Piękne plaże nad Morzem Czarnym, widokowe trasy górskie, średniowieczne zamki czy też urokliwe miasteczka – wyjazd do Rumunii może dostarczyć Ci wielu pozytywnych wrażeń. Pamiętaj jednak, aby się do niego odpowiednio przygotować. Jeżeli zamierzasz podróżować własnym samochodem, koniecznie wykup winiety. W Rumunii prawie każda droga objęta jest opłatą.
- Na jakich drogach w Rumunii obowiązują winiety?
- Jak, gdzie i kiedy kupić winietę do Rumunii?
- Jakie są rodzaje winiet w Rumunii?
- Gdzie kupić odpowiednią winietę przez Internet? Zaufane serwisy
- Ile kosztuje winieta? Rumunia 2025
- Co grozi za brak winiety w Rumunii?
- O czym jeszcze należy pamiętać podczas wyjazdu do Rumunii samochodem?
- Zakup ubezpieczenia na wyjazd za granicę
Najszybsza trasa samochodowa z Polski do Rumunii przebiega przez Słowację i Węgry. Jeżeli wyjeżdżasz z Krakowa, to do granicy rumuńsko-węgierskiej dojedziesz w niecałe 7 godzin. Większość tego czasu spędzisz na płatnych autostradach.
Rumuńskie drogi również są objęte opłatami i - co istotne - dotyczą nie tylko tras szybkiego ruchu! Na autostradach, drogach krajowych czy szlakach tranzytowych (symbol E) obowiązuje elektroniczny system opłat drogowych, czyli tzw. winiety. Do kosztów podróży po Rumunii dolicz także ewentualne przeprawy promowe, np. przy przekraczaniu Dunaju Bechet – Oriahovo oraz przejazdy niektórymi mostami (m.in. most Giurgiu – Ruse czy Feteşti – Cernavoda).
Z naszego artykułu dowiesz się, na jak długo możesz wykupić rumuńską winietę, gdzie ją nabyć i jak działa elektroniczny system poboru opłat. Podpowiemy Ci również, o jakie jeszcze dokumenty powinieneś zadbać przed wyjazdem do Rumunii.
Na jakich drogach w Rumunii obowiązują winiety?
Jak już wspomnieliśmy, w Rumunii prawie wszystkie drogi są objęte obowiązkowymi opłatami. Podatek drogowy ma zastosowanie do całej sieci dróg krajowych, które stanowią połączenia między gminami, głównymi miastami, stolicami kraju, powiatów czy ich granicami. Zalicza się do nich:
- autostrady,
- drogi ekspresowe,
- europejskie drogi krajowe (E),
- główne drogi krajowe,
- drugorzędne drogi krajowe.
Gdzie zatem w Rumunii nie obowiązują winiety? Okazuje się, że tylko na odcinkach dróg krajowych położonych na terenie zabudowanym gmin, a dokładnie pomiędzy znakami wjazdu/wyjazdu z nich. Dla osób przebywających w Rumunii w celach turystycznych ominięcie płatnej drogi jest więc praktycznie niemożliwe.
Jak, gdzie i kiedy kupić winietę do Rumunii?
W Rumunii obowiązuje elektroniczny system poboru opłat - nie trzeba korzystać z popularnej niegdyś naklejki na przednią szybę. Dowodem wniesienia opłaty drogowej jest paragon, dowód zakupu lub dokument otrzymany e-mailem. Po wykupieniu winiety (bez względu na punkt sprzedaży) informacja o transakcji trafia do krajowego systemu i z jego pomocą pojazd jest identyfikowany na drodze.
Warto wiedzieć
Gdzie kupić winietę do Rumunii?
Winietę możesz nabyć na przejściu granicznym, na stacji benzynowej (m.in. MOL, Petrom, OMV i Lukoil) lub z większym wyprzedzeniem przed podróżą, w jednym z oddziałów PZM i przez Internet (listę zaufanych sklepów online znajdziesz w dalszej części artykułu). Na terenie Rumunii opłatę drogową wniesiesz w jednym z punktów dystrybucji Krajowego Przedsiębiorstwa Zarządzania Infrastrukturą Drogową (CNAIR).
Zwróć uwagę, że po przekroczeniu rumuńskiej granicy znajdziesz się od razu na płatnej drodze. Powinieneś więc już w tym momencie mieć wykupioną winietę. Opcję uiszczenia opłaty w punkcie stacjonarnym na terenie Rumunii wybierz zatem tylko wtedy, gdy chcesz wykupić kolejną winietę, np. ze względu na przedłużenie pobytu w tym kraju.
Uwaga!
Czy winieta do Rumuni powinna być wykupiona z wyprzedzeniem?
To zależy z jakiej formy zakupu skorzystasz. Jeśli wybierzesz punkt stacjonarny na granicy, na płatną drogę w Rumunii zwykle można wjechać już po kilku czy kilkunastu minutach, czyli po realizacji płatności i wydaniu dokumentu.
O szybkiej realizacji transakcji informują również najpopularniejsze polskie sklepy internetowe (m.in. winiety-online.pl). E-winiety potrzebne “na dziś” są z reguły dostarczane na pocztę e-mail klienta do 15 min od opłacenia zamówienia, a te z późniejszą datą ważności, do kilku godzin (w zależności od liczby oczekujących zamówień).
Najdłuższy czas oczekiwania na winietę trzeba uwzględnić przy transakcji za pośrednictwem rumuńskiej strony internetowej. Tutaj również winieta będzie aktywna po zaksięgowaniu wpłaty, ale ten proces może potrwać nieco dłużej. Szczególnie jeśli wybierzesz płatność przelewem.
Jakie dane są potrzebne do zakupu winiety do Rumunii?
Przy zakupie rumuńskiej winiety należy podać m.in.:
- Typ / kategorię pojazdu,
- Datę, od kiedy ma obowiązywać winieta,
- Okres ważności (przez ile dni lub miesięcy ma być ważna opłata drogowa),
- Numer rejestracyjny pojazdu,
- Dane kupującego (m.in. imię, nazwisko, adres).
W rumuńskim systemie autostradowym wymagany jest także numer VIN pojazdu.
Jakie są rodzaje winiet w Rumunii?
Rumuńskie płatne drogi podlegają pod serwis roviniete.ro, autoryzowany przez Krajowe Przedsiębiorstwo Administracji Infrastruktury Drogowej (CNAIR). Należy ono do nielicznych w Europie, gdy chodzi o obsługę wszystkich rodzajów pojazdów (nie tylko tych o DMC poniżej 3,5 tony).
Opłaty drogowe w Rumunii podzielono aż na 8 kategorii. Decydująca jest klasa pojazdu, jego waga, liczba pasażerów oraz liczba osi.
Winieta Rumunia: pojazdy ≤ 3,5 t
Samochody osobowe, które mają miejsca dla maksymalnie 9 osób i nie są wykorzystywane do przewożenia towarów, podlegają pod kategorię A opłat drogowych. Jeżeli w Twoim samochodzie znajduje się miejsce dla więcej niż 9 osób (ale jego waga nie przekracza 3,5 t), kwalifikuje się on do kategorii B, do której przynależą także samochody dostawcze do 3,5 t.
Winieta Rumunia: pojazdy ciężarowe ≥ 3,5 t
W Rumunii nie obowiązuje tzw. myto dla pojazdów ciężarowych. Stosuje się za to elektroniczne winiety aż w 6 wariantach. Dla pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita jest wyższa niż 3,5 t, czyli m.in. ciężarówek, tirów czy autobusów, przewidziano następujące kategorie:
- C - samochody ciężarowe od 3,5 t do 7,5 t,
- D - pojazdy od 7,5 t do 12 t,
- E - ciężarówki i lawety powyżej 12 t (z trzema osiami włącznie),
- F - tiry powyżej 12 t (z czterema osiami włącznie),
- G - mikrobusy od 9 do 23 miejsc siedzących (łącznie z kierowcą),
- H - autobusy powyżej 23 miejsc (łącznie z kierowcą).
Uwaga!
Na jaki okres można wykupić winietę na Rumunię?
Winietę możesz wykupić na: 1, 7, 10, 30, 60 dni lub 12 miesięcy. Wskazane okresy nie są jednak dostępne dla każdej kategorii pojazdu i w każdym serwisie internetowym.
Przykładowo, w winiety-online.pl kupisz winietę na samochód osobowy na wskazany dzień lub 10 dni, 30 dni i 365 dni. Za pośrednictwem rumuńskiej strony www.roviniete.ro dokonasz natomiast opłaty drogowej również za 60 dni. Z kolei dla kierowców tirów czy autobusów 60-dniowa winieta nie jest dostępna w roviniete.ro, można za to wybrać płatne przejazdy rumuńskimi drogami przez tydzień (7 dni).
Rumuński operator autostradowy nałożył pewne ograniczenia co do procesu wykupu winiet, którym muszą podporządkować się wszyscy klienci: Wypowiedź eksperta
Gdzie kupić odpowiednią winietę przez Internet? Zaufane serwisy
Z zakupem przez Internet winiet obowiązujących w Rumunii nie powinieneś mieć najmniejszych problemów. Rynkowa oferta online jest dość szeroka. Warto oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie swoich danych osobowych oraz pieniędzy i wybrać zaufanego i znanego na polskim rynku pośrednika.
Winiety-Online.pl (https://winiety-online.pl/)
To największy polski portal z rumuńskimi winietami (i nie tylko). Realizacja zamówienia w tym serwisie następuje poprzez wysłanie wykupionych w imieniu klienta winiet na podany adres e-mail (nawet w 15 min po dokonaniu wpłaty). Na stronie winiety-online.pl można także skompletować automatycznie wszystkie winiety potrzebne podczas podróży - obowiązujące nie tylko w Rumuni, ale również w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Może się jednak niestety zdarzyć, że część produktów nie będzie w danej chwili dostępna.
Uwaga! Sklep pobiera prowizję - jest ona wliczona w cenę winiety i widoczna podczas składania zamówienia.
2. PZM Travel (https://pzmtravel.com.pl/produkty/928/rumunia)
Na stronie PZM Travel możesz kupić winiety dla samochodu osobowego oraz pojazdu powyżej 3,5 t. Plusem tego serwisu jest z pewnością możliwość szybkich zakupów online w dniach roboczych. Minusem natomiast, zamrożenie realizacji zamówienia po godzinach pracy sklepu internetowego i w dni wolne od pracy – pamiętaj o tym koniecznie, szukając winietki na ostatnią chwilę.
Winietki wystawiane są przez naszego pracownika w godzinach pracy sklepu internetowego (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00-22.00) oraz po zaksięgowaniu się wpłaty na naszym koncie/uiszczenia opłaty za pośrednictwem Przelewy24. Winietka datowana jest zgodnie ze złożonym zamówieniem, ale nie ma możliwości wystawienia jej z datą wsteczną. Proszę zwrócić uwagę na to składając zamówienia po godzinach pracy sklepu internetowego - w nocy czy w dni wolne od pracy (święta). Złożone zamówienie i opłacone poza godzinami pracy sklepu będzie zrealizowane następnego dnia pracy po godz. 8.00. Wypowiedź eksperta
3. Roviniete.ro (https://www.roviniete.ro/pl/rovinieta)
Winiety do Rumunii oferowane są także na oficjalnej stronie roviniete.ro lub e-rovinieta.ro. Druga strona jest dostępna w języku polskim, jednak trzeba uważać na poprawność jej tłumaczenia.
Zakup winiety cyfrowej na stronie Roviniete.ro jest bardzo intuicyjny. Winietę do Rumunii możesz kupić online w zaledwie 3 prostych krokach. Wystarczy:
- Wybrać w dedykowanym kalkulatorze rodzaj pojazdu, dzień, od którego winieta ma obowiązywać oraz okres ważności.
- Uzupełnić dane samochodu i klienta.
- Wybrać sposób płatności, złożyć zamówienie i dokonać płatności.
Wydanie winiety następuje po otrzymaniu potwierdzenia uiszczenia opłaty - zostaje ona wysłana w formie elektronicznej w nowej wiadomości e-mail.
Ile kosztuje winieta? Rumunia 2025
Fakt, że prawie na wszystkich rumuńskich drogach obowiązują opłaty, powinien przestać Cię martwić w momencie, gdy poznasz ceny winiet. Okazuje się, że podatek drogowy w Rumunii jest stosunkowo niski.
Poniżej prezentujemy ceny winiet dla samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5 t na 2025 rok
Okres ważności | Rumunia - ceny winiet w 2025 roku | |
Samochód osobowy (max. 9 miejsc) – kategoria A | Samochód osobowy (więcej niż 9 miejsc) i samochód dostawczy do 3,5 t – kategoria B | |
1 dzień | 2,50 euro / 10,50 zł | 8,60 euro / 36,12 zł |
10 dni | 3,30 euro / 13,86 zł | 11,50 euro / 48,30 zł |
30 dni | 5,30 euro / 22,26 zł | 18,20 euro / 76,44 zł |
60 dni | 8,40 euro / 35,28 zł | 28,80 euro / 120,96 zł |
12 miesięcy | 28,00 euro / 117,60 zł | 96,00 euro / 403,20 zł |
Źródło: roviniete.ro Oferta aktualna 30.01.2025 r., ceny PLN przeliczone według kursu obowiązującego 30.01.2025 r. (4,20 zł = 1 euro) |
Ceny winiet w polskich sklepach online różnią się od przedstawionych w powyższej tabeli - są wyższe, z powodu naliczania prowizji / pośrednictwa.
Uwaga!
Co grozi za brak winiety w Rumunii?
Jeśli system kamer zarejestruje na płatnej drodze samochód bez ważnej winiety cyfrowej lub zostanie to ustalone podczas kontroli drogowej, kierowcy grozi mandat karny w wysokości do 9500 RON (ok. 8000 zł). Zdecydowanie bardziej opłaca się więc zakup winiety – za ok. 118 zł możesz poruszać się legalnie samochodem osobowym po rumuńskich drogach przez cały rok!
Przypominamy, że bardzo ważne jest poprawne dobranie winiety do kategorii pojazdu oraz skontrolowanie poprawności informacji zamieszczonych w winiecie. Dotyczy to szczególnie numeru rejestracyjnego samochodu.
Autoryzowany przez Krajowe Przedsiębiorstwo Administracji Infrastruktury Drogowej (CNAIR) serwis informuje, że błędy przy podawaniu numeru rejestracyjnego lub błędy redakcyjne popełnione przez pracowników dystrybucji są najczęstszym powodem, dla którego kierowcy posiadający ważną winietę są karani grzywną.
Czy można skorygować lub anulować winietę z błędem?
Niestety, nie w każdym punkcie sprzedaży jest możliwość skorygowania danych na winiecie. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie poprawności wszystkich informacji przed finalizacją zamówienia.
- Największy polski dystrybutor internetowy winiety-online.pl informuje, że nie ma możliwości edycji wykupionej winiety na Rumunię i zmiany danych: Jeżeli dokonano zapłaty za winietę do Rumunii i okazało się, że jednak nie jest potrzebna lub popełniono nieodwracalny błąd, nie ma możliwości jej zwrotu i odzyskania pieniędzy z systemów poborów opłat. W przypadku winiet nie obowiązuje 14-dniowy okres zwrotu ze względu na zakup towaru/usługi przez Internet. Opłaty drogowe wyjęte są z tego obowiązku, o czym mówi Dyrektywa Europejska (art. 38 ustawy o prawach konsumenta).
- PZM Travel również informuje, że: Winietka jest możliwa do nabycia dla konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu w określonym czasie. Wpisanie tych danych do systemu przez sprzedawcę jest jednoznaczne z ważnością winiety. Sprzedawca w Polsce nie ma uprawnień do zmiany danych w systemie.
Inaczej do kwestii poprawy danych na winiecie podchodzi rumuński dostawca. Jeżeli dokonasz opłaty drogowej na stronie roviniete.ro i zauważysz błąd na dokumencie, możesz złożyć wniosek o korektę do Krajowej Spółki Zarządzania Infrastrukturą Drogową (CNAIR) wraz z kopią błędnego dokumentu oraz kopią dowodu rejestracyjnego (możesz wysłać wiadomość mailową na adres office@roviniete.ro). Choć w teorii wydaje się to proste, w praktyce musisz liczyć się z krótkim czasem przewidzianym na zgłoszenie (60 minut od wystawienia winiety) oraz koniecznością komunikacji w języku rumuńskim.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas wyjazdu do Rumunii samochodem?
Podczas podróży samochodem do Rumunii możesz spodziewać się wzmożonej kontroli ze strony lokalnych służb. Obejmuje ona nie tylko fakt posiadania ważnej winiety. Z tego powodu warto poznać najważniejsze przepisy drogowe i ograniczenia prędkości obowiązujące w tym kraju.
Przepisy na rumuńskich drogach w 2025 r.
Maksymalna dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym w Rumunii wynosi tak jak w Polsce 50 km/h. Na pozostałych drogach ograniczenia prędkości prezentują się następująco:
- na drogach jednojezdniowych – do 90 km/h
- na drogach krajowych i tzw. europejskich – do 100 km/h
- na autostradach – do 130 km/h
W Rumunii obowiązuje bezwzględny zakaz kierowania samochodem pod wpływem alkoholu. Jego dopuszczalna zawartość to 0 promila. Oczywiście, zakaz dotyczy również prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających lub leków o podobnym działaniu.
Warto wiedzieć
Podczas pobytu w Rumunii pamiętaj także o zakazie korzystania przez kierowcę z telefonu komórkowego podczas jazdy (za wyjątkiem używania systemu głośnomówiącego).
Zatrzymanie prawa jazdy w Rumunii – co musisz wiedzieć?
Na rumuńskich drogach kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ za złamanie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie mandaty. Często stosuje się również kary polegające na zatrzymaniu prawa jazdy na czas określony. Przykładowo, za przekroczenie linii ciągłej lub przekroczenie dozwolonej prędkości grozi odebranie prawa jazdy na okres od 30 dni do 120 dni.
Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane w Rumunii?
Procedura po zatrzymaniu prawa jazdy przez rumuńską drogówkę jest niestety długotrwała. Przez dwa tygodnie można prowadzić samochód w Rumunii na podstawie tzw. „Dovada”, czyli dokumentu zastępczego. Zatrzymane polskie prawo jazdy trafia tymczasem najpierw do Komendy Wojewódzkiej Policji właściwej dla miejsca popełnienia wykroczenia, a po 15 dniach jest przekazane do Komendy Głównej Policji w Bukareszcie. Po upływie terminu pozbawienia uprawnień dokument jest przekazany do Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady i na koniec do urzędu, który wystawił prawo jazdy. Cały proces może zająć ok. 5-9 tygodni.
Tylko w nielicznych przypadkach możliwy jest osobisty odbiór zatrzymanego prawa jazdy w ciągu 15 dni – gdy zostało ono odebrane za popełnienie wykroczenia. Takiej szansy nie ma z pewnością kierowca, który dopuścił się poważnego naruszenia przepisów ruchu drogowego, m.in. doprowadził do wypadku z osobami poszkodowanymi lub prowadził samochód pod wpływem alkoholu.
Uwaga! Do odbioru zatrzymanego prawa jazdy na terenie Rumunii potrzebne będzie szereg dokumentów - przeczytasz o tym na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/rumunia/informacje-dla-kierowcow
Zakup ubezpieczenia na wyjazd za granicę
Na terytorium Rumunii możesz wjechać z ważnym polskim paszportem lub dowodem osobistym. Pamiętaj, że w tym kraju musisz posiadać przy sobie oryginał ważnego prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu. Potrzebna Ci będzie również "papierowa” polisa ubezpieczeniowa.
Naszym okiem
Poza obowiązkowym OCzastanów się także nad wykupieniem dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia. W przypadku wyjazdów do Rumunii szczególnie wskazane jest posiadanie polisy assistance (ASS) w wersji rozszerzonej. Zapewnia ona bezpłatną pomoc drogową po awarii, kolizji, wypadku czy kradzieży, m.in. naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie samochodu, darmowy nocleg w hotelu lub kontynuację podróży, pomoc tłumacza i samochód zastępczy.
Dlaczego to takie ważne? Na terenie Rumunii, po awarii czy uszkodzeniu samochodu trzeba się liczyć ze sporymi trudnościami w znalezieniu wyspecjalizowanej pomocy technicznej. Niestety, kierowcy często skarżą się na wysokie ceny usług, które nie idą w parze z jakością. Można też spotkać się z nieuczciwymi praktykami niewzywanych na miejsce kolizji rumuńskich autoserwisów. Najlepiej w takim przypadku nie ulegać ich naciskom i nie podpisywać żadnych dokumentów - w przeciwnym razie można narazić się na bardzo wysokie koszty.
Warto wiedzieć
Ubezpieczenie OC i assistance za granicę warto także połączyć z umową autocasco (AC) i polisą turystyczną. W ten sposób stworzysz kompleksowy pakiet ochronny, na każdą nieprzewidzianą sytuację na drodze.
Przeczytaj również Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii - Ile kosztuje i jakie wybrać?
Co warto wiedzieć
- W Rumunii niemal wszystkie drogi wymagają opłaty drogowej. Winiety obowiązują na autostradach, drogach krajowych i ekspresowych, a ich brak może skutkować wysokim mandatem (do 9500 RON). Z obowiązku posiadania winiety są zwolnieni kierowcy motocykli.
- Winiety można kupić online (m.in. na roviniete.ro), na przejściach granicznych i stacjach benzynowych. System jest elektroniczny, ale warto zachować potwierdzenie zakupu na wypadek błędu w rejestracji.
- Winiety na Rumunię są dostępne na różne okresy (1, 7, 10, 30, 60 dni, 12 miesięcy), a ich cena zależy od kategorii pojazdu. Dla samochodów osobowych koszt wynosi od 2,50 EUR za dzień do 28 EUR za rok.
- Oprócz winiet trzeba liczyć się z opłatami za przejazd niektórymi mostami (np. Giurgiu – Ruse, Fetești – Cernavoda) oraz przeprawami promowymi przez Dunaj (np. Bechet – Oreahovo, Turnu Măgurele – Nikopol).
- W Rumunii obowiązują surowe przepisy (m.in. 0,0 promila alkoholu) i wysokie mandaty. Istnieje także możliwość zatrzymania prawa jazdy. Jego odzyskanie może zająć nawet kilka tygodni.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o płatne drogi w Rumunii
Jakie są największe atrakcje turystyczne w Rumunii?
Rumunia zachwyca różnorodnymi atrakcjami. W Transylwanii warto odwiedzić Zamek Drakuli w Bran i urokliwe miasta jak Sybin czy Braszów. Bukareszt przyciąga Pałacem Parlamentu i klimatyczną starówką. Malownicza Droga Transfogaraska to z kolei raj dla miłośników widokowych tras. Delta Dunaju zachwyca natomiast dziką przyrodą, a malowane klasztory Bukowiny to perełki UNESCO. Nie można też pominąć tajemniczej Sarmizegetusy – dawnej stolicy Daków.
Jak zapłacić mandat z Rumunii?
Mandat otrzymany w Rumunii można zapłacić w ciągu 15 dni, korzystając ze zniżki 50% od najniższej kwoty dla danego wykroczenia. Po tym terminie należy uiścić pełną sumę. Płatności można dokonać w urzędach skarbowych (ANAF), na poczcie (Posta Romana) lub w wybranych bankach komercyjnych. Nie zawsze istnieje możliwość opłacenia mandatu z Polski przelewem na konto, dlatego najlepiej uregulować go jeszcze na miejscu.
Które mosty w Rumunii są płatne?
W Rumunii za przejazd niektórymi mostami obowiązują dodatkowe opłaty. Należą do nich: Most Ruse (Bułgaria) – Giurgiu (Rumunia), Most Widyń (Bułgaria) – Calafat (Rumunia), Most Cernavodă – Fetești, Most Giurgeni – Vadu Oii. Dla samochodów osobowych (do 3,5 t) obowiązują stawki od 11 RON do 27 RON.
Na co trzeba uważać jadąc samochodem do Rumunii?
Podróżując samochodem do Rumunii warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Obowiązkowe są winiety na autostrady i drogi krajowe. Należy uważać na słabą jakość dróg, zwłaszcza na lokalnych trasach, częste utrudnienia z powodu robót drogowych oraz na pieszych i zwierzęta na drogach. W Rumunii surowo karane jest przekraczanie prędkości i jazda pod wpływem alkoholu (limit 0,0 promila). Warto też unikać zostawiania wartościowych rzeczy w samochodzie.
Jaką walutę zabrać do Rumunii?
W Rumunii obowiązującą walutą jest lej rumuński (RON). Można jednak zabrać ze sobą euro i wymienić je na miejscu w kantorach. W dużych miastach i turystycznych miejscach można płacić kartą, ale w mniejszych miejscowościach gotówka jest nadal często preferowana. Bankomaty są powszechne, jednak warto upewnić się, czy pobierają dodatkowe prowizje za wypłaty.
Czy podróż samochodem do Rumunii jest bezpieczna?
Podróż samochodem do Rumunii jest bezpieczna, ale warto zachować ostrożność. Należy przede wszystkim uważać na nieprzewidywalnych kierowców, pieszych oraz zwierzęta na drodze. W dużych miastach lepiej parkować na strzeżonych parkingach, a wartościowe rzeczy nie zostawiać w aucie. Mimo surowych przepisów ruchu drogowego, Rumunia odnotowuje jeden z najwyższych wskaźników śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej. W 2023 roku wyniósł on 81 ofiar na milion mieszkańców, co plasuje Rumunię na czołowej pozycji pod względem niebezpieczeństwa na drogach w UE.
Ile kosztuje przeprawa promem w Rumunii?
W Rumunii niektóre przeprawy promowe przez Dunaj są płatne dla samochodów osobowych. Opłaty wynoszą: Bechet (RO) – Oreahovo (BG): 12 EUR za samochód osobowy; Turnu Măgurele (RO) – Nikopol (BG): 10 EUR za samochód osobowy oraz 1 EUR za pasażera; Zimnicea (RO) – Swisztow (BG): 4 EUR za samochód osobowy oraz 2 EUR za pasażera. Powyższe stawki mogą ulec zmianie, dlatego przed podróżą warto sprawdzić aktualne opłaty na oficjalnych stronach operatorów promowych lub lokalnych urzędów.