Na autostradzie A4 są dwa płatne odcinki: Gliwice-Wrocław i Kraków-Katowice. Za pokonanie całej trasy kierowca samochodu osobowego aktualnie zapłaci 42,60 zł. Jednak wysokość opłat można obniżyć, korzystając z płatności automatycznych.

Autostrada A4 jest w części bezpłatna. Ponadto dwoma płatnymi odcinkami zarządzają różne podmioty. W związku z tym wysokość opłat za przejazd jest zróżnicowana. Wkrótce również na trasie Kraków-Katowice stawki mogą wzrosnąć.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Które odcinki są płatne na autostradzie A4? 

Autostrada A4 biegnie od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami i liczy łącznie 673 km. Jednak tylko dwa odcinki o długości około 224 km są płatne. Należą do nich:

 • Kraków-Katowice zarządzana przez mającą koncesję na ten cel Stalexport Autostradę Małopolską SA,
 • Gliwice-Wrocław, zarządzana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA).
Warto wiedzieć! Wielu kierowców może zastanawiać się, czemu tylko dwa odcinki autostrady A4 są płatne. Główną przyczyną jest fakt, że niektóre części zaliczane są do obwodnic miast, za których poruszanie w Polsce nie ponosi się żadnych opłat. Natomiast pozostałe fragmenty trasy są zbyt krótkie.

Ile kosztuje przejazd autostradą A4? 

Ceny za przejazd autostradą A4 są zróżnicowane. Na odcinku Kraków-Katowice są ustalane przez prywatny podmiot, jakim jest Stalexport Autostrada Małopolska. Natomiast na odcinku Gliwice-Wrocław zarządzanym przez GDDKiA stawki są ustalane na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice?

W ostatnich latach opłaty za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice systematycznie rosną. Wysokość opłat jest uzależniona od rodzaju pojazdu. Do października 2020 r. za przejazd motocyklem kierowcy płacili 5 zł na jednej z dwóch bramek zainstalowanych w Punktach Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach. Natomiast stawki dla samochodów osobowych wynosiły 10 zł, pojazdów kategorii 2 i 3 – 20 zł, a kategorii 4 oraz 5 – 35 zł. Następnie weszła w życie kolejna podwyżka, która objęła właścicieli aut osobowych (stawka dla nich wzrosła z 10 do 12 zł).

Aktualne stawki obowiązują od 4 lipca 2022 r. Obecnie za przejechanie całego odcinka Kraków-Katowicekierowcy samochodów osobowych przy płatności gotówką lub kartą zapłacą 26 zł (po 13 zł na bramkach w Mysłowicach i Balicach). Z kolei przejazd motocyklem kosztuje 12 zł (po 6 zł na obu bramkach). Z aktualnymi stawkami można zapoznać się w poniższej tabeli.

Opłaty na odcinku Kraków-Katowice na autostradzie A4 od 4 lipca 2022 r.

Kategoria pojazdu

Opis kategorii pojazdu

Opłata dla płatności gotówką lub kartą

Opłata dla płatności automatycznych: A4Go, videotolling

1

Motocykle

6 zł

1

Pojazdy samochodowe o dwóch osiach (samochody osobowe)

13 zł

10 zł

2

Pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami

24 zł

24 zł

3

Pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami

24 zł

24 zł

4

Pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami

40 zł

40 zł

5

Pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym

40 zł

40 zł

Źródło: www.autostrada-a4.com.pl
 

Uwaga! Powyższe opłaty pobierane za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice pobierane są na każdym z dwóch Punktów Poboru Opłat, które są zlokalizowane w Balicach i Mysłowicach. Oznacza to, że stanowią połowę opłaty za przejechanie całej trasy.

W styczniu 2023 r. Stalexport Autostrada Małopolska wniosła wniosek do GDDKiA o podwyżkę opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice od 3 kwietnia bieżącego roku. Stawki miałyby wzrosnąć o 2 zł za pokonanie trasy dla kierowców samochodów osobowych (z 13 na 15 zł, ale z zachowaniem zniżki 2 zł przy płatnościach elektronicznych), oraz pozostałych kategorii pojazdów do 46 zł. Jednocześnie opłaty dla motocyklistów mają pozostać na dotychczasowym poziomie.

Zmiana stawek opłat za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4, o którą wnioskujemy do GDDKiA, jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na naszą działalność. W jej centrum jest dbałość o utrzymanie drogi i infrastruktury towarzyszącej w odpowiednim standardzie. Decyzja o poprzedniej zmianie, z kwietnia 2022 r., nie uwzględniała szczególnie wysokiego stopnia inflacji odnotowanej za ubiegły rok.

Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 na odcinku Gliwice-Wrocław?

Zarządcą odcinka Gliwice-Wrocław jest GDDKiA, więc stawka opłaty za przejazd autostradami jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Zgodnie z nim za przejechanie jednego kilometra należy zapłacić:

 • 0,05 zł motocykliści,
 • 0,10 zł – kierowcy samochodów osobowych.

Odcinek Gliwice-Wrocław na autostradzie A4 ma długość około 162 km. W efekcie kierowca osobówki poniesie za przejechanie całej trasy 16,20 zł. Z kolei motocykliści połowę tej kwoty, czyli 8,10 zł.

Warto wiedzieć! Odcinek Gliwice-Wrocław (około 162 km) na autostradzie A4 jest dłuższy w porównaniu do Kraków-Katowice (około 62 km). Jednak pokonanie pierwszego z nich jest tańsza, co szczegółowo wyjaśniamy poniżej.

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 na wszystkich płatnych odcinkach? 

Zastanawiasz się, jak dokładnie wyglądają opłaty na A4? Oczywiście to zależy od rodzaju pojazdu. Najpierw policzmy koszty przejazdu wszystkimi płatnymi odcinkami autostrady A4 dla samochodów osobowych. W takim przypadku kierowca za przejechanie trasy Gliwice-Wrocław zapłaci 16,20 zł, a Kraków-Katowice 26 zł. Wówczas opłaty wyniosą 42,20 zł.

Uwaga! Po planowanej od 3 kwietnia 2023 r. podwyżce na odcinku Kraków-Katowice, łączny koszt pokonania wszystkich płatnych odcinków autostrady A4 dla właścicieli aut osobowych może wzrosnąć. W takim przypadku opłaty wzrosną z 42,20 zł do 46,20 zł (stawki na trasie Gliwice-Wrocław pozostaną bez zmian, ale wzrosną za przejazd z Krakowa do Katowic z 26 do 30 zł).

Znacznie tańsze będzie przejechanie wszystkich płatnych odcinków autostrady A4 motocyklem. W takim przypadku za pokonanie trasy na odcinku łączącym Gliwice z Wrocławiem trzeba zapłacić około 9,90 zł, a Kraków-Katowice 12 zł. Łączny koszt wynosi 21,90 zł.

Jak zapłacić za przejazd autostradą A4? 

Dostępne formy płatności na obu odcinkach autostrady A4 nieco różnią się od siebie. Krótszy Kraków-Katowice jest droższy, ale zapewnia możliwość obniżenia opłat dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności mobilnych. Z kolei przejazd na trasie Gliwice-Wrocław jest tańszy, ale po likwidacji bramek nie można tam płacić gotówką. Szczegółowo wyjaśniamy tę kwestię poniżej.

Metody płatności na A4 Katowice Kraków

Za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice można zapłacić gotówką lub kartą na bramkach, które są zlokalizowane w Balicach i Mysłowicach. Jednak Stalexport Autostrada Małopolska oferuje również płatności automatyczne. Kierowcy samochodów osobowych mogą skorzystać z urządzenia pokładowego A4Go, które można wypożyczyć na autostradowych bramach. Następnie system automatycznie naliczy opłatę za przejechane kilometry.

Dokonywać opłat metodą automatyczną można również za pośrednictwem aplikacji mobilnych Autopay, SkyCash, mPay lub IKO (tylko klienci banku PKO BP), które można pobrać na swój telefon z GooglePlay, AppStore lub AppGallery. Następnie należy założyć konto, podać numer rejestracyjny pojazdu oraz kartę płatniczą. W ten sposób można skrócić czas przejazdu, korzystając z specjalnie oznakowanych bramek autostradowych w Balicach i Mysłowicach (trzy skrajnie lewe bramki i dwie bramki z prawej strony znajdujące się w Placach Poboru Opłat). Ponadto dzięki temu obecnie właściciele samochodów osobowych otrzymują rabat w kwocie 3 zł (płacą 10 zł zamiast 13 za przejazd przez każdą z bramek) za dokonywanie płatności automatycznych. W związku z tym mogą obniżyć koszt pokonania całej trasy Kraków-Katowice z 26 do 20 zł.

Uwaga! Aby kamera prawidłowo odczytała numer rejestracyjny pojazdu, należy zatrzymać auto przed białą linią na wysokości okna kasowego. Inaczej szlaban nie podniesie się. Nie trzeba mieć przy sobie telefonu z narzędziem Autopay, SkyCash, mPay lub IKO. Opłata zostanie naliczana na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej dokonanego przez kamerę. Kierowca będzie mógł przejechać przez bramkę, jeśli po lewej stronie pasa ruchu zapali się zielone światło i zostanie podniesiony szlaban.

Dokładne obliczenie opłaty za pokonanie odcinka Kraków-Katowice przed wyruszeniem w trasę może ułatwić kalkulator dostępny na stronie operatora: https://www.autostrada-a4.com.pl/pl/oplaty/kalkulator-oplat. Za pomocą narzędzia kierowca może oszacować, ile zapłaci, korzystając z tradycyjnego sposobu płacenia na bramkach lub płatności automatycznych.

Metody płatności na odcinku Gliwice-Wrocław 

Od 1 grudnia 2021 r. na odcinku Wrocław (PPO Karwiany)-Gliwice (PPO Sośnica) całkowicie przestały działać tradycyjne bramki (tak samo, jak odcinek Konin-Strychów). Zostały zastąpione systemem e-Toll, za którego pośrednictwem odbywa się elektroniczny pobór opłat. Aby dokonać płatności za przejazd tą trasą, kierowcy muszą mieć zainstalowaną aplikację mobilną e-Toll (można ściągnąć z GooglePlay lub AppStore), bądź zakupić autostradowy e-bilet na wybranych stacjach benzynowych.

Co warto wiedzieć? – Płatne autostrady w Polsce

 1. Na A4 są dwa płatne odcinki autostrad: Gliwice-Wrocław i Kraków-Katowice.
 2. Za przejazd odcinkiem Gliwice-Wrocław kierowca auta osobowego zapłaci 16,20 zł.
 3. Za przejazd odcinkiem Kraków-Katowice kierowca auta osobowego zapłaci 26 zł.
 4. Za przejazd wszystkimi płatnymi odcinkami autostrady A4 opłata wynosi 42,60 zł. Można ja obniżyć do 36,20 zł, korzystając z płatności automatycznych na trasie Kraków-Katowice.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o płatności za przejazd autostradą A4

 1. Czy na autostradzie A4 można płacić gotówką?

  To zależy. Na odcinku Gliwice-Wrocław po likwidacji tradycyjnych bramek, od 1 grudnia 2021 r. możliwa jest płatność gotówką na stacji benzynowej po zakupie e-biletu autostradowego. Z kolei na trasie Kraków-Katowice można płacić gotówką na Placu Poboru Opłat w Balicach i Mysłowicach.

 2. Jak się płaci na autostradzie A4?

  Na odcinku Gliwice-Wrocław opłatę za przejazd uiszcza się za pośrednictwem aplikacji e-Toll lub e-biletu zakupionego na wybranych stacjach benzynowych. Natomiast na trasie Kraków-Katowice kierowcy mogą płacić gotówką lub kartą na bramkach, a także przy użyciu płatności automatycznych za pomocą aplikacji mobilnych.

 3. Ile kosztuje przejazd A4 z Wrocławia do Krakowa?

  Aby dojechać autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa, przejeżdżając przez Gliwice i Katowice, kierowca samochodu osobowego musi zapłacić 42,20 zł. Jeśli będzie korzystał z płatności autonomicznych na trasie Katowice-Kraków, może obniżyć koszt do 36,20 zł.

 4. Na jakich odcinkach autostrada A4 jest bezpłatna?

  Bezpłatne na autostradzie A4 są odcinki węzeł Murckowska-węzeł Balice (na drodze Katowice–Kraków) i Wrocław-Gliwice Sośnica (przejazd obwodnicą Gliwice: Kleszczów – Żernica).

 5. Na jakich odcinkach autostrada A4 jest bezpłatna?

  Bezpłatne na autostradzie A4 są odcinki węzeł Murckowska-węzeł Balice (na drodze Katowice–Kraków) i Wrocław-Gliwice Sośnica (przejazd obwodnicą Gliwice: Kleszczów – Żernica).

 6. Co mi grozi, jeśli nie zapłaciłem za przejazd A4?

  Za brak uiszczenia opłaty za przejazd autostradą do 3 dni od pokonania trasy kierowcy samochodu osobowego grozi 500 zł mandatu.

 7. Jak zapłacić za A4 po przejechaniu trasy?

  Brak zapłaty zaraz po przejeździe nie musi jeszcze oznaczać kary dla kierowcy. Za przejazd autostradą można zapłacić do 3 dni bez ryzyka dostania mandatu. Opłatę można wnieść za pośrednictwem systemu e-Toll, czy aplikacji mobilnych Autopay, SkyCash, mPay bądź IKO.

 8. Ile jest odcinków płatnych na A4?

  Płatne odcinki na autostradzie A4 to Gliwice-Wrocław oraz Kraków-Katowice.

 9. Czy na autostradzie A4 działają bramki?

  1 grudnia 2021 r. całkowicie przestały działać bramki na odcinku autostrady A4 Wrocław-Gliwice zarządzanym przez GDDKiA, które zastąpił elektroniczny system e-Toll. Aby dokonać płatności, kierowca musi zainstalować aplikację e-Toll lub kupić e-bilet. Z kolei na odcinku Kraków-Katowice działają bramki zlokalizowane w Balicach i Mysłowicach.