Wybierasz się w podróż samochodem na Słowację? Sprawdź, czy Twoja trasa prowadzi płatną słowacką autostradą lub drogą ekspresową i zadbaj o wykupienie winiety. Potwierdzenie opłaty za przejazd wybranymi odcinkami dróg może być Ci potrzebne również wtedy, gdy planujesz wyjazd do Chorwacji czy na Węgry.

Na Słowacji działa elektroniczny system poboru opłat za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych. Jeśli zamierzasz wykupić winietę, nie musisz obawiać się żadnej skomplikowanej procedury. Potwierdzenie opłaty drogowej otrzymasz na maila i/lub smsa zaraz po zakończeniu transakcji. W tym samym momencie numer rejestracyjny Twojego samochodu zostanie wprowadzony do bazy słowackiego operatora.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co warto wiedzieć o drogach ekspresowych na Słowacji?

Aktualnie sieć wyznaczonych odcinków autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji, z których można korzystać po wykupieniu winiety, obejmuje ok. 622 km autostrad D1, D2, D3 i D4 oraz dróg ekspresowych R1, R2, R4 i R6. Wszystkie płatne odcinki są oznaczone znakami drogowymi (biały samochód na niebieskim tle).

Najdłuższą płatną autostradą na Słowacji jest D1. Trzy jej odcinki obejmują w sumie ok. 400 km dróg. Z kolei najbliżej Polski znajduje się płatny odcinek autostrady D3, która łączy się z drogą ekspresową S1 w Zwardoniu.

Obowiązek wniesienia opłaty za winietę autostradową na Słowację odnosi się do pojazdów mechanicznych lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, pojazdów M1 (niezależnie od DMC), zespołu pojazdów (pojazd + pojazd ciągniony) do 3,5 t oraz zespołu pojazdów składających się z pojazdu kategorii M1, N1 i pojazdu ciągnionego kategorii O1 i O2, jeśli ich masa całkowita przekracza 3,5 tony. Niektóre pojazdy mogą być jednak zwolnione z opłat.

Mapa autostrad na Słowacji

Płatne odcinki autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji wyznacza Zarządca poboru opłat. Jest nim Słowacka Krajowa Spółka Autostradowa. Aktualną listę wyznaczonych odcinków dróg oraz mapę informacyjną do pobrania możesz znaleźć na stronie zarządcy https://www.ndsas.sk/spoplatnenie/elektronicka-dialnicna-znamka

Płatne drogi na Słowacji

Źródło: ndsas.sk

Na jakiej dokładnie trasie znajdują się płatne odcinki autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji?

Lokalizacja płatnego odcinka drogiDługość płatnego odcinka
D1 Bratysława, Vajnory - por. Lúčka185 km
D1 Dubná Skala - Turany17 km
D1 Ivachnová - Bidovce186 km
D2 Brodské (SK/CZ) - Bratislava, Lamač55 km
D2 Bratislava, Pečňa - Čunovo (SK/HU)15,8 km
D3 Hričovské Podhradie - Žilina, Brodno13 km
D3 Čadca, Bukov - Skalité (SK/PL)21 km
D4 Jarovce (SK/AT) - Bratislava, Jarovce2 km
D4 Bratysława, Jarovce - Bratysława, Petržalka (projekt PPP)2,2 km
D4 Bratysława, Petržalka - Bratysława, południe (projekt PPP)4,3 km
D4 Bratysława, południe - Ivanka, zachód (projekt PPP)15,1 km
D4 Ivanka, Zachód - Bratysława, Vajnory (projekt PPP)2,5 km
D4 Bratislava, Vajnory - Bratislava, Rača (projekt PPP)1,6 km
R1 Trnava - Ban. Bystrica, Kremnička158 km
R1A Nitra, zachód - Nitra, Kynek2 km
R2 Lovčica, Trubín - Žiar nad Hronom5 km
R2 Zvolen, zachód - Zvolen, centrum3 km
R2 Zvolen, Východ - Krywań18 km
R2 Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce13,3 km
R4 Koszyce, południe - Milhosť (SK/HU)14 km
R6 Púchov, południe - Dolné Kočkovce1 km
R7 Bratislava, Slovnaftská - Bratislava, South (projekt PPP)6 km
R7 Bratislava, South - Holice (projekt PPP)25,2 km
Źródło: ndsas.sk

Czy można ominąć płatne drogi na Słowacji?

W większości przypadków płatne słowackie drogi można ominąć poruszając się alternatywnymi trasami bezpłatnymi. Zazwyczaj są to trasy równoległe do autostrad i dróg ekspresowych, na których obowiązują winiety. Musisz jednak brać pod uwagę więcej utrudnień w ruchu i przede wszystkim znaczną stratę czasu.

Jaką bezpłatną trasę przez Słowację wybrać, gdy krajem docelowym są Węgry? Przykład

Jeśli podróżujesz od strony Rzeszowa przez Barwinek w kierunku przejścia w Koszycach, to w Preszowie (Prešov) możesz zjechać na drogę nr 20. Za Koszycami natomiast, do przejścia granicznego z Węgrami wystarczy pojechać drogą nr 17 (przejazd obwodnicą miejscowości Svidnik jest bezpłatny).

Ograniczenia prędkości na autostradach na Słowacji

Podróżując po Słowacji pamiętaj nie tylko o winietach, ale również przestrzeganiu przepisów drogowych obowiązujących w tym kraju. Przede wszystkim, dostosuj jazdę do warunków panujących na drodze. Jakie najważniejsze zasady słowackiego ruchu drogowego warto znać?

Dozwolona maksymalna prędkość na słowackich drogach wynosi:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym
 • 90 km/h poza terenem zabudowanym
 • 130 km/h na autostradzie.

Warto o tym pamiętać, ponieważ za przekroczenie dozwolonej prędkości grozi mandat w wysokości do 800 euro na miejscu lub do 1000 euro, jeśli dojdzie do postępowania mandatowego przeprowadzonego na komisariacie policji.

Pamiętaj także, że:

 • Na Słowacji nie ma tolerancji na zawartość alkoholu we krwi kierowcy (obowiązuje 0,00 promila).
 • Jeśli odmówisz badania na zawartość alkoholu we krwi, zostaniesz potraktowany jak osoba będąca pod wpływem alkoholu.
 • Dzieci o wzroście poniżej 150 cm powinny podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych.
 • Przez cały rok należy jeździć z włączonymi światłami mijania.

Czy wiesz, że…

Konsekwencje niepłacenia słowackiego mandatu są bardzo poważne. Odmowa wniesienia opłaty karnej (brak zapłaty gotówką) oznacza bowiem zatrzymanie prawa jazdy do 15 dni. Jeśli w tym czasie nie zapłacisz mandatu, zostanie wydana decyzja administracyjna o zatrzymaniu dokumentu do czasu uregulowania należności.

Po dokonaniu wpłaty, zatrzymane prawo jazdy będziesz mógł odebrać na komisariacie policji, po okazaniu oryginalnego dowodu wpłaty. Jeśli postanowisz nadać przelew bankowy po powrocie do Polski (przelew zagraniczny), policja będzie musiała najpierw ustalić, czy pieniądze zostały zaksięgowane na wskazanym koncie.

Jakie winiety można wykupić na wyjazd do Słowacji?

Od 1 grudnia 2015 r. Republika Słowacka przeprowadziła elektronizację systemu poboru i zakupu winiet autostradowych. Dla kierowców oznaczało to zmianę papierowej winiety na dokument w formie elektronicznej.

Wysokość opłaty za słowacką winietę zależy od czasu na jaki została wykupiona (nie ma znaczenia przejechana odległość i częstotliwość przejazdów), rodzaju pojazdu oraz dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i przyczepy.

Rodzaje winiet według pojazdu

Zgodnie z przepisami słowackiej ustawy o winiecie, obowiązek zakupu winiety z tytułu korzystania z wybranych odcinków autostrad oraz dróg ekspresowych dotyczy:

 • pojazdów silnikowych dwuśladowych do 3,5 tony,
 • pojazdów M1 (są to pojazdy do przewozu osób mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy) - bez względu na masę całkowitą,
 • zespołu pojazdów dwuśladowych (tzn. pojazd + pojazd ciągniony) do 3,5 tony,
 • zespołu pojazdów dwuśladowych powyżej 3,5 tony (tzn. pojazd + pojazd ciągniony), który składa się z pojazdu kategorii M1, N1 i pojazdu ciągnionego kategorii O1 i O2, gdy ich dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony.

Ciężar zespołu pojazdów ma tutaj duże znaczenie, ponieważ przekroczenie dopuszczalnej masy 3,5 tony oznacza konieczność zakupu winiety zarówno na samochód, jak i na przyczepę.

Kto jest zwolniony z zakupu winiety?

Niektóre pojazdy (oraz zespoły pojazdów) zostały zwolnione z obowiązku wnoszenia opłaty za przejazd autostradą lub drogą ekspresową na Słowacji. Obok słowackich samochodów rządowych, pojazdów sił zbrojnych czy służb ratunkowych, wymienia się pojazdy zarejestrowane na osoby posiadające kartę parkingową osoby niepełnosprawnej oraz wykorzystujące samochód/zespół pojazdów do świadczenia usług socjalnych. O zwolnienie mogą ubiegać się także niektórzy cudzoziemcy (na podstawie ugody międzynarodowej na zasadzie wzajemności) oraz właściciele aut historycznych.

Szczegółową listę pojazdów zwolnionych z obowiązku opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg na Słowacji znajdziesz na stronie https://eznamka.sk/pl/charged-vehicles/exempt-vehicles.

Uwaga! Uprzywilejowani użytkownicy pojazdów lub zespołów pojazdów mogą być zwolnieni z zakupu winiety tylko wtedy, gdy ich pojazdy zostały zarejestrowane w systemie słowackiego zarządcy poboru opłat autostradowych.

Rodzaje winiet według daty ważności

W zależności od Twoich potrzeb, możesz wykupić winietę na Słowację obowiązującą przez rok kalendarzowy, 365 dni, 30 dni lub 10 dni, przy czym:

 • winieta z rocznym okresem ważności dotyczy danego roku kalendarzowego – jest ważna od 1 stycznia lub od dnia jej zakupu w danym roku do 31 stycznia roku następnego,
 • winieta na 365 dni będzie obowiązywać przez 365 dni licząc od dnia wskazanego przez Ciebie,
 • winieta 30-dniowa będzie ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez Ciebie,
 • winieta na 10-dni będzie ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez Ciebie.

Uwaga! Jeżeli opłata drogowa na 30 dni lub 10 dni została wniesiona w grudniu, to winieta będzie ważna także w kolejnym roku (do końca okresu ważności).

Gdzie kupić winietę na Słowację?

Słowackie winiety elektroniczne są dostępne w różnych kanałach sprzedaży. Opłaty możesz dokonać za pośrednictwem portalu internetowego https://eznamka.sk/ lub w stacjonarnym punkcie sprzedaży, np. na stacjach benzynowych czy za pomocą urządzenia samoobsługowego zlokalizowanego na przejściu granicznym.

Winietę opłacisz karty płatniczą lub gotówką (jeśli kupujesz ją w stacjonarnym punkcie sprzedaży).

Po uiszczeniu opłaty za winietę otrzymasz potwierdzenie zakupu winiety/dowód zakupu winiety, który jest równocześnie dokumentem podatkowym (zgodnie z przepisami legislacyjnymi Republiki Słowackiej). Takie potwierdzenie określa m.in. dane identyfikacyjne pojazdu (rodzaj, numer rejestracyjny i kraj rejestracji pojazdu) oraz rodzaj i okres ważności winiety.

Ile kosztują winiety do Słowacji?

Kierowca lub właściciel samochodu czy też zespołu pojazdów powinien wykupić winietę przed wjazdem na wyznaczony odcinek autostrady lub drogi ekspresowej. Ceny winiet wraz z podatkiem VAT na Słowację obowiązujące w 2023 roku zamieszczamy w tabelce poniżej.

 • Pojazd dwuśladowy lub zespół pojazdów do 3,5 tony

 • Pojazd dwuśladowy kategorii M1 bez względu na jego dopuszczalną masę całkowitą

Pojazd ciągniony (przyczepa) kategorii O1 i O2 (gdy suma dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu kategorii M1, N1 oraz dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ciągnionego przekracza 3,5 tony)
Winieta na 1 rok*60 euroWinieta na 1 rok*60 euro
Winieta na 365 dni60 euroWinieta na 365 dni60 euro
Winieta na 30 dni17 euroWinieta na 30 dni17 euro
Winieta na 10 dni12 euroWinieta na 10 dni12 euro
Źródło: eznamka.sk * Winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupu w danym roku kalendarzowym do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Uwaga! Jeśli będziesz kierować samochodem z przyczepą i zespół tych pojazdów przekroczy wagę 3,5 tony, musisz zakupić dodatkową winietę na przyczepę.

Jakie ubezpieczenie wykupić na wyjazd do Słowacji?

Wyjazd samochodem na Słowację wyłącznie z polisą OC nie jest raczej dobrym pomysłem. Warto pomyśleć o kompleksowej ochronie kierowcy oraz pasażerów. W związku z tym, rekomendujemy zabranie w podróż pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Przed podróżą do Słowacji warto wykupić:

 • obowiązkowe OC,
 • dobrowolne autocasco (AC gwarantuje naprawę samochodu lub wypłatę rekompensaty po jego uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie),
 • ubezpieczenie assistance (polisa ASS zapewnia doraźną pomoc na drodze podczas podróży, po kolizji, awarii czy kradzieży auta),
 • NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków z pokryciem kosztów leczenia i rehabilitacji).

Porównaj ceny OC i AC

Przed podróżą na Słowację możesz także wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia bezpłatną podstawową pomoc medyczną w publicznych placówkach służby zdrowia oraz wykupić ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu.

Co warto wiedzieć

 • Winiety na Słowacji obowiązują na ponad 20 odcinkach autostrad i dróg ekspresowych, w sumie na ok. 620 km.
 • Ceny winiet za przejazd słowackimi drogami są uzależnione od rodzaju pojazdu oraz okresu ważności.
 • Jeśli wyjeżdżasz do Słowacji samochodem z przyczepą i łączna masa zespołu pojazdów przekracza 3,5 t, powinieneś wykupić winietę zarówno na auto, jak i przyczepę.
 • Winietę do Słowacji możesz wykupić przez Internet lub stacjonarnie, np. na stacji benzynowej czy na przejściu granicznym.
 • Na wyjazd za granicę warto wykupić pełny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, polisę turystyczną oraz wyrobić kartę EKUZ.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są ceny autostrad w krajach tranzytowych i w Chorwacji?

  Za przejazd autostradą lub drogą ekspresową na Chorwacji również będziesz zobowiązany wnieść opłatę. Płatności dokonasz na autostradzie (gotówką lub kartą płatniczą) lub za pośrednictwem systemu ENC. Cena winiety, podobnie jak na Słowacji, jest zależna od rodzaju pojazdu i okresu obowiązywania. Znaczenie może mieć także wybrana trasa. Przykładowo, podróż autostradą A2 przez Trakošćan (Macelj) – Zaprešić (Zagrzeb) wykosztuje Cię 6,40 euro (ok. 48 kn), podczas gdy na przejazd A1 Zagreb (Lučko) – Čarapine wydasz 30,70 euro (ok. 231 kn). W innych krajach tranzytowych opłaty za wybrane odcinki dróg też są zróżnicowane. Więcej niż na Słowacji płaci się m.in. za winietę w Austrii (ok. 100 euro za rok) oraz na Węgrzech (roczna opłata 49 190 HUF, czyli ok. 883,50 PLN).

 2. Gdzie znaleźć punkty sprzedaży winiet do Słowacji?

  Punkty sprzedaży winiet zostały oznaczone logiem „eznámka“. Możesz ich szukać przede wszystkim na wybranych stacjach benzynowych na terytorium Republiki Słowackiej oraz na przejściach granicznych przy wjeździe do Słowacji.

 3. Które drogi są płatne na Słowacji?

  Na Słowacji zlokalizowanych jest ponad 20 płatnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych o łącznej długości ok. 620 km. Winietę powinieneś wykupić, jeśli np. planujesz przejazd autostradą D1, D2, D3 i D4 lub drogą ekspresową R1, R2, R4 i R6.

 4. Czy są winiety jednodniowe do Słowacji?

  Nie. Najkrótszy okres, na jaki możesz wykupić winietę na Słowację to 10 dni. Opłata wynosi wówczas 12 euro bez względu na wybraną trasę oraz liczbę przejazdów płatnym odcinkiem. Słowacy umożliwiają także zakup winiety na dłuższy okres: 30 dni, 365 dni lub na 1 rok (od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku).