasu, w drugim natomiast opłata pobierana jest po przejechaniu wyznaczonych odcinków trasy. W ostatecznym rozrachunku za najdroższy kraj wciąż uchodzi Francja – zwłaszcza alpejski odcinki dróg. Z dużymi kosztami muszą liczyć się osoby przemierzające Hiszpanię oraz Portugalię. W zestawieniu nie należy zapominać również o Chorwacji.

Choć może to brzmieć absurdalnie, wiele wskazuje na to, że odcinek polskiej A4 Katowice–Kraków po zapowiedzianej podwyżce będzie jednym z najdroższych na świecie w przeliczeniu na kilometr!

W państwach takich jak Francja, Włochy, Grecja czy Hiszpania przejechanie 1 km kosztuje ok. 40 zł. W Chorwacji jest to już ok. 46 groszy. Jeśli zarządca fragmentu małopolskiej autostrady zrealizuje swój plan, kierowca samochodu osobowego zapłaci za przejazd z Katowic do Krakowa aż 48 groszy za 1 km.

Bezpłatne autostrady w Europie

W wielu europejskich państwach możemy z dróg szybkiego ruchu i autostrad korzystać zupełnie za darmo. Są to:

 • Niemcy,
 • Finlandia,
 • Ukraina,
 • Belgia,
 • Dania,
 • Szwecja,
 • Holandia,
 • Andora,
 • Estonia,
 • Islandia,
 • Kosowo.
 • Cypr,
 • Lichtenstein,
 • Luksemburg,
 • Malta,
 • Monako,
 • San Marino,
 • Litwa (dla pojazdów o wadze poniżej 3 ton).

W Belgii, Danii, Holandii i Szwecji wyjątkiem są jednak tunele i mosty, gdzie wniesienie opłaty jest konieczne.

Co warto wiedzieć?

 • W Polsce znajduje się 1 799,7 km autostrad (stan na koniec 2022 r.).
 • W przeliczeniu na kilometry najwięcej kosztuje odcinek A2 (Nowy Tomyśl-Konin), bo 56 groszy. Zaraz po nim plasuje się fragment A4 Katowice-Kraków - obecnie 42 gr za jeden kilometr, a po planowanej podwyżce 48 gr. Najtańsze są autostrady zarządzane przez GDDKiA, które kosztują 10 gr za każdy przejechany kilometr.
 • Cena przejazdu płatnym odcinkiem autostrady zależy od jej zarządcy. 
 • Od 1 października 2021 na autostradach zarządzanych przez GDDKiA obowiązuje system poboru opłat e-TOLL, który zastąpił viaTOLL. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania o płatne drogi w Polsce i Europie

 1. Gdzie w Polsce są płatne drogi?

  Płatne drogi w Polsce znajdują się na odcinkach:

  • Rusocin-Nowa Wieś (Autostrada A1),
  • Konin-Świecko (Autostrada A2),
  • Konin-Stryków (Autostrada A2),
  • Katowice-Kraków (Autostrada A4),
  • Wrocław-Gliwice (Autostrada A4).
 2. Ile kosztują autostrady w Polsce?

  Ceny autostrad w Polsce różnią się w zależności od zarządcy i wynoszą obecnie:

  Trasa

  Długość (km)

  Opłata

  Cena za 1 km

  Rusocin - Nowa Wieś

  152

  29,90

  0,20 zł

  Nowy Tomyśl-Świecko

  106

  18,00

  0,17 zł

  Nowy Tomyśl-Konin

  99

  84 zł

  0,10 zł

  Konin-Stryków

  10310 zł0,10 zł

  Kraków - Katowice

  62

  26,00

  0,42 zł

  Wrocław - Sośnica

  162

  16,20

  0,10 zł

 3. Gdzie w Polsce przestały funkcjonować bramki na autostradzie?

  Od 1 grudnia 2021 r. całkowicie przestały działać bramki na odcinku autostrady A4 Wrocław-Gliwice zarządzanym przez GDDKiA - zastąpił je elektroniczny system e-Toll. Aby dokonać płatności, należy pobrać i zainstalować aplikację e-Toll lub kupić e-bilet. Na odcinku Kraków-Katowice działają natomiast bramki zlokalizowane w Balicach i Mysłowicach.

 4. Gdzie sprawdzę, ile zapłacę za przejazd autostradą?

  Każdy zarządca autostrady udostępnia na swojej stronie internetowej tabele opłat, ale także kalkulatory. Dzięki temu szybko obliczysz koszty, jakie będziesz musiał ponieść na konkretnym odcinku drogi.