W drugiej połowie 2023 r. kierowcy samochodów osobowych i motocykli zostali zwolnieni z opłat za przejazd niektórymi odcinkami autostrady A2, A4 i A1. Dla tej uprzywilejowanej grupy, płatnych dróg w Polsce zostało już niewiele. Na 1850 km wszystkich autostrad płacić trzeba za przejazd ok. 300 km. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że i to ulegnie zmianie.

Zastanawiasz się, czy w przyszłości w całej Polsce będą darmowe autostrady dla właścicieli pojazdów osobowych i motocykli? Bardzo możliwe, choć na zwolnienie z opłat ostatnich odcinków dróg będziemy musieli poczekać jeszcze kilkanaście lat.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Planujesz podróż po Polsce i nie wiesz, który odcinek autostrady A2 czy A4 przejedziesz za darmo już teraz? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Darmowe autostrady – co zmieniło się w 2023 r.?

Od 1 lipca 2023 r. do bezpłatnych odcinków dróg dla kierowców samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony dołączyły A2 Stryków - Konin i A4 Wrocław - Sośnica (odcinki autostrad zarządzanych przez GDDKiA).

Od września 2023 r. zniesiono natomiast opłaty na odcinku A1 Gdańsk - Toruń. Zwolnienie z opłat za przejazd autostradą dotyczyło motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach i miało obowiązywać do końca 2023 r. Koncesjonariusz autostrady A1 ogłosił jednak, że zostanie ono przedłużone na cały 2024 rok.

Uwaga!

Zgodnie z instrukcją otrzymaną z Ministerstwa Infrastruktury, od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku wszystkie pojazdy kategorii 1 i 1A będą nadal zwolnione z opłat za przejazd AmberOne Autostradą A1.
Gdańsk Transport Company S.A. (AmberOne)

Bezpłatne autostrady w Polsce. Mapa

Mapa autostrad w Polsce
źródło GDDKiA. Mapa przygotowana w sierpniu 2023 r.

Uwaga! Powyższa mapa nie uwzględnia bezpłatnego odcinka autostrady A1 Toruń - Gdańsk, na którym zwolnienie z opłat obowiązuje dla motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach do końca 2024 r.

Darmowe autostrady – od kiedy kolejne odcinki?

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że w przyszłości zostaną zwolnione z opłat kolejne odcinki dróg. Będzie to jednak możliwe dopiero po wygaśnięciu koncesji na autostrady A4 i A2.

Wypowiedź eksperta

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia koncesji na autostrady A4 i A2. Po wygaśnięciu umów przejdą one w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Resort nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami.
rzecznik prasowy resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski

Jak długo zatem będziemy musieli poczekać na kolejne bezpłatne autostrady w Polsce?

  • W marcu 2027 r. zakończy się umowa koncesyjna dotycząca A4 KatowiceKraków
  • W 2037 r. wygasną umowy koncesyjne na A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin.

Jakie autostrady mamy w Polsce?

W zdecydowanej większości, autostradami w Polsce zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (łączna długość autostrad wynosi 1849,2 km z czego 465 km to odcinki koncesyjne).

Kierowcy najczęściej wymieniają trzy najdłuższe autostrady: A1, A2 i A4. Jednak dróg zaliczanych do tej kategorii jest znacznie więcej. Poniżej prezentujemy listę wszystkich polskich autostrad.

  • Autostrada A1 "bursztynowa" - trasa o długości 568 km biegnie z Rusocina do czeskiej granicy i przebiega m.in. przez: Toruń, Łódź, Częstochowę i Katowice.

Autostradą A1 zarządza GDDKiA oraz prywatny właściciel Gdańsk Transport Company (północny odcinek koncesyjny Rusocin - Nowa Wieś).

  • Autostrada A2 "autostrada wolności" lub "autostrada Wielkopolska" – docelowo połączy granicę z Niemcami (na wysokości Świecka) z granicą z Białorusią. Ostatni odcinek nie jest jednak jeszcze ukończony - A2 kończy się za Warszawą i przechodzi w drogę krajową nr 2.

Autostradę Wielkopolską, podobnie jak A1, kontroluje dwóch zarządców: GDDKiA, a na odcinku Konin - Świecko (z wyłączeniem odcinka pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód) prywatny koncesjonariusz Autostrada Wielkopolska S.A. i Autostrada Wielkopolska II S.A.

  • Autostrada A4 – biegnie od granicy niemieckiej w Jędrzychowicach do granicy z Ukrainą w Korczowej, m.in. przez Wrocław, Katowice, Kraków i Tarnów.

Zarządcami autostrady A4 są Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz na odcinku  Katowice - Kraków: Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

  • Autostrada A6 – w praktyce obwodnica Szczecina i połączenie granicy Polski z Niemcami w Kołbaskowie z drogą ekspresową S3.
  • Autostrada A8 – obwodnica Wrocławia, która biegnie od autostrady A4 do dzielnicy Psie Pole.
  • Autostrada A18 – krótki odcinek łączący A4 z granicą państwa z Niemcami w Olszynie (dalej z niemiecką autostradą A15 w kierunku Berlina).

Które autostrady w Polsce są darmowe?

Jak już wspomnieliśmy, za przejazd zdecydowaną większością odcinków polskich autostrad nie muszą płacić kierowcy pojazdów lekkich (samochodów osobowych i motocykli). Obecnie zwolniona z opłat za przejazd jest dla nich autostrada:

  • A1 - do września 2023 r. za wjazd na 152 km odcinek Rusocin – Nowa Wieś (Gdańsk - Toruń) kierowcy musieli zapłacić. Opłaty zostały wstrzymane do końca 2024 r.
  • A2 za wyjątkiem odcinka Konin - Świecko (z wyłączeniem pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód)
  • A4 – za wyjątkiem odcinka Kraków - Katowice
  • A6
  • A8
  • A18

Wymienione przy okazji płatne drogi w Polsce, to odcinki koncesyjne, którymi nie zarządza GDDKiA. Obowiązujące stawki za przejazd na pozostałych autostradach zarządzanych przez koncesjonariuszy można sprawdzić na stronach:

  • AmberOne (https://a1.com.pl/) - płatna autostrada A1
  • Autostrada Wielkopolska (https://www.autostrada-a2.pl/) - płatna autostrada A2
  • Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (https://www.autostrada-a4.com.pl/pl) - płatna autostrada A4

Uwaga!

Opłata za przejazd niektórymi odcinkami autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad nadal jest pobierana od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów. Opłatę elektroniczną od płatnych dróg można wnieść za pośrednictwem strony e-TOLL (etoll.gov.pl).

Więcej o płatnych autostradach przeczytasz w artykule: Jak płacić za autostrady w Polsce

Jak skorzystać ze zwolnienia za przejazd bezpłatną autostradą A1 i A2 Konin Stryków?

Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu autostradą A1 na odcinki zarządzane obecnie przez Gdańsk Transport Company S.A. przysługuje na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę wystarczy pobrać taki bilet, a na zjeździe wręczyć go inkasentowi. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja kierowców zarejestrowanych w systemie AmberGO. Pozwala on na identyfikację numerów rejestracyjnych pojazdu. W związku z tym, nie muszą oni pobierać biletu – mogą podjechać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki kontynuować podróż bez naliczenia opłaty.

Z kolei na darmowym odcinku autostrady A4 zarządzanych przez GDDKiA skorzystanie z ulgi nie wymaga dodatkowych działań kierowcy. System e-Toll zarejestruje wjazd pojazdu na dany odcinek, ale nie pobierze opłaty i nie naliczy kary dla kierowcy. Podobnie będzie przy przejeździe darmowego odcinka na A2 - prawo do ulgi zostanie przyznane na podstawie odczytu z kamery.

Co warto wiedzieć

  • W lipcu 2023 r. użytkownicy aut osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zostali zwolnieni z opłaty za przejazd autostradą A2 na odcinku Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica.
  • Od września 2023 do końca 2024 darmowy przejazd na autostradzie A1 – odcinek Toruń - Gdańsk przysługuje kierowcom motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach.
  • Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że nie planuje przedłużenia koncesji na autostrady A4 i A2. Po wygaśnięciu umów przejdą one w zarząd GDDKiA, co poskutkuje zniesieniem opłat dla pojazdów osobowych oraz motocykli.
  • W 2024 r. na 1850 km łącznej długości wszystkich autostrad, użytkownicy motocykli i aut osobowych płacą tylko za przejazd ok. 300 km.
  • Opłata za przejazd autostradami nadal jest pobierana od pojazdów samochodowych i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Które autostrady są bezpłatne w Polsce?

    Dla kierowców samochodów osobowych i motocykli większość autostrad w Polsce jest darmowych. W 2024 roku wyjątkiem są 2 odcinki zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy: autostrada A2 - odcinek Konin - Świecko (z wyłączeniem odcinka pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód) oraz autostrada A4 - odcinek Kraków – Katowice. Zniesienie opłat nie dotyczy pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów.

  2. Które odcinki A4 są bezpłatne dla motocykli?

    Kierowcy motocykli mogą obecnie przejechać prawie całą trasę autostrady A4 bez opłat. Płatny jest tylko odcinek Kraków – Katowice, zarządzany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Koszt przejazdu całej trasy nie jest jednak wygórowany i w przypadku motocykli wynosi 14 zł w jedną stronę.

  3. Kiedy całe A4 za darmo?

    Umowa koncesyjna dotycząca A4 Katowice – Kraków wygaśnie w marcu 2027 r. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że nie przewiduje zawierania kolejnej umowy na eksploatację tego odcinka. Po przejściu w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odpłatności przejazdu pojazdów osobowych i motocykli tą trasą przestaną obowiązywać.

  4. Czy drogi ekspresowe w Polsce są darmowe?

    Tak. Na ten moment na żadnej polskiej drodze ekspresowej nie są pobierane opłaty za przejazd pojazdów osobowych i motocykli. Nic nie wskazuje również na to, aby w przyszłości miało się to zmienić.

  5. Czy autostrada A1 jest bezpłatna?

    Tak – dla motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach autostrada A1 jest bezpłatna na całej długości. W ruchu drogowym na odcinku koncesjonowanym Gdańsk - Toruń (Rusocin - Nowa Wieś, o długości około 152 kilometrów) jest to możliwe dzięki uchwale zobowiązującej ministra infrastruktury do przedłużenia zwolnienia do końca 2024 r.

  6. Czy przejazd samochodu osobowego z przyczepą jest bezpłatny na autostradzie?

    Pobór opłat zależy od masy całkowitej zespołu pojazdów. Na stronie etoll.gov.pl można przeczytać, że: „Jeżeli DMC w dowodzie rejestracyjnym pojazdu wraz z przyczepą przekracza 3,5 tony i jednocześnie przejazd autostradą jest realizowany z podpiętą przyczepą to pojazd będzie kwalifikowany jako ciężki. W takiej sytuacji użytkownik nadal będzie zobowiązany do wniesienia opłaty.”