W marcu 2024 roku spółka Autostrada Wielkopolska ogłosiła zmianę cennika za przejazd autostradą A2 - niestety na niekorzyść kierowców. Droga ma jednak dwóch zarządców, a odcinek pod auspicjami GDDKiA pozostaje bezpłatny dla kierujących pojazdami lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jakie są aktualne stawki opłat i dokąd można dojechać, podróżując A2?

Ceny na polskich autostradach to temat, który rzadko schodzi z agendy. Ogłoszone niedawno podwyżki na Autostradzie A2, zwanej także Autostradą Wolności, mają być podyktowane wysokimi stopami procentowymi oraz podobnym stopniem inflacji.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Autostrada A2 to droga przebiegające przez centralny obszar Polski, łącząc ze sobą aż pięć województw. Nic dziwnego, że zmiany w cenniku poruszają tak wielu kierowców. Przebiega w poprzek kraju (ze wschodu na zachód), docelowo łącząc granice naszego kraju z Białorusią i Niemcami.

Sprawdzamy, ile obecnie kosztuje Autostrada Wolności, jak kupić bilet autostradowy i dokąd można nią dojechać.

Którędy przebiega autostrada A2?

Autostrada A2 stanowi część międzynarodowej trasy o numerze E30, która wiedzie z Irlandii aż do Rosji. Polska A2 jest naturalnym przedłużeniem niemieckiej autostrady A12 i przecina nasz kraj równoleżnikowo.

Rozpoczyna się w przejściu granicznym na zachodzie (w miejscowości Świecko), a kończy na granicy z Białorusią (miejscowość Kukuryki).

Trasa autostrady A2 wiedzie przez 5 polskich województw:

 • lubuskie,
 • wielkopolskie,
 • łódzkie,
 • mazowieckie,
 • lubelskie.

Przebiega w taki sposób, że łączy ze sobą aglomerację warszawską z poznańską oraz łódzką, a w pobliżu Strykowa przecina się z autostradą A1 (Łódź Północ).

Obecnie Autostrada Wolności liczy ok. 524 z 657 zaplanowanych kilometrów. Tę nazwę droga otrzymała 4  czerwca 2014 roku. Z okazji obchodów 25. rocznicy wyborów parlamentarnych z 1989 roku (tzw. wolnych wyborów). Ze względu na swoje położenie autostrada A2 stanowi jedną z najważniejszych dróg w Polsce i Europie.

Kto zarządza autostradą A2?

Autostrada A2 ma dwóch zarządców:

 • odcinek Konin-Stryków - GDDKiA,
 • odcinek Świecko-Nowy Tomyśl-Konin - prywatna spółka Autostrada Wielkopolska.

Jeszcze do zeszłego roku oba odcinki zarządzane zarówno przez państwo, jak i koncesariusza, wymagały wniesienia opłaty przez kierowców. W lipcu 2023 roku zniesiono opłaty za przejazd autostradą na jej państwowym odcinku. Z tej ulgi mogą jednak korzystać tylko kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Które odcinki autostrady A2 są bezpłatne?

Na autostradzie A2 możesz spodziewać się kilku bezpłatnych odcinków:

 • Rzepin-Świecko,
 • Poznań Wschód-Poznań Zachód (jest to obwodnica Poznania),
 • Warszawa-Stryków,
 • Konin Modła-Sługocin (zjazd Ciążeń/Golina),
 • Obwodnica Mińska Mazowieckiego (Warszawa).

Uwaga!

Przy wjeździe na bezpłatne odcinki autostrady A2 system e-TOLL zarejestruje pojazd zwolniony z opłaty i nie naliczy należności. Prawo do ulgi jest przyznawane kierowcy wyłącznie na podstawie odczytu z kamer.

Wszystkie wymienione wyżej odcinki A2 są zarządzane przez GDDKiA. Natomiast umowa koncesyjna na płatny odcinek A2 zarządzany przez prywatną spółkę, wygasa w 2037 roku. Państwo nie planuje jej przedłużenia.

Opłaty za przejazd autostradą A2 w 2024

Autostrady państwowe stają się bezpłatne dla dużej grupy kierowców, a odcinki zarządzane przez prywatne spółki - drożeją. 11 marca 2024 roku stawki opłat za przejazd wzrosły także na A2 na trasie z Nowego Tomyśla do Konina.

Koszt przejazdu kształtuje się w zależności od:

 • kategorii pojazdu,
 • długości pokonanego odcinka,
 • klasy pojazdu EURO (spełniana norma emisji spalin).

Zobacz więcej: Co to jest norma EURO 6?

Finalnie kierowca podróżujący Autostradą Wolności może zapłacić od kilkunastu do kilkuset złotych! Podsumowujemy, na kto i na jakie opłaty musi się przygotować na poszczególnych etapach przejazdu A2.

Odcinek autostrady A2 Konin-Stryków

Ten odcinek jest zarządzany przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Od 1 lipca 2023 roku fragment jest całkowicie bezpłatny dla kierowców: 

 • samochodów osobowych,
 • motocykli,
 • zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

W praktyce system e-TOLL działający na tym odcinku interesuje obecnie wyłącznie kierowców pojazdów samochodowych zaliczanych do transportu ciężkiego.

Na stronie internetowej etoll.gov.pl znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, aby oszacować wydatek. Poza tabelą stawek kierowcom udostępniono także wygodny klasyfikator pojazdów samochodowych - przyda się, Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pojazd kwalifikuje się do opłat w systemie e-TOLL.

źródło: e-toll.gov.pl

W klasyfikatorze możesz:

 • sprawdzić, czy musisz zapłacić za przejazd między Koninem a Strykowem,
 • obliczyć dokładny koszt przejazdu.

Oto wysokość opłat za przejazd dla pojazdów samochodowych kwalifikowanych jako transport ciężki.

KATEGORIA POJAZDUStawka opłaty elektronicznej (w zł) zgodnie z klasą pojazdów w EURO
KLASA EMISJI SPALINmax. EURO 2EURO 3EURO 4min. EURO 5
pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t i poniżej 12 t0,550,480,390,28
pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 t0,730,630,510,38
autobusy niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej0,550,480,390,28
źródło: etoll.gov.pl

Odcinek autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl-Konin

Na prywatnym odcinku autostrady A2 opłaty muszą regulować wszyscy - również kierowcy pojazdów osobowych. Spółka Autostrada Wielkopolska różnicuje opłaty, wyróżniając 6 kategorii pojazdów:

 • kategoria 1 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach;
 • kategoria 2 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami;
 • kategoria 3 – pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami;
 • kategoria 4 – pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami;
 • kategoria 5 – pojazdy i zestawy pojazdów nienormatywnych;
 • kategoria 6 – motocykle.

Na stronie spółki dostępny jest kalkulator opłat za przejazd - przygotowano osobne zakładki dla każdej z wymienionych kategorii.

źródło: www.autostrada-a2.pl

Uwaga!

Autostrada Wielkopolska zarządza dwoma odcinkami drogi, na których obowiązują różne opłaty. Wspomniana podwyżka dotyczy trasy między Nowym Tomyślem a Koninem. Bez zmian pozostają natomiast opłaty na trasie Świecko-Nowy Tomyśl. Tam kierowcy samochodów osobowych (czyli kategorii 1) płacą 18 zł.

W tabeli przedstawiamy natomiast aktualne stawki za przejazd 255-kikometrowym, koncesyjnym odcinkiem A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Za każdy z trzech fragmentów trzeba zapłacić następujące kwoty:

 • pojazdy osobowe o dwóch osiach (kat. 1) - 32 zł,
 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami (kat. 2) - 51 zł,
 • pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami (kat. 3) - 78 zł,
 • pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami (kat. 4) - 118 zł,
 • pojazdy ponadnormatywne (kat. 5) - 320 zł,
 • motocykle (kat. 6) - 16 zł.

Podane stawki zawierają 23% podatku VAT. Jest on odprowadzany do Skarbu Państwa - opłaty pobierane na odcinkach koncesyjnych są objęte podatkiem od towarów i usług.

Uwaga!

Wprowadzając w marcu podwyżki w cenniku, spółka Autostrada Wielkopolska zapewniła, że podtrzymuje obowiązującą dotychczas bonifikatę dla motocyklistów (w wysokości 50% wartości opłaty).

Jak zapłacić za przejazd autostradą A2?

Metoda regulowania opłat za przejazd A2 zależy od zarządcy danego odcinka drogi. Na Autostradzie Wolności można zatem spotkać kilka dostępnych opcji. Warto wcześniej przygotować się do podróży pod tym względem, aby nie zostać zaskoczonym w trasie, kiedy za kierownicą trudno będzie np. o pobranie na telefon aplikacji mobilnej.

Opłaty na odcinku Konin-Stryków (GDDKiA)

Na wszystkich autostradach zarządzanych przez GDDKiA zlikwidowano tradycyjne, bramkowe punkty poboru opłat za przejazd. Kierowcy, których obowiązują opłaty, korzystają z systemu elektronicznego, aby uiścić należność.

W praktyce kierowcy samochodów ciężarowych mogą zapłacić elektroniczne:

 • w aplikacji mobilnej e-TOLL lub u innych operatorów mobilnych,
 • za pomocą specjalnych lokalizatorów zamontowanych w pojazdach (ZSL),
 • za pomocą urządzeń pokładowych (OBU).

Aby zapłacić za przejazd na państwowym odcinku A2 kierowcy mają dwie możliwości:

 1. Konto przedpłacowe: wcześniej muszą doładować swoje konto, a z tych środków pobierana jest opłata za przejazd. Minimalna kwota doładowania wynosi 20 zł. Jeśli na koncie brakuje środków, kierowca musi uiścić opłatę maksymalnie w ciągu 3 dni od daty odnotowanego przejazdu.
 2. System płatności odroczonych: opłaty za przejazdy drogami płatnymi kierowca dokonuje dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego - po miesiącu. Skonsolidowaną opłatę należy wnieść w ciągu 14 dni.

Uwaga!

Za brak należnej opłaty na kierowcę może zostać nałożona kara finansowa w wysokości 500 zł!

Nie wiesz, jak zainstalować w telefonie aplikację e-TOLL? Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję video

Opłaty na odcinku zarządzanym przez Autostradę Wielkopolską

Na odcinku prywatnym Nowy Tomyśl-Świecko-Konin opłatę za przejazd należy regulować bezpośrednio na bramkach. Kierowcy mają jednak do dyspozycji kilka wygodnych form płatności:

 • gotówką (w walutach PLN, USD, EURO, przy czym reszta zawsze jest wydawana w złotówkach, a inne waluty niż wymienione nie są przyjmowane),
 • kartą płatniczą (VISA, VISA Electron,VPAY, MaterCard, Maestro, JCB, Diners Club),
 • kartą paliwową (ROUTEX, DKV, UTA, ARIS, FLOTA, OPEN DRIVE, SHELL, E100, LOGPAY, MULTI SERVICE TOLLS CARD, AS24, LOTOS, EUROWAG).

Punkty poboru opłat na autostradzie A2 - lista

Na autostradzie A2 rozlokowanych jest aktualnie 10 punktów poboru opłat:

 • POP Tarnawa,
 • SPO Torzym,
 • SPO Jordanowo,
 • SPO Trzciel,
 • SPO Nowy Tomyśl,
 • SPO Buk,
 • POP Gołuski,
 • PPO Nagradowice,
 • SPO Słupca,
 • PPO Lądek.

Czy da się pominąć płatne odcinki? Ze względu na rosnące opłaty wielu kierowców może rozważać taką opcję. Wzdłuż Autostrady A2 biegną oczywiście alternatywne odcinki dróg krajowych. Pamiętaj jednak, że podróż nimi wiąże się zwykle z koniecznością nadrabiania kilometrów i wydłużonym czasem jazdy. 

Poza tym lokalne drogi nierzadko są w znacznie gorszym stanie technicznym niż autostrada. Warto przy wytyczaniu trasy przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Autostrada A2 - ważne informacje dla kierowców!

Podróżujący autostradami w Polsce powinni szczególnie zważać na kwestie bezpieczeństwa - własnego i innych użytkowników drogi. Przy wysokich prędkościach znacznie łatwiej stracić kontrolę nad pojazdem, czujność, a w konsekwencji zostać uczestnikiem kolizji czy poważniejszego wypadku. 

Z raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku na autostradach doszło do 357 wypadków. W ich wyniku 56 osób poniosło śmierć, a 510 odniosło obrażenia różnego stopnia. 

Oto jak wyglądają te niechlubne statystyki w podziale na poszczególne autostrady w Polsce:

NUMER DROGIWYPADKIZABICIRANNI
A18420119
A28811112
A415922242
A6211
A8e23134
A18112
źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP

Jak widać, autostrada wolności znajduje się na drugim miejscem pod kątem liczy zdarzeń. 

Do najczęstszych przyczyn wypadków autostradowych zalicza się natomiast: 

 • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
 • niedostosowanie prędkości,
 • zmęczenie/zaśnięcie kierowcy,
 • nieprawidłową zmianę pasa ruchu.

Pamiętajmy, że w Polsce na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości - 140 km/h, a zalecana bezpieczna odległość między pojazdami w takich warunkach to 70 metrów. Przy tej wartości na liczniku droga hamowania jest w końcu znacznie dłuższa, a ryzyko kolizji - gwałtownie wzrasta.

Dowiedz się więcej: Droga hamowania – czym jest i od czego zależy?

Odcinkowy pomiar prędkości na A2

Od 8 lutego 2024 roku na drodze A2 funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości. Charakterystyczne kamery GITD (Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego) rejestrują prędkość, z jaką poruszają się pojazdy na odcinku Poznań Komorniki-Poznań Krzesiny. 

Jest to zaledwie 7-kilometrowy odcinek, jednak już w ciągu pierwszego miesiąca na podstawie rejestru wystawiono ponad 1,5 tysiąca mandatów za przekroczenie prędkości. Warto zatem ściągnąć nogę z gazu  - najczęściej karane było przekroczenie prędkości o 20-30 km/h. 

Na A2 działa także drugi kontrolowany przez GITD odcinek - MOP Leonia/Kuny — PPO Żdżary (okolice Konina). 

Uwaga!

Odcinkowe pomiary prędkości funkcjonują bez przerwy przez całą dobę. Warunki atmosferyczne nie mają na nie wpływu - jeśli widoczność jest ograniczona, urządzenia rejestrują obraz z wykorzystaniem podczerwieni.

Zobacz więcej: Odcinkowy pomiar prędkości 2024. Tutaj lepiej zdejmij nogę z gazu!

Jak bezpiecznie podróżować autostradą A2?

Jazda autostradą przebiega nierzadko znacznie płynniej i szybciej niż drogami krajowymi - pod warunkiem, że wszyscy kierowcy stosują się do przepisów i dobrych praktyk na drogach szybkiego ruchu. 

Do dłuższej podróży warto przygotować nie tylko siebie, ale i sam pojazd, zwłaszcza że na autostradach rozwija się wysokie prędkości. Ryzyko kolizji czy wypadku choćby przez drobny błąd czy chwilę nieuwagi wciąż pozostaje zatem wysokie. 

Aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo podróży autostradą:

 • sprawdź stan techniczny samochodu,
 • przestrzegaj ograniczeń prędkości,
 • jeśli to konieczne, dostosuj prędkość to warunków panujących na drodze,
 • staraj się jechać płynnie i bez gwałtownych ruchów,
 • przypomnij sobie zasady wymijania, wyprzedzania oraz zmiany pasa ruchu na autostradzie,
 • stosuj jazdę na suwak,
 • przy dłużej trasie zaplanuj przerwy na odpoczynek i regenerację sił,
 • przypomnij sobie zasady postępowania w razie wystąpienia awarii pojazdu (ustawienie trójkąta ostrzegawczego, założenie kamizelki odblaskowej itp.).

Warto wiedzieć

Niezależnie od tego, jak daleka jest Twoja trasa, miej pod ręką numer swojej polisy OC lub pakietu ubezpieczeniowego. Jeżeli dojdzie do zdarzenia lub awarii na drodze, przyda Ci się, aby ubezpieczyciel mógł sprawnie zweryfikować zakres ochrony i udzielić niezbędnej pomocy.

Jeśli często podróżujesz autostradami, pomyśl o zakupie ubezpieczenia assistance. Dostępne jest w różnych wariantach, a jego zakres nierzadko pozwala sporo zaoszczędzić na usługach drogowych, jak choćby holowanie do najbliższego warsztatu samochodowego. 

Ubezpieczenie assistance to oczywiście dobrowolny produkt, a wysokość składki ściśle wiąże się z zakresem ochrony. Jednak dzięki porównywarce ubezpieczeń nie musisz godzić się na kompromis związany z ograniczeniem świadczeń. Kalkulator OC i AC w kilku krokach pozwala wyszukać i porównać oferty od różnych towarzystw - finalnie znajdziesz ochronę, jakiej potrzebujesz i na jaką Cię stać!

Co warto wiedzieć?

 1. Docelowo autostrada A2 ma łączyć granicę Polski z Niemcami oraz granicę Polski z Białorusią. Droga przebiega równoleżnikowo przez cały kraj  (pięć województw).
 2. A2 ma dwóch zarządców - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółkę Autostradę Wielkopolską. Odcinek prywatny wymaga wniesienia opłat za przejazd. Natomiast odcinki państwowe są bezpłatne dla samochodów osobowych, motocykli czy pojazdów samochodowych do 3,5 tony.
 3. Na A2 wytyczono dwa fragmenty, na których działa odcinkowy pomiar prędkości - MOP Leonia/Kuny-PPO Żdżary (okolice Konina) oraz Poznań Komorniki-Poznań Krzesiny.
 4. Wysokość opłaty za przejazd Autostradą Wolności zależy od kategorii pojazdu, długości odcinka, a nawet spełnianej normy EURO.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy A2 jest płatna na odcinku zarządzanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad?

  Dla wybranych kategorii pojazdów nie - w lipcu 2023 roku rząd zniósł obowiązek opłat dla kierowców samochodów osobowych, ciężarowych o DMC do3,5 tony oraz motocykli. Płacić muszą natomiast kierowcy z branży transportu ciężkiego.

 2. Od czego zależy opłata za przejazd autostradą A2?

  Na wysokość opłaty wpływa długość danego fragmentu drogi, kategoria pojazdu (na A2 wyróżnia się ich sześć). Znaczenie ma także norma emisji spalin, jaką spełnia samochód.

 3. Jak zapłacić za przejazd autostradą A2?

  Na A2 dostępne są różne formy płatności - w zależności od zarządcy. Na państwowym odcinku autostrady nie ma tradycyjnych bramek, a kierowcy mogą płacić drogą elektroniczną lub z wykorzystaniem satelitarnych urządzeń pokładowych. Z kolei na odcinku koncesyjnym płaci się bezpośrednio w punkcie poboru opłat (gotówką, kartą płatniczą lub kartą paliwową).

 4. Kto jest właścicielem autostrady A2?

  Na odcinku Konin-Stryków autostradą A2 zarządza państwo (GDDKiA). Z kolei fragment Świecko-Nowy Tomyśl-Konin znajduje się pod auspicjami prywatnej spółek Autostrada Wielkopolska oraz Autostrada Wielkopolska II.