Na autostradzie A4 znajduje się obecnie jeden w pełni płatny odcinek dla wszystkich kategorii pojazdów. To trasa między Krakowem a Katowicami. Z kolei odcinek Gliwice-Wrocław został 1 lipca 2023 udostępniony kierowcom jako bezpłatny. Zwolnienie z opłat dotyczy jednak samochodów osobowych i motocykli. Płacić wciąż trzeba za przejazd samochodem ciężarowym. Jak wygląda cennik opłat w 2024 roku w poszczególnych miejscach A4?

Autostrada A4 jest częściowo bezpłatna. Ponadto dwoma płatnymi odcinkami zarządzają różne podmioty. W związku z tym wysokość opłat za przejazd jest zróżnicowana, a w przypadku trasy Kraków-Katowice, którą zarządza prywatna spółka, mogą one wzrosnąć w każdej chwili. Zobacz, które odcinki są płatne na A4 i dla kogo.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Które odcinki są płatne na autostradzie A4? 

Autostrada A4 biegnie od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami i liczy łącznie 673 km. Jeszcze do połowy 2023 roku płatne były dwa odcinki o długości około 224 km:

 • Kraków-Katowice zarządzana przez mającą koncesję na ten cel Stalexport Autostradę Małopolską SA,
 • Gliwice-Wrocław, zarządzana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA).

W lipcu 2023 roku zniesiono jednak opłaty za przejazd między Gliwicami a Wrocławiem. Za darmo mogą tamtędy jeździć jednak tylko samochody osobowe czy motocykle. Kierowców samochodów ciężarowych wciąż obowiązuje cennik opłat. Chodzi o odcinek o długości 162 km zarządzany przez państwo PPO Karwiany-PPO Sośnica.

Porównaj ceny OC i AC

Ile kosztuje przejazd autostradą A4? 

Ceny za przejazd autostradą A4 są zróżnicowane. Na odcinku Kraków-Katowice są ustalane przez prywatny podmiot, jakim jest Stalexport Autostrada Małopolska. 

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice?

W ostatnich latach opłaty za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice systematycznie rosną. Wysokość opłat jest uzależniona od rodzaju pojazdu. Do października 2020 r. za przejazd motocyklem kierowcy płacili 5 zł na jednej z dwóch bramek zainstalowanych w Punktach Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach. Natomiast stawki dla samochodów osobowych wynosiły 10 zł, pojazdów kategorii 2 i 3 – 20 zł, a kategorii 4 oraz 5 – 35 zł. Następnie weszła w życie kolejna podwyżka, która objęła właścicieli aut osobowych (stawka dla nich wzrosła z 10 do 12 zł).

Aktualne stawki obowiązują od 1 kwietnia 2024 r. Obecnie za przejechanie całego odcinka Kraków-Katowicekierowcy samochodów osobowych przy płatności gotówką lub kartą zapłacą 32 zł (po 16 zł na bramkach w Mysłowicach i Balicach). Z kolei przejazd motocyklem kosztuje 16 zł (po 8 zł na obu bramkach). Z aktualnymi stawkami można zapoznać się w poniższej tabeli.

Opłaty na odcinku Kraków-Katowice na autostradzie A4 od 1 kwietnia 2024 r.

Kategoria pojazdu

Opis kategorii pojazdu

Opłata dla płatności gotówką lub kartą

1

Motocykle

8 zł

1

Pojazdy samochodowe o dwóch osiach (samochody osobowe)

16 zł

2

Pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami

29 zł

3

Pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami

29 zł

4

Pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami

49 zł

5

Pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym

49 zł

Źródło: www.autostrada-a4.com.pl

Powyższe opłaty pobierane za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice pobierane są na każdym z dwóch Punktów Poboru Opłat, które są zlokalizowane w Balicach i Mysłowicach. Oznacza to, że stanowią połowę opłaty za przejechanie całej trasy.

Uwaga!

Z dniem 16 stycznia 2024 roku zarządca odcinka Katowice-Kraków zniósł zniżki, jakie kierowcy mogli uzyskać, korzystając z płatności automatycznych za przejazd. W efekcie preferencyjne stawki przestały istnieć.

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 na odcinku Gliwice-Wrocław?

Zarządcą odcinka Gliwice-Wrocław jest GDDKiA, więc stawka opłaty za przejazd autostradami jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Obecnie cennikiem na tym odcinku powinni interesować się wyłącznie kierowcy samochodów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

KATEGORIA POJAZDUSTAWKI DLA POJAZDÓW EURO 2STAWKI DLA POJAZDÓW EURO 3STAWKI DLA POJAZDÓW EURO 4STAWKI DLA POJAZDÓW EURO 5
pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t i poniżej 12 t0,55 zł0,48 zł0,39 zł0,28 zł
pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 t0,73 zł0,63 zł0,51 zł0,38 zł
autobusy niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej0,55 zł0,48 zł0,39 zł0,28 zł

źródło: etoll.gov.pl

Jak zapłacić za przejazd autostradą A4? 

Dostępne formy płatności na obu odcinkach autostrady A4 nieco różnią się od siebie odkąd w 2021 roku wprowadzono system e-TOLL na drogach państwowych. Obecnie ma on zastosowanie wyłącznie między Wrocławiem, a Gliwicami dla samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Własne metody płatności wprowadził natomiast koncesariusz na odcinku Katowice-Kraków.

Co ciekawe, na tym odcinki wciąż funkcjonują jednocześnie tradycyjne bramki poboru opłat. Takie punkty zostały natomiast zlikwidowane we Wrocławiu (PPO Karwiany) oraz w Gliwicach (PPO Sośnica).

Metody płatności na A4 Katowice-Kraków

Za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice można zapłacić gotówką lub kartą na bramkach, które są zlokalizowane w Balicach i Mysłowicach. Jednak Stalexport Autostrada Małopolska akceptuje również płatności automatyczne. Kierowcy samochodów osobowych mogą skorzystać z urządzenia pokładowego A4Go, które można wypożyczyć na autostradowych bramach. Następnie system automatycznie naliczy opłatę za przejechane kilometry.

Dokonywać opłat metodą automatyczną można również za pośrednictwem aplikacji mobilnych:

 • Autopay,
 • SkyCash,
 • mPay,
 • IKO (tylko klienci banku PKO BP).

Aplikacje te można pobrać na swój telefon z GooglePlay, AppStore lub AppGallery. Następnie należy:

W ten sposób można skrócić czas przejazdu, korzystając z specjalnie oznakowanych bramek autostradowych w Balicach i Mysłowicach (trzy skrajnie lewe bramki i dwie bramki z prawej strony znajdujące się w Placach Poboru Opłat). Jeszcze do niedawna kierowcy korzystający z płatności mobilnych mogli korzystać ze zniżki, jednak zarządca dróg wycofał się z tego przywileju i obecnie cennik na trasie Katowice-Kraków płaci się tyle samo, niezależnie od metody.

Uwaga!

Aby kamera prawidłowo odczytała numer rejestracyjny pojazdu, należy zatrzymać auto przed białą linią na wysokości okna kasowego. Inaczej szlaban nie podniesie się. Nie trzeba mieć przy sobie telefonu z narzędziem Autopay, SkyCash, mPay lub IKO. Opłata zostanie naliczana na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej dokonanego przez kamerę. Kierowca będzie mógł przejechać przez bramkę, jeśli po lewej stronie pasa ruchu zapali się zielone światło i zostanie podniesiony szlaban.

Dokładne obliczenie opłaty za pokonanie odcinka Kraków-Katowice przed wyruszeniem w trasę może ułatwić kalkulator dostępny na stronie operatora: https://www.autostrada-a4.com.pl/pl/oplaty/kalkulator-oplat. Za pomocą narzędzia kierowca może oszacować, ile zapłaci, korzystając z tradycyjnego sposobu płacenia na bramkach lub płatności automatycznych.

Metody płatności na odcinku Gliwice-Wrocław 

Od 1 grudnia 2021 r. na odcinku Wrocław (PPO Karwiany)-Gliwice (PPO Sośnica) całkowicie przestały działać tradycyjne bramki (tak samo, jak odcinek Konin-Strychów). Zostały zastąpione systemem e-Toll, za którego pośrednictwem odbywa się elektroniczny pobór opłat. Aby dokonać płatności za przejazd tą trasą, kierowcy samochodów ciężarowych muszą mieć zainstalowaną aplikację mobilną e-Toll (można ściągnąć z GooglePlay lub AppStore), bądź zakupić autostradowy e-bilet na wybranych stacjach benzynowych.

Bilet autostradowy możesz kupić:

 • w aplikacji e-TOLL PL BILET,
 • na stronie etoll.gov.pl,
 • w stacjonarnych punktach partnerskich systemu (bilet w wersji papierowej).

Wypowiedź eksperta

Bilet autostradowy można kupić nawet na 60 dni przed planowanym przejazdem, o ile oczywiście znasz termin. Potrzeba do tego numeru rejestracyjnego pojazdu, danych odcinka autostradowego oraz daty i godziny wyjazdu.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Co grozi za brak opłaty za przejazd płatnym odcinkiem?

Ze względu na czynne bramki autostradowe na trasie Katowice-Kraków nie ma możliwości, aby wjechać na ten odcinek bez dokonania opłaty. Inaczej jest między Wrocławiem a Gliwicami, gdzie nie funkcjonują już szlabany regulujące przejazd. Jeśli prowadzisz samochód powyżej 3,5 tony, musisz sam pamiętać o wniesieniu opłaty, ponieważ na wjeździe nie działa już system kontroli. 

Twój samochód może jednak zostać skontrolowany w trakcie jazdy przez Policję lub Służbę Celno-Skarbową. Jeśli okaże się, że nie zapłaciłeś, mandat może wynieść 500 zł.

Warto wiedzieć

Jeżeli przed wjazdem na odcinek A4 między Wrocławiem a Gliwicami zapomniałeś kupić biletu i przypomniałeś sobie o tym już na tej trasie, nie panikuj. Możesz wnieść opłatę w aplikacji, jednak pamiętaj o zachowaniu ostrożności na autostradzie. Nie zatrzymuj się w tym celu na pasie awaryjnym czy na środku drogi, a już na pewno nie korzystaj z telefonu podczas jazdy. Zatrzymaj się na najbliższej stacji benzynowej czy MOP-ie i bezpiecznie zaloguj się do aplikacji. Jeśli natomiast podróżujesz z pasażerem, możesz poprosić go o zakup biletu za Ciebie bez konieczności zatrzymywania się.

Może się zdarzyć, że nie zostaniesz skontrolowany, ale o zapłacie za przejazd przypomnisz sobie po przejechaniu odcinka. Nic straconego, ale to nie znaczy, że nie musisz tego nadrobić. Kamery rozmieszczone na autostradzie A4 zarejestrowały Twój przejazd, nawet jeśli nie zapłaciłeś.

W takim przypadku masz 3 dni na uregulowanie zaległości w systemie. Jeśli tego nie zrobisz, drogą pocztową otrzymasz mandat w wysokości 500 zł.

Porównaj ceny OC i AC

System opłat i płatne odcinki na autostradzie A4 dość często ulegają istotnym zmianom. W 2024 roku mówi się o kolejnych podwyżkach cen za przejazd prywatnym fragmentem między Katowicami a Krakowem. Jeśli wybierasz się w podróż i Twoja trasa biegnie przez A4, dokładnie sprawdź aktualne informacje - najlepiej na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz koncesariusza Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Co warto wiedzieć?

 1. Na A4 są dwa płatne odcinki autostrad: Gliwice-Wrocław i Kraków-Katowice. Na pierwszym z nich opłaty obowiązują jednak wyłącznie kierowców samochodów osobowych o masie przekraczającej 3,5 tony.
 2. Za przejazd odcinkiem Kraków-Katowice kierowca auta osobowego zapłaci obecnie 32 zł.
 3. Na odcinku Kraków-Katowice nie obowiązuje już zniżka dla kierowców korzystających z płatności mobilnych. Obecnie płacą oni taką samą stawkę jak Ci, którzy płacą w sposób tradycyjny.
 4. Mandat za brak opłaty za przejazd autostradą na płatnych odcinkach wynosi 500 zł. Może on zostać nałożony przez służby kontrolujące autostrady lub zostać wysłany do kierowcy pocztą po zakończonym i nieopłaconym przejeździe (w przypadku odcinka Gliwice-Wrocław).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o płatności za przejazd autostradą A4

 1. Czy na autostradzie A4 można płacić gotówką?

  To zależy. Na odcinku Gliwice-Wrocław po likwidacji tradycyjnych bramek, od 1 grudnia 2021 r. możliwa jest płatność gotówką na stacji benzynowej po zakupie e-biletu autostradowego. Z kolei na trasie Kraków-Katowice można płacić gotówką na Placu Poboru Opłat w Balicach i Mysłowicach.

 2. Jak się płaci na autostradzie A4?

  Na odcinku Gliwice-Wrocław opłatę za przejazd uiszcza się za pośrednictwem aplikacji e-Toll lub e-biletu zakupionego na wybranych stacjach benzynowych. Natomiast na trasie Kraków-Katowice kierowcy mogą płacić gotówką lub kartą na bramkach, a także przy użyciu płatności automatycznych za pomocą aplikacji mobilnych.

 3. Ile kosztuje przejazd A4 z Wrocławia do Krakowa?

  Aby dojechać autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa, przejeżdżając przez Gliwice i Katowice, kierowca samochodu osobowego musi zapłacić 32 zł (płatność na dwóch bramkach między Katowicami a Krakowem). 

 4. Co mi grozi, jeśli nie zapłaciłem za przejazd A4?

  Za brak uiszczenia opłaty za przejazd autostradą do 3 dni od pokonania trasy kierowcy samochodu osobowego grozi 500 zł mandatu.

 5. Jak zapłacić za A4 po przejechaniu trasy?

  Brak zapłaty zaraz po przejeździe nie musi jeszcze oznaczać kary dla kierowcy. Za przejazd autostradą można zapłacić do 3 dni bez ryzyka dostania mandatu. Opłatę można wnieść za pośrednictwem systemu e-Toll, czy aplikacji mobilnych Autopay, SkyCash, mPay bądź IKO.

 6. Ile jest odcinków płatnych na A4?

  Płatne odcinki na autostradzie A4 to Gliwice-Wrocław oraz Kraków-Katowice, jednak za pierwszy z nich muszą zapłacić wyłącznie kierowcy samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony. Opłaty dla samochodów osobowych zniesiono w lipcu 2023 roku. 

 7. Czy na autostradzie A4 działają bramki?

  1 grudnia 2021 r. całkowicie przestały działać bramki na odcinku autostrady A4 Wrocław-Gliwice zarządzanym przez GDDKiA, które zastąpił elektroniczny system e-Toll. Aby dokonać płatności, kierowca musi zainstalować aplikację e-Toll lub kupić e-bilet. Z kolei na odcinku Kraków-Katowice działają bramki zlokalizowane w Balicach i Mysłowicach.